Jump to content

Ölümden sonrası

Recommended Posts

• İleti 234
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

100 sene önce inorganik maddeyken bugün insan oldum diyorsun, dünya 3 milyar yaşındaysa senin enaz 100.000 kere dünyaya böyle gelmen gerekirdi, niye gelmedin, veya geldiysen bile niye hatırlamıyorsun, hatırlamadığın şeyi niye yaşanmış bir artı olarak sayıyorsun.

kaç kere geldim yahut kaç kere daha geleceğim bilmiyorum...

önemli de değil...

hatırlamak istemiyorum iyi yapmışız kötü yapmışızdır...

hatırlamadığım yaşamları artı olarak saymıyorum...

bir kere olduysa bir daha olabilir diyorum...

Sitelerde Paylaş

Doğanın senin deyimenle işi yokta seni 100.000 kere dünyaya niye getirsin, veya o sirkulasyon sonucu yine senin oluşman sıfır ihtimal ya o sirkülasyon sonucu başka bir şey oluşursa ne yapacaksın.

doğanın işi bu zaten başka ne işi var ki...

oluşmam sıfır ihtimal değil...

çünkü bir kere oluşmuşum işte...

eğer oluşmam sıfır ihtimal olsaydı hiç oluşamazdım...

başka bir şey olsam da mühim değil olduğum şeyin tadını çıkarmaya bakmak lazım...

Sitelerde Paylaş

Başka bir şey olursan olduğun şeyin tadını çıkartamayacaksın, çünkü hiçbir tad almayan bir bitki oldun diyelim ozaman ne yapacaksın, yeniden ineklerin seni yemesinimi bekleyeceksin, ya seni oluşturan baban değilde başka bir baba sen çiçekken seni yiyen ineği yerse muhtemelen kromozomlarında değişecek, ruhunun değişmeyeceğini var saysak da en azından bedenin çok farklı olacak, tabi bu yazdıklarım senin doğrularınla hareket edersek geçerli bence baştan sakat da zaten.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Karşı görüş bildirirken alaycı tavırlar sergilemeyin özellikle ateistler yapıyor bunu. Adam kurandan örnek veriyor sen sindirella masalıyla kıyaslıyorsun ya bu örneği verebiliyo olman bile senin seviyeni gösterir.

Bir insan ıstemıyorsa ona doğruyu gösteremezsin.

Ben ateisttim. Ya yemin ederim ateist oldum 2 yıl ateist dolaştım sonra aynen burda yorumda yazdıkları gibi oturdum her akşam etrafı gökyüzünü seyredek düşündüm ya bunca güzellik şans eseri olabilir mi diye ? Olamaz. İstediğin kadar inkar et şans eseri değil.

Sonra haliyle deist oldum ya dinler doğru olamaz insanları somurmek ıcın diye.Sonradan farkettim tabi medya propagandalarını dönen dolapları dinin ne olup ne olmadığını hakkı batılı.Şuan çok şükür müslümanım. İnanın bu kadar mutlu olduğumu hatırlamıyorum.

Oturun düşünün.

Bunun başka bir olayı yok. Zihnini açacak, kalbinin sesini dinleyecek , ön yargısız bakacak. Ateist oldugum zamanlar okudugum kuranla su an okudugum kuran arasında ınanamayacagınız derecede fark var.Tarafsız bakmayı ogrenın sağdan soldan duyduğunuz hurafelerle medyanın propagandasıyla gaza gelip aha hata bulacam ya din yalan allah yok diye bakarsanız olaya ömür boyu bakarsınız sadece

tarihinde rinkushichi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Karşı görüş bildirirken alaycı tavırlar sergilemeyin özellikle ateistler yapıyor bunu. Adam kurandan örnek veriyor sen sindirella masalıyla kıyaslıyorsun ya bu örneği verebiliyo olman bile senin seviyeni gösterir.

Ben ateisttim. Ya yemin ederim ateist oldum 2 yıl ateist dolaştım sonra aynen burda yorumda yazdıkları gibi oturdum her akşam etrafı gökyüzünü seyredek düşündüm ya bunca güzellik şans eseri olabilir mi diye ? Olamaz. İstediğin kadar inkar et şans eseri değil.

Sonra haliyle deist oldum ya dinler doğru olamaz insanları somurmek ıcın diye.Sonradan farkettim tabi medya propagandalarını dönen dolapları dinin ne olup ne olmadığını hakkı batılı.Şuan çok şükür müslümanım. İnanın bu kadar mutlu olduğumu hatırlamıyorum.

Oturun düşünün.

Bunun başka bir olayı yok. Zihnini açacak, kalbinin sesini dinleyecek , ön yargısız bakacak. Ateist oldugum zamanlar okudugum kuranla su an okudugum kuran arasında ınanamayacagınız derecede fark var.Tarafsız bakmayı ogrenın sağdan soldan duyduğunuz hurafelerle medyanın propagandasıyla gaza gelip aha hata bulacam ya din yalan allah yok diye bakarsanız olaya ömür boyu bakarsınız sadece

İlginç ama hazin bir öykün var. Eğer söylediklerin doğruysa, sen aslında hiçbir zaman tam bir ateist olamamışsın. Materyalizm ve pozitif ateizm evresine ulaşamadığın ve negatif ateist takıldığın için tanrının varlığı ihtimaline açık kapı bırakmışsın ve bu da seni karanlık düşüncelere itmiş. Din denen afyonu çekmekten hoşlanıyorsan, devam edebilirsin.

Ben yine de senin propoganda yapmak için hikaye yazan bir müslüman olduğundan şüpheliyim. Neyse, seni daha fazla yahtalamayayım...

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Oturun düşünün.

Bizi kandirmaya mi calismaktasin? Ateistmisde sonra Deist olmus simdi müslümanmis...Siralamayi takip etmekteysen yakinda hristiyan en sonunda yahudi olacaksin.

E bravo.

Sitelerde Paylaş

Bizi kandirmaya mi calismaktasin? Ateistmisde sonra Deist olmus simdi müslümanmis...Siralamayi takip etmekteysen yakinda hristiyan en sonunda yahudi olacaksin.

E bravo.

Ondan bir halt olmaz,bizi kandiracagini zannediyor,tipik müslüman safsatalari,biz de yedik...

Sitelerde Paylaş

E bravo.

Kardeşim sizin sorununuz bu. Beni ne kadar tanıyorsun neye göre yapıyorsun bizi kandırmaya çalışıyorsun yorumunu. Ben seni kandırdım diyelim ne sanıyorsun ki oh kaptım sevabı diyip tv karşısında keyif çattığımı falanmı sanıyorsunuz anlamıyorum sizi. Bir mümin , mümin kardeşi için daha iyisini istemezse bizden değildir diye hadis var bilirmisin. Gerçek müslüman böyle yaşar.Sevap yazılır ya cennete girecem huri alacam diye insanları islama çağırmaz bunun için ibadet yapmaz. Neden buraya üstteki yorumu yaptığım hakkında az bi fikrin olmuştur herhalde şimdi

Sitelerde Paylaş

Müslümansin onu anladik ama diger yazdiklarin yalan...Eger dogru ise yakinda hristiyan olman gerekir...Hacli kolyeni simdiden alsan iyi olur.

Ön yargılı yaklaşmanız en büyük probleminiz kardeşim. Bu adam müslüman ve islamla ilgili yorum atıyor. Kesin propaganda , söyledikleri yalan inandığı zaten masaldan ibaret hasta ruhlu sapık müslüman. Bu cümleler bana aitti bir zamanlar.

Birşey yazdığında ise direk palavra, propaganda ihtimali üzerinden savunma yaparsınız onun hakkında düşünmeye değilde yazdıklarını çürütmeye bakarsınız. Yobazlık sadece müslümanlara özgü birşey değil. Bu forumdada bu açıkca görülüyor zaten.

Sitelerde Paylaş

Birşey yazdığında ise direk palavra, propaganda ihtimali üzerinden savunma yaparsınız onun hakkında düşünmeye değilde yazdıklarını çürütmeye bakarsınız. Yobazlık sadece müslümanlara özgü birşey değil. Bu forumdada bu açıkca görülüyor zaten.

Hadi ordan yalanci...

Ateis olan birisi sonradan deist olur mu? Ondan sonrada müslüman...Nerde panteistlik?

Yalan yazmaktasin bari biraz dogru yalan yaz.

Sitelerde Paylaş

Hadi ordan yalanci...

Ateis olan birisi sonradan deist olur mu? Ondan sonrada müslüman...Nerde panteistlik?

Yalan yazmaktasin bari biraz dogru yalan yaz.

Olmaz tabi. Durduk yere güneşten parçacık kopar o döne döne dünya olur, atomlar canı sıkılıp birleşir evrim geçire geçire insan olur ama ateistten düşüne düşüne müslüman olmaaaaaaaaazzz.

Sitelerde Paylaş

Oturun düşünün.

Sevgili rinkushichi,

Elbette ateistler de müslüman olabilir. Müslüman olanları ayıplamak, dışlamak, linç etmek, Ateizm'den döneni öldürmek gibi fikirlere sahip değiliz. Aklı selim hiçbir ateist de böyle bir düşünceye kapılmaz. Ancak ortada bir yalan varsa, yalanı ayıplarız. Tahmin edersin ki, yalan söylemenin kötü bir şey olduğunu anlamak için ateistler, müslümanlar gibi bir tanrıya muhtaç değildir. Yanlış anlama, "semavi dinlere inananlar morondur, iyiyi kötüyü tanrı olmaksızın ayırt edemez" demiyorum. Ben sadece inananların bir argümanını dile getirdim.

2 yıl ateist olarak yaşadığını söylüyorsun. Daha sonrasında deist olduğunu söylediğine göre ve 2-3 yaşında değilsen eğer, ateistlik döneminin öncesinde bir dine inanmış ya da inandırılmış olmalısın.

Hani sana şimdi -zayıf da olsa- bir şeylere inancın varken hangi sebepten ateist olduğunu sormayacağım. Ya da inancın varken dünyanın, yıldızların, evrenin "şans eseri" olmadığına daha yakınken neden bunu reddettiğini.

Sen de biz de biliyoruz ki, kendini bildin bileli islam şırıngasını özüne çekmiş ve kabullenmiş (belki öncesinde az miktarda, şimdi çokça) bir arkadaşımızsın.

Klasik "etrafı gökyüzünü inceledim, bunca güzellik şans eseri olmaz dedim, bu da beni ispatlanamaz ve bilinmeyen bir tanrı inancına sürükledi" müslüman öz deyişleriyle bizleri tek gerçek ve doğru üzerinden saptıramazsın. Üzgünüm.

Çünkü burada bulunan bütün ateistler -az veya çok-, senin "şans eseri olamazdı ki ama burlar orlar" dediğin ne varsa şans eseri olmadığını araştırıyor, deneyimliyor, gözlemliyor, öğreniyor veya öğrenmiş.

Sana bir mirengi noktası bırakıyorum: Ateş ile barut uygun bir ortamda yanyana geldiğinde nasıl ki barut "şans eseri" patlamıyor ise gördüğün hiçbir şey de aynı sebepten şans eseri olmuş olarak nitelendirilemez. Ateş ile barut uygun bir ortamda patlaması gerekirken patlamıyorsa, işte o zaman şanstan, tesadüften, mucizeden "bir nebze" bahsedebiliriz. Zaten dinler de (uyduranlar demek bize daha uygun) Ay'ı ikiye bölüp tekrar birleştirmek gibi yüzlerce saçmalıkları uydurma ihtiyacı duyar. Çünkü tanrı denen olgunun kendisi ispatlanamaz olduğundan, varlığı, imkansızlarla dolu efsanelere muhtaçtır.

Demem o ki, 2 yıllık ateistlik deneyimi olan biri asla ve kat'a şans eseri argümanını ateiste karşı dile getirmez. Dinlerin aslında gerçeği reddediş olduğunu anlamak için yoğun bir araştırmaya ihtiyaç vardır. Korkutulmuş ve yıkanmış beyinler ancak bu yöntemle kurtulabilir.

Çok uzattım.

Kısaca; yapma, bizi kandırmaya çalışma. Biz birbirimizi biliriz sevgili rinkushichi. Böyle yaptığın vakit aslında sen ateistleri değil sadece kendini kandırıyor, yalan söyleyerek ahlaksız bir tavır içine girmiş oluyorsun.

Aynı zamanda emin ol, Kur'an'ı ne önyargı ile ne de tek bir açı ile inceliyoruz.

Dediğim gibi, bir çoğumuz din denen uyuşturucuyu senin gibi derin derin çekerek bugünlere geldik. Bazılarımız erken tepki verdi, bazılarımız gerçeği görebilmek için çaba gösterdi, kimimiz belki de özü ile sıkı bir kavgaya girerek reddedişi reddetti.

Ve Ateizm evrim daha bilinmezken vardı. Ateizm, şimdi ve öncekilerin uydurduğu bütün dinlerden önce de vardı. Hatta gerçekler, dinler vasıtasıyla adım adım gizlenmeye çalışılmadan önce sadece ateizm vardı. Hep de olacak.

Konuyu açan arkadaşın nick'ini şimdi hatırlayamayacağım ama kendisine bir-iki şey söylemek isterim.

İyi bir dünya için mücadele etmek ve bu istenilen dünyayı sağladığımızda aynı şekilde kalmasına yardımcı olacak şekilde gelecek nesillere bırakmakla yükümlü olduğumuzu unutmamalıyız. Anlattıklarından ve sorduğun sorulardan kötü bir düzen ve kötülüğe batmış dünyanın seni rahatsız ettiğini ve bu rahatsızlıktan dolayı ölümden sonrasında tamamen müdahalesiz kalacağını bildiğin için bu duygulara kapılıyor olman muhtemeldir. Özetle, bu düzenle ve kötülüklerle mücadele etmekten vazgeçmiş olduğun/umutsuzluğa düştüğün fikrine kapıldım. Tekrar kendini ayağa kaldırdığında/umut beslediğinde beyninin esenliğe ulaşacağından şüphen olmasın.

Gönül rahatlığı ile evrenin bir parçası olmaya devam edeceğin fikrine merhaba de arkadaşım.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle alay etmediğin güzel mesajın için teşekkür ederim.

Açıkcası benim müslüman olma sebebim etrafı düşünmekten ziyade toplumları ve onları yönetenleri araştırmaya başlamaktır. Sizede bunu tavsiye ederim.Bilim , teknoloji, para , medya , güç kimlerin elinde,bunları ne için kullanıyorlar, ne kadar tarafsızlar ve insanları kontrol etmeyi, sömürmeyi, kullanmayı amaçladıkları halde neden kontrol mekanızması olarak afyon olarak adlandırdığınız dini yıkma peşindeler.

Şans eseri konusunda da hala ısrarlıyım. Tesadüfü savunduğunuzun farkında değil çoğunuz. Ateşle barut örneğinde bunlar 2 si gelir patlar diyorsun da bu açıklamayla olay bitiyormu ateş neden var barut neden var ve bunların bir araya gelmesiyle patlamasını sağlayacak ortam neden var ayrıca ateş kendisi oluşmuyor, ve barutla bir araya kendi kendine gelmiyor insan eliyle geliyor değil mi? sonuçta bunlar birer kanun bu kanunları koyanında olmamasını benım aklım almıyor birşeyin nasıl olduğunu oluştuğunu açıklayabilmek midir gerçeği öğrenmek.

Gerçek mutluluğu yakalayamayacaksınız ,tatmin olamayacaksınız bundan emin olun. İnsanın neden bitmek tükenmek bilmeyen istekleri var ve neden asla doymaz dünyaya, hep yaşamak ister, hep daha fazlasını ister. Ölmek istemez tıpkı diğer canlılar gibi ama bunla yetinmeyip kendine yetecek şekilde değilde hep en iyi şekilde yaşamak ister kullanamayacağı kadar güç ister , ölümden korkar ve sonrasını düşünür.

Ölüm bilincine sahip tek varlığız kendine neden arayan tek varlığız diye kestirip atmayın böyle saçma bir yaklaşım yok,ünlü bir ateistin neden ölürken din adamı çağırdığına çünkü insanın doğasında var inanmak ölümden sonrasını yapısı gereği düşünür diye cevap veren arkadaşım gibi çocukca cevaplar vermeyin neden var bu?? neden ölüm bilincine sahip sonrasını düşünen tek varlık biziz bunu düşünün, bir insanın evrende toz parçası kadar önemi yokken dünyayı değiştirebilecek kapasiteye sahip ve bu varlık hayvanlarla kıyaslanıyor ve başıboş öylemi? insanı hayvana indirgemeyin olayları açıklama şeklinizin çok basit, saçma ve yüzeysel olduğunu bir gün anlayacağınızı umuyorum.

Ayrıca amacım asla kandırmak değil nasıl üstteki yorumu yazarak amacın beni kandırmak değilse aynı şey benim yorumlarım içinde geçerli.

Sitelerde Paylaş

Açıkcası benim müslüman olma sebebim etrafı düşünmekten ziyade toplumları ve onları yönetenleri araştırmaya başlamaktır. Sizede bunu tavsiye ederim.Bilim , teknoloji, para , medya , güç kimlerin elinde,bunları ne için kullanıyorlar, ne kadar tarafsızlar ve insanları kontrol etmeyi, sömürmeyi, kullanmayı amaçladıkları halde neden kontrol mekanızması olarak afyon olarak adlandırdığınız dini yıkma peşindeler.

Alintida olan cümleleri yazan birisi asla ateist olmamistir.Üstelik öyle bir yalan kivirmaya calistin ki eline yüzüne bulastirdin...

Ateist olmus kisi Deist daha sonra müslüman olamaz...Sacmaligin daniskasi.

Müslüman sitelerinde yazarsan yalanlarini bayagi popüler olabilirsin.

Sitelerde Paylaş

Alintida olan cümleleri yazan birisi asla ateist olmamistir.Üstelik öyle bir yalan kivirmaya calistin ki eline yüzüne bulastirdin...

Ateist olmus kisi Deist daha sonra müslüman olamaz...Sacmaligin daniskasi.

Müslüman sitelerinde yazarsan yalanlarini bayagi popüler olabilirsin.

Müslüman takınan sitelerin çoğu emin ol insanlara 1 yanlışı öğretmek için 99 doğru öğreten sitelerdir. Çoğunun müslümanlıkla alakası yok tam tersi amaçları insanları cehalete sürüklemek, dini gericilik gibi göstermek çağdışı göstermektir. Kısacası harun yahya, fetullah gibi sözde müslümandır o siteler.Bunu sıradan bir müslüman anlamaz ve ona zararı/faydası bile yoktur.Ama sorgulayan , zeki bir adamı değiştirir.Ateist yapar.Medyanın propagandası, taraflı bilimsel kaynaklar, medya aracılığıyla yapılan zihin kontrolü sayesinde kişi yavaş yavaş dinden nefret eder,tanrıyı kabul edemez hale gelir, dünyayı sadece maddesel olarak görür,kibrine kapılır tıpkı benim gibi, sonradan şansı varsa ve kalbi kapalı değilse aslında bu şekilde düşünmesini başkalarının sağladığını farkeder, gerçeklerin üzerinin örtüldüğünü ve kendisini başkalarının yönlendirdiğini farkeder, dönen dolapları, kimin masum kimin zalim olduğunu anlar.Medyanın, bilimin, paranın ve hatta dinlerin kimlerde olduğunu ve bunları ne amaçla kullandıklarını görür sonra tüm samimiyetiyle gerçeği arar.

Ateist ve sonra tekrar sağlam bir müslüman oluşumun sebepleri bunlardır.Konu başlığından uzaklaşıyor daha fazla saptırmayacam.Bu forumdaki en büyük sorun muslumanların ateistlere, ateistlerinde muslumanlara, yalancı salak aptal muamelesi yapması.Herkes kendi inandığı doğru olsun ister. Önemli olan olaya tarafsız,samimi ve iyi niyetle bakabilmek. Tartışmak , sorgulamak güzeldir.

Sitelerde Paylaş

Ateist ve sonra tekrar sağlam bir müslüman oluşumun sebepleri bunlardır.Konu başlığından uzaklaşıyor daha fazla saptırmayacam.Bu forumdaki en büyük sorun muslumanların ateistlere, ateistlerinde muslumanlara, yalancı salak aptal muamelesi yapması.Herkes kendi inandığı doğru olsun ister. Önemli olan olaya tarafsız,samimi ve iyi niyetle bakabilmek. Tartışmak , sorgulamak güzeldir.

Arkadasim tartismak sorgulamak güzeldir diyorsun elbette güzeldir ama sen ateist olabilecek kadar sorgulmayi yapip ateist olamamisin.Önce bunun altini cizelim ve nedenlerini de aciklayayim.

Türkiye'de dogan bir cocuk ailesinden ve sosyal cevresinden etkilenerek beynine inanc virüsü yerlesir müslüman efsaneleriyle ve aldatmalariyla büyür.

Ancak sorgulamaya baslarsa beyninin veri tabanina istegi disinda dolan virüslerin sacma sapan masallarin din oldugunu anlamaya baslar ve dinsizlige dogru ilerlemeye baslar.

Yani ateist olabilmesi icin evrelerden gecmesi gerekir ve bu cok normaldir.Finlandiya Hollanda veya Isvecte dogup büyüyen bir cocuktan bahsetmiyoruz.Üstelik ailesi dindar ve ibadetlere dikkat ediyorsa önünde asilmasi gereken ve kolay olmayan engelleri bulunmaktadir.

Türkiye'de dogup büyüyüp yasayan birisi olarak bunun tam tersini söylemektesin ki olacak sey degil.Gercekten ateist birisinin dindar olmasi sacma sapan sallama belgesiz kanitsiz masallara inanmasi olamaz. Bir tek sekilde olur...Inaniyormus gibi gözükerek bir seyler pesinde kosmaya calismaktadir.

Forumda farkli farkli ateistlerin yazilarini okusan iyi olur diye düsünüyorum.

Ateistler olarak zaten kendi aramizda yeteri kadar didistik ara sira gene didismekteyiz dolayisi ile bazi konulara vurgulama yapmak istemiyorum.

Yazdiklarin bana pek gercekci gelmemekte.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...