Jump to content

Ölümden sonrası

Recommended Posts

• İleti 234
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ölümden sonra tekrar yaşam olacağı ihtimalini unutmadan yaşamaya devam etmek lazım...

olmazsa bi bok anlamayız zaten...

olursa iyi ki tedbirimi almışım deriz...

Ölümden sonra yaşam olması imkansız.

Senin harfızanı sağlayan hücrelerin tek tek kendilerini hiroliz ediyor.

Sen ölümden sonra yaşayacağını düşünüyorsan sık kafana gitsin.

Öyle şey olur mu ?

Reankarnasyona inanmak ile bunun hiçbir farkı yok.

İMKANSIZ olan birşeye inanmanın HİÇBİR mantıklı gerekçesi olamaz.

Kattirilyonlarca imkansız sunulabilir önüne.

Seni düzen bi süper zenci var.

Cinler var.

Periler var.

Sen bir kedi olabilirsin aslında.

Hiçbirşey kaybetmiyoruz diye bunlara inanmak SAÇMALIK'ın daniskası.

Ayrıca sonsuz yaşam fikri insanlara hem bireysel bazda hemde kitlesel bazda çok zarar verir.

Bugün dünya bu haldeyse , şarap gibi kan akıyorsa , insanlar açsa , aptalsa , hastaysa , fakirse vs...

Sonsuz yaşam ve reankarnasyon gibi.

G.tten uydurulmuş şeyler yüzündendir.

Sitelerde Paylaş

Ölüm en korkutucu şey değilde nedir?

Zaten yıllar boyunca insanlar ölüm korkusundan birşeylere inanma ihtiyacı hissetmemişlermi?

Herneyse enerji çevriminden yola çıkarsak tam anlamıyla yok olmayacağımız bir gerçek vücut parçalarımız ve onu var eden beyin sistemimizin enerjisi diğer canlılara veya cansızlara dağılacağı kesin bu bir hayvan olur yada bir bitki farketmez bir şekilde çevrime katılacağız...

Onun haricinde Absürdizmin dediğine katılıyorum doğmadan önceki durumumuz neyse öldükten sonraki durumumuzda o olacak yani bilincimiz hiç olacak... O sebeple korkmaya gerek yok. Ha ölürken çekeceğim acıdan korkarım orası ayrı ama acı dediğin nedirki zaten onuda çok yaşarsan bir süre sonra hissizleşmiyormusun?

Sitelerde Paylaş

zerath:

Bahsedilen zaten enerjisel anlamda yok oluş değil.

Öznesel anlamda yok oluş.

İnsan kendisini referans noktası aldığı için dinler bu kadar yıl yaşar.

Dünyada şuana kadar 60 milyar ile 110 milyar arasında insan öldügü tahmin edilmektedir.

İnsan özne olarak kendisinin var olduğunun bilincinde olduğu için dünyanın merkezine kendisini koyar ve herşey ondan ibaretmiş gibi davranır.

Halbuki evrenin büyüklüğü karşısında gerçekten değersizdir.

Ama bu şu anlama gelmez bizim düşüncelerimiz hislerimiz vs değersizdir.

İnsan için bunlar tabii ki değerlidir , o yüzden arzularımızı gerçekleştirmemiz gerekir.

Bunun içinde kendimize sonsuz (Zira sonsuz yaşam diye birşey olmadığı gibi sonsuz diyede birşey yok.) bir zaman tanımaktansa yaşayabilecegimiz biyolojik yaşımız kadar isteklerimizi gerçekleştirmeye yöneliriz.

Ölümden sonrası ise çok basit aslında:

Ölen insanlar için zamanın uzunu kısası yoktur.

Düşündürecek , kaygılandıracak birşeyde yoktur.

Mesela ben bi kere yoğun kan kaybı yaşadım bilincim gitti:

Hastanede gözlerimi açtıgımda çok uzun zaman geçmişti.

Ve zerre kadar farkında olmadım bunun.

İnsan öleceğinin farkında olan tek hayvandır.

Hiçbir geyik vs , ölecegini bilmez.

Zira aslandan falanda ölecekleri için kaçmazlar.

İçgüdüleri öyle emreder.

Bence öleceğimizi bilmemiz bize büyük bir avantaj sağlıyor.

Farzedin ki çok "mutlu,hoş,eğlenceli" bir filmin içindesiniz.

Ne kadar güzelde olsa belli bi vakitten sonra sıkılırsınız.

Komedi filmiyse sonsuza dek gülemezsiniz.

Hüzünlü bir filmse sonsuza kadar ağlayamazsınız.

Belli bir yerden sonra gülme istegi oluşur.

Birşeyin güzel oalbilmesi için bitmesi gerekiyor.

İnsanda öleceginin bilincinde olan bi canlı olarak bu avantajını dezavantaja çevirmemeli.

Günde beş vakit namaz kılan bir dayım var panik atak oldu , arabaya falan binemiyor.

Ölüm fobisi yüzünden.

Olayı sürekli olarak abartıp hayatınızın içine s.mayın bence.

İnsanın ölecegini bilmesi , arzularını gerçekleştirmek açısından büyük avantajdır.

Bana kalırsa insan:

Sonsuza dek yaşayacakmış gibi düşünmeli, yarın ölecekmiş gibi yaşamalı !

Burada neyi kasteddigim anlaşılmıştır umarım.

Burada teistsel bi anlatım yok.

Hayatın tadını çıkarmalıyız.

Neyse ya salak insanlar değilsiniz anlarsınız siz ne demek istedigimi :)

Gönlünüzün %100 ferah oldugu birşey olsun , öldükten sonra kötü iyi diye birşey olmayacak.

Bence abartmaya gerek yok , insanlar eşi benzeri olmayan kar tanesi degil.

Mona lisa tablosu bile dökülüyor.

Bizde bigün ölüceğiz ve bu o kadar abartılacak birşey degil.

Gayet doğal bir durum.

Sandıgınız gibi çok yoğun acılarda çekmeyeceksiniz (Yanarak ölmek gibi birşey gerçekleşmedigi sürece)

Ki zaten vucudda acıyı kontrol eden kısım beyindir.

Bir yere iğne batırdıgınızda önemli olan o iğne batırılan yerden beyine uyarı gönderilmesi.

Bilinciniz gittiginde acı hissetmezsiniz.

Mesela birisinin kafasını geotin ile kesin birkaç saniye acı çeker sadece oda iğne batırmış gibi bir acı.

İşkence ile vs ölmüyorsanız inanınki hiçbirşey hissetmiyeceksiniz.

Gayet rahat olacak.

Öldükten sonrada ölürkende.

Ama tabii ki buda gidin kendinizi atın demek degil.

İntihar edeceksen yaşayarak et.

Arzularını gerçekleştir zaten bi kere geliyorsun dünyaya.

tarihinde Absürdizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiçlik bilinen(yani bildiğimiz) birşey :) ilginç bir paradox oldu ama:)

Dünya savaşları olmuştu sen doğmadan önce bir sürü şey olmuştu ama sen hiçlikteyin:) doğmadan öncen neyse ölümden sonran da o:)

Hiçlik bence mükemmel bişe:) Korkmaya bile gerek yok:)

Sitelerde Paylaş

Umarım ölümden sonra yaşam vardır. Hani böyle uyansak, meğersem virtual reality gibi birşeye girmişiz falan... iyi olur. Öyle ölünüp yok olunuyor ise peki niye derim? Yani akıllı yaşam, içinde yaşadığımız gerçeklik, evreni gözlemliyor olmamız falan neden var?

Bence bu kadar değil, yani bu hikayenin gerisi var. Dincilerin anlattığı gibi ilkel bir biçimde değil, hayal edemeyeceğimiz bir makro sisteme uyanırız diyorum :).

Sitelerde Paylaş

bi de benim 2 gündür midem bulanıyor bu düşüncelerden mi acaba. Kusuyorum falan fazla bir şeyde yiyemiyorum. Yardımcı olun arakadaşlar.

Cinsiyet neydi :)

A de bakıyim?

Öksür.:)

Buradan kimse teşhis koyamazki.

Bu iş için koskoca binalar yaptı insanoğlu , birsürü insanıda aldı yıllarca okuttu anlasınlar diye.Birde birsürü araç gereç icat etti.

Bu kadar uğraşıldı ve sen bu tıp sektörünü kullanmaya üşeniyorsun :)

Sitelerde Paylaş

Öyle ölünüp yok olunuyor ise peki niye derim? Yani akıllı yaşam, içinde yaşadığımız gerçeklik, evreni gözlemliyor olmamız falan neden var?

Sen güneşe gidip diyormusun ki vay güneş kardeş sen niye bize ışık veriyorsun ?

Ağaç ya sen ?

Niye bu kadar merkeze koymuşsun ki kendini :)

Evrim teorisi yeterince açıklıyor senin neden aklının olduğunu.

Sen planlı süreçte neden diye sorabilirsin.

Mesela ders programı yapan öğrenciye neden ders programı yapıyorsun dersin.

O da derki , öss yi kazanmak için.

Ama mesela bi dağ oluşuyor sen dağa neden diye soramazsın.

Neden oluştun?

Nasıl oluştun dersin.

Oradanda bulursun magma yer kabugunu zorladı falan filan.

Senin bu zihniyetle işin zor.

Herşeyden kendine pay çıkarmaya çalışıyorsundur.

:)

Senin bu dünya görüşün 5000 yıl önceki insana ait.

Neden volkan patladı ?

Tanır kızdı.

Neden şimşek çaktı , tanrıya kurban vermedik :)

Maddeyi referans al kendini değil.

Bir gün başka canlı türleri senin bilinç seviyene ulaşınca neden ulaştın diye sorarsın onlara.

Onlarda derki sana lan mal , sen yıllardır bu bilinçtesin bana mı soruyorsun , sen anlamadıysan benmi anlayım , bende sana soracaktım :)Olması gerekti oldu işte , ulaştım bu bilince , başka türlü türüm devam etmeyecekti , bi planlayan yok bunu , ama insan bi gün bunu planlı bi biçimde gerçekleştirebilir...

O zaman derizki bilinç verdigimize bize yardım et diye seni bilinç sahibi yaptık vs...

Annen baban bi plan içinmi seni doguruyor ? Çöpçü olsun , şu olsun bu olsun falan..

tarihinde Absürdizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben varsam ölüm yok

ölüm varsa ben yokum

ehe ehe tam tersi ben varsam ölüm var, ben yoksam ölüm de yok; dış dünyada ölüm diye birşey yok, bu olguyu yaratan senin varlığın-zihnin...

arkadaşın ölüm sonrası hiçlikte ne hissedeceğine dair bir sıkıntısı yok, yaşarken ölümle yüzleşiyor, haliyle epikürün bu sözü hiçbir anlam ifade etmiyor(:

Sitelerde Paylaş

bir anda tık diye gidiyorsun arkadaş hiçlik yani sonsuza kadar uyuyorsun dünya güzelliklerini göremiyorsun. Belki tayyibin baraj altında kalacağını göremeyeceğiz. Ne bilim belki türkiyede devrim olucak göremeyeceğiz. Sen hiçlik içinde sonsuza kadar öyle yuvarlanıcaksın. Aynı şey cehennem içinde geçerli, cennet içinde geçerli. Sonsuza kadar anlamsızca mutlu olmak ya da yanmak acı çekmek.

Ama reenkarnasyon mesela, herşeyi unutuyorsun tekrar yeni bir yaşam.

İçinde ''ben'' dediğin şeye dair hiçbir şeyin olmadığı hayat nasıl hiçlik değilde yeni bir yaşam olacak? Seni ancak şöyle arada sırada cehenneme uğrayıp acı-mutsuzluk ihtiyacını karşılayıp tekrar cennete döneceğin sonsuz bir hayat teselli eder(:

Ha bu arada ''ben ölünce tayyibin baraj altında kalacağını göremeyeceğim'' diye üzülme, sen yokolunca hepsi birden yok olacak(:

Sitelerde Paylaş

Beklenti meselesi bu.Kimi tamamen yok olmaktansa sırf var olmak adına cehennemde bile sonsuza kadar kalmayı tercih edebilir kimi ise hayatı sonlu bulduğu için anlamlı bulabilir kimine ise sonsuza kadar cennette kalmak bile işkence gelebilir.

Bana soracak olursanız ölümden sonrasını ölmeden asla öğrenemeyeceğiz.Tanrı olsa bile ölümden sonra yaşam olmayabilir ya da tanrı olmadan da ölümden sonrası olabilir.Kısaca herşey olabilir

Sitelerde Paylaş

Bana soracak olursanız ölümden sonrasını ölmeden asla öğrenemeyeceğiz.

Ne kadar süre ölmeyi refarans alıyorsun bunun için ?

Zira birkaç saat ölü kalıp direnenler hiçbirşey farketmedik diyorlar.

O adamı referans almamanın sebebi nedir? :)

Dogmatiksin.

Sitelerde Paylaş

Öyle yada böyle herkes ölecek.Sinir bozucu olsa da bu böyle.Milyarlarca yıldır değişmedi, değişmeyecek.Göz bebekleriniz fotonlarla son kez etkileşim için büyüdükçe büyüyecek.Son etkileşimden sonra artık büyüse de bir şey fark etmeyecek.Retinada artık beynimize iletilmek üzere bir gerilim indüklenmeyecek.Kimbilir belki de her şey canlıymış gibi olacak ama biz canlı olmayacağız.Ama zamanla bu da sona erecek.Atomlarımız tekrar geldiği yere, doğaya dönecek.İzotoplarımız yarılanacak.Protonlarımıza, saçmalıklarımıza(quark) ayrışağız.Ama bizden bir şeyler, izotoplarımız sürekli yarılansa da hep var olacak.Karadelikler yardımıyla uygun duruma gelen omega sayısı gerekli değere ulaşınca evren yeniden ilk başladığı ana dönecek.Yine patlayacak, genişleyecek.İşte bizden kalan o parçalar, yeniden yan yana gelecekler.Bambaşka bir alemde yeniden can bulacağız.İşte o zaman gerçek hayat başlayacak.Daha evvel rüyada olduğumuzun farkına varacağız.Evrim devam ediyor.Bir hücreden kimimiz bitki, kimimiz hayvan olduk.Evrenden geldik, evrene döndük.Daha evvel evreninin içinden çıkmıştık, yine çıkacağız.Bakalım bu sefer ne olacağız?

Sitelerde Paylaş

vahsisback sana önerim dünyada iz bırakmandır.Ne bileyim çevrende sevilen biri ol,kendi adına bir okul falan yaptır ya da ismini (dar veya geniş olması sana kalmış) öldükten sonra da yaşatabileceğin herhangi birşey yap bu kitap yazmak da olabilir ya da bir icat filan bulup adını koyarsın misal molotov'un molotof kokteyliyle beraber yaşaması gibi Veya Sosyalizm deyince akla Leninin che nin gelmesi gibi.Sanırım bu en doğrusu

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...