Jump to content

Ölümden sonrası

Recommended Posts

tanrının insanla ilgilenmesi önemsemesi niye saçmalık olsun ki...

neyle ilgilenecek...

evrendeki en ilginç varlık insan...

ne yapıp edeceği nasıl yaşayacağı herkesi ilgilendiriyor...

insanların yaptıklarıyla ilgili şeyler o kadar ilginç ki her defasında aynı konu olsa bile filmleri izlemekten bıkmıyoruz...

bu kadar değerli ve ilginç olan insanın kısacık bir yaşamla evrene şöyle bir bakıp gitmesi yazık olur...

onun bu evrenin en değerli misafiri olarak çok uzun yıllar yaşaması gerekir...

nerede ve nasıl yaşaması gerektiğini bu kısa dünya hayatındaki yaptıklarıyla değerlendirip evrenin kendisine uygun kısmında ebedi yaşamına yerleştirilecektir...

Kirec yazılarını takip ettiğim yok; ama arada konularda görüyorum, tanrı için çok fazla karar alıyorsun sanki. :) Müslümanlıktan çıkmışsın biraz. Senin kafanda olan, sana uygun ve senin için güzel olan şeylere sahip olan ve o şeyleri yapacak bir tanrı yaratmışsın kafanda ve ona hükmediyorsun. Bir müslüman olarak çok çok büyük günahlar işliyorsun. :D Ölümden sonra bir yaşamın olma ihtimaline göre yaşayacaksan şu anda kesin olarak cehennemliksin. ( sadece senin kitabına göre konuşuyorum, senin aksine)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 234
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kirec yazılarını takip ettiğim yok; ama arada konularda görüyorum, tanrı için çok fazla karar alıyorsun sanki. :) Müslümanlıktan çıkmışsın biraz. Senin kafanda olan, sana uygun ve senin için güzel olan şeylere sahip olan ve o şeyleri yapacak bir tanrı yaratmışsın kafanda ve ona hükmediyorsun. Bir müslüman olarak çok çok büyük günahlar işliyorsun. :D Ölümden sonra bir yaşamın olma ihtimaline göre yaşayacaksan şu anda kesin olarak cehennemliksin. ( sadece senin kitabına göre konuşuyorum, senin aksine)

kirec kendisinin müslüman olmadığının farkında, vahiy gelmesi için inzivaya çekilmesini önerdim, mağarası bu forummuş. Kendi dinini tebliğ etmek için 40 yaşına ulaşmayı bekliyor sanırım :)

tarihinde MaviPanter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Muhammed belki de bu gezegen yok olana hatta evren yok olana kadar olumlu veya olumsuz konuşulacak ismen sonsuza kadar yaşayacak belki.Biz öldükten sonra hakkımızda kaç kişi konuşacak?

Konuşursa ne olacak? Konuşmazsa ne olacak? Durum değişecek mi?

Sitelerde Paylaş

Bazı insanlar için böyle şeylerin hiçbir önemi yok ama bana kalırsa önemli.insan Öldükten sonra bir şekilde isminin yaşamasını ister diye tahmin etmiştim.

Bunun için ürüyoruz zaten..Daha fazlası megalomani gibi geliyor..

Sitelerde Paylaş

Bazı insanlar için böyle şeylerin hiçbir önemi yok ama bana kalırsa önemli.insan Öldükten sonra bir şekilde isminin yaşamasını ister diye tahmin etmiştim.

Sonsuza dek muhammed muhabbeti yapılmayacak.

Şuanda nasıl zeusa inananlar ne kadar salaktı diye tartışmıyoruz.

Birkaç bin yıl sonrada islamın müthiş saçmalıgı anlaşılınca bunlar insanlar arasında hiç konuşulmayacak.

Kollektif bilinç meselesi.

Ama mesela einstein gibi adamlar daha çok konuşulacak ileride.

Tabii ki muhammedin ismi tarihe geçecek.

Ama eski padişahlar gibi düşün Osmanlı varken ne kadar konuşuyordu , öldüklerinde bile , ama o devir bitti şuanda hiçbirimizin aklında degiller , hiçbirinin muhabbetini yapmayız.Fakat tarihte adları var...

Zaten efsaneler böyle doğar birisi hakkında çok konuşurlar , kulaktan kulaga geçerken büyür.

Zamanla onu konuşmayı bırakırlar insanlar.

Benim için teknik olarak ismen anılmak/anılmamak farketmiyor.

Zira ben şuanda böyle bi beden taşıdıgım için kendimi çok çok eşi bulunmaz olarak görmüyorum.

Şuda bir gerçek.

Tarih benim ismimi bilmese bile zekamla gurur duyacak.

İlerideki insanlar her zaman bizi şerefini satmayan bireyler olarak anacaktır.

Bundan şüphem yok.

Hani bi muhabbet vardır , bedenimi öldürebilirsiniz ama düşüncelerim yaşayacak :)

Sitelerde Paylaş

Sen güneşe gidip diyormusun ki vay güneş kardeş sen niye bize ışık veriyorsun ?

Ağaç ya sen ?

Niye bu kadar merkeze koymuşsun ki kendini :)

Evrim teorisi yeterince açıklıyor senin neden aklının olduğunu.

Sen planlı süreçte neden diye sorabilirsin.

Mesela ders programı yapan öğrenciye neden ders programı yapıyorsun dersin.

O da derki , öss yi kazanmak için.

Ama mesela bi dağ oluşuyor sen dağa neden diye soramazsın.

Neden oluştun?

Nasıl oluştun dersin.

Oradanda bulursun magma yer kabugunu zorladı falan filan.

Senin bu zihniyetle işin zor.

Herşeyden kendine pay çıkarmaya çalışıyorsundur.

:)

Senin bu dünya görüşün 5000 yıl önceki insana ait.

Neden volkan patladı ?

Tanır kızdı.

Neden şimşek çaktı , tanrıya kurban vermedik :)

Maddeyi referans al kendini değil.

Bir gün başka canlı türleri senin bilinç seviyene ulaşınca neden ulaştın diye sorarsın onlara.

Onlarda derki sana lan mal , sen yıllardır bu bilinçtesin bana mı soruyorsun , sen anlamadıysan benmi anlayım , bende sana soracaktım :)Olması gerekti oldu işte , ulaştım bu bilince , başka türlü türüm devam etmeyecekti , bi planlayan yok bunu , ama insan bi gün bunu planlı bi biçimde gerçekleştirebilir...

O zaman derizki bilinç verdigimize bize yardım et diye seni bilinç sahibi yaptık vs...

Annen baban bi plan içinmi seni doguruyor ? Çöpçü olsun , şu olsun bu olsun falan..

Peki evrim süreci neden var? Neden gezegenin tekinde evreni tecrübe eden, gözlemleyen varlıklar türüyor ve hayatta kalmak için gereken uyumu sağlıyorlar? Evren neden böyle bir çaba içerisinde? Kendi kendini bizim aracılığımızla görüyor. Ben bunun arkasında akıllı tasarım ararım. Volkan patlaması ve şimşek çakmasına anlam yüklemek ile varoluşun ve bilincin varlığını sorgulamak aynı şey değil. Şimşeğin çakması için şimşek tanrısı gerekmiyor. Ancak evrim, bilinç, varoluş, için bence gerekiyor. Richard Dawkins herşey basitten karmaşığa gider, o yüzden bu işlemin başına karmaşık birşey olan tanrı fikrini koyamazsınız der. E peki herşeyin basitten karmaşıklığa gittmesi bir düzen değil mi?

Bu arada oh be diyorum yıllardır forumda müslüman-ateist tartışması yüzünden tanrı varlığını tartışamıyorduk, işin içine hep dinlerin tanrıları ve melekleri falan sokulup kısır döngüne giriyordu tartışmalar.

tarihinde Yer Su tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peki evrim süreci neden var? Neden gezegenin tekinde evreni tecrübe eden, gözlemleyen varlıklar türüyor ve hayatta kalmak için gereken uyumu sağlıyorlar? Evren neden böyle bir çaba içerisinde? Kendi kendini bizim aracılığımızla görüyor. Ben bunun arkasında akıllı tasarım ararım.

Evrene bir bilinç bir anlam yüklüyorsun.

Ama öyle birşey yok.

Evren bilinçli olarak yapmadı bunu.

Yasalarımız gerçeklerimiz var.

Her zihin evreni alıyor kendi bilincinde yansımasını oluşturuyor.

Katı olan ve değişmeyen evren yasalarını esnetiyor.

Bunu yapma.

Kordinat düzleleminde kendini 0,0 a koyma.

Çünkü 0,0 da madde var.

Sen sıradan bi sayısın örnegin 2,3 gibi.

Seni alalım evrenden çıkaralım.

Başka hiçbir nokta evrende bi akıl aramıyor.

Kendini bu kadar özel görme.

Sen sadece iyi soyutlama yapabilen bi hayvansın.

Bu özelligini gereksiz kullanıp ortaya kanıt getiremeyecegin hayaller atma.

Bak çıkarıyoruz seni evrenden , hiçbir akıllı tasarım kalmıyor , hiçbi düzen kalmıyor evren için.

Sen evreni bi canlı gibi alıyorsun, oysaki canlı olan sensin.

Evren seni yaşatma çabasında degil.

Sen yaşama çabasındasın.

Bunu anla.

Sitelerde Paylaş

Atomların bir araya gelebilse bile o atomlar senin atomların değil

senden önce yaşamış canlıların atomları

ayıp olmuyormu başkalarının atomlarını sahiplenmeye :)

atomların tekrar birleşmesini unut

ışığın bile ileri değil geri gitmesi gerekir

örneğin yanan cismin kimyasal reaksiyonlarının ters işlemesi gerekir

kısacası evrendeki tüm maddelerin yaptıkları hareketlerin geriye doğru sarması gerekir

canlansan bile senden öncekilerin de yaşayabilmesi için aldığın atomları geri vermen gerekir

bu da tekrar ölmen anlamına gelir

Sitelerde Paylaş

Peki evrim süreci neden var? Neden gezegenin tekinde evreni tecrübe eden, gözlemleyen varlıklar türüyor ve hayatta kalmak için gereken uyumu sağlıyorlar? Evren neden böyle bir çaba içerisinde? Kendi kendini bizim aracılığımızla görüyor. Ben bunun arkasında akıllı tasarım ararım. Volkan patlaması ve şimşek çakmasına anlam yüklemek ile varoluşun ve bilincin varlığını sorgulamak aynı şey değil. Şimşeğin çakması için şimşek tanrısı gerekmiyor. Ancak evrim, bilinç, varoluş, için bence gerekiyor. Richard Dawkins herşey basitten karmaşığa gider, o yüzden bu işlemin başına karmaşık birşey olan tanrı fikrini koyamazsınız der. E peki herşeyin basitten karmaşıklığa gittmesi bir düzen değil mi?

Bu arada oh be diyorum yıllardır forumda müslüman-ateist tartışması yüzünden tanrı varlığını tartışamıyorduk, işin içine hep dinlerin tanrıları ve melekleri falan sokulup kısır döngüne giriyordu tartışmalar.

Kendinizi bu kadar ciddiye almak zorunda mısınız? Romantik bir fikir olarak güzel olabilir evreni gözlemleyen bir canlı olarak ortaya çıkmışız falan tamam da şımarmayın hemen yani. Siz böyle yaparsanız milyonlarca ışık yılı uzaklıkta başka bir galakside kendi galaksilerini kolonileştirmiş ama galaksiler arası yolculuğu başaramadıkları için haberimizin olmadığı bir uygarlık neler yapmaz :)

Sitelerde Paylaş

Bu aralar kafamı bu düşünce kurguluyor. Düşünmek istemiyorum ama gitmiyor kafamdan lanet olası şey. Kendimi tatmin edebilecek cevaplar arıyorum ama bulamıyorum. Geçenlerde bir habertürk muhabiri öldü, 26 yaşında daha. Trafik kazasında ölmüş. Twitter'ı falan var bakıyorum ölümden 1-2 gün önce yazdıkları var. Mesela şu çok eşlilik konusunda yorum yapmış en son. 24 Mayıs'ta yapmış bu yorumu, sonrası yok. Ya düşünsenize bir varsın bir yoksun. Ölümün ne zaman geleceği belli olmuyor. Kafayı yiyeceğim gerçekten.

Ölümden sonra hayat varsa mesela, sonsuza kadar azap çekeceğiz ki hayal etmesi bile korkunç Ölümden sonra cennette sonsuza kadar mutlu yaşamak, bu da kötü yani düşünsenize sonsuza kadar öyle anlamsız yaşıyorsun. Ölümden sonra ise hayat yoksa, sonsuza kadar bir hiç olacaksın. Bu da korkunç bir şey. Yani ölümden sonra bir daha yaşayamacağız mı dünyayı. Ateizme göre mesela, yaşam fonksiyonunu sağlayan bu atomlar protonlar falan her neyse bir daha meydana gelemez mi. Bir reenkarnasyon olamaz mı yani. Gerçekten bitiyor mu herşey, günlerce düşünüyorum kafayı yiyeceğim beni rahatlatacak bir cevap gelirse gerçekten minnettar olacağım.

inşallah bu sorgulamaların artarda sonsuzluğa inanıp rahat bi nefes alırsın,ölüm yok üzülme..azap var elbet ama geç değil hiçbişi için,düşünsene anneni babanı,sevdiğin,kıymet verdiğin insanları tekrar göreceksin onlar alınmadı senden,ebed için yaratıldın,hiç ölmeyecekmiş gibi hissetmende sırf bu yüzden sonsuzluk var ruhunda,dünyadan güzel olacak orası,burası böyle güzelken rahmetini tamamladığı yer bambaşka akıl ile algılanmayacak denli muntazam olacak..sen ölmeyeceksin..

Sitelerde Paylaş

Richard Dawkins herşey basitten karmaşığa gider, o yüzden bu işlemin başına karmaşık birşey olan tanrı fikrini koyamazsınız der. E peki herşeyin basitten karmaşıklığa gittmesi bir düzen değil mi?

Bunu şartname olarak ele al.

Sen çok karmaşık bi yapı olarak seni götürüp atmosferli başka bi gezegene koysak bile.

Sen orada yaşayamazsın , kalp atışın , solunumun vs. oraya uyum sağlayamaz.

Ama bazı tür bakteri ve virüsleri oraya koyabiliriz.

Bir bakteri orada gerekli ortamı bulursa çoğalır sürekli olarak.

Ama çoğalırken sürekli aynı canlı türü olarak kalmaz değişir çeşitlenir dallanır.

Sonuç olarak ortaya uyum sağlayamayan dallar çıkar ve onlar yok olur.

Değişik bakteriler değişir.

Bu süreç bir iki yıl değil.

Milyonlarca yıl sürerse daha değişik canlılar ortaya çıkar.

Yani şartnamemize göre o gezegen seni direkt olarak kabul etmiyor.

Ama uyum sağlayabilecek canlıları kabul ediyor.

Şartnameyi değiştirmek demek o gezegeni tamamen değiştirip sana uyumlu yapmak demek.

Sitelerde Paylaş

inşallah bu sorgulamaların artarda sonsuzluğa inanıp rahat bi nefes alırsın,ölüm yok üzülme..azap var elbet ama geç değil hiçbişi için,düşünsene anneni babanı,sevdiğin,kıymet verdiğin insanları tekrar göreceksin onlar alınmadı senden,ebed için yaratıldın,hiç ölmeyecekmiş gibi hissetmende sırf bu yüzden sonsuzluk var ruhunda,dünyadan güzel olacak orası,burası böyle güzelken rahmetini tamamladığı yer bambaşka akıl ile algılanmayacak denli muntazam olacak..sen ölmeyeceksin..

Çocuklara şeker verip götürüp tecavüz eden amcaları hatırlattın bana.

Adamın duygusal boşlugundan yararlanıp onu dindar yapmaya çalışmak ancak sizin gibi şerefsizlere yakışır bir davranış.

Sitelerde Paylaş

din ve dinsizlik arasındaki farkı buradaki ateist arkadaşlar çok güzel sergiliyor saolsunlar,küfür,hakaret,aşağılama,mutsuzluk halleri,kişilk bozuklukları hep kimde malum ortada,sana 2 yol görünüyor biri uçurum,kara bir ekran,diğeri sonsuz yaşam,güven,huzur,herşeyden emin olma,seçmek kolay aslında..

Sitelerde Paylaş

Bunu şartname olarak ele al.

Sen çok karmaşık bi yapı olarak seni götürüp atmosferli başka bi gezegene koysak bile.

Sen orada yaşayamazsın , kalp atışın , solunumun vs. oraya uyum sağlayamaz.

Ama bazı tür bakteri ve virüsleri oraya koyabiliriz.

Bir bakteri orada gerekli ortamı bulursa çoğalır sürekli olarak.

Ama çoğalırken sürekli aynı canlı türü olarak kalmaz değişir çeşitlenir dallanır.

Sonuç olarak ortaya uyum sağlayamayan dallar çıkar ve onlar yok olur.

Değişik bakteriler değişir.

Bu süreç bir iki yıl değil.

Milyonlarca yıl sürerse daha değişik canlılar ortaya çıkar.

Yani şartnamemize göre o gezegen seni direkt olarak kabul etmiyor.

Ama uyum sağlayabilecek canlıları kabul ediyor.

Şartnameyi değiştirmek demek o gezegeni tamamen değiştirip sana uyumlu yapmak demek.

Evet, bunu biliyorum ve katılıyorum. Ben kendi düşüncemi iyi anlatamadım sanırım. Canlıların ortaya çıkması, soyunu devam ettirme ve hayatta kalma güdüleri, ve de evrim dolayısıyla daha karmaşık varlıklar haline gelmeleri öyle az önemsenecek, "öyle işte" denecek hafiflikte şeyler değil. Bizim bilincimiz, milyonlarca yıl sonunda meydana gelmiş olsa bile, özünde ve başından beri sistemin içine "built-in", sanki saklı şekilde inşa edilmiş olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bu ortaya çıktı, düşünen "benliği" olan bir varlık ortaya çıktı. Bu bir kayanın ortaya çıkması gibi değil (hoş o da azlında çok acayip birşey, herhangi birşeyin var olması hatta çok acayip bir durum). Sunuçta evrimin devam etmesini sağlayan genlerdeki rastgele mutasyonlar. Peki bu mutasyonlar neden var? Evrime yol vermek için olamaz mı? Yani bir sistem var ortada. Biyolojik kurallar, fizik kuralları var. Varlığın kendisi var. Hiç birimizin bunu kavrayabileceğini sanmıyorum. "Tanrı yaptı" denmese bile "Öyle oldu işte" de denmemeli.

Sitelerde Paylaş

ölümden sonrası hepimiz için tam bir meçhul...

hepimiz çeşitli spekülasyonlar yapıyoruz...

tamemen yok olacağız ne bilincimiz ne de başka bir şeyimiz kalmayacak demek te bir tahmin...

doğmadan önce nasıl isek öldükten sonra da öyle olacak yani hiç demek te bir tahmin...

bizi biz yapan şey aslında bilincimiz bence...

hücrelerimiz yada bizi oluşturan atomlar sürekli değişiyor zaten...

ibni sina bilinç bir kere oluştu mu artık asla yok olmaz der...

ölenlerin bilinçleri nerede ve nasıl bir varlığa sahipler bilemiyorum...

bizim bilinç kaybı dediğimiz şey aslında kişiyle iletişimimizin kaybolduğu durumlardır...

biz iletişimi kaybediyoruz o bilinçle ama o birşekilde varlığına devam ediyor olabilir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...