Jump to content

Ölümden sonrası

Recommended Posts

Sonsuza kadar yaşarsanız,ki böyle bir şey mümkün değildir:ya dünyanın ya da evrenin yok olmasıyla yok olacaksınız.Evrenin sonuna kadar yaşasanız da,öldüğünüzde hiç yaşamamış biriyle hiçbir farkınız olmayacak.Yaşama isteği,bize en ilkel genlerimizin verdiği bir içgüdüdür.Akıl sağlığınızı ve biyolojik yapınızı koruduğunuz sürece,bir milyar yıl da yaşasanız,sıra ölüme geldiğinde "noolur bir saatçık daha yaşayayım" diyeceksiniz.Bunun gerçekten hiçbir mantığı yok.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 234
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sonsuza kadar yaşarsanız,ki böyle bir şey mümkün değildir:ya dünyanın ya da evrenin yok olmasıyla yok olacaksınız.Evrenin sonuna kadar yaşasanız da,öldüğünüzde hiç yaşamamış biriyle hiçbir farkınız olmayacak.Yaşama isteği,bize en ilkel genlerimizin verdiği bir içgüdüdür.Akıl sağlığınızı ve biyolojik yapınızı koruduğunuz sürece,bir milyar yıl da yaşasanız,sıra ölüme geldiğinde "noolur bir saatçık daha yaşayayım" diyeceksiniz.Bunun gerçekten hiçbir mantığı yok.

Aynen.

Sitelerde Paylaş

önceden hiçtik...

şimdi varız...

sonra yine hiç olacağız...

ama hiçlikten sonra tekrar yine var olabiliriz...

bunun en sağlam kanıtı şimdiki varlığımızdır...

bir kere hiçlikten var olabildiysek...

bundan sonra da yine hiçlikten sonra varlığı tadabiliriz...

bunun mümkün olduğunu şimdiki varlığımız ısbatlıyor...

Sitelerde Paylaş

önceden hiçtik...

şimdi varız...

sonra yine hiç olacağız...

ama hiçlikten sonra tekrar yine var olabiliriz...

bunun en sağlam kanıtı şimdiki varlığımızdır...

bir kere hiçlikten var olabildiysek...

bundan sonra da yine hiçlikten sonra varlığı tadabiliriz...

bunun mümkün olduğunu şimdiki varlığımız ısbatlıyor...

Abartısız 100 den fazla teist felsefe inceledim böyle antikasına rastlamadım. Hangi görüş bu ?

One öyle güneş batıyor doğuyor tekrar batıcak gibi bir süreklilik tahmini :)

Bu var olma ile yok olma ile ilintili durum.

Güneş battı dogdu gibi degil.

Şimdi güneş bir kere var oldu ya patladıgını düşün.

Tüm molekülleri taneler haline geliyor ve uzayda savruluyor dağılıyor.

Tekrar bir araya gelmezler.

İnsanda böyledir.

Ölünce bütün hücreleri bakteriler tarafından yok edilir.

Çeşitli ağaç bitkilere gider.

Ot falan olur.

Sonra bi inek gelir o otu yer.

Sonra gider inek tuvaletini yapar.

Sonra o tuvalet gübre olur.

Tarlaya gider.

Sen o tarlada yetişen domatesi yersin.

Sonra tuvaletini yaparsın gibi :)

Sonra bi bakmışın dnandan eser kalmamış.

Bilincin , depoladıkların tamamen gitmiş.

Sitelerde Paylaş

bizi biz yapan şeyler ne...

genetik yapımızı aynen taşıyan biri biz midir...

mesela tek yumurta ikizleri tümüyle aynı genetik yapıyı taşırlar....

ama ikisi de farklı kişilerdir....

bu farkı oluşturan nedir....

yaşadığımız duyduğumuz gördüğümüz düşündüğümüz her şey bizim fizyolojik yapımızda bir değişime neden olur....

her yeni bir şeyi öğrendiğimizde beyin hücreleri arasında yeni bir bağlantı oluşur....

ikizlerin genetik yapıları aynı olsa bile yaşadıkları mutlaka farklı şeyler olacak ve kişilikleri de farklılaşacaktır....

bu farklılaşma iyice molaküler düzeye inildiğinde belki sayısal olarak bilinebilir....

insanı ben yapan moleküler konfigürasyonun sayısal bir değeri vardır....

bu değer elimizde olduğu ve yeterince teknolojimiz olduğu müddetçe aynı beni tekrar oluşturabiliz...

olur yani....

ben düşündüm oldu....

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu forumdan üyelik iptali nasıl yapılıyor yardımcı olabilirmisiniz ???

Allah'ım senin için ateistforum daki üyeliğimi iptal ettirmeye niyet ettim diyeceksin.

Kolları ve elleri açıp parmakları gökyüzüne dogru tutmayı ihmal etme.

tarihinde Absürdizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu fani dunyanin elbet oteki tarafida olacaktir ilk konuyu acan arkadas yavas yavas anliyor sanirim ins islama gecer cehennem aazabindan kurtulur

samsundan neden hep çarpık ilişkiler çıkıyor onu da bir açıkla önce... :) fani dünya ama ölüm de fani merak etme, yok oluyorsun...

şalom elohim diye de selam versenize birbirinize, nasılsa selamın aleykümün gerçek hali o... :) Cehennem de Hinnom Vadisi'nde birlikte gidelim mi?! Orada marangoz isa, raina muhammed şizofren musayla birlikte 2 rekat namaz da kılarız! :)

Sitelerde Paylaş

Ben ölüm korkusu değil de, ölüm sürecini yaşama konusunda endişeliydim.

Yani düşünsenize yanma mesela: 3-4 dakikalık bir bilinçli acı yaşama ve şok durumu.

Boğulma vs hep öyle.

Ancak bu zayıflığımı tedavi ettim.

Kafama takılmıyor artık.

Aslında hiç endişe bile vermiyor.

Tabii ki kalkıp markete gider gibi normal karşılamam ama en azından insan %99'undan daha normal ve sakin karşılarım olası ölüm senaryolarını.

Senin durumuna gelince VahsisBack,

Yazdıklarından açıkçası açık ve katışıksız bir ateist bilince sahip olup olmadığını anlayamıyorum.

Ancak ölüm korkusu yerine ölüm merakı koyarsan sıyrılabilirsin korkularından.

Öyle veya böyle, bir şekilde kendi bilinçli son saniyenden bilinçsiz (koma) veya ölü durumuna geçişi deneyimleyeceksin.

Ve bu deneyimle de perde kapanacak.

Onurlu bir şekilde yani.

Ölümden sonra diye bir kavram yok.

Bu imkansız.

Neden imkansız?

1- Beynin biyolojik bir yapıda ve bilinç denilen şey onun su buharı gibi bir şey. her şey o et parçasında.

2- Yeniden diriliş saçmalığı da imkansız çünkü böyle bir teknoloji olsa bile senin formülünle yapılacak veya canlandırılacak varlığın çevresel etkenleri değişeceğinden kendisi de değişecek ve o sen olmayacaksın. Mesela senin 0 zamanın ile 99 yaş zamanın arasında bulunduğun çevresel etkenler benzersiz. Bakterilerden, sana çarpan güneş ışığına, ışıyan maddelere hareketlere virüslere herşeye ve herşeye kadar tüm öğeler benzersiz. Bunlar senin o kafanın içindeki ben dediğin şeyin parçaları. Çünkü o ben dediğin şeyi oluşturan parçalar (atom altı dünyaya kadar) bunlarla ilişki ve etkileşimde. Haliyle bir kez zaman aralığından çıkınca bir daha senin sen olabilmen için aynı zaman aralığının ve sayıları bildiğimiz basamak sayılarını aşıp giden parçaları bir araya toplamak gerek. Bu da imkansız.

3- Zaman durmuyor. Kendin de diyorsun. Habertürk muhabiri ölmüş diye. Zaman ne sıfırlandı ne de durdu. Devam ediyor. Sen ben herkes bunun kanıtı.

4- Bilincin devamı için yer lazım. Ölümden sonra yaşam diyorsun ya? Bilinç yaşadığı her an veri soğuruyor etrafından. Onu ne yapacaksın? mesela senin beynin. Belirli bir GB kapasitesi var. Bir yerden sonra yeni veri girişi olmuyor. Dolu çünkü. Veri silersen de sen değişmiş (bir nevi ölmüş) olacaksın. Ölümden sonrası denilen şeyin saçmalığı işte burada bitiyor. Bilince yer lazım. Bilinç, hele de insandaki gibi farkındalığının fakrında olan bir bilinç, yere ihtiyaç duyar. Bu da imkansızdır.

Kısacası, hayata tutun ve tam yaşa.

Ölümden sonrası falan vs hikaye bunlar hikaye.

Sitelerde Paylaş

Ölüm güzel birşey.Hatta belki en güzel duygu.Hayatında sıkıntısız, kaygısız nadiren de olsa bazen sonu olan, sahte eğlencelerin olmadan tek bir saniyen geçmezken ölümün değerini nasıl anlamazsın?

Hiçlik demek, hiçbir duygunun düşüncenin olmaması demek.Ölümden sonra yaşamın olmayışı, gerçek ölüm sadece 1 defa yapabileceğin bir iş, yapabileceğin en güzel iş.

Mesela ben, boğularak ölmek isterim.Yada donarakda olabilir.Tek emin olduğum o andan zevk alacağım.

Doğmadan önceki gibi olmak, hiçlik bu dünyadaki en güzel şey.Arkandan küfredenleri, şüphe içinde bıraktıklarını, ağlayanları hiç bilemeyeceksin, düşünemeyeceksin.Bazen bilmeye çalışmadığında bilirsin.Bu yüzden hiçlikten korkma.Ölümden hiç korkma.Hayatın sona ermesinden de, sona eriş şeklinden de korkma.

Çünkü onlar sahip olabileceğin en değerli silahların.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

oğlum anlamıyormusun. ölümden sonraya dahil bütün iddialardan korkuyorum diyorum. cehennemde cennette hiçlikte benim için korkutucu. Ölümden sonra bir daha dünya yok. Düşünsenize ölücez ve başka bir şey görmeyecez ama hayat devam edicek. Neler neler değişecek dünyada ve bunları göremeyeceğiz. Belki de dünyanın geleceğini merak ettiğimden, merakımın giderilemeyecek olmasından korkuyorum biraz. Reenkarnasyon gerçek olsa keşke. Bir tek bu bana umut verici geliyor. Hindu olabilirim yani.

BEN SANA ŞU KADARINI SÖYLEYİM ARKADAŞIM

ÖLÜMÜ DURDURABİLECEK Bİ GÜCÜN VAMI?

YOK

YARIN NE OLCAĞINI BUGUN DEN BİLE BİLİRMİSİN

BİLEMESSİN

BİLEMEYECEĞİN VEDE ENGELLEYEMEYECEĞİN BİR ŞEY İÇİN KORKMA ÇÜNKÜ ENİNDE SONUNDA ÖLÜMÜ TADACAKSIN

ÖLÜMDEN SONRASINDA NE OLDUĞUNU ŞİMDİDEN DÜŞÜNÜRSEN KAFAYI SIYIRIRSIN

Sitelerde Paylaş

müslüman olmakla ne alakası var. Yani ölüm korkutmuyor mu sizi arkadaşlar. Sonsuza kadar hiç olucaksın bilinç yok falan. Bu bana korkutucu geliyor. Dinlerin ölümden sonra hayat iddiası bile bana korkunç geliyor.

Dünyada yaşamak istiyorum ben. Ölüm bir gün bir anda hiç ummadığın bir anda gelebilir. Rastgele yaşıyoruz yani hayatta. Bu düşünceden kurtulmak istiyorum tavsiyeniz var mı...

Bana ölümden sonraki o hiçlik-tekillik çok güzel geliyor ama iyi anlamında güzel değil. Gerçekten böyle beautiful bir olay.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...