Jump to content

Canlı Türü Saysı Neden Aşırı Derecede Yüksek

Recommended Posts

Tür sayısının geçmişe göre daha fazla artması gayet normal gözüküyor.Şöyle ki; dünyada 500 bin yıl evvel 500 tür var diyelim.O 500 tür, bugün 500 bin tür oldu diyelim.Bugün 500 bin türden oluşacak çeşitlenme geçmişe göre daha fazla olacaktır.Yarın ortaya çıkması muhtemel 1 milyon türden oluşacak çeşitlenme de, günümüze göre daha fazla olması gerekir.Tıpkı nüfus artışı gibi.Nüfus demişken, belki tür sayısına bu açıdan fazla denilebilir.Çünkü tür sayısı artarsa doğal olarak canlı sayısı da artacaktır.Dünyanın kaynakları açısından tür/nüfus sayısı göz önüne alındığında canlı çeşidi sayısı fazla olarak yorumlanabilir..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tür sayısının geçmişe göre daha fazla artması gayet normal gözüküyor.Şöyle ki; dünyada 500 bin yıl evvel 500 tür var diyelim.O 500 tür, bugün 500 bin tür oldu diyelim.Bugün 500 bin türden oluşacak çeşitlenme geçmişe göre daha fazla olacaktır.Yarın ortaya çıkması muhtemel 1 milyon türden oluşacak çeşitlenme de, günümüze göre daha fazla olması gerekir.Tıpkı nüfus artışı gibi.Nüfus demişken, belki tür sayısına bu açıdan fazla denilebilir.Çünkü tür sayısı artarsa doğal olarak canlı sayısı da artacaktır.Dünyanın kaynakları açısından tür/nüfus sayısı göz önüne alındığında canlı çeşidi sayısı fazla olarak yorumlanabilir..

Şimdiye kadar verilen yanıtlara bakalım.

Yukardakine göre tür sayısı artmak zorunda. Gerçi bunun nedeni açıklanmıyor.

Neden tür sayısı artsın? Soru zaten o.

Biz neden tür sayısı çok diyoruz, siz çünkü tür sayısı çok olmalıdır diyorsunuz.

Ama nedenini eklemiyorsunuz.

Diğerleri ise çevresel etmenleri neden gösteriyor.

Canlı türlerinin çokluğundan çevresel değişgenlerin çokluğu sorumlu deniyor.

Bu açıklamalar yetersiz.

Çünkü aynı çevrede, aynı ortamı paylaşan canlılar arasında, inanılmaz bir çeşitlilik var.

Amazon ormanlarının her birkaç km karesinde, onbinlerce tür yaşıyor.

Bütün amazonda yaşayan tür sayısı milyonları buluyor.

Ortam aynı.. İklim aynı... Rutubet, sıcaklık vs hep aynı...

Çevre doğru bir cevap değil...

Başka nedenleri olmalı..

Sitelerde Paylaş

Çünkü aynı çevrede, aynı ortamı paylaşan canlılar arasında, inanılmaz bir çeşitlilik var.

Amazon ormanlarının her birkaç km karesinde, onbinlerce tür yaşıyor.

Bütün amazonda yaşayan tür sayısı milyonları buluyor.

Ortam aynı.. İklim aynı... Rutubet, sıcaklık vs hep aynı...

Çok basit :)

Neden çöl değilde amazon ormanı ?

Sitelerde Paylaş

Amazonlarda doğup büyümek kolay.

Koşullar yaşam için daha uygun.

Ama uygun koşulların tür sayısını artırdığı görüşünü açıklayamıyorsunuz.

Koşulların uygun olması tür sayısını nasıl çoğaltıyor?

Tek başına koşullar yeterli mi size göre?

Yoksa başka etmenler de mi söz konusu?

Olay sanıldığı kadar basit değil....

Sitelerde Paylaş

Olay sanıldığı kadar basit değil....

193644.jpg

Yukarıdaki amazon ormanlarını gösteriyor.

Amazon ormanları bir adanın içerisinde.

Dünyanın 3/4 ü denizlerle kaplı.

Denizler ile dolu bu alanda karaya çıkışlar yaşanıyor.

Ama çıkılan her karanın iklimi farklı.

Onun için çeşitlenme bol oluyor.

Bazı adalarda yaşamak zor oldugu için poputasyonun çoğu uyum sağlayamıyor çeşitlenme az oluyor.

Bazı yerlerdeki karalar bitki yetişmesine vs daha çok olanak sağlıyor.

Buda çok çeşitlenmeye neden oluyor.

Kısacası çok çeşit daha çok çeşit olmasına yardım ediyorda diyebiliriz.

Bunun gibi birsürü faktör var.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca şu soruyu da sormak istiyorum.

Dünyada 100 milyon çeşit ortam var mı?

Var diyelim..

Nasıl oluyorda birbirlerinden çok farklı türler aynı ortama kolaylıkla adapte olabiliyor.

Sitelerde Paylaş

Şimdi bir dakika..Konuyu baştan alalım..Bizim evrim dediğimiz şey zaten türleşmeyi sağlayan olgu değil mi? Öyle ise evrim tür sayısı zorunlu olarak artacaktır. Çeşitliliğin artmasının nedeni ile çeşitliliğinin sayısının değerlendirmeye tabi tutulması farklı olaylardır.Evrimi şimdilik bir kenara bırakın, elinizde ne kadar çok malzeme varsa o kadar çok çeşit yemek üretebilirsiniz.Elinizde bulunan yemek türlerinde küçük değişiklikler yaparak yeni yemek türleri üretmeniz de mümkün. Total yemek çeşidi, elinizdeki malzemeye ve daha evvel ürettiğiniz yemek sayısı ile doğrudan alakalı.Şimdi ise yemeğe bırakıp evrime dönelim; elinizde daha önceden ne kadar çok tür varsa, daha yeni türlerin ortaya çıkma olasılığı o kadar çok yükselir.

Peki neden bazı bölgelerde, bazı diğer bölgelere göre türleşme sayı cinsinden daha fazla? Bunu bir çok faktör etkileyebilir. Bu bir çok faktörün içine canlının kendisi de büyük ihtimalle dahildir. Örnek canlı için http://evrimianlamak.org/e/B2b:kakapo adresine bakılabilir.İlgili faktörlerin özeline elbette girilebilir ama kısa yoldan çevre demek en makulu bence.Mesala Amozonlar örnek olarak verilmiş.Amozonda ve farklı bir bölgede yaşayan aynı tür canlı aynı mutasyonlara uğramak zorunda değil.Fakat aynı mutasyonlara uğradığını düşünsek bile, besininin çok ya da az olması türleşmeyi sayı cinsinden azaltabilir.

Sitelerde Paylaş
Dünya eğik olmasaydı.

Her yerde tek tip iklim olurdu.

Bu kadar çeşitlenme olmazdı.

Lütfen.. Dinci gerzeklerden duyduklarınızın tamamen palavradan ibaret olduğunu aklınızda tutun her daim.

Dünya eğik olmasaydı da, mevsimler olurdu. Şimdiki gibi olmayabilir, süreleri çok çok uzun veya kısa olabilirdi ama genede bir takım mevsimler olurdu.

Mevsimlerin var olabilme sebebi, eksen eğikliği değil, dünyanın dönüyor olmasıdır. Eksen eğikliği hemen hemen sabit olduğu halde, bu dünya fırın gibi sıcak zamanlarıda buz çağlarını da defalarca görüp geçirmiş bir gezegendir.

Sitelerde Paylaş

Şimdi bir dakika..Konuyu baştan alalım..Bizim evrim dediğimiz şey zaten türleşmeyi sağlayan olgu değil mi? Öyle ise evrim tür sayısı zorunlu olarak artacaktır. Çeşitliliğin artmasının nedeni ile çeşitliliğinin sayısının değerlendirmeye tabi tutulması farklı olaylardır.Evrimi şimdilik bir kenara bırakın, elinizde ne kadar çok malzeme varsa o kadar çok çeşit yemek üretebilirsiniz.Elinizde bulunan yemek türlerinde küçük değişiklikler yaparak yeni yemek türleri üretmeniz de mümkün. Total yemek çeşidi, elinizdeki malzemeye ve daha evvel ürettiğiniz yemek sayısı ile doğrudan alakalı.Şimdi ise yemeğe bırakıp evrime dönelim; elinizde daha önceden ne kadar çok tür varsa, daha yeni türlerin ortaya çıkma olasılığı o kadar çok yükselir.

Peki neden bazı bölgelerde, bazı diğer bölgelere göre türleşme sayı cinsinden daha fazla? Bunu bir çok faktör etkileyebilir. Bu bir çok faktörün içine canlının kendisi de büyük ihtimalle dahildir. Örnek canlı için http://evrimianlamak.org/e/B2b:kakapo adresine bakılabilir.İlgili faktörlerin özeline elbette girilebilir ama kısa yoldan çevre demek en makulu bence.Mesala Amozonlar örnek olarak verilmiş.Amozonda ve farklı bir bölgede yaşayan aynı tür canlı aynı mutasyonlara uğramak zorunda değil.Fakat aynı mutasyonlara uğradığını düşünsek bile, besininin çok ya da az olması türleşmeyi sayı cinsinden azaltabilir.

Tür sayısı arttıkça onlardan çıkacak yeni türler de giderek çoğalacak.

Bu doğal bir sonuç.

Ama tür sayısı neden artsın?

Artması gerekir diye bir kural mı var?

Varsa o kural nedir?

Ben zaten onu soruyorum.

Sitelerde Paylaş

Lütfen.. Dinci gerzeklerden duyduklarınızın tamamen palavradan ibaret olduğunu aklınızda tutun her daim.

Dünya eğik olmasaydı da, mevsimler olurdu. Şimdiki gibi olmayabilir, süreleri çok çok uzun veya kısa olabilirdi ama genede bir takım mevsimler olurdu.

Mevsimlerin var olabilme sebebi, eksen eğikliği değil, dünyanın dönüyor olmasıdır. Eksen eğikliği hemen hemen sabit olduğu halde, bu dünya fırın gibi sıcak zamanlarıda buz çağlarını da defalarca görüp geçirmiş bir gezegendir.

Dinci gerzeklerden duymadım da bunu.

Liseden mezun olalı çok oldu. :)

Düzeltme için teşekkür ediyorum.

Mesajıda düzeltirsen iyi olur.

Onu dünyanın güneş etrafındaki dönüşü yapalım.

Yada tamamen silelim.

Yanlış bilgi dolaşmasın ortada.

tarihinde Absürdizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tür sayısı arttıkça onlardan çıkacak yeni türler de giderek çoğalacak.

Bu doğal bir sonuç.

Ama tür sayısı neden artsın?

Artması gerekir diye bir kural mı var?

Varsa o kural nedir?

Ben zaten onu soruyorum.

Şimdi burada algoritmanızda bir yanlışlık var.Şu an dünyada bulunan türlerin varlığının nedeni nedir? Tabi ki evrim.Dolayısı ile tür sayısının artmasının sebebi de evrimdir. Kural, evrimin kendisidir. Ama siz evrimin nedeni nedir diye soruyorsanız o başka tabi. O zaman konu bambaşka disiplinlerde konuşulmalıdır diye düşünüyorum. Sizin aslında ilk başta sorduğunuz soru ile şimdi sorduğunuz soru birbirinden farklıymış gibi duruyor. Net olarak mot a mot yazayım:

Ama tür sayısı neden artsın? Çünkü evrim var.

Artması gerekir diye bir kural mı var? Evet var.

Varsa o kural nedir? Evrimin kendisi.

Şimdi burada şöyle bir itiraz olabilir; evrim her zaman tür sayısını arttırmaz, bu bir kural değildir.

Ama bu geçersiz bir itirazdır, çünkü mevcut tür sayısının o anki değerinin azalması durumunda bile, evrim tür sayısını tek bir türe hiç bir zaman indirmemiştir.

Sitelerde Paylaş

Şimdi burada algoritmanızda bir yanlışlık var.Şu an dünyada bulunan türlerin varlığının nedeni nedir? Tabi ki evrim.Dolayısı ile tür sayısının artmasının sebebi de evrimdir. Kural, evrimin kendisidir. Ama siz evrimin nedeni nedir diye soruyorsanız o başka tabi. O zaman konu bambaşka disiplinlerde konuşulmalıdır diye düşünüyorum. Sizin aslında ilk başta sorduğunuz soru ile şimdi sorduğunuz soru birbirinden farklıymış gibi duruyor. Net olarak mot a mot yazayım:

Ama tür sayısı neden artsın? Çünkü evrim var.

Artması gerekir diye bir kural mı var? Evet var.

Varsa o kural nedir? Evrimin kendisi.

Şimdi burada şöyle bir itiraz olabilir; evrim her zaman tür sayısını arttırmaz, bu bir kural değildir.

Ama bu geçersiz bir itirazdır, çünkü mevcut tür sayısının o anki değerinin azalması durumunda bile, evrim tür sayısını tek bir türe hiç bir zaman indirmemiştir.

Bu referans sirküler.

Evrim elbette tür sayısını artırır.

Ama soru bundan bir adım ötede...

Tür sayısı neden aşırı?... Neden sayılamayacak kadar çok?

Sitelerde Paylaş

Konuyu tartışmaya devam edelim.

Evrimin nedenlerinin başında doğal seçilim geliyor.

Doğal seçilimin ne olduğunu bilmeden evrimi anlayamayız.

Doğal seçilim bir hayvan toplumunda (popülasyonda) yaşayan ve çoğalan bireyler üzerine sürekli etkilerden (baskılardan) dolayı fenotipik özelliklerin az çok paylaşılmasını sağlayan bir süreçtir.

Doğal seçilim kuvvetli bir yasa değildir. Mükemmellik sağlamaz. Genleri yeterince sağlıklı olan hayvan onların yeni nesillerde devam etmesinde daha başarılı olacaktır.

Doğal seçilim temel olarak yol gösteren bir ilke olmaktan çok, akılsız, amaçsız, mekanik ve düzayak bir süreçtir.

Doğal seçilimi şu şekilde formüle edebiliriz:

Çeşitlilik+Çeşitli oranlarda başarılı çoğalma+kalıtım=doğal seçilim.

Bu formülü de şöyle açıklayabiliriz:

Kalıtımla kazanılan özellikler genetik çesitlilik ve başarılı çoğalma ile birleşince doğal seçilim kavramı ortaya çıkmaktadır.

Bu paradigmada bireylerin kalıtımla kazandığı özellikler çesitli ve bu çesitlilik başarılı çoğalmanın nedeni ise, her kuşak en uyumlu bireylerin katılımından yararlanacağı için, popülasyonun ortalama fenotipinde değişiklik olacak ve bazı durumlarda bu değişikliklerden zamanla yeni türler çıkacaktır. Buna biz evrim diyoruz.

Bu süreçte çevrenin yeri yoktur.

Çevrenin evrimle olan ilişkisi sanıldığı gibi bir süreç değildir.

Tür sayısı çevre uygun olduğu için yüksek değildir.

Uygun çevresel koşullar çok sayıda türü barındırabilir. Hepsi o kadar.

Uygun koşullar tür sayısının çokluğu için bir neden değildir.

O nedeni türlerin kendilerinde aramanız gerekir.

Sitelerde Paylaş

Bu referans sirküler.

Evrim elbette tür sayısını artırır.

Ama soru bundan bir adım ötede...

Tür sayısı neden aşırı?... Neden sayılamayacak kadar çok?

İlk başa döndük..Eğer "aşırı" ya da "fazla" kelimelerini kullanmamızı sağlayan tür sayısını ifade eden rakam ise, bunu aşırı veya değil diye nitelendirmek öznel, subjektif bir değerlendirmedir diye düşünüyorum.Soruya objektiflik kazandıracak, sayının kendisi dışında bir nirengi noktası olmalı.Biraz daha açmam gerekirse, örneğin ben dünya nüfusunun fazla olduğunu, aşırı arttığını söylüyorum.Bana bunu neye göre söylediğim soruluyor.Mevcut nüfusa kaynakların yetmediğini veya bu nüfusun üreme hızı ile yetmeyeceğinden hareketle bunu söylediğimi söylersem, fazla ya da aşırı nitelendirmem bir anlam kazanabilir.Bizzat sayının kendisini veya geçmiş nüfus sayısını referans noktası olarak kullanmam pek fazla bir anlam ifade etmez, çünkü doğal olanı zaten budur.Fazla yumurtadan fazla civciv çıkar.Peki ama fazla=x dersek, x kaç olmalı ki eşitlik sağlansın?Bunun net bir cevabı yok bana göre, kişiye veya referans alınan noktaya göre değişir...

Sitelerde Paylaş

Aşırıyı şöyle tanımlayalım ve onu aşırının yerine kullanalım.

Sayılamayacak kadar çok.....

Canlı türü sayısı neden sayılamaycak kadar çoktur?

Sayılamayacak kadar çok yerine aşırı terimini kullanmak size kalmış.

Sitelerde Paylaş

Çevre kavramı evrimde yanıltıcı olabilir.

Canlılar çevreden dolayı evrilmezler.

Çevreye uyum yapmak zorunluğu çevrenin evrim için gereksinimi değildir.

Çevreye uyum yapan yaşar. Yani canlı önce evrilir sonra çevreye uyar.

Canlının nasıl evrileceğini ve nasıl bir canlının ortaya çıkması gerektiğini çevre saptamaz.

Nasıl evrilirse evrilsin ortaya çıkan canlı mevcut çevreye adapte olmak zorundadır.

Bu çevre ile ilgili bir sorun değildir. Çevrenin umurumda bile değildir.

Çevresel koşulların sayısı ile türlerin sayısı arasında bir ilişki yoktur.

Tür sayısı her zaman çevresel koşullardan çok daha fazla olacaktır.

Çünkü sorun çevre ile ilgili değildir.

Canlı ile ilgilidir.

Çevre takıntısından kurtulmanız gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Bu konuda şimdiye kadar yazdıklarımı iki cümle ile özetlemek istiyorum....

Türler çevreden dolayı evrilmezler.

Türler çevre için evrilirler.......

Species do not evolve because of the environment.

Species evolve for the environment.

Sitelerde Paylaş

Bu konuda şimdiye kadar yazdıklarımı iki cümle ile özetlemek istiyorum....

Türler çevreden dolayı evrilmezler.

Türler çevre için evrilirler.......

Species do not evolve because of the environment.

Species evolve for the environment.

bu konuda araştırma yapıyorum

şunu anlamadım

türler çevre koşullarına ayak uydurmak için mi evrimleşir diyorsun yoksa türlerin evrimleşmesinin çevre ile ilgisi yok mu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...