Jump to content

Askeri Müdahale Planın Doğru Olduğu

Recommended Posts

Gazete manşetlerine yansıyan haberlere göre ve en son ki komutan tutuklamaları sonucu,

Anlaşılıyor ki, 2002-2003 yılllarından bu tarihe kadar alttan alttan bir hareketlenme ordu içersinde varmış.

Vatan'da çıkan haberde, 2003-2004 komuta kademesinin hepsinin AKP'nin gitmesi hakkında aynı fikirde olduğu ancak sadece Özkök'ün "Evet haklısınız. Benimle bu fikirleri paylaştığınız için teşekkürler, ama AKP demokratik yollardan gidecek" dediği biliniyor.

Özkök bile AKP'nin tehlikeli olduğu konusunda diğer komutanlara aynı fikirde ancak demokrasi diyor.

Tunus, Mısır devrimleri ve Yemen ve Suriye karışıklıklarının BOP'a paralel ABD destekli planlar olduğu akla çok yatkın görünüyor.

Ve Suriye'de de bir parçalanma sonucunda, Türkiye, Suriye, İran ve Irak'tan koparılan parçalar ile kukla bir devlet kurulacağı. Bunun da yadımıyla İran'a operasyon yapılacağı söyleniyor. Bu da akla çok yakın geliyor.

Bu durumda 2003-2004 komuta kademesinin AKP hakkındaki öngörüleri ve bu zamana kadar gelen bir müdahale gölgesi de resme tam oturuyor.

Sorum şu. Yukarıdaki varsayımların hepsi doğru ise, sizce TSK'nın bir müdahale planı hazırlaması kanunen doğal mıdır? Ülkenin kazanacakları, kayıpları göz önünde bulundurulduğun da, Paşalar mı haklı yoksa Demokrasi mi?

Ne düşünüyorsunuz*

tarihinde inevitable tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sorum şu. Yukarıdaki varsayımların hepsi doğru ise, sizce TSK'nın bir müdahale planı hazırlaması kanunen doğal mıdır? Ülkenin kazanacakları, kayıpları göz önünde bulundurulduğun da, Paşalar mı haklı yoksa Demokrasi mi?

Varsayımlar doğru değil.

Ordu içinde iktidara karşı rahatsızlık ve hareketlilik olması suç sayılamaz.

Kimse kalkıp da "Sen geçmişte müdahaleci bir yaklaşım düşünmüştün" diye suçlanıp, yargılanamaz.

Ancak teşebbüs varsa, o teşebbüsü engeller, darbeye teşebbüs edenleri de yargılarsın.

Aynı geçmişte teşebbüs edip de yargılananlar ve asılanlar gibi..

Ama ortada bir teşebbüs yok ve bugünkü tutuklamalarının tümü ordunun Amerikancılaştırılması amacına yöneliktir.

Tutuklananların tümü "Bağımsız Türkiye" yanlısıdır, ABD bağımlılığına karşı olan insanlardır ve tasfiye edilmektedirler.

Yani, ordu giderek ABD'nin ordusu yapılma yönündedir.

Çünkü 12 Eylül'den bu yana ordunun çizgisi değişim gösterdi. Bu değişimi kabullenemiyorlar.

Onlara uşak gibi, tam teslimiyetçi komutanlar lazım.

Sitelerde Paylaş

Varsayımlar doğru değil.

Kimse kalkıp da "Sen geçmişte müdahaleci bir yaklaşım düşünmüştün" diye suçlanıp, yargılanamaz.

Ancak teşebbüs varsa, o teşebbüsü engeller, darbeye teşebbüs edenleri de yargılarsın.

Ama ortada bir teşebbüs yok ve bugünkü tutuklamalarının tümü ordunun Amerikancılaştırılması amacına yöneliktir.

Tutuklananların tümü "Bağımsız Türkiye" yanlısıdır, ABD bağımlılığına karşı olan insanlardır ve tasfiye edilmektedirler.

Çünkü 12 Eylül'den bu yana ordunun çizgisi değişim gösterdi. Bu değişimi kabullenemiyorlar.

Oordunun Amerikanlastirilmasi mi :) . Guldum saol. ABD'nin onayi olmadan ordu tek bir darbe yapabilmis mi? Muhtira verebilmis mi acaba? Nasil bunlara inanabiliyorsunuz anlamiyorum

Sitelerde Paylaş

Varsayımlar doğru değil.

Yok hayır,

Bir müdahale planın hep birlikte yapıldığı ve aslında fikir ayrılığı yoksa diyorum.

Yukarıda bahsettiğim öngörüler de tam olarak TSK'nın generallerinin tespit ettiği gibi olması durumunda, TSK'nın askeri müdahale planı hazırlaması anayasal bir suç mudur?

Edit: Ya Pante bırakalım şimdi. Bir müdahale planın hazırlandığı anlaşılıyor.

İkimizde ordumuzu en az bir Amerikalı'nın kendi ordusunu sevdiği kadar seviyoruz. Ben inanıyorum ki herkes seviyor. Gülen takımı hariç bir de tabi terörize olanlar ve onlara destek verenler.

Sitelerde Paylaş

Oordunun Amerikanlastirilmasi mi :) . Guldum saol. ABD'nin onayi olmadan ordu tek bir darbe yapabilmis mi? Muhtira verebilmis mi acaba? Nasil bunlara inanabiliyorsunuz anlamiyorum

Ama ABD'nin müttefiği olduğu için her askeri harekatta ABD'den izin almak zorunda. Çünkü NATO üyesi.

Ancak ben ABD'nin onayı olmadan darbe yapamayacaklarını sanmıyorum.

Anasını bile bellerler valla bizimkiler. :D

Sitelerde Paylaş

Artık salaklığında tereddüt etmeyeceğim.

Evet, tüm darbelerde ABD onayı vardır ve hiçbir darbe ABD'den bağımsız yapılmamıştır.

Öyleyse ABD'ye biat etmiş, onun projelerini harfiyen uygulamayı kabullenmiş AKP hükümetine karşı da kimse darbe-marbe yapamaz.

Peki öyleyse bu darbe teşebbüsü iddiaları, balyoz-malyoz neyin nesi?

Demek ki orduda bir temizlik, bir tasfiye operasyonu söz konusu.

Kim bunlar?

Herhalde ABD yanlıları değil.

Umarım anlamışsındır.

Sitelerde Paylaş

Evet, tüm darbelerde ABD onayı vardır ve hiçbir darbe ABD'den bağımsız yapılmamıştır.

Öyleyse ABD'ye biat etmiş, onun projelerini harfiyen uygulamayı kabullenmiş AKP hükümetine karşı da kimse darbe-marbe yapamaz.

Kim bunlar?

Umarım anlamışsındır.

Bence temizlik yapılmıyor. Bizimkiler harbiden atağa kalktı ama ABD Gülen polisi ile onların planlarını ifşa ediyor. Polis eliyle askere operasyon yaptırıp AKP'yi koruyor.

Ama kısmen dediğin doğru komuta kademesi değişmiş oluyor.

Sitelerde Paylaş

Ama ABD'nin müttefiği olduğu için her askeri harekatta ABD'den izin almak zorunda. Çünkü NATO üyesi.

Ancak ben ABD'nin onayı olmadan darbe yapamayacaklarını sanmıyorum.

Anasını bile bellerler valla bizimkiler. :D

Hayir yapamazlar, mumkun degil boyle bisey. Sen bakma bu dinazorlarin bagimsizlik mavallarina. Turkiye silah uretebilen bir ulke degil ki bagimsiz olabilsin.

Bu embesiller eger borc alirsan bagimsizligini kaybedecegini sanirlar. Oysa ulkenin bagimsizligi ekonomik gucune ve uretim kapasitesine baglidir. Ingiltere'nin bizden yuz kat fazla dis borcu var ama en ufak bagimsizlik problemleri yok cok sukur.

Senin dunyada sozu gececek bir ekonomik gucun yoksa adam bir bahane yaratip koyar ambargoyu yaptirir istedigini. Hem nedir yani, borclanmadan mal sahibi olunmaz, borc almayalim diye bizi sonsuza kadar gecekonduda yasatacakti bu fasitler.

Her neyse, ulusalcilarin devamli bagimsizlik vurgusu yapmalari sadece kerizleri kekleme amaci tasimaktadir. Onlar aslinda Turkiye halkini dis dunyadan koparip icerde istedikleri gibi at kosturma derdindeler. Aslinda ciddiye alip cevap vermeye degmez dicam ama inananlari cok, ayni islam gibi :(

tarihinde jadi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Edit: Ya Pante bırakalım şimdi. Bir müdahale planın hazırlandığı anlaşılıyor.

İkimizde ordumuzu en az bir Amerikalı'nın kendi ordusunu sevdiği kadar seviyoruz. Ben inanıyorum ki herkes seviyor. Gülen takımı hariç bir de tabi terörize olanlar ve onlara destek verenler.

Ben "geçmişte bir hazırlık yoktu, yoktur" demiyorum ki.

Geçmişte böyle bir hareketlilik olması ama bir teşebbüse yönlenmemesi suç sayılamaz diyorum.

Darbe ve darbeye teşebbüs suçtur.

Darbe başarısız olursa Talat Aydemir gibi asılırlar, ya da bugünün kanunlarına göre müebbet hapis alırlar.

Ama darbe başarılı olursa aynı 12 Martçılar, 12 Eylülcüler gibi yırtarlar.

2003'te bir darbe teşebbüsü olmuşsa, bu konuda bir yargılama yapılabilir.

Ama böyle bir teşebbüs yok.

Sadece tartışması var ve sonuca varılamamış, düşüncede kalmış, sönüp gitmiş.

Sitelerde Paylaş

Kim bunlar?

Umarım anlamışsındır.

Adamlar geleneksel olarak yine darbe yapmayi denemis ama ihtiyaclari olan destegi alamadiklari icin becerememisler. Akp simdi bunlara yapmasi gerekeni yapmaktadir ama sen burada darbecileri savunuyorsun

Sitelerde Paylaş

Hayir yapamazlar, mumkun degil boyle bisey. Sen bakma bu dinazorlarin bagimsizlik mavallarina. Turkiye silah uretebilen bir ulke degil ki bagimsiz olabilsin.

Bu embesiller eger borc alirsan bagimsizligini kaybedecegini sanirlar. Oysa ulkenin bagimsizligi ekonomik gucune ve uretim kapasitesine baglidir. Ingiltere'nin bizden yuz kat fazla dis borcu var ama en ufak bagimsizlik problemleri yok cok sukur.

Senin dunyada sozu gececek bir ekonomik gucun yoksa adam bir bahane yaratip koyar ambargoyu yaptirir istedigini. Hem nedir yani, borclanmadan mal sahibi olunmaz, borc almayalim diye bizi sonsuza kadar gecekonduda yasatacakti bu fasitler.

Her neyse, ulusalcilarin devamli bagimsizlik vurgusu yapmalari sadece kerizleri kekleme amaci tasimaktadir. Onlar aslinda Turkiye halkini dis dunyadan koparip icerde istedikleri gibi at kosturma derdindeler. Aslinda ciddiye alip cevap vermeye degmez dicam ama inananlari cok, ayni islam gibi :(

ABD karşıtı darbe yapsalar amborgo yeriz yapamazlar diyorsun. Mantıklı.

Ama Türkiye'nin bölünme tehdidi altında olduğunu düşün jadı.

Bu orduyu kimse tutamaz ya.

İşgal edildiğini düşün, aynı değil mi bölünmeyle.

Ne yani, "Ne yapalım?" deyip savaşmayacaklar mı?

Sitelerde Paylaş
Hayir yapamazlar, mumkun degil boyle bisey. Sen bakma bu dinazorlarin bagimsizlik mavallarina. Turkiye silah uretebilen bir ulke degil ki bagimsiz olabilsiz.

İşte bir salaklık daha!

Silah üretemiyormuşuz.

Bak sen!

Demek silah üretemeyenler emperyalizm bağımlısı oluyor öyle mi?

80-90 sene önce silah mı üretiyorduk?

Aslında yalakalığından salak ayaklarına yatmaktasın, iktidarı nasıl savunacağını bilemiyor, böyle saçmalıyorsun.

Sitelerde Paylaş

ABD karşıtı darbe yapsalar amborgo yeriz yapamazlar diyorsun. Mantıklı.

Ama Türkiye'nin bölünme tehdidi altında olduğunu düşün jadı.

Bu orduyu kimse tutamaz ya.

İşgal edildiğini düşün, aynı değil mi bölünmeyle.

Ne yani, "Ne yapalım?" deyip savaşmayacaklar mı?

Bolunme tehdidi falan yok, yillarca Kurtlerle savastilar ve kaybettiler. Zaten savastaydilar yani tutan olmadi onlari

Sitelerde Paylaş

İşte bir salaklık daha!

Silah üretemiyormuşuz.

Bak sen!

Demek silah üretemeyenler emperyalizm bağımlısı oluyor öyle mi?

80-90 sene önce silah mı üretiyorduk?

Aslında yalakalığından salak ayaklarına yatmaktasın, iktidarı nasıl savunacağını bilemiyor, böyle saçmalıyorsun.

Ne soylemek istedigini gercekten anlamiyorum. Sanirim Kurtulus savasini emreyalistlere karsi verdik demeye getirmissin. Kurtulus savasi aslinda Rum ve Ermenilerden kurtulma ve yerine fasist ulus devlet kurma savasiydi. Emperyalizme karsi verilmis bir savas yoktu, bu ulus devletin kurulmasi Ingiltere'nin onayi iledir. Mustafa Kemal, Musul ve Kerkukten cekildi, onlarda Yunan ordusundan desteklerini cektiler. Bunun disinda Fransiz kuvvetleriyle birkac cete savasi tarzinda catisma olduysa tabi asil savas Turkiye-Yunanistan arasinda gecmistir.

tarihinde jadi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Adamlar geleneksel olarak yine darbe yapmayi denemis ama ihtiyaclari olan destegi alamadiklari icin becerememisler. Akp simdi bunlara yapmasi gerekeni yapmaktadir ama sen burada darbecileri savunuyorsun

Ama gelecekte olabilecek şu senaryoları düşün azcık:

BOP var. AKP BOP'u biliyor. Hatta başbakan iyi niyetle "Biz o kadar önemliyiz ki artık, bu BOP denilen barış sürecinin eş başkanıyız" dedi.

Şimdi acayip acayip sivil devrimler var.

Bunları ABD'nin yaptırdığı belli oluyor.

Ordu tüm bunları gördüyse ve ilerde Anayasa değişikliği vesaire gibi olaylarla ki (Bizim anayasının ırkçı olduğu tespiti de doğru. Yani teorikte doğru), bu süreç hızla gerçekten kukla bir devletin kurulmasına gidecekse.

ABD sınra İran'a müdahale edecekse.

Ha burada şu da denilebilir. "Ulan bu ülke bölünse ne olur? Bırakın insanlar istediği gibi yaşasın. Ne olursa olsun ABD'nin kuluyuz. Liberal ekonomik düzen ile biz de zenginleşmeye başlayalım"

Bu da mantıklı da bunu TSK'ya anlatamazsın.

Bir generealin karşısına oturucaksın düşünsene,

"Ya genereal Atatürkçüyüm, Milliciyim, sizi de seviyorum Türklüğü de. Ya ama bırakın artık bu Kürtler istedikleri gibi devletlerini kursunlar" desen adam ne cevap verir acaba?

Ya bunların da beyni taaa askeri liselerden itibaren yınkanıp tek bir doktrinde faşistçe yetiştiriliyor. Orası da doğru tabi.

Sitelerde Paylaş

Bak sana söyleyeyeim:

Benim gücüm olsa derhal devrim yaparım.

Şimdi ben bunu konuştum diye suç mu işledim?

Sizi bu düşünceye katmak, deteğinizi almak istedim diye suç mu işledim?

Ortalık darbecilerden geçilmezken, darbecilerin ücretsiz-gönüllü avukatlığını yapmış olanlar AKP'de bakan iken, bu darbeci avı da neyin nesi?

Kendi ağzınla söylüyorsun. Tüm darbeler ABD yaptırmıştır diye.

ABD, AKP'ye karşı darbe yaptırmayacağına göre...

Demek ki bu hareketlenmiş, rahatsızlığını ortaya dökmüş olanlar ABD yanlısı değil.

İşte yapılan budur, ABD yanlısı olmayanların temizliği.

Ben darbecileri savunmuyorum. Tersine darbecilerin cezalandırılmasını istiyorum.

Ama yapılmadı, yapılmaz.

Onlar darbecileri el üstünde tutar, çünkü darbeciler Amerikancıdır.

Fakat Amerikancı olmayanları "darbeci" diye suçlayarak tutuklar, tasfiye ederler.

Aynı Nazım Hikmet gibi bir vatan şairini "vatan haini" diye yaftalamak gibi..

Sitelerde Paylaş

Askeri müdahele ve darbeler yapılması hatalıdır.

Demokratik süreçleri baltalar.

Her ne kadar arada muhtıralar ve darbe çağrıları duyumları olsada 31 yıldır darbesiz bir ülkede yaşıyoruz.Bırakalım demokratik sürecimiz işlesin.Askeri asli görevinde tutalım.

ABD ve bu ülke ile olan stratejik hedefler her zaman çok ince bir dış siyaset konusu olmuştur.ABD kendi çıkarları doğrultusunda kendine zıt giden hükümetlere karşı orduya darbe desteği ve finansı sağlamış olabilir.Bu direkt de olmuş olabilir endirekt de.Ama yapılmamalı idi.Bunun yapılabiliyor olması uluslararası güçler için bir müdahele fırsatı doğurmuştur.

Artık müdaheleler darbe şeklinde olmamalı.Demokratik metodlarla olmalı.Ve dış ülkeler de Türkiye'de demokrasi olduğunu hazmetmeliler.

Sitelerde Paylaş

Ne soylemek istedigini gercekten anlamiyorum. Sanirim Kurtulus savasini emreyalistlere karsi verdik demeye getirmissin. Kurtulus savasi aslinda Rum ve Ermenilerden kurtulma ve yerine fasist ulus devlet kurma savasiydi. Emperyalizme karsi verilmis bir savas yoktu, bu ulus devletin kurulmasi Ingiltere'nin onayi iledir. Mustafa Kemal, Musul ve Kerkukten cekildi, onlarda Yunan ordusundan desteklerini cektiler. Bunun disinda Fransiz kuvvetleriyle birkac cete savasi tarzinda catisma olduysa tabi asil savas Turkiye-Yunanistan arasinda gecmistir.

Bu çok ilginç ve doğru gibi.

Mustafa Kemal, Musul ve Kerkukten cekildi, onlarda Yunan ordusundan desteklerini cektiler.

Ayrıca, İsmet İnönü Atatürk'e bir gün, "Yarın TBMM'de azınlıklar konusunu ele alacağım" demiş.

O da, bahçedeki bazı çiçekleri söktürüp, İsmet İnönü ne oldu o çiçeklere deyince,

Atatürk, "Azınlıklar meselesini söküp attım" demiş.

İzmirde Atatürkçüyüm diye Türklüğü bir Nazi parti programı gibi Atatürk üzerinden benimsemiş milyonlarca insan var. :(

izmirde daha önceden bir dolu Rum falan vardı. O insanlar nereye gitti buhar mı oldu desen? Onların varlığından bile haberleri yok.

Ama tabi onlar Nazi mazi bunlardan haberdar değil. Onlar Atatürk'ü dincilere karşı bir laiklik olarak benimsiyor ve ama bütün doktrinlerini kutsadıkalrında bundan tam 100 yıl önceki bir Irkçı-Milliyet kavramı hala bu zamanlarda onların beyninde hiç eleştirilmeden öylece kalıyor.

Üzücü. Hepsini seviyorum. Ama onlara ulaşmanın bir yolu olmalı.

Aslında AKP iktidarının bu tarz eleştirilere çok yararı oldu.

Liberal demokrat insalar ortaya çıktı.

Şimdi de ülkede liberal demokratlar vatan hainidir gibi algı var.

Sitelerde Paylaş

Sivil darbe olur mu acaba ?

Tüm sivil toplum örgütleri, akp karşıtları birleşip el birliği olacak da ..

Tüm dinleri aynı çatı altında daha kolay toplarsın bence.

Sivil darbe olur.Sivil hareketler bir hükümeti devirir ama.

Yine seçim sandığı ortaya konur.

Yani darbe ne türlü olursa olsun ardında demokratik sürece bağımlı kalınmak zorunda.

Parti içi demokrasi işlemeli.Tek adamlık devirleri sona ermeli.Değişime açık reformist yönetimler ve çağa uyan anayasalarla halklar yönetilmeli.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...