Jump to content

Askeri Müdahale Planın Doğru Olduğu

Recommended Posts

Askeri müdahele ve darbeler yapılması hatalıdır.

Demokratik süreçleri baltalar.

Her ne kadar arada muhtıralar ve darbe çağrıları duyumları olsada 31 yıldır darbesiz bir ülkede yaşıyoruz.Bırakalım demokratik sürecimiz işlesin.Askeri asli görevinde tutalım.

ABD ve bu ülke ile olan stratejik hedefler her zaman çok ince bir dış siyaset konusu olmuştur.ABD kendi çıkarları doğrultusunda kendine zıt giden hükümetlere karşı orduya darbe desteği ve finansı sağlamış olabilir.Bu direkt de olmuş olabilir endirekt de.Ama yapılmamalı idi.Bunun yapılabiliyor olması uluslararası güçler için bir müdahele fırsatı doğurmuştur.

Artık müdaheleler darbe şeklinde olmamalı.Demokratik metodlarla olmalı.Ve dış ülkeler de Türkiye'de demokrasi olduğunu hazmetmeliler.

Peki Rejim ülkenin bütünlüğünü korumya yönelik yapılmış.

Ülke yargısı da bu rejimin yargısı.

Ve süreçler diyelim ki tam da Generallerin dediği gibi işledi ve Türkiye parçalanmaya doğru evrildi.

Bu durumda askerlerin yaptığı müdahale planı anayasal olarak suç olur mu?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sivil darbe olur.Sivil hareketler bir hükümeti devirir ama.

Yine seçim sandığı ortaya konur.

Yani darbe ne türlü olursa olsun ardında demokratik sürece bağımlı kalınmak zorunda.

Parti içi demokrasi işlemeli.Tek adamlık devirleri sona ermeli.Değişime açık reformist yönetimler ve çağa uyan anayasalarla halklar yönetilmeli.

Evet hocam haklısınız,

Yani bi de zihin aydınlanması lazım.

Aynı tas aynı hamam olduktan sonra, akp seçmenlerinin zihinleri sabit kaldıktan sonra değişen birşey yok.

Ben muhalefetteki kadroların da alaşağı edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Toplumu yönetecek aydın insanlar olmalı, daha oturup iki cümle kurmasını bile bilmiyor çoğu bana göre, yetersizler.

Bilim, sanat, edebiyat gibi şeylere meraklı insanlar getirilmeli başa.

Sitelerde Paylaş

Sivil darbe olur.Sivil hareketler bir hükümeti devirir ama.

Yine seçim sandığı ortaya konur.

Yani darbe ne türlü olursa olsun ardında demokratik sürece bağımlı kalınmak zorunda.

Parti içi demokrasi işlemeli.Tek adamlık devirleri sona ermeli.Değişime açık reformist yönetimler ve çağa uyan anayasalarla halklar yönetilmeli.

E bura da bir sorun yok mu?

Bu parti diyelim ki 50 yıl iktidarda kalsa.

O zaman demokrasiden bahsedebilir miyiz?

Ülkede muhalefetin yerine getirmesi gereken refleksleri ya doğal olarak TSK yerine getiriyor idiyse daha önceden.

Ve biz bu sürece müdahale ettiğimiz de. Bir partinin Türkiye'de karşına muhalefet çıkrabilme yeteneği de ortadan kalkarsa ne olacak?

Sitelerde Paylaş

Bu çok ilginç ve doğru gibi.

Ayrıca, İsmet İnönü Atatürk'e bir gün, "Yarın TBMM'de azınlıklar konusunu ele alacağım" demiş.

O da, bahçedeki bazı çiçekleri söktürüp, İsmet İnönü ne oldu o çiçeklere deyince,

Atatürk, "Azınlıklar meselesini söküp attım" demiş.

İzmirde Atatürkçüyüm diye Türklüğü bir Nazi parti programı gibi Atatürk üzerinden benimsemiş milyonlarca insan var. :(

izmirde daha önceden bir dolu Rum falan vardı. O insanlar nereye gitti buhar mı oldu desen? Onların varlığından bile haberleri yok.

Ama tabi onlar Nazi mazi bunlardan haberdar değil. Onlar Atatürk'ü dincilere karşı bir laiklik olarak benimsiyor ve ama bütün doktrinlerini kutsadıkalrında bundan tam 100 yıl önceki bir Irkçı-Milliyet kavramı hala bu zamanlarda onların beyninde hiç eleştirilmeden öylece kalıyor.

Üzücü. Hepsini seviyorum. Ama onlara ulaşmanın bir yolu olmalı.

Aslında AKP iktidarının bu tarz eleştirilere çok yararı oldu.

Liberal demokrat insalar ortaya çıktı.

Şimdi de ülkede liberal demokratlar vatan hainidir gibi algı var.

Sizler neden bu kadar yalancısınız?İzmir'de Atatürkçülüğü benimsemiş Naziler varmışmışmış.Evet öyle bir şehir ki İzmir Türkler dışında kimse yaşayamıyor.Lan yarım milyona yakın Kürt, Çingene,Boşnak,Rum,Türk,Ermeni,Yunan ne ararsan var bu şehirde. Hangi birine bir yanlış yapılmış? Götünüzden sallamayı ne kadar çok seviyorsunuz.Yapmayın bunu adamı durduk yere sinir ediyorsunuz.

İzmir'de yaşıyorsan hemen çık dışarı seni Rumların yaşadığı yerlere götüreyim.Onlarla bir konuş bak bakalım buharlaşmışlarmı?

Sitelerde Paylaş

Ülkede muhalefetin yerine getirmesi gereken refleksleri ya doğal olarak TSK yerine getiriyor idiyse daha önceden.

Ve biz bu sürece müdahale ettiğimiz de. Bir partinin Türkiye'de karşına muhalefet çıkrabilme yeteneği de ortadan kalkarsa ne olacak?

Turkiye ciddi anlamda AB adayi bir ulkedir, boyle bisey olamaz. Ic somurgelerini kaybetmek sietemeyen kemalistler pompaliyior bu palavralari.

Bir, belki iki kusak 'bu kis komunizm gelebilir' korkusuyla yasadi, simdi siz ayni tuzaga dusmeyin derim

Sitelerde Paylaş

Eğer demokratik bir platformda sürekli aynı parti kazanıyorsa.Ya muhalefet maldır ya da halk maldır.Demokrasileri iyi işleyen hiçbir ülkede 50 yıl peşpeşe hiçbir zaman iktidar olmamıştır.

Sitelerde Paylaş

Ne soylemek istedigini gercekten anlamiyorum. Sanirim Kurtulus savasini emreyalistlere karsi verdik demeye getirmissin. Kurtulus savasi aslinda Rum ve Ermenilerden kurtulma ve yerine fasist ulus devlet kurma savasiydi. Emperyalizme karsi verilmis bir savas yoktu, bu ulus devletin kurulmasi Ingiltere'nin onayi iledir. Mustafa Kemal, Musul ve Kerkukten cekildi, onlarda Yunan ordusundan desteklerini cektiler. Bunun disinda Fransiz kuvvetleriyle birkac cete savasi tarzinda catisma olduysa tabi asil savas Turkiye-Yunanistan arasinda gecmistir.

Ben Kurtuluş Savaşından bahsetmedim.

Ama görüyorum ki Kurtuluş Savaşı verenlere küfretme-iftira etme fırsatını yaratmak istemişsin.

"Türkiye faşist ulus devlet kursun" diye mi emperyalistler Ege'yi, Akdeniz'i, Marmara'yı işgal etmişlerdi?

Ayrıca bu iddiada bulunandan daha ala faşist mi olur?

Fiili işgalde bulunan emperyalistler faşisttir aynı zamanda.

Bunları savunan da faşist sayılır.

Yunan ordusunu yönetenler İngilizlerdi. Yunanlılar sadece taşerondu. Bizim Kore'de taşeron olmamız gibi..

Denize döküldükten sonra yeni devleti kabullenmiş olmaları, onların izin verdiği anlamı taşımaz.

Ama senin gibi salakar, bu adi düşüncelerle emperyalistlerin uşağı olacak kadar alçalırlar.

Sitelerde Paylaş

Ben Kurtuluş Savaşından bahsetmedim.

Ama görüyorum ki Kurtuluş Savaşı verenlere küfretme-iftira etme fırsatını yaratmak istemişsin.

"Türkiye faşist ulus devlet kursun" diye mi emperyalistler Ege'yi, Akdeniz'i, Marmara'yı işgal etmişlerdi?

Ayrıca bu iddiada bulunandan daha ala faşist mi olur?

Fiili işgalde bulunan emperyalistler faşisttir aynı zamanda.

Bunları savunan da faşist sayılır.

Yunan ordusunu yönetenler İngilizlerdi. Yunanlılar sadece taşerondu. Bizim Kore'de taşeron olmamız gibi..

Denize döküldükten sonra yeni devleti kabullenmiş olmaları, onların izin verdiği anlamı taşımaz.

Ama senin gibi salakar, bu adi düşüncelerle emperyalistlerin uşağı olacak kadar alçalırlar.

Osmanli 1. dunya savasini kaybettigi icin dogal olarak diger ulkelerle birlikte isgal edildi, zamani geldiginde isgalciler diger ulkelerden gittikleri gibi gideceklerdi zaten. Uustelik Osmanli saldirgan olan tarafla birlikte savasa girmisti. Sanki biz pamuk prenses safligindaydik da durup dururken gelip isgal ettiler gibi yansitmayin sunu artik

Sitelerde Paylaş
Ayrıca, İsmet İnönü Atatürk'e bir gün, "Yarın TBMM'de azınlıklar konusunu ele alacağım" demiş.

O da, bahçedeki bazı çiçekleri söktürüp, İsmet İnönü ne oldu o çiçeklere deyince,

Atatürk, "Azınlıklar meselesini söküp attım" demiş.

Yok böyle birşey!

Irkçıların uydurmalarını alıp doğruymuş gibi savunuyorsunuz.

Yüz kere yazdık. Mübadeleler Lozan anlaşması gereğince yapılmıştır.

Atatürk döneminde karşılıklı mübadele dışında azınlıklara yaptırım uygulanmamıştır, Lozan'a aykırı hareket edilmemiştir.

Yani, Kurtuluş Savaşına da b.k atacak duruma geldiniz ya, bravo.

"Ulus neymiş, devlet neymiş? Ne bağımsızlığı yahu?" diyecek durumdasınız.

İşte gaflet, dalalet bu.

Ardından da "Vatanı bir kiraz ağacının gölgesine ve bir çift kadın memesine satarım, ne olcaak!" demek gelir ki;

Bu da hıyanet oluyor.

Sitelerde Paylaş
Osmanli 1. dunya savasini kaybettigi icin dogal olarak diger ulkelerle birlikte isgal edildi, zamani geldiginde isgalciler diger ulkelerden gittikleri gibi gideceklerdi zaten. Uustelik Osmanli saldirgan olan tarafla birlikte savasa girmisti. Sanki biz pamuk prenses safligindaydik da durup dururken gelip isgal ettiler gibi yansitmayin sunu artik

Ne şimdi bu?

Pamuk prenses saflığı!

Saf olmayan bilir ki; Dünya savaşları, emperyalistlerarası paylaşım savaşlarıdır. Arada kalan emperyalist olmayan ülkeler de filler tepişirken ezilir.

Osmanlı İmparatorluğu, hiçbir ülkeye saldırmadı, işgale yeltenmedi.

Tam tersine Osmanlı'ya artık "hasta adam" gözüyle bakıp, paylaşımdan pay kapmak için yıllar öncesinden plan yapmaktaydılar.

İttihat ve Terakki hükümetinin salaklığını gerekçe olarak gösterip, işgali hakmış gibi savunamazsın.

Geçmişte Osmanlı'nın işgalleri, istilaları da hak değildi, emperyalistlerinki de.

Güçlüyüm diye kimse kimsenin yurdunu, yuvasını, toprağını elinden alamaz, almamalı.

Ama senin gibi uşaklaşmış olanlar, emperyalistlerin bunu hakettiğini düşünür.

Ezik seni!

Sitelerde Paylaş

Yani, Kurtuluş Savaşına da b.k atacak duruma geldiniz ya, bravo.

"Ulus neymiş, devlet neymiş? Ne bağımsızlığı yahu?" diyecek durumdasınız.

İşte gaflet, dalalet bu.

'Dini etnisitesi onemsenmeksesin tek onemli olan sey insandir' diyoruz. Siz ise 'insanlar devletin kolesidir, fazla sorun cikarmamalari acisindan tek tiplestirilmeleri sarttir' fikrindesiniz. Asil dalalette olan kim acaba?

Ayrica, bagimsizlikta neymis demedim, gercek bagimsizligin borclu olmamakla alakasinin olmadigini acikladim. Tsk'nin ise bagimsizliginin mevzu bah olamayacagini

Sitelerde Paylaş

Bu manyakların bir tek "Atatürk İngiliz uşağıydı" demedikleri kalmış.

Kim bilir belki yakında bunu da diyecekler.

İnsanlar okusun diye sahih kaynaklardan linkler koyalım, üyeler Atatürk'ü ve Atatürk Dönemini sağlıklı kaynaklardan öğrensin dedik, Atatürk'e tapıyorsun, seni putçu dediler.

Sen bataklığı kökünden kurutmak yerine tek tek böyle sineklerle uğraşmaya kalkarsan olacağı bu işte.

Neymiş: "Atatürk anti emperyalist savaş vermemişmiş, amacı faşist bir ulus devlet kurmakmış..."

Buyrun bakalım.

İşte sizin yıllardır seyredip esaslı bir şey yapmadığınız dezenformasyonun ürünleri.

Beni her zaman haklı çıkarmaktan ne vazgeçeceksiniz?

Beni ne zaman anlayacaksınız, benim kafasız arkadaşlarım?

Sitelerde Paylaş

Ne şimdi bu?

Pamuk prenses saflığı!

Saf olmayan bilir ki; Dünya savaşları, emperyalistlerarası paylaşım savaşlarıdır. Arada kalan emperyalist olmayan ülkeler de filler tepişirken ezilir.

Osmanlı İmparatorluğu, hiçbir ülkeye saldırmadı, işgale yeltenmedi.

Tam tersine Osmanlı'ya artık "hasta adam" gözüyle bakıp, paylaşımdan pay kapmak için yıllar öncesinden plan yapmaktaydılar.

İttihat ve Terakki hükümetinin salaklığını gerekçe olarak gösterip, işgali hakmış gibi savunamazsın.

Geçmişte Osmanlı'nın işgalleri, istilaları da hak değildi, emperyalistlerinki de.

Güçlüyüm diye kimse kimsenin yurdunu, yuvasını, toprağını elinden alamaz, almamalı.

Ama senin gibi uşaklaşmış olanlar, emperyalistlerin bunu hakettiğini düşünür.

Ezik seni!

Isgal falan degildi o, sizin isgalci sandiklariniz Osmanliyi savasa sokan ITC'yi tasviye edip gideceklerdi zaten. Diger ulkelerde hep oyle yaptilar. Kutulus savasi bu baglamda ITC'nin iktidarini koruma savasi olarakda gorulebilir

Hem ne olacakti yani, Osmanli Almanya ile savasa girmis, cepheler vermis, bizzat savasmis ve kaybetmis. Adamlarin ne yapmalarini bekliyordun ki, sizi mazur gormelerini mi?

Sitelerde Paylaş

'Dini etnisitesi onemsenmeksesin tek onemli olan sey insandir' diyoruz. Siz ise 'insanlar devletin kolesidir, fazla sorun cikarmamalari acisindan tek tiplestirilmeleri sarttir' fikrindesiniz. Asil dalalette olan kim acaba?

Ayrica, bagimsizlikta neymis demedim, gercek bagimsizligin borclu olmamakla alakasinin olmadigini acikladim. Tsk'nin ise bagimsizliginin mevzu bah olamayacagini

İnsana önem veren, insanlara da önem verir.

Yani halka, halklara, uluslara da önem-değer verir.

Siz yalan söylüyorsunuz.

Siz halkı değil, ulusu değil, halkın içindeki sömürgen bireyleri savunuyorsunuz.

Sizin birey özgürlüğünüz budur.

Toplumcu değil, halkçı değil ama bireyciler. Yemişim öyle bireyciliği..

Kurtuluş Savaşına karşı ama bağımsızlığa lafı yokmuş.

Bu nasıl bağımsızlık anlayışı?

Ali Kemalci kafaların bağımsızlık anlayışı bu kadardır işte.

Ezilen uluslara örnek olmuş bir bağımsızlık savaşına b.k atarlar, "İngilizler verdi" diyerek.

Kanıtlamayan şerefsiz olsun mu?

Olmasın. Şerefsiz olacağına, kanıtlayamıyorsan bir daha böyle angut laflar etmemen yeterli.

Hadi bekliyorum kanıtını.

Bakalım getire getire ne getireceksin.

Edit:

Isgal falan degildi o, sizin isgalci sandiklariniz Osmanliyi savasa sokan ITC'yi tasviye edip gideceklerdi zaten. Diger ulkelerde hep oyle yaptilar. Kutulus savasi bu baglamda ITC'nin iktidarini koruma savasi olarakda gorulebilir

Getirmişken bu zırvanın da kanıtını getirebilirsin.

Bakalım gözü dönmüş emperyalist yalakalığından mı, yoksa salaklığından mı böyle saçmalamaktasın, görelim.

tarihinde Pante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Jadı burada futbol maçı oynanmıyor. Kaybettin kabul et diye bir şey olamaz.

Sevr'den haberin yok galiba.

I.Dünya savaşında Osmanlı kadar ağır bir antlaşma imzalayan devlet yoktur.

Almanya ağır ekonomik yaptırımlar getiren antlaşma imzalamıştır; ama Almanya 8 e bölünmemiştir.

Sevr haritasına bakarsan görürsün. Ama sen dersen ki konya-ankara-kayseri arası size yeter o zaman öyle de.

Adamlar çekip gidecekti deme.

Sitelerde Paylaş

Sizler neden bu kadar yalancısınız?İzmir'de Atatürkçülüğü benimsemiş Naziler varmışmışmış.Evet öyle bir şehir ki İzmir Türkler dışında kimse yaşayamıyor.Lan yarım milyona yakın Kürt, Çingene,Boşnak,Rum,Türk,Ermeni,Yunan ne ararsan var bu şehirde. Hangi birine bir yanlış yapılmış? Götünüzden sallamayı ne kadar çok seviyorsunuz.Yapmayın bunu adamı durduk yere sinir ediyorsunuz.

İzmir'de yaşıyorsan hemen çık dışarı seni Rumların yaşadığı yerlere götüreyim.Onlarla bir konuş bak bakalım buharlaşmışlarmı?

İzmir'de Naziler var demedim. "Nazi mazi bilmiyor onlar" dedim.

Ayrıca Milli mücadeleden sonraki dönemlerde Yunanistan ile Türkiye arasında vatandaş değiş tokuşu yapılmadı mı?

Yunanlılar hala neden İzmir'in kendilerinin olduğunu iddia ediyor.

Zamanında adamlar kahve içebilmek için mi bize savaş açmış.

Ayrıca Nazilik yapmana gerek yok.

Saldırma hemen.

Atatürk'ün torunuyum ayak parmağından saçının ucuna kadar eleştiririm sen karışamassın. Sen kimsin ya?

tarihinde inevitable tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Turkiye ciddi anlamda AB adayi bir ulkedir, boyle bisey olamaz. Ic somurgelerini kaybetmek sietemeyen kemalistler pompaliyior bu palavralari.

Bir, belki iki kusak 'bu kis komunizm gelebilir' korkusuyla yasadi, simdi siz ayni tuzaga dusmeyin derim

Gerçi 50 yıl yönetilsek tek bir parti tarafından ve o parti AKP gibi çözümlere açık, her türlü tartışmaya gelebilen kırmızı çizgileri olmayan bir parti olbilirse ancak çözülür sorunlarımız.

Koca medya yıllar boyu asker denetiminde ne baş örtüsü sorunu dile getirebilmiş ne de Kürt sorununu bu zamana kadar.

İnsanlara değişik tartışma alanları açmamış medya. Ordunun borozanlığını yapmış.

Erdoğan aslında çok uzlaşmacı. Adam kendi ülkesinin bazı grupları tarafından vatan haini ilan edilme olasılığına rağmen o kadar uzlaşmacı ki

Adam BOP'un eş başkanı olmayı bile çok büyük bir iyi niyetlilikle dile getirdi.

Ya düşünün, Önderim Mustafa Kemal diyen Batıcı aydınlar Proflar bile kendi ideolojilerinden azıcık sıyrılıp düşünemiyor, adam bunlar tarafından bile vatan haini ilan edildi ya.

Sitelerde Paylaş

Eğer demokratik bir platformda sürekli aynı parti kazanıyorsa.Ya muhalefet maldır ya da halk maldır.Demokrasileri iyi işleyen hiçbir ülkede 50 yıl peşpeşe hiçbir zaman iktidar olmamıştır.

Ya hocam nasıl olcak?

Adamlar göreceksin serbest bırak bak, AKP'yi 50 yıl üst üste seçerler.

Aaa bir dakika... Atladığım bir şey var.

Nesiller değişiyor. Yarın anne babalarının verdiği partiye oy vermeyebilir çocuklar.

Sorry bir hata yapmışım.

Bundan 20 yıl sonra acaba yine AKP başta olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Bu manyakların bir tek "Atatürk İngiliz uşağıydı" demedikleri kalmış.

Kim bilir belki yakında bunu da diyecekler.

İnsanlar okusun diye sahih kaynaklardan linkler koyalım, üyeler Atatürk'ü ve Atatürk Dönemini sağlıklı kaynaklardan öğrensin dedik, Atatürk'e tapıyorsun, seni putçu dediler.

Sen bataklığı kökünden kurutmak yerine tek tek böyle sineklerle uğraşmaya kalkarsan olacağı bu işte.

Neymiş: "Atatürk anti emperyalist savaş vermemişmiş, amacı faşist bir ulus devlet kurmakmış..."

Buyrun bakalım.

İşte sizin yıllardır seyredip esaslı bir şey yapmadığınız dezenformasyonun ürünleri.

Beni her zaman haklı çıkarmaktan ne vazgeçeceksiniz?

Beni ne zaman anlayacaksınız, benim kafasız arkadaşlarım?

Ya bunlar ssabit eleştiriler değil. Abartmana gerek yok.

Sen mesela jadı bu şekilde eleştiri yapmasına rağmen, Atatürk karşıtlığı yaptığını falan söyleyebilir misin?

Azıcık kendinizden olan insanlara güvenin ya.

İmzasına Atatürk'ün sözlerini koyuyordu o.

Al benim de profil resmimde Atatürk var.

Ne yapıcaksın?

Çok çabuk gaza geliyorsunuz.

Burada iki kişi taklit yapsak, gaza getirip iç karışıklık çıkartabilecez demekki. :D

Sitelerde Paylaş

Bir eleştiri de ben kondurayım.

Bence Yunan ordusuna olan bir İngiliz desteği bizi s.ker atardı.

Bizimkiler neden İngilizleri sessiz sedasız geri göderdi.

Musul-Kerkükü bırakmaları bir sebep olabilir. Çok mantıklı. Bu da bize, Bize Musul ve Kerkükü Kürtlerin ayaklanması kaybettirdi yoksa çoktan alacaktık, diye anlatılmış olabilir.

Ama bunlar böyle kabul edince her şeyin büyüsü bozuluyor.

O zaman b.ktan bir durum ortaya çıkıyor.

Çıkıyor diye eleştiri yapmaycak mıyız?

Kendi ülkemi eleştirmeyeceksem kimi eleştirecem İngiltereye mi?

"İngiltere de çok fazla demokrat kardeşim, bu başına ilerde bir dert açabilir?" :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...