Jump to content

Kürtçe Ezan"a Tepki Yağıyor

Recommended Posts

İşte böyleee,

Arapcadan başka dille EZEN ohunmaz deyenlere Dıyarbakır belediye başkanı umarım ve isterim bir HAS...S......R çeker.

Kim derseki ıbadat Arapcadan başka dille yapılmaz, o ya Arapcadan gayrı diller duşmanı,ya cahal,yada Araplaşmış,Arapcılık yapmaktadır.

Artıh bu çağda ÖRÜMCEK KAFALILARIN bu gibi yerlerde hala bulunması müslüman alamının BATAKTA DEBELLENDİGİNİN göstergesidir.

Demekki,BAYAZ KÖYNEKLİ boşuna getirmemiş bu MEMİŞİ oraya.

Tolonbeg

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ezan niye okunuyor zaten? Bu ülkenin anayasasında bu ülkenin dini islamdır yazıyor mu? Hayır. O zaman ben müslüman olmamama rağmen neden o iğrenç sesi her gün çekiyorum? Nasıl bir özgürlük bu? Adamların salaklıkları, toplum içindeki davranışları yetmiyor, birde her gün hiçbir anlamı olmayan, bir gerizekalının camiden höykürerek okuduğu, saçmalıktan ibaret olan bir şarkıyı dinlemek zorunda kalıyoruz. İnsanlar tarafından kabul edilmiş başka bir dinin bu şekilde bir geleneği olsa, müslümanlar isyan ederlerdi. Hala inanç özgürlüğünden bahsediyorlar ve onların inançlarına saygı duymamızı bekliyorlar. Onların olmayan inançlarına biz toplum içinde saygı duyuyormuşuz gibi gözükmek zorundayken, bizim düşüncelerimiz çok değersiz oluyor insanların gözünde. O insanlardan gerçekleri anlamalarını bekliyoruz; ama ben o insanların beyinlerini hala anlayamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Artık teknoloji gelişti.

Bırakmak lazım bu deden kalma yöntemleri.

Müslümanlar artık geliştirin kendinizi, teknolojiye ayak uydurun.

Artık herkesin cep telefonu var.

Ezan yazıp bir boşluk bırakıp dinlemek istediğiniz Dili yazın 3355'e gönderin.

Ezan sesi cebinize istediğiniz dilde gelsin.

Hatta istediğiniz müezzinden dinleyebilirsiniz. (Bülent Ersoy, Burhan Çaçan, Alişan vs.) (Bülent Ersoyun sesi erkek sesi olduğundan bir mahsuru olacağını zannetmiyorum)

Siz de kurtulun biz de. :)

Sitelerde Paylaş

Geçen gece eve geç saatte geldim.Acaip yorgunum ve tam uyumak üzereyken ezan başladı.Evimde camiye çok yakın böyle bir çirkin sesli hoca olamaz.Uykumun içine etti.Sabah sabah o sinirle ezan bitene kadar Allah kitap küfür ettim birde Facebook'a biraz ezan hakkında salladım.Ertesi gün dışarı çıktığımda o yazdığımı okuyanlarla neredeyse birbirmize giriyorduk. Adama ezanın anlamını soruyorum namaza davetten başka birşey diyemiyor.

Birde bu adamların demokrat tavırları yokmu insanı çileden çıkarıyor.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Arapcadan başka dille EZEN ohunmaz deyenlere Dıyarbakır belediye başkanı umarım ve isterim bir HAS...S......R çeker.

Kim derseki ıbadat Arapcadan başka dille yapılmaz, o ya Arapcadan gayrı diller duşmanı,ya cahal,yada Araplaşmış,Arapcılık yapmaktadır.

Artıh bu çağda ÖRÜMCEK KAFALILARIN bu gibi yerlerde hala bulunması müslüman alamının BATAKTA DEBELLENDİGİNİN göstergesidir.

Demekki,BAYAZ KÖYNEKLİ boşuna getirmemiş bu MEMİŞİ oraya.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Artık herkesin cep telefonu var.

Ezan yazıp bir boşluk bırakıp dinlemek istediğiniz Dili yazın 3355'e gönderin.

Ezan sesi cebinize istediğiniz dilde gelsin.

Olmaz, Cübbeli Ahmet çok kızıyor.

Cep telefonu Allah-u ekber de dese, ezan da okusa olmazmış.

"Neden?

Tuvalette rastlarsın. Banyoda rastlarsın. Allah-u ekber der tuvalette, zor kaçarsın.

Bak, kafasızlık yapma bak. Ezan da koyma! İslam oyuncak değil. Kıçının arkasına koyarsın, 'Allah-u ekber' kıçının arkasından bağıracak. Beni terbiyesiz konuşturma. Sulandırmaya başladılar her işi." diyor ve horoz sesi öneriyor.:)

Bayılıyorum bu videoya..

Sitelerde Paylaş

Seni, yani bu söylediğin şeyi yapan birini kafamda canlandırdım, olanlar oldu.

Üstelik senin yaptığını düşünmek, etraftakilerin "ne diyor bu?" tepkileri ve daha sonra "yazık, deli demek ki" acıyarak bakıp geçmeleri vs..

Vallahi de billahi de yaparsın sen. Benim de yapasım geldi.

Ama şimdi şu gülme nöbetinin bir türlü geçememesi, kahkaha atmaktan yorulmam falan, bu mesajı yazmamı zorlaştırdı, yazamıyorum. Hakikaten sinirim bozuldu gülmekten.

Ben biraz çıkayım forumdan. Durup durup bunu okurum şimdi..

Alemsin.. Yaparsın valla...

Güzel komedi filmi senaryosu değil mi işte?

Hoca camiden bağıra bağıra gel diyor.

Ayıp olmasın diye bağıra bağıra herkesin yanıtlaması lazım.

Eylemin ses getirmesi için her tarafı kapalı ve üstte hoparlör sistemi olan minübüsler var ya?

Seçim şarkısı minibüsleri.

İşte onlardan birini caminin önüne parkedip ezandan sonra nakaratlı "gelemiyorum, kusura bakmayın, siz kılın" dizelerini makamla söyleyeceksin.

Hatta ezandaki gibi son hecesini de eeeeeüüüüüüüü diye uzatacaksın :D

EZANI ÇOK CİDDİYE ALANLAR adında bir sosyal kitle oluşturup her okunan ezana yanıt vermeye koşan gönüllüler eğiteceksin :D

tarihinde Ateist.Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Avrupa da camileri var ama ezan okunmuyor,neden...

Hoparlörden okutmuyorlar haklı olarak.

İran'da da öyle, cami içinde okunuyor, ses dışa verilmiyor.

Bizde bu işi halletse halletse Nur Cemaati halleder.

Bu konuda Fethullah Hocaefendi hazretlerinin bir görüş ortaya koyması yerinde olacaktır. :D

Sitelerde Paylaş

Diyanet İşleri Başkanı, “Ezanın herhangi bir dile çevirisi asla kabul edilemez” demiş.

Buna Osman Baydemir'den bir "Hastir ordan!" yanıtı iyi gelirdi.

Ezanın ana dilde okunması isteği, din karşıtlığından değil diline sahip çıkmaktan ileri gelir.

Türkçe ezan da, dil devrimi çerçevesinde ortaya çıkmıştı, ama yaşatılamadı.

Kürtçe ezan da, Kürtlerin dilleri için verdikleri mücadelenin bir parçasıdır.

O nedenle haklıdırlar. Keşke bu konuda sağlam durup yaygınlaştırabilseler.

Pante sizin itikadi bilginiz eksik olduğu için ezanın ne olduğunu tam anlayamamışsınız.Sadece namazı ilanattan ibaret sanıyorsunuz.

Bak bu hususta üstadın gayet güzel bir açıklaması var..

Son Şahitler'den Hafız Enver Ceylan anlatıyor:

Bediüzzaman'ı ilk ziyaretim 1952'de Akşehir Palas Otelinde olmuştur. Yedeksubaylığını yapan bir ziraat mühendisi de beraberimdeydi.

Üstad bana mesleğimi sordu, müezzinlik yaptığımı söyledim. Üstad bir anda kaşlarını çattı:

"O şarkıyı siz de söylediniz mi?"

Üstadın ne demek istediğini anlayamamıştım. Anlayamadığımı ifade edince, Üstad bu defa:

"Minarelerde söylenen o şarkıyı..." dedi.

Türkçe ezanı kasdettiğini anlamıştım. Çok utandım ve sıkıldım, mahcup ve suçlu bir halde:

"Evet... Malesef!" diyerek cevap verdim.

Üstad devamla:

"Ben bu hususu Hamdi Efendiye de (Akseki) bildirdim. Ezanı bu şekle çeviren, bir ilândan ibaret zannediyorlar. Halbuki böyle değildir. Ezan-ı Muhammedî bir ilânat değildir. O divaneler bilmiyorlar. Şayet öyle olsaydı, her millet kendi lisanına göre 'namaza gelin' diye çağırırdı. Halbuki bu ezan asr-ı saadetten beri öyle devam ediyor. Bu ilâ-yı kelimetullahtır. İmanın esasını günde beş defa dünyaya ilân etmektedir. İslâmin şeâiridir. Bu şeâir, farzlar kadar ehemmiyetlidir" dedi.

Bu yüzden arapça dışında ezan olamaz.

Sitelerde Paylaş
"O şarkıyı siz de söylediniz mi?"

Üstadına katılıyorum.

Ezan, sabah-öğle-akşam makamları olan şarkıdır. Saba, Rast, Hicaz..

Türkçe şarkıya çevrilmişti.

Yeniden Arapça şarkıya çevirdiler.

Şarkının Arapçasından hoşlanıyor, daha huşu ile dinliyorlar.

Ee, ne de olsa kafiyeleri Arapçaya göre düzenlendiği için Arapçası kulağa daha hoş geliyor.

:)

Sitelerde Paylaş

Dindarlarin Turkce ezana bu kadar fazla reaksiyon gostermeleri ceviri yaparken secilen kelimeler yuzunden bence. Mesela "tanri uludur" yerine "allah buyuktur" yada "tapmak" yerine "kulluk etmek" gibi terimler kullanilsaydi daha ilimli olunabilirdi, her iki taraf icinde.

Sitelerde Paylaş

Dindarlarin Turkce ezana bu kadar fazla reaksiyon gostermeleri ceviri yaparken secilen kelimeler yuzunden bence. Mesela "tanri uludur" yerine "allah buyuktur" yada "tapmak" yerine "kulluk etmek" gibi terimler kullanilsaydi daha ilimli olunabilirdi, her iki taraf icinde.

yok jadı öyle bişide değil bu,üstad hz.çok güzel anlatmış bu durumu,tevhid örneğin la ilahe illallah daha şevkli oluyor Allah bir demekten,kur'an dilinin gizli bi albenisi çekiçiliği,karşı konulmazlığı var..

Sitelerde Paylaş

yok jadı öyle bişide değil bu,üstad hz.çok güzel anlatmış bu durumu,tevhid örneğin la ilahe illallah daha şevkli oluyor Allah bir demekten,kur'an dilinin gizli bi albenisi çekiçiliği,karşı konulmazlığı var..

Yiyorsa albenisi yok, yavan, güzellik barındırmıyor de bakalım.

Yiyor mu?

Gelmişsin sanki tarafsız bir makammışsın gibi yorum yapıyorsun.

Pazarda "Gel abla gel, benim patatesim, domatesim en iyisi" diyen seyyar satıcıdan farksızsın.

Bırak da bu albeniye, güzelliğe, hoşluğa başkaları karar versin.

Terbiyesizlik yapma.

Sitelerde Paylaş

ateistbakış(: bak güldüm sana gördün mü..suratsız oldun diyodun ya .

o başkaları kim oluyor? sizler mi,ön yargı gözlüğünden bakamıyorsun ki,ezan eminim ki sanada çocukluğunu,hatta ve hatta çocukluğundaki iftarları,yaz akşamlarını vesayir hatırlatıyordur,hoş bi anısı vardır belleğinde..hadi kabul et hadii (:

Sitelerde Paylaş

Olmaz, Cübbeli Ahmet çok kızıyor.

Cep telefonu Allah-u ekber de dese, ezan da okusa olmazmış.

"Neden?

Tuvalette rastlarsın. Banyoda rastlarsın. Allah-u ekber der tuvalette, zor kaçarsın.

Bak, kafasızlık yapma bak. Ezan da koyma! İslam oyuncak değil. Kıçının arkasına koyarsın, 'Allah-u ekber' kıçının arkasından bağıracak. Beni terbiyesiz konuşturma. Sulandırmaya başladılar her işi." diyor ve horoz sesi öneriyor.:)

Ezanın cep telefonundan okunmasıyla hoparlörden okunması arasında teknik olarak bir fark yoktur.

İkisi de elektrik sinyallerini sese çeviriyor.

Tuvalette falan çalarsa ama e cami hoparlöründen gelen ses de tuvalete duhul ediyor. :)

Zaten bana hep bu ezan münasip olmayan zamanlarda denk geliyor. :)

Bu arada makina değil de insan sesiyle okunmalılar. Madem sadece ilanat değil, kutsal niye makineye okutuyorsunuz.

Bunun sizin yerinize robota namaz kıldırmaktan ne farkı var.

Hoparlörlerden bütün camilerde başlıyorlar bir de senkronizasyonu da sağlayamıyorlar.

Biri 20 sn sonra diğeri 1 dk sonra başlıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...