Jump to content

Allah a inanmak mı yoksa inanmamak mı lütfen cevap verin

Guest garibademoglu

Recommended Posts

Guest garibademoglu

Önce şunu söyleyeyim ben müslümanım ve Alllaha ve Rasülüne tüm zerrelerimle inanıyorum

bu siteye girme amacımsa yarın mahşlerde yakama yapışıp bize de neden gercekleri anlatmadınız dememeniz için

ve en önemlisi acaba bir ataistin Allah'a inanmasına vesile olabilirmiyim düşüncesi

Şimdi konumuza geçelim:

Allah a inanmak mı inanmamak mı?

Tüm düşüncelerimizi ve ön yargılarımızı bir tarafa bıraksak ve taraf seçmemiş bir şekilde inanan ve inanmayana bakalım

önce inanmayanların yani ateistlerin düşüncelerinin dogruluguna hükmederek onların tarafından inanan kesime bakalım

-inananlar olmayan Allaha psikolojik sebepler yada maddi sebepler (sebepler çogaltılabilir) nedeniyle inanıyor ve onun emirlerini uygulamaya çalışıyorlar (din farkı gözetmeden degerlendiriyoruz)

yani bu dünyada kısıtlı yaşamaya çalışıyorlar çünkü din bazı şeyleri kısıtlıyor hürrüyetten tutun, evlenmeye, çalışıp para kazamaya kadar her yönden

Dogal olarak hiçde gereksiz bu dünya hayatlarını boş kuruntularla birlikte yaşıyorlar

Ama genede yaşıyorlar

kısıtlıda yaşasalar bir inanmayan (ateist ) kadar serbest olamasalarda gene de onlarda evleniyorlar, eyleniyorlar gülüyorlar, et yiyorlar, süt içiyorlar, eşleriyle sevişiyorlar vb..... tabi bazı şeyler hariç

yani bu dünyayı dolu dolu onlarda yaşıyorlar ateistler de yaşıyor

bu inanmayanlar (ateistler) açısından baktıgımızda bu inanan kesimin kaybı sadece bu 60-70 belkide 100 senelik ömür oluyor çunkü kendilerini boş yere heba ediyorlar

Peki inananların dogrulugu açısından bakarsak onların inannçlarının dogru olduguna hükmetsek

inananlara göre Allah var mahşer, ahiret var ve ebedi (sonsuz)

onlar bu dünyada ahireti kazanmaya çalışıyorlar

inanç sayesinde inanmayan kadar günah işleseler dahi sonunda gene ebedi kalıcı cennete girecek ler

inanmayanlar ise ebedi cehannemde kalacaklar şeklinde inanıyorlar inanan insanlarrr

Dedikya biz tarafsız degerlendiriyoruz ateist penceresinden ve inanan penceresinden baktık

şimdi hangisi daha kârlı ona bakalım

ateist penceresinden bakınca inanan kesinkez birdaha gelmeyecegi tek hayatını (dünya hayatını ) boş kuruntularla harcamıştır en fazla 100 yılda olsa kendini boşa kasmıştır, sıkıntıya sokmuştur.

İnananın kaybı ==dünya hayatıdır

İnananların penceresinden bakınca ateist bu dünyada istedigi gibi yaşamış ama ebedi olan hiç bitmeyen bir hayatı kaybetmiştir

ateistin kaybı ==ebedi bir hayat ki azabla dolu

şimdi biz tarafsızca düşünürsek kimin kaybı çoktur ateistin mi yoksa inananın mı?

lütfen cevap verin

inansak neyi kaybederiz inanmasak neyi kazanacagız

Ya gerçekten inananların dedikleri dogruysa bir ateist ne yapar ozama

evet

Ya gerçekten inananların dedikleri dogruysa

bana cevap verin

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah'ı bilmem ama benim inandığım bir cennet ve

bir de cehennem vardır. Her ikisi de bu dünyada ve bizim elimizde

Her ne kadar cehennem daha büyük yer işgal etse

de cennetin metrekaresi de elbet bir gün artacaktır.

yeter ki bilmediğimiz, görmediğimiz, hiç bir haber almadığımız

öteki taraf için harcadığımız vakti bu dünyayı cennete çevirmek

için kanalize edip, emek harcayabilelim. nokta

sevgiler

Sitelerde Paylaş

Al sana bir misyoner daha..

Önce şunu söyleyeyim ben müslümanım ve Alllaha ve Rasülüne tüm zerrelerimle inanıyorum

bu siteye girme amacımsa yarın mahşlerde yakama yapışıp bize de neden gercekleri anlatmadınız dememeniz için

ve en önemlisi acaba bir ataistin Allah'a inanmasına vesile olabilirmiyim düşüncesi

Sanki buradaki ateistler islamı bilmedikleri için ateist olmuşlar. Tam tersini düşünemiyor lar. :lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

Blaise Pascal geçmişte yaşamış ünlü bir fransız matematikçiydi.

Tanrıya inanmaya oyun teorisinden bakmış ve demiştir ki

Tanrı varmış gibi yaşarsanız

ve tanrı varsa cennete gidersiniz: kazancınız sonsuz

tanrı yoksa kaybınız veya kazancınız yok

Tanrı yokmuş gibi yaşarsanız

ve tanrı varsa cehennemin çeşitli kademelerine gidebilirsiniz, kaybınız azdan sonsuza kadar değişiyor

tanrı yoksa kaybınız veya kazancınız yok

İlginci, tanrı varmış gibi yaşarsanız ve tanrıya inanmıyorsanız islamda zaten kaybınız sonsuz.

Sorun burada içinde o inancın olmaması, bütün dinleri şu veya bu sebepten dolayı aynı kefeye koyup reddetme.

"Ya varsa" diye namaz kılıp oruç tutanı zaten Allah kabul etmiyor, çünki işin içinde inanç yok. Doğrudan cehennemliksin.

Bu şekilde tartışma açmanız bence yersiz ve saçma olmuş. Göreviniz olduğunu düşündüğünüz şeyi yapabilmek için

1) Ya tam inanca davet edersiniz

2) Ya Kitabınızı okuyup böyle birşey yapmanıza gerek olmadığını görürsünüz, dininizi kendinizce yaşarsınız

3) Ya da iyileşmeniz için paranoid şizofreni ilaçları tavsiye ederim, (sırf paranoya için ilaç alırsanız ters tepki yapabilir)

Thorazine, Haldol verilebilir, tabii psikoterapistinizle konuştuktan sonra.

Sitelerde Paylaş
Guest garibademoglu

---ben tanrı varmış gibi degil var olduguna inandıgım için de degil kesin var oldugu için nanıyorum ben inansanda inanmasamda tanrı zaten var

deve kuşu tehlikeyi görmemek için kafayı kuma sokması tehlikenin olmadıgı anlamına gelmez

---Peki ben niçin actım bu konuyu sizi biraz olsun düşündürmek için

umarım düşünmüssünüzdür

tarihinde garibademoglu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Guest garibademoglu
Neydi o şarkının adı? Hah: "Ya tutarsa" :)

Kimse kusura bakmasın arkadaş. Ben hepi topu dediğiniz ömrüm için kumar oynayamam. Hem kumar haramdır di mi? :)

tamam tutmadı diyelim ve sen kumar oynama

ama hiç mi aklına gelmiyor allahın gerçekten var olabilecegi söylesene

Sitelerde Paylaş
Guest garibademoglu
ben inançlı biri olabilirim..

ama şarlar yerine gelirse.

benim şartlarım var..bana bazı şeyler verilsin..müslümanların bir sözü vardır..

almadan vermek allaha mahsus derler..nokta..

peki ne istitiyorsun şartların ne

Sitelerde Paylaş
Allah a inanmak mı inanmamak mı?

İnanamamak. demek daha doğru.

İnanmak için yeterli neden ve kanıt yok.

Ya gerçekten inananların dedikleri dogruysa

Ya değilse.ya başlarınınki doğruysa.Ya kimsenin bilmediği dünyanın ücra kçşesinde biyerde sıkışmış bir öğreti doğruysa?

Ya şuysa ya buysa diye korkakça yaşamak kimseye yaşamda yada (varsa) öbür tarafta bişey kazandırmaz.

Tanrı varsa bile sana bu korkaklığından dolayı mı ödül verecek sanıyorsun?

Mesele inanmamak değil inanamamak.Tanrı varsa sizin sandığınız gibi salak olmaz heralde.Bu numarayı yutmaz yani.

yani bu dünyada kısıtlı yaşamaya çalışıyorlar çünkü din bazı şeyleri kısıtlıyor hürrüyetten tutun, evlenmeye, çalışıp para kazamaya kadar her yönden

Dogal olarak hiçde gereksiz bu dünya hayatlarını boş kuruntularla birlikte yaşıyorlar

Ama genede yaşıyorlar

yaşamıyorlar. Yaşatılıyorlar.İnsanların yaşamları böyle kuruntular sayesinde kontrol altında tutuluyor.Başkalarının istediği gibi yaşıyorlar.Kalıplar içinde yaşıyorlar.

Ne yapacakları ne isteyecekleri nerde neye başlayıp nerde duracakları tamamen kontrol altında olan insanlar yaşıyor denemez.

Sitelerde Paylaş

25 milyar dolarlık bir servet

serenay sarıkaya veya miranda kerr'e benzeyen bir avrat..

48 odalı bir malikane

196 cm boy.. (( şu an 180 cm))

muhammed hakkındaki herkesin bildiği pek çok açmazı (( aişe beni kureyza zeynep)) tatmin edici bir şekilde cevap..

ahzap suresinin filmi..

bu daha gider bu.......bunlar bana verilsin ben islama yola girebilirim..ben bu başlığa daha da yazarsan bu sefer başlık raydan çıkacak..nokta..

Sitelerde Paylaş

Cuvcuvizm diye bir din var.Bu dinde eğer inanırsan kesin olarak İslam cennetinin iki katı huri,iki katı şarap barındıran bir cennete gidiyorsunuz;eğer inanmazsanız kesin olarak İslam cehenneminin iki katı ateş,iki katı soğuk,iki katı zulum olan bir cehenneme gidiyorsunuz.

Eğer bu dine inanmıyorda islama inanıyorsanız ve bu din doğru çıkarsa kaybınız 2 kat daha fazla;eğer bu dine inanıyor ve islama inanmıyorsanız kazancınız 2 kat daha fazla.O zaman en karlı seçim Cuvcuvizm olsa gerek...

Eğer matematiksel kar-zarar denklemlerinden yola çıkarak bir din seçiceksek.O zaman inanana en fazla ödül,inanmayanada en fazla azap vaad eden dinin(tüm dinlerin doğru çıkma olasılığını eşit kabul edersek) seçilmesi en mantıklı hareket olacaktır.Aslında bunu anlamak için olasılık bilmeye gerek yok.İnsan zaten iç güdüsel olarak ödüle yönelim,cezalandırmadan da kaçış sergiler.İkisi bir araya geldiğinde ise inanmayana en çok ceza veren,inanana en çok ödül vaadeden dinler yaygınlaşma eğiliminde olacaktır.

Bugun dünyaya egemen olan dinlere baktığınızda,zaten bu ödül-ceza sisteminin insan aklına en karlı gelenlerinin insanlar tarafından tercih edilmiş olduğu açıkça ortadadır.Hristiyanlık,İslamiyet,Yahudilik.

Akıl yoluyla oturup düşünmedende olsa insanlık tarihinde zaten bu tiyatro oynanmıştır.Ödülü abartıp,cezayı köklemeyen ilkel(!) dinlerin HEMEN HEMEN hepsi tarih sahnesinden çekilmiş; yerine daha karlı görünen ödül-ceza sistemini abartan dinler almıştır.

tarihinde CherokeKd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnanmayı manavdan 3 kilo elma almak gibi bir şey sanıyorsun herhalde. Senin şu "daha önce hiç düşünülüp söylenmemiş bir fikrim var!" havasında

yazdığın öneriyi uygulamaya tenezzül edecek olsaydım bile bu elimde olmazdı. Hani söylerdim "eşhedü enlaaa" diye ama mantığım söylediklerimi

onaylamazdı. Seni, inancın nasıl bir şey olduğunu bir kez daha düşünmeye davet ediyoruum, ettim.

Sitelerde Paylaş
Guest garibademoglu
Cuvcuvizm diye bir din var.Bu dinde eğer inanırsan kesin olarak İslam cennetinin iki katı huri,iki katı şarap barındıran bir cennete gidiyorsunuz;eğer inanmazsanız kesin olarak İslam cehenneminin iki katı ateş,iki katı soğuk,iki katı zulum olan bir cehenneme gidiyorsunuz.

Eğer bu dine inanmıyorda islama inanıyorsanız ve bu din doğru çıkarsa kaybınız 2 kat daha fazla;eğer bu dine inanıyor ve islama inanmıyorsanız kazancınız 2 kat daha fazla.O zaman en karlı seçim Cuvcuvizm olsa gerek...

Eğer matematiksel kar-zarar denklemlerinden yola çıkarak bir din seçiceksek.O zaman inanana en fazla ödül,inanmayanada en fazla azap vaad eden dinin(tüm dinlerin doğru çıkma olasılığını eşit kabul edersek) seçilmesi en mantıklı hareket olacaktır.Aslında bunu anlamak için olasılık bilmeye gerek yok.İnsan zaten iç güdüsel olarak ödüle yönelim,cezalandırmadan da kaçış sergiler.İkisi bir araya geldiğinde ise inanmayana en çok ceza veren,inanana en çok ödül vaadeden dinler yaygınlaşma eğiliminde olacaktır.

Bugun dünyaya egemen olan dinlere baktığınızda,zaten bu ödül-ceza sisteminin insan aklına en karlı gelenlerinin insanlar tarafından tercih edilmiş olduğu açıkça ortadadır.Hristiyanlık,İslamiyet,Yahudilik.

Akıl yoluyla oturup düşünmedende olsa insanlık tarihinde zaten bu tiyatro oynanmıştır.Ödülü abartıp,cezayı köklemeyen ilkel(!) dinlerin HEMEN HEMEN hepsi tarih sahnesinden çekilmiş; yerine daha karlı görünen ödül-ceza sistemini abartan dinler almıştır.

ben dinler açısından degil sadeçe allaha inanmakten bahsediyorum

sizler ise ortada bir bina var ama bu binayı bir ustanın yaptıgına inanmayıp sadece binanın şekli ile ugraşıyorsunuz

önce binayı bir ustanın yaptıgına inanın sonra dini tartışırız

Allaha inanmadan gönderdigi dinini konuşmak laf gevezeligidir

Sitelerde Paylaş
Guest garibademoglu

kafalarınızı kaldırın bakın bu evreni hangi usta yaptı

ustası yok derseniz çevremizdeki binalara ki malzemelerini toplayalım bir yere belki sizin dediginiz dogruysa malzemeler bina olur ha

ne dersiniz

Sitelerde Paylaş
Guest garibademoglu

İnanmayı manavdan 3 kilo elma almak gibi bir şey sanıyorsun herhalde. Senin şu "daha önce hiç düşünülüp söylenmemiş bir fikrim var!" havasında

yazdığın öneriyi uygulamaya tenezzül edecek olsaydım bile bu elimde olmazdı. Hani söylerdim "eşhedü enlaaa" diye ama mantığım söylediklerimi

onaylamazdı. Seni, inancın nasıl bir şey olduğunu bir kez daha düşünmeye davet ediyoruum, ettim.

cevap

saol eyvallah ben inancı hamdolsun biliyorum

bizim bir felsefe hocamız vardı tanrının yoklugunu bana delillerle kanıtlayın demişti bir hafta süre verdi ama biz hiç bir kanıt bulamadık hatta butün kanıtlar onun varlıgına delil hatta insanın kendisi bile sadece bakabilmek meselesi vardır

sen inanmaktan degil inancın getirecegi sorumluluktan kaçıyorsun

Sitelerde Paylaş

sizler ise ortada bir bina var ama bu binayı bir ustanın yaptıgına inanmayıp sadece binanın şekli ile ugraşıyorsunuz

Bende dinler açısından değil sadece cuvcuvizmden bahsediyorum

Heryerde ustamız cuvcuvun büyük eseri var ama siz cuvcuva inanmayıp eserin kaportasına bakıyorsunuz

Önce binayı cuvcuvun yaptığına inan sonra tartışmaya gel

Cuvcuva inanmadan cuvcuvizmle ilgili yorum yapmak ZINDIKların işidir

Sitelerde Paylaş
saol eyvallah ben inancı hamdolsun biliyorum

bizim bir felsefe hocamız vardı tanrının yoklugunu bana delillerle kanıtlayın demişti bir hafta süre verdi ama biz hiç bir kanıt bulamadık hatta butün kanıtlar onun varlıgına delil hatta insanın kendisi bile sadece bakabilmek meselesi vardır

sen inanmaktan degil inancın getirecegi sorumluluktan kaçıyorsun

O felsefeci uçmuş biraz.

1.kendisi inanmıyorsa olmayan şeyin olmadığının kanıtlanmasını nasıl beklitormuş?

2.siz zaten inanıyor iseniz sizden nasıl akini aknıtlamanızı istemiş?

3.Nasıl hoca olmuş?

sen inanmaktan degil inancın getirecegi sorumluluktan kaçıyorsun---İnancın gereği bir dolu anlamsız, mantıksız davaranıştan ibaret.Onları bizde yaptık zamanında merak etme.Kaçılacak bişey yok.Ateistler cumadan kaçmak için ateist olmazlar.

Adam inanmıyor işte kendini akndıramıyan biri nasıl yapsın bütün bu saçmalıkları.

İnandırıcı değil işte hatta saçma, komik ve zararlı.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hangi usta,

Bugün dünyada bilinen 3000 din, 6000 mezhep ve 12000 tarikat var,

Hangisinin ustasına inanacaz onu da söyle, engin bilgilerinden faydalanalım..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...