Jump to content

Ateistlerin huşu (huzur) sorunu var mıdır?

Recommended Posts

aslında sadece ateistlerle ilgili değildir bu sorun..

o nedenle daha geniş açıdan ele alırsak şunları söyleyebiliriz:

- huşu(huzur) sorunu gerçekten bir sorun mudur? huşu, tanımlanmış bişey midir?

- psikolojik gerilimleri huşunun olmamasına bağlayabilir miyiz? ( örneğin: panik atak hastalığı)

- ölüm korkusu huşuyu bozan bir etken midir?

- ateistlerin huşu sorunu var mıdır? ateistler huzurlu mudur?

- dindarların huşu sorunu var mıdır? dindarlar huzurlu mudur?

konu hakkındaki görüşlerim şöyle:

- huşu, kabul etsek de etmesek de hissedebildiğimiz bir şeydir. tam olarak tanımlanmış değilse bile böyle birşeyin varlığını inkar edemeyiz.

ben huşuyu iç ahenk, doğayla bütünleşme, iç sessizlik, sukunet gibi kelimelerle anlatıyorum...

- psikolojik gerginliklerin hemen tamamını huşunun olmamasına bağlıyorum. Panik atak rahatsızlığını bilenler bunu daha iyi anlarlar sanırım...

bir panik atak hastasının en büyük hayalidir huşulu olmak. daha geniş anlamıyla SAKİN OLMAK(sukunet)

- ölüm korkusu hiç şüphesiz huşu ile yakından ilgilidir. çoğu dindar bu nedenle ateizme soğuktur mesela.

ancak bu durum dindarların tamamının huşulu olduğu anlamına gelmiyor elbet

- ister ateist ister dindar olsun, her iki kanatta da huşu sorunu vardır.

bir tanrının varlığına yada yokluğuna ancak va ancak İNANABİLİRSİNİZ( bunu daha önce tartışmıştık)

ancak bu durumdan sonra her iki kanattan biri bu inancını kanıtlamaya kalkarsa huşu duygusu kaybolur..

iddiam şudur: mantıkçı dindarlar ve materyalist ateistler huşulu olamaz.

çünkü biri tanrının varlığını ıspatlamaya çalışır. diğeri ise maddenin varlığını.

her ikisi de inancın ötesine geçmeye çalışır.

bu da gerginlik oluşturur.

bir materyalist maddenin varlığını kanıtlamak için duyu organlarının kendisini yanıltmadığına İNANMAK zorundadır çünkü.

ancak dindar ninelerimiz huşuludur... çünkü onlar ıspata kalkışmazlar...

bu durumda şöyle demek yanlış olmaz:

son iddiam: huşuya en kolay erişebilecek kişiler agnostiklerdir

SAYGILAR..

tarihinde tcbh077 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yahu nerden biliyorsun kardeşim benim duyduğum huzuru da huzursuzluğu da? Resmen kendi kendinizi kandırıyorsunuz.

Huzursuzluk, hep ensende biri varmış gibi paranoyalara kapılmaktır. Attığın her adımda "acaba dinen caiz olmayan bir şey mi yaptım" korkusudur. Kargalar kahvaltı etmeden sıcacık yatağından kalkıp, uykudan fedakarlık ederek, kargalarınkinden beter bir sesin çağrısıyla namaza durmaktır. Bir kadının saç telinden tahrik olmak, kadınların yanında kendini rahat hissedememektir.

Bu halinizle huşudan, huzurdan mı bahsediyorsunuz bize? Hahahaha....

tarihinde thecrow tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yahu nerden biliyorsun kardeşim benim duyduğum huzuru da huzursuzluğu da? Resmen kendi kendinizi kandırıyorsunuz.

Huzursuzluk, hep ensende biri varmış gibi paranoyalara kapılmaktır. Attığın her adımda "acaba dinen caiz olmayan bir şey mi yaptım korkusudur. Kargalar kahvaltı etmeden sıcacık yatağından kalkıp, uykudan fedakarlık ederek, kargalarınkinden beter bir sesin çağrısıyla namaza durmaktır. Bir kadının saç telinden tahrik olmak, kadınların yanında kendini rahat hissedememktir.

Bu halinizle huşudan, huzurdan mı bahsediyorsunuz bize? Hahahaha....

beni dindar biri sanıyorsun herhalde...hahahaha

ayrıca dindarların da huşu sorunu vardır demişim yukarıda.

neyse senin görüşünün yanıtını dindar biri vermelidir.

Sitelerde Paylaş

Agnostik olduğunu bilmiyordum. Fakat materyalistlerin huzurlu olamayacağı iddian da çok saçma. Huruz kavramını yeniden tanımlaman lazım.

Evvela bizler sabahtan akşama bir şeyler ispatlamaya çalışan insanlar falan değiliz. Diğer yandana bir şeyler ispatlama çabası neden bir huzur kaynağı olamasın? Esas üretkenliğimi yitirdiğim an huzursuzluk duymaya başlarım. Sorusuz kafa boş kafadır. Boş kafayla huzuru bulabilenler ancak kendilerini kandırırlar.

Sitelerde Paylaş
Açıkçası sorun teşkil edip etmediği kişiden kişiye değişmekle birlikte diyebilirim ki, ben hiç de ciddi bir sorun olarak görmedim yani bu huzursuzluğun bende öyle ciddi anlamda bir sorun oluşturduğunu düşünmüyorum;ama farklı şartlar ve kişilerde bu bir sorun halini almışsa onların ateiszm-teizm çizgisi arasında gidip geldiklerine şahit oldum ve sonradan teist oldular.
Sitelerde Paylaş
Agnostik olduğunu bilmiyordum. Fakat materyalistlerin huzurlu olamayacağı iddian da çok saçma. Huruz kavramını yeniden tanımlaman lazım.

Evvela bizler sabahtan akşama bir şeyler ispatlamaya çalışan insanlar falan değiliz. Diğer yandana bir şeyler ispatlama çabası neden bir huzur kaynağı olamasın? Esas üretkenliğimi yitirdiğim an huzursuzluk duymaya başlarım. Sorusuz kafa boş kafadır. Boş kafayla huzuru bulabilenler ancak kendilerini kandırırlar.

elbette herşeyi ıspatlamaya çalışabilirsin.

gece sabahlara kadar düşünebilirsin. laboratuvarlarda kalabilirsin.

ben bu konulardaki düşünmelerden bahsetmiyorum.

inancınla ilgili ıspatlamalardan bahsediyorum.

yani maddenin varlığına İNANDIKTAN sonra istediğin çalışmayı yapabilirsin. yapmalısın da.

Sitelerde Paylaş
psikolojik gerginliklerin hemen tamamını huşunun olmamasına bağlıyorum. Panik atak rahatsızlığını bilenler bunu daha iyi anlarlar sanırım...

bir panik atak hastasının en büyük hayalidir huşulu olmak. daha geniş anlamıyla SAKİN OLMAK(sukunet)

Her şeyden önce hayatında her şey doğru düzgün giden kimse yoktur. Her insan hayatının belirli dönemlerinde belirli alanlarında ( bu gençlik, yaşlılık veyay iş, ev, okul...) proplemler senin tabirinle HUŞU sorunları yaşıyabilirler. Fakat bu psikolojik sorunlar doğurmak için yetersizdir. Psikolojik sorunlar daha çok yaşamaızın bir alanında yaşadığımız problemi diğer alanlara taşıyarak ciddi anlamda günlük aktivitelrimizde gözle görülür bir düşüşle kendini gösterir. Duygusal ve fiziksel yıpranmışlık. Bu sinirlik şeklinde de olur uykusuzlk şeklinde de. Ateist olmak veya inançlı olmakla alakalı bir şey değildir. Fakat bununla ilgili bir sorunda olmayacağı anlamına gelmez. Eğer siz ateist olmak veya inançlı olmak durumlarını aşırı bir şekilde abartır ve tüm zihninizin bu düşüncelerle dolmasına neden olursanız. Rahatsızlık çıkar fakat bu tüm insanlar için geçerlidir. İş yerindeki sorunlar, Evlerinde yaşadıkları , maddi problemleri her şey neden olabilir.

Kalkıpta bunu metaryalist ateistler veya mantıkçı dindarlar boyutuna indirgeyp bunların huşu sorunu vardır diyemezsin. Demen için ciddi bir çalışma yapman gerekir. Am işkembeyi kübradan atmak kolay. :lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş
"Cehalet Mutluluktur"

[/ben yine de kırmızı hapı tercih ederim.Olmayan hayallerle mutlu olmaktansa, gerçeğin ve acımasız yüzüyle yalnız başıma yüzleşmeyi ve gerçekler içersinde mutlu olmayı çabalamayı tercih ederim;ama bu kolay mı hayır elbetteki kolay değil.Genel olarak gerçekler acıdır.

tarihinde rebeljohn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Deist yaklaşımı benimsemiş -ahlak ya da yasalara ters bir şey yapmadıkça- gayet huzurlu bir insanımdır :) Huzur meselesi daha çok bireyin hayat algısındadır diye düşünüyorum.

hehangi bir tanrıyı tanımlayıp tartışmadığın müddetçe huzurlu olabilirsin. deistler de böyledir bildiğim kadarı ile

Sitelerde Paylaş
Her şeyden önce hayatında her şey doğru düzgün giden kimse yoktur. Her insan hayatının belirli dönemlerinde belirli alanlarında ( bu gençlik, yaşlılık veyay iş, ev, okul...) proplemler senin tabirinle HUŞU sorunları yaşıyabilirler. Fakat bu psikolojik sorunlar doğurmak için yetersizdir. Psikolojik sorunlar daha çok yaşamaızın bir alanında yaşadığımız problemi diğer alanlara taşıyarak ciddi anlamda günlük aktivitelrimizde gözle görülür bir düşüşle kendini gösterir. Duygusal ve fiziksel yıpranmışlık. Bu sinirlik şeklinde de olur uykusuzlk şeklinde de. Ateist olmak veya inançlı olmakla alakalı bir şey değildir. Fakat bununla ilgili bir sorunda olmayacağı anlamına gelmez. Eğer siz ateist olmak veya inançlı olmak durumlarını aşırı bir şekilde abartır ve tüm zihninizin bu düşüncelerle dolmasına neden olursanız. Rahatsızlık çıkar fakat bu tüm insanlar için geçerlidir. İş yerindeki sorunlar, Evlerinde yaşadıkları , maddi problemleri her şey neden olabilir.

Kalkıpta bunu metaryalist ateistler veya mantıkçı dindarlar boyutuna indirgeyp bunların huşu sorunu vardır diyemezsin. Demen için ciddi bir çalışma yapman gerekir. Am işkembeyi kübradan atmak kolay. :lol: :lol: :lol:

psikolojik sorun derken stres düzeyindekileri kastetmedim. hastalıkları. panik atak bir stres değil bir hastalıktır.

diğer konular sadece iddiadır. burada bunu açmamın nedeni de budur. şu an yaptığım da bir araştırmadır zaten.

saygılar.

Sitelerde Paylaş
[/ben yine de kırmızı hapı tercih ederim.Olmayan hayallerle mutlu olmaktansa, gerçeğin ve acımasız yüzüyle yalnız başıma yüzleşmeyi ve gerçekler içersinde mutlu olmayı çabalamayı tercih ederim;ama bu kolay mı hayır elbetteki kolay değil.Genel olarak gerçekler acıdır.

bir açıklama yapmama izin verin blütfen..

bir insan en acımasız olaylarla boğuşurken bile huşulu olabilir..

bence huşu ve mutluluk kavramlarını aynı anlamda kullanmamalıyız

Sitelerde Paylaş
Cehalet kısa vadeli mutluluktur. Uzun vadede burnundan fitil fitil gelir.

inanç konusunda böyle olduğunu sanmıyorum. yani evet diğer konular için öyle ama inanç için değil bence...

çünkü inanç konusunda yapacağın her araştırmada cehaletin biraz daha artacaktır.

çünkü ıspat edilemeyecek bir şeyi ıspatlamaya kalkıyorsun demektir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...