Jump to content

AKP'nin Gelip Geleceği Yer Buraya Kadar.

Recommended Posts

Devletin maddi-manevi tüm olanaklarını kullanmasına, bilindik-bilinmedik tüm yalan-dolan ve hileleri denemesine rağmen %50 oy alabilen AKP, hiç boşuna zafer çığlıkları atmasın.

Seçim alanlarında çıkıp 'referandumsuz yeni Anayasa yapma sayısı' istemedi mi bu arkadaşlar? Yani en az 367 milletvekili? Evet, istediler.

Peki, bunu sağlayabildiler mi? Hayır. Kaldı ki şimdiki 326 sayısıyla Anayasa değişikliği yapsalar bile referanduma götüremeyecekler artık.

Boşuna seçim sistemini eleştirmeyin: 2002'de %36 oyla 363 milletvekili çıkarırken iyiydi de, şimdi %50 oyla 326 milletvekili çıkarınca kötü mü oldu?

(Rahmetli Nasreddin Hoca'nın kazan hikayesini anımsayalım: Doğururken iyiydi de...)

AKP, daha 8-9 ay önceki halk oylamasında %58'i bulmuştu. O gerçek bir zaferdi. Kabul edelim.

Ama bugünkü sonuç, Demokrat Parti'nin 1954'deki %53 ve 1957'deki %57'lik, Adalet Partisinin 1965'deki %52'lik başarıları yanında sıradan bir seçim yengisi gibi görünüyor.

Yani bundan sonrası yok, yolun sonu görünüyor artık.

Sitelerde Paylaş

4 milletvekili bulmak hiçte zor değil.AKP seçimi kaybetmiş gibi havaya bürünmeyi pekte doğru bulmuyorum.

CHP ile AKP arasında %24'lük ve 10 milyon oy fark var.Bu da pek kapanacağa benzemiyor.

Anayasal reformlar hususunda BDP çok arzulu ve istekli aslında.AKP'ye belli karşılıklarla 4 oy verebilir.

Aksine AKP'nin anayasal reformlar hususunda sorumluluğu üzerinden atabilecek rahatlığa eriştiğini düşünüyorum.

Onlar desteklemediler değiştirmedik derler olur biter.Kurumsal kadrolaşmaları 4 yıl daha sürecek.

tarihinde Galileo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu miillet borçlandıkça akp 'nin oyları değişmez, 181 milyar dolara ulaşmış bir tüketici finansmanı var, insanlar geleceğini ipotek etmiş.

Yarın bir kriz endişesiyle millet attı oyunu akp 'ye. Bu kadar basit seçimin analizi.

Kendinizi yırtmayın ekonomik bir kriz olmadan kimse pozisyon değiştirmez.

Sitelerde Paylaş

4 milletvekili bulmak hiçte zor değil.AKP seçimi kaybetmiş gibi havaya bürünmeyi pekte doğru bulmuyorum.

CHP ile AKP arasında %24'lük ve 10 milyon oy fark var.Bu da pek kapanacağa benzemiyor.

Anayasal reformlar hususunda BDP çok arzulu ve istekli aslında.AKP'ye belli karşılıklarla 4 oy verebilir.

Aksine AKP'nin anayasal reformlar hususunda sorumluluğu üzerinden atabilecek rahatlığa eriştiğini düşünüyorum.

Onlar desteklemediler değiştirmedik derler olur biter.Kurumsal kadrolaşmaları 4 yıl daha sürecek.

Bdp ile birlikte Chp içinde ki "kısmen" liberal ve kürtçüler de Akp'yi destek verebilir.Beni asıl korkutan budur.

tarihinde PearlyGates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tayyip,şimdi çıkıp ben padişahım dese referandum yapsa en az %60 alır.Aziz nesinin de dediği gibi..

tarihinde AteistKemalistBirey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bdp ile birlikte Chp içinde ki "kısmen" liberal ve kürtçüler de Akp'yi destek verebilir.Beni asıl korkutan budur.

İşte bu yüzden seçim sonuçlarını iyi analiz etmekte yarar var.326 rakamı çok enteresan ve 330'a çok yakın bir rakam.

AKP hiçbir partiyle uzlaşmadan bile 330'u bulabilir.Bu yüzden CHP doğru hamleler yapmalı.AKP sorumluluğu üzerinden çok rahat atabilir.Destek olmadılar bizde Sivil anayasa yapamadık gibisinden.

AKP 363 ve 341 milletvekili varken sivil anayasayı neden yapmadı bir düşünün derim ben.Bunun sorumluluğunu tek başına alacak kadar saf değiller.

tarihinde Galileo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

AKP büyük bir zafer kazanmıştır.

Bundan daha büyük bir zafer kazanabilirdi orası ayrı bir konu...

Belki de belirli güçler AKP'nin tek başına Anayasa'yı değiştirmesini istemedi.

Ekonomist'in yazısı bu bakından anlamlı.

Yani Türkiye Anayasası, BOP projesi çerçevesinde değiştirilecekse diğer partilerin de bu işe katılması elbette global sermaye için çok daha iyi olacaktır. BOP için temelleri sağlam olan bir Anayasa olması bakımından söylüyorum. ERol Manisalı da buna benzer bir değerlendirme yapmış. Komplo teorisi gibi geliyor, belki yanlış bir analiz de olabilir. Bunu zaman gösterecek kuşkusuz. Erol Manisalı'nın değerlendirmesi buradan okunabilir.

AKP bundan böyle isterse Anayasayı bile değiştirmeden her türlü muhalefeti bastırarak, yok sayarak iktidar olabilecek güce ulaşmıştır. Aslında bu güce daha önceki Anayasa oylamasında ulaşmıştı.

Mesele bu gücü bundan sonra ne oranda kullanmak isteyeceğidir. AKP'nin daha önceki yaptıklarına bakarak bunu ne şekilde kullanmak isteğini belki bir ölçüde anlayabiliriz.

tarihinde Asimov tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

326 yeterli rakam değil akape için adamlar boşuna o kadar yırtınmadılar..ama akape yine çeşitli tilkikler, stratjiler deneyecektir..muhtemelen yine kah çok demokrat kah çok muhafazakar roller oynayıp ona buna mavi boncukla bişeyleri çözmek istyeyecektir..önceki referandumda bunu başarmışlardı ancak bu sefer bu çok olanlıklı görünmüyor bence..önceki referadumda liberallerin ve yetmez ama evetçilerin rolleri büyüktü şimdi ise tuvalet kağıdı gibi atıldılar tekrar kullanımları zor..BDP bu referanduma kolay kolay ikna olmaz çünkü tabanını zor kontrol ediyor ref.da..stratejisini akapeyi oyalamak üzerine kuracaktır..

Sitelerde Paylaş

Bir kaç yere daha yazmıştım bende AKP nin geleceği yer burasının biraz daha ötesindedir ve deepSKY da belirttiği gibi ABD nin çizdiği sınırlar içerindedir ama burada dikkat etmemiz gereken şey AKP değil islamdır dolayısıyla bunun AKP nin geleceği yer olarak değil islamın geleceği yer olarak düşünelim.

Bu AKP liler bildiğin insan şeklinde robot Erdoğan balkon konuşmasında onlarca kere allah helal edin helallik alalım vs dedi yani o ve karşısındaki topluluk şu veya bu şekilde kimisi canı gönülden kimisi şuur altında kimisi sürüye çıkarına uyarak bu yaptıkları işlerin hem dünya hayatı hem ahiretteki cennet hayatı için doğru olduğunu düşünüyor bunları ileriki günlerde bol bol konuşacağız

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir kaç yere daha yazmıştım bende AKP nin geleceği yer burasının biraz daha ötesindedir ve deepSKY da belirttiği gibi ABD nin çizdiği sınırlar içerindedir ama burada dikkat etmemiz gereken şey AKP değil islamdır dolayısıyla bunun AKP nin geleceği yer olarak değil islamın geleceği yer olarak düşünelim.

[/quote

zaten o çizgiyi hatırlatmak babında bilimum dergiler ve gazetelerce ayar verilmiştir.

klasik düzen partisi olarak kalıp devam ettiği sürece çok değişiklik olacağını zannetmiyorum.

büyük ihtimal de bu düzen uzun vadede böyle gider..

Sitelerde Paylaş

AKP'nin gelişimi 2011 Haziran ayı itibariyle durmuştur: 2007'deki %46,7 ile bugünkü %49,85 kategorik olarak aynıdır, aradaki küçük artış bir iktidar partisi için ilerleme sayılmaz.

AKP, bugünkü seçim sonucunda meclise girecek hiçbir partiyle anayasal uzlaşmaya gidemez. Çünkü süreç içinde onlarla bütün kapıları kapattı. BDP'den ayrı gözükmek için Türk milliyetçiliğine kaydı. Hatta diğer partilerin mitinglerindeki Türk bayrağı sayısını bile propaganda malzemesi yaptı. Fırsatını bulsa Apo'yu hemen asmaktan bile söz etti. BDP, onların yapacağı Anayasa değişikliğini desteklemeyecektir. CHP ve MHP'yi saymıyorum bile.

Öte yandan AKP kendi tabanına yeni Anayasa yapma sözü verdi. Dindarlar değilse de, liberal destekçileri bunu hasretle bekliyor. Kısa süre içinde bütün partilere başvuracak ama hepsinden yüzgeri edildiğinde, ateş çemberinde kalan akrep gibi kendi kendini sokmaya başlayacaktır.

%50 gibi yüksek oranda oy almış bir partinin -yok yenim dar, yok yerim dar tarzı- bahaneleri seçmen kitlesi tarafından kabul edilmeyecektir.

AKP'nin sonu geldi diye boşuna söylemiyoruz, bir bildiğimiz var ki söylüyoruz.

Sitelerde Paylaş

Yok Akp başarısızmış, yok geldiği yer buraya kadarmış

Ulan siz harbi malın önde gideni değilseniz ben neyim

Daha nasıl başarılı olacak

50 tane partinin girdiği seçimden, yüzde yüzünü mü alması gerekiyordu

Sitelerde Paylaş

Yok Akp başarısızmış, yok geldiği yer buraya kadarmış

Ulan siz harbi malın önde gideni değilseniz ben neyim

Daha nasıl başarılı olacak

50 tane partinin girdiği seçimden, yüzde yüzünü mü alması gerekiyordu

Her ne kadar bu olaydan nefret etsem de,hoşuma gitmese de

+1

Sitelerde Paylaş

AKP bundan sonra kozlarını iyi kullanırsa Anayasayı da değiştirebilir.

Bunun için tekrar halk oylamasına da gidebilir. Halkın zaten yüzde 50'si AKP'yi desteklediği için seçimde çok zorlanacağını sanmıyorum. (Tabii burada zamanla önemli.)

Kısaca AKP kozlarını iyi kullanırsa onu durdurmak çok zor olacaktır.

Bu durumda Erdoğan başkanlık sitemine geçip Putin gibi bir lider olabilir.

Bundan sonra AKP diğer partilerin de suyunu iyice sıkıp bir köşeye atabilir. İsterse Türkiye'de sadece AKP'nin var olduğu tek bir parti egemenliğini kurabilir.

Tabii bunun için kozlarını çok iyi kullanması ve bu yolda ilerlemeyi istemesi gerekir.

Bunu ister mi sorun burada.

Genel anlamda bakarsak muhafazakar Müslüman Türkiye halkı için başkanlık sistemi ve Erdoğan'ın milli liderliği ve tek parti egemenliği veya Erdoğan'ın Putin gibi çok güçlü olması çok uygundur. Zaten muhafazakar Müslüman neoliberal Türk halkı için başka bir şey düşünemiyorum.

tarihinde Asimov tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Her ne kadar bu olaydan nefret etsem de,hoşuma gitmese de

+1

Olaydan nefret etmek ayrı birşey, doğruları konuşmak ayrı birşey

Ben oyumu Playboy'ın Türkiye versiyonuna verdim :D :D

Bende hüzünlendim bu seçimden, ama ne yaparsın, halkın seçtiklerine saygılıyımdır

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...