Jump to content

CHP nin başarısızlığının nedeni nedir?

Recommended Posts

AKP ve CHP;

İnananlar ve inanmayanların mücadelesi.

İnançsız insanlar çoğalırsa CHP artar, inançlılar çoğalırsa AKP artar. Mesele budur.

Diğer parti MHP'den AKP ye gidip gelmeler olur. PKK'nın eylemleri veya eylemsizliği doğrultusunda..

CHP'ye oy verenler inançsız filan değil Cübbeli. Hepsi de light müslüman.

İnançsızlar genel olarak o partiye veriyor çünkü alternatif yok.

Ve burada bir şey daha ortaya çıkıyor, AKP'nin de alternatifi yok. Bütün muhafazkalar, sağcılar, dindarlar vs. sadece ona oy vermek durumunda kalıyor.

Tayyip bütün diğer sağ partileri laf olsun diye bitirmedi herhalde.

Çok ahlaksız bir parti be Cübbeli. Valla çok kirli politika yapıyor bu adamlar.

O partiyi savunmak sana hiç yakışmıyor.

Sen Erbakancı olmalısın.

O da ölmek için öyle beter bir zamanı buldu ki. Adamın ölüsü bile bile zarar oldu yemin ederim.

Allah her koladan AKP'ye çalışıyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 122
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

CHP'nin yapabileceği en iyi şey kendini feshedip DSP'de birleşmek

Veya yeni bir parti oluşturmak.

500 yıllık parti olur mu?

İnsanlar geçmişi hep acı ve eksiklikle hatırlar.

Geçmiş şimdiki zamandan ve gelecekten hüzünlüdür hep.

CHP taaa kurtuluş savaşı zamanındaki acıları sembolize eden bir yapı.

Yeni cıvıl cıvıl bir şeyler lazım.

Halk yeniliği seviyor, yeniliğe şans tanıyor.

ANAP, yeniydi şans tanıdı.

DYP, yeniydi şans tanıdı.

REFAH yeniydi şans tanıdı,

AKP yeniydi şans tanıdı.

GENÇ parti bile az kalsın barajı geçiyordu.

Yeni ve genç bir parti kurulmalı veya DSP'ye entegre olmalı parti.

Bu kadar eski parti olmaz.

HEPAR 2 yıllık bir partiydi ve tüm giderlerini halk karşılıyordu.

Gençlik çoğunluktaydı bu partide.

İşte %0.28 aldı seçimlerde.

Sitelerde Paylaş

Varoşlara ne zulümler etti, evlerini yıktı.

Buna rağmen hala oyun yaparak kandırdılar mı bu adamları ?

Ne zaman bi mahalleye girse tepki veren çıkıyordu hem.

Millet zaten işsiz.

Varoş denilen yani dar gelirli insanların yaşadığı şehrin dış kısımlarında AKP nin aldığı oyun AKP ile ilgisi yok oranın işini Refah partisi bitirdi bu işe 90 başında başladı 90 ların sonunda bitti Refah delayısıyla milli görüş aldı oraları o defter kapandı he 1990 larda varoş denilen yerler şu anda plaza oldu ve bu kabuk gittikçe genişledi belediyelerle hizmetle propaganda ile kemikleşti milli görüşün AKP nin kalesi oldu.

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateist olup veya sözde müslüman olup namaz bile kılmayan, müslümanlık sadece t.c. kimliğinde olan, müslüman olup arada namaz kılan, cumaya giden içki içen adamların da akpye oy verdiğini bizzat biliyorum. Ancak nasıl bu partiye oy veriyorlar onu anlamıyorum bu sözde müslümanlar?! Bazı görünürde ateist olup müslüman olanlar da var ki bunlara acayip uyuzum. Hayatında okuduğu kitap sayısı belki de binlerle ifade edilen bir adam hayatımda kuranı şekerimi hiç okumadım diyor. Sonra da gelip benimle islamı tartışamıyor tabi ki, kuranı okumamış hiç ama müslüman da değil... bu türden çok adam var emin olun ve bu adamlar dincilerle benim gözümde bir artık...

Sitelerde Paylaş

başta merkez sağ olmak üzre hiçbir sağcı seçmen normal şartlarda (yani akıllı uslu bir sağ lideri, beklentilere ortalama cevap veren mesela özal demirel menderes tayyip gibi bir lider varsa) asla CHPye oy vermez.

gitti oyların %50si.

% 20 de diğer partiler alır normal şartlarda.

kaldı % 30.

CHP çalsın oynasın.

adı olmasa da namı din düşmanlığı ve darbecilikle lekeli bir partiye türkiyede düşen pay budur.

kafasını atatürkçülük kumuna sokmuş bir kafadan türkiyenin önünü açacak bir politika bekleyemeyeceğimize göre...

bekle ki sağda çatlama olsun yada kaos olsun da birileri CHPye iktidar versin.

CHPnin halka hizmet götürme gibi bir derdinin olmadığı kaybettiği sahil şehirlerinden anlaşıldı.

tarihinde suevari tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Baykal 1992 de partiyi kurulurken MYK nın % 67 oyunu alarak partinin başına geçti. Ki bu parti 11 yıl kapalıkalmış bir parti.

SHP-DSP CHP de birleşmeyi kabul etmemişlerdir. Zira hepsi CHP den çıkma partiler.

94 yerelde %4,7

99 yerelde %13

03 yerelde %18

09 yerelde %23,1

95 genelde %10,7

99 genelde %8,7 (oy aldı yalnız bu seçimde DSP %22,2 ile birinci idi. bazıları diyorya türkiyede solun oyu belli.)

02 genelde de %19,39

07 genelde %20,88

Şimdi ben bu sonuçlara bakınca baykalın hiçte menem şahıslar olduğunu düşünmüyorum. yok edilmiş bir partiyi adam ayağa kaldırmış SHP ve DSP rağmen.

Şimdi bandı geri sararsak SHP nin HEP yani şimdiki kürtlere desteğini görebiliriz. 89 yerelde %34 güney doğu oyu alıyor ancak karadeniz trakya ve egede resmen bitiyor. Ardından da kürt millet vekili kürtçe yemin ediyor ortalık karışıncada SHP den ayrılan HEP liler mecliste parti kuruyor. Yani bu günki kürtlerin bağımsız taktiği o zaman SHP ile yapılıyor. Peki buna karşı olan o zaman kim Baykal.

Şimdi CHP dizaynırları bunu bilmiyorlarmıydı? Kürtlere verilecek desteğin bağımsızlardan onlara gelmeyeceğini bilmiyorlarmıydı? Tarih tekkerrürden ibarettir. İrlandalılar konusunda ince haklıdır. Sol kesim etnik kürt kökenlilere destek konusunda sağ partilerin oyununa yine yeniden getirilmiştir. İşte baykalda tecrübede bu demektir.

Şimdi belediyeleri nasıl SHP kaybetmiş ise CHP de bu politikaları ile kaybedecektir. Habertürk gibi medyatik liboşların gazına gelmeyin.

Bu seçim sonucu Baykal'ın ve Baykalcıların ne menem şahıslar olduğunu gösteriyor.

Baykal AKP'ye karşı 4,toplamda ise bir dünya seçim kaybetti gitmedi.Neymiş Kılıçdaroğlu çekilmeliymiş.

Kılıçdaroğlu bu şahıslara prim vermemelidir.

Sitelerde Paylaş

İstanbulda CHP=1,4 DSP=12,4 SHP=20,3 ANAP=22,1 DYP=15,4 RP=25,2 bu sol için utanç tablosudur.

İstanbul halkı sola itibar etmiş ve bölünmeye rağmen %34 oy vermiştir.

Ankara da yine kıl payı kaçırılmış ve toplamda solun oyu yine yüksektir.

Bundan sonra belediyeleri ele geçirip din propagandasını da kullanarak varoş kesimi etki alanlarına almışlardır.

Bana göre kırılma noktası bu tarihlerdir. Tabii diğer etkenler de vardır.

Osarici dediklerin doğru da solun 3 parça olması ve tek bir partide birleşememesi o dönem için büyük bir kayıptır.

HEP'in SHP içine alınması ve kürtler'in SHP'ye ihaneti tabii önemlidir.

Yalnız dediğim gibi 94 seçimlerinden sonra belediyeleri kazanan RP ve aynı kökteki partiler bugünkü AKP'nin alt yapısını oluşturmuştur.

Belediyler ile fakir kesim etki altına alınmıştır. Bu seçimde eğer sol tek olarak girseydi (birleşmeseler bile tek adayla), farklı bir netice olabilirdi.

Çünkü İstanbul ve Ankara gibi birçok belediyeyi AKP zihniyeti 17 yıldır yönetiyor. Bu da genel seçimlere yansıyor haliyle.

Sitelerde Paylaş

AKP ve CHP;

İnananlar ve inanmayanların mücadelesi.

İnançsız insanlar çoğalırsa CHP artar, inançlılar çoğalırsa AKP artar. Mesele budur.

Diğer parti MHP'den AKP ye gidip gelmeler olur. PKK'nın eylemleri veya eylemsizliği doğrultusunda..

Bu kadarmı sığ bu ülkenin entellektüel seviyesi.

Sitelerde Paylaş

Baykal 1992 de partiyi kurulurken MYK nın % 67 oyunu alarak partinin başına geçti. Ki bu parti 11 yıl kapalıkalmış bir parti.

SHP-DSP CHP de birleşmeyi kabul etmemişlerdir. Zira hepsi CHP den çıkma partiler.

94 yerelde %4,7

99 yerelde %13

03 yerelde %18

09 yerelde %23,1

95 genelde %10,7

99 genelde %8,7 (oy aldı yalnız bu seçimde DSP %22,2 ile birinci idi. bazıları diyorya türkiyede solun oyu belli.)

02 genelde de %19,39

07 genelde %20,88

Şimdi ben bu sonuçlara bakınca baykalın hiçte menem şahıslar olduğunu düşünmüyorum. yok edilmiş bir partiyi adam ayağa kaldırmış SHP ve DSP rağmen.

Şimdi bandı geri sararsak SHP nin HEP yani şimdiki kürtlere desteğini görebiliriz. 89 yerelde %34 güney doğu oyu alıyor ancak karadeniz trakya ve egede resmen bitiyor. Ardından da kürt millet vekili kürtçe yemin ediyor ortalık karışıncada SHP den ayrılan HEP liler mecliste parti kuruyor. Yani bu günki kürtlerin bağımsız taktiği o zaman SHP ile yapılıyor. Peki buna karşı olan o zaman kim Baykal.

Şimdi CHP dizaynırları bunu bilmiyorlarmıydı? Kürtlere verilecek desteğin bağımsızlardan onlara gelmeyeceğini bilmiyorlarmıydı? Tarih tekkerrürden ibarettir. İrlandalılar konusunda ince haklıdır. Sol kesim etnik kürt kökenlilere destek konusunda sağ partilerin oyununa yine yeniden getirilmiştir. İşte baykalda tecrübede bu demektir.

Şimdi belediyeleri nasıl SHP kaybetmiş ise CHP de bu politikaları ile kaybedecektir. Habertürk gibi medyatik liboşların gazına gelmeyin.

Sol oyların bir yerden bir yere kayması ve bunun dönem dönem CHP'ye doğru olması Baykal'ı çokta başarılı kılmaz.

DSP'nin %22 aldığı seçimde CHP %8 almış toplam %30 yapar nerde bu %30?

Baykal, CHP'yi sol değerlerden çözümden yoksun AKP'nin şamaroğlanı haline getirmiştir.

Baykal tecrübeli bir sandık mağlubudur.Başka bir tecrübesi yoktur.

Sitelerde Paylaş

İnsan bazen gerçekleri kolay kolay kabul etmek istemez.

Bazı şeylerde sonuç çok belirleyicidir.

Futbolda çok sık söylenen bir söz vardır: iyi oynadık ama yenildik.

Savaşlarda da bazen kullanılır: iyi savaştık ama yenildik.

Bazı yenilgiler çok önemli olmayabilir. Ama çok dönüm ve hayati bir noktada bir yenilgi çok şeyi değiştirebilir.

Örneğin küme düşmek üzere olan bir takım iyi oynadık ama yenildik, sonra küme düştük diyebilir. Ama bu sonucu değiştirmez.

CHP iyi mücadele etmiştir ama yenilmiştir. Ve bu yenilgi sıradan bir yenilgi filan değildir. Hayati bir yenilgidir. Telafisi kolay kolay olamayacak bir yenilgidir.

Bu yüzden CHP bir bakıma artık havlu atmış veya yakın zamanda atmak zorunda kalacaktır.

Ama demokrasi var bir daha ki seçimlerde çok şey değişebilir. Zaman meselesi diyenler çıkacaktır.

Mesele şu artık laik demokrasinin sonlarına doğru gidiyoruz. Bu son noktada muhafazakarlar için zaferle sonuçlanırsa CHP gibi bir partinin varlığı zaten tümden gereksiz hale gelecek. Muhafazakarların eline büyük bir koz, tarihi bir fırsat geçti. Bunu değerlendirmek isteyeceklerini düşünüyorum.

Bu durumda CHP'nin şansı olabilir mi? Yeterince zaman olursa özellikle...

Yeterince zamanla belki her şey olur. Sonsuz bir zamanla ölüler bile belki tekrar dirilir.

İşte o zaman CHP tekrar dirilmek için bu sonsuz zamana bel bağlayacak.

tarihinde Asimov tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Chp nasıl başarısızlık almış ben de onu anlamıyorum. Bir kere sol görüşlü olmasa da pratikte, teoride insanlar sol görüyor chpyi. Dine hafif düşman gibi görüyorlar. Alevi bir başkana sahip olması da cabası. Buna rağmen %26 oy alıyorsa bu da Türkiye için büyük bir oy oranıdır ne olursa olsun. Neden insanlar chpye yükleniyorlar anlamıyorum. Akp'nin karşısına neden bir merkez sağ parti çıkamıyor diye insanlar hiç mi hiç tartışmıyorlar! Türkiye'de ne doğru ki zaten. AKP bütün merkez sağı toplar başka bir sağ parti olmaz. benzer durum da sol için de geçerlidir. Ben bir ateist olarak zaten gidip te sağ veya merkez sağ partiye oyumu vermem ama buna göre gidip te kötünün iyisi olan chpye verdim oyumu da. Dediğim gibi akp karşısında bence chp başarısız değildir. Ülkenin durumu ortada, gidin anadoluya bakın bakalım din ve gelenekçilik nasıl yaygın. Böyle bir insanlar topluluğunun olduğu yerde tabi ki insanlar gidip sol tarafa oy vermezler.

Sitelerde Paylaş

Chp nasıl başarısızlık almış ben de onu anlamıyorum. Bir kere sol görüşlü olmasa da pratikte, teoride insanlar sol görüyor chpyi. Dine hafif düşman gibi görüyorlar. Alevi bir başkana sahip olması da cabası. Buna rağmen %26 oy alıyorsa bu da Türkiye için büyük bir oy oranıdır ne olursa olsun. Neden insanlar chpye yükleniyorlar anlamıyorum. Akp'nin karşısına neden bir merkez sağ parti çıkamıyor diye insanlar hiç mi hiç tartışmıyorlar! Türkiye'de ne doğru ki zaten. AKP bütün merkez sağı toplar başka bir sağ parti olmaz. benzer durum da sol için de geçerlidir. Ben bir ateist olarak zaten gidip te sağ veya merkez sağ partiye oyumu vermem ama buna göre gidip te kötünün iyisi olan chpye verdim oyumu da. Dediğim gibi akp karşısında bence chp başarısız değildir. Ülkenin durumu ortada, gidin anadoluya bakın bakalım din ve gelenekçilik nasıl yaygın. Böyle bir insanlar topluluğunun olduğu yerde tabi ki insanlar gidip sol tarafa oy vermezler.

Arkadaşım,bu ülkenin kurucu partisini ülkenin yanlızca dörtte biri iktidarda istiyorsa,ortada mutlaka bir yamukluk vardır.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım,bu ülkenin kurucu partisini ülkenin yanlızca dörtte biri iktidarda istiyorsa,ortada mutlaka bir yamukluk vardır.

Bu insanlar uzaydan inmedi işte onu diyorum. Atatürk'ün 1931'de yazdığı tarih kitabına bakarsak insanların bastırılmış Atatürk düşmanlığı ortaya artarak çıkmıştır günümüz Türkiye'sinde. Bunu kutsalyaratik paylaşmıştı. Ülkenin kurucu partisi olması herhangi birşeyi değiştirmiyor sonuçta. Kurtuluş savaşı'nda herkes bir anda Atatürk sayesinde dinini elbette bırakmadı. Atatürk te islamcı bir tavır takınmışken daha sonra 1931'deki tarih kitabına baktığımızda dini reddettiğini açıkça görüyoruz ki çok doğru bir yoldu bu ama islam heryerde taraftar bulduğu için de türkiyenin hali ortada şu anda!

Sitelerde Paylaş

Halk yeniliği seviyor, yeniliğe şans tanıyor.

ANAP, yeniydi şans tanıdı.

DYP, yeniydi şans tanıdı.

REFAH yeniydi şans tanıdı,

AKP yeniydi şans tanıdı.

GENÇ parti bile az kalsın barajı geçiyordu.

Acaba yeni değil de bu partilerin hepsinin sağ ve merkez sağ olması nedeniyle halk bunlara şans tanıyor olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Ya arkadaşlar neden Türkiye'nin AKP'ye oy veren seçmenini tiyatrocu, papağan medya tartışmacılarının ve gazete yazarlarının katıldığı tartışma programlarından ilham alarak değerlendiriyorsunuz.

AKP'ye oy veren seçmen oyunu her zaman İslami olarak verir.

Ya bırakın bu deli saçmalıklarını.

AKP'i iktidara taşıyan İnsanlar Muhafazakar insanlardır. Ve yine o insanlar ülkede ekonomik bir kriz ya da TSK demokratik süreci tıkamadan her zaman aynı partiye oyunu vermeye devam edecektir.

Filozof mu bu adamlar? Kendi eleştirilerinize göre herkesi kategorilere ayırıyorsunuz.

Uçuyorsunuz!

tarihinde inevitable tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Yüzde 90'ı Müslüman olan bir ülkede(Her ne kadar bu oranın büyük bir bölümü ılımlı müslüman olsa da dinin önemi fazladır ve hala devam etmektedir)

-Ezanın Türkçe'ye çevrilmesi

-Camilerin ahır yapıldığı yalanı

-İkinci Dünya Savaşının Chp zamanına denk gelmesi ve o zamanlarda olan krizin Chp yüzünden çıktığı olgusu. Çocukken dedelerden dinlenen hikayeler büyük etki.

İsmet İnönü'nün "Beni aç bıraktık" diyen bir çocuğa "Seni aç bıraktım ama babasız bırakmadım" sözü dönemi anlatır.

-Kıbrıs harekatı sonucu yenilen ambargolar ve yine kriz. O dönemi bir çok insanın görmesi ve (bizim millette nedene bakmazlar sonuca bakarlar) krizin Chp'nin çıkardığı olgusu.

(Yani milletin genel bilgisini göz önüne alırsak Mesala ülkede bir kesin Adnan Menderesi çok sever. Sorarsanız yaşlılara "Yol yaptı" cevabını alırsınız. Ama o yolu Abdden aldığı paralarla yaptığını kimse görmez.)

-Azalan Atatürk ve Cumhuriyet sevgisi. Artan din sevgisi.

Az oy almanısın sebeblerini böyle görüyorum ben. Yani ülkemin vatandaşlarını küçümsemek gibi bir niyetim yok. Yol yapan yardım yapan oyu alır.

Sitelerde Paylaş

Yüzde 90'ı Müslüman olan bir ülkede(Her ne kadar bu oranın büyük bir bölümü ılımlı müslüman olsa da dinin önemi fazladır ve hala devam etmektedir)

-Ezanın Türkçe'ye çevrilmesi

-Camilerin ahır yapıldığı yalanı

-İkinci Dünya Savaşının Chp zamanına denk gelmesi ve o zamanlarda olan krizin Chp yüzünden çıktığı olgusu. Çocukken dedelerden dinlenen hikayeler büyük etki.

İsmet İnönü'nün "Beni aç bıraktık" diyen bir çocuğa "Seni aç bıraktım ama babasız bırakmadım" sözü dönemi anlatır.

-Kıbrıs harekatı sonucu yenilen ambargolar ve yine kriz. O dönemi bir çok insanın görmesi ve (bizim millette nedene bakmazlar sonuca bakarlar) krizin Chp'nin çıkardığı olgusu.

(Yani milletin genel bilgisini göz önüne alırsak Mesala ülkede bir kesin Adnan Menderesi çok sever. Sorarsanız yaşlılara "Yol yaptı" cevabını alırsınız. Ama o yolu Abdden aldığı paralarla yaptığını kimse görmez.)

-Azalan Atatürk ve Cumhuriyet sevgisi. Artan din sevgisi.

Az oy almanısın sebeblerini böyle görüyorum ben. Yani ülkemin vatandaşlarını küçümsemek gibi bir niyetim yok. Yol yapan yardım yapan oyu alır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...