Jump to content

Bilim ve Din Sitesi

Recommended Posts

• İleti 143
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kurandan faydalanan bilim

b%C4%B0l%C4%B0me%C3%87a%C4%9Ea%C3%87ankub%C4%B0l%C4%B0mvem%C3%9Csl%C3%9Cman.jpg

Gönderdiğiniz resimlere bakıp kahkaha attım. Siz beni güldürdünüz Allah da sizi dünyada güldürsün. Ve hidayet versin de aklınızı kullanmamanızı affetsin. Ne diyeyim.

Çok seviyesiz ve 380 derecelik çarpıtma içeren eleştiriler. Sadece gülünüp geçilecek şeyler. Bu kadar seviyesizlik olur mu? Ben ateizme saygı duyarım. Sonuna kadar. Ama kimse kusura bakmasın bu seviyedeki ateizme saygı falan duymam. Kimse benden bu seviyedeki ateizme saygı duymamamı beklemesin. Seviyeli ateistlere saygı duyarım ama böyle seviyesiz ateistlere duymam. Hiç kusura bakmayın. Aslında ciddiye bile almadım ama biraz can sıkıntısı ve boş zamandan ötürü cevap yazayım dedim. Hobi gibi düşünün. Şahsen ben ateist olsaydım böyle fotoğraflar paylaşan, ayetleri çılgınlar gibi çarpıtıp bu şekilde dinsiz olan, Kur'an'ın Tanrı kelamı olmadığını bu şekilde temellendiren böyle seviyesiz tipler gördüğümde ateistliğimden utanırdım kendime başka ideoloji bulurdum bu ne? Ateist olsam da bu kadar seviyesizlikten ciddi anlamda rahatsız olurdum? Siz olmuyor musunuz ateist arkadaşlar?

1- Spermlerin bel kemiği ve kaburgalar arasından gelmesi. (Tarık 5-8)

Bi kere o verdiğin ayetleri oku önce. Ordan spermler bel ve kaburga kemiği arasından çıkıyor anlamı mı çıkar?

5- İnsan neden yaratılmış olduğuna bir baksın.

6- Atılan bir sıvıdan yaratıldı.

7- Bel ile kaburga kemikleri arasından çıkar.

8- Şüphesiz O, onu diriltmeye gücü yetendir.

5. Ayet kimden bahsediyor? İnsan. 6. Ayet kimden bahsediyor? İnsan. 8. Ayet kimden bahsediyor? Yine insan. Peki 7. Ayette bahsedilen varlığın ismi verilmemiş peki 7. Ayetteki zamiri neden "atılan bir su"ya götürüyoruz. Siyak-sibağa bakıyorsun ayetler insanın yaratılışını anlatıyor. Ayet aşama aşama insanın yaratılışını anlatıyor. Bağlamdan açıkça 7. Ayetteki zamirin insana gitmesi gerektiğini görüyoruz. İnsan anne karnında bel ve kaburga arasındaki bölgede olur. Google'dan aratıp görsellere bakabilirsiniz. Kaburga ve bel kemiği arasında durur. Tıp okumuş bazı şahsiyetlerden de bununla ilgili bilgi aldım. Sekizinci ayette mesela "O, onu diriltmeye kadirdir" deyince onu derken insandan bahsediliyor diyoruz da neden 7. Ayette insandan bahsediliyor demiyoruz? Ayette sperm bel kemiği ve kaburga arasından çıkar yazmıyor ki? Erkeğin bel kemiği ve kaburgası üzerinden bile yazmıyor. Buradan çelişki çıkarmak için zorlamak gerek baya ama hadi spermden bahsediliyor diye ısrar ettiniz ki ayette bu halinde bile bir problem yoktur. Çünkü testisler ilk oluştuğunda bel kemiği ve kaburgalar arası bölgedir dolayısıyla ilk çıkış yeri de burasıdır. Araştırabilirsiniz verdiğim bilgiyi. Hem birkaç kaynaktan hem de bir ansiklopediden aldım. Ama kendinizi kandırmak istiyorsanız siz bilirsiniz. Siz de haklısınız. Her ne kadar entelektüel görünmeye çalışsanız da sonuçta hepiniz hayvanlar gibi yaşayan, korkan, pis kokan, tüylü, beslenme ve boşaltım yapan yaratıklarsınız. Hepimiz öyleyiz. Havalı görüneyim diye her ne kadar çabalara girseniz de kendinizi kandırma psikolojinizi anlayabiliyorum ki bu konuda haklısınız da. Sonuçta eğer bu Kitap eğer gerçekten bir Tanrı varsa ve onun tarafından gönderilmişse gerçekten ve siz de onu inkar etmişseniz bu durumda ebedi cehenneme gideceksiniz dolayısıyla yalan olduğuna dair kesin delilleriniz olmalı çünkü eğer doğru olma olasılığı varsa hayatınızın en büyük kumarıdır o halde bu. Çünkü böyle bir ihtimal de var. Sizden çok daha iyi bilimsel ve felsefi ve tarihsel bilgisi olan ve Kur'an'ı sizden çok daha iyi bilen ve sizden çok daha zeki olan ve Müslüman olan bir çok şahsiyet, akademisyen var. Dolayısıyla delillerle iman eden birçok kişi olduğuna göre onlar haklı ve siz yanılıyor olabilirsiniz. Onlar sizin bildiklerinizi de biliyor ama sizin bilmediğiniz birçok bilgiye de sahip. Bu yüzden ben de olsam ben de İslam'ın yanlış din olduğunu kanıtlamak için elimden geleni yapardım çünkü her gün insanlar ölüyor ve ben de öleceğim bir gün. Eğer ahiret hakikatse o zaman yandık. Ciddi anlamda, kelimenin gerçek anlamıyla yandık. Psikolojiyi anlıyorum yani.

2- Her canlının, hatta bakterilerin bile çiftler halinde (erkekli-dişili) yaratılması. (Zariyat 49)

Bu da komik bir iddia. Öncelikle ayette erkekli dişili yazmıyor. Zevceyni kelimesi geçiyor ki bu Arapçada ayakkabının çifti vb. şeyler için de kullanılan her tür çift için kullanılan bir kelimedir. Sonra ayet zaten canlılardan bahsetmiyor. Tek o ayeti alırsan neden bahsettiğini anlayamazsın. Ayette her şeyden diye çevrilen kısım min kulli şey in ve bu da her şeyden demektir her canlıdan değil. Eğer her canlıdan denmek istenseydi Enbiya Suresinin 30. ayetinde kullanıldığı gibi külle şey in hay, her canlı şeyi şeklinde bir kullanım olurdu. Yani ayette hem erkekli dişili hem de her canlı şey diye bir ifade geçmiyor. Uydurmayın. Şimdi "ğğğııaa diyanet mealinde öle yazıo amağğğ" gibi eleştiri statüsüne bile girmeyen saçma eleştirilerle gelecek olanlar şimdiden sessizce ortamı terk etsin teşekkürler. Kur'an'ı anlamak için bütünsel bakmalısınız. Ayetteki kelimelerin Kur'an'daki diğer kullanımları, ayetin öncesi ve sonrası (siyak-sibak) ve konuyla ilgili diğer ayetler gibi etmenler ayetleri anlamada olmazsa olmazdır. Bir de bir meal sitesine girip milattan önce 350 yılında yaşamış ehli sünnet vel cemaat Kur'an'ı uydurma hadis rivayetlerine göre çeviren tarikat şeyhinin mealini alırsanız ya da dini otorite olarak görüldüğü halde vasat durumda olan ve babanın kızına şehvet duyması gibi konularla uğraşmaktan ve boş şeylere para harcamaktan başka bir işe yaramayan devletin kontrolünde olan diyanet meali böyle diyo amaağ felan şeklinde bakarsanız bu mantıkla sizin Sünni olmanız gerekir. Böyle kendinizi kandırırsanız "helehelöhölö çelişki buldum helelöhöle" diye gezinirsiniz ortalıkta tabii ki.

Şimdi konumuzla ilgili ayetin öncesine sonrasına bakalım konu canlılar mıymış?

47- Göğü gücümüzle biz kurduk ve onu biz genişletmekteyiz.

48- Yeri biz döşedik; ne güzel döşeyiciyiz.

49- Öğüt almanız için de her şeyi çiftler halinde yarattık.

50- Öyleyse Allah'a kaçınız. Ben, O'nun tarafından size gönderilmiş bir uyarıcıyım.

He şimdi "Muhammed gaf yapmıığş bakın "De ki" yazmayı unutmuuğş" felan diyenler olabilir diye söylüyorum. Beyler Google'a Kur'an'da iltifat sanatı felan yazın. Bununla ilgili eserler olması lazım. İnternet ortamında da var ilgili bilgiler. Ama inanmazsınız güvenmezsiniz diye konuyla ilgili bilmemne üniversitesindeki akademisyenler tarafından yazılmış eserlerde mevcuttur. İltifat söz sanatı örneklerine birçok Arap şiirinde de rastlayabilirsiniz. Arapça'da olan bir şey yani. Türkçe'de yoktur. Arapça'da vardır. Bu yüzden siz çelişki, gaf sanarsınız. Oysa değildir. Mesela fazla gelişmemiş bir dilin konuşulduğu ırkın mensuplarına "Ay ışığı pencereden damlıyordu" derseniz size "dilbilgisi hatası yaptı zaa" diyebilir. Ama aslında siz edebi bir sanat olan istiare sanatını uygulamışsınızdır. Bu bir kusur değil güzelliktir. Konuyla ilgili araştırma yaparsanız şayet daha detaylı bilgi elde etmeniz mümkündür hatta bazı İslamiyet öncesi Arap şiirlerinden bile örnekler görebilirsiniz iltifat sanatına. Yani Arapça'da olan bir şey bu. Uzatmaya da gerek yok. Ayetin bağlamını da verdik. Ayet evrendeki bazı doğal fenomenlerden bahsederken (daha çok cansız varlıklardan, hatta tamamen cansız varlıklardan) birden canlıların hepsini dişili erkekli yarattık diyor. Hımm güzelmiş. Tamam siz buna inanırsanız tabiiki saygı duyarım. Üstelik ayetin arapçasında erkekli dişili ve canlılar yazmıyorken. Keyfiniz bilir efendim sonuçta bu önemli bi husus. Siz yobaz ve gelenekçi dincilerle karşılaştığınız için sürekli, Kur'an dininin ne olduğunu bilmiyorsunuzdur belki. Saygı duyarım. Aklını kullanmak, muhakeme yeteneğini kullanmak çok önemli. Kur'an'da bununla ilgili onlarca ayet var. Size tavsiyem, burada hakkında bilginiz olmayan konuda okuduğunuz birkaç paragraflık yazıyla hayatı sorguladığınızı sanmanız korkunç bir saçmalıktır. Bu yüzden kandırılmayınız. Delillerin götürdüğü yere gidin. Zanna değil gerçek bilgiye uyun. Hakikati arayın. Zira hakikati arayana hakikat kendisi gelir zaten. Hakikati de hakikat için arayın. Geçici karizma, makam mevki için değil. Çünkü bir gün öleceksiniz. O gün yarın bile olabilir.

Haa bir de konuyla ilgili diğer ayetlere bakalım.

36. Surenin 36. Ayeti : "Yerin bitkilerinden, kendi nefislerinden ve daha bilemeyecekleri şeylerden bütün çiftleri yaratan Allah'ın şanı ne yücedir."

Mesela burda bitkilerden felan bahsediyor ama her canlı yazmıyor. Kur'an'ın hiçbir yerinde her canlıyı erkekli dişili yazmıyor. Yani kendimizi kandırmayalım. Diğer ayetlere de kendiniz bakabilirsiniz. Yok yani. Maalesef buradan da size ekmek yok.

3- İnsanların kullandığı hayvanların sadece 8 çift olduğu.

Burdan onu nasıl çıkardınız ahahhahah

Açıklama gereği bile duymuyorum.

4- Rahman 19 tatlı ve tuzlu suların birbirine karışmadığı Rahman 19.

Abi dediğin ayette tatlı ve tuzlu su bile yazmıyor. Bu neyin kafası? Zaten bu olayla ilgili diğer ayetlerde tatlı tuzlu su yazar mesela Fatır suresinde falan konuyla ilgili bide Furkan suresinde geçer ayetler. Ama hiçbirinde tuzlu suyla tatlı su karışmaz falan yazmaz. Yalan söylemeyin. Lütfen. Bu yalandır iftiradır. Ayetlere bakın sanırım Kur'an'da 4 yerde geçiyor olması lazım. Hepsinde de deniz yazar. Tatlı sularla tuzlu sular karışmıyor yazmaz hiçbir yerde. Denizlerin karışmadığı yazar ki araştırırsanız eğer böyle bir bilimsel coğrafi keşif vardır. Gerek Adriyatikte Karadenizde vesaire vesaire Dünya'nın birçok yerinde olan bir şey. Yoğunluk farkı veya bariyer vb şeylerden dolayı karışmıyor. Ama deniz. Ayetlerde de deniz yazar zaten. He bide şöyle bişey var biz Kur'an'da evrenin genişlediği yazıyor deyince "o zaman niye siz keşfetmediniiz" felan diyorlar da bu nasıl saçma bir eleştiridir. Zaten orda önceden buluş yapmak gibi bir şey yok ki. Amaç o değil ki. Neyse.

5- Tatlı suda inci mercan yetiştiği. Rahman 22.

Beyler şimdi bi kere ayette bu yazmıyor. Önceki ayetlerde iki denizi birbirine salar onlar kavuşur ama karışmaz aralarında bariyer var yazar. Ve tatlı tuzlu hiçbir şeyden bahsedilmiyor dikkat edin. Kur'an'ın diğer yerlerindeki bu konuyla ilgili ayetlerde tatlı tuzludan bahsedildiği halde burada kelimesi bile geçmiyor. Kendiniz de bakınız lütfen ilgili ayetlere. Zaten yanlış hatırlamıyorsam bu denizlerin karışmaması olayı yalnızca tatlı tuzlu olma değil sıcaklık farkından da oluyormuş galiba yanlış hatırlamıyorsam eğer. Neyse ayette tatlı su felan yazmıyor siyak sibak bi bakın. Yazmıyor öyle bir şey. O yüzden yine uyduruyorsunuz.

6- Güneşin balçığa batması sonucu gecenin oluşması Kehf 86.

Ayette bu yazmıyor. Zulkarneynin güneşi öyle gördüğü yazıyor. Zulkarneyne öyle göründü. Zulkarneyn onu o şekilde gördü. Buyrun bakın ilgili ayete. Zulkarneynin gözünden güneş adeta bir balçığa batıyor gibi görünüyor. Güneşin batışı esnasında Zulkarneyn demek ki ufukta balçık olan bir yer var. Doğu ufkunda böyle hani deniz manzaraları olur ya gün batımı. Onu hayal edin. Orda betimlerken denize batıyor gibi göründü ona desek burda sizce bilimsel hata mı var. Ayette o öyle oluşuyor yazmıyor geceyle gündüz hakkında onlarca ayet var hiçbirinde bu yazmaz ve biliyorsunuz Kur'an'ın tekrarlanan bir anlatımı var. Eğer Kur'anî perspektiften gece böyle oluşuyor olsaydı bu tek yerde geçmezdi ki zaten burada da Zulkarneyne öyle göründü diyor.

Zaten hadislerdeki bilimsel iddialara bakın. Kur'an'ı insan yazsa nasıl olurdunun cevabını alırsınız.

7- Yerin 2 günde yaratılması Fussilet 9.

Gün kelimesinin sözlük anlamlarına ve Kur'andaki kullanımlarına falan bakın. Arapçası yevmdir. Aşama anlamı da vardır. Hatta Kur'an'ın değişik yerlerinde süresi 50.000 yıl vs olan yevm (gün, aşama) lardan bahsedilir. 6 gün çevirisi bakıldığında yanlıştır. Doğru çeviri 6 aşamadır. Ve Fussilet 9-12 arası bu aşamalar detaylandırılır. Yer 2 aşamada yaratılmıştır. Sonra detayları da vardır ilgili ayetlerde. 2 gün değil yani. Her kelimenin her dilde farklı anlamları vardır bir sürü. Tek anlamı olduğunu kimse savunamaz.

8- Yıldızların şeytanları taşlamak için yaratıldığı. Mülk 5.

Ya bu hayal gücü nasıl müthiş bişey bu ayetten o sonuca nasıl vardınız. Bu ayetten nasıl bu sonucu çıkarttınız. Allah aşkına hayal gücü nelere kadir.

9- Allah'ın yere düşmemesi için göğü tuttuğu. Hac 65.

Şimdi ayetle ilgili detaylı araştırma ve inceleme yapmadığım için fazla detaylı cevap veremeyeceğim. Kimseyle bu konuda istişare de yapmadım. Araştırmadım da. Şahsi kanaatimi söyleyeyim. Şimdi biliyorsunuz evrende kütle var. Maddelerin kütleleri. Eğer evren genişlemese evren kendi içine çökerdi. Gök kelimesinin Kur'an'da evren anlamında kullanıldığını inceleme yaparsanız göreceksiniz. Nitekim kıyameti anlatan bazı ayetler sadece göğün dürülmesi gibi bir fenomeni kıyameti kast ederek kullanıyor. Enbiya suresinde ilgili örneğe bakabilirsiniz. Dolayısıyla burada kasıt evrendir diye düşünüyorum. Olayın bu olduğunu düşünüyorum ama ne kimseyle istişare yaptım ne de detaylı araştırma. O yüzden verebileceğim bilgi bu kadar. Ha ben detaylı bilgi vermedim diye bunun cevabı yok diyemeyiz.

10- Ay'ın kendine ait bir ışık kaynağı olduğu. Nuh 16.

Ayette Ay ve Güneş'ten bahsediliyor. Güneş için sirac Ay için nur deniyor. Nur ışık demektir de ışık kaynağı demek değildir ki. Her ışık ışık kaynağı değildir. Mesela halk arasında Çoban Yıldızı olarak bilinen Venüs bizim için ışıktır çünkü Güneş'ten aldığı ışığı yansıtır. Karanlık diyemeyiz evet ışıktır, nurdur. Ama ışık kaynağı değildir. Yani sirac değildir. Aynı ayetre Güneş'ten de bahsedilir. Ama ikisi için farklı sıfatlar kullanılır. Zaten Kur'an'da ilginçtir ki Ay ve Güneş için hep farklı nitelemeler kullanılır. Ama Güneş ve yıldızlar için benzer nitelikler kullanılır. Ay için zaten Kur'an'ın bütününe, konuyla ilgili diğer ayetlere bakalım, münir kelimesi kullanılır ki bu da zaten kendi ışığı olmadığına, ışık yansıtan bir nesne olduğuna atıf yapar. Yani yine yalan ve iftira.

Lütfen böyle geçersiz ve çarpıtma, yalan eleştirilerle gelmeyin. Bunlar açıkça çarpıtma ve yalandır. Yazık size.

Sitelerde Paylaş

Lütfen böyle geçersiz ve çarpıtma, yalan eleştirilerle gelmeyin. Bunlar açıkça çarpıtma ve yalandır. Yazık size.

Sana göre doğru olması için arapların ağzından çıkması gerekli. Ne de olsa arabın kulu kölesi olmuşsun. 1400 yıl önceki cahil araplar taa o zamandan senin gibileri kukla gibi oynatıyorlar hala.

Yahu 1400 yılki cahil araplar zamanında cahilliklerinden dolayı günümüzde artık saçma görülen bir sürü şey yumurtlamışlar. Asıl acı olan günümüzdeki o kadar bilgiye rağmen gidip hala 1400 yıl önceki cahil arapların zırvalarından bir şeyler çıkarmaya çalışmanız, bu zırvalar ortaya konuldukça da dansöz gibi kıvırmanız.

Kabe'deki kara taşı öpmeye ne zaman gideceksin?

Bir de oraya gidenler şeytan diye hayali bir varlığı taşlıyorlar ki, tam komedi. İlkel taş devri insanlarından farkınız kalmıyor konu din olunca.

Sitelerde Paylaş

Sana göre doğru olması için arapların ağzından çıkması gerekli. Ne de olsa arabın kulu kölesi olmuşsun. 1400 yıl önceki cahil araplar taa o zamandan senin gibileri kukla gibi oynatıyorlar hala.

Yahu 1400 yılki cahil araplar zamanında cahilliklerinden dolayı günümüzde artık saçma görülen bir sürü şey yumurtlamışlar. Asıl acı olan günümüzdeki o kadar bilgiye rağmen gidip hala 1400 yıl önceki cahil arapların zırvalarından bir şeyler çıkarmaya çalışmanız, bu zırvalar ortaya konuldukça da dansöz gibi kıvırmanız.

Bir de oraya gidenler şeytan diye hayali bir varlığı taşlıyorlar ki, tam komedi. İlkel taş devri insanlarından farkınız kalmıyor konu din olunca.

Ehehehe kandırın kendinizi kandırın ehehehe. Sonuçta eğer bu din doğruysa öbür tarafta yanacaksınız. Öyle bir ihtimal de var değil mi. O yüzden bu dinin doğru olma olasılığının %0 olduğuna kendinizi inandırmalısınız. Bunun için de nerden ne çarpıtma iftira bulabilirseniz buna sıkı sıkıya sarılmanız normaldir. Ama 1400 yıl önceki çöl Araplarının nasıl oluyorsa kozmolojiyle ilgili söyledikleri bugün bilimsel olarak kanıtlanıyor. Kur'an'ın sunduğu evren modeli başlangıcı, sonu olan ve genişleyen bir evren modelidir. O dönemde kozmolojiyle ilgili bilgiler, iddialar, çöplük gibiydi. Her nasıl olduysa Muhammed (!) bu iddialardan doğru olanları bir şekilde seçiyor. Siz delillerin götürdüğü yere gidin, ulaşacağınız yer Kur'an olur. Yazdıklarınız bir eleştiri bile sayılmaz. Üstelik ifadelerimi de çarpıtıyorsunuz ayrıca bazı kalıp yargılarla ve ön yargılarla konuşuyorsunuz. Bilimden felsefeden de anlamadığınız açık. İnkar ettiğiniz din hakkında da internette birkaç üniversiteli ya da liseli tarafından yapılan ve çarpıtma ve iftiralardan başka bir şey olmayan birkaç parafraflık bilginizle inkar ediyorsunuz. Büyük ihtimal. İnkar kolaydır. Kandırılmak kolaydır. Ama acaba ben kandırılıyor muyum diye araştırmanız gerekir. Kendi içinizdeki ve dış dünyadaki fenomenleri incelemeniz gerekir. Hayatı ve dini internetten, ateistforumdan okuduğunuz 3 5 paragrafla sorguladığınızı sanmanız çok basittir. Ama inkar ettiğiniz için kendinizi ikna etmeniz de gerekiyor tabi o yüzden dediğim gibi psikolojinizi anlıyor ve size hak veriyorum. Siz de haklısınız efendim.

Sitelerde Paylaş

Ha bide kara taşı öpme ve şeytan taşlama, bunları Kur'an'da bulamazsınız. Kur'an haricinde de dine ilave yapılamaz. Çünkü Allah dini tamamlamıştır. O yüzden bu hurafelerle dine saldırmanız saçmadır.

Sitelerde Paylaş

Ehehehe kandırın kendinizi kandırın ehehehe. Sonuçta eğer bu din doğruysa öbür tarafta yanacaksınız. Öyle bir ihtimal de var değil mi. O yüzden bu dinin doğru olma olasılığının %0 olduğuna kendinizi inandırmalısınız. Bunun için de nerden ne çarpıtma iftira bulabilirseniz buna sıkı sıkıya sarılmanız normaldir. Ama 1400 yıl önceki çöl Araplarının nasıl oluyorsa kozmolojiyle ilgili söyledikleri bugün bilimsel olarak kanıtlanıyor. Kur'an'ın sunduğu evren modeli başlangıcı, sonu olan ve genişleyen bir evren modelidir. O dönemde kozmolojiyle ilgili bilgiler, iddialar, çöplük gibiydi. Her nasıl olduysa Muhammed (!) bu iddialardan doğru olanları bir şekilde seçiyor. Siz delillerin götürdüğü yere gidin, ulaşacağınız yer Kur'an olur. Yazdıklarınız bir eleştiri bile sayılmaz. Üstelik ifadelerimi de çarpıtıyorsunuz ayrıca bazı kalıp yargılarla ve ön yargılarla konuşuyorsunuz. Bilimden felsefeden de anlamadığınız açık. İnkar ettiğiniz din hakkında da internette birkaç üniversiteli ya da liseli tarafından yapılan ve çarpıtma ve iftiralardan başka bir şey olmayan birkaç parafraflık bilginizle inkar ediyorsunuz. Büyük ihtimal. İnkar kolaydır. Kandırılmak kolaydır. Ama acaba ben kandırılıyor muyum diye araştırmanız gerekir. Kendi içinizdeki ve dış dünyadaki fenomenleri incelemeniz gerekir. Hayatı ve dini internetten, ateistforumdan okuduğunuz 3 5 paragrafla sorguladığınızı sanmanız çok basittir. Ama inkar ettiğiniz için kendinizi ikna etmeniz de gerekiyor tabi o yüzden dediğim gibi psikolojinizi anlıyor ve size hak veriyorum. Siz de haklısınız efendim.

Bir insan nasıl bir insanın araplara inanmadığı için sonsuza kadar yanacağını sanır, hayret!

Senin hiç bir bok anladığın yok, beynin arap masalları ve saçmalıkları ile iğdiş edilmiş, artık doğru dürüst düşünemez, akıl yürütemez hale gelmişsin. Sen benim dinime inanmadın, o halde sonsuza kadar yanmalısın diyebilen bir insanın insanlığından şüphe etmek lazım.

Ha bide kara taşı öpme ve şeytan taşlama, bunları Kur'an'da bulamazsınız. Kur'an haricinde de dine ilave yapılamaz. Çünkü Allah dini tamamlamıştır. O yüzden bu hurafelerle dine saldırmanız saçmadır.

Kuran'da bulmam gerekmiyor, İslam'da bulmam yetiyor. Her yıl kaç milyon müslüman bu kara taşı öpmek için birbirini eziyor?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir insan nasıl bir insanın araplara inanmadığı için sonsuza kadar yanacağını sanır, hayret!

Senin hiç bir bok anladığın yok, beynin arap masalları ve saçmalıkları ile iğdiş edilmiş, artık doğru dürüst düşünemez, akıl yürütemez hale gelmişsin. Sen benim dinime inanmadın, o halde sonsuza kadar yanmalısın diyebilen bir insanın insanlığından şüphe etmek lazım.

Kuran'da bulmam gerekmiyor, İslam'da bulmam yetiyor. Her yıl kaç milyon müslüman bu kara taşı öpmek için birbirini eziyor?

Argümana bakın Allah aşkına. Araplarla İslam'ın ne alakası var? İslam'a arap dini dediniz oysa Kur'an'da arapların üstünlüğünü gösteren tek bir ayet bile yok.

Ben sen benim dinime inanmadın o halde sonsuza kadar yanacaksın diyorsam bunu bu şekilde demiyorum. Bu din fıtrattır, eğer kendi içindeki, dış dünyandaki ayetleri görür ve Kitap'taki ayetleri de temiz bir akıl ile okursan kurtuluşa erersin ve gerçeğe ulaşırsın bu gerçek de senin yaratılışında da saklıdır eğer hiçbir delile dayanmadan aklını da kullanmadan hakkında bilgin olmadığı şekilde konuşarak inatla inkar eder ve kötü bir insan olursan yanarsın diyorum. Tanrı seni yaratıyor evreni yaratıyor bir de elçi gönderiyor ve uyarıyor, her şeyi anlatıyor bunlar arasındaki ilişkiyi anlayacak ve bunlarla uyumlu bir akıl veriyor. Senin yapman gereken ise inanıp iyi işler yapıp O Yüce Yaradan'a kul olmak. O'na kul olmakla yaradılmışlara kul olmak çok ayrı şeylerdir. Ve ancak ona kul olarak gerçek mutluluğa ulaşabilirsin. Kul olma kelimesinin de içi çok yanlış şeylerle dolduruldu tabi. Anlamı çarpıtıldı. Ama benim bahsettiğim kul olma, Kur'anî perspektiften kul olma. Bütün bunlardan hareketle eğer temiz akılla hakikati ararsanız ona mutlaka ulaşırsınız. Ama böyle hatalı akıl yürütmeler ve inatçılık ile felaha eremezsiniz.

Bir de Kur'an'da bulmam yetmiyor İslam'da bulmam yetiyor demişsiniz. İslam Kur'andır başka bir şey değil. Sizin mantığınızla ben de derim ki ateizm katil bir ideolojidir derim. Stalini örnek gösteririm. Müslümanların bir şeyi yapmaları o şeyin İslami olduğu anlamına gelmez. Gerçek anlamda İslam'ın tek kaynağı Kur'an'dır. Diğer kaynaklar peygamberden 300 yıl sonra ortaya çıkmıştır.

tarihinde intellectuealreal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Argümana bakın Allah aşkına. Araplarla İslam'ın ne alakası var? İslam'a arap dini dediniz oysa Kur'an'da arapların üstünlüğünü gösteren tek bir ayet bile yok.

Ancak bir salak İslam'la arapların alakasını göremez. Bu din hangi milletin içinden çıktı, kitabının dili ne? Bu arapların önüne koyduğu puta tapmakla otomatik olarak arabın üstünlüğünü zaten kabul etmiş oluyorsun, adamların özel bir ayet yazmasına gerek yok ki. Senin gibilere kendi icat ettikleri dini kabul ettirmemişler mi? Araplar da bu dinin bir kısmını yahudilerden kopyalamışlar.

Ben sen benim dinime inanmadın o halde sonsuza kadar yanacaksın diyorsam bunu bu şekilde demiyorum. Bu din fıtrattır, eğer kendi içindeki, dış dünyandaki ayetleri görür ve Kitap'taki ayetleri de temiz bir akıl ile okursan kurtuluşa erersin ve gerçeğe ulaşırsın bu gerçek de senin yaratılışında da saklıdır eğer hiçbir delile dayanmadan aklını da kullanmadan hakkında bilgin olmadığı şekilde konuşarak inatla inkar eder ve kötü bir insan olursan yanarsın diyorum. Tanrı seni yaratıyor evreni yaratıyor bir de elçi gönderiyor ve uyarıyor, her şeyi anlatıyor bunlar arasındaki ilişkiyi anlayacak ve bunlarla uyumlu bir akıl veriyor. Senin yapman gereken ise inanıp iyi işler yapıp O Yüce Yaradan'a kul olmak. O'na kul olmakla yaradılmışlara kul olmak çok ayrı şeylerdir. Ve ancak ona kul olarak gerçek mutluluğa ulaşabilirsin. Kul olma kelimesinin de içi çok yanlış şeylerle dolduruldu tabi. Anlamı çarpıtıldı. Ama benim bahsettiğim kul olma, Kur'anî perspektiften kul olma. Bütün bunlardan hareketle eğer temiz akılla hakikati ararsanız ona mutlaka ulaşırsınız. Ama böyle hatalı akıl yürütmeler ve inatçılık ile felaha eremezsiniz.

Benim dinime inanmayan herkes sonsuza kadar yakılmalı diyor musun, demiyor musun? Diyorsun, ee, daha neyi anlatıyorsun?

Bir de Kur'an'da bulmam yetmiyor İslam'da bulmam yetiyor demişsiniz. İslam Kur'andır başka bir şey değil. Sizin mantığınızla ben de derim ki ateizm katil bir ideolojidir derim. Stalini örnek gösteririm. Müslümanların bir şeyi yapmaları o şeyin İslami olduğu anlamına gelmez. Gerçek anlamda İslam'ın tek kaynağı Kur'an'dır. Diğer kaynaklar peygamberden 300 yıl sonra ortaya çıkmıştır.

İslam Kuran + hadis + sünnettir. Verdiğin örnekle sadece aptallığını tescil etmiş olursun. Sonunda izm olan her kelime ideoloji demek değildir, Stalin'in yaptıkları hiç bir ateisti bağlamaz ama Muhammed'in yaptıkları tüm müslümanları bağlar. Muhammed o kara taşı öpmedi mi?

Sana bir soru: Şimdiye kadar herhangi bir tanrı seninle iletişime geçti mi?

Sitelerde Paylaş

Ancak bir salak İslam'la arapların alakasını göremez. Bu din hangi milletin içinden çıktı, kitabının dili ne? Bu arapların önüne koyduğu puta tapmakla otomatik olarak arabın üstünlüğünü zaten kabul etmiş oluyorsun, adamların özel bir ayet yazmasına gerek yok ki. Senin gibilere kendi icat ettikleri dini kabul ettirmemişler mi? Araplar da bu dinin bir kısmını yahudilerden kopyalamışlar.

Benim dinime inanmayan herkes sonsuza kadar yakılmalı diyor musun, demiyor musun? Diyorsun, ee, daha neyi anlatıyorsun?

İslam Kuran + hadis + sünnettir. Verdiğin örnekle sadece aptallığını tescil etmiş olursun. Sonunda izm olan her kelime ideoloji demek değildir, Stalin'in yaptıkları hiç bir ateisti bağlamaz ama Muhammed'in yaptıkları tüm müslümanları bağlar. Muhammed o kara taşı öpmedi mi?

Sana bir soru: Şimdiye kadar herhangi bir tanrı seninle iletişime geçti mi?

Klasik bir Türk ateist iddiaları işte. Siz böyle bana argüman ya da delil sunmak yerine saldırgan bir üslupla sayıgısızca ve delilleri gerçekleri görmezden gelerek kendinizi kandırma temelli metodunuzla devam ettikçe üzgünüm ciddiye alamayacağım. Ciddiye alınır felsefi niteliği olan eleştiriniz yok ki.

Şimdiye kadar herhangi bir tanrı seninle iletişime geçti mi? diye sormuşsunuz. Cevabım evettir. Zaten 1 tane Tanrı var. O da her an iletişim halinde benimle. Herkes terkediyor ama o bir kez olsun terketmiyor. Ölümsüz ve daima diri. Evet her saniye iletişim halindeyim onunla. Sürekli bana her yerden işaretler yolluyor. Her şey onun işareti. Onunla hiç kimseyle kurmadığım şekilde iletişim kuruyorum. Onun varlığı benim için şu gözümle gördüğüm nesnelerden daha kesin ve onun varlığını onu gözümle görmüşüm kesinliğinde biliyor ve ona bu kesinlikte iman ediyorum. Bu kesinliği yaşadım, hissettim. Gözümle görmüş kadar kesin. Hatta daha da fazlası. O'nun azametinden titrersiniz böyle bir durumda. Çünkü tüm o deliller her şey. Öyle bir kesinlikte hakikati işaret ediyor ki. Dış dünyadaki, iç dünyamdaki deliller ve Kitap. O kitap dinin tek kaynağı. Allah kimseyi hükmüne ortak etmez. Kehf suresinin 26. ayetinde yazar bu. Daha önceleri bir Sunniydim. İnancım da delilsiz inanırdım. Sonra hurafeleri ve Kur'an'la ne kadar tezat oluşturduklarını gördüm ve dini değil geleneği yaşadığımı fark ettim. Bunu fark edince Kur'an dinine teslim oldum ki bunun benim için din değiştirmekten farkı yoktu. Bundan önce ateizmi ya da deizmi o tür değişik ideolojileri araştırarak inancımı sorguladım. Ama Kur'an mealini okumuştum ve tüm eleştirilere rağmen O'nu Tanrı'nın gönderdiğine emin oldum çünkü deliller ona götürdü. O zamandan sonra kesin ve sağlam delillerle temellendirdim inancımı. Liseli ateist ve yobaz dincinin "Allah varsa afrikadaki çocuklar niye aç" "Allah olmasa bu bulutları kim yaratcak" seviyesindeki yaklaşımlarından bilimsel ve felsefi temelli bir metoda geçtim. Arapçamı da güçlendirdim. Zamanla ayet bilgim de arttı. Ve görüyorum ki bu kesinlikle hakikat şeksiz şüphesiz.

Eleştirilerinizin geçerli bir yönü yok. Aşamadığınız sınırlar var. Kalıp yargılarınız var.

Sitelerde Paylaş

Şimdiye kadar herhangi bir tanrı seninle iletişime geçti mi? diye sormuşsunuz. Cevabım evettir. Zaten 1 tane Tanrı var. O da her an iletişim halinde benimle. Herkes terkediyor ama o bir kez olsun terketmiyor. Ölümsüz ve daima diri. Evet her saniye iletişim halindeyim onunla. Sürekli bana her yerden işaretler yolluyor. Her şey onun işareti. Onunla hiç kimseyle kurmadığım şekilde iletişim kuruyorum. Onun varlığı benim için şu gözümle gördüğüm nesnelerden daha kesin ve onun varlığını onu gözümle görmüşüm kesinliğinde biliyor ve ona bu kesinlikte iman ediyorum. Bu kesinliği yaşadım, hissettim. Gözümle görmüş kadar kesin. Hatta daha da fazlası. O'nun azametinden titrersiniz böyle bir durumda. Çünkü tüm o deliller her şey. Öyle bir kesinlikte hakikati işaret ediyor ki. Dış dünyadaki, iç dünyamdaki deliller ve Kitap. O kitap dinin tek kaynağı. Allah kimseyi hükmüne ortak etmez. Kehf suresinin 26. ayetinde yazar bu. Daha önceleri bir Sunniydim. İnancım da delilsiz inanırdım. Sonra hurafeleri ve Kur'an'la ne kadar tezat oluşturduklarını gördüm ve dini değil geleneği yaşadığımı fark ettim. Bunu fark edince Kur'an dinine teslim oldum ki bunun benim için din değiştirmekten farkı yoktu. Bundan önce ateizmi ya da deizmi o tür değişik ideolojileri araştırarak inancımı sorguladım. Ama Kur'an mealini okumuştum ve tüm eleştirilere rağmen O'nu Tanrı'nın gönderdiğine emin oldum çünkü deliller ona götürdü. O zamandan sonra kesin ve sağlam delillerle temellendirdim inancımı. Liseli ateist ve yobaz dincinin "Allah varsa afrikadaki çocuklar niye aç" "Allah olmasa bu bulutları kim yaratcak" seviyesindeki yaklaşımlarından bilimsel ve felsefi temelli bir metoda geçtim. Arapçamı da güçlendirdim. Zamanla ayet bilgim de arttı. Ve görüyorum ki bu kesinlikle hakikat şeksiz şüphesiz.

Eleştirilerinizin geçerli bir yönü yok. Aşamadığınız sınırlar var. Kalıp yargılarınız var.

Sesler falan mı duyuyorsun? Halüsinasyon da gördüğün oluyor mu? Eee, Allah'la neler konuşuyorsunuz? Allah sana neler söylüyor? Bir soru daha: Allah seninle Allah perde arkasından mı ya da bir ağacın arkasından mı konuşuyor yoksa Cebrail vasıtası ile mesaj mı gönderiyor?

Bu arada hiç bir yere geçtiğin yok, aksine eskisinden daha fazla aptallaşmışsın çünkü bir insan din hakkında kafa yormaya başladıktan sonra dinin bir yalandan ibaret olduğunu göremiyorsa o kişi süzme salaktır.

Sitelerde Paylaş

Sesler falan mı duyuyorsun? Halüsinasyon da gördüğün oluyor mu? Eee, Allah'la neler konuşuyorsunuz? Allah sana neler söylüyor? Bir soru daha: Allah seninle Allah perde arkasından mı ya da bir ağacın arkasından mı konuşuyor yoksa Cebrail vasıtası ile mesaj mı gönderiyor?

Bu arada hiç bir yere geçtiğin yok, aksine eskisinden daha fazla aptallaşmışsın çünkü bir insan din hakkında kafa yormaya başladıktan sonra dinin bir yalandan ibaret olduğunu göremiyorsa o kişi süzme salaktır.

Peki siz baya zekiymişsiniz hayran kaldım. Hayatınızda başarılar bu zihhniyetle baya başarılı olursunuz eminim. Böyle devam. Hiç bozmayın. Süper.

Sitelerde Paylaş

Peki siz baya zekiymişsiniz hayran kaldım. Hayatınızda başarılar bu zihhniyetle baya başarılı olursunuz eminim. Böyle devam. Hiç bozmayın. Süper.

Dinlerin palavradan ibaret olduğunu görmek için zeki olmak falan gerekmiyor, sadece bebeklikten itibaren aşılanan korkudan kurtulup temiz, sağlıklı beyinle düşünmek yetiyor.

Seni ele alırsak, beynine çocukluğundan beri eğer kendisi ile zıt gidersen seni sonusza kadar yakacak bir tanrı figürü işlenmiş. Kafanda böyle bir figür ve korku oldukça nasıl düzgün düşünebilirsin ki? Beynindeki tanrı figürü öyle sadist, öyle manyak bir figür ki, yaptığın her hatayı, her suçu affedermiş ama sadece kendisine şirk koşulmasını ya da inkarı affetmezmiş.

Birisi seni yakalasa ve kendisine yalakalık yapmadığın zaman seni yakacağını söylese o kişiye yalakalık yapmaktan başka çaren kalır mı? İşte senin durumun da bu.

Sitelerde Paylaş

Dinlerin palavradan ibaret olduğunu görmek için zeki olmak falan gerekmiyor, sadece bebeklikten itibaren aşılanan korkudan kurtulup temiz, sağlıklı beyinle düşünmek yetiyor.

Seni ele alırsak, beynine çocukluğundan beri eğer kendisi ile zıt gidersen seni sonusza kadar yakacak bir tanrı figürü işlenmiş. Kafanda böyle bir figür ve korku oldukça nasıl düzgün düşünebilirsin ki? Beynindeki tanrı figürü öyle sadist, öyle manyak bir figür ki, yaptığın her hatayı, her suçu affedermiş ama sadece kendisine şirk koşulmasını ya da inkarı affetmezmiş.

Birisi seni yakalasa ve kendisine yalakalık yapmadığın zaman seni yakacağını söylese o kişiye yalakalık yapmaktan başka çaren kalır mı? İşte senin durumun da bu.

Evet önyargılarınız için teşekkürler. Böyle kandırın kendinizi. Anlattığınız tipin benimle alakası bile yok. Ama kendinizi kandırın bu şekilde.

Sitelerde Paylaş

Diğer yazdıklarınızı okumaya üşendim; ama daha girişte alışageldik savunmaları yaptığınız için, geri kalanı da okumaya değecek şeyler olmadığı belli.

Gönderdiğiniz resimlere bakıp kahkaha attım. Siz beni güldürdünüz Allah da sizi dünyada güldürsün. Ve hidayet versin de aklınızı kullanmamanızı affetsin. Ne diyeyim.

Çok seviyesiz ve 380 derecelik çarpıtma içeren eleştiriler. Sadece gülünüp geçilecek şeyler. Bu kadar seviyesizlik olur mu? Ben ateizme saygı duyarım. Sonuna kadar. Ama kimse kusura bakmasın bu seviyedeki ateizme saygı falan duymam. Kimse benden bu seviyedeki ateizme saygı duymamamı beklemesin. Seviyeli ateistlere saygı duyarım ama böyle seviyesiz ateistlere duymam. Hiç kusura bakmayın. Aslında ciddiye bile almadım ama biraz can sıkıntısı ve boş zamandan ötürü cevap yazayım dedim. Hobi gibi düşünün. Şahsen ben ateist olsaydım böyle fotoğraflar paylaşan, ayetleri çılgınlar gibi çarpıtıp bu şekilde dinsiz olan, Kur'an'ın Tanrı kelamı olmadığını bu şekilde temellendiren böyle seviyesiz tipler gördüğümde ateistliğimden utanırdım kendime başka ideoloji bulurdum bu ne? Ateist olsam da bu kadar seviyesizlikten ciddi anlamda rahatsız olurdum? Siz olmuyor musunuz ateist arkadaşlar?

1- Spermlerin bel kemiği ve kaburgalar arasından gelmesi. (Tarık 5-8)

Bi kere o verdiğin ayetleri oku önce. Ordan spermler bel ve kaburga kemiği arasından çıkıyor anlamı mı çıkar?

5- İnsan neden yaratılmış olduğuna bir baksın.

6- Atılan bir sıvıdan yaratıldı.

7- Bel ile kaburga kemikleri arasından çıkar.

8- Şüphesiz O, onu diriltmeye gücü yetendir.

5. Ayet kimden bahsediyor? İnsan. 6. Ayet kimden bahsediyor? İnsan. 8. Ayet kimden bahsediyor? Yine insan. Peki 7. Ayette bahsedilen varlığın ismi verilmemiş peki 7. Ayetteki zamiri neden "atılan bir su"ya götürüyoruz. Siyak-sibağa bakıyorsun ayetler insanın yaratılışını anlatıyor. Ayet aşama aşama insanın yaratılışını anlatıyor. Bağlamdan açıkça 7. Ayetteki zamirin insana gitmesi gerektiğini görüyoruz. İnsan anne karnında bel ve kaburga arasındaki bölgede olur. Google'dan aratıp görsellere bakabilirsiniz. Kaburga ve bel kemiği arasında durur. Tıp okumuş bazı şahsiyetlerden de bununla ilgili bilgi aldım. Sekizinci ayette mesela "O, onu diriltmeye kadirdir" deyince onu derken insandan bahsediliyor diyoruz da neden 7. Ayette insandan bahsediliyor demiyoruz? Ayette sperm bel kemiği ve kaburga arasından çıkar yazmıyor ki? Erkeğin bel kemiği ve kaburgası üzerinden bile yazmıyor. Buradan çelişki çıkarmak için zorlamak gerek baya ama hadi spermden bahsediliyor diye ısrar ettiniz ki ayette bu halinde bile bir problem yoktur. Çünkü testisler ilk oluştuğunda bel kemiği ve kaburgalar arası bölgedir dolayısıyla ilk çıkış yeri de burasıdır. Araştırabilirsiniz verdiğim bilgiyi. Hem birkaç kaynaktan hem de bir ansiklopediden aldım. Ama kendinizi kandırmak istiyorsanız siz bilirsiniz. Siz de haklısınız. Her ne kadar entelektüel görünmeye çalışsanız da sonuçta hepiniz hayvanlar gibi yaşayan, korkan, pis kokan, tüylü, beslenme ve boşaltım yapan yaratıklarsınız. Hepimiz öyleyiz. Havalı görüneyim diye her ne kadar çabalara girseniz de kendinizi kandırma psikolojinizi anlayabiliyorum ki bu konuda haklısınız da. Sonuçta eğer bu Kitap eğer gerçekten bir Tanrı varsa ve onun tarafından gönderilmişse gerçekten ve siz de onu inkar etmişseniz bu durumda ebedi cehenneme gideceksiniz dolayısıyla yalan olduğuna dair kesin delilleriniz olmalı çünkü eğer doğru olma olasılığı varsa hayatınızın en büyük kumarıdır o halde bu. Çünkü böyle bir ihtimal de var. Sizden çok daha iyi bilimsel ve felsefi ve tarihsel bilgisi olan ve Kur'an'ı sizden çok daha iyi bilen ve sizden çok daha zeki olan ve Müslüman olan bir çok şahsiyet, akademisyen var. Dolayısıyla delillerle iman eden birçok kişi olduğuna göre onlar haklı ve siz yanılıyor olabilirsiniz. Onlar sizin bildiklerinizi de biliyor ama sizin bilmediğiniz birçok bilgiye de sahip. Bu yüzden ben de olsam ben de İslam'ın yanlış din olduğunu kanıtlamak için elimden geleni yapardım çünkü her gün insanlar ölüyor ve ben de öleceğim bir gün. Eğer ahiret hakikatse o zaman yandık. Ciddi anlamda, kelimenin gerçek anlamıyla yandık. Psikolojiyi anlıyorum yani.

Yalnızca, buradaki kıvırmanızı görebilmek için alıntılayıp, soracağım.

Sizin gibi okuduğumuzda, o onu diriltmeye kadirdir derken, ilk o kimdir, ikinci o kimdir?

Burada iki varlığın da ismi verilmemiş, buna göre hangi o, kimdir? Bir tanesi allahtır diyecekseniz eğer, bu durumda sormak lazım:

5. Ayet kimden bahsediyor? İnsan. 6. Ayet kimden bahsediyor? İnsan. 7. Ayet kimden bahsediyor? İnsan

Bu durumda 8. ayetteki ilk o kimdir, ikinci o kimdir? Allah diyecekseniz, neden allah? Halbuki Tarık suresinde allahın ismi geçmez.

İşinize geldiği gibi okumak, uyduruk masalları gerçekmiş gibi satmanızı sağlıyor sanabilirsiniz; fakat öyle değil.

Kuranda insanın -erkeğin- nesli, belinden/sırtından gelir.

Araf 172:

Gölpınarlı:

Hani Rabbin Âdemoğullarının sırtlarından zürriyetlerini izhâr etmişti de kendilerini kendilerine tanık tutarak ben, Rabbiniz değil miyim demişti; onlar da evet, tanığız, Rabbimizsin demişlerdi. Bu da kıyâmet günü bizim bundan haberimiz yoktu dememeniz içindir.

Elmalılı:

Hem rabbın: Beni Âdemden, bellerinden zürriyyetlerini alıb da onları nefislerine karşı şâhid tutarak «rabbınız değilmiyim» diye işhad ettiği vakıt, «evet» dediler: «şâhidiz», Kıyamet günü bizim bundan haberimiz yoktu demeyesiniz

Bilmen:

Ve o zaman ki, Rabbin ademoğullarından, onların sırtlarından zürriyetlerini aldı. Ve onları kendi nefisleri üzerine şahit tuttu. «Ben sizin Rabbiniz değil miyim?» dedi, (onlar da) «Evet. Şahidiz» dediler. (Bu da) Kıyamet günü, «Biz bundan muhakkak ki gâfiller idik,» demeyesiniz içindir.

Kara cahil insanlarsınız; bir de utanmadan akıl satmaya kalkıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Evet önyargılarınız için teşekkürler. Böyle kandırın kendinizi. Anlattığınız tipin benimle alakası bile yok. Ama kendinizi kandırın bu şekilde.

Sana başka bir soru:

Müslüman bir ana babadan doğan çocuk neden müslüman, hristiyan bir ana babadan doğan çocuk neden hristiyan, hindu ana babadan doğan çocuk da neden hindu olur?

Eğer bu sorunun cevabını dürüstçe verebilirsen kimin önyargılı olduğunu da görmüş olusun.

Sitelerde Paylaş

Diğer yazdıklarınızı okumaya üşendim; ama daha girişte alışageldik savunmaları yaptığınız için, geri kalanı da okumaya değecek şeyler olmadığı belli.

Yalnızca, buradaki kıvırmanızı görebilmek için alıntılayıp, soracağım.

Sizin gibi okuduğumuzda, o onu diriltmeye kadirdir derken, ilk o kimdir, ikinci o kimdir?

Burada iki varlığın da ismi verilmemiş, buna göre hangi o, kimdir? Bir tanesi allahtır diyecekseniz eğer, bu durumda sormak lazım:

5. Ayet kimden bahsediyor? İnsan. 6. Ayet kimden bahsediyor? İnsan. 7. Ayet kimden bahsediyor? İnsan

Bu durumda 8. ayetteki ilk o kimdir, ikinci o kimdir? Allah diyecekseniz, neden allah? Halbuki Tarık suresinde allahın ismi geçmez.

İşinize geldiği gibi okumak, uyduruk masalları gerçekmiş gibi satmanızı sağlıyor sanabilirsiniz; fakat öyle değil.

Kuranda insanın -erkeğin- nesli, belinden/sırtından gelir.

Araf 172:

Gölpınarlı:

Hani Rabbin Âdemoğullarının sırtlarından zürriyetlerini izhâr etmişti de kendilerini kendilerine tanık tutarak ben, Rabbiniz değil miyim demişti; onlar da evet, tanığız, Rabbimizsin demişlerdi. Bu da kıyâmet günü bizim bundan haberimiz yoktu dememeniz içindir.

Elmalılı:

Hem rabbın: Beni Âdemden, bellerinden zürriyyetlerini alıb da onları nefislerine karşı şâhid tutarak «rabbınız değilmiyim» diye işhad ettiği vakıt, «evet» dediler: «şâhidiz», Kıyamet günü bizim bundan haberimiz yoktu demeyesiniz

Bilmen:

Ve o zaman ki, Rabbin ademoğullarından, onların sırtlarından zürriyetlerini aldı. Ve onları kendi nefisleri üzerine şahit tuttu. «Ben sizin Rabbiniz değil miyim?» dedi, (onlar da) «Evet. Şahidiz» dediler. (Bu da) Kıyamet günü, «Biz bundan muhakkak ki gâfiller idik,» demeyesiniz içindir.

Kara cahil insanlarsınız; bir de utanmadan akıl satmaya kalkıyorsunuz.

Yazınız en başından yanlış ve özensiz. Öncelikle bir savunmanın alışageldik olması ya da yeni olması ile onun doğru veya yanlışlığı arasında herhangi bir ilişki yoktur. Evrenin genişlediğini de Doppler etkisiyle savunuruz bu alışılagelmiş bir savunmadır ama doğru bir savunmadır. Yani alışılagelmiş olduğu için otomatikman yanlış derseniz ciddi bir mantık hatasına düşmüş olursunuz. Daha sonra da geri kalanın okumaya değer olmadığının belli olduğunu söyleyerek sadece önyargılarınızla bir karara vardınız. Tamamını okumadan bu yargıya varamazsınız. Bu önyargı olur. Zan olur. "...Zan ise gerçeğin yerini tutmaz..." Yunus 36.

Şimdi 8. ayette O, onu diriltmeye kadirdir derken diriltecek olanın Allah olduğunu Kur'an'ın bütününe bakarak kesin olarak anlarız. Ama zaten ayette, Kur'an'da Allah için kullanılan "hu" zamiri olduğu için birinci O, Allah'tır. İkinci O'nun ise insan olduğu bağlamdan daha mantıklı olmaktadır. Sperm olduğu konusunda ısrarcıysanız da testisler ilk oluştuğunda zaten yukarıda olur sonradan aşağı iner hatta inmemesi durumu bir hastalıktır. Yıllar önce bir ansiklopedide okumuştum. Daha sonralar da bu ayetle ilgili bilgiler okurken de karşılaştım. Birkaç değişik kaynaktan.

Araf suresi 172. ayet hakkında fazla detaylı inceleme yapmadım o yüzden bir şey diyemeyeceğim. Fakat istesem sizin yaptığınız gibi hakkında bilgim olmayan konuda fikir belirtebilirdim de. Ama Allah bunu bana yasaklar.

Ali İmran 66: "Bilgi sahibi olduğunuz konularda tartışıp duruyorsunuz! Peki hakkında hiç bir bilgiye sahip olamadığınız bir konuda nasıl tartışabiliyorsunuz? Siz bilmeyebilirsiniz; ama ALLAH bilir."

Sitelerde Paylaş
  • Jen unpinned this Başlık
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...