Jump to content

Evrim ve Baykuş

Recommended Posts

PC de birşeyler yapacaksam genelde geceleri tercih ederim.Fakat gece sessizliğinde PC fanlardan dolayı bayağı sesli oluyor.Sesi azaltmak için ekonomik bir çok denemeler yaptım.Pc kasası içine yumurta kabı döşedim, kasa fanını susturdum, fanları yavaşlattım vs.vs...Tabi bu denemeler azda olsa sonuç verdi.Sonuç itibarı ile asıl uğraşmam gerekenin, eğer fanlı bir soğutma yapacaksam, fanlar dolayısı ile fan pervanesi olduğunu anladım.Bu da beni baykuş kanadına kadar götürdü.

Japonyada hızlı trenler ilk kullanıldıklarında havanın sürtünmesinden dolayı çok ses çıkarıyorlarmış.Aerodinemik bir tasarıma sahip olmalarına rağmen bazı parçaları, sanıyorum transformatörleri, hızlı seyir esnasında yinede fazla ses yapıyor..Japon mühendisler bu sorunu baykuş kanadını taklit ederek aşıyorlar..

Malum baykuş geceleri çok iyi gören ve gece avlanan bir yırtıcı kuş.Görme avantajı yanında aslında hayati önem taşıyan kanat tüylerinin dizaynı, onu tam bir gece avcısı yapıyor.Kanat tüylerinin şekli gece çok sessiz uçmasını ve avına sessizce yaklaşmasını sağlıyor.Kanat hucum açısı, dolayısı ile perdövites katsayısı düşük.Bununla birlikte kanat uçları testere dişi benzerinde ve tüyler pürüzlü,saçaklı.Kanadının bu yapısı her kanat çırpışında küçük küçük hava girdapları oluşmasını sağlıyor ve uçuşu sessizleştiriyor.

Şimdi genel soru şu;Baykuşların evrimi hakkında ne söylenilebilir?

Benim kendikendime verdiğim yanıt, bir mutasyon olmuştur birbirinden farklı bir çok baykuş türü oluşmuştur.Gözleri en iyi gören ve kanatları sessiz uçuşa uygun olanlar hayatta kalmıştır?Doğrumudur, bilen varsa buyursun..

Sitelerde Paylaş

Kedilerin de ayak sesleri yok denecek kadar azdır. Avına gürültüler çıkararak yaklaşan avcıların varoluş mücadelesinde yerlerini daha iyi olanlarına bırakmaları normal bir durum. Doğal seleksiyon prensiplerine aykırı bir durum yok.

Not: Kasayı sessizleştirmek için yalıtım uygulama. Ses yalıtımı yapmayı denerken ısı yalıtımı da yapmış olursun. En iyisi daha sessiz çalışan bir fan satın almandır.

Sitelerde Paylaş

Kanat yapısı ile alakası yok.

Baykuşlar avlarını yüksek yerden süzülerek yakalarlar.Kanat çırpmazlar.

Bilgisayarında sessizlik istiyorsan su ile soğutmayı dene. :)

tarihinde power tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kanat yapısı ile alakası yok.

Baykuşlar avlarını yüksek yerden süzülerek yakalarlar.Kanat çırpmazlar.

Bilgisayarında sessizlik istiyorsan su ile soğutmayı dene. :)

Evrim süreci sonucunda, sessiz havalanan, sessiz uçan baykuşlar seçilmiş.

Gecenin sessizliğinde, avlarını görünce, hiç ses çıkarmadan havalanıp yakalayabiliyorlar.

http://news.nationalgeographic.com/news/20...l_feathers.html

ABD uçak teknolojisini geliştirmek için inceliyor.

Google'da ilk aramamda, ilk cevap.

Kafanızı kuma gömerek hiç bir yere varamayacaksınız.

.

Sitelerde Paylaş
PC de birşeyler yapacaksam genelde geceleri tercih ederim.Fakat gece sessizliğinde PC fanlardan dolayı bayağı sesli oluyor.Sesi azaltmak için ekonomik bir çok denemeler yaptım.Pc kasası içine yumurta kabı döşedim, kasa fanını susturdum, fanları yavaşlattım vs.vs...Tabi bu denemeler azda olsa sonuç verdi.Sonuç itibarı ile asıl uğraşmam gerekenin, eğer fanlı bir soğutma yapacaksam, fanlar dolayısı ile fan pervanesi olduğunu anladım.Bu da beni baykuş kanadına kadar götürdü.

Önce fanları temizleyip sonra biraz yağ damlatın düzelir,tabi bir yerlere sürtünüyorda olabilir onu da kontrol edin.

Sitelerde Paylaş

Gecenin sessizliğinde, avlarını görünce, hiç ses çıkarmadan havalanıp yakalayabiliyorlar.

.

Kuşların tüylerine,kanat şekline v.b göre sessizlik aramak saçmalıktır. :)

Beden ağırlığı / kanat alanı oranı düşerse kuşların fazla kanat çırpmadan havada durma süresi artar.

Düşük hızlarda uçmasını sağlar.Hız düşüncede türbülans azalır.Reynolds katsayısı düşer.

Bunu bilgisayardaki fanlara uygulayamazsınız.İşlemcinin yüzey alanını küçüktür.

Hız düşünce hava debisi azalır.İstenilen soğutma sağlanamaz. :)

Aspectratio_wingloading.jpg

tarihinde power tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşlemcinin yüzey alanını arttırmak için kaliteli iletkenlerden oluşan aparatlar takılır. Hem arkadaş hava debisini azaltmadan pervanenin çıkardığı sesi kesmekten bahsediyor sanırım. Baykuş kanatlarında tarif ettiği şey hava mukavemetinden faydalanmakla ilgili olabilir. Tai-pei 101 gökdeleninde ve uçak kanatlarındaki kline foggleman basamaklarında da aynı mühendislik tekniği kullanılır. Oralardaki temel amaç hava direncinden istifade ederek binanın sallanmasını önlemek ya da kanada uçuş yönünde destek oluşturarak aerodinamik avantajları arttırmaktır. Ama her iki durumda da küçük hava girdapçıkları meydana gelir. İster istemez bu hava girdapçıkları ses dalgalarının kırılmasına neden olarak ufak da olsa bir ses yalıtımı sağlar. İşlemci fanının pervanesine aynı yöntem uygulanabilir mi, uygulanabilirse ne derece verimli olur bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

.

Kuşların tüylerine,kanat şekline v.b göre sessizlik aramak saçmalıktır. :)

....

Gözünüze sokuyoruz, hâlâ inkâr ediyorsunuz.

Başka ne yapalım?

"The silent flight of owls has long fascinated ornithologists. No other birds fly with such stealth. Now flight engineers are looking at the unique design of owl feathers in hopes of making aircraft as quiet as possible."

Baykuşların sessiz uçuşu kuş-bilimcilerin uzun zamandır ilgisini çekti. Başka hiçbir kuş bu kadar sessiz uçamaz. Uçak mühendisleri şimdi baykuş tüylerinin benzersiz şekline bakarak uçakları olabildiği kadar sessiz kılmayı ümit ediyorlar.

.

Sitelerde Paylaş

Pc nin sessiz olabilmesi için yapılan önerilere teşekkürler..Ancak en sessiz soğutma malesef para ile yapılabiliyor..Isı borulu, içine sıvı azot doldurulmuş bir soğutucu ve thermo elektrik modül ile bu yapılabilir.Ancak konumuz tabiki bu değil..Baykuşlar nasıl evrim geçirdi gibi bir soru çok yalın olurdu, bu sebeple birazda bu şekilde sordum..

Demek istediğim sessiz uçuş isteyerek öğrenilenecek bir şey değil..Sonuç itibarı ile baykuş bir kuştan evrimleşti..Peki ama diğer kuşlar neden baykuş gibi gece avlanmıyor ve sessiz uçamıyorlar?Baykuşların bir gece avcısı olana kadar besin kaynakları farklımıydı? Vs vs..

Benzer bir örnekte kurbağa avlayan iri yarasalar ile ilgili..Bu yarasaların avlandığı bölgede zehirli kurbağalarda mevcut..Peki bu yarasalar zehirli kurbağa yememeyi nasıl öğrendiler?Vs vs..

Belki mikrobiyoloji, dna ve jeoloji alanlarından evrime dair açıklama getirildiğinde, açıklama yapılan kişinin de bu alanları açıklama yapan kişi kadar bilmesi gerekiyor..Zira bilmezse açıklamanın bir anlamı kalmıyor..Fakat verdiğim bu örneklere açıklama getirilirken çok fazla akademik bir açıklama olmaması gerekir diye düşünüyorum..

Evrimi bilen arkadaşların açıklaması ümidiyle...

tarihinde Matrix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...