Jump to content

Özdemir İnce'yi kaybettik

Recommended Posts

Kuran’ın solcu ayetleri

- Gördün mü o, dini yalan sayanı? / İşte odur yetimi itip kakan; / Yoksulu doyurmayı özendirmez o. / Vay haline o namaz kılanların / dua edenlerin ki, / Namazlarından/dualarından gaflet içinedir onlar! / Riyaya sapandır onlar, kamu hakkına / yardıma / zekâta / iyiliğe engel olurlar. (Mâûn, 17)

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/18131418.asp?yazarid=72&gid=61

Gercek Laik Demokratik Hukuk Cumhuriyeti'nin nasil olmasi gerektigi hakkinda simdiye kadar dogrulari yazan tek yazarimiz olan Özdemir İnceyi keybettik.

Türkiye'nin aydinlanma mücadelesine gönül veren idealist ateistlerin baslari sagolsun.

Sitelerde Paylaş

Bu iş böyle Cigi'ciğim. Dik durmak çok zordur. Bahaneler her zaman hazırda bekler kenarda, yeri geldi mi kullanılır.

"Ne yapsın insanlar... Çoluk çocukları, geçindirmek zorunda oldukları bir aileleri var. Eğer biraz yumuşayıp yeşil ışık yakmazlarsa aç kalırlar, dışlanırlar, kimse onlara gazetelerinde yer vermez, hatta belki Silivri'ye tıkarlar".

Böyle işte..

Bütün bu gerekçeleri küçümsemiyorum elbette. Ama hayat bazen insanı böyle keskin biçimde sınar.

Ben aç kalmayı yeğlerdim. Karımın ve çocuklarımın yüzüne başka türlü bakamazdım herhalde.

Dik durmak zordur...

Sitelerde Paylaş

Özdemir İnce öldü zannettim lan on dakika boyunca. Allah iyiliğini versin.

Ifeel... ö. İnce daha önce ateist miymiş de şimdi %50'den sonra eğilip bükülmüş. Daha önceden ateist olduğuna dair bir yazısı var mı ki?

Öte yandan, Kuran'ın Allah kelamı olduğuna inanmadan Kuran'ı övmek nasıl olabilir, panteizm midir nedir, şu anda kafam basmadı (reformcu olması sürpriz olur). Toparlarsam Ö.İnce yazılarını hep beğenirdim, bunu da beğendim.

Sitelerde Paylaş

Özdemir İnce ateist değil de deist Temple.

Sürekli İslam'ı eleştirir, ülkedeki din faşizmini eleştirir vs..

Ben pek takip etmezdim ama bilirim düşüncelerini ve tavrını.

Eğer inanır biri olsaydı bu eleştiriyi yapmazdım. İnsan dindar da olsa, komünist de, ateist de ya da ülkücü de, dik durabilmeli.

O eski ülkücülere bile saygı duyarım ben bu anlamda. Adamlar doğru bildiklerini yaptı, kendilerini satmadı, dönmediler.

Doğru veya yanlış...

Kötü bir şey bu. İnsanın içi acıyor.

Özdemir İnce eğer "Ben artık İslam'a inanıyorum" deseydi, ona söyleyebilecek tek bir söz yoktu.

Ama bu öyle bir şey değil.

Neyse.. Bakarsın yarın öbür gün Müslüman olduğunu açıklar, biz de susar özür dileriz.

Sitelerde Paylaş

Özdemir İnce'nin dik duruşunu kaybedip yamuk durduğunu zannetmiyorum.

bence;

bozuk saatin günde 2 defa doğruyu gösterdiği gibi, kuran'nın da içinde garibanların yararına 3 5 faydalı

ayet olduğunu belirtip, birileri 7/24 ceplerini doldururken ; sefaletten içleri kokuşmuşların

açlıklarına şükretmeyip biraz da haklarını korumalarını onların diliyle anlatmaya çalışmış..

Sitelerde Paylaş

Özdemir İnce, devamlı ölüm tehditleri alan ve tenkit edilen bir adamdır..

Durum bence de deepSKY'ın anlattığı gibi..Yazı da 4 kadınla uğraşana kadar ,sömürüden kendinizi nasıl korursunuz biraz da onunla ilgilenin gibilerinden yüzde 50'si AKP li olan bir ülkenin toplumuna, anlayabileceği dilden bir yazı yazmış..

Nereden anlayacaksınız adamın iki dkk da değiştiğini iki kelam yazısıyla yahu..

Hemen celallenmeyin..

tarihinde placebo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Özdemir Ince'nin kaypak düsünceli kuran meallerini hazirlayan reformistlerin kullandiklari yolun aynisini kullanmasini icime sindiremedim...

Bekir Coskun ve Özdemir Ince benim gönül dostumdu...Laiklik bagimsiz yargi ve esit sosyal adalet konularinda dogrulari yazan tek yazardi...

Bu yaziyi yazmak zorunda degildi...Simdiye kadar ayni konuda yazdigi yazilari ile ters düstü.

Kuranin ne oldugunu bildigi halde aklayip paklamak da ne oluyor?

70 küsür yasina gelmis böyle bir entellektüelin bunu yapmasi kabullenemez.!

Bunlari gördükce salak aptal beyni az calisan hayvanin birisi oldugumu saniyorum.

Sitelerde Paylaş

Hürriyet gazetesi böyle, geçene kadar ayıya dayı diyeceksin.

Haksızlar da diyemiyorum, Doğan Milliyet'i sattı, muhalif medyanın tamamını yok etmek için organize bir mücadele bu.

Bu gazeteler , bu adamlar ya yandaş olacaklar, ya da birer birer batacaklar, bunlar yan da dursalar ayakta kalmalı, ne olursa olsun.

Bu adamlara gerçekten yazık, bunları yazarken, bunlar onlara yazdırılırken, bu süt isteyen kedi duruşu, kan içmek gibi, onları anlıyorum, onlara üzülüyorum.

Bakın bu kadar kötü Türkçe, bu kadar anlamsız ve desteksiz yazı, bu saçmalamaları yazanlar da istemiyorlar, bunu biliyorum.

Sadece Bekir Coşkun kaldı, onu sindiremediler, güzel Türkçe, bunca zırvalamalardan sonra ayakta kalan o olacak. Bu sınmiş, pusmuş, cılız, çaresiz kötü yazarlara dayanamıyorum.

Sabah kalkıp Internet'ten Bekir Coşkun'u okuyorum.

Oh be dünya varmış diyorum...

Sitelerde Paylaş

Kimse benimle ayni düsüncelerde olmak zorunda degil...

Özdemir Ince'nin simdiye kadar olan yazilarini okudunuz mu?

Büyük celiski olusturmakta ayrica durup dururken islamin putlarina yaglanmak yalaklanmak da neyin nesi?

Böyle bir yaziyi yazmasi icin kafasina silah mi dayadilar?Yazmak zorunda miydi?

Bu nasil entellektüllektir nasil aydin insan olmaktir?

Durup dururken islamin putlarina yalakalik yapmak dogru bir sey mi?

Bile bile islamin putlarina yalaklanan her kim olursa benim gözümde bes para etmez keferedir, üstelik böyle bir yaziyi yazmasina da gerek yoktu.Sahsina özel yolladigim mailde neyin ne oldugunu acikladim...Isterseniz burayada alabilirim...

Neyin ne oldugunu bilecegim ama sirf yalakalik olsun diye yalan dolan yazilar yazacagim öyle mi?

Benim hayat felsefeme ve bakisima cok ama cok ters.

Dürüst olmak ve dik durabilmek benim icin bir insanlik erdemidir.

Yazar aydin ve entellektüel olan hic kimse kalmadi...Hepsi üc kurusluktan daha güzel hayati islamin putlarina yalaklanmayi tercih ettiler...Hepsini allahlarinin kuranlarinin ve muhammedin yanlarina kiclarina vole vurarak yolluyorum...Elimden gelse hepsini ayni foseptik cukurunun icine gömerim.

IFeelGood'un altini cizdigi gibi herkes dik duramaz...Dik durmasini beceremeyenler birilerinin istekleri arzulari olmadan egilmek zorunda degillerdir...

Bir gün benimde islamin putlari icin egilmemi isteyen birisi karsima cikarsa ya ben ölecegim, ya da benim egilmemi isteyen...

Sitelerde Paylaş

Büyük celiski olusturmakta ayrica durup dururken islamin putlarina yaglanmak yalaklanmak da neyin nesi?

Bile bile islamin putlarina yalaklanan her kim olursa benim gözümde bes para etmez keferedir, üstelik böyle bir yaziyi yazmasina da gerek yoktu.Sahsina özel yolladigim mailde neyin ne oldugunu acikladim...Isterseniz burayada alabilirim...

Neyin ne oldugunu bilecegim ama sirf yalakalik olsun diye yalan dolan yazilar yazacagim öyle mi?

Yazar aydin ve entellektüel olan hic kimse kalmadi...Hepsi üc kurusluktan daha güzel hayati islamin putlarina yalaklanmayi tercih ettiler...Hepsini allahlarinin kuranlarinin ve muhammedin yanlarina kiclarina vole vurarak yolluyorum...Elimden gelse hepsini ayni foseptik cukurunun icine gömerim.

IFeelGood'un altini cizdigi gibi herkes dik duramaz...Dik durmasini beceremeyenler birilerinin istekleri arzulari olmadan egilmek zorunda degillerdir...

Bir gün benimde islamin putlari icin egilmemi isteyen birisi karsima cikarsa ya ben ölecegim, ya da benim egilmemi isteyen...

Anahtar cümlesi şu:

Şu kesin: Kuran, toplumcu, solcu, paylaşımcı ve antikapitalist bir metindir. Kuran, halk için inmiştir, ruhbanın aracılığına, yorumuna ihtiyaç yoktur!

İnsanlara güvenmekle işe başlayalım. Özdemir İnce kişisi, öyle yazdıysa, bir tür inanç sahibi olduğundan yazmıştır; "birilerine yaranmak" için değil. Hoş, inanç sahibi ise, senin deyiminle islamın putuna yaranmak için yazmış oluyor. Fakat buna hakkı var. Demek istediğim, insanların sezerek ulaşıp iç sorularını tümden gelme methodla cevaplama hakkı var, tümevarım methodunu ihmal etmedikçe, ki Ö. İnce'nin analitik düşünen, laik bir insan olduğunu biliyoruz. Ötesi kimseyi ilgilendirmez, yada ilgilendirir, şöyle: "Düzgün, analitik düşünen insanlar (hem de bizden iyi) inançlı olabiliyormuş, Kıskanasım geldi, sitemi ve dışlamayı seçeyim"

Sitelerde Paylaş

İslamın solcu tarafı felan yoktur, alın size ayet;

Nahl/75: "Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah’a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler."

Köle ile efendi hiç bir olur mu, köleyi allah efendisine kölelik etsin diye yaratmış.

Sonrada çıkıp kuranda bahsedilen bir kaç sosyal yardımlaşma ve dayanışma ayetinden "solculuk" çıkartıyorsunuz..

tarihinde eleştiri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanlara güvenmekle işe başlayalım. Özdemir İnce kişisi, öyle yazdıysa, bir tür inanç sahibi olduğundan yazmıştır; "birilerine yaranmak" için değil. Hoş, inanç sahibi ise, senin deyiminle islamın putuna yaranmak için yazmış oluyor. Fakat buna hakkı var. Demek istediğim, insanların sezerek ulaşıp iç sorularını tümden gelme methodla cevaplama hakkı var, tümevarım methodunu ihmal etmedikçe, ki Ö. İnce'nin analitik düşünen, laik bir insan olduğunu biliyoruz. Ötesi kimseyi ilgilendirmez, yada ilgilendirir, şöyle: "Düzgün, analitik düşünen insanlar (hem de bizden iyi) inançlı olabiliyormuş, Kıskanasım geldi, sitemi ve dışlamayı seçeyim"

Ozdemir Ince'nin diger yazilarini okumanizi öneririm...

Eger yazar bu basligi acmissa ve altina düsüncelerini eklemisse elbet bir bildigi vardir.!

Insan biraz olsun bu konuyu düsünür ve bir seyler okur arastirir ondan sonra düsüncesini yazar.

Yurdum insanimin geneli biat eden kolay yarim akillilar sürüsü...

Aynaya bakmalarina bile gerek yok...

Basbakanlarina baksinlar kendilerini görsünler.

Sitelerde Paylaş

İnce sünnet kıyafeti giyip,önüne maşallah takıp sünnet olmuş adını da hans'ken hasan mı yapmış ??

duyanda adam resmi törenle müslüman olmuş zannedecek..

yazının başlığından belli ''solcu'' ayetler

kuran'nın içinde her kesime her yola hitap eden sürüyle ıvır zıvırın içinden sefaletine şükreden

zavallıları uyandırmak için 3 5 tane ayet yazıp , tv'de tartışılmasını önermiş.

kime neden yalakalık yapsın?

bu yaştan sonra doğan'nın talimatıyla yazı yazacak biri gibi mi duruyor ?

sen ayetleri referans yapıp sürüsüne bereket video yapmıyor musun ??

keriz olduklarının farkına varmalarına belki vesile olur diye yazılmış yazıyı nerden nereye sürükledin

ha çıkıp ta ben müslüman oldum ,ya da senin yazdığın maile cevap verip evet yağdanlık yapıyorum derse

ben de seninle birlikte yerden yere vururum , emin ol.

Sitelerde Paylaş

deepSKY,

Haklısın, bundan sonrasına bakmak lazım. İnce'nin yazının sonundaki yorumu kötü. Kur'an'ın halk için indiridliğini söylemesi vs. garip.

Yapmak istediği şey senin düşündüğün şeyse eğer, bunda zaten bir tuhaflık yok. İnsanlarla konuşurken bu tür eleştirilere çok rastlarız, bir ateist olarak ben bile kullanırım.

"İnandıklarını söyledikleri din faizi de yasaklamıştır, Allah'la kul arasına kimselerin girmeyeceğini söyler, inadet de kabahat de kişiyle Allah arasındadır, yoksula gerçek anlamda yardım edilsin der. Bunları neden görmüyorlar da türbanla, çok eşlilikle ilgilenirler?" falan derim.. Oysa bunlar bana göre Kur'an da laf olsun diye vardır, çünkü Kur'an aksini daha fazla empoze eder.

Ama bunu yaparken "Kur'an indirilmiştir" demez bir inançsız. İnce bir çizgidir o. İnce başka bir şey yapmış o yorumunda ve bizi rahatsız eden de o.

Müslümanları kendi kitaplarıyla uyandırmaya çalışması, tartışılmasını, örnek alınması istediği ayetleri bu biçimde hatırlatması kötü bir şey değil. Bunu yaparken kullandığı üslup kendisiyle uyuşmuyor.

Yine de beklemek lazım. Ama ben, çok fazla ihtimal tanımasam da, İnce'nin "artık inanıyorum" demesi karşısında çok fazla konuşacak şey olmayacağını düşünüyorum. Ne denilebilir ki..

Adam yeşil ışık yaktı galiba diyorum, sonra da diyorum ki böyle aniden yapacak kadar aptal olamaz zaten. Vardır bir bildiği..

Sitelerde Paylaş

Ateistler... tümden gelim olarak sığındığınız "insanlık erdemi" gibi kavramlar öncelikle kök-bilgisince çürük. erdem kelimesinin kökten anlamı basbayağı "erkeklik", "erkek gibilik"dir. Fazilet deseniz, çok milli görüş kaçacak, işiniz iş.

Ne erdemi, ne fazileti yahu? Bunlar en başından itibaren hiç sevmediğim, hiç de inanmadığım, sahtekarların dilinden düşmeyen sözcükler.

Ama insanın kendine göre bir bir çizgisi vardır. Doğruları vardır. Olmalıdır.

Biz bugün bu ülkede bilimcilerin, aydınların kendilerine parasal anlamda ya da "ikbâl" karşılığı doğrularından kolaylıkla şaşıp hiç inanmadıkları şeyleri savunmaya başladıklarını, düşmanı olduğunu söylediği zihniyetlerin sözcüsü olduğunu hep birlikte gördük, görüyoruz.

Bunun bir açıklaması olmalı ama erdem ya da fazilet gibi sözcüklerle değil.

Ayrıca İnce'nin inanır olması durumunda bizlerin "put" dediği o Tanrı'ya vs. tapınmasında zaten sakınca yok. Onu bunun için kişisel olarak eleştirmek çok saçma olur. Adam zaten inanıyor ve tabii ki tapacak, edecek vs..

Fakat inanmıyorsa ve üstüne üstlük sürekli din eleştirisi yapan biriyse, birdenbire savunmaya başlaması tuhaf görünür.

İnsanın kendi doğrulaırına ihanetidir bu. Erdem ne ki...

Tabii özdemir İnce'nin ne durumda lduğunu bilmiyoruz. Haksızlık etmeyelim yine de..

Bekleyelim, görürüz.

Sitelerde Paylaş

Öldüğüne dair haber bulamayınca (iletiden de alakayı kuramayınca) gittim vikipediye baktım. Vikipediye göre Özdemir bey dün ölmüş. Bu düzenlemeyi buradan biri yaptı herhalde :)

ccc RIP Özdemir ccc

tarihinde Yer Su tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şu kesin: Kuran, toplumcu, solcu, paylaşımcı ve antikapitalist bir metindir. Kuran, halk için inmiştir, ruhbanın aracılığına, yorumuna ihtiyaç yoktur!

Insanlarimizin genelinin anlama sorunlari oldugunu biliyordum fakat bu kadarini tahmin etmemistim.

Insan iki tiklik zahmet edip Özdemir Ince'nin simdiye kadar yazmis oldugu yazilarini okur cizgisini inceler.

70 küsür yasindan sonra bu ani degisikligin nedeni ne olabilir?Birde tutmus dua eden ateist Yasar Nuri Öztürk'ün meallerini baz alip kurani "toplumcu, solcu, halk icin" bir kitap oldugunun altini cizmis.

Simdiye kadar dogrulari yazdigi icin AKP baskisi ile Hürriyet gazetesi yönetimi tarafindan köse yazisi sayisi haftada bire indirilmisti...

Benim anladigim yazi sayilarinin arttirilip eski haline getirilmesi düsüncesi veya Özdemir Ince'nin bu tip bir yaziyi yazmasinin özellikle istenilmesi.

Baska bir izah tarzi yok.!

Bu yazisi ile parlak karizma karalandi diye düsünüyorum.Eger 45-50 yaslarinda olsa idi söylecek elestirecek sözüm olmazdi.

Sanirim anlama özürlüler anlayabilmislerdir.

Sitelerde Paylaş

Insanlarimizin genelinin anlama sorunlari oldugunu biliyordum fakat bu kadarini tahmin etmemistim.

Insan iki tiklik zahmet edip Özdemir Ince'nin simdiye kadar yazmis oldugu yazilarini okur cizgisini inceler.

70 küsür yasindan sonra bu ani degisikligin nedeni ne olabilir?Birde tutmus dua eden ateist Yasar Nuri Öztürk'ün meallerini baz alip kurani "toplumcu, solcu, halk icin" bir kitap oldugunun altini cizmis.

Simdiye kadar dogrulari yazdigi icin AKP baskisi ile Hürriyet gazetesi yönetimi tarafindan köse yazisi sayisi haftada bire indirilmisti...

Benim anladigim yazi sayilarinin arttirilip eski haline getirilmesi düsüncesi veya Özdemir Ince'nin bu tip bir yaziyi yazmasinin özellikle istenilmesi.

Baska bir izah tarzi yok.!

Bu yazisi ile parlak karizma karalandi diye düsünüyorum.Eger 45-50 yaslarinda olsa idi söylecek elestirecek sözüm olmazdi.

Sanirim anlama özürlüler anlayabilmislerdir.

Cigi'nin sözlerine aynen katılıyorum. Ben de şurası kesin deyip Kuran halk için inmiştir sözünden sonra acaba ben mi yanlış anladım dedim.

Bu kadar kesin bir şekilde Kuranın halk için indiğini söylemekle diğer yazılarını bir anda çöpe atmıştır.

Baskı görüyorsan ve sana böyle böyle yaz diyorlarsa, ceketini alır gidersin. Böyle döneklik olmaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...