Jump to content

Allah Unuturmu ?

Recommended Posts

• İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ulan kim allahı tanımıyormuş.Sen daha babanın şeyinde şey değilken ben yatıp kalkıp domalıp dua ederdim.Bütün gençliğimi risale okuyarak geçirdim.Geceleri namaz kılmaya kalkardım.Kışın bile,daha sevaptır diye,buz gibi suyla abdest alırdım.Bütün gün kuran okur,cübbeliyi dinlerdm.Günahtır diye masturbasyon bile çekmezdim.Müslümanlığın allahını yaşadım ben.Hiç birinizin yaşamadığı kadarını yaşadım.O zamanlar muhteşem gelse bile şimdi kepazelik olduğunu anlıyorum.bak sana bişey diyim mi, S.Kİ TUTTUN.BU SİTEYE GİRDİYSEN MÜSLÜMAN OLARAK ÇIKAMASSIN.çünkü eninde sonunda islam hakkında araştırma yapmaya başlıyorsun.Amacında bu serefsz ateistleri got etmek oluyor.Ama öğrendikçe,fındık kadar beynin biraz daha büyüyor.Burada bana cahil diyenler vardı.Bir şeyler yazarlardı ve ben cevaplayamazdım.İşin esprisi;sorularlaislamiyet.com'a sorardım bana sorulanları.Bu işin espriside,onlardan bile bazen cevap gelmezdi.Düşün sadece düşün.Ama bir an değil.bir saat değil.aylarca düşün.Çünkü yıllarını verdiğin bir dini bir anda söküp atamazsın.Uzun bir süreçtir.Ama kurtulduğunda kuş olup uçuyorsun.

He yok ben müslümanlığı kayıtsız şartsız kabul edicem diyorsan;

Ateist bakış,

cigi,

hacı,

FeelGood,

mantik,

CrafterMan,

BOSS,

jadı,

xislam

nicklerinden uzak dur.Zira şu an onların sayesinde bu seviyeye yükselebildim.(thanks)Buda benden sana eski müslüman kardeş öğütü.

Ben acikcasi senin islamiyeti tam anlamis oldugun konusuna katilmiyorum. Katilmis olsan eger Allah tan baska dostlar edinmezdin kendine. Allah kimsenin kur an disinda kaynak edinmeleri gerektigini soylemez. Tek kaynagin kendi sozlerinin bulunmus oldugu kuran oldugunu bir cok ayette belirtmistir. Cubbeli dinlemek veya risale okumakla islam olunmaz. Islam kurani okuyup anlamak ile birlikte uygulandiktan sonra olunur.

Ateizm konusuna gelince, onlarin sahip oldugu dusunceleri degistirmeye gucumuz yetmez. Herkes kendi dusuncesini kendi belirler. Kuranda denildigi gibide yanlizca Allah dilerse olur hersey.

Herkes kendi inancina saygili oldugu surece burdada gayet iyi bir sekilde tartismalari gerceklestirebiliriz.

Saygilar.

Sitelerde Paylaş

Ben acikcasi senin islamiyeti tam anlamis oldugun konusuna katilmiyorum. Katilmis olsan eger Allah tan baska dostlar edinmezdin kendine. Allah kimsenin kur an disinda kaynak edinmeleri gerektigini soylemez. Tek kaynagin kendi sozlerinin bulunmus oldugu kuran oldugunu bir cok ayette belirtmistir. Cubbeli dinlemek veya risale okumakla islam olunmaz. Islam kurani okuyup anlamak ile birlikte uygulandiktan sonra olunur.

Ateizm konusuna gelince, onlarin sahip oldugu dusunceleri degistirmeye gucumuz yetmez. Herkes kendi dusuncesini kendi belirler. Kuranda denildigi gibide yanlizca Allah dilerse olur hersey.

Herkes kendi inancina saygili oldugu surece burdada gayet iyi bir sekilde tartismalari gerceklestirebiliriz.

Saygilar.

İslamı amadd, sen veya herhangi birisi anlayamaz zaten, islamı tek anlayan varsa o da biziz. Ateistler.

İslamı anlayan bir tane yetkin birisi yoktur, olamaz da, eğer varsa sana göre yetkin kişidir. Bir başkasına göre yine bir başkasıdır. Eğer kişiye göre islam anlayışı bu kadar değişebiliyorsa biraz otur düşün derim. Mesheplerin olması sebebi de budur.

İslam, karma karışık arap saçı gibi bir dindir, kendi söylediğini bile anlamayan insanlarla dolu. İslamın Tanrısı bile kendiyle çelişen, ne dediğini bilmeyen, agresif, asabı bozuk, tehditler savuran, onun söylediklerine uyanları ödüllendireceğini söyleyen bir tanrıdır. İslam Tanrısı tamamen insani duygular ile donatılmıştır. Kuranı dikkatli okursanız bunları aklı başında her insan çok rahat görebilir.

Bu bir oyun, yaşadığına dair en ufak bir delili olmayan muhammed, bir oyun kurmuş, kurduğu oyuna kurallar koymuş ve bu kurallara kendisi bile uymak zorunda kalmıştır.

Tüm dinler zihnimize yerleştirilen bir oyundan ibaret, herkes çorbasına bakıyor. Din sayesinde insanlar evire çevire sömürülüyor.

Malesef besin zinciri buna çok musait.

Sitelerde Paylaş

Saygilar.

Allah isterse mı olur hersey..Bir tane örnek verirmisin?Mesela bebeklere tecavüz edilmesını Allah istediği için mi yapıyorlar..Ormandakılerın allahtan haberı yok ama bak nede güzel yasamıslar..allah mı istemıs haberlerı olmamasını..

Ademle havayı yaratan allah ensest ilişkiye girilmesini istediği için mi kardeşler birbiriyle yatmıştır..

Sitelerde Paylaş

Allah isterse mı olur hersey..Bir tane örnek verirmisin?Mesela bebeklere tecavüz edilmesını Allah istediği için mi yapıyorlar..Ormandakılerın allahtan haberı yok ama bak nede güzel yasamıslar..allah mı istemıs haberlerı olmamasını..

Ademle havayı yaratan allah ensest ilişkiye girilmesini istediği için mi kardeşler birbiriyle yatmıştır..

Evet hayir ve serde sadece Allah in dilemesi ile olur. Eger kul sapkinlik isterse Allah ta onu sapkinliga iletir.

57/22- Yeryüzünde ve kendi nefislerinizde uğradığınız hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) yazılmış olmasın. Şüphesiz bu, Allah’a göre kolaydır.

Ormandakiler in gercektende mutlu bir hayat yasayip yasamadiklarini bilemem. Onu gören veya kimse görmemissede muhakkak Allah bilir.

Allah ilk once Ademi yaratti. Havayida onun vucudundan yaratti. Biz Adem ile Havva nin cocuklariyiz.

39/6- O, sizi bir tek nefisten yarattı. Sonra ondan1 eşini var etti. Sizin için hayvanlardan (erkek ve dişi olarak) sekiz eş yarattı.2 Sizi annelerinizin karnında bir yaratılıştan öbürüne geçirerek üç (kat) karanlık içinde oluşturuyor. İşte Rabbiniz olan Allah budur. Mülk (mutlak hakimiyet) yalnız onundur. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O halde nasıl oluyor da haktan döndürülüyorsunuz?

Sadece kurandan cevap veriyor olmamin sebebi ise görüp bilmedigim konular hakkinda bir bilgimin olmayisindandir.

Peki Allah size ne yapti veya neyi kötü emrettide siz onu apacik bir düsman edindiniz?

Sitelerde Paylaş

Su an icin Allah i tam olarak anlamamis olmandan dolayi ateist sifatina sahipsin. Allah elbetteki kimin ne olacagini bilir. Bugün ben bilmem senin gelecekte ne olacagini. Ama senin su halinle öbür tarafta ne olacagini cok iyi bilirim. Cünkü kuran acikliyor ne olacagini. Kuran kurtulusa erecek olanlarin ise hangi sifatlara sahip olduklarini bildirir. Bu arada aynaya bakinca cok zoruna gitmis olsa gerekki bu kadar sinirlenmissin. Caresizlik. Belki forumdaki diger arkadaslarlada paylasabilirsin caresizligin nasil bir sey oldugunu :)

Bilim gelistikce eriyorsunuz. Yakindada siz ve sizin gibi düsüncelere sahip arkadaslarda öyle eriyip kücük bi tuz gölü olusturuverirler artik. keske DNA hemen ortaya cikmasaydida erimenizde yavas yavas olsaydi. Siz artik DNA yi incelemeye bile korkuyorsunuz dimi? :) Bakalim bilimle ilgilenen profesörler ne gibi aciklamalarda bulunmus.

"Nasıl oldu da genetik bilgi, onu yorumlayan mekanizmalarla (enzimler ve diğer moleküler yapılarla) birlikte ortaya çıktı? Bu soru karşısında kendimizi bir cevapla değil, hayranlık ve şaşkınlık duyguları ile tatmin etmemiz gerekiyor." (Douglas R. Hofstadter, Gödel, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid, New York: Vintage Books, 1980, s. 548)

"Son derece kompleks yapılara sahip olan enzimlerin ve nükleik asitlerin (RNA ve DNA) aynı yerde ve aynı zamanda rastlantısal olarak oluşmaları aşırı derecede ihtimal dışıdır. Ama bunların birisi olmadan diğerini elde etmek de mümkün değildir. Dolayısıyla İNSAN, YAŞAMIN KİMYASAL YOLLARLA ORTAYA ÇIKMASININ ASLA MÜMKÜN OLMADIĞI SONUCUNA VARMAK ZORUNDA KALMAKTADIR." (Leslie E. Orgel, "The Origin of Life on Earth", Scientific American, Cilt 271, Ekim 1994, s. 78)

Yüksek organizmaların genetik programlarının yapısı, milyarlarca bit (bilgisayar birimi) bilgiye ya da bin ciltlik küçük bir kütüphanenin içindeki tüm harflerin dizilime eşdeğerdir. Bu denli kompleks organizmaları oluşturan trilyonlarca hücrenin gelişimini belirleyen, emreden ve kontrol eden sayısız karmaşık işlevin tamamen rastlantıya dayalı bir süreç sonucunda oluştuğunu iddia etmek ise, İNSAN AKLINA YÖNELİK BİR SALDIRIDIR. AMA BİR DARWİNİST, BU DÜŞÜNCEYİ EN UFAK BİR ŞÜPHE BELİRTİSİ BİLE GÖSTERMEDEN KABUL EDER! (Michael Denton, Evolution: A Theory in Crisis. London: Burnett Books, 1985, s. 351)

Bu bilim adamlarinin hepsi salak bi siz akillisiniz dimi :) Bunlar Allah a inanmiyor olsalar bile has adamlar. Dogruyu en azindan gördükleri zaman saklamazlar veya ondan kacmazlar. Onlar islerini bir seyleri düsman edinmeden yaparlar.

Öncelikle tam olarak irdeleyemediğin bir nokta var. Bilimin şu anda bir olayı açıklayamıyor oluşu onu sonsuza kadar açıklayamayacağıanlamına gelmez. Delil yetersizliğinden ya da teknolojik imkanların yetersizliğinden dolayı bazı konularda geçici bilinemezcilik söz konusudur. Daha da açıklarsam, eski zamanları düşünmeni istiyorum, insanların her sel baskınını tanrının bir cezası olarak düşündüğü, güneşin ne olduğunu bilmediği için ona taptığı zamanları düşün. O zaman insanların gözünde tanrı cezası olan selin, bilimin gelişmesiyle sadece doğal bir olay olduğu ve herhangi bir olağanüstü yanı olmadığı anlaşılmadı mı? Ya da güneşin helyum ve hidrojenden oluşmuş orta büyüklükte sıradan bir yıldız olduğu anlaşılmadı mı? Gelelim günümüze. Aynı mantıkla, bilimin henüz yeterince gelişmemesinden kaynaklı bilinemezciliğin bundan bir 100 yıl sonra çözülmeyeceği ne malum? Senin şu an doğaüstü olarak nitelendirdiğin olayların aslında yağmur oluşumu gibi basit bir açıklaması olmayacağı ne malum? Denildiği gibi, bir çağın dini diğer çağın eğlencesidir.

İşi biraz daha derine sokayım. Madem her birşeyin yaratılma amacı var, evrende varolan milyarlarca yıldızın yaratılma amacı nedir bana bunu açıklar mısın? Bilindiği kadarıyla çoğunda yaşam ihtimali yok, ee tanrı bunları sadece süs olsun mekiğe atlayıp fantazi yapalım diye mi yaratmış?

Tabii bir de yaratma kavramı var. Çevrendeki herhangi bir bilgisayarın yanına git. Sırf aletin icadı, yapılışı, çalışma mekanizması ve evde kullanılabilecek bir hale getirilmesi için bile onlarca yıl geçmesi gerekiyorsa ve karmaşık bir açıklaması varsa, nasıl oluyor da evrendeki milyarlarca elektrondan insanların düşüncelerine kadar herşeyi bildiği iddia edilen tanrıyı açıklarken "yarattı" gibi basit bir kelime kullanabiliyorsunuz? Bu kadar kapsamlı bir yaratığın açıklaması da kapsamlı olmalı, mantıksızlık burda.

Sitelerde Paylaş

İslamı amadd, sen veya herhangi birisi anlayamaz zaten, islamı tek anlayan varsa o da biziz. Ateistler.

İslamı anlayan bir tane yetkin birisi yoktur, olamaz da, eğer varsa sana göre yetkin kişidir. Bir başkasına göre yine bir başkasıdır. Eğer kişiye göre islam anlayışı bu kadar değişebiliyorsa biraz otur düşün derim. Mesheplerin olması sebebi de budur.

İslam, karma karışık arap saçı gibi bir dindir, kendi söylediğini bile anlamayan insanlarla dolu. İslamın Tanrısı bile kendiyle çelişen, ne dediğini bilmeyen, agresif, asabı bozuk, tehditler savuran, onun söylediklerine uyanları ödüllendireceğini söyleyen bir tanrıdır. İslam Tanrısı tamamen insani duygular ile donatılmıştır. Kuranı dikkatli okursanız bunları aklı başında her insan çok rahat görebilir.

Bu bir oyun, yaşadığına dair en ufak bir delili olmayan muhammed, bir oyun kurmuş, kurduğu oyuna kurallar koymuş ve bu kurallara kendisi bile uymak zorunda kalmıştır.

Tüm dinler zihnimize yerleştirilen bir oyundan ibaret, herkes çorbasına bakıyor. Din sayesinde insanlar evire çevire sömürülüyor.

Malesef besin zinciri buna çok musait.

Mesheplerin olma sebebi insanlardan kaynaklaniyor. Allahin vermis oldugu sinava yenik düsüyorlar. Ama Allah kitabi Meshepleri hic bir zaman onaylamadi.

Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra çekişmeye girip fırkalar (mezhepler) halinde parçalananlar gibi olmayın.

3- Ali İmran Suresi 105

Dinlerini parça parça edip hiziplere bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Allah onlara yapıp ettiklerini haber verecektir.

6-Enam Suresi 159

Saygilar.

Sitelerde Paylaş

Evet hayir ve serde sadece Allah in dilemesi ile olur. Eger kul sapkinlik isterse Allah ta onu sapkinliga iletir.

57/22- Yeryüzünde ve kendi nefislerinizde uğradığınız hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (Levh-i Mahfuzda) yazılmış olmasın. Şüphesiz bu, Allaha göre kolaydır.

Ormandakiler in gercektende mutlu bir hayat yasayip yasamadiklarini bilemem. Onu gören veya kimse görmemissede muhakkak Allah bilir.

Allah ilk once Ademi yaratti. Havayida onun vucudundan yaratti. Biz Adem ile Havva nin cocuklariyiz.

39/6- O, sizi bir tek nefisten yarattı. Sonra ondan1 eşini var etti. Sizin için hayvanlardan (erkek ve dişi olarak) sekiz eş yarattı.2 Sizi annelerinizin karnında bir yaratılıştan öbürüne geçirerek üç (kat) karanlık içinde oluşturuyor. İşte Rabbiniz olan Allah budur. Mülk (mutlak hakimiyet) yalnız onundur. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O halde nasıl oluyor da haktan döndürülüyorsunuz?

Sadece kurandan cevap veriyor olmamin sebebi ise görüp bilmedigim konular hakkinda bir bilgimin olmayisindandir.

Peki Allah size ne yapti veya neyi kötü emrettide siz onu apacik bir düsman edindiniz?

Sen anlamamışsın kul sapıklık isterse allah izin verir demişsin ya..Kaderi yazan allah düşüncegini düşünmeden önce bilen allah..Oyun mu oynuyor kullunun üstünde..kulunun isteklerini o belirliyorsa nasıl oluyorda izin veriyor..Saçma!!

Benim sapıklık isteyen kulu degildi merak ettiğim tecavüze ugrayan bebek onun kulu degilmi tecavüze ugramayı bebek mi istiyor..Allahın izni olmadan yapılmaz ya ..

Sitelerde Paylaş

Sen anlamamışsın kul sapıklık isterse allah izin verir demişsin ya..Kaderi yazan allah düşüncegini düşünmeden önce bilen allah..Oyun mu oynuyor kullunun üstünde..kulunun isteklerini o belirliyorsa nasıl oluyorda izin veriyor..Saçma!!

Benim sapıklık isteyen kulu degildi merak ettiğim tecavüze ugrayan bebek onun kulu degilmi tecavüze ugramayı bebek mi istiyor..Allahın izni olmadan yapılmaz ya ..

Ruyanda tecavuz edilen bir bebek görürsün. Bunu %100 gercek gibi hissedersin. Peki o rüyandan hic uyanmasaydin, gercekten de bir bebege tecavüz edilmedigine inanacakmiydin?

Bir bebege veya baska bir varliga tecavüz edilmesi aklin alabilecegi bir is degildir. Onu yapacak insani baska hic bir varlikla kiyas bile edemem. Onun yeri sonsuza dek kalacagi cehennemdir. Tecavüz edilene gelince, onun hakkinda gerceklesecek dogruyu ancak Allah bilir. Biz yaratilmis olanlar, gaybi asla bilemeyiz ve hic bir zamanda bilemeyecegiz.

Sitelerde Paylaş

Tecavüz edilene gelince, onun hakkinda gerceklesecek dogruyu ancak Allah bilir. Biz yaratilmis olanlar, gaybi asla bilemeyiz ve hic bir zamanda bilemeyecegiz.

allahin bildigini nerden biliyon,siz zaten birsey bilmiyorsunuz,siz bilmediginizi bilmiyorsunuz,biz sizin bilmedigini biliyoruz,biz allahmiyiz...

Sitelerde Paylaş

Ruyanda tecavuz edilen bir bebek görürsün. Bunu %100 gercek gibi hissedersin. Peki o rüyandan hic uyanmasaydin, gercekten de bir bebege tecavüz edilmedigine inanacakmiydin?

Bir bebege veya baska bir varliga tecavüz edilmesi aklin alabilecegi bir is degildir. Onu yapacak insani baska hic bir varlikla kiyas bile edemem. Onun yeri sonsuza dek kalacagi cehennemdir. Tecavüz edilene gelince, onun hakkinda gerceklesecek dogruyu ancak Allah bilir. Biz yaratilmis olanlar, gaybi asla bilemeyiz ve hic bir zamanda bilemeyecegiz.

Anlayamıyormusun bırak rüyayı sunu bunu..Soru açık tecavüze ugramasını allah mi istedi..Senin dediğine göre Allah istemeden bir sey olmaz..Allah bir bebegin tecavuze ugramasından ne kazanır ..Tecavuzle bir bebegi nasıl karşı karşıya bırakır.. ..Müslüman senın allahın sadıst mı?

Sitelerde Paylaş

Anlayamıyormusun bırak rüyayı sunu bunu..Soru açık tecavüze ugramasını allah mi istedi..Senin dediğine göre Allah istemeden bir sey olmaz..Allah bir bebegin tecavuze ugramasından ne kazanır ..Tecavuzle bir bebegi nasıl karşı karşıya bırakır.. ..Müslüman senın allahın sadıst mı?

Sana diyecegim budur. Hayir ve serde yanlizca Allah tan gelir. Allah dilemedikce biz dileyemeyiz. Insan kötülük dilerse bu ancak Allahin da bunu dilemesi ile olur. Allah birini saptirdikca saptirir digerinide hidayete erdirir. Allah bu dünyanin gelip gecici bir yararlanma yeri oldugunu söyler hep.

Icinde gercektende Allah korkusu olan bir insan birak tecavüzü, canlilari bile haksiz yere incitmez. Allah insanlara hep dogru yolu sunar.

Sitelerde Paylaş

Sana diyecegim budur. Hayir ve serde yanlizca Allah tan gelir. Allah dilemedikce biz dileyemeyiz. Insan kötülük dilerse bu ancak Allahin da bunu dilemesi ile olur. Allah birini saptirdikca saptirir digerinide hidayete erdirir. Allah bu dünyanin gelip gecici bir yararlanma yeri oldugunu söyler hep.

Icinde gercektende Allah korkusu olan bir insan birak tecavüzü, canlilari bile haksiz yere incitmez. Allah insanlara hep dogru yolu sunar.

Pilav zaten tecavüz edenlerde allah korkusu olanlar,allah dogru yolu gösteriyoda allahi dinleyen kim,allah allahligi beceremiyo,insanlari bir türlü dogru yola getiremedi garibim,tek basina yukarida ne yapiyor acep recep...

Sitelerde Paylaş

Mesheplerin olma sebebi insanlardan kaynaklaniyor. Allahin vermis oldugu sinava yenik düsüyorlar. Ama Allah kitabi Meshepleri hic bir zaman onaylamadi.

Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra çekişmeye girip fırkalar (mezhepler) halinde parçalananlar gibi olmayın.

3- Ali İmran Suresi 105

Dinlerini parça parça edip hiziplere bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Allah onlara yapıp ettiklerini haber verecektir.

6-Enam Suresi 159

Saygilar.

Kuran ayetleri mezhepler ortaya çıktıktan sonra gelmeye devam etmiş gibi konuşuyorsun, sanki muhammed döneminde mezhepler ortaya çıktı da bu ayet yazıldı.

Yukarıdaki ayet diğer dinlerin parçalanmalarından bahseder islamdaki mezheplerden değil.

Yukarıdaki dediğim gibi, islamda yetkin birisi yoktur, örneğin senin gözündeki bir alim bir başkasına göre soytarıdır.

Senin soytarı sandığın birisi ise bir başkasına göre alimdir.

Aslında hepsi soytarıdır, sadece bunu sen bilmiyorsun.

İslam dininde uzlaşma yoktur, bu, kuranın müslümanlar tarafından farklı yorumlar çıkartmasından kaynaklanıyor. Aslında kuran basit bir ilkel kitap.

Kurana müslümanlar tarafından koyulan mecazları çıkart ortada hiç birşey kalmaz, kıçınla gülersin.

Kuranın ilkel bir kitap oluşu, içindeki saçmalıkları başka şeylere yorumlamak müslümanları mecazlara sürüklemiştir. Bu yüzden binlerce tefsir kitapları türemiştir.

İşin ilginç tarafı, onca yapılan tefsirlere rağmen kuranın saçmalıkları ve ilkelliği hiç giderilememiştir.

tarihinde BOSS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yok sen işine geleni anlıyorsun..anladım bunu..Bebek söz konusu bırak sapıgı..Bebek açısından bakk..

Sitelerde Paylaş

Ben acikcasi senin islamiyeti tam anlamis oldugun konusuna katilmiyorum.

Emin ol anladığım için şu anda müslüman değilim.

Katilmis olsan eger Allah tan baska dostlar edinmezdin kendine.

Abi bütün lanet 24 saat boyunca domaldım diyorum sna.Yada sizin deyişinizle Rahman'a ibadet ettim.Ne başka dostu.Tuvalete sağ ayakla girince bile vicdan azabı duyuyodum.Kafayı yemişimde haberim yokmuş.

Allah kimsenin kur an disinda kaynak edinmeleri gerektigini soylemez.Tek kaynagin kendi sozlerinin bulunmus oldugu kuran oldugunu bir cok ayette belirtmistir.

Sen nerden çıkardın benim başka kaynaklara danıştığımı?Zaten kuranı araştırdığım için şu anda müslüman değilim.Ve senin de araştırmadığından adım kadar eminim.Zira araştırsaydın,şu anda sinir küpüne dönüşmüştün ve karşındaki aptal müslümana küfür etmemek için kendini zor tutuyordun.

Cubbeli dinlemek veya risale okumakla islam olunmaz. Islam kurani okuyup anlamak ile birlikte uygulandiktan sonra olunur.

Bak güzel kardeşim anlatmaya çalıştığım şey,bütün gün ibadet etmemdi.Bütün günümü ibadet ederek geçirirdim.Sadece cübbeli değil,ne bulursam dinliyordum.İnternette zındıklara laf yetiştirmeye çalışıp,sünnetleri hadisleri araştırır ve uygulardım.Mini etekli bir kadının bacakları kopsun diye dua ederdim.(Yerin dibiyle ilişkiye giresim var.)Sanırım şu anda senin yaptıklarından daha fazlasını yapmışım zamanında.Sen şimdi gelmiş bana islam öyle olmaz diyosun.Daha da beteri ne biliyomusun,1 yılımı hafızlıkta yaktım.Kuran denen zınvırtıyı ezberlemek için kafayı yiyordum.Geceleri uykusuz kalıyordum.Sadece imanım sağlam diye.Ama meal dersleri olurdu.Orda bile hocaya meal hakkında bişey sorunca ters cevap alırdım.Sorgulanırmı lan hiç islam derdi ve aşağılardı.Sadece cübbeliyle risale değil yani.Kapito?

Kuranda denildigi gibide yanlizca Allah dilerse olur hersey.

S.ktir diyorum.Hatta siktir diyorum.

Affedersin ama burada herkesin inancı yok.Benim inancım yok.Benim bilgim var.Kutsal olan tek şeyin bilgi olduğunu biliyorum.İnancı olan sensin.Bilgin yok ve kutsal olan tek şey allah sanıyorsun.

Saygilar.

Ahmet.

tarihinde amadd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran ayetleri mezhepler ortaya çıktıktan sonra gelmeye devam etmiş gibi konuşuyorsun, sanki muhammed döneminde mezhepler ortaya çıktı da bu ayet yazıldı.

Yukarıdaki ayet diğer dinlerin parçalanmalarından bahseder islamdaki mezheplerden değil.

:D hic anlayan ile anlamayan bir olurmu! Kuran gecmiste yapilanlardan ornek verip onlar gibi olmayin diyor. Uyariyor. Insanlarin buna sürekli müsait olabildigini vurguluyor ama boyle olmamalari gerektiginide vurguluyor.

Sitelerde Paylaş

:D hic anlayan ile anlamayan bir olurmu! Kuran gecmiste yapilanlardan ornek verip onlar gibi olmayin diyor. Uyariyor. Insanlarin buna sürekli müsait olabildigini vurguluyor ama boyle olmamalari gerektiginide vurguluyor.

Kuran geçmişte yapılanlara örnek veriyorsa, allahın o bilgileri önceden bilmesi gerekirdi, demek ki bilmediğinden geçmişten ders alarak başka bir kitap gönderiyor. Hem de bir kez bile değil, bir çok kez.

Sitelerde Paylaş

Emin ol anladığım için şu anda müslüman değilim.

Abi bütün lanet 24 saat boyunca domaldım diyorum sna.Yada sizin deyişinizle Rahman'a ibadet ettim.Ne başka dostu.Tuvalete sağ ayakla girince bile vicdan azabı duyuyodum.Kafayı yemişimde haberim yokmuş.

Sen nerden çıkardın benim başka kaynaklara danıştığımı?Zaten kuranı araştırdığım için şu anda müslüman değilim.Ve senin de araştırmadığından adım kadar eminim.Zira araştırsaydın,şu anda sinir küpüne dönüşmüştün ve karşındaki aptal müslümana küfür etmemek için kendini zor tutuyordun.

Bak güzel kardeşim anlatmaya çalıştığım şey,bütün gün ibadet etmemdi.Bütün günümü ibadet ederek geçirirdim.Sadece cübbeli değil,ne bulursam dinliyordum.İnternette zındıklara laf yetiştirmeye çalışıp,sünnetleri hadisleri araştırır ve uygulardım.Mini etekli bir kadının bacakları kopsun diye dua ederdim.(Yerin dibiyle ilişkiye giresim var.)Sanırım şu anda senin yaptıklarından daha fazlasını yapmışım zamanında.Sen şimdi gelmiş bana islam öyle olmaz diyosun.Daha da beteri ne biliyomusun,1 yılımı hafızlıkta yaktım.Kuran denen zınvırtıyı ezberlemek için kafayı yiyordum.Geceleri uykusuz kalıyordum.Sadece imanım sağlam diye.Ama meal dersleri olurdu.Orda bile hocaya meal hakkında bişey sorunca ters cevap alırdım.Sorgulanırmı lan hiç islam derdi ve aşağılardı.Sadece cübbeliyle risale değil yani.Kapito?

S.ktir diyorum.Hatta siktir diyorum.

Affedersin ama burada herkesin inancı yok.Benim inancım yok.Benim bilgim var.Kutsal olan tek şeyin bilgi olduğunu biliyorum.İnancı olan sensin.Bilgin yok ve kutsal olan tek şey allah sanıyorsun.

Saygilar.

Ahmet.

Kuran mi sana tuvalete hangi ayaginla girecegini emretti? Kuran mi sana 24 saat ibadet etmeni emretti? Sen Kuranin disinda dostlar edindigin icin sapkinlardansin kardes. Allah in emretmedigi bir sürü seyi emretti diye yapmissin zaten. Buda Allah a büyük sirke girer. Allahin varligi konusuna gelince; Varın ispatı, yokun ispatından her zaman daha kolaydır. Bir elma cinsinin yeryüzünde bulunduğunu, bir tek elmayı göstermekle ispat edebiliriz. Halbuki yokluğunu iddia eden kimse bütün yeryüzünü, hatta kainatı dolaşıp, ancak ondan sonra onun yokluğunu ispat edebilir. Bu ise, imkansızlık çapında bir zorluk demektir. Öyleyse diyebiliriz ki; yok, hiçbir zaman ispat edilemez...

Bir sarayın kapılarından 999'u açık, biri kapalı olsa, kimse o saraya girilemeyeceğini iddia edemez. İşte inkarcı, devamlı surette kapalı olan o bir tek kapıyı nazara verip onu göstermek ister. Aslında o kapı da, o inkarcı ve onun gibi olanların gözlerine çekilmiş perde sebebiyle onların ruh dünyalarına kapalıdır. Mümin için kapalı kapı yoktur. Yeter ki gözlerini yummasın!... Zaten 999'u herkese açıktır. Hem de ardına kadar...

İşte o kapı ve delillerden birkaçı :

İmkân Delili: İmkân, birşeyin olması ile olmamasının eşit ihtimale sahip olması demektir. Günlük konuşmalarımızda da mümkün derken olabilir de olmayabilir de manasını kast ederiz. Yaratılmış olan her varlık bize şu gerçeği haykırır: Benim olmamla olmamam eşit idi. Şu an ben varsam, var olmamı yoklukta kalmama tercih eden biri var demektir. O ise ancak Allahtır.

Hudus delili: Hudus, sonradan olma demektir. Hudusun en büyük delili değişmedir. Bir varlıkta değişme varsa, bu hareketin bir ilk noktası olacaktır. İşte o noktadan önce o şey varlık sahasına çıkmamıştı. Henüz yoklukta iken var olmayı kendi kendine irade edemeyeceğine ve buna güç yetiremeyeceğine göre bu var oluş Allah’ın yaratmasıyla gerçekleşmiş demektir. Maddenin termodinamik kanununa göre sürekli yokluğa doğru kayması, kainatın durmadan genişlemesi, güneşin süratle tükenişe doğru yol alması gibi hadiseler, bu varlık aleminin bir başlangıcı olduğunu gösteriyor.

San'at: Atomdan insana, hücreden galaksilere kadar bütün kainatta, ince ve baş döndürücü bir sanat göze çarpmaktadır. Evet, bir baştan bir başa kainattaki her eser şu özelliklere sahiptir:

• Büyük sanat değeri taşır.

• Çok kıymetlidir.

• Çok kısa zamanda ve çok kolay yapılmaktadır.

• Çok sayıda olmaktadır.

• Karışık ve çeşit çeşittir.

• Devamlıdır.

Halbuki, kısa zamanda, çok sayıda, kolay ve karışık yapılan işlerde san'at ve kıymet olmaması gerekir. Ancak yapan Allah (c.c.) olursa, o zaman her şey değişir ve zıtlar bir araya gelebilir!..

Devir ve Teselsülün Muhal olması: Devrin muhal olduğu şu misalle açıklanıyor. Bir yumurtayı tavuğun yaptığını iddia eden adama soruyorsunuz. Tavuğu kim yaptı? Buna karşılık onun çıktığı yumurtayı gösteriyor. Buna göre tavuğu aradan çıkardığımızda yumurta yumurtayı yapmış oluyor. Bu ise muhaldir. Teselsül ise bir şeyin silsile halinde ta ilk noktasına kadar gidip o ilk varlığı kimin yaptığını sormak suretiyle Allah’ın varlığını ispat metodudur. Yani bu meyveyi şu ağaç yaptı, o bir önceki meyveden oldu, o da bir önceki ağaçtan. Böylece ilk ağaca yahut ilk meyveye kadar varıyor ve soruyoruz : Bunu kim yarattı diye .

Kur'an yolu devir ve teselsülden çok farklıdır. Yumurtayı kim yaptı? Yahut meyveyi kim yaptı? sorusunun cevabı, doğrudan doğruya, “Allah yarattı” diye cevap verilir. İlim, irade, şefkat, merhamet kavramlarından bir nasibi olmayan, insanı tanımayan, hikmetten, sanattan anlamayan bu sebeplerin (tavuğun ve ağacın) sonucun yaratılmasında hiçbir tesirleri olmadığı ispat edilir. Böylece devir yahut teselsül deliline gerek duyulmaz.

Hikmet ve gaye delili: Her varlıkta kendisine mahsus bir gaye, bir maksat, bir fayda takip edildiği göze çarpmakta ve hiçbir şeyde gayesizlik, manasızlık ve israf sayılacak herhangi bir durum müşahede edilmemektedir. Hâlbuki, ne madde aleminde, ne bitki ve hayvanat dünyasında, ne de eşya ve hadiselerde şuur ve idrak mevcut değildir ki, bu gayeler silsilesi takip edilebilsin. Öyle ise, kainattaki bu şuurlu işleyişi ve bu hikmet ve gayeleri ancak Allaha isnat etmekle makul bir yol tutmuş olabiliriz.

Yardımlaşma delili: Yağmurun toprağın imdadına, güneşin gözlerin yardımına koşmalarından, ta havanın kanı temizlemesine kadar, bu alem bir yardımlaşma hareketiyle adeta dolup taşmaktadır. Bu yardımlaşmayı yapan taraflar birbirlerini tanımamakta, bilmemektedirler Öyle ise bu merhametli icraatı sebeplere vermek mümkün değildir.

Temizlik: Kainattaki nezafet ve temizlik, başlı başına bir delil olarak, bize Kuddüs ismiyle müsemma bir Zat'ı (c.c.) anlatmaktadır. Toprağı temizleyen bakteriler, böcekler, karıncalar ve nice yırtıcı kuşlar; rüzgar, yağmur ve kar; denizlerde buzullar ve balıklar; gezegenimizde atmosfer, uzayda kara delikler; bünyemizde kanımızı temizleyen oksijen ve ruhumuzu sıkıntılardan kurtaran manevi esintiler, hep Kuddüs isminden haber vermekte ve o ismin verasındaki Zat-ı Mukaddes'i göstermektedir.

Simalar: Herhangi bir insanın siması, en ince teferruatına kadar kendisinden evvel geçmiş milyarlarca insandan hiçbirisine birebir benzememektedir. Bu kaide, kendisinden sonra gelecekler için de aynen geçerlidir. Bir cihette birbirinin aynı, diğer cihette birbirinden ayrı milyarlarca resmi küçücük bir alanda çizip, sonra da kendileri gibi olması mümkün, milyarlarca resimden ayırmak ve her şeyi sonsuz ihtimal yolları içinde bir yola ve bir şekle sokmak, elbette ve elbette yarattığı her varlığı, hem de hiç kapalı bir yanı kalmamak üzere bilen ve o varlığa istediği şekli vermeye gücü ve ilmi yeten Cenab-ı Hakk'ı en sağır kulaklara dahi duyuracak kuvvette bir ilandır.

Fıtrat ve Vicdan Delili: Allahı tanımanın sayılamayacak kadar çok delil ve işaretleri insanın yaratılışında, fıtratında mevcuttur. Bunlardan birkaç örnek: İnsan fıtratı ve vicdanı her nimetin mutlaka şükür istediğini bilir. Bir peygambere kavuşmuş ve hidayete ermişse şükrünü Allaha yapar. Aksi halde batıl mâbutlara tapar. Bu tapma insan vicdanın insanı zorlamasıyla gerçekleşir. Güzelliği takdir hissi de insan fıtratında mevcuttur. Sergiler, fuarlar bu his ile gerçekleşir. İnsan bu yaratılışının gereği olarak, şu sema yüzünde sergilenen yıldızları, zemin yüzünde boy gösteren çiçekleri, ağaçları, ormanları dolduran ceylanları, aslanları, denizlerde kaynaşan balıkları seyretmek ve onlardaki İlâhî sanatın mükemmelliğini takdir etmek durumundadır.

Tarih: Dinler tarihi şahittir ki, insanlık hiçbir devrini dinsiz geçirmemiştir. Batıl, hatta gülünç dahi olsa, hemen her devirde bir dine inanmış ve bir manevi sistemi takip etmiştir. İnsan fıtratına inanma duygusunu Allah koymuştur ve insan O’na (Allah’a) inanmakla mükelleftir.

Kur'an: Kur'an-ı Kerim'in Kelamullah olduğunu ispat eden bütün deliller, aynı zamanda Cenab-ı Hakk'ın varlığını da ispat eder durumdadır. Kur'an'ın Allah kelamı olduğuna dair yüzlerce delil vardır. Bunlar, Kur’an ile alakalı İslam kaynaklarında en ince teferruatına kadar mevcuttur. Bütün bu deliller, kendilerine mahsus dilleriyle "Allah vardır" derler.

Peygamberler: Peygamberlerin ve bilhassa Peygamberler Efendisi İki Cihan Serveri'nin (a.s.m) peygamberliğini ispat eden bütün deliller de, yine Cenab-ı Hakk'ı anlatan delillere dahil edilmelidir. Zira Peygamberlerin varlıklarının gayesi, Tevhid; yani Allah'ın varlık ve birliğini ilan etmektir. Öyleyse, her peygamberin kendi peygamberliğini ispat eden bütün delilleri, aynı zamanda, Cenab-ı Hakk'ın varlığına da delil olmaktadır. Bir peygamberin hak nebi olduğunu ifade eden bütün deliller, aynı kuvvetle, hatta daha da öte bir kuvvetle "Allah vardır ve birdir" demektedir.

Yazilarin bir cogu Mehmet Kirkinci adli yazardan alintidir.

Sitelerde Paylaş

Kuran mi sana tuvalete hangi ayaginla girecegini emretti? Kuran mi sana 24 saat ibadet etmeni emretti? Sen Kuranin disinda dostlar edindigin icin sapkinlardansin kardes. Allah in emretmedigi bir sürü seyi emretti diye yapmissin zaten. Buda Allah a büyük sirke girer. Allahin varligi konusuna gelince; Varın ispatı, yokun ispatından her zaman daha kolaydır. Bir elma cinsinin yeryüzünde bulunduğunu, bir tek elmayı göstermekle ispat edebiliriz. Halbuki yokluğunu iddia eden kimse bütün yeryüzünü, hatta kainatı dolaşıp, ancak ondan sonra onun yokluğunu ispat edebilir. Bu ise, imkansızlık çapında bir zorluk demektir. Öyleyse diyebiliriz ki; yok, hiçbir zaman ispat edilemez...

Yokluk bir iddia değildir ki ispat edilsin, varlık bir iddiadır. Neden lafı bu kadar dolandırdığınızı anlamış değilim. Boş bir odada senle oturuyor olsak ve ben durup dururken bu odada yeşil bir canavar var desem, hani nerde diye sormaz mısın? Bir şeyin var olduğunu iddia eden bensem eğer, o varlığın nerede olduğunu ve herşeyden önemlisi "olduğunu" sana ispatlamak zorunda olan da benimdir. Çünkü iddia yı ortaya ben atmışımdır.

Ateist düşünceye göre oda boştur, bunun tartışılacak bir yanı yoktur. Odada tanrı var diyen sensin, neden iddia sana ait olduğu halde karşı taraftan ispat bekliyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...