Jump to content

Allah Unuturmu ?

Recommended Posts

Yokluk bir iddia değildir ki ispat edilsin, varlık bir iddiadır. Neden lafı bu kadar dolandırdığınızı anlamış değilim. Boş bir odada senle oturuyor olsak ve ben durup dururken bu odada yeşil bir canavar var desem, hani nerde diye sormaz mısın? Bir şeyin var olduğunu iddia eden bensem eğer, o varlığın nerede olduğunu ve herşeyden önemlisi "olduğunu" sana ispatlamak zorunda olan da benimdir. Çünkü iddia yı ortaya ben atmışımdır.

Ateist düşünceye göre oda boştur, bunun tartışılacak bir yanı yoktur. Odada tanrı var diyen sensin, neden iddia sana ait olduğu halde karşı taraftan ispat bekliyorsun?

Ateist düsünceden ayrilip o odanin disina bir ciksaniz aslinda diyorum. Evren den bahsediyoruz. Sana evrende baska bir gezegen daha vardir hayati barindiran desem bile sen onu görmeden yoklugunuda inkar edemezsin diyorum :) Bu kadar basit örneklere odaklamayin kendinizi. Oturmus sinirlari cizilmis bir mesafe olan odadan bahsediyorsun :))) bi ara gel seni uzay ile tanistirayim kardes. Ordada bana ayni soruyu sor. Burada yesil bi canavar var de. Her gecen zamanda yeni yeni seyler ile karsilasiyorlar. Bi bakarsin yesil canavar ilede karsilasilir. O zaman kücük dilini yutma derim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateist düsünceden ayrilip o odanin disina bir ciksaniz aslinda diyorum. Evren den bahsediyoruz. Sana evrende baska bir gezegen daha vardir hayati barindiran desem bile sen onu görmeden yoklugunuda inkar edemezsin diyorum :) Bu kadar basit örneklere odaklamayin kendinizi. Oturmus sinirlari cizilmis bir mesafe olan odadan bahsediyorsun :))) bi ara gel seni uzay ile tanistirayim kardes. Ordada bana ayni soruyu sor. Burada yesil bi canavar var de. Her gecen zamanda yeni yeni seyler ile karsilasiyorlar. Bi bakarsin yesil canavar ilede karsilasilir. O zaman kücük dilini yutma derim.

Yeşil canavar yerine istediğin herhangi birşeyi koyabilirsin. Kaldı ki, ben "yeşil canavar diye bir şey evrende hiçbir zaman yoktur" demedim dikkatli okuduysan. Senin yokluğu ispatlamakla ilgili teorine bir örnek olsun diye söyledim. O an bulunduğun yerde -artık hernereyse- bulunmayan birşeyi yeşil canavar yerine kullanabilirsin ve bulunduğunu iddia edebilirsin canın isterse. Mesajın bütününü yorumlamak yerine basit bir kelimeye takılıp kalma.

Ayrıca, hazır evren demişken, dünyanın çevresinde milyarlarca yıldızın neden bulunduğunu-daha doğrusu sana göre yaratıldığını- ve tespit edilenlerin hemen hepsinde neden yaşama dair bir iz olmadığını da açıklar mısın? Tanrı'nın koyma amacı nedir bu yıldızları? Canı sıkılınca eşantiyon olsun, dolu gözüksün diye mi koymuştur yoksa gerçekten mantıklı bir amacı var mıdır? Dünya'nın çevresinde milyarlarca yıldız olmasına rağmen bilimin tespit edebildiği kadarıyla sadece dünyada yaşam olması akıllı tasarımdan çok milyarda bir(ya da birkaç diyelim yaşam olma ihtimaline karşın) görülen bir tesadüfi oluşuma benziyor.

Sitelerde Paylaş

VAR ifadesinin kullanılacağı şeyin, bu ifadeyi haketmesi için belli başlı kriterleri karşılaması lazım.

Aksi taktirde yalan söylenmiş olur.

Buradaki müslümanlara veya genel olarak tanrı inanırlarına varlığın ispatı sorulmaz.

Çünkü hiçbirinin en ufak fikri yok.

Onlara VAR denmiş.

Kulaklarına fısıldanmış bu.

Onlar var nedir bilmezler.

Kuran da var konusunda açıklama yapmaz doğru düzgün.

De ki o Allahtır.

De ki o şöyledir.

De ki o böyledir.

Vs vs vs

Zaten var olsa da olmasa da var demek zorundalar :D

Sitelerde Paylaş

Yeşil canavar yerine istediğin herhangi birşeyi koyabilirsin. Kaldı ki, ben "yeşil canavar diye bir şey evrende hiçbir zaman yoktur" demedim dikkatli okuduysan. Senin yokluğu ispatlamakla ilgili teorine bir örnek olsun diye söyledim. O an bulunduğun yerde -artık hernereyse- bulunmayan birşeyi yeşil canavar yerine kullanabilirsin ve bulunduğunu iddia edebilirsin canın isterse. Mesajın bütününü yorumlamak yerine basit bir kelimeye takılıp kalma.

Ayrıca, hazır evren demişken, dünyanın çevresinde milyarlarca yıldızın neden bulunduğunu-daha doğrusu sana göre yaratıldığını- ve tespit edilenlerin hemen hepsinde neden yaşama dair bir iz olmadığını da açıklar mısın? Tanrı'nın koyma amacı nedir bu yıldızları? Canı sıkılınca eşantiyon olsun, dolu gözüksün diye mi koymuştur yoksa gerçekten mantıklı bir amacı var mıdır? Dünya'nın çevresinde milyarlarca yıldız olmasına rağmen bilimin tespit edebildiği kadarıyla sadece dünyada yaşam olması akıllı tasarımdan çok milyarda bir(ya da birkaç diyelim yaşam olma ihtimaline karşın) görülen bir tesadüfi oluşuma benziyor.

Yesil canavari düsünen kim kardes. Sen yesil canavar dedigin icin bende yesil canavar ile ornek verdim. Bunu kirmizi mor ve blabla diye cesitlendirebiliriz. Allah diyor ki, herseyi yarattim ve sonra arsa kuruldum. Ars en yüksek.

10/3- Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan, sonra da Arş’a2 kurulup işleri yerli yerince düzene koyan Allah’tır. O'nun izni olmaksızın, hiç kimse şefaatçı olamaz. İşte o, Rabbiniz Allah’tır. O halde O'na kulluk edin. Hâlâ düşünmüyor musunuz? 2

44/38- Biz, gökleri, yeri ve bunlar arasında bulunanları, eğlenmek için yaratmadık.

Yildizlarin yaratilma mevzusuna gelince yine onunla ilgili Kurandan ayetlerle devam ediyorum,

37/6- Biz en yakın göğü zinetlerle, yıldızlarla donattık. (Samanyolu bir göktür. Ve evrende samanyolu gibi göklerde mevcuttur)

6/97- O, sayelerinde, kara ve denizin karanlıklarında yolunuzu bulasınız diye sizin için yıldızları yaratandır. Bilen bir toplum için âyetleri ayrı ayrı açıkladık. ( Bilimin arastirmis olduguna göre hayvanlarda yollarini yildizlar ile bulurlar)

Buda Newton Dünyanin bulundugu yer ile ilgili bir söyleyis,

Güneş'ten, gezegenlerden ve kuyruklu yıldızlardan oluşan bu çok hassas sistem, sadece akıl ve güç sahibi bir Varlık'ın amacından ve hakimiyetinden kaynaklanabilir... O, bunların hepsini yönetmektedir ve bu egemenliği dolayısıyladır ki O'na, "Üstün Kuvvet Sahibi Rab" denir.

Albert Einstein ise Maddesel dünyada mucizevi bir düzen vardir demistir.

Bu arada unutmayin, biz koca evrende minicik bir seyiz. Orda Allah in ne alemler yaratmis oldugunu bilemeyiz. Biz kendi alemimizden sorumluyuz.

Su anda yildizlarin 1000 yil isik yili önceki durumlarini görmekteyiz. Yildizlarda her gecen gün yaslanarak enerjilerini kaybetmektedir. Allah ise yildizlarin bulanip söndügü zaman, günes dürüldügü zaman diyerek bir sondan bahsetmistir. Ve buda bilimin kat ettigi yollara bakilirsa aynen bu sekilde devam etmektedir.

Sitelerde Paylaş

Yesil canavari düsünen kim kardes. Sen yesil canavar dedigin icin bende yesil canavar ile ornek verdim. Bunu kirmizi mor ve blabla diye cesitlendirebiliriz. Allah diyor ki, herseyi yarattim ve sonra arsa kuruldum. Ars en yüksek.

10/3- Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan, sonra da Arşa2 kurulup işleri yerli yerince düzene koyan Allahtır. O'nun izni olmaksızın, hiç kimse şefaatçı olamaz. İşte o, Rabbiniz Allahtır. O halde O'na kulluk edin. Hâlâ düşünmüyor musunuz? 2

44/38- Biz, gökleri, yeri ve bunlar arasında bulunanları, eğlenmek için yaratmadık.

Foruma gelen müslümanlar neden hep birbirinin aynısı aynı fabrikada mı üretiliyorlar..

Okuda ögren müslüman

http://www.mucizeyalanlari.com/alti-gunde-yaratilis/

Yildizlarin yaratilma mevzusuna gelince yine onunla ilgili Kurandan ayetlerle devam ediyorum,

37/6- Biz en yakın göğü zinetlerle, yıldızlarla donattık. (Samanyolu bir göktür. Ve evrende samanyolu gibi göklerde mevcuttur)

6/97- O, sayelerinde, kara ve denizin karanlıklarında yolunuzu bulasınız diye sizin için yıldızları yaratandır. Bilen bir toplum için âyetleri ayrı ayrı açıkladık. ( Bilimin arastirmis olduguna göre hayvanlarda yollarini yildizlar ile bulurlar)

Allah gelecegi görememiş ilerde hayvanların ışıktan faydalanabilcegini bilememiş..Allahın eksik yanlarından biri daha gelecegi bilmiyor..

Güneş'ten, gezegenlerden ve kuyruklu yıldızlardan oluşan bu çok hassas sistem, sadece akıl ve güç sahibi bir Varlık'ın amacından ve hakimiyetinden kaynaklanabilir... O, bunların hepsini yönetmektedir ve bu egemenliği dolayısıyladır ki O'na, "Üstün Kuvvet Sahibi Rab" denir.

Alıntıladıgın söyleyişin linki vardır dimi ?Uydurmuyorsundur kesin vardir ... sen şimdi o söyleyişinin kaynagını bize verirsin..

Bu arada unutmayin, biz koca evrende minicik bir seyiz. Orda Allah in ne alemler yaratmis oldugunu bilemeyiz. Biz kendi alemimizden sorumluyuz.

Sana bir haberim var artık biliyoruz başka Dünyalar oldugunu:))

Sitelerde Paylaş

Yahu ayetleri bile çarpıtıyorsunuz.

Kurana parantez içi açıklamaları neden koyuyorsunuz.

Allahın akıllı değil de siz mi akıllısınız.

Gök diyor ayette onu hemen samanyolu yapıyorsunuz.

Gök dediğin yerin üstündeki hava tabakasıdır ondan bahsediyor.

Hoş kuran onun hava tabakası olduğunu dahi bilmiyor ya.

13/2- Allah, gökleri gördüğünüz herhangi bir direk olmadan yükselten, sonra Arş’a kurulan, güneşi ve ayı buyruğu altına alandır. Bunların hepsi belli bir zamana kadar akıp gitmektedir. O, her işi (hakkıyla) düzenler, yürütür, âyetleri ayrı ayrı açıklar ki Rabbinize kavuşacağınıza kesin olarak inanasınız.

31/10- Allah gökleri görebileceğiniz direkler olmaksızın yarattı. Yeryüzüne de, sizi sarsmasın diye sabit dağlar yerleştirdi ve orada her türlü canlıyı yaydı. Gökten de yağmur indirip orada her türden güzel ve faydalı bitki bitirdik.

Direk olmadan göğün yükselmesini mucize olarak gösteriyor. :)

Gök, havadır hava. :lol:

67/3- O, yedi göğü tabaka tabaka yaratandır. Rahmân’ın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak (ve düzensizlik) görüyor musun?

Havayla kaplı bir yerde nasıl çatlak oluşsun?

Hemen parantez içi kurtarma gelip, çatlağı düzensizlik olarak kıvırıyor.

22/65- Görmüyor musun ki, Allah bütün yerdekileri ve emri uyarınca denizde akıp gitmekte olan gemileri sizin hizmetinize vermiştir. İzni olmaksızın yerin üzerine düşmesin diye göğü O tutuyor. Şüphesiz ki Allah insanlara karşı çok esirgeyici, çok merhametlidir.

Gök yere nasıl düşsün. Hava hiç yere düşer mi? :lol:

41/12- Böylece onları, iki günde (iki evrede) yedi gök olarak yarattı ve her göğe kendi işini bildirdi. En yakın göğü kandillerle süsledik ve onu koruduk. İşte bu, mutlak güç sahibi ve hakkıyla bilen Allah’ın takdiridir.

67/5- Andolsun biz, en yakın göğü kandillerle donattık. Onları şeytanlara atılan taşlar yaptık ve (ahirette de) onlara alevli ateş azabını hazırladık.

En yakın gök diyor, samanyolu en yakın gök mü?

Kuranın dünya tasvirine göre yıldızlar göğün içindedir.

Sonra bunlar şeytanlara nasıl atış tanesi oluyor? bi açıklasan...

tarihinde kaşif tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

10/3- Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan, sonra da Arş’a2 kurulup işleri yerli yerince düzene koyan Allah’tır. O'nun izni olmaksızın, hiç kimse şefaatçı olamaz. İşte o, Rabbiniz Allah’tır. O halde O'na kulluk edin. Hâlâ düşünmüyor musunuz? 2

Su anda yildizlarin 1000 yil isik yili önceki durumlarini görmekteyiz. Yildizlarda her gecen gün yaslanarak enerjilerini kaybetmektedir. Allah ise yildizlarin bulanip söndügü zaman, günes dürüldügü zaman diyerek bir sondan bahsetmistir. Ve buda bilimin kat ettigi yollara bakilirsa aynen bu sekilde devam etmektedir.

Yani sen şimdi tanrının dünya çevresindeki milyarlarca ışıldamaktan başka işlevi olmayan yıldızları sadece hayvanlar ve insanlar yön bulsun diye mi yarattığını söylüyorsun? Pek zahmetli işmiş. Milyarlarca yıldız yaratmak yerine üstün yaratma gücüyle hayvanlara ve insanlara yön duygusu aşılasaymış daha pratik olurmuş.

Albert Einstein ateisttir. Zorlasan en fazla panteist olarak bulursun. Yani tanrı olarak enerjiyi, yasaları gören ve bunlara inanan biri olarak. Ayrıca, içinde her mucizevi olan cümleyi Tanrıya bağlamak kadar saçma birşey olamaz.

tarihinde Jesterhead tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu ayetleri bile çarpıtıyorsunuz.

Kurana parantez içi açıklamaları neden koyuyorsunuz.

Allahın akıllı değil de siz mi akıllısınız.

Gök diyor ayette onu hemen samanyolu yapıyorsunuz.

Gök dediğin yerin üstündeki hava tabakasıdır ondan bahsediyor.

Hoş kuran onun hava tabakası olduğunu dahi bilmiyor ya.

13/2- Allah, gökleri gördüğünüz herhangi bir direk olmadan yükselten, sonra Arşa kurulan, güneşi ve ayı buyruğu altına alandır. Bunların hepsi belli bir zamana kadar akıp gitmektedir. O, her işi (hakkıyla) düzenler, yürütür, âyetleri ayrı ayrı açıklar ki Rabbinize kavuşacağınıza kesin olarak inanasınız.

31/10- Allah gökleri görebileceğiniz direkler olmaksızın yarattı. Yeryüzüne de, sizi sarsmasın diye sabit dağlar yerleştirdi ve orada her türlü canlıyı yaydı. Gökten de yağmur indirip orada her türden güzel ve faydalı bitki bitirdik.

Direk olmadan göğün yükselmesini mucize olarak gösteriyor. :)

Gök, havadır hava. :lol:

67/3- O, yedi göğü tabaka tabaka yaratandır. Rahmânın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak (ve düzensizlik) görüyor musun?

Havayla kaplı bir yerde nasıl çatlak oluşsun?

Hemen parantez içi kurtarma gelip, çatlağı düzensizlik olarak kıvırıyor.

22/65- Görmüyor musun ki, Allah bütün yerdekileri ve emri uyarınca denizde akıp gitmekte olan gemileri sizin hizmetinize vermiştir. İzni olmaksızın yerin üzerine düşmesin diye göğü O tutuyor. Şüphesiz ki Allah insanlara karşı çok esirgeyici, çok merhametlidir.

Gök yere nasıl düşsün. Hava hiç yere düşer mi? :lol:

41/12- Böylece onları, iki günde (iki evrede) yedi gök olarak yarattı ve her göğe kendi işini bildirdi. En yakın göğü kandillerle süsledik ve onu koruduk. İşte bu, mutlak güç sahibi ve hakkıyla bilen Allahın takdiridir.

67/5- Andolsun biz, en yakın göğü kandillerle donattık. Onları şeytanlara atılan taşlar yaptık ve (ahirette de) onlara alevli ateş azabını hazırladık.

En yakın gök diyor, samanyolu en yakın gök mü?

Kuranın dünya tasvirine göre yıldızlar göğün içindedir.

Sonra bunlar şeytanlara nasıl atış tanesi oluyor? bi açıklasan...

O yazılanların hepsi meal :) Allah ın gerçek sözlerinin manası değil. Ordaki adam sana sadece o sözden hangi anlamların çıkabileceğinide belirtmiş o kadar. O parantez içindekiler yardımcı bilgiler. Hani tas kafalı olanlar daha iyi anlasın diye. Sizin neden sapıtmışlar olduğunuz belli oluyor :))

Jasterhead, Bana Einstein in ateist olduğunu ıspatla hemen. Bir şey söylüyorsan eğer onun ıspatıda olması gerek.

Sitelerde Paylaş

O yazılanların hepsi meal :) Allah ın gerçek sözlerinin manası değil. Ordaki adam sana sadece o sözden hangi anlamların çıkabileceğinide belirtmiş o kadar. O parantez içindekiler yardımcı bilgiler. Hani tas kafalı olanlar daha iyi anlasın diye. Sizin neden sapıtmışlar olduğunuz belli oluyor :))

Jasterhead, Bana Einstein in ateist olduğunu ıspatla hemen. Bir şey söylüyorsan eğer onun ıspatıda olması gerek.

Ahah, birkaç post önce sana dediklerini ispatla dediğim halde mantıklı bir açıklama yapamadın, şimdi de benden ispat bekliyorsun. Peki.

Belirttiğim gibi Einstein'in düşünceleri panteizm ve panteist tanrı ve ateizm yönündedir. Burada yaygın olarak yapılan bir yanlışa değineyim. Tanrı kelimesi genelde doğaüstü güçleri olan bir varlık yerine kullanılır. Ancak panteizmin tanrısıyla teist tanrı çok farklıdır. Panteistler doğaüstü bir tanrıya hiç inanmazlar. Tanrı kelimesini doğanın ya da kainatın işleyişine hükmeden kanunların doğaüstü olmayan eş anlamlısı olarak kullanırlar. Bu eşanlamlılık doğaüstücülük içermez. Şimdi istersen Einstein in sözlerini inceleyelim.

"Dinsel görüşlerim hakkında okuduklarınız elbette bir yalandı, düzenli olarak tekrar edilmekte olan bir yalan. İnsan suretinde bir tanrıya inanmam ve bunu hiçbir zaman inkar etmedim, aksine bunu açık bir şekilde ifade ettim. Eğer içimde dinsel olarak tanımlanabilecek bir his varsa, bu dünyanın yapısı karşısındaki sınırsız hayranlığımdır, elbette bilimimizin açıklayabildiği kadarıyla"

"Ben doğaya hiçbir zaman bir amaç, hedef veya insan biçiminde olarak anlaşılabilecek bir şey yüklemedim. Doğadan anladığım, onun sadece çok eksikçe kavrayabildiğimiz olağanüstü güzellikte bir yapı olduğu ve düşünen insana alçakgönüllülük hissini aşılaması gerektiğidir. Bu, mistisizm ile hiç alakası olmayan gerçek bir inanca dayalı bir duygudur.

"İnsan suratinde bir tanrı fikri bana oldukça yabancıdır ve hatta safça gelir. Bunlar Türkçe bulabildiklerim. İngilizceyle devam edelim, anlamadığın cümleyi sorabilirsin.

"I cannot imagine a God who rewards and punishes the objects of his creation, whose purposes are modeled after our own — a God, in short, who is but a reflection of human frailty. Neither can I believe that the individual survives the death of his body, although feeble souls harbor such thoughts through fear or ridiculous egotisms."

"“It is quite possible that we can do greater things than Jesus, for what is written in the Bible about him is poetically embellished.

“A God who rewards and punishes is inconceivable to him for the simple reason that a man's actions are determined by necessity, external and internal, so that in God's eyes he cannot be responsible, any more than an inanimate object is responsible for the motions it undergoes. Science has therefore been charged with undermining morality, but the charge is unjust. A man's ethical behavior should be based effectually on sympathy, education, and social ties and needs; no religious basis is necessary. Man would indeed be in a poor way if he had to be restrained by fear of punishment and hopes of reward after death. It is therefore easy to see why the churches have always fought science and persecuted its devotees.”

Dediğim gibi dindarlık ve tanrı panteizmde geleneksel anlamlarının tamamıyla dışında kullanılır. Einstein'da da bu görülebilir. Panteizm sulandırılmış ateizmdir bir nevi. Yani Einstein panteist bir tanrıya( daha doğrusu tanrılara; yerçekimi, fizik kanunları vs) inanan bir ateisttir.

Sen şimdi bunları kafamdan sıktığımı iddia edersin, link vereyim bir de sana (;

http://www.stephenjaygould.org/ctrl/quotes_einstein.html

Bunları diyen adamın hala dindar olduğunu iddia ediyorsan, seninle tartışmanın bir manası yok.

Sitelerde Paylaş

Kuran mi sana tuvalete hangi ayaginla girecegini emretti? Kuran mi sana 24 saat ibadet etmeni emretti? Sen Kuranin disinda dostlar edindigin icin sapkinlardansin kardes. Allah in emretmedigi bir sürü seyi emretti diye yapmissin zaten. Buda Allah a büyük sirke girer. Allahin varligi konusuna gelince; Varın ispatı, yokun ispatından her zaman daha kolaydır. Bir elma cinsinin yeryüzünde bulunduğunu, bir tek elmayı göstermekle ispat edebiliriz. Halbuki yokluğunu iddia eden kimse bütün yeryüzünü, hatta kainatı dolaşıp, ancak ondan sonra onun yokluğunu ispat edebilir. Bu ise, imkansızlık çapında bir zorluk demektir. Öyleyse diyebiliriz ki; yok, hiçbir zaman ispat edilemez...

Bir sarayın kapılarından 999'u açık, biri kapalı olsa, kimse o saraya girilemeyeceğini iddia edemez. İşte inkarcı, devamlı surette kapalı olan o bir tek kapıyı nazara verip onu göstermek ister. Aslında o kapı da, o inkarcı ve onun gibi olanların gözlerine çekilmiş perde sebebiyle onların ruh dünyalarına kapalıdır. Mümin için kapalı kapı yoktur. Yeter ki gözlerini yummasın!... Zaten 999'u herkese açıktır. Hem de ardına kadar...

İşte o kapı ve delillerden birkaçı :

İmkân Delili: İmkân, birşeyin olması ile olmamasının eşit ihtimale sahip olması demektir. Günlük konuşmalarımızda da mümkün derken olabilir de olmayabilir de manasını kast ederiz. Yaratılmış olan her varlık bize şu gerçeği haykırır: Benim olmamla olmamam eşit idi. Şu an ben varsam, var olmamı yoklukta kalmama tercih eden biri var demektir. O ise ancak Allahtır.

Hudus delili: Hudus, sonradan olma demektir. Hudusun en büyük delili değişmedir. Bir varlıkta değişme varsa, bu hareketin bir ilk noktası olacaktır. İşte o noktadan önce o şey varlık sahasına çıkmamıştı. Henüz yoklukta iken var olmayı kendi kendine irade edemeyeceğine ve buna güç yetiremeyeceğine göre bu var oluş Allah’ın yaratmasıyla gerçekleşmiş demektir. Maddenin termodinamik kanununa göre sürekli yokluğa doğru kayması, kainatın durmadan genişlemesi, güneşin süratle tükenişe doğru yol alması gibi hadiseler, bu varlık aleminin bir başlangıcı olduğunu gösteriyor.

San'at: Atomdan insana, hücreden galaksilere kadar bütün kainatta, ince ve baş döndürücü bir sanat göze çarpmaktadır. Evet, bir baştan bir başa kainattaki her eser şu özelliklere sahiptir:

• Büyük sanat değeri taşır.

• Çok kıymetlidir.

• Çok kısa zamanda ve çok kolay yapılmaktadır.

• Çok sayıda olmaktadır.

• Karışık ve çeşit çeşittir.

• Devamlıdır.

Halbuki, kısa zamanda, çok sayıda, kolay ve karışık yapılan işlerde san'at ve kıymet olmaması gerekir. Ancak yapan Allah (c.c.) olursa, o zaman her şey değişir ve zıtlar bir araya gelebilir!..

Devir ve Teselsülün Muhal olması: Devrin muhal olduğu şu misalle açıklanıyor. Bir yumurtayı tavuğun yaptığını iddia eden adama soruyorsunuz. Tavuğu kim yaptı? Buna karşılık onun çıktığı yumurtayı gösteriyor. Buna göre tavuğu aradan çıkardığımızda yumurta yumurtayı yapmış oluyor. Bu ise muhaldir. Teselsül ise bir şeyin silsile halinde ta ilk noktasına kadar gidip o ilk varlığı kimin yaptığını sormak suretiyle Allah’ın varlığını ispat metodudur. Yani bu meyveyi şu ağaç yaptı, o bir önceki meyveden oldu, o da bir önceki ağaçtan. Böylece ilk ağaca yahut ilk meyveye kadar varıyor ve soruyoruz : Bunu kim yarattı diye .

Kur'an yolu devir ve teselsülden çok farklıdır. Yumurtayı kim yaptı? Yahut meyveyi kim yaptı? sorusunun cevabı, doğrudan doğruya, “Allah yarattı” diye cevap verilir. İlim, irade, şefkat, merhamet kavramlarından bir nasibi olmayan, insanı tanımayan, hikmetten, sanattan anlamayan bu sebeplerin (tavuğun ve ağacın) sonucun yaratılmasında hiçbir tesirleri olmadığı ispat edilir. Böylece devir yahut teselsül deliline gerek duyulmaz.

Hikmet ve gaye delili: Her varlıkta kendisine mahsus bir gaye, bir maksat, bir fayda takip edildiği göze çarpmakta ve hiçbir şeyde gayesizlik, manasızlık ve israf sayılacak herhangi bir durum müşahede edilmemektedir. Hâlbuki, ne madde aleminde, ne bitki ve hayvanat dünyasında, ne de eşya ve hadiselerde şuur ve idrak mevcut değildir ki, bu gayeler silsilesi takip edilebilsin. Öyle ise, kainattaki bu şuurlu işleyişi ve bu hikmet ve gayeleri ancak Allaha isnat etmekle makul bir yol tutmuş olabiliriz.

Yardımlaşma delili: Yağmurun toprağın imdadına, güneşin gözlerin yardımına koşmalarından, ta havanın kanı temizlemesine kadar, bu alem bir yardımlaşma hareketiyle adeta dolup taşmaktadır. Bu yardımlaşmayı yapan taraflar birbirlerini tanımamakta, bilmemektedirler Öyle ise bu merhametli icraatı sebeplere vermek mümkün değildir.

Temizlik: Kainattaki nezafet ve temizlik, başlı başına bir delil olarak, bize Kuddüs ismiyle müsemma bir Zat'ı (c.c.) anlatmaktadır. Toprağı temizleyen bakteriler, böcekler, karıncalar ve nice yırtıcı kuşlar; rüzgar, yağmur ve kar; denizlerde buzullar ve balıklar; gezegenimizde atmosfer, uzayda kara delikler; bünyemizde kanımızı temizleyen oksijen ve ruhumuzu sıkıntılardan kurtaran manevi esintiler, hep Kuddüs isminden haber vermekte ve o ismin verasındaki Zat-ı Mukaddes'i göstermektedir.

Simalar: Herhangi bir insanın siması, en ince teferruatına kadar kendisinden evvel geçmiş milyarlarca insandan hiçbirisine birebir benzememektedir. Bu kaide, kendisinden sonra gelecekler için de aynen geçerlidir. Bir cihette birbirinin aynı, diğer cihette birbirinden ayrı milyarlarca resmi küçücük bir alanda çizip, sonra da kendileri gibi olması mümkün, milyarlarca resimden ayırmak ve her şeyi sonsuz ihtimal yolları içinde bir yola ve bir şekle sokmak, elbette ve elbette yarattığı her varlığı, hem de hiç kapalı bir yanı kalmamak üzere bilen ve o varlığa istediği şekli vermeye gücü ve ilmi yeten Cenab-ı Hakk'ı en sağır kulaklara dahi duyuracak kuvvette bir ilandır.

Fıtrat ve Vicdan Delili: Allahı tanımanın sayılamayacak kadar çok delil ve işaretleri insanın yaratılışında, fıtratında mevcuttur. Bunlardan birkaç örnek: İnsan fıtratı ve vicdanı her nimetin mutlaka şükür istediğini bilir. Bir peygambere kavuşmuş ve hidayete ermişse şükrünü Allaha yapar. Aksi halde batıl mâbutlara tapar. Bu tapma insan vicdanın insanı zorlamasıyla gerçekleşir. Güzelliği takdir hissi de insan fıtratında mevcuttur. Sergiler, fuarlar bu his ile gerçekleşir. İnsan bu yaratılışının gereği olarak, şu sema yüzünde sergilenen yıldızları, zemin yüzünde boy gösteren çiçekleri, ağaçları, ormanları dolduran ceylanları, aslanları, denizlerde kaynaşan balıkları seyretmek ve onlardaki İlâhî sanatın mükemmelliğini takdir etmek durumundadır.

Tarih: Dinler tarihi şahittir ki, insanlık hiçbir devrini dinsiz geçirmemiştir. Batıl, hatta gülünç dahi olsa, hemen her devirde bir dine inanmış ve bir manevi sistemi takip etmiştir. İnsan fıtratına inanma duygusunu Allah koymuştur ve insan O’na (Allah’a) inanmakla mükelleftir.

Kur'an: Kur'an-ı Kerim'in Kelamullah olduğunu ispat eden bütün deliller, aynı zamanda Cenab-ı Hakk'ın varlığını da ispat eder durumdadır. Kur'an'ın Allah kelamı olduğuna dair yüzlerce delil vardır. Bunlar, Kur’an ile alakalı İslam kaynaklarında en ince teferruatına kadar mevcuttur. Bütün bu deliller, kendilerine mahsus dilleriyle "Allah vardır" derler.

Peygamberler: Peygamberlerin ve bilhassa Peygamberler Efendisi İki Cihan Serveri'nin (a.s.m) peygamberliğini ispat eden bütün deliller de, yine Cenab-ı Hakk'ı anlatan delillere dahil edilmelidir. Zira Peygamberlerin varlıklarının gayesi, Tevhid; yani Allah'ın varlık ve birliğini ilan etmektir. Öyleyse, her peygamberin kendi peygamberliğini ispat eden bütün delilleri, aynı zamanda, Cenab-ı Hakk'ın varlığına da delil olmaktadır. Bir peygamberin hak nebi olduğunu ifade eden bütün deliller, aynı kuvvetle, hatta daha da öte bir kuvvetle "Allah vardır ve birdir" demektedir.

Yazilarin bir cogu Mehmet Kirkinci adli yazardan alintidir.

Ulan aptalın oğlu.Aptal müslüman.Tuvalete sol ayakla girmemi allah emretmedi ama "bana muhabbeti olan,resulumun sünnetine uysun" demiyor mu?Ak cahili.Sana daha bi bok demiyorum.Umutusuz vakasın sen.Umarım bu forumda gezmek sana birşeyler kazandırır.

Sitelerde Paylaş

plavix bana bergüzar teyzeyi hatırlattın..

Onada tüm kanıtları gösterir yanlış yaptıgı yeri belirtirdik ama oda senin gibi gerçekleri kabullenemeyecek kadar kör cahildi..Siz inançlılar değişmiyorsunuz..Ne acı..

Bundan sonra senin yazılarını okumak zaman kaybıdır..

Sitelerde Paylaş

Ulan aptalın oğlu.Aptal müslüman.Tuvalete sol ayakla girmemi allah emretmedi ama "bana muhabbeti olan,resulumun sünnetine uysun" demiyor mu?Ak cahili.Sana daha bi bok demiyorum.Umutusuz vakasın sen.Umarım bu forumda gezmek sana birşeyler kazandırır.

Bana Allah in Hz. Muhammed veya herhangi bir peygamberin sünnetine uymamiz gerektigi hakkinda ayet gösterirmisin? Allah bir cok ayette peygamberlere uyulmasi gerektigini ve peygamberin verdiklerinide almamiz gerektigini bize bildirir. Bunun sebebi ise Kuran ayetlerinin sadece peygambere aciklanmasindan dolayidir. Peygamberler yanlizca Allah tarafindan indirilene uyar ve indirlen ayetleri ise diger insanlarla paylasmak icin görevlidirler. Bunu bir cok alim kendine rant saglam icin kullanirlar. Ama Allah bir cok ayette yanlizca kurana uyulmasi gerektigini ve peygamberleri ise haberci olarak gönderdigini belirtir.

Bu arada sarfetmis oldugun kötü sözleri tekrar sana geri havale ediyorum. Ben burda bir insana kötü söz söyleyecek kadar hadsiz degilim. Herkesin kendine göre bir düsüncesi var. Ateist olanlar Allah a inanmiyorlar olabilir fakat burda mevzu fikirleri tartismaksa herkes birbirinin fikrine saygi gösterip o sekilde tartismalidir.

Bu satirlarim ise diger arkadaslarin mevzularina cevap olacak. Bazi arkadaslar Türkce ayetler gösterip te parantez icindekilerin bizim eklememiz oldugunu digerlerininde has kuranda yazilan bir bicim oldugunu soylemektedir. Fakat o kelome kurandan cevirilirken bir cok seyin bir kac manasi daha var. Onlarida parantez icinde kolaylik olsun diye eklemektedirler. Tabikide biz iddaa etmedik onlarinda kuranda olmus oldugunu.

Yildizlar mevzusuna gelince, bazi arkadaslarda Allah in gelecekten habersiz oldugunu, yön bulmamiz gerektigine sonradan ihtiyacimiz oldugu konusunda bildirmistir. Hayir Allah sana yanlizca yaratmis oldugu güzelliklerden bahsetmektedir. Ondan insanlarinda faydalandigini söylemektedir fakat onu yanlizca insanlar icin yaratilmis oldugunu söylememistir. Allah bize yanlizca bilmemiz gerekenler hakkinda bilgi verir. Geri kalan diger bir cok seyide yer yüzünde yanlizca bizlere vermis oldugu akli kullanarak mucizeleri bulup onlara tanik olmaktir. Bir cogunuz belki bunlari inkar edebilirler ama karsindakine saygidanda kusur vermemelidirler. Bunu unutmayin ispatlanmamis bir cok sey teoridir. Bu teorilere kendinizi %100 olarak teslim etmek zorunda degilsiniz. %1 bile olsa bir sans birakin ki sonra belki dönmek istersinizde dönüs icin bir sebebiniz olmus olur.

Einstein e gelince, einstein cok güzel söylemis. Insan suretinde bir tanrinin olduguna inanmadigini söylemis ne güzel. Oysa Allah yarattigi hic bir seye benzemedigini söylüyor zaten ayetlerde. Bir cok bilim adama tanrinin varligini %100 inkar etmez! Cünkü karsilasmis olduklari düzen ve hayrete düsürücü mucizeler onlarin kafasinda her zaman soru isaretleri birakmistir.

Sitelerde Paylaş

. Bir cok bilim adama tanrinin varligini %100 inkar etmez! Cünkü karsilasmis olduklari düzen ve hayrete düsürücü mucizeler onlarin kafasinda her zaman soru isaretleri birakmistir.

Pilav has yazmissin ama benim icin mucize diye birsey yok,herseyi anlamdirabiliyorum,büyünce sende yaparsin evlat :blink:

Sitelerde Paylaş

Einstein e gelince, einstein cok güzel söylemis. Insan suretinde bir tanrinin olduguna inanmadigini söylemis ne güzel. Oysa Allah yarattigi hic bir seye benzemedigini söylüyor zaten ayetlerde. Bir cok bilim adama tanrinin varligini %100 inkar etmez! Cünkü karsilasmis olduklari düzen ve hayrete düsürücü mucizeler onlarin kafasinda her zaman soru isaretleri birakmistir.

Döşediğim wall of text'den sadece bunu mu anladın sevgili Plavix? Bir sürü sözü var Einstein'ın ve sen sadece işine geleni görmüşsün her zamanki gibi.

Forumda dikkatimi çeken bir durum var. Müslüman forumdaşlara yoğun biçimde hakaret ediliyor bazı başlıklar altında. Bir insana ve onun düşüncelerine saygı duymak zorunda değilsiniz. Ancak bu size hakaret etme hakkı vermez. Dışlanıyoruz, azınlıktayız hakaret edilip kötü gözle bakılıyor diyen ateist arkadaşlar, siz aynı davranışı karşı tarafa yaparsanız desteklediğiniz görüşün ne anlamı kalır? Ateizm'e zaten öcü gibi bakılıyor ülkede, ateistlerin ahlaksız olduğu iddia ediliyor; böyle bir durumda küfredip aşağılamak yerine seviyeli tartışırsanız en azından bir şeyler değişmeye başlayabilir.

Sitelerde Paylaş

Döşediğim wall of text'den sadece bunu mu anladın sevgili Plavix? Bir sürü sözü var Einstein'ın ve sen sadece işine geleni görmüşsün her zamanki gibi.

Forumda dikkatimi çeken bir durum var. Müslüman forumdaşlara yoğun biçimde hakaret ediliyor bazı başlıklar altında. Bir insana ve onun düşüncelerine saygı duymak zorunda değilsiniz. Ancak bu size hakaret etme hakkı vermez. Dışlanıyoruz, azınlıktayız hakaret edilip kötü gözle bakılıyor diyen ateist arkadaşlar, siz aynı davranışı karşı tarafa yaparsanız desteklediğiniz görüşün ne anlamı kalır? Ateizm'e zaten öcü gibi bakılıyor ülkede, ateistlerin ahlaksız olduğu iddia ediliyor; böyle bir durumda küfredip aşağılamak yerine seviyeli tartışırsanız en azından bir şeyler değişmeye başlayabilir.

Foruma yeterince bakmamışsın demek ki..Hele bu başlıga hiç bakmamışsın ilk iletilerin birinde müslüman bir user Ateistlere çok güzel hakaretlerde bulundu ve forumdan atıldı..

Müslümanların baz aldıgı kitaba göre bizim yaşam hakkımız bile yokken..Sen gelmişsin müslümanlara saygı gösterin diyorsun ne hakla bunu isteyebiliyorsun!!!

Ayrıca Ateist ahlakını düşünmek sana mı kaldı..Ateist arkadaşlar kendi ahlaklarını düşünür ..Sanane sen gizliden müslümanlık savunuculugu yapmaya çalışıyorsun yemezler..

Gizli müslolar kendilerini akıllı sanıyor ..Ateistlere yakalalık yaparak müslümanlıklarını gizlemeye çalışıyorlar..Gelde gülme:))

Düşünce dünyasındaki evrenselinsana benziyorlar :))

Sitelerde Paylaş

Foruma yeterince bakmamışsın demek ki..Hele bu başlıga hiç bakmamışsın ilk iletilerin birinde müslüman bir user Ateistlere çok güzel hakaretlerde bulundu ve forumdan atıldı..

Müslümanların baz aldıgı kitaba göre bizim yaşam hakkımız bile yokken..Sen gelmişsin müslümanlara saygı gösterin diyorsun ne hakla bunu isteyebiliyorsun!!!

Ayrıca Ateist ahlakını düşünmek sana mı kaldı..Ateist arkadaşlar kendi ahlaklarını düşünür ..Sanane sen gizliden müslümanlık savunuculugu yapmaya çalışıyorsun yemezler..

Gizli müslolar kendilerini akıllı sanıyor ..Ateistlere yakalalık yaparak müslümanlıklarını gizlemeye çalışıyorlar..Gelde gülme:))

Düşünce dünyasındaki evrenselinsana benziyorlar :))

Benden özür dilemez isen seni dikkate bile almayacagim artik su saatten sonra. Beni ilgilendirmez kimin hatsizlik edip forumdan atildigi. Sen bir hatsizin yaptigi bir seyi tüm müslümanlik adina mal edemessin. Bana gelince diger müslüman olanlarin ne yaptiklari umurumda degil. Isterlerse size yalakalik yapiyorlar dahi olsa. Benim burda olma amacim belli. Insani bir sekilde fikir alisverisi yapmak. Ben kendi inancim dogrultusunda fikirlerimi beyan ederim, bir baskasida kendi bilgilerini beyan eder ve tartismalar da ahlaki sinirlar asilmadan devam eder. Benim sana ve diger ateistlere saygi göstermemi sen yalakalik olarak algilamissan eger o senin kusurun benim degil.

Anlamiyorum ki Allah a neden bu kadar kin besliyorsunuz. Ya size ne yapti o? Kainatta kusuru olan bir sey varsa gösterin. Allah i kötülerken bir kac fasisti örnek vermekten baska ne yapiyorsunuz? Bu dünya sinav dünyasi. Allahi apacik görseniz zaten hepiniz asikar olursunuz. O zaman sinavin ne anlami kalir? Bilimsel yolla ispat ediyorsunuz. Yahu gezegenlerdeki düzen ne o zaman. Amerika bilimde en gelismis ülkelerden biri, niye cogu yaratilisciligi tercih ediyor o zaman?

Bunlari soylememin sebebi inananlari sanki inanmalari icin hic bir sebepleri yokmus gibi yargilamayin. Herkesin inanmis oldugu sey icin muhakkak bir sebebi var. Yok ailen doldurusa getirdi de yok suda. Ulan hanginizin ailesi kafir? Siz niye onlar gibi olmadiniz? Bir cok ateist ailede var cocugu inancli olan. richard dawkins papaganligi yapmayin.

Sitelerde Paylaş

Benden özür dilemez isen seni dikkate bile almayacagim artik su saatten sonra. Beni ilgilendirmez kimin hatsizlik edip forumdan atildigi. Sen bir hatsizin yaptigi bir seyi tüm müslümanlik adina mal edemessin. Bana gelince diger müslüman olanlarin ne yaptiklari umurumda degil. Isterlerse size yalakalik yapiyorlar dahi olsa. Benim burda olma amacim belli. Insani bir sekilde fikir alisverisi yapmak. Ben kendi inancim dogrultusunda fikirlerimi beyan ederim, bir baskasida kendi bilgilerini beyan eder ve tartismalar da ahlaki sinirlar asilmadan devam eder. Benim sana ve diger ateistlere saygi göstermemi sen yalakalik olarak algilamissan eger o senin kusurun benim degil.

Anlamiyorum ki Allah a neden bu kadar kin besliyorsunuz. Ya size ne yapti o? Kainatta kusuru olan bir sey varsa gösterin. Allah i kötülerken bir kac fasisti örnek vermekten baska ne yapiyorsunuz? Bu dünya sinav dünyasi. Allahi apacik görseniz zaten hepiniz asikar olursunuz. O zaman sinavin ne anlami kalir? Bilimsel yolla ispat ediyorsunuz. Yahu gezegenlerdeki düzen ne o zaman. Amerika bilimde en gelismis ülkelerden biri, niye cogu yaratilisciligi tercih ediyor o zaman?

Bunlari soylememin sebebi inananlari sanki inanmalari icin hic bir sebepleri yokmus gibi yargilamayin. Herkesin inanmis oldugu sey icin muhakkak bir sebebi var. Yok ailen doldurusa getirdi de yok suda. Ulan hanginizin ailesi kafir? Siz niye onlar gibi olmadiniz? Bir cok ateist ailede var cocugu inancli olan. richard dawkins papaganligi yapmayin.

Senin kaç üyeliğin var..Jesterhead olarak yazmak sana ne kazandırıyor..Neyse siz müsloların bu acıncak hallerine üzülmüyorum artık..delimisiniz nesiniz .

Sitelerde Paylaş

Meal yani aslı değil diyorsun.

Ne yapalım herkes 7. asır Arapçası mı öğrensin?

Allah bunu bilmiyor mu? O zaman herkesi Arapça biliyor olarak yaratsaydı.

Hemen başladınız yine Arapça'da bir kelimenin birçok anlamı vardır diye.

Bu anlamlar zaman içindeki kıvırma sanatının sonucudur.

Sen onu bırak ayetleri koydum önüne. İtirazın meale mi? Diyanetin meali de mi yanlış.

Bu ayetlere göre göğün kuran tasvirini gördük. Sen bunlara cevap ver.

Meselenin kenarında dolaşma. Cevabın varsa söyle.

Sitelerde Paylaş

Meal yani aslı değil diyorsun.

Ne yapalım herkes 7. asır Arapçası mı öğrensin?

Allah bunu bilmiyor mu? O zaman herkesi Arapça biliyor olarak yaratsaydı.

Hemen başladınız yine Arapça'da bir kelimenin birçok anlamı vardır diye.

Bu anlamlar zaman içindeki kıvırma sanatının sonucudur.

Sen onu bırak ayetleri koydum önüne. İtirazın meale mi? Diyanetin meali de mi yanlış.

Bu ayetlere göre göğün kuran tasvirini gördük. Sen bunlara cevap ver.

Meselenin kenarında dolaşma. Cevabın varsa söyle.

Meale lafim yok yaa benim sana soylemek istedigim sey, parantez icinde belirtilen anlamlar bir diger anlamlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...