Jump to content

Neden Ateistiz?

Recommended Posts

İnsanlığı, çoğu kere beyin yıkayarak, belli ve spesifik bir yaşam tarzını adapte etmeye teşvik eden, hatta zorlayan çeşitli dogma, din ve inançların varlığından dolayı mı ateistiz, yoksa ateist olmamızın daha başka ve derin nedenleri mi var?

Ateist olarak nasıl bir dünya görüşünü savunuyoruz?

Kendimiz için seçtiğimiz ahlaksal değer yargılarının doğası ve kökeni nedir?

Kişinin kendisi için seçtiği ve bizim onaylamadığımız, hatta sapkın ve çağdışı bulduğumuz için reddettiğimiz ve kınadığımız, ahlaksal değer yargıları ve yaşam felsefesine mi karşıyız?

İnsan haklarını, düşünce ve inanç özgürlüğünü savunduğumuzu ileri sürerken, bu şekilde dinlere karşı görünmekle bir çelişki içine düşmüş olmuyor muyuz?

Neden ateistiz arkadaşlar?

Neye veya nelere karşıyız?

Yoksa şizofrenik bir dünya görüşüne mi sahibiz?

Bu şekilde ikili oynamaya hakkımız var mı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kendi adıma yanıtlayayım.

Diyalektik ve tarihi materyalist ideolojiyi öğrendikten sonra, onun bir yan ürünü olarak ateist oldum.

Diyalektik ve tarihi materyalizm, özünde bilimsel bir ideolojidir.

Evreni, dünyayı, toplumu ve insanı objektif olarak ele alır, akıl ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirmemizi sağlar.

Bu değerlendirmeyi yapabildikten sonra, tüm metafizik, idealist ve öznel idealist bakış açılarını ayırt edebilme yeteneğine de kavuşmuş oluruz. Dolayısıyla yalnız insan düşüncesinin ürünü olan, objektif evrende bulunmayan her türlü iddianın, masal ve hayal ürünü olduğunu kolaylıkla fark edebiliriz.

Geriye, ateist olmaktan başka seçenek kalmıyor.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Neden ateist olduğumuza ilk iletideki argümanlar doğrultusunda cevap verilmesi gerekiyor.

Bu yeterince açık değil mi?

İnsanlığı, çoğu kere beyin yıkayarak, belli ve spesifik bir yaşam tarzını adapte etmeye teşvik eden, hatta zorlayan çeşitli dogma, din ve inançların varlığından dolayı mı ateistiz, yoksa ateist olmamızın daha başka ve derin nedenleri mi var?

Kişinin kendisi için seçtiği ve bizim onaylamadığımız, hatta sapkın ve çağdışı bulduğumuz için reddettiğimiz ve kınadığımız, ahlaksal değer yargıları ve yaşam felsefesine mi karşıyız?

İnsan haklarını, düşünce ve inanç özgürlüğünü savunduğumuzu ileri sürerken, bu şekilde dinlere karşı görünmekle bir çelişki içine düşmüş olmuyor muyuz?

Neden ateistiz arkadaşlar?

Sitelerde Paylaş

Kendi adıma yanıtlayayım.

Diyalektik ve tarihi materyalist ideolojiyi öğrendikten sonra, onun bir yan ürünü olarak ateist oldum.

Diyalektik ve tarihi materyalizm, özünde bilimsel bir ideolojidir.

Evreni, dünyayı, toplumu ve insanı objektif olarak ele alır, akıl ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirmemizi sağlar.

Bu değerlendirmeyi yapabildikten sonra, tüm metafizik, idealist ve öznel idealist bakış açılarını ayırt edebilme yeteneğine de kavuşmuş oluruz. Dolayısıyla yalnız insan düşüncesinin ürünü olan, objektif evrende bulunmayan her türlü iddianın, masal ve hayal ürünü olduğunu kolaylıkla fark edebiliriz.

Geriye, ateist olmaktan başka seçenek kalmıyor.

Sevgiler.

Bu açıklama sizin neden ve nasıl bir ateist olduğunuzu oldukça gerçekçi bir şeklide yansıtıyor sevgili Drekinci.

Peki kişisel özgürlük ve insan hakları bağlamında bu açıklamayı nasıl değerlendirmemizi istiyorsun?

Sitelerde Paylaş
Neden Ateistiz?

Kendi adıma,

-Canlılığın oluşumu ve gelişiminin hiçbir doğaüstü müdahaleye gerek duymaksızın gerçekleştiğini bildiğim için.

-En azından üzerinde durduğumuz dinlerin, birçok anlamda; tutarsızlığını fark ettiğim için. ( Kutsal kitapları anladığım için de diyebiliriz. :) )

-Tanrı gibi vasat bir hayalin, gerçek olma ihtimalinin çok düşük olduğunu (bazılarımıza göre, "olmadığını") bildiğim için. vs.

Vicdanım.

Yine; kendi adıma,

Bilimsel, bireyci, kapitalist. :)

tarihinde -Secret- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizm'in insanları kısıtladığı herhangi bir şey yoktur. Ateist olan insan ateist olduğu için bir şeye, bir kurala bağımlı değildir. Bu yüzdende ateist insanların benzer düşünce ve görüşleri olması gerektiği düşüncesi saçmalıktır. Sadece mantık olarak benzeşebilirler. Ateizm sadece bir insanın mantıklı düşünebilmesi sonucu vardığı düşüncesidir, kesinlikle bir inanç değildir. Hayali şeylere sadece inanılabilir, diğerleri sadece düşünceler ve gerçeklerdir. Biraz kafasını kullanabilen vede bütün hayatını ölümden korkarak geçirmeyen her insan ateisttir zaten. Ateizm bir şeye karşı olmayı gerektirmez. Ateizm sanki dinlere karşıymış gibi gözükebilir bazı insanlar için; ama bir şeyleri ortaya atanlar zaten dinlerdir. Hiçbir mantık, hiçbir kanıt olmadan bir şeyleri sonuna kadar savunanlar dinlerdir. Kısacası dinler ateizme, daha doğrusu gerçeklere, mantığa karşıdır. Ateizm, bir insanın beyninin kirlenmemiş, saf düşünceleridir. Bizim inanç özgürlüğünü bu kadar katı bir şekilde savunmamızın nedeni, dünyada dinlerin bu kadar saygı görmesi ve ateistlerin kendi düşüncelerini bile dile getirememesinden kaynaklanmaktadır. Ateistler arasında bile dinlere saygı gösterilmesi gerektiği düşünenler büyük sayıda mevcuttur. Öyle bir sistem kurulmuş ki dünyada, dinlere saygı göstermeseniz de, öyleymiş gibi gözükmek zorundasınız. Düşüncelere hiç saygı gösterilmezken, insanların hayali arkadaşlarına sonsuz saygı gösteriliyor. Bunda ateistlerin bir suçu yoktur, toplum bu şekilde dinlerle gelişmiştir. Topluma bağımlı olarak yaşayan insanlarda da bu düşünceler bu şekilde gelişmiştir. Ateistler saldıran değil, savunan durumdadırlar hep. Kısacası ateistler zaten teistlerle yaşamaya alışmışlardır, sadece kendilerini ve düşüncelerini savunurlar. İnsanlar toplu yaşamaya başladıkları zamandan beri gelişiyor bu sistem, en sonda bu şekle geldi. İnsanların ölüm korkuları ve bir güce inanma ihtiyaçları bitmedikçe bu sistemde değişmez, değişemez.

Sitelerde Paylaş

İlk iletide değindiğim hususlarla çelişkiye düşmemek ve hipokritik olmamak istiyorsak, nasıl bir ateist olmalıyız?

Kendi hesabımıza herşey olabiliriz.

Bunun bir sınırı yok.

Ama aynı zamanda insan haklarını ve özgür düşünceyi savunuyorsak, istediğiniz herşey olamayız.

Ateist olarak dinlere ve Tanrı inancına karşıyız ama, aynı zamanda insan haklarını ve özgür düşünceyi de savunacaksak, nasıl bir politika izlemeliyiz ki, çelişkiye düşmeyelim?

Burada birbirleri ile çelişmediği izlenimini veren iki durum var.

İlki insan hakları, özgür düşünce, din ve inanç kavramı...

İkincisi onların ateizm muvacehesinde nasıl yorumlanacağı......

Ateizm din ve inançlara karşı olunca, bir tür insan hakları ve özgür düşünceye de karşı olmuş gibi duruyor.

Bu ikisini nasıl bağdaştıracağız?

Sitelerde Paylaş

Ateizm din ve inançlara karşı olunca, bir tür insan hakları ve özgür düşünceye de karşı olmuş gibi duruyor.

İnsan hakları ve özgür düşünceyi savunduğumuz için dinlere karşı olmalı ve bunu belirtmeliyiz.

Bu durumda, düşünebilen insanlar için; sorun kalmıyor bence.

Sitelerde Paylaş

Ateizm'in insanları kısıtladığı herhangi bir şey yoktur. Ateist olan insan ateist olduğu için bir şeye, bir kurala bağımlı değildir. Bu yüzdende ateist insanların benzer düşünce ve görüşleri olması gerektiği düşüncesi saçmalıktır. Sadece mantık olarak benzeşebilirler. Ateizm sadece bir insanın mantıklı düşünebilmesi sonucu vardığı düşüncesidir, kesinlikle bir inanç değildir. Hayali şeylere sadece inanılabilir, diğerleri sadece düşünceler ve gerçeklerdir. Biraz kafasını kullanabilen vede bütün hayatını ölümden korkarak geçirmeyen her insan ateisttir zaten. Ateizm bir şeye karşı olmayı gerektirmez. Ateizm sanki dinlere karşıymış gibi gözükebilir bazı insanlar için; ama bir şeyleri ortaya atanlar zaten dinlerdir. Hiçbir mantık, hiçbir kanıt olmadan bir şeyleri sonuna kadar savunanlar dinlerdir. Kısacası dinler ateizme, daha doğrusu gerçeklere, mantığa karşıdır. Ateizm, bir insanın beyninin kirlenmemiş, saf düşünceleridir. Bizim inanç özgürlüğünü bu kadar katı bir şekilde savunmamızın nedeni, dünyada dinlerin bu kadar saygı görmesi ve ateistlerin kendi düşüncelerini bile dile getirememesinden kaynaklanmaktadır. Ateistler arasında bile dinlere saygı gösterilmesi gerektiği düşünenler büyük sayıda mevcuttur. Öyle bir sistem kurulmuş ki dünyada, dinlere saygı göstermeseniz de, öyleymiş gibi gözükmek zorundasınız. Düşüncelere hiç saygı gösterilmezken, insanların hayali arkadaşlarına sonsuz saygı gösteriliyor. Bunda ateistlerin bir suçu yoktur, toplum bu şekilde dinlerle gelişmiştir. Topluma bağımlı olarak yaşayan insanlarda da bu düşünceler bu şekilde gelişmiştir. Ateistler saldıran değil, savunan durumdadırlar hep. Kısacası ateistler zaten teistlerle yaşamaya alışmışlardır, sadece kendilerini ve düşüncelerini savunurlar. İnsanlar toplu yaşamaya başladıkları zamandan beri gelişiyor bu sistem, en sonda bu şekle geldi. İnsanların ölüm korkuları ve bir güce inanma ihtiyaçları bitmedikçe bu sistemde değişmez, değişemez.

Güzel yorumlar.. Bir iki istisnası dışında hepsine katılıyorum.

Ama bence bu sofistike açıklama eksik.

Ateislerin sorumluluğuna hiç değinmiyor.

Ateizmi bireysel ve amaçsız bir etkinlik olarak yorumluyor.

Ateizmin bu bencilce eksik ve kusurlu tanımına itiraz etmeden katılmak benim için çok zor.

İtiraz ediyorum.. Neden itiraz ettiğimi de sonra açıklayacağım.

Sitelerde Paylaş

İnsan hakları ve özgür düşünceyi savunduğumuz için dinlere karşı olmalı ve bunu belirtmeliyiz.

Bu durumda, düşünebilen insanlar için; sorun kalmıyor bence.

Sorun şu:

Dinlere karşı olma ile insan hakları ve özgür düşünceyi nasıl bağdaştıracağız?

Dinleri o şekilde eleştirmeli ve kınamalıyız ki, inanç ve özgür düşünme gibi insan haklarına saysızlık etmeyelim.

Sitelerde Paylaş

Aslında Ateizm özünde din ve inançlara karşı olduğu kadar körü körüne doğmatik şeylere inanılmasınada karşı yani aslında özgür düşünülmesini istiyor . Fakat teistler başkaları tarafından kafalarına yerleştirilen fikirleri kendi düşünceleri olarak gördükleri için otomatikman onların özgür düşüncesine karşı çıkılmış insan haklarına saygısızlık gibi duruyor . Güzel yere parmak basılmış.

Yanlış bilgiye ne kadar yalnış dersen adamın doğrularına o kadar hakaret etmiş olursun .

tarihinde Like a Bunny tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlk iletide değindiğim hususlarla çelişkiye düşmemek ve hipokritik olmamak istiyorsak, nasıl bir ateist olmalıyız?

Kendi hesabımıza herşey olabiliriz.

Bunun bir sınırı yok.

Ama aynı zamanda insan haklarını ve özgür düşünceyi savunuyorsak, istediğiniz herşey olamayız.

Ateist olarak dinlere ve Tanrı inancına karşıyız ama, aynı zamanda insan haklarını ve özgür düşünceyi de savunacaksak, nasıl bir politika izlemeliyiz ki, çelişkiye düşmeyelim?

Ateizm'in özünde herhangi bir şeye karşı olduğunu düşünmüyorum. Bir insan isterse ayakkabısına tapabilir beni rahatsız etmez. Zaten bununda şuan ki dinlerden bir farkı yoktur; ama ne zaman o insan o ayakkabı uğruna cinayetler işler, insanları rahatsız eder, kendi inancını sonuna kadar başkalarına kabul ettirmeye çalışır ve insanlardan saygı beklerse o zaman o insan benim ve diğer insanların özgürlüğü işgal etmiş olur. Buda ateizm neden olduğu bir özgürlük ihlali değildir.

Sitelerde Paylaş
Ateizm'in özünde herhangi bir şeye karşı olduğunu düşünmüyorum. Bir insan isterse ayakkabısına tapabilir beni rahatsız etmez. Zaten bununda şuan ki dinlerden bir farkı yoktur; ama ne zaman o insan o ayakkabı uğruna cinayetler işler, insanları rahatsız eder, kendi inancını sonuna kadar başkalarına kabul ettirmeye çalışır ve insanlardan saygı beklerse o zaman o insan benim ve diğer insanların özgürlüğü işgal etmiş olur. Buda ateizm neden olduğu bir özgürlük ihlali değildir.

Arkadaş güzel anlatmış .

İzni olursa bir iki ekleme yapmak istiyorum.

Kimsenin fikri kimseyi ilgilendirmez . Ateizm bir tartışma ürünü değil , düşünce ürünüdür.Fakat ateist olsun teist olsun herhangi birine saldırı girişimi o insanın özgür düşünce biçimini oturtamamasından kaynaklanır.Herkesi ilgilendirir böyle bir durumda o kişinin haklarından ve özgürlüğünden bahsedilemez .

Sitelerde Paylaş

Sorun şu:

Dinlere karşı olma ile insan hakları ve özgür düşünceyi nasıl bağdaştıracağız?

Dinleri o şekilde eleştirmeli ve kınamalıyız ki, inanç ve özgür düşünme gibi insan haklarına saysızlık etmeyelim.

Şimdi şöyle..

Zaten insan hakları ve özgür düşünceyi en fazla kısıtlayan kurum din değil mi? O zaman dine karşı olarak - ama sadece dinsiz olunduğu için değil; özgür düşünce vs.'yi kısıtladığı için- bir bakıma, özgür düşünceyi savunmuş oluyoruz.

Şunun gibi mesela, atıyorum,

Faşizm, insan haklarını kısıtlar. Bu yüzden ben faşizme karşıyım. Dolaylı sonuç: ben insan haklarını savunuyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu ifadenin ateizmin osuruktan bir tayyare olduğunu farzetmekten hiç farkı yok.

Neden ateistsiniz sorusuna cevabınız, hiçbir açıklama yapmadan, çünkü.........

Böyle bir ateist de olabilirsiniz haliyle ama, ben size katılmıyorum.

Ben sizin gibi değilim. Ve benim gibi çok sayıda ateist var.

Ateist olarak ben bir takım sorumluluklarımın olduğuna inanıyorum.

Onları toplumun yararı uğruna savunmak zorundayım.

Yoksa benim ateizmimin hiç bir yararı ve anlamı yok.

Sitelerde Paylaş
Bu ifadenin ateizmin osuruktan bir tayyare olduğunu farzetmekten hiç farkı yok.

Neden ateistsiniz sorusuna cevabınız, hiçbir açıklama yapmadan, çünkü.........

Böyle bir ateist de olabilirsiniz haliyle ama, ben size katılmıyorum.

Ben sizin gibi değilim. Ve benim gibi çok sayıda ateist var.

Ateist olarak ben bir takım sorumluluklarımın olduğuna inanıyorum.

Onları toplumun yararı uğruna savunmak zorundayım.

Yoksa benim ateizmimin hiç bir yararı ve anlamı yok.

Bu mesajdan sonra benimde anlatmam geregini hatırladım

Öncelikle sorunu cevaplıyım

Neden ateistim ? Düşünme kapasitem gereği hiçbir teoriyi görmeden , düşünmeden , analiz etmeden inanmamamdan kaynaklanır . Kafamda tanrı kavramını hiçbir gerçekliğe dayandıramamamdan dolayı ateistim .

tarihinde Like a Bunny tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neden Ateistim?

Açıkçası bana Ateist adını koyan bir perspektiftir.

Teizm denilen koordinatı merkez alan bir perspektif, kendi kriterlerini koyarak bana "Ateist" (yani "Teist olmayan adam") demektedir.

Genel bir algı perspektifi oluşturulduğunda ben sadece GERÇEKLİK ALGISI BOZUK OLMAYAN bir bireyim.

Düşünce, inanç, ifade özgürlüğü gibi kavramlar mevcut sosyal sistemlerde ön değerlendirme sistemi olmadan koyulduğundan bir anlam ifade etmemektedir.

Yani ön değerlendirme sistemi yok çünkü dogmalar bu kavramları ön değerlendirme sistemi olmadan kullanarak gerçekliğe yapay kavramlar taşımaktadır.

Normalde düşünce ve ifade özgürlüğü doğrulama yapılarak kullanılması gereken bir özgürlük.

Şimdi aynı şekilde hareket özgürlüğü kavramı da var.

Ancak metal detektörünün önünde bu özgürlüğünüz sona erer.

İşte bu nedenle düşünce, ifade ve inanç özgürlüğü gibi kavramlar gerçekler karşısında ön denetime tabi tutulmalıdır.

Siz dünyanın küp olduğunu düşünüp, ifade edip, inanamazsınız.

Veya 2 kere 2'nin 6 olduğuna inanmak diye bir özgürlük kavramı bulunmuyor.

Dogmaların manipülasyonu böyle bir sistem çıkartıyor ortaya.

Çünkü gerçekten kaçmaları için onlara her yerde EMERGENCY EXIT'ler lazım.

tarihinde Ateist Bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu mesajdan sonra benimde anlatmam geregini hatırladım

Öncelikle sorunu cevaplıyım

Neden ateistim ? Düşünme kapasitem gereği hiçbir teoriyi görmeden , düşünmeden , analiz etmeden inanmamamdan kaynaklanır . Kafamda tanrı kavramını hiçbir gerçekliğe dayandıramamdan dolayı ateistim .

Evet... Bunlar ateizmin ilk ve önemli nedenleri.

Ama eminim ki bunların devamı da var sizde ve her ateistde...

Onlarla teizmle mücadele ediyorsunuz.

Aklınız, sağduyunuz ve mantığınız, bilimselliğiniz sizin teizme karşı kullandığınız silahınız.

Ateist olmanın olmazsa olmazları bunlar..

Ama yeterli mi?

Birtakım sorumluluklar da yüklenmeden nasıl iyi ve değerli bir ateist olabileceğinizi düşünüyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...