Jump to content

Neden Ateistiz?

Recommended Posts

• İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateist Bakis,

Tanrı'nın varlığını dolaylı yollardan bilebilirsin.

Ama yokluğunu bilemezsin. Daha önce de demiştim bunları.

Ateizmi çok rahat bırakabilirsin.

Çünkü ateizmi çürütmek son derece basittir.

Tek sorun, bunu başkalarına kanıtlayamazsın.

Çünkü anlatacaklarına inanmazlar.

İnansalar bile bu bir kanıt olmaz. Sadece laf olur.

Yani kişisel bir takım tecrübeler ile sadece kendine yada o an ortamda kim varsa onlara ateizmi çürütebilirsin. :)

Bu nasıl olacak diyorsan, arkadaşlarınla toplanıp bir gece cin çağırma seansları düzenleyebilirsiniz.

Önceden bir takım testler belirleyip, o "şey" geldiği zaman üzerinde bir takım deneyler yapabilir ve kendine deist damgası vurabilirsin.

Şimdi bana gelipte, James Randi'nin ödülünü henüz kimse alamadı sen neden bahsediyorsun diyebilirsin.

Bende bilmiyorum neden kimse bunu kanıtlayamıyor.

Belki de gelen "şey" Tanrı olmadığı için Randi'nin ilgisini çekmemiş olabilir. :)

tarihinde ANTİATEİST tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne kadar özgürlük?

Inananlar kadar özgürmüsünüz?

İnananlar kadar değil cigi, onlardan çok daha fazla, onların olamadığı kadar özgürüz biz.

Gerçek özgürleriz..

Özgürlük insanın beyninde.

Beni götürüp bir hapse tıksalar ateist olduğum için, aklımın içindekileri asla esir edemezler, daima onlardan çok daha güçlü olduğumu bilerek yaşar ve ölürüm.

Onlar gerçek esirler. O nedenle şiddetten besleniyorlar ya zaten..

Sitelerde Paylaş

İnananlar kadar değil cigi, onlardan çok daha fazla, onların olamadığı kadar özgürüz biz.

Gerçek özgürleriz..

Özgürlük insanın beyninde.

Sadece beyinde olan özgürlük yetiyor mu IFeelGood kardesim.Beyinlerde olan özgürlügü biliyorum ya sokakta?

Gercek laik demokratik hukuk ülkesi olmayan ve dinin siyasete alet edildigi bir ülkede, ateistler inananlar kadar özgür olamazlar ve degiller.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateist Bakis,

Tanrı'nın varlığını dolaylı yollardan bilebilirsin.

Ama yokluğunu bilemezsin. Daha önce de demiştim bunları.

Ateizmi çok rahat bırakabilirsin.

Çünkü ateizmi çürütmek son derece basittir.

Tek sorun, bunu başkalarına kanıtlayamazsın.

Çünkü anlatacaklarına inanmazlar.

İnansalar bile bu bir kanıt olmaz. Sadece laf olur.

Yani kişisel bir takım tecrübeler ile sadece kendine yada o an ortamda kim varsa onlara ateizmi çürütebilirsin. :)

Bu nasıl olacak diyorsan, arkadaşlarınla toplanıp bir gece cin çağırma seansları düzenleyebilirsiniz.

Önceden bir takım testler belirleyip, o "şey" geldiği zaman üzerinde bir takım deneyler yapabilir ve kendine deist damgası vurabilirsin.

Şimdi bana gelipte, James Randi'nin ödülünü henüz kimse alamadı sen neden bahsediyorsun diyebilirsin.

Bende bilmiyorum neden kimse bunu kanıtlayamıyor.

Belki de gelen "şey" Tanrı olmadığı için Randi'nin ilgisini çekmemiş olabilir. :)

:)

Komik

Sitelerde Paylaş

Evet, yaşayana kadar herkes için komik gelmiştir. :D

Ben kapıyı gösterdim, gidip açmak sana kalmış.

Kolay gelsin. :)

Hayır,

Komik olan muhabbet.

Zihnin berraklığı bakımından kıyas yapılacak olursa, hayallerle yaşayan birisi olarak bana böyle bir şey önermen ilginç.

Tanrı kavramı OLMAK fiilinin kriterlerini hiçbir zaman karşılamadı ve karşılamayacak.

Olmadığı ispatlanamazmış :)

Benim de kafamda patlıcan burunlu kurtbaşlı bir insan var.

Onun da olmadığı ispatlanamaz.

Böyle terbiyesizlik yapma bir daha.

Delikanlı ol.

"Tanrı kavramı olmak fiilinin hiçbir kriterini hiçbir zaman karşılamadı" diye adam gibi dürüstçe söyleyebil.

Sitelerde Paylaş

Bu ifadenin ateizmin osuruktan bir tayyare olduğunu farzetmekten hiç farkı yok.

Neden ateistsiniz sorusuna cevabınız, hiçbir açıklama yapmadan, çünkü.........

Böyle bir ateist de olabilirsiniz haliyle ama, ben size katılmıyorum.

Ben sizin gibi değilim. Ve benim gibi çok sayıda ateist var.

Ateist olarak ben bir takım sorumluluklarımın olduğuna inanıyorum.

Onları toplumun yararı uğruna savunmak zorundayım.

Yoksa benim ateizmimin hiç bir yararı ve anlamı yok.

Mantıklı düşünebildiğim ve her şeyi sorgulayarak incelediğim için ateistim. Her mantıklı insanında her şeyden önce kendi hayatını yaşamasını gerektiğini düşünüyorum. Ateizm bir din değildir, uğruna hayatınızı mahvettiğiniz zaman sonsuza kadar ödüllendirilmezsiniz. Hayat yeteri kadar uzun değil. Bu kısalıktan korkan insanlar zaten teistlerdir; ama bizim gibi hayatın farkında olan insanların herhangi bir şey uğruna hayatını harcaması kadar büyük bir saçmalık olamaz. Toplumun yararı uğruna bir şey yapmaya çalışırsanız en zararlı çıkan kişi siz olursunuz. Bence bir ateiste düşen görev, kendi hayatını en güzel şekilde değerlendirmektir. Genellikle hayatları berbat olan insanlar allaha sığınırlar. Ya durmadan dua ederler yada öbür dünyayı düşünürler. Hayatınızda kimseye yardım etmeniz gerekmiyor. Kutsal bir şey değil ateizm, gerçeğin temeli sadece. Siz ne düşünüyorsunuz tabi ki bilemem; ama deminde dediğim gibi benim için bir ateistin tek sorumluluğu başka insanların saçmalıklarını umursamadan kendi hayatını en güzel şekilde geçirmektir.

Sitelerde Paylaş

cok felsefi olmayacak ama benim ateist olma sebebim, kisacasi oncelikle dinlerin ve islamin tutarsizligini farketmem, sonrasinda onlarin tanimladiklari tanri kavraminin gercek olamayacagini dusunmem ve en sonunda da evrenin buyuklugu, olusumu ve fizik yasalarina gore dunyadaki yasamin kendiliginden olustugu fikrinden yola cikarak tanrinin olmayacagina ikna olmamdir, sadece fikir degil tabii bir cok yazi okudum ozellikle mantik'in ve diger ateist arkadaslarin makaleleri bana cok yardimci oldu. ateist olmak disaridan goruldugu kadar bilincsiz bir tercih degil bana gore, cunku turkiye gibi bir ulkede yetisen bizler cogu zaman islamin sacmaligini gordugumuz halde bunu sorgulamak yerine kafamizin arka taraflarina atip yasamimizi surdurmeyi tercih ediyoruz ama ne zaman ki gercekten bu konuda kafa yorup kesin 'kararinizi' verirseniz o zaman ozgur oluyorsunuz, ben de bu anlamda ozgurlestigime inaniyorum. ahlak kavramina gelince, bunu tanimlamak zor ama ben fazlasiyla ahlakci ama dindar olmayan bir aile yetistigim icin otomatik olarak belli bir ahlak anlayisi ile yetistirildim ve din korkusu ya da mukafati olmadan insanlarin kendi bilinciyle ahlakli olabilecegine inaniyorum, buna toplumsal ahlakda da diyebilirsiniz ama benimkisi daha cok aileden alinmis diyebilirim, cunku etrafimda dindar olan ama benimle ayni ahlak cizgisinde olmayan bir cok insan var, bu manada din ya da toplumsal ahlak ne kadar etkili bilemiyorum ama belli bilinc duzeyindekiler kendi ahlaklarini olusturuyorlar zaten diye dusunuyorum...

Sitelerde Paylaş

Mantıklı düşünebildiğim ve her şeyi sorgulayarak incelediğim için ateistim. Her mantıklı insanında her şeyden önce kendi hayatını yaşamasını gerektiğini düşünüyorum. Ateizm bir din değildir, uğruna hayatınızı mahvettiğiniz zaman sonsuza kadar ödüllendirilmezsiniz. Hayat yeteri kadar uzun değil. Bu kısalıktan korkan insanlar zaten teistlerdir; ama bizim gibi hayatın farkında olan insanların herhangi bir şey uğruna hayatını harcaması kadar büyük bir saçmalık olamaz. Toplumun yararı uğruna bir şey yapmaya çalışırsanız en zararlı çıkan kişi siz olursunuz. Bence bir ateiste düşen görev, kendi hayatını en güzel şekilde değerlendirmektir. Genellikle hayatları berbat olan insanlar allaha sığınırlar. Ya durmadan dua ederler yada öbür dünyayı düşünürler. Hayatınızda kimseye yardım etmeniz gerekmiyor. Kutsal bir şey değil ateizm, gerçeğin temeli sadece. Siz ne düşünüyorsunuz tabi ki bilemem; ama deminde dediğim gibi benim için bir ateistin tek sorumluluğu başka insanların saçmalıklarını umursamadan kendi hayatını en güzel şekilde geçirmektir.

Biz de bunu savunuyoruz zaten.

İyi ahlaka, davranışa, dürüstlüğe, onur ve gurura sahip örnek bir insan olmaktan bahsediyoruz.

Umarım bu cümleden sen bencilce, istediğin gibi yaşamayı kastetmiyorsun.

Örnek bir insan olmak kolay değil. Güzel bir ömür yaşamak da kolay değil.

Sorumluluk üstlenmeden yaşanan bir ömür hiç bir zaman tam anlamı ile tatmin edici olmayacaktır.

Sorumluluk insanı olgunlaştırır

Çevrendeki Türk ateistlerine bak. Ne demek istediğimi anlarsın.

Ama sen yine de istediğin gibi yaşa. Yine de niyazi olmamaya çalış.

Bize canlı olarak lazımsın.

Bizim ateistlerden beklediğimiz diğer insanlardan farklı, daha verimli bir yaşama sahip olmalarıdır.

Bunu forumlarda oluğu gibi, anomimous olarak da başarabilirsin. Yurt dışından yazarak da... Müstear isimlerle yazarak da..

Önemli olan içindeki güzelliği, bilgeliği, dürüstlüğü, ahlaksal değerleri, yaşama sevgisini başkaları ile paylaşmaktır.

Bunu da ateist olduğunu deklare etmeden yapabilirsin.

Sitelerde Paylaş

Biz de bunu savunuyoruz zaten.

İyi ahlaka, davranışa, dürüstlüğe, onur ve gurura sahip örnek bir insan olmaktan bahsediyoruz.

Umarım bu cümleden sen bencilce, istediğin gibi yaşamayı kastetmiyorsun.

Örnek bir insan olmak kolay değil. Güzel bir ömür yaşamak da kolay değil.

Sorumluluk üstlenmeden yaşanan bir ömür hiç bir zaman tam anlamı ile tatmin edici olmayacaktır.

Sorumluluk insanı olgunlaştırır

Çevrendeki Türk ateistlerine bak. Ne demek istediğimi anlarsın.

Ama sen yine de istediğin gibi yaşa. Yine de niyazi olmamaya çalış.

Bize canlı olarak lazımsın.

Bizim ateistlerden beklediğimiz diğer insanlardan farklı, daha verimli bir yaşama sahip olmalarıdır.

Bunu forumlarda oluğu gibi, anomimous olarak da başarabilirsin. Yurt dışından yazarak da... Müstear isimlerle yazarak da..

Önemli olan içindeki güzelliği, bilgeliği, dürüstlüğü, ahlaksal değerleri, yaşama sevgisini başkaları ile paylaşmaktır.

Bunu da ateist olduğunu deklare etmeden yapabilirsin.

Bu en son yazdıkların benimde desteklediğim şeyler zaten. Ben sadece bir insanın kendi hayatını kötüleştirecek bir şey yapmasına karşıyım. Ateizm'i sanki bir dinmiş gibi görüp uğruna savaşılması gerektiği düşüncesine karşıyım. İnsanların yaşam tarzları tartışmaya açık bir şey değildir, sonuna kadar o insana bağlı bir şeydir; ama dinler bunu kısıtlar. Ateizm'in bir inanç olmadığı konusunda eminim ki hemfikiriz.Ama ateizm sanki bir şeyleri kısıtlıyor ve insanlara bir şeyler yüklüyor gibi gösterirsek savunduğumuz şeyle çelişmiş oluruz.

Sitelerde Paylaş

Ama ateizm sanki bir şeyleri kısıtlıyor ve insanlara bir şeyler yüklüyor gibi gösterirsek savunduğumuz şeyle çelişmiş oluruz.

Bu kaçınılmaz.

Zaten kısıtlanmış ve yüklenmiş insanlara bunların yanlış olduğunu anlatmak, onların konumlarından yeni bir kısıtlama ve yükleme olarak algılanır.

Yani kıstlama ve yüklemeyi kaldırmak için yapılan hareket te kısıtlama ve yükleme olur.

Aynen dişini çekmeye çalıştığın bir hastanın eline sarılması gibi.

Sen hayatta hiç diş çektirmemiş ve diş çektirmek nedir bilmeyen bir hastanın ağzına kerpeteni taktığında,

zor kullanmadan bunun ona iyilik için yapıldığını anlatabilir misin?

Çünkü oradan bakınca, güç ve zor kullanarak kanlı ve ağrılı bir işlem yapıyormuşsun gibi görünüyor.

Ve bu da %99 kötü algılanıyor.

Dolayısıyla senin polyannacılık düşüncelerinin pek ayaklarının yere bastığı söylenemez.

tarihinde Ateist Bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu kaçınılmaz.

Zaten kısıtlanmış ve yüklenmiş insanlara bunların yanlış olduğunu anlatmak, onların konumlarından yeni bir kısıtlama ve yükleme olarak algılanır.

Yani kıstlama ve yüklemeyi kaldırmak için yapılan hareket te kısıtlama ve yükleme olur.

Aynen dişini çekmeye çalıştığın bir hastanın eline sarılması gibi.

Sen hayatta hiç diş çektirmemiş ve diş çektirmek nedir bilmeyen bir hastanın ağzına kerpeteni taktığında,

zor kullanmadan bunun ona iyilik için yapıldığını anlatabilir misin?

Çünkü oradan bakınca, güç ve zor kullanarak kanlı ve ağrılı bir işlem yapıyormuşsun gibi görünüyor.

Ve bu da %99 kötü algılanıyor.

Dolayısıyla senin polyannacılık düşüncelerinin pek ayaklarının yere bastığı söylenemez.

Yalnız ben insanların kafasına bir şey sokmayı amaçladığımı söylemedim. Senin hayattaki amacın nedir bilemem; ama hayatta yapacak bir şey bulamayıp kendini dine vermiş insanlar gibi konuşuyorsun. Din saplantılarına laf ediyor, kendi saplantılarınızı pek göremiyorsunuz sanırım. Polyannacılık düşünceleri gibi bir benzetme yapmışsın, benzetmenin sana daha uygun olduğu düşünüyorum. Rüyadan uyanıp gerçek hayatı görmeyi başlayın biraz. Burada özgürlük için, ateizm için canını verecek gibi konuşuyorsunuz durmadan; ama sonuç olarak herkes kendi hayatını yaşıyor kendi menfaatlerine göre. Doğru olanda bu zaten. Kimsenin kimseye bir şey kanıtlamaya ihtiyacı yok. Gerçekçi konuşun biraz, en azından forumda.

Sitelerde Paylaş

Beyinlerinin özgür oldugunu iddia eden ateistlerin özgür beyinleri bedenlerine duyu organlarina da özgürce komutlar verip yönetebilmeli...Eger yönetemiyorsa beyin gercekten özgür degildir.

Beyinlerimiz özgür diyerek kendinizi aldatip icinizde konusup hesaplastiginiz baska birisini yaratmamaya özen gösterin.Bir gün gelir o kisi özgür beyninizi eline gecirebilir hic istenmiyecek acilar cekilebilir.

Sitelerde Paylaş

Beyinlerinin özgür oldugunu iddia eden ateistlerin özgür beyinleri bedenlerine duyu organlarina da özgürce komutlar verip yönetebilmeli...Eger yönetemiyorsa beyin gercekten özgür degildir.

Beyinlerimiz özgür diyerek kendinizi aldatip icinizde konusup hesaplastiginiz baska birisini yaratmamaya özen gösterin.Bir gün gelir o kisi özgür beyninizi eline gecirebilir hic istenmiyecek acilar cekilebilir.

Farzedelim ki içimizde hesaplaştığımız devamlı herseyi sorgulayan başka birini farketmeden yarattık..bu kişiyi nasıl öldürürüz..

Sitelerde Paylaş

Din konusunda özgürsün,is onunla bitmiyor,sifir tabun olmasi lazim.Din de özgürsün ama ideolojik olarak kölesin :huh:

Sitelerde Paylaş

Farzedelim ki içimizde hesaplaştığımız devamlı herseyi sorgulayan başka birini farketmeden yarattık..bu kişiyi nasıl öldürürüz..

Farkedebilmek cok önemli diye düsünüyorum.Gecikmeden farkina varilirsa profesyonel yardim alinmasini öneririm.Bu konuda profesyonel bilgi sahibi degilim.Her metabolizmanin dayanma gücü ve kendini onarma hizi ayni degildir.Bazi insanlar kendi kendilerinin doktoru olmayi basarabilmislerdir.

Sitelerde Paylaş

Din konusunda özgürsün,is onunla bitmiyor,sifir tabun olmasi lazim.Din de özgürsün ama ideolojik olarak kölesin :huh:

Bilim ve teknoljinin verilerinden baska uyduruk seylerle ugrasmaya degmez.

Sitelerde Paylaş

Farkedebilmek cok önemli diye düsünüyorum.Gecikmeden farkina varilirsa profesyonel yardim alinmasini öneririm.Bu konuda profesyonel bilgi sahibi degilim.Her metabolizmanin dayanma gücü ve kendini onarma hizi ayni degildir.Bazi insanlar kendi kendilerinin doktoru olmayi basarabilmislerdir.

Farketmek aslında kolay..Farkettikten sonra ne yapcagını bilmek zor olabilir..Çünkü devamlı sizi sorgulayan ikinci bir düşünce yada ikinci bir kişilik yorucu olabilir..

Farzedelim ki böyle bir kişiliği yarattınız..Yok etmek istiyormusunuz önce buna karar vermelisiniz..Eger yok etmek istiyorsanız yapıcagınız ilk sey kararlarınızda sabit olmanız .Asla kendinizi sorgulamayın ,kendinize hoşgörülü olun ve kendinizi sevin..Asla başkalarının ne düşüncegini düşünmeyin..Boşverin oluruna bırakın..Bir süre empati yapmayın.Ve asla hayata peşimist bakmayın..olumlu olayların arkasından kötüsünü beklemeyin..Hayatı sevin..

Kararlar alırken mantıklı olanı secin ve asla bu karar dogrumu diye sorgulamayın.Ve bilgi birikiminizi arttırın..

Böyle bir duruma benzer bir sey yasamıstım..Bana yardımcı olan bilgilerin davranısların bazılarını yazdım..Umarım ihtıyacı olan arkadaşlara yardım eder..

Sitelerde Paylaş

Farketmek aslında kolay..Farkettikten sonra ne yapcagını bilmek zor olabilir..Çünkü devamlı sizi sorgulayan ikinci bir düşünce yada ikinci bir kişilik yorucu olabilir..

Özgürlük hakkinda ateistlikle ilgili ironik soru sordum IFeelGood kardesim yanit verince bende yazdim ve konu dagilmaya basladi istedigim yöne dogru gitmedi.Biz iyisi mi "neden ateistiz" sorusuna geri dönelim. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...