Jump to content

korkunun Gücü

Recommended Posts

konu açıklamasında da belirttiğim gibi ; dinleri bu güne kadar capcanlı tutan en önemli iki olgu mevcut.

birincisi korku , ikincisi de açgözlülük.

korku ; sizi cehennemden uzaklaştıracak , açgözlülük ise size cennetin kapılarını açacak...

bu iki büyük gücün esiri olduğumuz müddetçe yarım yamalak yaşayışımıza devam edeceğiz ve bir tarafımız hep üçbuçuk atmaya devam edecek.

Bir tarafta 3.5 atmak.( korku )

diğer tarafta sonsuz yaşam vaadi yani cennet! ( açözlülük)

en çok aç gözlü olan , cennette ilk sırada olacaktır. durmadan namaz kılacaktır insanlara miras yoluyla aldığı ve çoğu zaman manalarını bile anlamadığı nasihatleri bedavadan verecektir. kapısına gelen dilencilere 1 ile 5 tl arasında değişen miktarlarda sadakalar verip , bu sadakaların getirilerini hayal edecektir. hem de öyle büyük şeyler bekleyecektir ki ; gümüşten kaseler dilberler hizmetçiler... Sonsuz yaşam...

ama insanın gerçek bir özgürlüğe ihtiyacı vardır. Tüm korkuları bir kenara itebilme cesaretini göstermek gerekir.

korku , sadece karanlıktır. karanlıkla savaşıp onu yenemeyiz. kılıcı elimize alıp karanlığı yenemeyiz. onu yok edecek tek şey ışık tır. ışık geldiğinde karanlık yok oluverir. cesaret korkuyu yok eden ışığımızdır. Tüm hayatımız boyunca zihnimize işlenen tüm programlardan kurtulmamız şart.

bunu başardığımızda , görüşümüz berraklaşacaktır. ayaklarımız yere sağlam bir şekilde basacaktır.şunu daha iyi anlayabileceğiz :

ortada yaşanılması gereken bir hayat var. dolu dolu , yeniliklerle dolu bir hayat. geçmişin çöplerini ŞİMDİ ye taşıyarak onu kirletmek , gelecekle ilgili boş beklentilerle ŞİMDİ yi ıskalamak yazık olur .

zaman kavramını geçmiş zaman -şimdiki zaman- gelecek zaman diye tanımlamak yanlıştır bana göre.

evet geçmiş zaman vardır ve geçmiştir. Gelecek zaman belki vardır belki yoktur .Ama ŞİMDİKİ zaman hep vardır .ŞİMDİKİ zaman sonsuz zaman olarak tanımlanmalıdır. Ertelemeyi bir kenara bırakıp , seçiminize , bakış açınıza bağlı olarak CENNETi ve ya CEHENNEMİ yaşayalım.çünkü onları yaratan sizlersiniz...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

sevgili Hacı Hocam

aslında cehalet kavramını da yeniden anlamlandırmak gerekiyor bence.

Kendisi hariç olmak üzere dünyadaki gelmiş geçmiş bütün bilgilere sahip biri bana göre CAHİL olabilir.

kendi dışında herşeyi bilen biri olsa olsa BİLGİN olabilir.

Ama kendini bilen biri BİLGE dir.

Bilge kişi bilgiyi deneyimler özümser. Bilgin kişi ise bilgiyi sadece taşır .

Birilerinin taşıdığı bilgiyi başkasının zihnine yüklemesi onu BİLGE yapmaya yetmez diye düşünüyorum.

Öte yandan senin deneyimlediğin bizzat özümsediğin bilgi , sadece sana ait gerçek bir biliştir diye düşünüyorum.

Ölüm gibi... Sadece sen biliyorsundur. diğerlerinin bilgisi hava civadır yüzeyseldir.

Sen bizzat ölümü deneyimlediğinde , bunu senden başkası bilmez. sadece cılız yorumlar yapabilirler.

sevgiler saygılar .

Sitelerde Paylaş

Korku ve cehalete ek olarak her dönem dinin önde gelenleri çok iyi ve organize olarak çalışmaktadır. Hatta bu çalışmalar o kadar iyi sonuç vermektedir ki gönüllü misyonerlik kendini göstermektedir. Ayrıca günümüzde medya da bu konuda misyonunu çok iyi yerine getirmektedir. Dizilerde, filmlerde,reklamlarda hatta ana haber bültenlerinde veya şarkılarda bir çok dini cümle ve vecizeye rastlamak mümkündür. Çocuk içinde bulunduğu ortam itibariyle yoğun bir baskıyla ne olduğunu bile bilmeden inanmaya ve inandıklarını yaşamaya başlıyor. Kısacası sosyal baskı; korku ve cehalet kadar önemli bir konudur.

Sitelerde Paylaş

sevgili DTT

görüşlerinize katılıyorum.

dolmuş bir bardağı doldurmak için , onu boşaltmaktan başka çare yoktur. Mesele ; nasıl boşaltılacağıdır !

sevgiler.

asıl yanılan siz olacaksınız size bilgisiz demiyorum(siz bilgili olduğunuzu savunuyorsunuz ya ) ama bilgiyi yanlış yorumluyorsunuz varlığını bildiğiniz halde inkar yolunu tercih ediyorsunuz.evrim boş bir aldatmaca siz de müridleriniz. herşey Allahı anlatırlken siz kolay yolu seçiyorsunuz inanmamayı ...

Sitelerde Paylaş

konu açıklamasında da belirttiğim gibi ; dinleri bu güne kadar capcanlı tutan en önemli iki olgu mevcut.

birincisi korku , ikincisi de açgözlülük.

korku ; sizi cehennemden uzaklaştıracak , açgözlülük ise size cennetin kapılarını açacak...

bu iki büyük gücün esiri olduğumuz müddetçe yarım yamalak yaşayışımıza devam edeceğiz ve bir tarafımız hep üçbuçuk atmaya devam edecek.

Bir tarafta 3.5 atmak.( korku )

diğer tarafta sonsuz yaşam vaadi yani cennet! ( açözlülük)

en çok aç gözlü olan , cennette ilk sırada olacaktır. durmadan namaz kılacaktır insanlara miras yoluyla aldığı ve çoğu zaman manalarını bile anlamadığı nasihatleri bedavadan verecektir. kapısına gelen dilencilere 1 ile 5 tl arasında değişen miktarlarda sadakalar verip , bu sadakaların getirilerini hayal edecektir. hem de öyle büyük şeyler bekleyecektir ki ; gümüşten kaseler dilberler hizmetçiler... Sonsuz yaşam...

ama insanın gerçek bir özgürlüğe ihtiyacı vardır. Tüm korkuları bir kenara itebilme cesaretini göstermek gerekir.

korku , sadece karanlıktır. karanlıkla savaşıp onu yenemeyiz. kılıcı elimize alıp karanlığı yenemeyiz. onu yok edecek tek şey ışık tır. ışık geldiğinde karanlık yok oluverir. cesaret korkuyu yok eden ışığımızdır. Tüm hayatımız boyunca zihnimize işlenen tüm programlardan kurtulmamız şart.

bunu başardığımızda , görüşümüz berraklaşacaktır. ayaklarımız yere sağlam bir şekilde basacaktır.şunu daha iyi anlayabileceğiz :

ortada yaşanılması gereken bir hayat var. dolu dolu , yeniliklerle dolu bir hayat. geçmişin çöplerini ŞİMDİ ye taşıyarak onu kirletmek , gelecekle ilgili boş beklentilerle ŞİMDİ yi ıskalamak yazık olur .

zaman kavramını geçmiş zaman -şimdiki zaman- gelecek zaman diye tanımlamak yanlıştır bana göre.

evet geçmiş zaman vardır ve geçmiştir. Gelecek zaman belki vardır belki yoktur .Ama ŞİMDİKİ zaman hep vardır .ŞİMDİKİ zaman sonsuz zaman olarak tanımlanmalıdır. Ertelemeyi bir kenara bırakıp , seçiminize , bakış açınıza bağlı olarak CENNETi ve ya CEHENNEMİ yaşayalım.çünkü onları yaratan sizlersiniz...

Öncelikle cennet ve cehennemmi kavramlarını kabul ettiğini varsayarak cevap veriyorum.

cenneti isteminin açgözlülükle oldduğunu belirtmenle başlayalım!!!

Cennet konusunda açgözlü olabilmemiz için an az cennete denk bir yaşam hayat sürmemiz gerekmektedirki açgözlü tanımına uyalım değilmi.Yolda birine tecavüz edilirken yoldan geçen kişinin belki eğleniyorlardır diye sesini çıkarmadığı,insanların birbirlerinin haklarına tecavüz ettiği,savaşların,katliamların olduğu bir dünyada yaşıyoruz.Böyle bir ortamda yaşayan insanların cenneti istemisinde daha doğal ne olabilirki.

hergün hırsızlığın olduğu kavganın olduğu kötü bir semtte otururken daha iyi semtte oturmayı istemek bunun içinde daha fazla çalışıp para kazanmayı istemek açgözlülük olurmu mesala ?

sen buna açgözlülük diyorsan bu sadece içinde bulunduğun düşüncenin seni tam tatmin etmemesinden dolayı karşı tarafa saldrırarak kendini rahatlatma seansının bir parçasıdır.

Gelelim korku meselesine.

O zaman şöyle yapalım bizde insanların korkutmayalım.Mesala devlet insanları korkutmayı bıraksın.

tecavüz olduğu zaman ceza vereceğini söylemesin yada insan öldürmenin ağır bir suç olduğunu bunu yaparsan ceza vereceğini söylemesin kimseyi korkutmasın güzel güzel yaşayalım değilmi :)

Sitelerde Paylaş

Aslında sorun yalnız korku değil..

Cehalet de korkuya eşlik ediyor.

Cehaletin daha da büyük bir gücü var.

Cehaletten bahsedenlere bakın hele :)

sizin durumunuz aynı ciltlerce kitap taşıyan merkeplere benziyor.

Artık burdan bir sonuç çıkrarısınız herhalde ;)

Sitelerde Paylaş

asıl yanılan siz olacaksınız size bilgisiz demiyorum(siz bilgili olduğunuzu savunuyorsunuz ya ) ama bilgiyi yanlış yorumluyorsunuz varlığını bildiğiniz halde inkar yolunu tercih ediyorsunuz.evrim boş bir aldatmaca siz de müridleriniz. herşey Allahı anlatırlken siz kolay yolu seçiyorsunuz inanmamayı ...

Kimsenin senin zihninde yaşattığın tanrının varlığını bildiği falan yoktur, hatta sen bile bilmiyorsun sadece var diye inanıyorsun.

Sürekli yanılgı içindesiniz ateistleri bile tanrının varlığını bildikleri halde inanmıyor diye nitelendirmen, ateizmin ne olduğu hakkında en ufak bir fikrin olmadığını kanıtlıyor.

Yaşamadığın tecrübeyi ortaya atamazsın, tanrının varlığına inanıp ona karşı gelenlere ateist denmez isyankar denir sen bu tecrübeyi yaşayıp adını ateizm koymuşsun. Önce ateizmin ne olduğunu öğren ondan sonra inandığın tanrıya kızıp isyan et.

Ateizm nedir başlığını oku ayrıca, salak salak şeyler yazma.

Sitelerde Paylaş

Zombi,

Korkuyla ilgili genel olarak Osho'ya ait ifadeleri hatırladığın ya da özümsediğin kadarıyla aktarmışsın ilk mesajında ve bu tabii iyi de bir şey ama merak uyandı bende şimdi, doğrudan Osho'dan neden alıntılamıyorsun, tepki riski midir seni durduran?

Osho görüşlerine bir aşağılama falan mı söz konusu buralarda?

Osho'nun resmini kullanıyorsun ama Cigi örneğin bu ismi hiç duymamış... Biraz bahsettim, hemen google'lamış ve bir tartışmada:

"Uyusmus bir halde sex partilerinden kafasini cikartamayan Osho" diye bahsetti de, dedim acaba bu tür ifadelere muhatap olmamak için mi doğrudan bahsetmiyorsun?

Öte yandan resmini kullanmışsın... Aklım karıştı... ^_^

tarihinde esron tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

insanlara hemen bir etiket yapıştırmaya olan merakınız affedilir değil!

bütün bir insan hayatını , okunmuş ve sindirilmiş özümsenmiş onbinlerce kitabı , 50 yıllık bir araştırmayı yok saydınız ve tüm bunları ; "seks partileri düzenleyen bir adam " cümlesi gibi aciz yoksul bir cümle içine hapsettiniz.

İşte bu yüzden bizden düşünür çıkmaz. bizden üreten çıkmaz. İnsanlık namına yararlı olabilecek tek bir üretim , yaratım icad keşif çıkmaz.

Einstein in dediği doğrudur : "Önyargıları parçalamak , atomu parçalamaktan daha zordur! "...

tarihinde zombi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Diesel ,

ne yazdığının ve ne söylediğinin FARKINDA mısın ?

hemen evet diyeceksin .

Bence hayır en ufak bir fikrin bile yok .

Lütfen yazmadan önce düşünme...

Çünkü düşüncelerinin kaynağı kirletilmiş zihnin olabilir.

o zihinden temiz bir şeylerin çıkmayacağı kesin.

Düşünme ki, kaynağını beyninden almayasın. Düşünme ki yüreğin konuşabilsin.

Sen zihnini sustur ve yüreğini konuştur.Zihnin çok kalabalık...

Sitelerde Paylaş

Zombi,

Korkuyla ilgili genel olarak Osho'ya ait ifadeleri hatırladığın ya da özümsediğin kadarıyla aktarmışsın ilk mesajında ve bu tabii iyi de bir şey ama merak uyandı bende şimdi, doğrudan Osho'dan neden alıntılamıyorsun, tepki riski midir seni durduran?

Osho görüşlerine bir aşağılama falan mı söz konusu buralarda?

Osho'nun resmini kullanıyorsun ama Cigi örneğin bu ismi hiç duymamış... Biraz bahsettim, hemen google'lamış ve bir tartışmada:

"Uyusmus bir halde sex partilerinden kafasini cikartamayan Osho" diye bahsetti de, dedim acaba bu tür ifadelere muhatap olmamak için mi doğrudan bahsetmiyorsun?

Öte yandan resmini kullanmışsın... Aklım karıştı... ^_^

Zombi,

Bu mesajıma cevap bekliyorum... İçinden Cigi'den bahsettiğim olan bölümü alıp sanırım ona hitaben yazmışsın ama soruma cevap vermemişsin...

Sitelerde Paylaş

esron

"

bütün bir insan hayatını , okunmuş ve sindirilmiş özümsenmiş onbinlerce kitabı , 50 yıllık bir araştırmayı yok saydınız ve tüm bunları ; "seks partileri düzenleyen bir adam " cümlesi gibi aciz yoksul bir cümle içine hapsettiniz.

İşte bu yüzden bizden düşünür çıkmaz. bizden üreten çıkmaz. İnsanlık namına yararlı olabilecek tek bir üretim , yaratım icad keşif çıkmaz.

Einstein in dediği doğrudur : "Önyargıları parçalamak , atomu parçalamaktan daha zordur! "... demişim.

bu cevap senin içindi...

Sitelerde Paylaş

Sevgili Diesel ,

ne yazdığının ve ne söylediğinin FARKINDA mısın ?

hemen evet diyeceksin .

Bence hayır en ufak bir fikrin bile yok .

Lütfen yazmadan önce düşünme...

Çünkü düşüncelerinin kaynağı kirletilmiş zihnin olabilir.

o zihinden temiz bir şeylerin çıkmayacağı kesin.

Düşünme ki, kaynağını beyninden almayasın. Düşünme ki yüreğin konuşabilsin.

Sen zihnini sustur ve yüreğini konuştur.Zihnin çok kalabalık...

:) valla kimin zihninin kalabalık olduğu belli oluyor.Laf kalabalığı yapmışsın cevap vermemişsinki

Sitelerde Paylaş

esron

"

Einstein in dediği doğrudur : "Önyargıları parçalamak , atomu parçalamaktan daha zordur! "... demişim.

bu cevap senin içindi...

Önce okumalıyız anlamak için, sanırım siz atlayarak okuyorsunuz...

Ben Osho söylemlerini neredeyse ezberledim... Ve de pek severim Osho çözümlemelerini...

Osho'yu etiketleyen ben değilim yani, Cigi...

Ben burada size başka bir soru sordum ve siz benim sorumu es geçmişsiniz:

Osho'nun ifadelerini neden alıntılayarak kullanmıyorsunuz?

Belli ki çok Osho okuyorsunuz ve hayransınız ama onun ifadelerini kendi ifadeniz gibi sunmak yerine, kullandığı metin içinde sunmanız hem konuyu hem sizi daha anlaşılır hale getirecektir, diye düşünüyorum...

tarihinde esron tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

esron siz neden rahatsız oluyorsunuz ?

düşüncelerim bana aittir. osho nun düşünceleri de oshoya aittir.

neden anlamak istemiyorsunuz ?

osho yüzlerce filozofu ortak bir paydada birleştirmeye çalışmış. onların eserlerini okuyarak onyıllarca arayış içinde kalmış .

bu sözler osho ya ait değiller.

krishnamurti , budha , lao tzu , halil Cibran , mevlana ve daha onlarca düşünürün sözleri.

Zen üstadlarının sözleri.

bu sözleri okumuş olmak , anlamış olmak ve yaymaya çalışmak sizi neden rahatsız ediyor ?

osho nun resmini kullanıyorum , başka bir gün krishnamurti nin resmini kullanacağım. Görenler araştırsınlar diye.

şu ana kadar binden fazla kitap okudum . Bunların çok az bir kısmı osho ya ait. belki 50 tane... görüş açınızı dar tutmayın...

Sitelerde Paylaş

diesel senin sorularının tek bir cevabı var :

eğer insan gerçekten KENDİNİ bilirse , doğayla evrenle ve onun yaratıklarıyla barışık olur. Herkesle ve herşeyle.

Eğer insan kendini bilirse suç işlemez. (tabii senin suç tanımın farklı da olabilir )

Eğer insan kendini bilirse , başka hiç bir şeyi bilmesine gerek kalmaz.

Ben de diyorum ki ; hiç bir şeye ihtiyacın yok. sadece kendini bil yeter. Herkes kendini bilsin yeter.

Bu hayat çok daha yaşanabilir olacak.

peki kendini nasıl bileceksin ?

işte bu sorunun cevabını gerçekten istiyorsan sana yardım edebilirim.

Ama gerçekten istediğin zaman gel..

Sitelerde Paylaş

bu arada ESRON nickli şahıs,

osho nun sözlerini ezberlemişim diyorsun. buna 10 dakika boyunca güldüm.

yalnızca bu cümle bile seni tanımlamaya yeter.

Eğer osho yu anlasaydın bu sözleri sarf etmezdin :)

sevgiler.

Sitelerde Paylaş

diesel senin sorularının tek bir cevabı var :

eğer insan gerçekten KENDİNİ bilirse , doğayla evrenle ve onun yaratıklarıyla barışık olur. Herkesle ve herşeyle.

Eğer insan kendini bilirse suç işlemez. (tabii senin suç tanımın farklı da olabilir )

Eğer insan kendini bilirse , başka hiç bir şeyi bilmesine gerek kalmaz.

Ben de diyorum ki ; hiç bir şeye ihtiyacın yok. sadece kendini bil yeter. Herkes kendini bilsin yeter.

Bu hayat çok daha yaşanabilir olacak.

peki kendini nasıl bileceksin ?

işte bu sorunun cevabını gerçekten istiyorsan sana yardım edebilirim.

Ama gerçekten istediğin zaman gel..

Sanırı ikimizde insanın kendisini bilmesi konusunda hem fikiriz ancak bunun nasıl olacağı konusunda ayrılıyoruz.

Benim için insanın kendisini bilmesi demek aynı zamanda rabbini bilmesi demektir.

İnan bu konuda istersen bende sana yardım edebilirim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...