Jump to content

Recommended Posts

Evet, bu konu hakkındaki görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Bilim, bildiğim kadarıyla ruhun olmadığını da, olduğunu da ispatlayamadı. Bazı kimseler, olmayan bir şey zaten neden ispatlansın ki diyebilirler. Haklı da olabilirler ancak bilimde ruhun varlığının olabileceğine dair ipuçları var mıdır? Veyahut, kimi bilim adamları ruhun olmadığını ispatlayamıyoruz ama %99 yoktur diyorlar mı? Bildiğim kadarıyla genel kanı, ruhun olup olmadığının ispatlanamadığıdır. İnsan öldükten sonra vücudundan 21gr. eskiliyor iddiasıyla ruh var diyen şahıslara da tek sözüm var; bunun nedeni kişinin vücudundan çıkan gaz olduğudur. Yani o 21gr. ruh filan değil.

Şu ara Allan Kardec'in Ruhlar Kitabını okuyorum belki de inanırım diye ama en ufak bir iman belirmedi bende açıkçası. Deistlere daha hitap eden bir kitap sanki. 671 sayfadan oluşuyor. Biliyorsunuz ki kendisi ruhçuluğun baş mimarı gibi bir şey. Şu anda 495. sayfadayım ve şu ana dek imana gelemedim kesinlikle... Ruhlardan haber alan medyum veya medyomların gerçekliği konusunda ne düşünüyorsunuz ayrıca?!

Özetleyecek olursak bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Tanrı olmadan da ruhlar var mıdır, yoksa tanrıyla bağlantılı ruhlar olabilir mi? Ben kesinlikle negatif ateistim ve sadece fikir almak açısından soruyorum bunu...

Saygılar!

Sitelerde Paylaş

Ruh yoktur.

Bilinç beyinde oluşur.

Beyin de hücrelerden.

Hücrelerin biyokimyasal ve biyo elektriksel etkinlikleri beyin fonksiyonlarını oluşturur.

Materyalist düşünmezseniz böyle safsatalara inanırsınız.

Bak senin beyninin tüm fonksiyonları maddeye bağlıdır.

Alkol, uyuşturucu alırsın kendinden geçersin.

Veya aldığın ilaçlar senin karakterini tamamen değiştirir.

Plavix

17/85- Ve sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir.

Senin tanrın dahi ruhun ne olduğunu bilmiyor merak etme. :D

Sitelerde Paylaş

17/85- Ve sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: “Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir.”-Plavix-

Kim kime deki diyor? Buradaki size, insanogluna mi?

Yani Allah direk Muhammed'e mi hitap ediyor?

Yokaa, Allah baska bir araci eline, Muhammed'e mi "de ki" diyor?

Burada verilmek istenen "Insanogluna verilen az ilimden dolayi, insanoglu bu az ilim ile ruhun ne oldugunu algilayamaz ve o yuzden ruh sadece Allahin bilecegi!? bir istir.

Yine buradaki "bilecegi" ruhun ne oldugunu bilmek mi, yoksa ruhun idaresinin controlunu elinde tutmak mi?

Ustelik bunun ilim ile ne ilgisi var?, yani su Yasak elma/bilgi agaci hikayesi mi?

Bu 17/85 nedir?

Kusura bakma da, ben Kuran dilinden ve oradaki komin hangi sahisa direk ya da dolayli olarak mi hitap ettiginden pek anliyamiyorum.

Sitelerde Paylaş

Ruh yoktur.

Bilinç beyinde oluşur.

Beyin de hücrelerden.

Hücrelerin biyokimyasal ve biyo elektriksel etkinlikleri beyin fonksiyonlarını oluşturur.

Materyalist düşünmezseniz böyle safsatalara inanırsınız.

Bak senin beyninin tüm fonksiyonları maddeye bağlıdır.

Alkol, uyuşturucu alırsın kendinden geçersin.

Veya aldığın ilaçlar senin karakterini tamamen değiştirir.

Senin tanrın dahi ruhun ne olduğunu bilmiyor merak etme. :D

Ben sadece araştırmanın boş olduğunu ve bunun yanlızca Allah ın bildiğini açıkladım,o kadar. Kesin olarak %100 emin olduğum bir şey hakkında kimse ile tartışacak halim yok kardeş. İsteyen yazdığımdan ders alır isteyen almaz. Herkesin tercih meselesidir.

Sitelerde Paylaş

Ben sadece araştırmanın boş olduğunu ve bunun yanlızca Allah ın bildiğini açıkladım,o kadar. Kesin olarak %100 emin olduğum bir şey hakkında kimse ile tartışacak halim yok kardeş. İsteyen yazdığımdan ders alır isteyen almaz. Herkesin tercih meselesidir.

Zaten size kalmış olsaydık halen mağarada yaşıyor olurduk.

Araştırmaya ve bilime ne gerek var değil mi?

Her şeyi Allah bilir. Bizim aklımız ermez.

Allahın işine karışılır mı hiç.

Hikemetinden sual olunmaz.

:lol:

Sitelerde Paylaş

Ruhun bilimsel tanımı aşağıdaki gibidir:

Allahü teala topraktan adam yaptığında bu adama yaklaşık 5 mbar basınç ve saatte 10 km hızla üflemiştir.

Bu üfleme vasıtasıyla topraktan yapılan adamın ağzından burnundan kıçından başından giren nefes havası toprağın içinde bir etkileşime girmiş ve dışarıya doğru basınçla içerde şişerek kalmıştır.

Topraktan yapılmış olan dış kalıbın ölmesi durumunda da bu nefes hızla dışarı çıkmakta ve daha sonra Allahü Teala bu ruhun toprak kalıp içindeki bozunmuşluğunu ölçmekte ve puan vermektedir.

örneğin toprak kalıptaki cinsel organı sürekli kullanıp zina yapan bir ruh hava olarak ateş dolu bir yere gönderilir.

İşte ruh böyledir.

Cenabı Rab iyiki üflemiş bunu, yoksa toprak toprak gezecektik.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, islamcılar da yanıtlasınlar bir şey demiyorum ama benim kastettiğim islodaki ruh değil. Ruhçu doktirinci Allan Kardec'e göre ruh maddeeyle bağımlıdır ve ruh sadece insana özgüdür diyor. Reenkarnasyon açısından bazı ruhçular hayvanların da ruhu olduğunu söylüyor. Allan Kardec bir yerinde kitabın şöyle diyor yalnız. Bazı ruhlar önceki yaşamında kötü davranışlar edindiği için onun ızdırap çekmesi için bir kedide enkarne olması olağandır demiş. Ruh her zaman için en iyiye geçmek için tekamül eder diyor kendisi. Bitkilerin ruhu olmadığını direkt söylüyor mesela...

@kaşif - ben kesinlikle ruhun olduğunu savunmuyorum arkadaşım zaten. Söylediğin görüşünde de haklı olduğunu düşünüyorum ama görüşleri okumak ta istiyorum farklı farklı. Mesela, allah ruhu bilir denmesinin bir cevap olduğunu kabul etmiyorum müslümanlarca söylenen. Kuran'da da okumuştum bu cümleyi hatırladım evet! Bu Allan gibi adamlar ruhlardan tebliğ aldıklarını söylüyorlar. Peki neden hiçbir zaman bir bilim adamını davet edip bu tür olaylara şahit olmuyoruz?! Veyahut böyle olaylar oluyor da biz mi bilmiyoruz. Çek Cumhuriyeti'nde Prag'ta hayalet turları diye bir şey var bilen bilir. Mesela bu konu hakkında bilgisi olan, gidip gören oldu mu hiç?!?! :)

Sitelerde Paylaş

Zaten size kalmış olsaydık halen mağarada yaşıyor olurduk.

Araştırmaya ve bilime ne gerek var değil mi?

Her şeyi Allah bilir. Bizim aklımız ermez.

Allahın işine karışılır mı hiç.

Hikemetinden sual olunmaz.

:lol:

Yahu kim dedi şimdi bilime gerek yok diye. Bilime karşı değilizki. Ben sana Ruh u Allah bilir dedim. Kalkmışsın herşeyi Allah bilir zaten boş oturup yanalım halimize diyorsun. Bilimin bile açıklayamadığı beyin mucizesine boş yeremi sahibiz.

Kurana göre Ruh sadece insanlarda mı var?

Kardeş Kur-an ruh tan sadece bir ayette bahsetmiş onuda yazdım yukarıda. Gerisi hakkında ne kadar yorum yapsam boş. İnan bana boş. Görülebilir bir şey olmadığı içinde ıspatı çok zor.

Birde ruh diyince öyle illa insan benzeri bir şey düşünmeyin. Işık dahi olabilir. Bilemeyiz bunu hiç bir zaman.

tarihinde Plavix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu kim dedi şimdi bilime gerek yok diye. Bilime karşı değilizki. Ben sana Ruh u Allah bilir dedim. Kalkmışsın herşeyi Allah bilir zaten boş oturup yanalım halimize diyorsun. Bilimin bile açıklayamadığı beyin mucizesine boş yeremi sahibiz.

Kurana göre Ruh sadece insanlarda mı var?

Kardeş Kur-an ruh tan sadece bir ayette bahsetmiş onuda yazdım yukarıda. Gerisi hakkında ne kadar yorum yapsam boş. İnan bana boş. Görülebilir bir şey olmadığı içinde ıspatı çok zor.

Birde ruh diyince öyle illa insan benzeri bir şey düşünmeyin. Işık dahi olabilir. Bilemeyiz bunu hiç bir zaman.

Kardeşim tamam da, ruhun olduğunun bilinmesi islamı kabul kıldırtmıyor buna emin ol. Ayrıca evet beynin sırları tam olarak çözülmüş değil. Hatta hala insanlar beyinlerinin %10'unu kullanabiliyorlar deniyor. İyi de, belki beynimizin esas olan, en önemli yüzdesi, bu kullandığımız %1O... Geri kalan %9O belki de pek işe aramayacak türden bir alansa buna ne diyeceğiz?! :)

Sitelerde Paylaş

Bence ruh insan uydurması batıl bir inanç..

beynimizde vicudumuzu hareket etmesini sağlayan bir enerji var.Kimine görede ruh budur vicudu hareket ettiren enerji.Günümüze kadar, bilim ilerledikçe ruh diye bir şeyin olmadığı anlaşıldı.ruh varsa eğer bedenimizle bir ilişki içinde olmalı.Ama bilim böyle bir ilişki göremiyor..

Sitelerde Paylaş

Bence ruh insan uydurması batıl bir inanç..

beynimizde vicudumuzu hareket etmesini sağlayan bir enerji var.Kimine görede ruh budur vicudu hareket ettiren enerji.Günümüze kadar, bilim ilerledikçe ruh diye bir şeyin olmadığı anlaşıldı.ruh varsa eğer bedenimizle bir ilişki içinde olmalı.Ama bilim böyle bir ilişki göremiyor..

Ruhun ne ve nasil bir sey oldugunu bilmiyoruz. Belki o bahsettigin enerji bile olabilir. Ruh filmlerdeki gibi hayalet degildir.

Sitelerde Paylaş

Kardeşim tamam da, ruhun olduğunun bilinmesi islamı kabul kıldırtmıyor buna emin ol. Ayrıca evet beynin sırları tam olarak çözülmüş değil. Hatta hala insanlar beyinlerinin %10'unu kullanabiliyorlar deniyor. İyi de, belki beynimizin esas olan, en önemli yüzdesi, bu kullandığımız %1O... Geri kalan %9O belki de pek işe aramayacak türden bir alansa buna ne diyeceğiz?! :)

göremediği Allaha inanmak istemeyen bir ateist görünmeyen ruha nasıl inanır bu çok şaçma kendi içinde çelişkiye düşüyorsun.belki hemen islamı kabul kıldırtmaz ama en azından ruhun varlığını düşünen insan aklını doğru çalıştırmaya başlamış demektir ve diğer olguları da düşünür.

tarihinde rose88 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam'da ruh-muh yoktur. Ruh öğretileri İsrailiyattır. Hıristiyanlıktan İslam'a geçmiştir. İnsanda doğumla gelen, ölümle giden bir ruh olduğu inancı Hıristo inancıdır. Bu inanca göre ruhlar reenkarne olabilir, bazı yerleri mesken edinerek insanları korkutabilir. Asırlardır pek çok diğer Hıristiyan inanışı gibi ruh inanışı da İslam'a sokulmuş, İslam inanırları Hıristiyan inançlarına İslamdanmış gibi inanmışlar ve inanmaya devam etmektedirler.

İslam'da bilinen şekliyle ruh kavramı yoktur. Kuran'da geçen ruh ise can/nefs veya cebrail'i gösteren tanımlamalardır. Bunun dışında İslamda seyahat eden, beden beden gezen bir ruh inancı bulunmaz. islamda her can, her beden ölür, taa kıyamete kadar ölü olarak kalırlar. Kıyamette İsrafil sur'a üfler ve her beden yeniden dirilir... Bu diriliş hesaba çekilmek içindir. İslamın masalı budur. Ruhla ilgili diğer bildikleriniz ise Hıristo masallarıdır...

Sitelerde Paylaş

Psikolojinin kabul ettiği ruh Şuuraltıdır.Ancak şuuraltı düşünce ve sevgisi nerede oluşur?Beyindemi yoksa İnsan hücre çekirdeği içinde bulunan DNA sarmalı genlerindemi?Ben genlerde oluştuğuna inanıyorum(Ama sadece inançtır)Ve bu şuuraltı dünyası varlıkların özüdür.İlahi kitaplarda bahsedilen kavimlerde şuuraltı dünyası ile ilgilidir.Alem olan ise beşerin ta kendisidir.Her insan kendi şuuraltının Allahıdır.Onun içinde Bektaşi "Allah var türlü türlü"demiştir.Selamlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...