Jump to content

Epistemoloji Uzerine

Recommended Posts

• İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Nesnellik ile yapisallik Farki

Felsefenin ontolojik ideolojisi olan ve "gercek varlik" konusunda realizm adi altinda gorus belirten, fenomene KESINLIK, SABITLIK ve SAHIPLIK temelindeki diger ideolojilerle tartisan bakis acisi; temel olarak nesnelligi almakta ve sadece nesnel gercekligi one surmektedir. Bu temelde de oznel gercekik ve isimsel gerceklik ideolojileri ile tartismaktadir.

Realizmin, aslinda temeli ontolojik ideoloji olan ve "mustakil var olan varlik" konusunda fenomene KESINLIK, SABITLIK VE SAHIPLIK olarak bakan bakis acisi madde ve onun ideolojisi materyalizmdir.

Materyalizmin NESNELSELLIGI VE OBJEKTIFLIGI, objektivist, yani nesnelci epistemoloji olarak; epistemolojinin de bilim ve bilimsellik ile ilgili ideolojilerinden biridir.

Nesnelci bilgi; insanoglunun dissal, gorunussel bilginin bilinebilecegini ve sadece bu bilginin gecerliligini ve kesinligini savunur.

Halbuki, constructivist, yani yapisalci bilgi; bilinebilir gercekligin sadece insanoglunun soyutlama yoluyle ortaya koyumu olan bilgi oldugunu ve bu bilginin surekli suregelen surec icinde gozlemlenebilir, test edilebilir ve yanlislanabilir oldugunu soyler.

Gercekligin, insanoglu dusuncesinden bagimsiz oldugunu, fakat; anlam ve bilgisinin bir insanoglu yapisalligi oldugunu dile getirir. Bu yapisallikta, bilim kisilerinin soyutlamasinin teorisi, formulleri v.s.dir.

Constructivist, yani yapisalci bilgi; boylece hem oznelcilik, hem nesnelcilik hem de pozitivist bilgi den farklilasir.

Sonucta insanoglu kenisine duyu ve duyumsal olarak yansiyani var olarak algilayarak kavramlastirir. Yalniz bu varin, ontolojik olarak ne oldugunu KESINLIK ve SABITLIK ile ortaya koymak yerine; bu varlanan fenomeni, gozlemleyerek, teorisini test ederek ve gerektiginde de yanlislayarak, surekli suregelen surec icinde bildirir, belirtir ve bu bilgiyi de ogrenime sunar. ISTE BU BILGI TARTISMA GOTURMEYEN BILGIDIR. Yani, YAPISAL BILGIDIR.

Nesnellik, yaygın olarak her tür öznel etki ve öğelerden bağımsız olabilme durumunu ifade etmek icin kullanılan bir terimdir. Nesnel bilginin temellendirilmesinde ileri sürülen argümalar aynı şekilde burada da geçerlidir. Nesnellikten kastedilen, özneden kesin bir şekilde bağımsızlıktır, daha doğru bir değişle öznenin (tüm öznellilerinin ötesinde kalarak) birebir nesnenin kendisine uygunluğudur. bunun nasıl olabildiği, kuramsal düzlemde açık değildir; dolayısıyla da bu haliyle nesnellik bir varsayımdan ibarettir.-Alinti-

Yukaridaki alintinin, linki;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Nesnellik

Sitelerde Paylaş

Şimdi farkettim.

Bu başlık Bilim forumundan kaldırılmalı.

Epistemoloji kesinliği olan bir bilim dalı değildir.

Bu arkadaşın burada yaptığı da BİLİMSEL GERÇEKLER değil YORUMLARDIR.

Felsefenin ileri sürdüğü herşey KENDİ BAŞINA sadece REFERANS alınmalıdır.

Başlı başına bir BİLİM değil.

Bu başlık Bilim Forumuna ters.

Ayrıca Evrensel-İnsan idealisttir.

İdealizm başlı başına bir sanrı ve rahatsızlıktır.

İdealizm, felsefede, en geniş anlamıyla, tinsel güçlerin evrendeki tüm süreçleri ya da olup bitenleri belirlediğini savunan tüm felsefe öğretilerini içerecek biçimde kullanılan terim.Varolan her şeyi "düşünce"ye bağlayıp ondan türeten; düşünce dışında nesnel bir gerçekliğin varolmadığını, başka bir deyişle düşünceden bağımsız bir varlığın ya da maddî gerçekliğin bulunmadığını dile getiren felsefe akımını niteler.

tarihinde Birinci Tekil Şahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şimdi farkettim.

Bu başlık Bilim forumundan kaldırılmalı.

Epistemoloji kesinliği olan bir bilim dalı değildir.

Bu arkadaşın burada yaptığı da BİLİMSEL GERÇEKLER değil YORUMLARDIR.

Felsefenin ileri sürdüğü herşey KENDİ BAŞINA sadece REFERANS alınmalıdır.

Başlı başına bir BİLİM değil.

Bu başlık Bilim Forumuna ters.

Ayrıca Evrensel-İnsan idealisttir.

İdealizm başlı başına bir sanrı ve rahatsızlıktır.

İdealizm, felsefede, en geniş anlamıyla, tinsel güçlerin evrendeki tüm süreçleri ya da olup bitenleri belirlediğini savunan tüm felsefe öğretilerini içerecek biçimde kullanılan terim.Varolan her şeyi "düşünce"ye bağlayıp ondan türeten; düşünce dışında nesnel bir gerçekliğin varolmadığını, başka bir deyişle düşünceden bağımsız bir varlığın ya da maddî gerçekliğin bulunmadığını dile getiren felsefe akımını niteler.

Akli metafizigin ontolojisinin idealist ve materyalist ideolojileri disina cikamayan, sadece laf olsun, torba dolsun diye, igneleyici, atisma ve satasma iceren yanitlar vererek, muhalefet eden, ne bir onerme, ne bir karsi onerme,mne de onerme karsiti bilinc ve farkindaligi bulunmayan; bilgi den, bilimden, bilimsellikten ve bilissellikten bir haber beyin tasiyan ve bu beyin ile sadece kendince laf ebeligi ve lafazanlik yapan beyinlere ortaya bir dusunce, bilgi v.s. koymadigi icin, yanit veremiyoruz. Kusurumuza bakilmasin.

Sitelerde Paylaş

Akli metafizigin ontolojisinin idealist ve materyalist ideolojileri disina cikamayan, sadece laf olsun, torba dolsun diye, igneleyici, atisma ve satasma iceren yanitlar vererek, muhalefet eden, ne bir onerme, ne bir karsi onerme,mne de onerme karsiti bilinc ve farkindaligi bulunmayan; bilgi den, bilimden, bilimsellikten ve bilissellikten bir haber beyin tasiyan ve bu beyin ile sadece kendince laf ebeligi ve lafazanlik yapan beyinlere ortaya bir dusunce, bilgi v.s. koymadigi icin, yanit veremiyoruz. Kusurumuza bakilmasin.

Sen bırak bu angutluğu.

Bu konu bilim forumuna ait değil.

O kadar!

Sitelerde Paylaş

Sen bırak bu angutluğu.

Bu konu bilim forumuna ait değil.

O kadar!

Bilimin bilimselligini belirleyen nedir?

Bilimsel olmayan bilim, bilim midir?

Bana varolus felsefesinin ve materyalizmin bilimselligini kanitla.

Bana ateizmin bilimselligini kanitla.

Ama bunlar yerine yine bos konusacak, satasacak ve bilgisizligini kahve kulturu fikirselligi ile susleyeceksen, hic te yanit yazma.

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilimin bilimselligini belirleyen nedir?

Bilimsel olmayan bilim, bilim midir?

Bana varolus felsefesinin ve materyalizmin bilimselligini kanitla.

Bana ateizmin bilimselligini kanitla.

Ama bunlar yerine yine bos konusacak, satasacak ve bilgisizligini kahve kulturu fikirselligi ile susleyeceksen, hic te yanit yazma.

Yahu iyi de bunlar burada tartışılmıyor ki zaten.

Somut bilimsel şeyler.

Sen burada idealizm tabanlı epistemoloji tanımı propagandası yapıyorsun.

Felsefe başlı başına düşünce bilimidir ve düşünce ise evrensel değil lokaldir.

Felsefe "düşüncelerimizi geliştirme yönünde bir referans noktası olmaktan" fazla dikkate alınmamalıdır alınamaz.

Alınırsa bilimsellikten uzaklaşılır.

Kısaca fesefenin konusu dahilindeki hiçbir şey SOMUT BİLİM değildir.

Sadece REFERANS olabilir.

Etrafın düşünce ve algıyla resmedilmesinin sınırı yok değil mi?

Yok ise bu meret görecelilik içerir.

Görecelilik GEÇERSİZLİK yaratır.

GEÇERSİZLİK ise BİLİMİN DÜŞMANIDIR:

Sitelerde Paylaş

Bak bakalim bilim ne imis?

Science (from Latin: scientia meaning "knowledge") is a systematic enterprise that builds and organizes knowledge in the form of testable explanations and predictions about the universe.-Alinti-

Demekki neymis, bilim BILGIYMIS, VARLIK DEGIL.

http://en.wikipedia.org/wiki/Science

Epistemology (i/ɪˌpɪstəˈmɒlədʒi/; from Greek ἐπιστήμη (epistēmē), meaning "knowledge, science", and λόγος (logos), meaning "study of") is the branch of philosophy concerned with the nature and scope (limitations) of knowledge.[1] It addresses the questions:

What is knowledge?

How is knowledge acquired?

How do we know what we know?-Alinti-

http://en.wikipedia.org/wiki/Epistemology

Demekki neymis, bilimin ne oldugunu ortaya koyan FELSEFE DALI EPISTEMOLOJI IMIS, FELSEFENIN VARLIK DALI METAFIZIK (ONTOLOJI/TEOLOJI) DEGIL.

Bilimsel yöntem, en basit haliyle aşağıdaki şekilde özetlenebilir:klkl

1.Evrendeki bir fenomenin gözlemlenmesi-Alinti-

Peki bilimsel yontem ne imis, FENOMENIN GOZLEMLENMESI IMIS, FENOMENIN KENDISI DEGIL.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bilimsel_y%C3%B6ntem

The common thread among all forms of constructivism is that they do not focus on an ontological reality, but instead on a constructed reality-Alinti-

Demekki neymis, varliksal gerceklik yerine yapilandirmaci gerceklik soz konusuymus.

http://en.wikipedia.org/wiki/Constructivist_epistemology

Sitelerde Paylaş

Yahu iyi de bunlar burada tartışılmıyor ki zaten.

Somut bilimsel şeyler.

Sen burada idealizm tabanlı epistemoloji tanımı propagandası yapıyorsun.

Felsefe başlı başına düşünce bilimidir ve düşünce ise evrensel değil lokaldir.

Felsefe "düşüncelerimizi geliştirme yönünde bir referans noktası olmaktan" fazla dikkate alınmamalıdır alınamaz.

Alınırsa bilimsellikten uzaklaşılır.

Kısaca fesefenin konusu dahilindeki hiçbir şey SOMUT BİLİM değildir.

Sadece REFERANS olabilir.

Etrafın düşünce ve algıyla resmedilmesinin sınırı yok değil mi?

Yok ise bu meret görecelilik içerir.

Görecelilik GEÇERSİZLİK yaratır.

GEÇERSİZLİK ise BİLİMİN DÜŞMANIDIR:

Yanitlar, bir onceki mesajda.

Sitelerde Paylaş

Bak bakalim bilim ne imis?

Bu tarz bak bakalım bilim neymiş vs ithamlarda bulunma.

Sanki ben absürd şeyler söylüyormuşum gibi.

Böyle oyunlar oynarsan ben de üç beş şey alır "bak bakalım akıllı olmak neymiş bre aptal" derim sana.

Bu karşı tarafa kendi ağzından söz söyletme işinden vazgeçin.

Terbiyesizlik yapmayın.

Senin sonucun senin sonucun.

Benim ifademi aynen vereceksin!

Bilim ne imiş ve ben ne demişim bunu vereceksin!

Science (from Latin: scientia meaning "knowledge") is a systematic enterprise that builds and organizes knowledge in the form of testable explanations and predictions about the universe.-Alinti-

Demekki neymis, bilim BILGIYMIS, VARLIK DEGIL.

http://en.wikipedia.org/wiki/Science

Bak zorla neden yapıyorsun bu yalancılığı dolandırıcılığı?

Bunlar senin sözlerin.

Bu tanımı benim tam olarak hangi ifademe göre astığını yazacaksın!!!!!!!!!!!

Epistemology (i/ɪˌpɪstəˈmɒlədʒi/; from Greek ἐπιστήμη (epistēmē), meaning "knowledge, science", and λόγος (logos), meaning "study of") is the branch of philosophy concerned with the nature and scope (limitations) of knowledge.[1] It addresses the questions:

What is knowledge?

How is knowledge acquired?

How do we know what we know?-Alinti-

http://en.wikipedia....ki/Epistemology

Demekki neymis, bilimin ne oldugunu ortaya koyan FELSEFE DALI EPISTEMOLOJI IMIS, FELSEFENIN VARLIK DALI METAFIZIK (ONTOLOJI/TEOLOJI) DEGIL.

Epistemoloji bilimin ne olduğunu ortaya koymaz.

Epistemoloji Bilimin Ne Olduğunu DÜŞÜNÜR!!!!!!!!!!!

Epistemolojinin ne ortaya koyacak düzenekleri ne de sistemi vardır.

Kendi içinde bile farklı yaklaşımları olan bir şey TEKİL bir BİLİM koyamaz ortaya.

Bilimsel yöntem, en basit haliyle aşağıdaki şekilde özetlenebilir:klkl

1.Evrendeki bir fenomenin gözlemlenmesi-Alinti-

Peki bilimsel yontem ne imis, FENOMENIN GOZLEMLENMESI IMIS, FENOMENIN KENDISI DEGIL.

http://tr.wikipedia....sel_y%C3%B6ntem

The common thread among all forms of constructivism is that they do not focus on an ontological reality, but instead on a constructed reality-Alinti-

Demekki neymis, varliksal gerceklik yerine yapilandirmaci gerceklik soz konusuymus.

http://en.wikipedia....st_epistemology

Gelmiş constructivism tanımı yapıyorsun, sonra bunu kanun gibi NEYMİŞ? diye sunuyorsun.

philosophical view

Felesefede fact yoktur.

View vardır.

Materyalist felsefe hariç.

Çünkü o view içermez ve bir fact olan MADDE'den başkasını tanımaz.

Şimdi lütfen benim ağzımdan bir daha laf yazma.

Vantrolog musun sen?

Sitelerde Paylaş

Bu tarz bak bakalım bilim neymiş vs ithamlarda bulunma.

Sanki ben absürd şeyler söylüyormuşum gibi.

Böyle oyunlar oynarsan ben de üç beş şey alır "bak bakalım akıllı olmak neymiş bre aptal" derim sana.

Bu karşı tarafa kendi ağzından söz söyletme işinden vazgeçin.

Terbiyesizlik yapmayın.

Senin sonucun senin sonucun.

Benim ifademi aynen vereceksin!

Bilim ne imiş ve ben ne demişim bunu vereceksin!

Bak zorla neden yapıyorsun bu yalancılığı dolandırıcılığı?

Bunlar senin sözlerin.

Bu tanımı benim tam olarak hangi ifademe göre astığını yazacaksın!!!!!!!!!!!

Epistemoloji bilimin ne olduğunu ortaya koymaz.

Epistemoloji Bilimin Ne Olduğunu DÜŞÜNÜR!!!!!!!!!!!

Epistemolojinin ne ortaya koyacak düzenekleri ne de sistemi vardır.

Kendi içinde bile farklı yaklaşımları olan bir şey TEKİL bir BİLİM koyamaz ortaya.

Gelmiş constructivism tanımı yapıyorsun, sonra bunu kanun gibi NEYMİŞ? diye sunuyorsun.

philosophical view

Felesefede fact yoktur.

View vardır.

Materyalist felsefe hariç.

Çünkü o view içermez ve bir fact olan MADDE'den başkasını tanımaz.

Şimdi lütfen benim ağzımdan bir daha laf yazma.

Vantrolog musun sen?

Bak sana cok acik yazacagim. Varligin kokeni var dan ve ol dan gelen ontoloji ve varolustur.

Bilim ve bilimselligin kokeni ise bil den gelen, bilgi, bilim, bilinc v.s. dir.

Simdi laga luga yapma ve aklina teslim olmada, mumkunse en azindan bu yukarida yazilanlari dusun ve yazilanlarin uzerinde dusunmeden de yazma. Cunku gale almayacagim.

Bilim ne varlik ile ilgilenir, ne kesindir, ne de ideolojik ve inancsal bir onermesi vardir.

Bilim bilgidir, bilgi turevdir ve sadece insanoglu eliyle, ait, icin bir monologdur. O yuzden de bilgi kesin olmaz, olamaz. Olsa ide, inanc ile paralel olurdu. HER TURLU VE HERBIR VAR VE OL KOKENLI INACSALLAR VE IDEOLOJILER SABITTIR, KESINDIR VE TARTISMALIDIR. Bilim ve bilimselligi ise, bil kokenlidir, degiskendir, yenilenir ve surekli suregelen surec olarak ta bildirir, bilgilendirir ve belirtir. verdigi bilgi de, varligin ne oldugu degil; fenomenin (ki bu metafizigin varligin ne oldugu tartismasidir) GOZLEMINI VERIR. Bu gozlem, teoriye tasinir, test edilir ve olgulasir (Fact)

BILIMIN TEK GERCEGI OLGUDUR. Ne varlik, ne de olmak, yani bilimin metafizik ve dallari ontoloji ve teoloji ile bir ilgisi yoktur.

Materyalizm de idealizm de, metafizigin varlik ile ilgili ortaya atilmis KESINLIKLI, DEGISMEZ IDEOLOJILERIDIR ve aralarinda tartisirlar.

Bilimin olgusunda ise evrensel onay vardir ve olgu olarak tartismasizdir, taki gozlem ile yanlislanabilene kadar.

Bu yazdiklarimin uzerinde de dusunmeden sabit materyalist aklinla, beni de idealist olarak suclayarak METAFIZIK disina cikamayan bir yanit verirsen, gale almayacagim, bilesin.

Sitelerde Paylaş

Olgu, bilimsel verilere dayalı, kanıtlanabilir özellikteki bilgidir. Olgu; nesnel ve irade dışı olumlardır ve sık sık olay ile karıştırılır.

Tarafsızdır,

Nesneldir,

Yoruma açık değildir,

İstenç (irade) dışıdır,

Bir süreç belirtir,

Herkes tarafından kabul edilmiştir.-Alinti-

http://tr.wikipedia.org/wiki/Olgu

Sitelerde Paylaş

Bak sana cok acik yazacagim. Varligin kokeni var dan ve ol dan gelen ontoloji ve varolustur.

Bilim ve bilimselligin kokeni ise bil den gelen, bilgi, bilim, bilinc v.s. dir.

Simdi laga luga yapma ve aklina teslim olmada, mumkunse en azindan bu yukarida yazilanlari dusun ve yazilanlarin uzerinde dusunmeden de yazma. Cunku gale almayacagim.

Yine aynı şeyi yazıyorsun.

Kelime kökleri konusunda bir şeyi bilecek birisi varsa o da sen değil benim.

Bunu geç.

Ancak bunu bana neden yazdığını anlayamıyorum.

Sen böyle yazarsan ben de sana

"Bak aptal herif, a harfi b harfinden önce gelir" yazarım.

Bana bu basit şeyleri ne halt etmeye yazıyorsun?

Tartışmalarda neden bu tarz "uydur ve düşük seviye bir yere vurgu yap" yöntemiyle karşındakine dolaylı hakaret ediyorsun?

Bunun karşılığında ne istiyorsun?

teşekkür mü?

Sen kendini eğit.

Bilmek nedir, olmak nedir onlarla ilgili sen kendini eğit.

Bilim ne varlik ile ilgilenir, ne kesindir, ne de ideolojik ve inancsal bir onermesi vardir.

İdeolojik, inançsal kısmı ok de,

Varlık ve kesinlik kısmı değil.

Sen ilk çağda mı yaşıyorsun?

Kesin değil ne yahu?

Olgu kaydedildiği anda kesindir.

Aynı şartların tekrarında da kesinlikle aynısı olacaktır.

Ayrıca varlık konsuna gelelim.

Bilimin konusudur.

Çünkü var olan hiçbir şey öylesine gözlem vermeden var olamaz.

Bu bağlamda yine ukalalık yapıyorsun.

Laf cambazlığı.

Bana var olan ve gözlem vermeyen bir ortam elemanı söyle bakalım.?

Tanrı de, utanma.

Zaten bütün çabanız ona yönelik.

"Sen varlıkla ilgilenemezsin, varlık gözlem durumuna gelirse ilgilenebilirsin ve bilirsin"

Hadi ya? :)

Bilim bilgidir, bilgi turevdir ve sadece insanoglu eliyle, ait, icin bir monologdur. O yuzden de bilgi kesin olmaz, olamaz. Olsa ide, inanc ile paralel olurdu. HER TURLU VE HERBIR VAR VE OL KOKENLI INACSALLAR VE IDEOLOJILER SABITTIR, KESINDIR VE TARTISMALIDIR. Bilim ve bilimselligi ise, bil kokenlidir, degiskendir, yenilenir ve surekli suregelen surec olarak ta bildirir, bilgilendirir ve belirtir. verdigi bilgi de, varligin ne oldugu degil; fenomenin (ki bu metafizigin varligin ne oldugu tartismasidir) GOZLEMINI VERIR. Bu gozlem, teoriye tasinir, test edilir ve olgulasir (Fact)

BILIMIN TEK GERCEGI OLGUDUR. Ne varlik, ne de olmak, yani bilimin metafizik ve dallari ontoloji ve teoloji ile bir ilgisi yoktur.

Materyalizm de idealizm de, metafizigin varlik ile ilgili ortaya atilmis KESINLIKLI, DEGISMEZ IDEOLOJILERIDIR ve aralarinda tartisirlar.

Bilimin olgusunda ise evrensel onay vardir ve olgu olarak tartismasizdir, taki gozlem ile yanlislanabilene kadar.

Bu yazdiklarimin uzerinde de dusunmeden sabit materyalist aklinla, beni de idealist olarak suclayarak METAFIZIK disina cikamayan bir yanit verirsen, gale almayacagim, bilesin.

Sen bir idealistsin.

Anladın mı?

Tanımların ve tariflerin Doğruluk payı içerse bile sen ortama ihanet eden bir ortam elemanı olduğun için (kendine özel simülasyon alanında ortam kurallarını manüle ettiğin için) söylediklerin geçersizdir.

Ortamı yani maddeyi referans almadığın sürece sen rahatsızsın.

Çünkü kendi düşüncenle ortamı manüple ediyorsun.

Ortam senin tarif ettiğin gibi değil.

Senin simule ettiğin gibi değil.

Sitelerde Paylaş

Olgu, bilimsel verilere dayalı, kanıtlanabilir özellikteki bilgidir. Olgu; nesnel ve irade dışı olumlardır ve sık sık olay ile karıştırılır.

Tarafsızdır,

Nesneldir,

Yoruma açık değildir,

İstenç (irade) dışıdır,

Bir süreç belirtir,

Herkes tarafından kabul edilmiştir.-Alinti-

http://tr.wikipedia.org/wiki/Olgu

Yahu şunları yapma dedim sana.

Bak senin felsefe ile tutunmaya çalıştığın ve kendini kaybettiğin bilinç seviyesini ben kafamda yaşıyorum.

Ben de sana bir link vereyim o zaman

Al bakalım.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Zek%C3%A2

Bunun ne olduğunu iyi anla.

Oldu mu?

Bana bir daha böyle yapma.

Ben senin tüm yazdıklarını anlıyorum.

Onları tam veya yarım biliyorum.

Yabancı değilim.

Yazdığın herşeyi de çürütürüm.

Ancak sen laf anlamaz ve idealist bir sanrılısın.

Felsefe de bildiğin gibi durdurak bilmeyen bir düşünce dansı.

Ben senle aylarca uğraşıp duramam...

Çünkü sen her fare deliğini deneyeceksin.

Bunun sonu gelmez.

Bana basit şeyler yazıp ders veriyor modunda yazı yazma.

Bunu hep yapıyorsun son ver buna.

Sitelerde Paylaş

Bu başlığın bilim forumundan çıkarılması lazım gerçekten.

Felsefede bilinen anlamıyla FACT (OLGU) hiç yoktur.

Hep VIEW (GÖRÜŞ) vardır.

Buradaki Epistemoloji de bir GÖRÜŞ'dur.

Sadece MAteryalist felsefe yalın ve salt bir şekilde maddeden başka bir şey konu edinmediğinden onun OLGU olarak sayılacak bir şeyi var sayılabilir.

Ancak teorik olarak FELSEFE maalesef OLGU içermez.

GÖRÜŞLERLE doludur.

Sitelerde Paylaş

Yahu şunları yapma dedim sana.

Bak senin felsefe ile tutunmaya çalıştığın ve kendini kaybettiğin bilinç seviyesini ben kafamda yaşıyorum.

Ben de sana bir link vereyim o zaman

Al bakalım.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Zek%C3%A2

Bunun ne olduğunu iyi anla.

Oldu mu?

Bana bir daha böyle yapma.

Ben senin tüm yazdıklarını anlıyorum.

Onları tam veya yarım biliyorum.

Yabancı değilim.

Yazdığın herşeyi de çürütürüm.

Ancak sen laf anlamaz ve idealist bir sanrılısın.

Felsefe de bildiğin gibi durdurak bilmeyen bir düşünce dansı.

Ben senle aylarca uğraşıp duramam...

Çünkü sen her fare deliğini deneyeceksin.

Bunun sonu gelmez.

Bana basit şeyler yazıp ders veriyor modunda yazı yazma.

Bunu hep yapıyorsun son ver buna.

Kusura bakma ama, zekasi yetersiz olan sensin. Cunku senin bir materyalist olarak insanoglunu maddeye esitleyen beynin, zekayi sana vermez. Senin insanoglu disiolarak algiladigin, maddeye varolusa verir.

Daha oncede soyledigim gibi,senin sinirli aklinla yazdigin teraneleri ve satasmalarini okumaktan biktim.

O kadar aciklama yaptim, hicx birine karsi bir aciklama getiremedigin gibi, buyuk bir inatla kendi fikri sabitligini bana sunuyorsun. Sen ufkunu genisletemedikce de, sabit fikirli olarak kalacaksin.

Eger yazdiklarima yonelik ya da karsit bir dusunce belirtemezsen, ki simdiye kadar bunu hic basaramadin ve basaramaman da normal. Aklinin sinirini asman mumkun degil, sana bu son yanitim.

Ne zaman varlik ile bilgi, epistemoloji ile metafizik, bilimsel ile ideolojik/inancsal farkini algilar ve aciklayabilirsen, ancak sana yanit verebilirim.

Cunku hem ben senin varlik kulvarinda degilim, hem de sen bilgi kulvarindan bir habersin.

Yani ortak noktamiz yok. Ben armuttan bahsederken, sen elmayi elestiriyorsun. Benim icin sorun degil, cunku ben zaten elmadan bahsetmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Kusura bakma ama, zekasi yetersiz olan sensin. Cunku senin bir materyalist olarak insanoglunu maddeye esitleyen beynin, zekayi sana vermez. Senin insanoglu disiolarak algiladigin, maddeye varolusa verir.

Daha oncede soyledigim gibi,senin sinirli aklinla yazdigin teraneleri ve satasmalarini okumaktan biktim.

O kadar aciklama yaptim, hicx birine karsi bir aciklama getiremedigin gibi, buyuk bir inatla kendi fikri sabitligini bana sunuyorsun. Sen ufkunu genisletemedikce de, sabit fikirli olarak kalacaksin.

Eger yazdiklarima yonelik ya da karsit bir dusunce belirtemezsen, ki simdiye kadar bunu hic basaramadin ve basaramaman da normal. Aklinin sinirini asman mumkun degil, sana bu son yanitim.

Ne zaman varlik ile bilgi, epistemoloji ile metafizik, bilimsel ile ideolojik/inancsal farkini algilar ve aciklayabilirsen, ancak sana yanit verebilirim.

Cunku hem ben senin varlik kulvarinda degilim, hem de sen bilgi kulvarindan bir habersin.

Yani ortak noktamiz yok. Ben armuttan bahsederken, sen elmayi elestiriyorsun. Benim icin sorun degil, cunku ben zaten elmadan bahsetmiyorum.

Hayır,

Sorun sende

Senin pozitif bilimlerle aran yok.

O yüzden dikkat edersen genelde buradaki herkesle tartışıyorsun.

Bunun nedeni fizikten, biyolojiden, matematikten kendine rehber bir algı oluşturacak kadar anlamıyorsun.

Bu da esas seni aptal yapıyor.

Ve tekrarların.

İlk çağ zamanından kalma şeyler.

Felsefe pozitif bilimlere bir rehber niteliğindedir (daha fazlası değil) ve sende pozitif bilimler olmadığından ezbere kuran okuyan bir imam gibi birşeysin.

Biraz pozitif bilimler öğren.

Böyle gerçekten çok aptal kalıyorsun.

Çoğu senin ne dediğini anlamıyor da o yüzden anlamadığı için ne dediğine odaklanmıyor.

Ama anlasalar aptallığı onlar da onaylar. Anlayanların onayladığı gibi.

Bilimden bir haber felsefi ezberlerden başka bir halt yok çünkü.

Ve sanırım bilerek öyle anlaşılmaz yazıyorsun ki aptallığın gözükmesin.

tarihinde Birinci Tekil Şahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır,

Sorun sende

Senin pozitif bilimlerle aran yok.

O yüzden dikkat edersen genelde buradaki herkesle tartışıyorsun.

Bunun nedeni fizikten, biyolojiden, matematikten kendine rehber bir algı oluşturacak kadar anlamıyorsun.

Bu da esas seni aptal yapıyor.

Ve tekrarların.

İlk çağ zamanından kalma şeyler.

Felsefe pozitif bilimlere bir rehber niteliğindedir (daha fazlası değil) ve sende pozitif bilimler olmadığından ezbere kuran okuyan bir imam gibi birşeysin.

Biraz pozitif bilimler öğren.

Böyle gerçekten çok aptal kalıyorsun.

Çoğu senin ne dediğini anlamıyor da o yüzden anlamadığı için ne dediğine odaklanmıyor.

Ama anlasalar aptallığı onlar da onaylar. Anlayanların onayladığı gibi.

Bilimden bir haber felsefi ezberlerden başka bir halt yok çünkü.

Ve sanırım bilerek öyle anlaşılmaz yazıyorsun ki aptallığın gözükmesin.

Sitelerde Paylaş

Ben sana her türlü açıklamayı yaparım.

öğretirim de.

Yalnız sende ciddi anlamda rahatsızlık var.

Bilincini kendi üzerine katlamışsın.

Yani pozitif bilimler olmadan felsefeden aldığın herşeyi kafanın içinde rastgele yerleştirmişsin.

Ve şu an ister kabul et ister etme ciddi sorunun var.

Bu sorunu aşabilirsin.

Fizikle uğraş.

Özellikle astrofizikle.

Einstein'i anlamaya çalış.

Çünkü sendeki felsefi tanımlar uzamışlar işte.

İçeride örümcek ağları oluşturmuşlar.

Bunu sana iyilik olsun diye anlatıyorum.

Hem senin anlattıkların o kadar karmaşık şeyler değil ki?

Benim de dışarıdan felsefeye yabancı olmadığım herkesçe görülüyor.

Eeee?

Ne gibi bir sorun olabilir?

DÜşün bir.

Kimmiş arıza.

Pozitif bilimsiz sen zaten bir hiçsin.

Sitelerde Paylaş

Ben sana her türlü açıklamayı yaparım.

öğretirim de.

Buyur bekliyorum hic kivirtmadan;varlik ile bilgi, epistemoloji ile metafizik, bilimsel ile ideolojik/inancsal farkini acikla.

Eger aciklayamazsan, seni yalanci,iftiraci, bos bogaz, bilgisiz, gorgusuz, saygisiz, terbiyesiz, agzi bozuk ve insanliktan nasibini almamis olarak ilan edecegim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...