Jump to content

Epistemoloji Uzerine

Recommended Posts

Buyur bekliyorum hic kivirtmadan;varlik ile bilgi, epistemoloji ile metafizik, bilimsel ile ideolojik/inancsal farkini acikla.

Eger aciklayamazsan, seni yalanci,iftiraci, bos bogaz, bilgisiz, gorgusuz, saygisiz, terbiyesiz, agzi bozuk ve insanliktan nasibini almamis olarak ilan edecegim.

Sen şaka mı yapıyorsun?

Bunu bir ilkokul öğrencisi bile sadece interneti kullanarak cevaplar.

Bana bunu sorarak beni düşürdüğün pozisyonu görmüyor musun?

Buna neden cevap vereyim ki?

tarihinde Birinci Tekil Şahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen şaka mı yapıyorsun?

Bunu bir ilkokul öğrencisi bile sadece interneti kullanarak cevaplar.

Hadi kivirma, bilgisizligini de ortbas etme. Acikla da gorelim. Cunku aciklayamazsan yukarida dedigimi yapacagim.

Papagan gibi interneti kullanirsan, zaten aciklamalara verecegim yanitlara gene sadece anlamsiz, bilgisizmuhalefet etmekten baska bir haltin olmayacak.

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hadi kivirma, bilgisizligini de ortbas etme. Acikla da gorelim. Cunku aciklayamazsan yukarida dedigimi yapacagim.

Papagan gibi interneti kullanirsan, zaten aciklamalara verecegim yanitlara gene sadece anlamsiz, bilgisizmuhalefet etmekten baska bir haltin olmayacak.

Evrensel,

Kıvıracak bir durum değil bu.

Bunu herkes cevaplar.

Ve benim yazılarımdan kavramlara olan yakınlığım bilinir.

Bu küçültür beni cevaplarsam.

Onlar basit şeyler.

Ayrıca onlara yaklaşımlar da çeşitlidir.

Ve sen sanırım benim yazdıklarımdan benim yapacağım tanımı tahmin edersin.

Bir not daha,

Felsefe bir KANUN değildir.

Bunu ikide bir kanunmuş gibi bir atmosfere sokuyorsun.

Felsefe Bilimin Wikipedia'sıdır.

Alternatiflidir kaynaklar, yararlıdır, ama DOĞRU YANLIŞ gibi bir yaklaşım sergilenmez.

Kullanılabilirliğine bakılır. VIEW'dur yahu, FACT yoktur.

Bu bağlamda zaten ne senin ne de benim yapacağımız tanımların değerleri teorik olarak olmayacaktır.

Sitelerde Paylaş

Evrensel,

Kıvıracak bir durum değil bu.

Bunu herkes cevaplar.

Ve benim yazılarımdan kavramlara olan yakınlığım bilinir.

Bu küçültür beni cevaplarsam.

Onlar basit şeyler.

Ayrıca onlara yaklaşımlar da çeşitlidir.

Ve sen sanırım benim yazdıklarımdan benim yapacağım tanımı tahmin edersin.

Bir not daha,

Felsefe bir KANUN değildir.

Bunu ikide bir kanunmuş gibi bir atmosfere sokuyorsun.

Felsefe Bilimin Wikipedia'sıdır.

Alternatiflidir kaynaklar, yararlıdır, ama DOĞRU YANLIŞ gibi bir yaklaşım sergilenmez.

Kullanılabilirliğine bakılır. VIEW'dur yahu, FACT yoktur.

Bu bağlamda zaten ne senin ne de benim yapacağımız tanımların değerleri teorik olarak olmayacaktır.

Bana baska da care birakmadin.

Eger aciklayamazsan, seni yalanci,iftiraci, bos bogaz, bilgisiz, gorgusuz, saygisiz, terbiyesiz, agzi bozuk ve insanliktan nasibini almamis olarak ilan edecegim.-e.i.-

ILAN EDIYORUM, senin beynin, yalan, iftira, bos bogazlik, bilgisizlik, saygisizlik, terbiyesizlik, agzi bozukluk, kivirtma, yan cizme den baska bir sey uretemiyor.

Ayrica bu duzeydeki beyinlerle ne ugrasacak zamanim ne de yasim musait degil, hadi baska kapiya.

Sitelerde Paylaş

Eger aciklayamazsan, seni yalanci,iftiraci, bos bogaz, bilgisiz, gorgusuz, saygisiz, terbiyesiz, agzi bozuk ve insanliktan nasibini almamis olarak ilan edecegim.-e.i.-

ILAN EDIYORUM, senin beynin, yalan, iftira, bos bogazlik, bilgisizlik, saygisizlik, terbiyesizlik, agzi bozukluk, kivirtma, yan cizme den baska bir sey uretemiyor.

Ayrica bu duzeydeki beyinlerle ne ugrasacak zamanim ne de yasim musait degil, hadi baska kapiya.

Sana göre insan düşüncesiyle herşeyi var ettiği için ilan etme adı altındaki bir acizliğe büyük önem atfediyorsun.

Sen beni bırak evrensel.

Kendin pozitif bilimleri oku.

Yazılarından bu görülüyor (ve sen de biliyorsun)

Bu çocukça sorularını da yakınındakilere sorarsın.

Ukala herif.

Sitelerde Paylaş

Son defa;

Materialism is "the theory that physical matter is the only or fundamental reality."

Yukaridaki cumle fact mi, view mu?

Atheism is, in a broad sense, the rejection of belief in the existence of deities.[1] In a narrower sense, atheism is specifically the position that there are no deities.[2] Most inclusively, atheism is simply the absence of belief that any deities exist.

Yukaridaki cumlu fact mi, viev mu?

Eger fact ise bilimsel olarak her iki cumleyi de ispatla. yani gozlemini, teorisini, teoritestini ve olgusunu ortaya koy ayrica yanlislanabilirliginin nasil baki kaldigini acikla.

Yok view ise, zaten ne bilimin konusudur, ne de bilimseldir. Ilki metafizigin, ontolojisinin substantial existance, yani mustakil var olan varlik konusundaki gorusu; ikincisi de metafizigin teolojisinin tanrinin varligini yoka tasiyan ve tanriya inancsal yanasimda inancsizligini belirten gorusudur.

Boylece elmalar aciklanmistir. Epistemoloji ise bilginin konusudur, bilimin bilimsel felsefesidir ve elma degil, armuttur.

Sitelerde Paylaş

Bu başlık bilim forumundan kaldırılmalı.

Bilim formu sadece bilimi degil; bilimselligi de kapsar.

O kadar ozelliklerine simdi de gammazciligi mi ekledin, tabi sasmamak lazim. Cunku senin beynin ancak bu tip seylere calisir.

Senin aklina uyup bir kisi onerini yerine getirirse, onun da beyni bilimselligi algilayamiyor demektir.

Sitelerde Paylaş

Son defa;

Materialism is "the theory that physical matter is the only or fundamental reality."

Yukaridaki cumle fact mi, view mu?

Atheism is, in a broad sense, the rejection of belief in the existence of deities.[1] In a narrower sense, atheism is specifically the position that there are no deities.[2] Most inclusively, atheism is simply the absence of belief that any deities exist.

Yukaridaki cumlu fact mi, viev mu?

Eger fact ise bilimsel olarak her iki cumleyi de ispatla. yani gozlemini, teorisini, teoritestini ve olgusunu ortaya koy ayrica yanlislanabilirliginin nasil baki kaldigini acikla.

Yok view ise, zaten ne bilimin konusudur, ne de bilimseldir. Ilki metafizigin, ontolojisinin substantial existance, yani mustakil var olan varlik konusundaki gorusu; ikincisi de metafizigin teolojisinin tanrinin varligini yoka tasiyan ve tanriya inancsal yanasimda inancsizligini belirten gorusudur.

Boylece elmalar aciklanmistir. Epistemoloji ise bilginin konusudur, bilimin bilimsel felsefesidir ve elma degil, armuttur.

Bunların ikisi de view'dur.

Ancak her ikisi de etkileşime geçildiğinde bir çok açıdan FACT çıkarır.

Bilimsel olarak ispatlayabilmen de senin fact çıkarma kaabiliyetine göre değişir.

Ancak şu anda Materialism her dakika bir yerlerde FACT verdiğinden ve Atheism de bu FACT'ler ile kendi FACT'lerini verdiğinden bilimsellik oranları tavandadır.

Yani en yakın takipçileri (benzer kulvarlardan) her saniye FACT verseler de yetişemezler.

Sitelerde Paylaş

İnanılmaz bir durum. E.i. hakaretlerle dolu iletiler gönderiyormuş da haberimiz yokmuş. Gerçeği söylemek gerekirse bir filozofa yakışmayan ifadeler bunlar. Kendi gibi düşünmeyen insanları bilgisizlik, boşboğazlık ve terbiyesizlikle suçlayan ve de üstüne üstlük evrensel zihniyete sahibim diyen bir insan. Bu durum aslında bazı filozofların düşündüklerinden dolayı kendilerini ulvi gördüklerinin açık bir delilidir. Yani seni anlamayanlar felsefeden anlamayan kişilerdir dediğine göre kendini felsefenin temel taşı, bekçisi olarak görüyorsun.

Söylediğin sözler, ettiğin hakaretler kabul edilebilir değil, ağzı bozuk olanın, farklı görüşlere tahammülsüz olanın kim olduğunu şimdi görüyorum.

Sitelerde Paylaş

Esasında senin tüm telaffuz ettiklerin viewdur.

Epistemoloji de bir view'dur.

Bu nedenle bu başlık bilim forumundan kaldırılmalıdır.

Yapilandirmaci epistemoloji view degil bir facttir.

O da sudur.

that the only reality we can know is that which is represented by human thought. Reality is independent of human thought, but meaning or knowledge is always a human construction.[3]-Alinti-

Constructivist epistemology is an epistemological perspective in philosophy about the nature of scientific knowledge[1]. Constructivists maintain that scientific knowledge is constructed by scientists and not discovered from the world. Constructivists claim that the concepts of science are mental constructs proposed in order to explain our sensory experience. Another important tenet of Constructivist theory is that there is no single valid methodology in science, but rather a diversity of useful methods-Alinti-

Bu bir olgudur ve karsi cikiyorsan GOZLEM ILE YANLISLAMAK SANAS DUSER, BUYUR.

Freethought is a philosophical viewpoint that holds that opinions should be formed on the basis of science, logic, and reason, and should not be influenced by authority, tradition, or other dogmas.[1] The cognitive application of freethought is known as 'freethinking,' and practitioners of freethought are known as 'freethinkers.'-Alinti-

http://en.wikipedia.org/wiki/Freethought

Bunun disinda bilimsel dusunebilen baska bir zihniyet yoktur. Bunun disindaki her metafizik, ontolojik, teolojik, ideolojik, inancsal zihniyet akilcidir ve BILIMSEL, BILISSEL ve GOZLEMCI, OLGUCU DEGILDIR.

Bu da bir olgudur. Eger karsi cikiyorsan, gognitive science olarak farkli bir zihniyeti ortaya koymak GOZLEM ILE YANLISLAMAK SANA DUSER.

Dedigim gibi, metafizik, ontolojik ve teolojik view tartismasi elma olarak bitmis, basligin konusu olan epistemolojik, bilimsel, bilissel armut tartismasi vardir.

Ama elmadan bahsetmeye devam edersen, aynisi iade edilecek ve armuttan bahsedene kadar da yanit verilmiyecektir.

Sitelerde Paylaş

İnanılmaz bir durum. E.i. hakaretlerle dolu iletiler gönderiyormuş da haberimiz yokmuş. Gerçeği söylemek gerekirse bir filozofa yakışmayan ifadeler bunlar. Kendi gibi düşünmeyen insanları bilgisizlik, boşboğazlık ve terbiyesizlikle suçlayan ve de üstüne üstlük evrensel zihniyete sahibim diyen bir insan. Bu durum aslında bazı filozofların düşündüklerinden dolayı kendilerini ulvi gördüklerinin açık bir delilidir. Yani seni anlamayanlar felsefeden anlamayan kişilerdir dediğine göre kendini felsefenin temel taşı, bekçisi olarak görüyorsun.

Söylediğin sözler, ettiğin hakaretler kabul edilebilir değil, ağzı bozuk olanın, farklı görüşlere tahammülsüz olanın kim olduğunu şimdi görüyorum.

Ben uyarimi yapmistim. Ayrica bu dediklerim de ispatlidir. Istersen basliga arkadasin mesajlarina bir bak.

Ben hic bir zaman INSANLARI MUHATAP ALMAM, BEYINLERI VE ONLARIN NUMENAL YETI VERILERINI MUHATAP ALIRIM.

Sitelerde Paylaş

Yapilandirmaci epistemoloji view degil bir facttir.

O da sudur.

that the only reality we can know is that which is represented by human thought. Reality is independent of human thought, but meaning or knowledge is always a human construction.[3]-Alinti-

Constructivist epistemology is an epistemological perspective in philosophy about the nature of scientific knowledge[1]. Constructivists maintain that scientific knowledge is constructed by scientists and not discovered from the world. Constructivists claim that the concepts of science are mental constructs proposed in order to explain our sensory experience. Another important tenet of Constructivist theory is that there is no single valid methodology in science, but rather a diversity of useful methods-Alinti-

Bu bir olgudur ve karsi cikiyorsan GOZLEM ILE YANLISLAMAK SANAS DUSER, BUYUR.

Freethought is a philosophical viewpoint that holds that opinions should be formed on the basis of science, logic, and reason, and should not be influenced by authority, tradition, or other dogmas.[1] The cognitive application of freethought is known as 'freethinking,' and practitioners of freethought are known as 'freethinkers.'-Alinti-

http://en.wikipedia....iki/Freethought

Bunun disinda bilimsel dusunebilen baska bir zihniyet yoktur. Bunun disindaki her metafizik, ontolojik, teolojik, ideolojik, inancsal zihniyet akilcidir ve BILIMSEL, BILISSEL ve GOZLEMCI, OLGUCU DEGILDIR.

Bu da bir olgudur. Eger karsi cikiyorsan, gognitive science olarak farkli bir zihniyeti ortaya koymak GOZLEM ILE YANLISLAMAK SANA DUSER.

Dedigim gibi, metafizik, ontolojik ve teolojik view tartismasi elma olarak bitmis, basligin konusu olan epistemolojik, bilimsel, bilissel armut tartismasi vardir.

Ama elmadan bahsetmeye devam edersen, aynisi iade edilecek ve armuttan bahsedene kadar da yanit verilmiyecektir.

Bak bu dediklerin de bir view zaten.

Constructivist epistemology'e karşı çıkılabiliyor mu?

Çıkılıyor.

O zaman o bir fact değildir.

Fact'lere genelde karşı çıkılmaz.

Arkadaşım sana bunca zaman anlatmaya çalıştığımız da bu.

Felsefede kurallar ve kesinlik içeren bir şey yok (sadece materyalizme istisna tanınabilir çünkü yorumsuz ve madde ile madde ilişkisine geçiyor)

Bu açıdan sen kıçını da yırtsan, bir şeyi kesin yapamazsın.

Ama bilim öyle değil.

Bilimde tam ve kesin şeyler var artık.

Tereddütsüz.

Bu açıdan senin acilen pozitif bilimlere girmen lazım, özellikle astro fizik.

tarihinde Birinci Tekil Şahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Teist de değilizm ki su taşıyan karınca gibi "varamazsam da yolunda ölürüm" diyeyim :D

Dur ben sana yardim edeyim...

Felsefik iskence nasil olurmus bir baslik acayimda okuyanlar anlasinlar gari. :)

Sitelerde Paylaş

Ben uyarimi yapmistim. Ayrica bu dediklerim de ispatlidir. Istersen basliga arkadasin mesajlarina bir bak.

Ben hic bir zaman INSANLARI MUHATAP ALMAM, BEYINLERI VE ONLARIN NUMENAL YETI VERILERINI MUHATAP ALIRIM.

Uyarı yapmış olsan da kendinle açıkça çelişiyorsun. ''Hiçbir zaman'' kişileri muhattap almam demişsin.

Uyarı yaparak da olsa kişiye yönelik hakaretlerde bulunmuşsun. ''Genellikle'' deseydin belki bu malzeretin kabul edilebilirdi ama sen hiçbir zaman demişsin ve kendinle çeliştin. Eski mesajları okudum ama uyarı yapmak, sana karşı tarafa hakaret etme hakkını asla kazandıramaz. Az önce seviyeyi çok düşürdün.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...