Jump to content

Ateistforumun neden bir amacı yok?

Recommended Posts

• İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateistforum'u eleştirebilirsiniz. Hatta bundan hiç gocunmayacağımız gibi, mutluluk duyarız. Hepimiz burada yazıyoruz ve kim nasıl düşünürse düşünsün hepimizin amacı var. Umursamayan insan buraya zaten üye olmaz, yazmaz. Buraya üye olduysanız ve yazıyorsanız, mutlaka kendinize göre bir amacınız var demektir.

Bunun da dışında Ateistforum'un bir amacı vardır, amacı olmaktan da öte, önemli bir işlevi vardır. Burayı 11 yıl öne kurmuşlar ve her gün daha büyüyerek devam etmişler, çok ciddi engellerle karşılaşmalarına rağmen gece gündüz forumun başında nöbet tutmuş, bugünlere gelmişler.

Bu forum ateizmi anlatmak, dinleri irdeleyip bilgi alış verişi yapmak, katılımcıların birbirlerinden öğrenecek çok şeyi olduğu bildiği için temiz bir tartışma ortamı sağlamak için varlığını sürdüren bir forumdur.

Burada ateist olan, ateist olmasa da dinleri objektif şekilde değerlendirmeye başlayan, bilimle tanışan ve gelişen yüzlerce insan olmuştur. Çok değerli yazarların üye olduğu bu yer, -internet ortamında bile olsa- çok önemli bir açığı kapatmıştır. Her tür saldırıya, engelleme çabalarına karşın hem de..

Bu başlığı kilitliyorum çünkü başlığın açılış biçimi, açan yazarın esas amaçladığını söylediği hizmet şeye etmediği gibi, gereksiz bir dolu tartışmaya neden oldu. Bir süre sonra da tümden silinecek.

Daha iyi bir eleştiri metniyle yeni bir başlık açabilirsiniz, hep birlikte tartışırız. Mümkünse de kişiselleştirilmesin.

Sitelerde Paylaş

hayatın bir amacının olmadığını düşünen,hayvanlar gibi yeyip,içip,nasıl olsa öleceğiz ve toprağa karışacağız diye düşünen ateistler forum için amaç mı edinecekler hiç sanmam:)

Sen boşver o ateistleri.. Öylelerini biz de sevmeyiz.

Sana göre hayatın amacı nedir?

Sitelerde Paylaş

Hayır ama bir amacınız olsa güzel olmaz mı?

Burda yardıma ihtiyacım var buraya bilgi almaya geldim.

Halbuki ateist oldugunu söyleyen birkaç kişi tarafından geldiğimden beri itelenip duruyorum.

Bana ateizm hakkında bilgi vermek için illa bir yaratıcının kokutması mı lazım?

Gerçekten ateizme inanıyormusunuz yoksa aslında inanmıyormusunuz?

İnanmıyorsanız benmle oynamayın ben bir şeye inandıgınızı ateist oldugunuzu düşünerek geldim.

Size eğlence gibi gelebilir benm için hiçbir inanç eglence değildir.

Tüm hayatımızı inandıgımız şeylerle şekillendiriyoruz.

Birçok şeyi önemsemiyorum ama en azından dalga geçilmekte istemiyorum.

Amacımız var tabii..

Size onu anlatamamışlar.. Çok yazık. Ateizm açısından büyük bir hata..

Tek bir amacımız var.

Sizi düşündürmek..

Sizi ateist yapmak, dinden uzaklaştırmak, şu veya bu şekilde etkileyerek inançlarınızı sarsmak değil amacımız.

Sadece düşündürmek.

Kendinizi sizden iyi kimse bilmez.

Biz sadece bu forumu izleyenlerin düşünerek kendi değerlerini yeniden değerlendirmelerini bekliyoruz.

Düşünmeleri bize yeter..

Düşünerek ilerde kendilerini daha iyi bir insan olarak yetiştireceklerine inanıyoruz.

Başka bir amacımız yok.

Sitelerde Paylaş

Genel olarak doğaları gereği her forumun bir amacı olmaz.

Tabii amacı olan forumlar da vardır. Tartışmalar belli bir konuda yapılırsa, amaç o konu hakkında bilgileri derlemek ve paylaşmaktır.

İslam forumunda İslam konuşulur. Alevilerin kendi forumları vardır.

Adanalılar veya Adıyamanlılar kendi forumlarını kurup orada şehirleri hakkındaki bilgileri paylaşırlar.

Ateistforum'da tartışılan konulara sınır koymak mümkün olmadığı için, yalnız bu foruma ait özgün bir amacın olduğu söylenemez.

Teistlerin de katılmasına izin verildiğine göre konu yalnız ateizm değildir. Din ve dinsizlikle ilgili her türlü konu tartışılabilir.

Ateistforum'da paylaşılan bilgilerin ortak paydaları onların, kişilerin kendi görüşleri olması (başkalarından çalınmış olmamaları), gerçeği yansıtmaları ve bilimsel olarak doğru olmalarıdır.

Eğer tek bir amaç varsa o da bilimsel olmaktır.

İngiltere'de Londra'da Hyde park denen bir park vardır.

Orada Speaker's corner denen bir yerde halk istediği konuyu istediği gibi tartışır.

Yasaları çiğnemediği süre kimse düşünce ve inançlarından dolayı muhakeme edilemez.

Genel inanışın tersine konuşanlar kanunlardan muaf değillerdir. Suç işlerlerse polis tarafından tutuklanabilirler.

Ama Polis konuşanları mümkün olduğu kadar tolere eder.

Ateistforum da işte öyle bir forumdur.

İstediğiniz her konuyu burada tartışmaya açabilirsiniz.

Bir ara politik içerikli konuları tartışmaya izin verilmiyordu ama, o yasak bile tam olarak uygulanmadı.

Arada bir yasalarla uyuşmayan konuları silmek zorunda kalmışızdır. Ama hepsi o kadar...

Ateistforum olabildiği kadar özgür bir forumdur.

Aslında sorun ateistforum'un amacının ne olduğu değildir.

Sorun ateistforumun amacının ne olmadığıdır.

Yalnız bir iki amacı olan Ateistforumun sahip olmadığı amaçların uzunca bir listesi çıkarılabilir.

Özet olarak diyebiliriz ki:

Ateistforum'un amaçları arasında herhangi bir yaşam tarzını empoze etmek, bazılarını yermek, inançları ve onlara inananları aşağılamak yoktur.

Bu forumun savunduğu temel ilkeler arasında inanç ve düşünce özgürlüğü en başta yer alır.

Kanunlara uymak ve iyi bir dünya vatandaşı olmak onları izler..

Sitelerde Paylaş

Senin ateistleri eleştirdiğin başlığı biliyorum ve yazdığın birçok şeye katılıyorum ancak sen çok itici bir şey yapıp tüm ateistleri sözkonusu etmişsin.

Kimi ateistler deseydin herkes seni anlardı, ben de dahil seni anlayan üye sayısı hiç değilse bir elin parmakları kadar olurdu.

Yazımı dikkatli okumamışsınız.

Sitelerde Paylaş

IFeelGood teşk ederim dediğin gibi sürekli üstüme gelenler oldugu için bu konuyu açtım.

Hani kendimi sürekli tekrarlayan biri olmak istemiyorum ama sadece bilgi almak için bu foruma geldim.

Elimden geldiğincede bildigim birşey varsa paylaşıyorum.

Zaten tanımak isteyenler zamanla beni tanırlar.

Haci açıklamalar için teşkler.

Forumun varlığı benm için gerekli.

Sonuçta var olmayan birşeyi var kabul etmek yada var olan birşeyi yok kabul etmek istemiyorum ve yoklugunu açıklayan birilerine ihtiyacım var.

Ve bunu bu forumdan daha iyi biryerde ögrenemem.

Dediğim gibi burada bilgi almaya geldim.

Ufak tefek sorunlarla karşılaşmak dışında forumla ilgili şikayetim olmadı.

Sitelerde Paylaş

Seni son kez uyarıyorum. Özel olarak bu tacizine devam edersen atılacaksın.

Başlığı temizleyerek senin pisliklerini ortadan kaldırdığımı da gör ve dua et.

Bu da sondu.

Özel taciz ne demek?

Ortada taciz varsa senin yaptıgındır..Benim seni taciz ettiğim tek cümle göster.!!

Bana gzili müslüman diyen sensin..Beni buranın eski moduyla konusma loglarında çekiştiren sensin..iftira atan sensin...

Ve ben kendimi savunuyorum diye beni forumdan atmakla tehdit eden sensin...

Yani Ortada bir taciz var ama onu ben DEĞİL, sen YAPIYORSUN ıfeel..modlugunu kullanarak beni tehdit etmen beni güldürdü:)))

tarihinde Pace tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Özel taciz ne demek?

Ortada taciz varsa senin yaptıgındır..Benim seni taciz ettiğim tek cümle göster.!!

Bana gzili müslüman diyen sensin..Beni buranın eski moduyla konusma loglarında çekiştiren sensin..iftira atan sensin...

Ve ben kendimi savunuyorum diye beni forumdan atmakla tehdit eden sensin...

Yani Ortada bir taciz var ama onu ben DEĞİL, sen YAPIYORSUN ıfeel..modlugunu kullanarak beni tehdit etmen beni güldürdü:)))

Tehdit değil, açık ve net uyarıydı.

IP'mi foruma kendi çirkin ve kirli özel ilişkileri nedeniyle yayan arsız, utanmadan hala konuşuyor.

Gelip bin tane özürler diler, yardım edelim diye yalvarır yakarır, her şeye rağmen yardım da ederiz filan ama bir yerde sapıtıp durduk yerde yine başa sarar.

Hiç çekemem senin gibi akıl hastalarını. Sana o vakitler adını verdiğim o psikiyatrlardan birine git ivedilikle.

Adlarını kaydetmişsindir herhalde...

Sana yapabileceğim tek öneri bu. Mistik hezeyanlarından da kurtulur, belki gerçekten ateist olursun. Aslında beni dinleyip müslüman kalsan bence daha hayırlı olur ama, -senin deyiminle- neyse...

Atılıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Difficulty arkadaşım,

Ateistforumu ayakta tutmaya çalışanların sanal forumdan da öte idealist düşünceleri vardır fakat aynı düşüncelere sahip olan insanların azlığından kaynaklanan nedenlerle gerçekleştirilememektedir.Nedir bu düşünceler?

Gerçek laik, sivil anayasası, bağımsız yargısı, eşit sosyal adaleti, hukuku, ileri demokrasisi olan Türkiye'dir.

Ayrıca forum erişimini sağlanabilmesi için sıkıntılar yaşanmaktadır.Siteyi erişimde tutabilmek ayrı bir dert derleyip toparlamak ayrı bir derttir.Üstelik bu insanlar gönüllü zamanlarını enerjilerini paralarını harcamaktadırlar.

Uzun zamandır Türkiye'de bulunmamıştım ve şu anda bir haftadır Türkiye'deyim. Gördüklerim karşısında tarifi imkansız öfkeliyim.Evet müslüman gibi yaşamlarını sürdüren ateistlere karşı çok öfkeliyim.Sizinle ters bir zamanda karşılaştık ve başlığı okuyunca hışmıma uğradınız diye düşünüyorum üstelik kadın olduğunuzu öğrenince üzüldüm dolayısı ile özür dlerim.

Yalnız bir konunun altını çizmeliyim.Ateistlik sadece tanrıya inanmamazlık değildir ve bu konuda bir şeyler öğrenmek isteyenlerin sorular sormaları veya konu hakkında yazılmış başlıkları okumaları gerekir.

Bunlar yapılmamakta direk olarak ateistlere saldırılmaktadır.Bir tanrıya inanan inandığı tanrısını açıklamaya çalışıp tartışacağı yerde bile ateistlere saldırmayı seçmektedir.Her yerde herkes tarafından kötü değer yargılarıda ateistlern sırtlarına vurulmaya çalışılmaktadır.Bunun böyle olmadığını açıklamak sanki bir savaş vermek özel enerji sarfetmemizi gerektiriyor.

Ateistlere karşı açıkladıklarımı yapanlar, masumiyet karinesinin, eşit hak ve özgürlüklerin ne olduğunu bilmeyen cahil cühela takımıdır. Ne yazık ki çok da fazla.

Beyinlerinde ki örümcekleri doğmaları tartışmaya açmaya korkanların atestlere saldırmalarını kabul etmiyorum.Bizler herkes için esit olması gereken bir sistemi savunmaktayız.Eğer böyle br sistemde yaşanılıyor olmuş olsa idi Cigi isimli birisi ile iletişiminiz olmayacaktı.

Selamlar.

Sitelerde Paylaş

Saçma bir başlık.

Ayrıca başlığı bodoslama açma küstahlığı da ne foruma ne de forumdaki ateistlere saygı duyulmadığının kanıtıdır.

Ateistforumun neden bir amacı yok? diyor küstah, Ateistforumun bir amacı var mı? veya Ateistforumun bir amacı yok mu bana mı öyle geliyor? şeklinde mütevaziliklere hiç girilmemiş.

Diğer başlıklardaki Anti-Ateist militanlıkla birleştirilince ortaya saçma sapan bir şey çıkmış.

Verilecek her türlü cevaba yazık.

Sitelerde Paylaş

Bu konunun artık tatlıya bağlanmasını istiyorum.

Sanırım foruma ilk geldiğim zamanlardaydı dini inancımın olmadıgını ve ateist olmadıgımı açıklamıştım.

Aynı şeyleri tekrarlamak istemiyorum.

İnsanlar bilmedikleri şeye saldırmazlar.

Amacım sadece araştırmak ögrenmek.

Bununla birlikte elimden geldiğim kadar bir bilgiye sahipsem anlatıyorum.

Aslında foruma ilk geldiğim zamanlarda tartışmaları gördükce bilim bölümnden dışarı çıkmayacagım demiştim ama ordada sorun yaşadım.

Yani forumun neresinde oldugum pek bir önemi yok.

Yaşadıgımız sorunun asıl kaynağı sanırım şu:

Aynı şeyleri söylüyoruz farklı cümlelerle anlatıyoruz.

Ve birde tek istediğim ilerleme kaydedilebilmesi için yıkılamayan konuların seçilmesi gerekiyor.

Kendi içinde kendini yiyen konuları çok sık görüyorum.

Ben buraya ateizmi ögrenmeye gelmişsem bu gibi şeylerle karşılaşmamam lazım.

Ben dini inacımı Kurandaki mantıksızlıgı görerek red ettim.

Hiçbir ateistle konuşmadım.

Mantıksızlıklar açıklanmalı.

İnan bana kendi içinde kendini yemeyen ayetlerde var.

Ret etmek için yeterli sebeb.

Ama dediğim gibi bu ayetlerin seçilmesi gerekiyor.

Ben yıkılabilen ayetler oldugunu söylediğim zaman bana ateistlere saldırı yapıyorsun denmesi normal değil.

Bewn o zaman anlıyorumki burda cok fazla saldırı var ve artık direk savunmaya geçiliyor ne anlatmak istediğime önem verilmiyor.

Bilmiyorum anlatmak istediğimi ne kadar anlatabildim.

Sitelerde Paylaş

Saçma bir başlık.

Ayrıca başlığı bodoslama açma küstahlığı da ne foruma ne de forumdaki ateistlere saygı duyulmadığının kanıtıdır.

Ateistforumun neden bir amacı yok? diyor küstah, Ateistforumun bir amacı var mı? veya Ateistforumun bir amacı yok mu bana mı öyle geliyor? şeklinde mütevaziliklere hiç girilmemiş.

Diğer başlıklardaki Anti-Ateist militanlıkla birleştirilince ortaya saçma sapan bir şey çıkmış.

Verilecek her türlü cevaba yazık.

Okudugun onca yazıdan bunu mu anladın?

Yoksa okumadım mı demek istedin?

Mesaj sayısı 19 ne gördünde neye inandın da yazıyorsun?

Kişiler arası yanlış anlaşılmış bir olayın büyümesinden ve bir yarısı sitemden kaynaklanarak açılmış bir başlık.

Daha konunun ne için açıldıgına dair en ufak bir fikrin yok.

Mütevazi olamayacagım kadar darbe yedim.

Kimseye hakaret etmedim saygısızlık yapmadım sadece mütevazi olmadım o kadar.

Sen kendi yazılarına bak mütevazilik görebiliyormusun?

Madem mütevazi olunması gerektigini düşünüyorsun mütevazi bir şekilde bana bunları anlatabilr küstah oldugumu söylemek yerine açıklamalar yapabilrsin.

Beni eleştirebilcek durumda değilsin.

Dahada yazmam sana.

Yeni bir tartışma istemiyorum.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben buraya ateizmi ögrenmeye gelmişsem bu gibi şeylerle karşılaşmamam lazım.

Ben dini inacımı Kurandaki mantıksızlıgı görerek red ettim.

Hiçbir ateistle konuşmadım.

Mantıksızlıklar açıklanmalı.

İnan bana kendi içinde kendini yemeyen ayetlerde var.

Ret etmek için yeterli sebeb.

Ama dediğim gibi bu ayetlerin seçilmesi gerekiyor.

Her şeyle karşılaşabilirsiniz kendininizi şartlandırmamanız gerekir.Kuranda hemen hemen deşifre etmediğimz sure ayet yok gibi ama anladığım kadarı ile geçiş süreci yaşamaktasınız ve henüz korkularınızı tamamen atamamışsınız.

Kuranda doğru dürüst yazılı bir şey yok üstelik kuranın binlerce cahil yobaz çöl bedevileri tarafından yazılmış olduğunun bilincinde olmanız gerekir.

Bakın kuranı çöl bedevileri yobaz erkelerden daha güzel yazanlarda var...Buyrun okuyun.

Kuranı Bir Kadın Yazmış Olsaydı...Tıkla...

Sitelerde Paylaş

Okudugun onca yazıdan bunu mu anladın?

Yoksa okumadım mı demek istedin?

Mesaj sayısı 19 ne gördünde neye inandın da yazıyorsun?

Kişiler arası yanlış anlaşılmış bir olayın büyümesinden ve bir yarısı sitemden kaynaklanarak açılmış bir başlık.

Daha konunun ne için açıldıgına dair en ufak bir fikrin yok.

Mütevazi olamayacagım kadar darbe yedim.

Kimseye hakaret etmedim saygısızlık yapmadım sadece mütevazi olmadım o kadar.

Sen kendi yazılarına bak mütevazilik görebiliyormusun?

Madem mütevazi olunması gerektigini düşünüyorsun mütevazi bir şekilde bana bunları anlatabilr küstah oldugumu söylemek yerine açıklamalar yapabilrsin.

Beni eleştirebilcek durumda değilsin.

Dahada yazmam sana.

Yeni bir tartışma istemiyorum.

Yazdıklarında başka ne var ki?

Yok Ateizmi öğrenmeye gelmişmiş, anlatmakmış vs :)

Yok kendi kendini yemeyen ayetler varmış :)

Dini reddettin ve halen daha "ayet" tanımı mevcut.

Ayet tanımı derken sakın sözlük anlamında sanma, islamdaki öz anlamında ayet tanımı mevcut sende.

Yani Allahtan gelen mesajların bazılarında çelişki yok diyorsun

Komedi bu yahu...

Bak,

Buradakiler belki görmeyebilirler ne halt ettiğinizi sizin ama ben ciğerinizi görürüm sizin...

Senin aydınlanma yolunda bir şevkin yok.

Sen teizmi kaybetmek üzere olan bir yarı teist yarı deist bocalayan birisin.

Buraya da gelme amacın aslında reddettiğini sandığın ancak bilinç altında halen aktif olan teizm kurallarının baskısıyla

ateistlere saldırıp kendi susuzluğunu, eksikliğini, bocalayışını gidermek... Kendini bir kurallar silsilesine göre İYİLER olarak tanımlanmış bölümde hissetmek.

tarihinde Gerçeklik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...