Jump to content

Evrensel! ve Adil! kuranda Zengin - Fakir Ayrımı

Recommended Posts

Bak sana ne söyleyecegim istediğiniz rahatsız olun hem dini hemde ateizmi sorgulayacagım.

Tabi önce ateizmi öğrenmem gerek sorgulayabilmek için.

Şuan tek sorgulayabildigim ateistler olabilir ateizm olamaz.

Benden oyun arkadaşı olmaz sana ve senin gibilere.

Sen oyun arkadaşlarının yanına dön iyi eğlenceler size.

Burda aklı başında ateistlerde var.

Niye rahatsız olayım ki bunun için sebep yok.

Ateizmi ateist olmadan tam olarak öğrenemezsin.

Ateist olabilmen için kafandaki tüm dogmaları yıkman lazım.

Aklında tanrıya zerre inanç varsa da asla ateist olamazsın.

Konu ateizmi savunmak için değil İslam'ın tutarsızlıklarını göstermek ve zengin-fakir ayrımını anlatmak için açılmış.

Buna itirazın varsa eğer getirirsin.

Yoksa da öyle saçma deyip geçmene gerek yok.

Bilinç altın islamı savunma refleksiyle dolu olduğundan hemen taarruza geçmişsin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Niye rahatsız olayım ki bunun için sebep yok.

Ateizmi ateist olmadan tam olarak öğrenemezsin.

Ateist olabilmen için kafandaki tüm dogmaları yıkman lazım.

Aklında tanrıya zerre inanç varsa da asla ateist olamazsın.

Konu ateizmi savunmak için değil İslam'ın tutarsızlıklarını göstermek ve zengin-fakir ayrımını anlatmak için açılmış.

Buna itirazın varsa eğer getirirsin.

Yoksa da öyle saçma deyip geçmene gerek yok.

Bilinç altın islamı savunma refleksiyle dolu olduğundan hemen taarruza geçmişsin.

Sen kendini tekrar ettikce ben kendimi tekrar etmek zorunda kalıyorum kısır bir konuşma bizimki.

Ben açıklıyorum sen açıklamamı yok sayıp bana açıkla diyorsun.

Sen anlamıyorsan yapacak birşey yok anlamadıgınız kısmı söyleyin diyorum birşey söylemiyorsun.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen kendini tekrar ettikce ben kendimi tekrar etmek zorunda kalıyorum kısır bir konuşma bizimki.

Ben açıklıyorum sen açıklamamı yok sayıp bana açıkla diyorsun.

Sen anlamıyorsan yapacak birşey yok anlamadıgınız kısmı söyleyin diyorum birşey söylemiyorsun.

Ne açıkladın söylesene?

Mesajlarını tümünü alt alta koy. Abuk subuk saçmalama dışında ne yazdın?

Bana bir tane karşı Maide 89 için yazdığın al yanlışın bu dediğin cümle bu de dişimi kırayım ?

Yazdıklarınla ancak kendini kandırırsın. Yaptığınız bundan başka birşey yok.

Konu ile ilgili SAÇMA , ANLAMSIZ, ÇÜRÜK İDDİA dışında yazabileceğin başka bir şey yoksa kirlilik yaratma

Sitelerde Paylaş

Başlık sahibi doğru söylüyor.

İslam zengin ve fakir, köle ve efendi, erkek ve kadın, hoca ve mürit gibi ayrımcılığa dayalı adaletsizliklerden oluşmuştur.

Burada böyle olmadığını savunanlar sadece öyle söylemek zorunda oldukları için böyle bir savunma içine atlıyorlar.

Annenin evladı hakkında "yok yapmaz benim evladım öyle şey" demesi gibi.

Ayrıca şuna da dikkat edin:

İslamın şartı 5'tir.

Bu 5 şart içerisinde Hacca gitmek vardır.

Hem de öyle devşirme müslümanların dediği gibi "imkanın varsa" yerine getirilecek bir şart değil, insanın müslüman olarak adlandırılması için yapması gereken şartlardan biri.

Devşirme müslümanların "imkanın varsa" eklemesi aslında "Kelime-i şehadet" şartını bile isteğe bağlı hale getirmektedir de kimse farkında değildir.

Bir insanın İslam dininden sayılabilmesi için gerekli 5 şarttan bir tanesi büyük bir maddi güce bakıyor.

Yine ibadetlere bakın.

Kurban ibadeti, parasal güce bakıyor.

Sonra İslamın diğer şartı var.

Zekat verme şartı.

Bu da parayla alakalı bir şey.

Yine sosyal yaşama bakın.

Fazla kadın alabilmek parayla alakalı.

Başlık sahibi haklı.

Haklı ama bunu müslüman anlamaz.

Anlamak istemez.

Çünkü müslüman içinden Allaha yağ çekme, yardakçılık, kendini beğendirme vb sistemleri harekete geçirir bu durumda.

Sınav ya bu.

Bıu konu da Şeytanın onların imanını kontrol etme girişimlerinden biri ya.

:)

İşte öyle...

Sitelerde Paylaş

Yine saçma bir konu olmuş.

Her ne kadar sonuca ulaşırken anlatımınızdaki gibi farklı anlamlar verilebilsede.

Adaletsizlik yapıldıgı gözlenmiyor.

Fakirseniz size adaletsizlik olmayacak sizde oruc tutabilrsiniz denmiş.

Eh bunu söyleyen biri adaletsiz olmayacagına göre hasta ise elbette bir şekilde affedici olunacagını anlatmış olur.

Adam gibi birşeyler bulmanız lazım.

Bir taraftan yapıyorsunuz ama çabuk yıkılabilecek konuları seçiyorsunuz.

Hiç de saçma bir başlık değil, bilakis çok önemli şeyler anlatmış.

Eğer zenginsen ve bir suç işlediysen, onu sahip olduğun mal mülk, para vs. bedeli ile bağışlatabiliyorsun. Bir yol da oruç tutarak ödemen..

Ama 2 ay oruç tutmak epeyce zor bir şey olduğu için zengin kişi bedeli ekonomik olarak ödeme şansını kullabiliyor.

Öte yandan hem çok yoksul olup hem de oruç tutamayacak kadar hasta ise, hastalığına rağmen o orucu tutmak zorunda. Anlıyor musun şimdi adaletsizliği?

Peki oruç, İslam'a göre neden tutulur? Ne anlamı vardır aç kalmaının?

Allah açları anlamalarını, açlarla empati yapmalarını sağlamak için oruç tutulmasını istediğini söyler.

E peki bu durumda bu bedel ödeme masalı katmerli çelişki ve adaletsizlik taşımıyor mu sence?

Bir de ironrose zıhar diye bir şeyden bahsetmiş...

Onun ne olduğunu biliyor musun?

Sitelerde Paylaş

Ironrose'nin verdiği örneğinin gerçek hayatta gerçekleşme olasılığı bence çok yüksek. Kuranda allahın adaletinin sorgulanacağı yüzlerce konu var ve bu da onlardan bir tanesi.

Anlaşılan eleştiride bulunan arkadaşlar fakir bir insanın oruç tutmasına engel olabilecek bir hastalığa yakalandığında işlediği günahının diyetini ödeyemediğinden dolayı bağışlanacağını düşünüyorlar ama bunu destekleyecek ayet de getirmiyorlar. Allah temcit pilavı gibi habire aynı ayetleri bin kere tekrarlayıp duracağına bu konu için birkaç ayet sıkıştıramamış mı?

Böyle bir durumda aslında kuranı yazan/yazanlar şu mesajı veriyor yoksullara:

"Bakın zaten fakir ve açsınız günah işleyip oruçla da diyetini ödeyemezseniz cehennemde cezasını çok acı bir biçimde çekersiniz ona göre ayağınızı denk alın, başkaldırmayın, bize de (zenginlere) bulaşmayın."

Zengin adam parasına güvenip suç işleyebilir ama parası olmayan cezasını fiziksel olarak çekecek bu da adil olacak öyle mi? Hadi ordan be!

tarihinde epitaph tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eğer zenginsen ve bir suç işlediysen, onu sahip olduğun mal mülk, para vs. bedeli ile bağışlatabiliyorsun. Bir yol da oruç tutarak ödemen..

Ama 2 ay oruç tutmak epeyce zor bir şey olduğu için zengin kişi bedeli ekonomik olarak ödeme şansını kullabiliyor.

Öte yandan hem çok yoksul olup hem de oruç tutamayacak kadar hasta ise, hastalığına rağmen o orucu tutmak zorunda. Anlıyor musun şimdi adaletsizliği?

Allah açları anlamalarını, açlarla empati yapmalarını sağlamak için oruç tutulmasını istediğini söyler.

E peki bu durumda bu bedel ödeme masalı katmerli çelişki ve adaletsizlik taşımıyor mu sence?

Yani aç insanın kendisiyle empati yapacak hali yok herhalde :) Şimdi tatlısu müslümanları gelip "yok efendim oruç aslında yoksullara farz değildir bla bla bla..." gibilerinden hemen kıvırmaya başlarlar.

Sitelerde Paylaş

Ironrose'nin verdiği örneğinin gerçek hayatta gerçekleşme olasılığı bence çok yüksek. Kuranda allahın adaletinin sorgulanacağı yüzlerce konu var ve bu da onlardan bir tanesi.

Anlaşılan eleştiride bulunan arkadaşlar fakir bir insanın oruç tutmasına engel olabilecek bir hastalığa yakalandığında işlediği günahının diyetini ödeyemediğinden dolayı bağışlanacağını düşünüyorlar ama bunu destekleyecek ayet de getirmiyorlar. Allah temcit pilavı gibi habire aynı ayetleri bin kere tekrarlayıp duracağına bu konu için birkaç ayet sıkıştıramamış mı?

"Bakın zaten fakir ve açsınız günah işleyip oruçla da diyetini ödeyemezseniz cehennemde cezasını çok acı bir biçimde çekersiniz ona göre ayağınızı denk alın, başkaldırmayın, bize de (zenginlere) bulaşmayın."

Zengin adam parasına güvenip suç işleyebilir ama parası olmayan cezasını fiziksel olarak çekecek bu da adil olacak öyle mi? Hadi ordan be!

Epitapth , yazının altına imzamı atarım.

Karşısında kanıt olarak ayet getiremiyorlar , üstelik laf kalabalığı ile konuyu okunmaz hale getirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Üşenmedim difficulty nin bu konu ile ilgili yazdığı tüm mesajlara baktım tamamı SAÇMA, TEMELSİZ İDDİA, ALLAHIN MERHAMETİ gibi zırvalardan oluşmakta.

Sitelerde Paylaş

Temelin düz mantık fıkrası vardı bunu ona çevirmemek lazım.

Mizahi anlatımı yanında egitici özelliği olan bir fıkradır bulup okumanızı tavsiye ediyorum.

Eğerki zenginseniz şunu yapın fakirseniz bunu yapın şeklinde 2 tafada durumuna uygun bir seçenek veriyorsa ayrı bir ayete gerek yoktur.

Zaten bu kişi adalateli olacagını belli etmiş olur.

Dediğim gibi bir yere kadar söylediginiz sonuçlara ulaşılabilsede konu kendi içinde kendini yediği için İslamdaki saçmalıgı göstermede yeterli etkiye sahip olmadıgı için bir değeri yoktur.

Adaletli olan birine ordan şu, burdan bu, şurdan böyle, burdan şöyle demenin bir mantıgı yoktur.

Ki zaten ben bunlara inanmıyorum böyle bir ayetin varlıgınada inanmıyorum bu da ayrı bir konudur.

Bu yazıyla sanırım herkese birden cevap vermiş oldum.

Sitelerde Paylaş

Temelin düz mantık fıkrası vardı bunu ona çevirmemek lazım.

Mizahi anlatımı yanında egitici özelliği olan bir fıkradır bulup okumanızı tavsiye ediyorum.

Eğerki zenginseniz şunu yapın fakirseniz bunu yapın şeklinde 2 tafada durumuna uygun bir seçenek veriyorsa ayrı bir ayete gerek yoktur.

Dediğim gibi bir yere kadar söylediginiz sonuçlara ulaşılabilsede konu kendi içinde kendini yediği için İslamdaki saçmalıgı göstermede yeterli etkiye sahip olmadıgı için bir değeri yoktur.

Adaletli olan birine ordan şu, burdan bu, şurdan böyle, burdan şöyle demenin bir mantıgı yoktur.

Ki zaten ben bunlara inanmıyorum böyle bir ayetin varlıgınada inanmıyorum bu da ayrı bir konudur.

Bu yazıyla sanırım herkese birden cevap vermiş oldum.

Adaletli olduğunu nerden çıkardın? allahının adalet diye bir kavramı filan yok. varsa kanıtın ne?

İnsanların çoğunu ceheneme odun için yaratmış (benin değil kuranın kendisnin belirttiği ) olması mı adil yapar.

allahının adil olması için MAİDE 89 'da üstüne basa basa :

"Ey kulum fakirsen oruç tutamayacak kadar hastaysan affederim seni işte Allah âyetlerini size böyle açıklar ki,şükredesiniz"

demesi lazım. Yoksa o yaratıcı (sözde) kusursuz değildir. Ayetlerini EKSİK açıklamıştır ya da ADALETSİZ dir.

Lafının bir kanıtı YOKKKKKK. O senin kendi kuruntun.

6000 küsur ayette elli yerde aynı hikayeyi anlatan, muhammedin hevası için çalışan, seni böyle yakarım, yıldırım gönderir dilediğimi çarparım diyen allahın bir cümleyi esirgeyemez yoksa o allahın EKSİKtir.

Sitelerde Paylaş

Ha bir de bu yazdıklarınla cevap vermiş filan olmadın. Konuya attığın 7-8 mesajda tek yazdığın

Zaten adil olanının bu durumu affedeceği bellidir gibi SAÇMAAA bir laf dışında bir halt değil.

Zaten adil olanının diye belirtiğin ÖN KABULE nereden ulaştın hele onu delillendir? Sonra allahın ZATEN adil ise bile kurtaramazsın çünkü o zaman HÜKMÜNÜ BÖYLE AÇIKLAR diye böbürlenen allahının Hükmünü HİÇTE açıklayamadığı BAL GİBİ ortadadır.

Sana Kuran ayetinde "oruç tutmayacak olanının affedileceğine" dair bir ayet getirmediğin sürece başka cevap yazmakta istemiyorum.

Sitelerde Paylaş

ironrose bak şurda aç bir konu.

Deki Allah insanların hatalarını cezalandırmak için insanları yakma yoluna gitmiştir adaletsizdir.

Acımasızcadır de.

Ayrıca insanların kendilerini geliştirebilmesi mümkündür de.

Sana diyebilecek tek bir sözüm olmaz.

Hatta destekte veririm.

Ama saçma yazılarla bir yere varamazsın.

Sana İslamı red etmekteki sebebim olan ayetleri örnek verdim.

Daha demek istediğimi anlamadınsa sana yapabilcek hiçbirşeyim yok.

Sitelerde Paylaş

Zengin kişi için malını feda etmek, fakir kişi için oruç tutmaktan daha zor hale gelebilir... peki bunu anlamak niye bu kadar zor bunu anlamıyorum...

tarihinde musab-bin-umeyr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslamda eşitlik yoktur. İslamda adalet vardır. Erkeklere tanınan hakların kadınlara göre niye daha kapsamlı oluşunu da bu yüzden anlamıyorsunuz. kadın ile erkek arasında eşitlik değil adalet olduğu gibi, zengin ile fakir arasında da eşitlik değil adalet vardır. Herkese eşit yük verilemez. Çünkü herkes eş yükü kaldıramaz. Bu yüzden adil olmak için eşit değil, kişinin durumuna göre yük yüklenir.

bir de şu açıdan bakalım zengin diyet olarak para bağışlıyor... Kime ? ihtiyacı olan insanlara ? Bu daha hayırlı değil midir ?

Sitelerde Paylaş

Bakara/178:

Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.

İslamda ne eşitlik vardır, ne de adalet. İşte ayet, her türlü rezillik var, kölecilik var, kadına 2. sınıf muamelesi var, adaletsizlik var. Şimdi senaryolara bakalım:

1. Adam zengin. Bir adamı öldürdü. Öldürülenin kardeşi de diyelim para canlısı bir herif. Zenginden alacağı diyeti düşünüp,adamı affediyor, adam para vererek yırtıyor.

2. Adam fakir. Bir adamı öldürdü. Öldürülenin kardeşi de diyelim para canlısı bir herif, ama öldüren de züğürt. Eee, para da alamayacağına göre, niye affetsin, öldüveriyor fukarayı.

3. Adam zengin veya fakir, gitti bir köleyi öldürdü. Ne olacak şimdi? Ne diyor ayet, köleye karşı köle.

4. Adam zengin veya fakir, gitti bir kadını öldürdü. Ne olacak şimdi? Ne diyor ayet, kadına karşı kadın.

Ha birde, İslam'da kölelik yoktur diyenler var, köleliği düzenleyen o kadar ayeti görmezden gelip işkemdeden sallarlar. Lafı dolandırmaya gerek yok, getirisin ayeti, ahan da bu ayete göre kölelik yasaktır dersin. Kıymeti harbiyesi olmayan birsürü konuda bu yasak, bu değil diyen Kuran, kölelik hakkında ne diye yasaktır dememiş. Ayeti geçtim, hadis bile getiremezler.

Bu da veda hutbelerinden birisinden bir pasaj:

"Ey insanlar!

"Cenab-i Hakk her hak sahibine hakkini vermistir. Her insanin mirastan hissesini ayirmistir. Mirasciya vasiyet

etmeye lüzüm yoktur. Cocuk kimin döseginde dogmussa ona aittir. Zina eden kimse icin mahrumiyet vardir.

Babasindan baskasina ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden baskasina intisaba kalkan KÖLE, Allah'in,

meleklerinin ve bütün insanlarin lanetine ugrasin. Cenab-i Hakk, bu gibi insanlarin ne tevbelerini, ne de adalet

ve sehadetlerini kabul eder.

Muhammed efendi giderayak köleler hakkındaki kesin hükmünü de vermiş, kölelerin köleliğini iyice perçinlemiş.

Biraz araştıran İslam'ın ne pislik olduğunu rahatça görüyor, birisini saklasan diğeri ortaya çıkıyor. İnsan biraz düşünür be, ulan ben bu dini savunmaya mecbur muyum kardeşim diye? Peygamber dedikleri adam defolu, hükümleri defolu, uygulamaları defolu. İslam'ı uygulayan bütün İslam ülkelerinin hali ortada. Hadi 1 kişi yanlış anlar, 2 kişi yanlış anlar, 10 kişi yanlış anlar, 1 milyon kişi yanlış anlar, bunların hepsi de mi yanlış anlıyor? Ne biçim tanrı bu be? Mecbur mu bu insanlar bu tanrının hatalarını düzeltmeye?

Sitelerde Paylaş

Sn DIESEL.

Eğer dediğiniz ayetler Bakara Suresi 183, 184, 185, 187 ayetler ise, o ayetlerde ramazan orucuna değinilir. Ve hiç bir halde muafsın denmiyor. Sn ironrose verdiği örnekler ise ramazan orucu değil, keffare oruçlarıdır.

Öncelikle sizin bir az islamı öğrenmeniz gerekli bence.

Ayriyeten, devamlı mide problemi olan insanların ne zaman muaf olduğu hakkındakı ayeti de bekliyoruz.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş

eşitlik meselesi biraz zor bir konu...

tanrının insanlardan istediğinin onların eşit olması gerektiğini savunan yazarlar var...

ve bunu kurandan bazı pasajlara dayanarak delillendirmeye çalışıyorlar...

ben de bu yazılardan bazıları astım zamanında...

eşitliğin insanlar arasında mümkün olduğunu sanmıyorum...

herkesin farklı özellikleri farklı kabiliyetleri var....

hangi konuda eşitliği sağlayabileceksiniz...

kimisi çalışmayı sever girişkendir...

kimisi tembelliği sever yatar yada serseriliği hayat felsefesi olarak benimser...

ekonomik anlamda eşitliği hep vurgulayanlara göre bunlar birer ayrıntı....

tanrı hep herkesin cebine aynı paranın girmesine kafayı takmış sanki tüm mesajları bu yönde yorumlanıyor....

eşitlik işi zor ve sakat bir yol...

tanının bizim eşit olmamızı istediğini sanmıyorum...

tanrı bizden ne istiyor...

bulursam söylerim...

Sitelerde Paylaş

Sapına kadar doğru bir tespit zaten zengin olursam müslüman olucam. ^_^

Neyse işin şakası bir tarafa, islam ve diğer dinler sosyal açıdan güçlü, zengin erkekler için biçilmiş kaftandır.

Hele ki islamı ele alırsak, benim toplumsal olarak içinden çıkamadığım bir durum var.

Toplamda kadın erkek sayısını birbirine eşit yada çok yakın düşünelim.

Zengin erkekler sınırsız sayıda kadınla evlenebiliyor fakat her kadın bir erkekle evlenebilmekte.

Bu durumda toplumda kendine eş bulamayan maddi olarak sıkıntı içinde ki erkeklerden oluşan bir tabaka oluşması gerekir.

Peki bu tabaka ne olacak diğer zenginlere köle mi olacak ?

İslam dini sadece zengin veya sadece erkek dominant olarak düşünmemek lazım.

O zamanlar hem zengin hemde erkek isen dünyada senden iyisi yoktur gibi bir sonuç çıkarmalıyız.

Sitelerde Paylaş

Zengin kişi için malını feda etmek, fakir kişi için oruç tutmaktan daha zor hale gelebilir... peki bunu anlamak niye bu kadar zor bunu anlamıyorum...

Peki benim sorumu ANLAMAK niye bu kadar zor arap kardeşim.

Fakir ve HASTA bir kişinin KEFARET durumunda tutması gereken oruç ile ilgili MAİDE suresinde (hadi onu da geçtim kuranın herhangi bir yerinde ) affedileceği allahın Adil olduğu mu yazıyor. Yoksa yüce allah fakir ve hasta kişileri hiç dikkate almamış. Yansın şerefsizler mi demiştir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...