Jump to content

insan , neden kurallara ,dine ihtiyaç duyar?

Recommended Posts

>>> Alternatifi henuz yoktur ve insanustu ve disi hic bir gucte de insanogluna alternatif olacak boyle bir kural koyucu, kanun koyucu baska bir fenomen ve numen yoktur.

Bilmediğiniz konularda ahkam kesmeyin.

Afrika'da filler köylere saldırır, ortalığı yıkar. Bulunan çözüm nedir bilir misiniz? Gidilir, bir kaç yaşlı fil getirilir. Bu filler o genç fillere "adam gibi" uslu durmasını öğretir. Kuralları, savanın kanunlarını öğretir.

Niye bilmediğiniz konularda sayıklamaktan çekinmiyorsunuz ki böyle?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Asıl soru şudur: Neden insanlar bilir bilmez boş boş konuşurlar? Neden bilmedikleri şeyi biliyoruz sanıp böyle salak salak laflar ederler? Neden bazıları da bu gerzek bir beynin yumurtladığı lafların aslını astarını sorgulamadan cevap vermeye filan çıkarlar?

Zombi senin beyninin bir zombinin beyninden ibaret olduğu kesin. Sen kaç hayvanın, canlının vs. hayatını biliyorsunda, onların geleneklerinin, kurallarının vs. olmadığını sanıyorsun? Ritüel yapmak sadece sana mı mahsus?

Ve dahası hayvan mertebesini geçtin mi ki sen sanki? Hala hayvan mertebesindesin, hatta bazı hayvanlardna daha aşşağı mertebedesin.

Sanırım bu tepkiniz bu foruma değil ve Zombi ile aranızda yaşanan bir geçmişe dayanıyor...

Fazla keskin bir tepki...

Acayip rahatsızlık veriyor bu tür kişiselleşen mesajlar forumlarda.

Zombi'nin bu tepkiyi hak ediyor olduğunu düşünebilirsiniz ama ya tüm diğer okuyucular?:huh:

Konuya dönersem...

Zombi,

Hayvanlar alemini ne kadar biliyorsun da bu kesin yargıyla bu forumu açtın, sorusuna katılıyorum anibal'ın...

Hayvanlar hakkında mutlu veya mutsuz deme durumumuz olduğunu düşünmüyorum... Anın keyfini çıkardıklarını söyleyebiliriz ancak... Bir çok hayvan hakkında çok fazla araştırma ve inceleme yapmak gerek bu konuda konuşmak için...

Muhtemelen bana da "seni ciddiye almıyorum evlât" diyeceksin ama bir konuda çok önemli bir kafa karışıklığı var sende:

Osho okuyorsun ve buraya aktarmak istiyorsun o görüşleri belli ki...

Bunu iyi niyetle yapıyor olabilirsin ama olmuyor...

Niye olmuyor?

Çünkü, başı sana, sonu ise, belli bir metin içinde, bütünü içinde anlamlı Osho'ya ait ifadeler kullanıyorsun ve söylediğin şey iğreti bir şekilde ortada kalıyor...

Sana daha evvel de dedim, alıntı yapmak ayıp değil... Osho'dansa Osho'dan, Hayyam'dansa Hayyam'dan, kimden alıntı yapacaksan yap ama konuyu bütün olarak al...

Bu foruma yazdığın tüm cümleleri biliyorum ama hiç bir yerde bu şekilde okumadım... Senin yazdığın tamamen saçma...

Oysa benim okuduğum bu cümleler, okuduğum yerlerde hiç saçma değildi...

Bu şekilde düşünce aktarımı olmaz...

Sitelerde Paylaş

Anibal;

>>> Alternatifi henuz yoktur ve insanustu ve disi hic bir gucte de insanogluna alternatif olacak boyle bir kural koyucu, kanun koyucu baska bir fenomen ve numen yoktur.-e.i.-

Bos konusup, lasga luga yapmada yukaridaki cumlenin tersini bilimsel olarak ispat et.

Buyur, bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

Anibal;

>>> Alternatifi henuz yoktur ve insanustu ve disi hic bir gucte de insanogluna alternatif olacak boyle bir kural koyucu, kanun koyucu baska bir fenomen ve numen yoktur.-e.i.-

Bos konusup, lasga luga yapmada yukaridaki cumlenin tersini bilimsel olarak ispat et.

Buyur, bekliyorum.

Neyi bekliyorsun evrensel, gayet güzel bir kural işleyişi örneği vermiş işte Anibal?

Fillerin çıkardığı anayasayı mı görmek istiyorsun anlamadım ki...

Sitelerde Paylaş

Evrensel

Zırvalamada sınırın yok, benim var, aramızdaki anlaşmazlık tam da bu noktada başlıyor...

Hatırlarsan başka bir yerde yine böyle zırvalamayı abarttın sen, ebenin ebelemece oynadığı bir metin yazdım sana da küsüp gittin siteden bir seneden fazla...

Bir ebe hikâyesi daha yazmayayım sana, küser gidersin de epistemolojisiz kalır hafazanallah bu site...

Ortada kabak misali duran şeyleri karmaşıklaştırmakta üstüne yok...

Sınırın olsun sınırın...

Lâfı getirdiğin yere bak: Filce biliyormuşmuş muyum?

Hödükçe de bildiğimi gayet iyi bilirsin ebenin ebelemece oynamasından...

Zorlama beni...

Küstürmeyeyim seni... B)

Sitelerde Paylaş

Esron;

Yanit veremeyince, gene kisisel satasmalara basladin.

Sen bana laga lugayi birakta, hem insanoglunca hemde onun algiladigi herhangibir canli/cansiz varlikca bilen bir tercuman goster.

Istersen muhammed de diyebilirsin, hani su Allah ile Insanoglu arasinda tercumanlik yapan.

Eger gosteremezsen de, bir daha baska canli ve cansizlar adina konusma.

Gerci insanoglunu insandisi ve insanlikdisina mahkum eden dogal zihniyet, insan dilinden baska her dili konusur.

Ben sadece insanoglu dili biliyorum. Ne yapayim kendi turum disindaki bir canli/cansiz ile bir dialog (monolog degil) henuz gelistiremedim, ya da sizler gibi kendimi kandirmiyorum.

Aklin almaza bu yazilanlari, hic te kisisel satasmaya yonelen bir yanit da verme, bir yarari olmaz.

Sitelerde Paylaş
Zombi'nin bu tepkiyi hak ediyor olduğunu düşünebilirsiniz ama ya tüm diğer okuyucular?

Esron, anibal in yazilarini yillardir okurum, yuzlerce hatta belki de binlerce iletisini okumusumdur bugune kadar, inan hic abartisiz her 3 mesajindan en az birinde ya hakaret ya kufur ya da ikisi birden vardir ustelik sadece muslumanlara ya da diger inanclilara degil, kendisi gibi dusunmeyen ateistlere de... Iste boyle sahsina munhasir biridir kendisi zaten bir sure sonra mesajlarindaki hakaretleri kufurleri gormemeye baslarsiniz cunku kendisiyle ve nickiyle butunlesir bir sure sonra bunlar. Tek basina anibal in uslubu, dinlerin ve Tanri fikrinin sacma oldugunu soyleyerek ateistlige adim atacak birini, tekrar 5 vakit namaz kilan bir muslumana dondurecek potansiyeldedir. :)

tarihinde Anthemoessa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Esron, anibal in yazilarini yillardir okurum, yuzlerce hatta belki de binlerce iletisini okumusumdur bugune kadar, inan hic abartisiz her 3 mesajindan en az birinde ya hakaret ya kufur ya da ikisi birden vardir ustelik sadece muslumanlara ya da diger inanclilara degil, kendisi gibi dusunmeyen ateistlere de... Iste boyle sahsina munhasir biridir kendisi zaten bir sure sonra mesajlarindaki hakaretleri kufurleri gormemeye baslarsiniz cunku kendisiyle ve nickiyle butunlesir bir sure sonra bunlar. Tek basina anibal in uslubu, dinlerin ve Tanri fikrinin sacma oldugunu soyleyerek ateistlige adim atacak birini, tekrar 5 vakit namaz kilan bir muslumana dondurecek potansiyeldedir. :)

Aslında Anibal'i anlıyorum, buraya gelen dincilerin anlayışsızlığını, taşkafalılığını gördükten sonra ne dense azdır. Adamlara en rezil, en kepaze durumları gösteriyorsun, ama onlar o durumu görmek istemiyorlar, bir de matah bir şey gibi insanlara kakalamaya çalışıyorlar. Mesela 9 yaşında bir kız çocuğuyla evlenmek ahlaki değildir diyoruz, adam başlıyor bu durumu mazur gösterme için kıvırmaya, evlatlığının karısı ile evlenmek ayıptır diyoruz adam oralı bile değil, bir de durumu övmeye başlıyor. Kadına 2. sınıf insan gibi davranılıyor diyoruz, o başlıyor İslam kadına en öok değer veren dindir diye. Nerede değer veriyor, mirasta erkeğin yarısı pay alıyor, tek başına şahitlik bile edemiyorlar, ancak 2 tanesi biraya gelirse ve yanlarında bir erkek olursa ancak şahitlikleri sayılıyor, erkeğin kadın diklendiği zaman dövme hakkı var, aynı durumda erkek diklendiği zaman kadın anlaşmak zorunda, erkek 4 kadın ve sınırsız cariye alabiliyor. Daha neler, neler.. Bütün bunlar da dincilere gayet normal geliyor, gelde çıldırma şimdi. Değil küfür ve hakaret etmek, eşek sudan gelinceye kadar dövsen yeridir yani.

Sitelerde Paylaş

Konuyla ilgisiz olacak ama bu mesaja cevap vermek istiyorum, anlaşılır olma açısından.

Yazdıklarınız sizin hayatı ele alışınızla ve bu dünyadaki oluşunuzla ilgili bir durum tabii...

Küfür kötü bir şey değildir ki, o da bir iletişim şeklidir nihayetinde... Üstelik toplumumzda çok daha fazla kullanılan bir iletişim şeklidir... Yerinde edilmiş gerçek bir küfür, sahte, yapış yapış kibar cümlelerden üstündür... (Örnek:Neyzen Tevfik şiirleri...)

Ben de şahsen bu yolu kullanırım, karşı taraf zırvalamayı abarttığında... ( Bkz: Evrensel'in hayavanların kurallarına dair okuduğu çok güzel bir örnekten sonra, sırf egosunu cilâlamak için sorduğu soru: Filce bilmek? ) :lol:)

Bu sitelere, herkes değişik bir nedenle gelir...

Kendi nedenim, bazen ilginç bir bilgi yakalamak, bazen rutin halini alan düşünce yollarımı değiştirecek görüşlerle karşılaşmak...

Bazen sayfalarca okursunuz bir forumu, kendi yazdıklarınız da dahil içinde eme yarar hiç bir şey yoktur ve çoklukla böyledir forumlar, görüş dayatmalarından, basit ego savaşlarından ibarettir... Genelde tartışma kurallarının dışında işler... Searcher1'in dediği gibi, din tartışırken, verilen örneğe cevap verilemez ve kıvrılır, vs vs, sonrası kısır bir döngü halini alır...

Ama bazen de, ilginç bir bilgi, ilginç bir cümle, vs, beni çok ilgilendiren kısım olur...

Bu forumu ele alalalım:

Bunca yazışma arasında benim aklımda kalan tek şey anibal'ın fil örneği...

Diğer yazanlardan ben bu forumda hiç bir şey almadım, muhtemelen vermedim de...

Ama anibal sayesinde bir şey öğrendim ve de filler konusunda bir okuma yapıp, çok daha fazlasını öğrendim...

Dolayısıyla, anibal istediği kadar küfretsin, hattâ yeri gelince bana da etsin, bu onun tarzıdır, hiiiç umrumda olmaz... :huh:

Önceliklerimiz çok değişik yani...

Sitelerde Paylaş

Benim gözlemim, hayvanlar insanlardan daha fazla kurallara göre yaşıyorlar. Hatta kurallar olmazsa özellikle tekrarlı monoton yapılanlar; psikolojileri bozuluyor. Bu sebeple hayvanların kuralsız oluşuna katılmıyorum.

Neden bunca canlı cansız varlıklar içinde , sadece insan , kurallara , dine örfe geleneğe ihtiyaç duyar ?

Neden başka varlıklar bunlar olmadan da mutludurlar ?

Acaba bunun sebebi ; insan denen varlığın , hayvan mertebesini geçmeyi başarmış olması ,fakat insan mertebesine henüz ulaşamamış olması mıdır ?

Sitelerde Paylaş

Esron;

Ben de şahsen bu yolu kullanırım, karşı taraf zırvalamayı abarttığında... ( Bkz: Evrensel'in hayavanların kurallarına dair okuduğu çok güzel bir örnekten sonra, sırf egosunu cilâlamak için sorduğu soru: Filce bilmek? )-esron-

Eeee, e yapayim senin hayvanlar ile yatigin dialog mucizesini ben ancak, bilimsel olaak algilayabilirim.

Oyuzden de fillerin sadece filce konusabildigini ve senin de bu dili anlaman icin filce bildigini dusundum.

Cunku baska mantikli bir yanit aklima gelmedi.

Ama sen, bu diaslogu nasil kurdugunu aciklarsan, belki seninki daha mantikli gelebilir.

Inan, senin gibi "zirvaliyorsun" demiyecegim.

Sitelerde Paylaş
  • 5 weeks later...

Ha zombi, ha evrensel insan... Bilmediği onuda ahkam kesen tipler sadece.

Kızılmayı hakedecek işler yapıp, sonrada niye kızıyorsun diye zırlıyorsunuz. Ama farkında değilsiniz, yaptığınız ana avrat küfür kadar büyük bir küfür sadece. Olay, olaya nerden yaklaştığınıza bağlı.

Biz gidelim, her gece bir kaç bin sivirsineği besleyerek, yılan vs. sokmalarından hastaneye dar yetişerek, yarı aç, yarı tok, konserve ton balığına talim edip hayvanları aylarca izleyelim. bir şeylerini öğrenelim, görelim.

Ama biz bu kadar didinirken, uğraşırken, beyefendi gelsin, böyl işkembeden sallayıp aham keskin. Höt demek az kalıyor elbette bu durumda.

İşte tüm mesele bu, en azından bu konu için. O nazik kıçını kaldır (her kimsen), git araştır, bul buluştur, bir kaç sivrisinek besle, her sabah acaba bu gece malarya kaptım mı, çoluk çocuğumun yüzünü görmek şansı olur mu atlatana kadar düşüncesiyle uyan biraz. git, gör, öğren, ondan sonra ahkam kes. Yoksa elbet biri, ki burada bu ben oluyorum, yani hayvanların dilinden az buçuk çakan biri, öyle bir eşşeğe anladığı dilden çüşşş diyecektir elbet.

Gelelim fillerin diline. Evet, ben filini az buçuk bilirim. Gramerlerinden pek anlamasamda, duyunca hah, bu şunu diyor diyebilirim. Örneğin bir aslan saldırısı veya orada su var mı deyip demediklerini. Sorun şudur ki, onlar ağız ve kulakları değil, ayaklarıyla konuşuyor. Ve o ses 20Hz'in altında olduğu için duyamıyoruz. Ancak, mesela ikiye, üçe katlayınca filan duyulabilir oluyor. O zamanda kulaklarımız bunlara zamanla alışıp dillerini öğrenebiliyor.

Ve tek konuşma yolları da bu değil zaten, neyse.

Eğer merak ediyorsan, şu proje yoluyla birazda sen öğrenebilirsin, fil dilini...

http://www.birds.cornell.edu/brp/elephant/sections/dictionary/language.html

Ama gidip bundan dahi haberin yoken çıkıp ahkam kesiyorsan, sana da çüşş demek icap edecek haliyle...

Sitelerde Paylaş

hayvanlarda evrim surecinde bir kaç kural ogrenmistir ama orf ve adet kurallardan bahsetmek buna denmez heralde.. :)

din neden dogmustur?

bir filimde insan gibi bir robot yapıyprlardı.. rabota virus giriyor ve artık kendi kenidine dusunup karar verebiliyordu.

robot arkadası oldugunde :) uzuluyor ve olumden korkmaya baslıyor. ve nerden geldim ve nereye gidicem olunce bana ne olucak ne için yasıyorum gibi soruları sormaya baslıyor kendine..

10 binlerce yıl oteyede gidersek o zaman ki insanlar tabı bizim kadar zeki degillerdi ve korktugu seylerı tanrılara bagladılar . ve onların heykelerını sımgelerını yaptılar.. tıokı küçük bir çocugun oyuncak bebegine sarılıpta onun yanında mutlu olması gibi bi seydir heralde...

politik olarak romada muazzam tapınaklar ve ayinlerde bir muhendislik olan kan aglıyan heykeller yapmıslar . ayinler sırasında mekanızmayı çalıstırarak heykelın gozlerınden kan gelıyormus inasanlarda neyi var neyi yoksa heykele(tanrılara) adak olarak sunuyorlarmıs...

savas larda motive etmenın rolu...

ör/ islamda sehitler direk cennete gidiyor. ve cennetın en luks odalarında kalıyorlar :D

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...
  • 5 years later...
On 15.07.2011 at 18:09, zombi yazdı:

Neden bunca canlı cansız varlıklar içinde , sadece insan , kurallara , dine örfe geleneğe ihtiyaç duyar ?

Neden başka varlıklar bunlar olmadan da mutludurlar ?

Acaba bunun sebebi ; insan denen varlığın , hayvan mertebesini geçmeyi başarmış olması ,fakat insan mertebesine henüz ulaşamamış olması mıdır ?

nereye gideceğini bilmeyen kaptana ne rüzgar yardım eder ne de pusula diye bir atasözü vardı.

Onun için doğru yada yanlış kurallar koyarız.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, inanır said:

nereye gideceğini bilmeyen kaptana ne rüzgar yardım eder ne de pusula diye bir atasözü vardı.

Onun için doğru yada yanlış kurallar koyarız.

Sosyal kontrat, toplumlar kadar eskidir. Dinler bunu kendilerine yontuyor. 10 emirden önce de cinayet kötü bir davranıştı. 

Söylediğin doğru, kuralları biz koyarız. Gökten inmez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...