Jump to content

İslam öncesi Türkler Medeni miydi?

Recommended Posts

• İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Tek disi kalmis canavar" mi acaba? B)

Aslında bu soruyu şu şekilde sormak lazım.. İslam dan önce Araplar ne durumdaydı?

Tabi bunu İslam' ın uyduıruk tarişhine göre cevaplamamak gerekli.. Zira onlar bu dönemi cahiliye diye adlandırıyorlar ki: Bu cahiliye döneminde kadınlar ticaret yaparak zengin olabiliyorlarmış.. Hemde dul olmalarına rağmen... Ayrıca bu zenginleşmiş hanımlar kendilerine kendilerinde oldukça genç, sağlıklı erkek seçebiliyorlarmış.. Tıpkı Bülent Ersoy gibi..

Ayrıca Arapça denen dil ve Alfabe İbraniceden türemedir..

Sitelerde Paylaş

Avrupa'nın karanlıklar içinde yaşamasının sebebi neydi? İslam dini o gün yaşanılan hristiyan dinine göre elbette daha açık görüşlüydü zamanına göre ama bu Avrupa'nın dinin ne olduğunu anlayıncaya kadar ve din bezirganlarının belini kırıncaya kadar devam etti.Sonunda hristiyanlığı modifiye etmeleri gerektiğini,dini devlet yönetiminden çıkarmanın gerektiğini ve din adamlarının halk üzerindeki otoritesinin kırılması gerektiğini anladılar. Bu işi İslam'da kendi içinde yapıncaya kadar Batı siz müslümanlardan üstün olacaktır. Siz biz İslam'ın gerçek yaşamıyoruz eğer dine daha fazla sarılırsak Batıyı geçeriz zannından kurtuluncaya kadar da devam edecek. Hep birlikte göreceğiz...

Büsbütün, sonuna kadar katılıyorum.

Yalnız, dinin kaldırılıp yerine insanlık değerleri ve aklın buyrukları konulması yerine,

Dinin özüne döndürülüp, din sanılan saçmalıklardan kurtulup yerine kendiliğinden gelen insanlık değerleri ve aklın buyrukları konulması gerektiğine inanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Linki asp hatası verdi ama ng'nin 2005 Haziran sayısında "Atilla'nın Kayıp Çocukları" var. Hristiyanlıktan önceki evlerinde evin kızının odasının, evin kapısından ayrı kendi kapısı varmış, amacı hayatına almak istediği erkeği kabul etmesine olanak sağlamakmış. Hristiyanlığı kabullerinden sonra kapı sembolik olarak kalmış ama açılır durumda değilmiş. İnsanların sosyal hayatlarını düzenleme şekilleri yalnızca Müslümanlık değil, ayrıntılı kuralları olan herhangi bir dine mensup olmadıkları zaman da çok farklı ve yaşamı kolaylaştırıcı.

Sitelerde Paylaş

İkisi de farklı medeniyet, ikisinin de üstün ve zayıf oldukları yanları vardı. Ama üstünlük bence mukayese edilemez. Medeniyet tamı tamıyla üstündür denilemez. Bu konuda üstündü, bu konuda değildi denilebilir.

Mesela kadını ele alalım. Göçebe iken kadın erkek aynı imiş. Çünkü göçebe toplumlarda toplum birlik olmak zorunda. Değişen çevre koşullarına adapte olmak için. Erkek göçsün, kadın kalsın denemez. Dolayısıyla kadın erkek kadar haklara sahip idi. Ama daha sonra yerleşik hayatla birlikte kadın evine çekilmiş, özgürlükleri gittikçe kısıtlanmaya başlamış. İslamın getirdiği muhafazakarlaşma ile de kadın namus meselesi haline getirilmiş, iyice kısıtlanmıştır.

Bilim konusunda mesela göçebe iken çok iyi olduğumuz söylenemez. Göçerken adam bilim mi düşünecek? Göçebe kültürü tüketim kültürüdür, üretim değil. Göçerken bilim de üretilmez. Varolan bilim tüketilir. Mesela Çin bu bakıma bilimsel olarak Türklerden üstündü denilebilir. Daha yerleşik, daha üretime dayalı. Ancak İslamiyet ile birlikte 1400lü yıllara kadar bilim konusunda Avrupa'yı geçmişiz. Sonra ne olduysa bir duraklama olmuş. Öyle bir duraklama ki sancılarını hala çekiyoruz. Sadece biz değil tüm Ortadoğu çekiyor.

Medeniyet çağa göre farklılıklar gösterebilir. Türkler tarihte bu kadar adını duyurabildiyse güçlü bir medeniyet kurmuş oldukları anlaşılmalıdır. Öyle sırf yağmalayıp, saldıran, barbar, kültürü olmayan, medeniyetsiz bir kavim olsaydık silinip giderdik. Ama tarihten Türk Medeniyetini çıkaramazsınız.

Sitelerde Paylaş

Aslında pek uzatmaya gerek yok sadece aha orası işte burası demek yeterliymiş :)

İslamiyet Türklere medeniyet getirdiyse bugün Türkiye medeniyet içerisinde yaşarken örneğin arabistan mediniyet'in m'sinden neden uzakta?

KÖR MÜSÜN?

UYKUDASIN UYAN ARTIK!

Sitelerde Paylaş

araplar türklere,

taharet musluğundan öte faydalı birşey getirmişmidir?

konuya bi yandan etnik bi yandan dinsel yönü ile yaklaşılması ise,

kafaların laik olmamasından kaynaklanıyor sanırım..

konuyu açan muhtemelen bir arap, yada sentezci bir türk heralde..

sentezci türklerde komik aslında tabi.

türk-islam diye ortaya karışık bir sentez atarlar.

azcık etnisite, azcık islam,

eh birazda gelenek görenek töre ahlak derken, al sana siyasi felsefe..

arapları öven müslümanlar bence türklerle değilde

kendileriyle uğraşsınlar daha çok..

arapların kendilerine ne faydası olmuş -ki islamın

başkalarına bi faydası olsun..

hadi diyelim ki araplara bir faydası olmuştur..

ne değişir..

kılıç zoruyla başkalarına kabul ettirilmiş islam..

işkenceyle beni düzelteceğini iddia eden bir dine yada bir puta iman etmek de neyin nesidir?

mesela bunu bir yahudi yazmış olsa hadi bi derece derdim..

çünkü yahudilere mısırda kölelik yerine özgürlük kazandırmış musa (:

onların masalı da öyle yani..

ama bir müslüman bunu yazınca, çok hayalperest kalıyor..

Sitelerde Paylaş

taharet'i arapların getirdiğine dair şüphelerim var zira bir vatandaş şöyle anlatmıştı:

hiç bir iş yapmıyorlar, kıçını parmağı ile silip sonra kuma taşa, sürer elini temizler.

Yani genlerinde bunun olduğunu düşünüyorum.

Makarnayı parmaklarıyla yediklerinide söylemiş olduğunu yansıtayım.

Ben şahsen kesin bilmiyorum anlatılanı anlattım.

Adam hacca gitmiş araplardan tiksinmiş gelmiş.

Sitelerde Paylaş

Buna alıntılayan dümbüğe, bunu yazan gerzeğe iletmesi için, derim ki, turfan'a gitsin, islam öncesi türk kültürünü bir görsün. Zira müslüman denen rezil vahşilerin gelip yıkmadığı bir orası vardır.

O vahşiler yıkmadan önceki Buhara, Semerkand gibi yerler, döneminin en büyük kültür merkezlerindendi. Araplar, hala daha onlar gibi bir yer yapamamış sünepelerdir sadece. Bugün oryantal mimari olarak bilinen kubbeli, kemerli vs. yapı stili, aslen islam öncesi türklerden kalmış stillerdir.

Sitelerde Paylaş

Delinin biri kuyuya tas atmis gitmis, konusuna bile sahip cikmiyor belki utancindan yazamiyor, be geri zekali halen dunyanin en eski dillerinden biri ile yazip medeniyetten bahsediyorsun bu irk sana ne vermedi bu din senden nelerini almadi, muhakeme yetenegin kaldi ise bunu hesap et sonra gel birseyler yaz.

Provakatörlük yapma, trol olma, ajitasyon yapma insan gibi bilgin varsa paylas ya da ikide bir sagdan soldan duyduklarini kendi fikrinmis gibi sunma ya da defol git, ya da yeter artik bu geri zekalinin forumu mesgul etmesi, defedin gitsin bu tür bos beles insanlari.

Islamiyetten önce Türkler medeni idi, araplar bile medeni idi bugun toplumlari karanliga ceken halen dinlerdir basta yahudilik ve hristiyanlik olmak uzere islam, hinduizm, budizm vs butun dinler özgür insan aklini yalanlariyla karanliga gömen en büyük engellerdir.

Özel olarak Türkleri kastettigin icin Türklerden örnek vermek gerekirse, göcebe gibi tasvir edilenlerinde bile bir aile, toplum yasami vardi, tarim ve hayvancilik vardi, alfabeleri, hiyerarsik bir yönetimleri vardi, kadin toplumun her alaninda idi. Sen nasil utanmadan sikilmadan islamla medeniyeti bagdastirip böyle bir soru soruyorsun, islam nerde medeniyet nerde? Islamin insanliga medeniyete sundugu tek bir pozitif örnek ver sonra konus.

Sitelerde Paylaş

İşte büleee,

İslamın en USLU (akıllı)adamlarından biri olan KAZ ALI şüle derdi.

Müslümenlerin aslında fazla USA ehtiyecleri yohdur.

Gazcığım

Hatta müslümenlerin heç USA ehtiyeçleri yohdurku.

Allamalarınız 24 saat içinde ne yapacağınızı KELLELERİNİZE(çiplerinize) yazı yazı vimişler.

Bahsanıza ALACAGURTLARIN ve Mehemmedcilerin forumlarında kı iddielerine.

Usun ve mantığın bittigi yerde DİN ve IMAN başlarmış..

USSUZ ve mantıhsız ınsan nasıl medeni olurku?

Vay sizin başıyıza TORPAHLAR döküle:-)))))

Ate Türk ,çoh gözel yazmışsan yaşıyasan.

Vay DÜMBELEK KAZ ALI vay,demek öyle.

Tolondede

Sitelerde Paylaş

ramazan dolayısı ile yoktum bi süre,kimi arkadaş korkup yok gibi boş lakırdı etmiş güldüm(:

örnekli gayet açık bi yazı idi,anlaşılmayan kısmı olmaması gerek,örneklerle sabit.

araplar zaten en cahil olduğu için kur'an ve kainat efendisi oraya gönderilmiştir,kızını gömen hz.ömer islamla insanlaşmıştır,buradaki konu türklerin islam ve sonrası arasındaki farklar araplar bu konuda halen geridiyse bu onların sorunu mevzu o değil ki arap korumacılığı yapmıyorum ki,islam insanı insan eder temizliği emreden hırsızlığı men eden zinayı men eden anne babaya iyi davranmayı emreden işçiye teri kurumadan hakkını ver diyen bi dine kalkıp kötü diyemezsiniz!

Sitelerde Paylaş

ramazan dolayısı ile yoktum bi süre,kimi arkadaş korkup yok gibi boş lakırdı etmiş güldüm(:

örnekli gayet açık bi yazı idi,anlaşılmayan kısmı olmaması gerek,örneklerle sabit.

araplar zaten en cahil olduğu için kur'an ve kainat efendisi oraya gönderilmiştir,kızını gömen hz.ömer islamla insanlaşmıştır,buradaki konu türklerin islam ve sonrası arasındaki farklar araplar bu konuda halen geridiyse bu onların sorunu mevzu o değil ki arap korumacılığı yapmıyorum ki,islam insanı insan eder temizliği emreden hırsızlığı men eden zinayı men eden anne babaya iyi davranmayı emreden işçiye teri kurumadan hakkını ver diyen bi dine kalkıp kötü diyemezsiniz!

gayette kötü deriz..

insana temizliği emreden ilk din islam değil..

zinayı men eden ilk din de islam değil

hırsızlığı men eden ilk din de islam değil

anne babaya iyi davranmayı emreden ilk din de islam değil

"işçiye teri kurumadan hakkını ver" geyiği ise daha çok hadis kaynaklı olup, siyasi bir söylem, dini değil

kaldı ki islam ülkelerindeki işçilerin durumu da ortada (:

yani "ahanda islam insanın sosyal yaşamına şunu şunu getirdi" felan diye çıkmayın ortaya hiç

aklı başında her sosyal bilimci, buna ağzını bırakıp başka yerleriyle güler :G

he bunları emrededen ilk din islam olsa, biz islama kötü diyemezmiydik ?

yine derdik..

yahudiliğe/museviliğe de diyoruz aynı şeyleri..

ben kendi adıma daha çok bile diyorum mesela (:

o girişte astığın yazı ise, gerçekçi değil

hurafelerden ibaret,

arapın dinini aklamak için uydurulmuş masallar onlar..

Sitelerde Paylaş

nsana temizliği emreden ilk din islam değil..yahudiliğe/museviliğe de diyoruz aynı şeyleri..

mübarek diğer dinleri yok saymak şirke girmektir,hz,isayı,hz.musayı yok saymak inkarcılıktır buda,zaten şu vakte kadar olan gelen tüm dinler hak dinlerden bahsediyorum aynı şeyi savunmuştur; la ilahe illallah!

sav aynıdır,sadece dönemlere göre şer'i hükümler değişmiştir.

mocos ülkesini sevmemekte bizde yoktur Rahman'ın verdiğini beğenmek kabullenmek düşer kula,canımı yakmış olsada bu laiklik sistemi ülkemi severim,tabi gönül bosnada yaşamak ister o ayrı (:

Sitelerde Paylaş

nsana temizliği emreden ilk din islam değil..yahudiliğe/museviliğe de diyoruz aynı şeyleri..

mübarek diğer dinleri yok saymak şirke girmektir,hz,isayı,hz.musayı yok saymak inkarcılıktır buda,zaten şu vakte kadar olan gelen tüm dinler hak dinlerden bahsediyorum aynı şeyi savunmuştur; la ilahe illallah!

sav aynıdır,sadece dönemlere göre şer'i hükümler değişmiştir.

mocos ülkesini sevmemekte bizde yoktur Rahman'ın verdiğini beğenmek kabullenmek düşer kula,canımı yakmış olsada bu laiklik sistemi ülkemi severim,tabi gönül bosnada yaşamak ister o ayrı (:

iyide senin bu iddiana göre musadan öncesi yalan sanırım (:

yoksa ibrahimden öncesine mi gidelim ?

yani "temizlik" dediğin emri, kendi tanrına nasıl bağlayacaksın ?

sadece diğer dinleri kabul etmek yetmezki buna ?

çünkü sen bunu sadece "hak dinler" dediğin dinlere bağlarsan

"musanın da büyütüldüğü mısır'da, insanlar leş gibi kokuyordu" önermesini

baştan kabul etmiş olman gerekir

eminim diyorsan bu saçmalıktan, devam edelim (:

iyi düşün ama..

temizlik kavramı, sence ne zamandan beri var insan için ?

Sitelerde Paylaş

hz.isa ve hz.musa diye kısaltmamı anlamamışın anlaşılan,bize bildirilen peygamberlerden ve ayette bilmediğin diye imlenen diğer peygamberlerden bahsetmiştim,Rahman ezeli olduğu için temizlik onun sıfatıdır,hep vardı her din temizliği önemsedi emretti,ve dinlerin indiği yeri inceleyip o kitabın içindekilere bakıldığında oradaki yaşayan insanları tam ihtiyacına binean inmiştir,araplarda temizlik ön plandaysa bu onların pis oluşlarını,musevilere anne baba ithamalrı çoğunluktaysa bu onların asi oluşları gibi,sorduğun sorudan umarım akıl baliğ bi yere varırsın merakla bekliyorum böyle komik oldu çünküde (:

tarihinde mechule_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hz.isa ve hz.musa diye kısaltmamı anlamamışın anlaşılan,bize bildirilen peygamberlerden ve ayette bilmediğin diye imlenen diğer peygamberlerden bahsetmiştim,Rahman ezeli olduğu için temizlik onun sıfatıdır,hep vardı her din temizliği önemsedi emretti,ve dinlerin indiği yeri inceleyip o kitabın içindekilere bakıldığında oradaki yaşayan insanları tam ihtiyacına binean inmiştir,araplarda temizlik ön plandaysa bu onların pis oluşlarını,musevilere anne baba ithamalrı çoğunluktaysa bu onların asi oluşları gibi,sorduğun sorudan umarım akıl baliğ bi yere varırsın merakla bekliyorum böyle komik oldu çünküde (:

bi yere bağlamak isteyen sensin şu temizlik şeysini

benim öyle bir derdim yokki (:

ben sadece yukarda yazdığının mantıklı olmadığını gösteriyorum..

temizlik tanrının emri felan değil çünkü..

daha doğrusu: insan kendi temizliğine, musa'dan çççooook önceleri de dikkat etmiştir

yok dikkat etmedi gibi bir iddian vardı yukarda.. ben öyle anladım onu yani..

ne demek kardeşim temizliği hak dinlere bağlamak ?

hak dinler olmadan önce pislik içindemiydi mısırlılar ?

böyle saçmalık mı olur..

wc'de ihtiyacını gideren insan temizlenmiyormuydu yani ?

sen bunu demiş oluyorsun yukarda işte temizlii hak dine bağlarken..

o dönemler wc yoktu tabi, o da ayrı (:

ama bez vardı mesela musa döneminde..

bugün endüstride olduğu şekliyle olmasa da, kumaş vardı..

derelerde yıkanan insanlar bolca vardı..

demekki neymiş: insanın temiz olması gerektiğini fark etmesi için hak dinlere felan ihtiyacı yokmuş

kaldı ki: bazı cami avlularında, yada toplu taşıma araçlarına gidip şöyle bir etrafı koklarsanız x bir müslüman ülkesinde

temizlik denen kavramın pekte imandan gelmediğini kendiniz de deneyimleyebilirsiniz..

yanlş anlaşılmasın bu da ama.. imanlılar kokar <<< şeklinde bir genelleme asla yapmam

gayet temiz gülsuyu kokan imanlılar da var çünkü (:

ama temizliğin imandan gelen birşey olmadığını kanıtlamak çok kolay (:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...