Jump to content

Yarın ramazan beyler.

Recommended Posts

• İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bize hep mide bağırsaklar falan tatile çıkar bu oruç sırasında denilmişti. Mide ve bağırsaklar herhalde şezlonga yatıp tatlı tatlı güneşlenecek sanırdık.

Zorlu bir iş, doğrusu ben zaten tutamazdım, total müslüman olsam bile. Bu bir tür kepenklerin kapanması hali. Ben hiç sorun çekmiyorum, oh şıkır şıkır tutuyorum diyenler bunu yaşıyorlar. Organizma kendini kapatıyor, hareketler, su tüketimi yavaşlıyor, sinirlilik, öfke başlıyor. Dışarısı 40 derece, 15 saatlik susuzluk, mazoşitseniz mazoşist sizsiniz, isteseniz de bedeninize daha büyük bir zulüm düşünemezdiniz.

Mide Bodrum'a gidiyor, kendini öğütmeye başlıyor, bağırsaklar daralıp hidrolize geçiyor, kendini kurtarmaya çalışıyorlar.

Köşedeki kırtasiyeci en çok kaza tespit tutanağı gidiyor diyor, ramazan başladı, saat 7'den itibaren caddede birbirine dalan aç müslümanları ayırmaya çalışıyorum diyor.

Televizyonlara bakın, Diyanet memurlarının kaşları çatıldı, çürükleri, ağız kokuları ta buradan görülür hale geldi. Delilik bu efendiler, bedeninize bunu yapıyorsunuz, yapın, işkence edin, kim size karışır. Ama sen mazoşistsen aç kaldın diye benden için saygı bekleme

Hem de bizim çocukların beynin bulandırmayın, kendi bedenine eziyet etmenin, ne güzel ahlak ile, ne de yardım ve paylaşma ile hiç ilgisi yok.

Sitelerde Paylaş

oruc tutmak icin, insanin kendi kendini boyle gaza getirmesi gerek.

yardimlasma, guzel ahlak, gak guk, sanki tok olunca yardimlasilmiyor, ahlaksizlik alip basini gidiyormus gibi.

tabii cevre faktoru oldukca onemli. orucun sagliga faydasindan bahseden profesorler yalan soyleyecek degiller ya!

Sitelerde Paylaş

Belki karışmıyorsunuz ama;

"bu gün bir kadın gördüm elinde sigarayla sallana sallana denize gidiyordu, tamam tutmazsan tutma ama bari saygı duy"

Diye konuşuyorsunuz(genelleme bu) ah bı şundan kurtulsanız(genel olarak) Ramazan la mamazanla hiç bir sorunum kalmayacak.

Sitelerde Paylaş

Belki karışmıyorsunuz ama;

"bu gün bir kadın gördüm elinde sigarayla sallana sallana denize gidiyordu, tamam tutmazsan tutma ama bari saygı duy"

Diye konuşuyorsunuz(genelleme bu) ah bı şundan kurtulsanız(genel olarak) Ramazan la mamazanla hiç bir sorunum kalmayacak.

Bu saygı değil bilakis zorlamadır.

Ben yemiyorsam, içmiyorsam sen de aynısını yapacaksın demektir.

Ne yapalım yani siz oruçlusunuz diye biz gizli gizli mi yiyip içelim.

Sigarayı da mı gizleyerek içelim.

Tabii bir de şu var:

Oruç tutmayanları sorguya çekme.

Niye tutmuyorsun? Neden tutmuyorsun? Bak şöyle de böyle. Falan da filan...

Sonra o kişiye kötü gözle bakmalar falan. Sanki adam ne yapmış.

Saygıyı önce müslümanlar gösterecek.

Sitelerde Paylaş

Öyle yapan müslümanlara yobaz diyorum ben topunun da Allah belasını versin.Ama sadece İslamda değil her inançta ya da her hangi bir düşüncede son derece hoşgörülü olan insanlar da vardır. Bunları da göz ardı etmeyelim. Oruç tutanlara küfreden insanlar da olduğu gibi tutmayanlara saygı duyan da var emin olun.

tarihinde E.T. tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herhangibir kisi, oruc dahil; her turlu ibadetini kendi icin yapar. Baskasinin yapip yapmamasi onu ilgilendirmemelidir.

Eger ilgilendiriyorsa, sorun mesela oruc tutmayan da degil; kendindedir.

Onun nasil oruc tutma hakkiysa, baskasinin da tutmama hakkidir.

Ikiside biribirinin hakkina mudahele edemez. Ederse, ve kim ederse; digerinin ozgurlugue mudahele etmis olur.

Sitelerde Paylaş

Ben oruç tutuyorum.

"Organlarına zarar veriyor biliyorsun değil mi?"

sorusuna evet yada hayır diye cevap verilmez. "Vermiyor." diye cevap verilir.

Çölde gezen acı çeken aşka düşmüş mecnun tasavvufçu gibi acı çekerek, zarar görerek, tükenerek Allah'a ulaşacak filan değiliz.

Kuran'daki "sawm" çok faydalı olduğu için uyguluyorum.

Şu anda davul çalıyor. Bizi zorla uyandırıp biyo-saatimizi bozuyor, oysa oruç hava aydınlananda (iki buçuk saat sonra) başlayacaktır. Bunun gibi oruçta yanlış uygulanan çok şey var. Yoksa mükemmel.

Faydası zararlarına gelelim, açlık:

İlk günler beyne yeterli glikoz gitmediğinden biraz aptallaşıyorum. Ancak, bunun kalıcı bir hasar getirmediğini tıpçılar söyleyecektir. Sonraki günler bünye büyük karbonhidratları yakmaya alışacağı için bu sorun hallolur, bundan ötesi, beynin tatlı bir şey yemeden de çalışmasını da tesis eder. Ayrıca kafein ihtiyacını törpüler. Demek istediğim, sonraki günlerde, oruç tutan olarak sizden daha akıllı olmaktayım. (Denedim de oradan)

Susuzluk:

Tıpçılar bu konuda oruç'u yermektedir. Öte yandan başka tıpçılar, vücudun galonlarca suya ihtiyacı olmadığını, yenilen yemeklerden karşılayabildiğini, su içmemenin o kadar zararlı olmadığını söyler. Tabi oruç tutarken yemek de yemiyoruz diyeceksiniz. Sabaha kadar içtiğiniz su bütün gün yetecektir. Kendimden biliyorum, bu ramazan, çok sıcak olmayan bir günde, iftarı geçip gece yarısına kadar su içmeyi unuttuğum oldu. Böbrekte kalıcı hasar var mı? sanmıyorum. Öte öte yandan, "gerçekten susuz kalmak", orucu bozmak için sebeptir (bilinen süni itikad adına konuşmuyorum tabi ki, arı din adına konuşurum). Vücuda hasar vermek gibi bir amacı yoktur orucun, başta da söyledim.

Açıkta yiyecek içecek sigara içenlere "oruç tutmuyorsun bari saygı duy" diyenlere ben de ifrit olurum. Elimde olsa Ramazan'da sokaklara soğuk meşrubat içen, "dirseklerinden yağı akarak lahmacun yiyen" androidler yerleştirtirdim. Oruç tutmak en başta senin o aşağılık, hayvani nefsini törpülemek için değil mi özünde. Ramazanda oruç yiyen birinin üstüne atlayıp ağzından yemek çalmaman, hayvan olmaman için bu oruç zaten. Ama sen, "ben hayvanım, bana saygı duy" diye bağırıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Bu gün komşu beni iftara çağırdı, tam da ezanın okunmasına 5-10 dakika kala, benimde boşluğuma gelmiş; "yok sağol teyze ben yeni yedim" dedim.

Aptallığıma doymıyayım, şimdi bekle gelsin yemek davetleri,servisleri..

Bir hayrını göremedim şu Ramazanın..

"bari saygı duy" diyen tiplerden biri de benim bir aekadaştı, geçen sene Ramazan ayını Viyana'da geçirmek zorunda kaldığından anlamış olacak ki dunyanın kendi etrafında dönmediğini bu sene hiç bu türden laflar duymuyoruz kendisinden..

Sitelerde Paylaş

Ben oruç tutuyorum.

"Organlarına zarar veriyor biliyorsun değil mi?"

sorusuna evet yada hayır diye cevap verilmez. "Vermiyor." diye cevap verilir.

Çölde gezen acı çeken aşka düşmüş mecnun tasavvufçu gibi acı çekerek, zarar görerek, tükenerek Allah'a ulaşacak filan değiliz.

Kuran'daki "sawm" çok faydalı olduğu için uyguluyorum.

Şu anda davul çalıyor. Bizi zorla uyandırıp biyo-saatimizi bozuyor, oysa oruç hava aydınlananda (iki buçuk saat sonra) başlayacaktır. Bunun gibi oruçta yanlış uygulanan çok şey var. Yoksa mükemmel.

Faydası zararlarına gelelim, açlık:

İlk günler beyne yeterli glikoz gitmediğinden biraz aptallaşıyorum. Ancak, bunun kalıcı bir hasar getirmediğini tıpçılar söyleyecektir. Sonraki günler bünye büyük karbonhidratları yakmaya alışacağı için bu sorun hallolur, bundan ötesi, beynin tatlı bir şey yemeden de çalışmasını da tesis eder. Ayrıca kafein ihtiyacını törpüler. Demek istediğim, sonraki günlerde, oruç tutan olarak sizden daha akıllı olmaktayım. (Denedim de oradan)

Susuzluk:

Tıpçılar bu konuda oruç'u yermektedir. Öte yandan başka tıpçılar, vücudun galonlarca suya ihtiyacı olmadığını, yenilen yemeklerden karşılayabildiğini, su içmemenin o kadar zararlı olmadığını söyler. Tabi oruç tutarken yemek de yemiyoruz diyeceksiniz. Sabaha kadar içtiğiniz su bütün gün yetecektir. Kendimden biliyorum, bu ramazan, çok sıcak olmayan bir günde, iftarı geçip gece yarısına kadar su içmeyi unuttuğum oldu. Böbrekte kalıcı hasar var mı? sanmıyorum. Öte öte yandan, "gerçekten susuz kalmak", orucu bozmak için sebeptir (bilinen süni itikad adına konuşmuyorum tabi ki, arı din adına konuşurum). Vücuda hasar vermek gibi bir amacı yoktur orucun, başta da söyledim.

Açıkta yiyecek içecek sigara içenlere "oruç tutmuyorsun bari saygı duy" diyenlere ben de ifrit olurum. Elimde olsa Ramazan'da sokaklara soğuk meşrubat içen, "dirseklerinden yağı akarak lahmacun yiyen" androidler yerleştirtirdim. Oruç tutmak en başta senin o aşağılık, hayvani nefsini törpülemek için değil mi özünde. Ramazanda oruç yiyen birinin üstüne atlayıp ağzından yemek çalmaman, hayvan olmaman için bu oruç zaten. Ama sen, "ben hayvanım, bana saygı duy" diye bağırıyorsun.

Sözde bilimadamlarını saymazsak 16-17 saat aç ve susuz kalmanın bilimsel olarak faydalı olduğunu iddaa edecek hiç bir bilim adamı olduğunu zannetmiyorum.

7. yy antik arap deyişlerini, 21. yy bilimiyle sözde aydınlatmaya çalışıyor şu müslümanlar.

Sitelerde Paylaş

Sözde bilimadamlarını saymazsak 16-17 saat aç ve susuz kalmanın bilimsel olarak faydalı olduğunu iddaa edecek hiç bir bilim adamı olduğunu zannetmiyorum.

7. yy antik arap deyişlerini, 21. yy bilimiyle sözde aydınlatmaya çalışıyor şu müslümanlar.

Önemli değil. Ben, yaklşk. 60 gün (yaza denk gelen ramazanlar) kendimi gözlemledim. Gözlemlerimi yazıyorum. Sözde değil gözde bilimadamlarının ya kendisinin tutması, yada "dosdoğru" tutanları gözlemlemesi gerek.

Oruç 7. yy Araplarından önce de vardı. Kuran, insanlığın bu eski uygulamasının "dosdoğru" devam etmesini öğütler.

Sitelerde Paylaş

@Temple Grandin

Yorumunu malesef çok sevdim.

Durumu güzel anlatmışsın.

Malesef daha tuttuğu orucu neden tuttuğunu bilemeyen kendini sadece oruç tuttukları ve bazı ibadetleri yerine getrdiği için müslüman sayan insanlar var.

Malesef dün bu saatlerde aynen senin söylediğin olayı hiç tahmin etmediğim birkaç sevdigim kişiden duydumki müslümanlıgı artık tartışılır hale geldi.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@Temple Grandin

Yorumunu malesef çok sevdim.

Durumu güzel anlatmışsın.

Malesef daha tuttuğu orucu neden tuttuğunu bilemeyen kendini sadece oruç tuttukları ve bazı ibadetleri yerine getrdiği için müslüman sayan insanlar var.

Malesef dün bu saatlerde aynen senin söylediğin olayı hiç tahmin etmediğim birkaç sevdigim kişiden duydumki müslümanlıgı artık tartışılır hale geldi.

İnsan sevdiği kişiye samimi yoldan söyler, sen de ona söylersin, sohbet gibi.

Ancak bu mahalle, toplum baskısı beni tiksindiriyor. Tanıdığın insanlara bile baskı yapamazsın, kaldı ki tanımadığın... beyin estiren bir durum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...