Jump to content

Yarın ramazan beyler.

Recommended Posts

öncelikle insanı insan olarak kabul etmek

kişilerin düşüncelerine saygı duymakla başlamak gerekiyor.

saygı duymayı başaramıyorsak insan olarak müslüman olmuşsun olamamışsın hiç fark etmez, aile terbiyesiyle alakalıdır belki bu belkide doğuştan gelir ..

oruca saygı duymak istemeyen insanında saygıyla karşılamak gerekiyor ..oruca saygı duyulması gerektiğini düşünen insana da saygı duymak gerekiyor.

dinlerin amacı toplumu düzene nizama sokmaktır.

insan istekleri sınırsızdır tatmin edildikçe yenileri çıkar..ruh doyumsuzdur.dinde insanlara bu doyumsuzluğun bir yerde durdurulması ya da belkide empati kurdurmak amaçlı orucu getirmiş olabilir.

bilemiyorum.

ne zaman ki dinini hurafelerle doldurmaya başlarsa bi millet o zaman karanlık çağ yaşanmaya başlar.

osmanlı islam önderliğinde dünyayı yönetti çünkü o dönem bu kadar hadis saçmalığı yoktu. ve şuanda hristiyanlar dünyayı yönetiyor çünkü dinlerini öğrendiler.

burda sorsam ki Abdullah öcalan asılsın mı desem hemen hemen herkes evet der..

peki islam idamı gerekli görmüş desem herkes bu canilik der. teröristlerin dinle alakası olmadığını sadece kandırılmış cahil bir insan topluluğu olduğunu biliyoruz.

kuranda inen ilk ayet oku dur burda okumaktan kasıt sadece kuranı değil herşeyi okumak olduğunu düşünürsek enbüyük zararında cahillerden gelleceğini bilmemiz gerekir..

kısaca toplumu yönetmek için kurallar gerekiyor ve insanları insan olarak kabul edip sadece kendi davranışlarımız tenkit etmemiz gerekiyor..önce herkes kendinden emin olmalı!!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Oruç bedenin kendini topralama ve tamir devresi deyip kendilerini avuturlar. Oruç tutmak insanı daha sağlıklı yapar derler. Bildiğim kadarıyla dünyada en uzun ve sağlıklı yaşayan Giritliler oruç mu tutmuş? Giritliler bol ve doğal sebze yiyor kendi bağlarından şaraplar yapıp içiyorlar. yine en çok yaşayan japonlar oruç mu tutmuş? bullsheet!

Sitelerde Paylaş

ramazan ayı bereketiyle geldi. yiyecek ve içeceklerin fiyatları ramazan bereketiyle öyle zamlandı ki bu bereketi görmemek için gözlerimizin mühürlü olması lazım.

müslümanları en başta müslümanlar düdüklüyor sonra ateistler düşman ilan ediliyor. gücüm yok ki şöyle bi 6,7 şiddetinde deprem yapıp milleti cezalandırayım ki ibret alsınlar

Sitelerde Paylaş

ayrıca çevremde dinsizlik= delilik+salaklık+satanizstlik++++++++ görüldüğü için haliyle dinsizliğimi saklıyorum. haliyle oruç tutuyorum+cuma namazına gidiyorum+teravih namazına gidiyorum.

bunlar türkiyenin bilinen gerçekliği ve ben bunları yapıyorum ara sıra

hayatımdan 1 ayı sildim sadece geçsin ve bitsin ramazanıda çocukken severdim am şimdi onuda sildim. bayram namazına gitmeyene erkek değilmiş gibi muamele var. annem arayıp yoklama çekiyor oruç tutuyormusun diye. hatta bir aralar muhteşem yüzyıl dizisine biel yorum yapmıyorsum müslüman kardeşlerim yüzünden. ne acıdır ki fırsat bulduğum aralıklar da çarşıya gidip ayak üstü normal zaman da yemeyeceğim birşeyler tüketip geliyorum evdeki yiyecek ve içecekler dururken bu yüzden kendimi buradaki kadar rahat hissettiğim hiç bir yer yok

ben bunlara karşı gelemiyorum çünkü sevdiklerimi kaybetmek istemiyorum ve sinirli olmak istemiyorum ve ben çevremdekilerle başedecek kadar güçlü değilim. ama bunun bir sınırı var ve zamanı yavaş yavaş yaklaşıyor.

Sitelerde Paylaş

Dün Fettullah Gülenin 1979 yılındaki bir vaazını radyoda denk geldim biraz dinledim izmirde oruçtan falan bahsediyor oruç sıhhat için yararlı vucutta kanser hücreleri komin yapar kominizm oluştururlar bunları oruç ile çembere almak lazım diyor. Kominizmin az bir zamanı kaldı yıkılacak diyor. Avrupaya falan islamı yayacağız diyor. Baya ilginç.

Sitelerde Paylaş

ayrıca çevremde dinsizlik= delilik+salaklık+satanizstlik++++++++ görüldüğü için haliyle dinsizliğimi saklıyorum. haliyle oruç tutuyorum+cuma namazına gidiyorum+teravih namazına gidiyorum.

Sen bir korkaksın.

Benim ailemde din adamları olmasına rağmen ben bunları yapmadım.

Yapmamakla beraber kardeşlerimi de teşvik ettim ve onların da bazıları yapmıyor.

Kimse de hık diyemedi, bir iki kez şakayla karışık söylendiler, o kadar.

Hadi oruç neyse de cuma ve teravihe bile gidiyorsun.

Bunun adı korkaklıktan başka bir şey değil.

Sitelerde Paylaş

@Kastor bilmiyorum ama aile de bir deli hastalığı olan olduğu için millet islam dışındaki dini veya dinsizliği delilik olarak adlandırıyorlar. Bir de kütahya da bu dedikjlerini nasıl yapabilirsin. genetik olarak ona çektiğimden bahsedecekler. tartışmaya girmekten se ibadet yapıyorum. korkak olsa idim müslüman kalırdım

Özellikle şu yorum beni benden alıyor. "dinsizmiymiş demekki aklını kullanamıyor ki dinsiz"

bu yüzden ben vazgeçtim. ön yargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur.

14 gün mü kaldı ramazanın bitmesine ve benim eski şen şakrak günlerimin gelmesine.

Sitelerde Paylaş

@Kastor bilmiyorum ama aile de bir deli hastalığı olan olduğu için millet islam dışındaki dini veya dinsizliği delilik olarak adlandırıyorlar. Bir de kütahya da bu dedikjlerini nasıl yapabilirsin. genetik olarak ona çektiğimden bahsedecekler. tartışmaya girmekten se ibadet yapıyorum. korkak olsa idim müslüman kalırdım

Özellikle şu yorum beni benden alıyor. "dinsizmiymiş demekki aklını kullanamıyor ki dinsiz"

bu yüzden ben vazgeçtim. ön yargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur.

14 gün mü kaldı ramazanın bitmesine ve benim eski şen şakrak günlerimin gelmesine.

Direnmelisin.

Bir iki gün söylenirler ama kararlıysan hiçbir şey yapamazlar.

Ayrıca dinsizim demene gerek yok.

Oruç tutmak istemiyorum de.

İtiraz et, isyan et.

Gidip kimsenin karşısına çıkıp 'ben ateistim' demen gerekmiyor.

Şu anda sana çok basit gibi geliyor ama inan bunların hepsi senin bilinçaltına yerleşiyor.

İlerleyen zamanlarda en ufak bir şeye itiraz edemez hâle gelirsin.

Yol yakınken dön burada.

Seni temin ederim Kütahya benim yaşadığım yerden çok daha iyi bir yerdir din bakımından.

Ben bunları yapmamakla birlikte çarşı pazar ağzımda sigara sürekli dolanırdım.

Sadece bir keresinde genç bir adam , oruçlu insanların karşısında sigara içme dedi ve geçip gitti.

O kadar.

İnan hiçbir şey olmayacak.

Korkuya karşı koymazsan senin tüm benliğini esir alır.

Bırak ne derlerse desinler.

Sitelerde Paylaş

hayatımdan 1 ayı sildim sadece geçsin ve bitsin ramazanıda çocukken severdim am şimdi onuda sildim. bayram namazına gitmeyene erkek değilmiş gibi muamele var. annem arayıp yoklama çekiyor oruç tutuyormusun diye. hatta bir aralar muhteşem yüzyıl dizisine biel yorum yapmıyorsum müslüman kardeşlerim yüzünden. ne acıdır ki fırsat bulduğum aralıklar da çarşıya gidip ayak üstü normal zaman da yemeyeceğim birşeyler tüketip geliyorum evdeki yiyecek ve içecekler dururken bu yüzden kendimi buradaki kadar rahat hissettiğim hiç bir yer yok

ben bunlara karşı gelemiyorum çünkü sevdiklerimi kaybetmek istemiyorum ve sinirli olmak istemiyorum ve ben çevremdekilerle başedecek kadar güçlü değilim. ama bunun bir sınırı var ve zamanı yavaş yavaş yaklaşıyor.

Sevgili analiz25 Kastor'un dedikleri doğru.

Bu kadar ileri gitmenin gereği yok.

Sevdiklerini kaybetmek istemiyorsun ama onlar senden müslüman olmadığın için nefret edeceklerse ortada bir sorun var demektir.

Senin bu yaptıklarını (teravih ve cuma) çoğu müslüman bile yapmıyor.

Bazı şeyleri göze al. Ama çok ileri gitmene de gerek yok.

Yoksa hayatını zehir edersin.

Bir ömür tüm farzları yerine getiren müslüman taklidiyle de geçmez ki...

Sitelerde Paylaş

Analiz25, bir ara oturup ben buna daha ne kadar devam edebilirim, bunları yapmazsam kazancım ne olur, ne kaybederim diye enine boyuna düşün ve ona göre bir sonuca var. Yoksa bir gün dayanamazsın ve patlarsın. O zaman da ne tanıdık ne aile ne dost kalır yanında.

Sitelerde Paylaş

Analiz25, bir ara oturup ben buna daha ne kadar devam edebilirim, bunları yapmazsam kazancım ne olur, ne kaybederim diye enine boyuna düşün ve ona göre bir sonuca var. Yoksa bir gün dayanamazsın ve patlarsın. O zaman da ne tanıdık ne aile ne dost kalır yanında.

genco sen kaç yaşındasın ya ben seni liseli gibi görüyordum veya üniversiteye yeni başlayan birisi gibi ama senin fikirlerin sanki orta yaşta birisi gibi olayı öyle iyi analiz ettin ki

patlayacam bu sefer diyecekler ki "işte dinsizliğin sonu böyle müslüman olsa idi böyle sinirli agresif olmazdı. aman bu dinsiz bizi bıçaklar falan kaçın " tarzı olacak en iyisi müslümanlarla tartışmaya ve dini konularda muhabbet etmek istemiyorum

Ayrıca düşündüm durdum ve en son piagetin de dediği gibi " zeka çevreye uyumdur" çevreme uymaya karar verdim. Sonuç olarak Milletle din konusunda asla tartışmaya girmiyorum ve onları küçüklükten korkutulmuş hasta bireyler olarak kabul edip yaşama devam ediyorum.

teravih ve namaz konularında düzeltme getireyim. akrabalarım ziyarete geldi ve 2 kadın 2 erkek olduk çarşıda gezerken tesadüf bu ya cuma ezanı okunurken caminin kapısında idik. yanımdaki erkek cumaya gideceğini söyledi ben gitmeyeceğim dersem tartışma çıkacak neyse dedim abdest aldım girdim cami ye ve 2 rekat cuma kılıp geldim. Ben kuzu gibi otururken millet oflayıp puflamaya başlıyor ve imamı dinleyen hiç yok. ben dinledim. klasik şeylerden bahsett ve somali ye yardım konularından bahsetti. itiraf edeyim beğendiğim bi taraf vardı imam aynen " arkadaşlar ramazan girince kan bağışları bıçak gibi kesildi ve 24 saat açıktır kan verilecek yerler ve bunu hatırlatmamı sağlık görevlileri glip rica etti " dedi. ama kan verelim falan tarzı birşey demedi. herhal de ramazan bitsin o zaman verirsiniz diye düşündü galiba.

Bu olaydan sonra akşam teravi ye gittik 33 rekat ta teravi kıldım. otomatik makina gibi ama birşey dikatimi çekti imam sureleri fazla uzatmadı ve sevdim bu işi müslümankene her namaz da 20 sayfa bitirilirdi çok yorulurdum

Sitelerde Paylaş

Ağustosun ortasında, 16 saat aç-susuz kalacaklar.. Gebersin enayiler.

Böyle bir yorumu beklemezdim bu forumdaki düşünmesini bilen ve insanlara saygılı olandan birinden bende müslüman'ım şuan ama her düşünen insandaki olan evredeyim şuan teist-ateist kavramları arasında araftayım ve araştırıyorum hadi onlar cahil daha kuran'ın türkçesini bilmiyorlarda ateistleri ağzı alınmayacak laflarla eleştiriyorlar..Biz'de onların cahilliğine ortak olup ağza alınmayacak argo kelimelerle atıfta bulunursak bizim ne farkımız kalır -Secret- ?

Bu insanların bir suçu yok bu insanları zamanında okumasın diye çeşitli kurallar örf adetler dayatıp düşünme kapasitelerini sınırlayıp Köle psikolojisi ile yetiştiren atalarındadır suç ! Hepimiz biliyoruz ki küçüklükten çocuğun kafasına yerleştirilen inançlar kalbe gider ki bunu da söküp atmak çok zordur.Sen,ben ve genel olarak biz bu Ateistlik , Teistlik kavramını kavrayana kadar çelişkilere düşmedik mi Ya varsa evrelerinden geçmedik mi ? Biz bile bu denli çelişkilere düştüysek hayatında adam gibi oturup bir kere Tanrıyı , Dini sorgulama gereksini mi daha doğrusu cesareti bulamamış insanlar ne yapsın ?

Ortada bir yanlış olduğu muhakkak foruma yeni üye oldum ama böle çirkin bir yorumu beklemezdim doğrusu doğru er geç açığa çıkar o insanlar boş olmayan yokluğa inanıyorlarsa lütfen yapabilceğimiz tek güç "DÜŞÜNCELER"imiz olsun..İyilikle güzellikle tatlı dille anlatabilirsek ne mutlu bizlere ama gene diretirlerse yapacak birşey yoktur.. Ki ateistliğin savunduğu tanrı yoktur savı doğruysa zaten öldüğünde pişmanda olamaz bu insan nasılki uyuduğumuz anla uyandığımız an arasını hiç birşekilde hatırlamıyorsa yani kısaca bu da bir nevi ölümse ölümde öyledir ki buda pişman olmasını önler..Ölen sadece ve ölür ve yok olur..

Lütfen tekrarlıyorum insanların inandığı değerler için yaptığı fedâkarlıklara atıfta bulunup eleştiri(kötü anlamda ve argo) yapmayalım herşeyden önce bu insanlığa ve kendimize hakarettir (bence) !

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...