Jump to content

ateist olduğunuzu saklıyor musunuz?

Recommended Posts

günlük yaşamda çok iyi teist arkadaşlarınızda var mı ? yoksa onlarla gerekmedikçe konuşmaz mısınız?

ya da rahatça '' ben ateistim '' diyip gezebiliyor musunuz?

ben saklamak zorunda kalıyorum çünkü çevremde hiç ateist-deist olan yok .Her ne kadar bu durumdan hoşlanmasamda sahte müslüman rolü yapıyorum yani.Yoksa dışlanıcam ve bu da şuan hiç uğraşmak istediğim sorunlar arasında değil .

Sitelerde Paylaş
  • İleti 185
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yakın çevrem ailem ateist olduğumu bilir kimseden saklamam iş yerinde müslo olmayan kimse yok her fırsat bulduğumda onlara dinleri ile ilgili laf çakmak hoşuma gider ama asla ciddi tartışmaya girmem çünkü kalın kafalılar uğraşmaya değmiyor.

Sitelerde Paylaş

Hiç ateist olduğumu gizlemedim. Herkes bilir ateist olduğumu. Kolyesini bile takıyorum :D(ateizmin kendine has bir A harfi var). Dışlanmak ve neden inanmıyorsun vs soruları harici hiç sorun yaşamadım. Ailem de ateist olduğu için herhangi bir yerde bir sorun yaşamıyorum. Sen deistsin diye hatırlıyorum kris.

Müslüman olmayıp(deist, agnostik, ateist, panteist vs.) müslüman rölü yapana münafık denir(her ne kadar müslümanlar bunu müslüman gibi davranan ateist gibi yorumlasa da aslen öyle değil).

Dostlarınla din tartışmasına girdiğin anda dostlarnı kaybetme ihtimalin yüksek(örnek ben).

Dışlanmak pek çok kişinin kaldırabileceği bir şey değil. Ben yalnızlığı seviyorum. Belki de kendimi böyle alıştırdığım içindir. İşin zor senin. İnsanın kendi düşüncelerini dile getirmemesi zordur. Umarım düşüncelerini rahatça dile getirebileceğin, konuşabileceğin insanlarla tanışırsın.

Bu konuyu ateistforum buluşmasında dile getiricem :D. Ben asıl forumdan Afrodit'in bu konudaki durumunu merak ediyorum. Kendisi bir çok şeyi farklı yorumluyor ve foruma farklı bir bakış açısı sağlıyor. Müslüman desen değil, ateist desen zannetmiyorum. Ne olduğunu çözemedim gitti :)(ateistforum facebook sayfasında en aktif üye de o olsa gerek). Belki de sadece kendisidir :)

tarihinde MrAtheistPhilosopher tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yok zaten hala deistim .d forumun çoğunluğu ateist olduğundan öyle bi başlık açtım.

bi kaç tanee benim gibi düşünen arkadaşım var ama hatta birini dinden çıkarıyorum şuanda :) zaten koyu müslim de değildi:P

bende diğer arkadaşlarımı kaybetmekten korkuyorum . yalnızlığı pek sevdiğimde söylemez

o zaman böyle devam edelim :p

Sitelerde Paylaş

Bilgi birikimi ve düşünmekle alakalı bir şey galiba(ben felsefe, psikoloji ile ilgilenirim). Hiçbirisinin kuranı okumadığını biliyorum. Aileden geçme bunların din olayı. Eskiden uğraşırdım. Ama artık aşırı fişlendim. Ne desem boş. Tm'ye fen sınıfı deme sakın :p. Fransızca olmasa fen okuyacaktım. O kadar da hocalar fen oku demişti :D. Bilimi bilmeyince inançlı oranının artması doğaldır.

Sitelerde Paylaş

Sende farkettin onu demek :D Kadınlar erkeklerden daha zeki olmasına rağmen(bilimsel gerçek, daha karmaşık yapıdadırlar) hiçbir dine mensup olmayan kadın sayısı erkeklere nazaran az. Tabi bunda toplumsal ilginin ne olduğuyla da bağlantılı ama yine de şaşırtıcı.

Sitelerde Paylaş

Soranlara ateist olduğumu söylerim.. Bu yüzden yitirdiğim arkadaşlıklarım oldu. Önemsemiyorum. Bir insan dini görüşü için değil insan olduğu için sevilmeli. Tanıdığım herkes teist , biraz yalnızlık çekiyorum. Aileme ateist olduğumu söyledim. (Saçma fikirleri olan bir çocukmuş gibi görüyorlar) Toplumun fikirlerini önemsemiyorum.

Bu sene Liseyi bitirdim son yılımda din dersi öğretmenine bütün sınıf içinde sağlam sorular sorarak susturdum.

Din dersinden 1 aldım diğer derslerim yüksek olduğu için sorumlu geçtim.

Artık içimde anti-teistlik besliyorum. Hiç bir müslümana yardım etmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Toplumun yozlaştırması :). Ama anti-teistlik bu değildir. Anti-teistlik kelimlerle yapılır. Savaşarak, kötülük ederek değil. Demokritostan beri anti-teizm var(onla beraber bu akım önem kazandı). O da sadece kelimelerle savaşmıştır. Birisine dini yüzünden yardım etmeyeceksek, bizimkisi de artık bir din olur. İslamiyet'e vahşet içeriyor dedikten sonra aynı vahşeti farklı sebeplerden yapamayız dostum, yapma bunu.

Sitelerde Paylaş

Toplumun yozlaştırması :). Ama anti-teistlik bu değildir. Anti-teistlik kelimlerle yapılır. Savaşarak, kötülük ederek değil. Demokritostan beri anti-teizm var(onla beraber bu akım önem kazandı). O da sadece kelimelerle savaşmıştır. Birisine dini yüzünden yardım etmeyeceksek, bizimkisi de artık bir din olur. İslamiyet'e vahşet içeriyor dedikten sonra aynı vahşeti farklı sebeplerden yapamayız dostum, yapma bunu.

Kelimelerin işlemez müslümanlara

çünkü onlar seni dinlemez,

çünkü onların tanrıları vardır

çünkü onlar cennete gidecektir.

Bu güzel cennet sunulmuşken önlerine neden "yobaz" ateisti dinlesinler ki?

Şuana kadar girdiğim bütün tartışmalarda kücük düştüm.

Çünkü tanrı var kelimesinden bir adım öteye cümleyi taşıyabilen bir teist yok.

Yaptığım bütün açıklamalarım yetersizmiydi hayır!

Ben 17 yaşındaki bir lise öğrencisinden başka hiç bir şey değildim.

Dinlenilmemesi gereken yobaz biriydim onların gözünde.

Ben böyle bir toplumda (türkiyede) doğduğum için kendimden nefret ediyorum.

Her gün etrafımda ateist,agnostik,deist fikirli insanlar arıyorum.

Ama forumlarda gezmekten yorumlar yapmaktan öteye gitmiyor...(belki sorun bendedir)

Sitelerde Paylaş

Barricade sen onlara hakaret edersen, sadece onların imanını güçlendirirsin. Ben teist bir kızla çıkamam örneğin. Çünkü ben din konusunda çok konuşurum. Müslüman arkadaşım toplasan 3 tanedir. Onlarında din anlayışı aşırı zayıftır. Olay toleransta değil. Derdini nasıl anlatabildiğinde. Walchak konuşma sanatları var. Her insan konuşmasında açık verir. Sen onları yakalamalısın. Sokratesin tartışma sanatına bir bak derim. Ben aşırı sakinimdir. Sadece saçmalıklara sinirlenirim. Bunun için kendi yöntemlerim var. Ama bunlardan birisi asla fanatizm olamaz. Bir şeyi fanatizm boyutuna taşırsanız, zararlısınızdır. Toplum için, kendiniz için, haklı olsanız bile ideolojinizi, felsefik görüşünüzü, savaştığınız şeyi baltalarsınız. Bakın yaşadım ben bunları.

tarihinde MrAtheistPhilosopher tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benimde tüm arkadaşlarım müslüman..

Ve cevreme ateist olduğumu söylemekten hem korkuyorum hem cekiniyorum.

Böyle bir toplumda (türkiyede) yaşamak zorunda olduğum için kendimden nefret ediyorum.

sadece çocukluğumdan beri beraber takıldığım 2 arkadaşıma söyledim ateist olduğumu.

Onlarda bana uzaylıymısım gibi bir gözle bakınca Başkalarına söyleleme gereği hissettm..

Suan diğer arkadaslarım beni dinin hiçbir emrini yerine getirmeyen sürekli eleştiren bir müslüman olarak biliyor..

Cevremin beni böyle tanıması daha iyi bence.

Dışlanmaktan korkuyorum..

Müslümanların ne kadar vahşi barbar olduğunu, düşüncesiz olduğunu bildiğim için söylemeyeceğim kimseyee..

Ateistim diyince müslümanlar salak gözüyle bakıyor..Asıl salak onalr ama farkında değiller...

Sitelerde Paylaş

Ben dışlanmaktan korkmuyorum. Bu yüzden bu kadar sert çıkışlar yapıp dışlandığım oldu. Onlara dinin saçma olduğunu gösterebilirsin. Çok sevdiğim bir yöntem vardır:

Eşcinseller kuranda öldürülme, odaya kapatma ve tövbe edene kadar çıkarılmama cezaları vardır. Bizim sınıfta eşcinsellere normal insan gözüyle bakarlar(ben de öyle bakarım). Ama onlar müslümandılar. Öldürüldüklerini okumuştu bir hoca. Bazı müslüman öğrenciler çıkıştı insanlık dışı bu falan diye. Ben de bir siyasetçi eşcinsellerin eşcinsellerinden vazgeçene kadar odaya kapatılmaları gerektiğini söylemiş dedim(kuranda yazıyor. Nisa suresi). Sonra öyle siyasetçi mi olur falan diyince. Pardon bu kuranda yazıyordu demiştim. Bütün sınıf susmuştu.

Neyi nasıl anlattığını bilmen gerek. İnsanların benimsediklerini, benimsemedikleri üzerinden anlat. İnsanlar tanrının varlığı veya yokluğuyla ilgilenmiyor. İnsanlar tanrının hayatlarındaki yeriyle ilgileniyor.

Sitelerde Paylaş

Barricade sen onlara hakaret edersen, sadece onların imanını güçlendirirsin. Ben teist bir kızla çıkamam örneğin. Çünkü ben din konusunda çok konuşurum. Müslüman arkadaşım toplasan 3 tanedir. Onlarında din anlayışı aşırı zayıftır. Olay toleransta değil. Derdini nasıl anlatabildiğinde. Walchak konuşma sanatları var. Her insan konuşmasında açık verir. Sen onları yakalamalısın. Sokratesin tartışma sanatına bir bak derim. Ben aşırı sakinimdir. Sadece saçmalıklara sinirlenirim. Bunun için kendi yöntemlerim var. Ama bunlardan birisi asla fanatizm olamaz. Bir şeyi fanatizm boyutuna taşırsanız, zararlısınızdır. Toplum için, kendiniz için, haklı olsanız bile ideolojinizi, felsefik görüşünüzü, savaştığınız şeyi baltalarsınız. Bakın yaşadım ben bunları.

Onların imanlarının ne kadar güçlü olduğuyla ilgilenmiyorum. Sen laf cambazlığı yaparak belki adamı düşünmeye itebilirsin bu senin tercih ettiğin yol. Ben bunu tercih etmiyorum. Çünkü ilgilendiğim şey teistlerin ateist olması değil. Ha olurlarsa iyi ama olmazlarsa da amme hizmeti verir gibi kafalarında ampül yakmaya niyetli değilim. Hakaret etmek daha eğlenceli.

Sitelerde Paylaş

eğlenceli ama dışlanırsın ve onlardan hoşgörü görmezsin. Öyle bir şey beklemiyorsan sorun yok. Ama bekleyenler için var. Benim için açıkçası göstermişler göstermemişler pek umurumda değil ama onları düşünmeye sevk etmek isteidğim için küfür etmem işimi baltalamak haricinde bir işe yaramıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...