Jump to content

ateist olduğunuzu saklıyor musunuz?

Recommended Posts

günlük yaşamda çok iyi teist arkadaşlarınızda var mı ? yoksa onlarla gerekmedikçe konuşmaz mısınız?

ya da rahatça '' ben ateistim '' diyip gezebiliyor musunuz?

ben saklamak zorunda kalıyorum çünkü çevremde hiç ateist-deist olan yok .Her ne kadar bu durumdan hoşlanmasamda sahte müslüman rolü yapıyorum yani.Yoksa dışlanıcam ve bu da şuan hiç uğraşmak istediğim sorunlar arasında değil .

selam...

ateist olduğumu gerek aile içi gerekse aile dışı hiç bir platformda gizlemiyorum...

uzun yıllar nakşi tarikinde tasavvuf ve hadis dersleri aldım...

eski bir mutasavvıfım...

nakşi tarikindeki arkadaşlarımla(bazıları ile)hala görüşürüm...

benim isyancı bir ruhumun oduğunu bu yönümle allahın celal isminin bende aksettiğine inanıyor ateist olmama kızmaktan daha çok tasavvuf derslerine titizlikle iştirak eden ve hadis derslerinde iyi bir talebe olan insanın hangi noktada sapıklığa! düştüğünü anlamaya çalışıp şaşırıyorlar...

haksızda sayılmazlar aslında...

8 yılda yaklaşık 20 yıllık namaz kılan hayatının bir dönemini(yaklaşık 8 yıl) riyazet ve mücahede ile geçiren bir mutasavvıfın bir süre sonra "allah yoktur" diyerek dini ve dinsel tüm ritüel/argümanları reddetmesi normal olarak karşılanacak bir durum değildir...

tarihinde starbuck07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 185
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

...

Not:İnanca saygı diye bir şey olamaz ancak İnsana saygı olabilir.İnanç her zaman tartışılır.Vede Bu tartışmada o inanca saygısızlıkta doğaldır.

Kesinlikle haklısınız. Saygı sözcüğünü, anlamını düşünmeden olur olmaz herşeye soktular, Saygı ya da saygısızlık insandan insana olur. İnançlar aynı zamanda fikirler bütünüdür; onlara saygı ya da saygısızlık sözkonusu olmaz. İnançları sadece ve sadece tartışabiliriz. Ancak son cümleniz , ilk cümlenizle çelişiyor.

tarihinde muallim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Her türlü düşünceye saygı duyarım ama dinsel inanç düşünmenin önündeki bir engeldir ve bu yüzden en ufak bir saygıyı bile haketmiyor.

Dostum bu foruma yeni üye oldum ama 3-4 yıldır takip ederim üye olmuşken söyleyeyim dedim sana.

Sen 16 yaşındaydın sanırım.

Kendine şöyle bir bakıyor musun?

Hayır ben ateist agnostiğim veya deistte olabilirim. Bizleri birşeyin yarattığına inanıyorum %85.

Ateist kelimesinin baş harfi olan A şeklinde kolye falan takıyormuşsun.

Yani bunları yapıyorsun ve buraya yazıyorsun?

Bu kadar ateizm sevgisi neden?

Daha 16 yaşındasın belki 36 yaşındaki adamdan daha bilgili olabilirsin ama ateizmi çok sevmişsin galiba. Sanki bi halt.

Müslümanlıktan çıktığım günden bu yana hayatımda çok bir değişiklik olmadı ama deselerki seni tekrar müslüman yapalım, kabul ederim.

Şimdi ise yaşamamızın anlamı yokken a harfini boynunda taşımam inan çok komik. Ergen olduğun çok belli senin.

Ha birde şunu yazayım. Sadece sana yazmıyorum. Sanki bu forumda öyle bir anlatılıyorki ateizm. Ateist olunca birey kendini geliştiricek, yaşama daha sıkı tutunucak vs vs..

Hiçte öyle değil işte.

İnternette tesadüfen öğrendiğim 3-4 ateist veya deistte olabilir kurana inanmıyorlar ama. Hiç biri mutlu değildi. Bencildi.

Bende bencilim. Ateist olmadan önce bencil değildim. Ama ateist oldum bencil oldum inan bana. Şu çevrede herkes ateist olsaydı kendini düşünücekti.

Bunlar beni üzer.

Para yönündende sıkıntım yok. Zenginim hatta.

Ama şu bir gerçekki bu forumda anlatılan gibi değilmiş ateizm.

Sitelerde Paylaş

Dostum bu foruma yeni üye oldum ama 3-4 yıldır takip ederim üye olmuşken söyleyeyim dedim sana.

Sen 16 yaşındaydın sanırım.

Kendine şöyle bir bakıyor musun?

Hayır ben ateist agnostiğim veya deistte olabilirim. Bizleri birşeyin yarattığına inanıyorum %85.

Ateist kelimesinin baş harfi olan A şeklinde kolye falan takıyormuşsun.

Yani bunları yapıyorsun ve buraya yazıyorsun?

Bu kadar ateizm sevgisi neden?

Daha 16 yaşındasın belki 36 yaşındaki adamdan daha bilgili olabilirsin ama ateizmi çok sevmişsin galiba. Sanki bi halt.

Müslümanlıktan çıktığım günden bu yana hayatımda çok bir değişiklik olmadı ama deselerki seni tekrar müslüman yapalım, kabul ederim.

Şimdi ise yaşamamızın anlamı yokken a harfini boynunda taşımam inan çok komik. Ergen olduğun çok belli senin.

Ha birde şunu yazayım. Sadece sana yazmıyorum. Sanki bu forumda öyle bir anlatılıyorki ateizm. Ateist olunca birey kendini geliştiricek, yaşama daha sıkı tutunucak vs vs..

Hiçte öyle değil işte.

İnternette tesadüfen öğrendiğim 3-4 ateist veya deistte olabilir kurana inanmıyorlar ama. Hiç biri mutlu değildi. Bencildi.

Bende bencilim. Ateist olmadan önce bencil değildim. Ama ateist oldum bencil oldum inan bana. Şu çevrede herkes ateist olsaydı kendini düşünücekti.

Bunlar beni üzer.

Para yönündende sıkıntım yok. Zenginim hatta.

Ateizm gerçekliği olduğu gibi algılamaktır.

Yani ayık kafalılıktır.

Sarhoşluğu sevebilirsin.

Uyuşturucuyla uçmuş kafayı veya sarhoş kafayı yaratabilirsin kendine.

Bu senin zevkindir.

Ama uçmuş ve sarhoş kafa ayıklık ve gerçekliği olduğu gibi algılamak değildir.

Ayrıca konuşmaların aynen alkolü bırakıp da mutsuz olan bir alkoliğe benziyor.

Bir karınca bile hayatına anlam yaratırken sen yaratamayacağından korkuyorsan tereddütsüz sorunlusundur.

Ayrıca ben senin doğruyu söylediğini de düşünmüyorum.

Ateist Agnostik diye bir şey yok :)

Agnostik Ateist var.

Gülücük mesajlarından da belliydi.

Sen trollüğe gelmişsin.

Sitelerde Paylaş

Kendini geliştiren kişidir ateist.Şöyle bi düşünce yok:"Hadi ben biraz ateist takılıp kendimi geliştiriyim..."

Sen kendini ateist sanan kafası karışıklardansın,müslüman olman yakındır.

Öyle bi söylemişsin ki;sanki senin önüne 2 seçenek sunulmuş; ya ateizmi seçeceksin ya da müslümanlığı;sende kararsız kalıp atestliği bir deneyim bakıyım demiş gibisin ^_^

Sitelerde Paylaş

Güleyim mi abe dostlar?

Ne yalanı söyleyeceğim size?

Ne geçicek elime ?

Müslümansam neden yalan söyleyim ki ? Günah olduğunu bile bile.

Ben bu forumda inan 3-4 yıldır takılıyorum. Pasif izliyorum.

Kafam karışık evet. Olmamalı mı?

Zaten yapım olarak çok düşünen biriydim. Bu foruma girdikten sonra hem şüpheci hemde daha çok düşünür oldum. Yaşadığından şüphe ediyor insan.

Şuan laptopa bakıyorum. Acaba bakıyor muyum diye düşünüyorum :)

Hayatın bir amacı var mıki de konuşuyorsunuz?

Benim düşüncem : Hayatın amacı olmadığına göre dilediğim gibi yaşarım.

Sitelerde Paylaş

Neden yalan söyleyeceğini söyleyim mi sana; sen diyeceksin ben ateistim ama mutsuzum,huzursum,müslümanken hayatımın anlamı vardı bıdı bıdı...

Dışardan bunları okuyan ne diyecek;"evet yaa doğruymuş ateistler mutsuzmuş,hayattan tat alamıyorlarmış..."

Biz kıçımızı yırtalım "bakın biz ateistlerde normal insanlarız,uzaydan filan gelmedik diye işe yaramaz!

Müslümanlar anlamak istedikleri gibi anlayıp seni referans gösterirler! Ateistleri karalamak değilmi maksat?

Kendi içindeki sorunları hallet ondan sonra gel!

tarihinde shef tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neden yalan söyleyeceğini söyleyim mi sana; sen diyeceksin ben ateistim ama mutsuzum,huzursum,müslümanken hayatımın anlamı vardı bıdı bıdı...

Dışardan bunları okuyan ne diyecek;"evet yaa doğruymuş ateistler mutsuzmuş,hayattan tat alamıyorlarmış..."

Biz kıçımızı yırtalım "bakın biz ateistlerde normal insanlarız,uzaydan filan gelmedik diye işe yaramaz!

Müslümanlar anlamak istedikleri gibi anlayıp seni referans gösterirler! Ateistleri karalamak değilmi maksat?

Kendi içindeki sorunları hallet ondan sonra gel!

Dostum müslüman olsaydım ben böyle birşey yapmazdım ki yalana girer sonuçta.

Evet. Doğru. Müslümanken hayatın anlamı vardı. Şimdi ise yok. Yalan mı ? Varsa bize de söyle. Sen neden yaşıyorsun bilelim.

Genlerine işlendi diyelim. Ama bir anlamı yokki.

Hemde ben yeni Kur'an'a inanmayı bırakmadım.

İlk zamanlar türkçe tercümesini sinirle camdan aşağıya atmıştım :) 2.5 sene falan oluyor. Sonra bir huzur gelmişti. Niye ? Çünki arada kalmıştım ve bir yolu seçmiştim. Bu bana huzur vermişti. Sonra ise bir bunalım takip etti. Ve zamanla alışıyor insan.

Sitelerde Paylaş

shef karalamak sizlerin işi,genelleme yapmakta,bile bile tüm müslümanları aynı kafeye sokmak,emir dışında davranmış müslümanı bak müslümana diyerek alaya almak hepsi sizlerin işi gayet iyi biliyorsun bunu,öyle bi derdimiz yok en azından benim uhrevi bi boşlukta olduğunuzu bilmek için gelip şahışların hayatlarından kesitler sunmasınada gerek yok,bunu Rahman bildirmiş zaten kalpler O'nu anmakla mutmain olur diye..

arkadaşı susturmaya çalışma,kafan karışık diye telaşlanmada okuyanlar okusun etkilensin hatta,ateist herşeyi değil hiçbişeyi bilmezi görsün.

Sitelerde Paylaş

shef karalamak sizlerin işi,genelleme yapmakta,bile bile tüm müslümanları aynı kafeye sokmak,emir dışında davranmış müslümanı bak müslümana diyerek alaya almak hepsi sizlerin işi gayet iyi biliyorsun bunu,öyle bi derdimiz yok en azından benim uhrevi bi boşlukta olduğunuzu bilmek için gelip şahışların hayatlarından kesitler sunmasınada gerek yok,bunu Rahman bildirmiş zaten kalpler O'nu anmakla mutmain olur diye..

arkadaşı susturmaya çalışma,kafan karışık diye telaşlanmada okuyanlar okusun etkilensin hatta,ateist herşeyi değil hiçbişeyi bilmezi görsün.

;)

Ayrıca benim müslüman olduğumu düşünenlerde msn adresi versinler dine küfür edebilirim ( herhalde müslüman olan biri yapmazdı :) ) .

Siz inanın diye söylüyorum bunları. Çünki yalan söylemiyorum. Ama inansamdan inanmasamda küfür etmem bir dine.

Sitelerde Paylaş

Dostum müslüman olsaydım ben böyle birşey yapmazdım ki yalana girer sonuçta.

Evet. Doğru. Müslümanken hayatın anlamı vardı. Şimdi ise yok. Yalan mı ? Varsa bize de söyle. Sen neden yaşıyorsun bilelim.

Genlerine işlendi diyelim. Ama bir anlamı yokki.

Hemde ben yeni Kur'an'a inanmayı bırakmadım.

İlk zamanlar türkçe tercümesini sinirle camdan aşağıya atmıştım :) 2.5 sene falan oluyor. Sonra bir huzur gelmişti. Niye ? Çünki arada kalmıştım ve bir yolu seçmiştim. Bu bana huzur vermişti. Sonra ise bir bunalım takip etti. Ve zamanla alışıyor insan.

Bu konuyu konuşmak isteyenlar için: Ateistler için hayatın anlamı

Sitelerde Paylaş

Tamam Mechule; çok biliyorsan gel açtığım başlığa yaz düşüncelerini... Yazmış olduğum konuyu okumadan yorum yapmaya kalkma!

Sitelerde Paylaş

ben katılmıyorum desit olunca kendimi daha iyi hissetmeye başladım müslümanken dahada bencildim şimdi de bencilim ama kesinlikle eskisinden daha az

gel seni müslüman yapalım deselerr aslaa o aptal şeylere inanmak berbat bir durum

Şuan kahkahalar içerisindeyim .

İlk zamanlar bana da olmuştu aynen. Sanki ateist oldum diye daha saygılı daha bilincli davranmam gerektiğini falan düşünüyordum.

Sonra düşüne düşüne daha bencil oldum :D

Siz herkesi kendiniz gibi mi sanıyorsunuz ?

Sanki şuan siz daha bencil olmadınız diye millet te mi öyle olacak sanıyorsun :D

Ha ha :D Şu bir gerçek inkar edenlere inanmayın. Ateist adam kendini düşünür. Başkasını da düşünebilir ama kendini daha fazla düşünecek.

Sitelerde Paylaş

Ben söylemiyorum. Saklıyor değilim ama açıkça da söylemem ki buggüne kadar kimseye ben Ateistim demedim. Diyeceğimi de sanmıyorum. Böyle mutluyum. Herhangi bir kişiye söylemek zorunda da hissetmiyorum kendimi. Çünkü ''Neden'' diye sorucak o kadar çok kişi var ki etrafımda. Anlattığımda da şüpheye düşeceklerinden eminim. Ve ben bunu onlara yapmak istemiyorum. Çünkü biliyorum ki düşündüklerim mantıksız değil.

Her şeye rağmen bir çoğumuz doğarken bununla doğuyoruz. Ailelerimiz bize inanmayı öğretiyor ve biz farkına varan dek inanıyoruz. Ta ki o gün gelene kadar. :) İnanmayı bırakıp sorgulamaya başladığım gün. Her ikisi de sonsuza dek sürecek olan iki kavram. Ne inanmak biter ne de sorgulamak. Daha gencim önrümün belirli süresini sonsuz inanmak ile geçirdim. Pek aşikar değildim ama inandım diyebilirim. O orda bir yerdeydi ve bende ondan istedim. Daha sonra ise okudum, düşündüm ve sorguladım. Yüzleşmek gerçekten zordu. Hele ki etrafımda hala inanmaya devam edenleri gördükçe. Ne kadar büyük bir yalan diye düşündüm. Ve kendi kendime ilk defa ''Neden'' dedim. Başladım ve sonsuz sorgulama ile devam ediyorum. Biliyormusunuz inanmak çok daha kolaydı. Çünkü şimdi her an bir cevap arıyorum ve yetişemiyorum. Hayatımın sonuna kadar da devam edicek gibi duruyor ve bu çok korkutucu. :)

Sitelerde Paylaş

o da güzelmiş :) ama benim müslim arkadaş çok ya . hiç onlarla şaka yoluyla bile olsa tartışmaya girmek istemiyorum

seninkiler yine müslüman. benimkiler hem müslüman hem de cemaatçi. hem de her türden var. süleymancı, fethullahçı, menzil grubu ..vs.

henüz hiç biriyle paylaşmadım ateist olduğumu.

3 yıldır böyleyim ve gizlemeye devam ediyorum.

iyi etmediğimin farkındayım ama arkadaşsız kalmak istemiyorum.

tarihinde keyy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...