Jump to content

ateist olduğunuzu saklıyor musunuz?

Recommended Posts

Malesef ailemden saklıyorum ve daha uzun yıllar da öyle yapmaya devam edeceğim gibi görünüyor.

Ailem boşandığından beri babam ve babaannemle kalıyorum ve beni yetiştiren insan babaannemdir. Biraz doğduğum şehrin yobazlığından biraz da baba tarafının aile büyüklerinin hepsinin din alimi olmasından kaynaklanan bir dindarlık var bizim ailede ve bunu ne olursa olsun yaşatmaya çalışıyorlar. Bunun için 9-10 yaşıma kadar kız kuran kurslarına gönderildim. Aslında onlara bu konuda teşekkür etmem gerekir belki, çünkü orada öğrendiklerim daha o yaşta İslam'dan şüphe duymaya başlamama sebebiyet verdi :) Tanrıya inanıyordum ama önce insanları yaratıp, iradeyi onlara kendi eliyle verdikten sonra yaşam biçimini beğenmediklerini "yakması" fikri aptalca geliyordu. Nefreti ve kini o yüce varlığa yakıştıramıyordum.

Ancak ateist olduğumda 15 yaş civarındaydım. İlk söylediğim kişi lisede tanıştığım ve bugün bile görüştüğüm bir kızdı. Müslümandı ama gayet açık görüşlüydü, oturup dinler üzerine saatlerce tartışırdık bile :) Ama gün geçtikçe ailemle daha çok zıtlaşıyorduk ve şehir her geçen gün daha da yaşanmaz bir hal alıyordu. Oradan kurtulabilmenin en kolay yolu büyük şehirlerdeki üniversitelerden birini kazanmaktı. Öyle de yaptım :)Üniversitede ateist olduğumu hiç saklamadım. Zaten edindiğim arkadaşlar zaten ya ateist ya deist ya da dini görüşlere takılmayan kişiler, o açıdan mutluyum :) Umarım bir gün aileme de söyleyebilirim ama pek umudum yok. Onları kandırmayı hiç sevmiyorum ama özellikle babaannem böyle bir nedenden dolayı çok üzülüp sağlığından bile olabilir. Ailemi seviyorum, her şeye rağmen yine de özlüyorum ama uzun yıllar düşlediğim özgürlüğü elde ettikten sonra bir daha yanlarında yaşamamam hepimiz açısından daha hayırlı olacak gibi.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 185
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben inanç tartışmalarından çok zevk alıyorum. İnsanların bağnaz inançlarını görmek üzüyor beni. Düzeltmek istiyorum. Bazen de "sanane kendi inancım" deniliyor, bu daha kötü. Bu arada ben ateistim diye dışlanmıyorum ayrıca saklamıyorum, ayaküstü bile tartışıyorum ve saçma sapan cevaplar alıyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben İzmir Karşıyaka'da yaşıyorum dolayısıyla ateist oldugumu saklamak gibi bi sıkıntım yok gayet rahat söyleyebiliyorum (farklı bi yerde dogmus buyumus yetismis olsam da fark ediceğini sanmıyorum). Fakat yine de gidip millete durduk yere ben ateistim demem sorulmadıkça yahut bahsi geçmedikçe. Ateist olduğumu duyunca benle arkadaşlığını kesen ya da görüşmeyi kesen hiç kimse de olmadı hayatımda. Zaten namazında niyazında şakirt tiplerle de benim işim olmadı hiç. Aklı başında bi inançlı da (ne kadar aklı başındadır tartışılır) zaten din allahla kul arasında beni bağlamaz der güler geçer...

Sitelerde Paylaş

Putperestim

Bu ifadene hayret ediyorum. Hangi puta veya putlara tapıyorsun? Lat, Menat ve Uzza'ya mı? Bu ifaden bana sıkıntılı geldi. Yok yani mizah yapıyor olsan bunda gülünecek bir şey göremiyorum.

Açıklasan diyorum? :)

Benim bir tahminim var ama, sen açıklamalısın.

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu ifadene hayret ediyorum. Hangi puta veya putlara tapıyorsun? Lat, Menat ve Uzza'ya mı? Bu ifaden bana sıkıntılı geldi. Yok yani mizah yapıyor olsan bunda gülünecek bir şey göremiyorum.

Açıklasan diyorum? :)

Benim bir tahminim var ama, sen açıklamalısın.

Komik olsun diye yazmıyorum. Putlarımı geçen gün yazdım, bunlar akıl putu, vicdan putu, ar putu vb devam eder. Bu putlar da Yüce Kutanku ya bağlıdır.

Gelelim niçin böyle yazdığıma. Bu arkadaşlar putperestin önde gideni olmalarına ve her türlü putperest ayini içselleştirmelerine rağmen, örneğin Atatürk ü seven, ona saygı gösteren ve yaptığı hizmetleri inkar etmeyen kişileri putperest diye küçümsemeye kalkarlar.

Buyursunlar ben putperestim, saldırıları neşeyle göğüslemek benim görevim ve eğlence kaynağım :D

Çok iyi anlatamadım ama yine de bir fikir sahibi olmuşsundur.

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

islami bi çevredeyim hala mahallemde yobaz dolu izmir bozyaka nakli cumhuriyeti:D en önce anneme söyledim o dndar anneme tuhaftır sen yıllardır okuyorsun dini biliyorsun sen daha iyi bilirsin demezmi ben ateistim deyince:) şimdi ölünce cennet cehennem yok yani öylemi dedi evet dedim 75 yaşında bu sıcakta oruç tutmaya kalkma dedim zaten bu sene tutamam dedi yakında namazdan da edicem onu dizleri ağrıyo hala eğilip bükülme derdinde.işin tuhaf dindar annem böyle derken ahlaksız üvey kardeşim şok tan şoka girdi duyunca:D abuk yorumlarına ağzıma ble gülmedim:) tuhaf dindar olup islamı bilenlerin gıkı çıkmıyo islamdan haberi olmayan islami emirlere uymayanlar şaşırıyo:D

Sitelerde Paylaş

Trabzonda yaşıyorum çevrem ateist olduğumu bilir. Ateist olduğum için kimse beni dışlamadı, sorun yaşamadım. Ailemde Ateist olduğumu biliyor. Babama ilk söylediğimde 1 ay konuşmadı benimle ciddi ciddi 1 ay yüzüme dahi bakmadı.

1,5 ay önce falan yengem laf arasında bana dönerek biz maymundan gelmedik dedi, bende cevap olarak evet maymundan gelmedik maymunlar ile insanların ortak atası var dedim cevap olarak evet o ortak ata Allah cevabını aldım. Kısa süreli bir aydınlanma yaşadım ama hemen geçti :)

Sitelerde Paylaş

akıl putu, vicdan putu, ar putu vb devam eder. Bu putlar da Yüce Kutanku ya bağlıdır.

Sonuçta bu işin espritüel bir yönü olacağını illa ki tahmin ettim de... Yine de sorun var. Akıl ve vicdan put denemeyecek kadar önemli ve ciddi kavramlar. Bir de bunları "Yüce Kutanku" ya bağladın mı sorun iyice artar! :)

Ama tabii işin esprisi dedin mi akan sular durur. İlla asık surat ve ciddiyetle deklerasyon yapılacak, resmi manifesto verilecek diye bir şart olamaz! Esprili anlatımlara illa ki ihtiyacımız var. Okeydir dostum.

Ha, peki benim tahminim neydi, sormuyor musun? Sordun kabul edip söyleyeyim: Sanem adında (put demektir) bir kızın var ve ona tapıyor da elbette olabilirdin! :) Sanemperest yani! :D

Sitelerde Paylaş

Ben ateist olduğumu en söyleyemeyeceğimi düşündüğüm kişilere bile artık söyledim. Genelde şok olma, kal gelme ve irileşmiş şaşkın gözlerle karşı karşıya kalıyorum. Bir de bundan mutlaka döneceğim, doğru yolu tekrar bulacağım temennileri ile...

Karşılaştığım en sert tepki, "iyi o zaman her türlü ahlaksızlığı yap" türü ve bazı çok çirkin ahlaksızlık örnekleri göstermesi oldu. Ki bu kişi zaten en sert tepki vereceğini tahmin ettiğim kişiydi. Çok kötü bakmaya başladım ve soğukkanlılığımı koruyarak aynı sertlikte ateizm eşittir ahlaksızlık olmadığını örnekleriyle anlattım. Yüzümün ifadesinden kendisini paralayacağımı sanırken akıllı uslu açıklama yolunu seçmemden cesaret alarak küstahlaşmaya kalkıştı. Ben de tabii asıl ahlaksızın en alçağı dinciler diye açtım ağzımı yumdum gözümü ve kalkıp toz oldu...

Bir daha da bu konuyu benimle konuşmaya kalkışmadı. Onunla sürekli görüşmeye mecburum, iş dolayısıyla. Ateistim demenin bir sakıncası varsa tüm köprüler dinamitleniyor. Bir daha tartışmaya yanaşmıyorlar. Ağızlarının payını sadece bir kez alıyorlar ve bir daha denemiyorlar.

Bir bakıma da iyi. Kafanı ütüleyip durmuyorlar. Ben eski müslümanım ve eski çevremden ancak bu yolla sıyrılabildim. Ateistim dedim diye selamı sabahı kesen, karşılaşınca dövecek gibi bakan ve aleyhimde iş çeviren de var. Kahırlarından zıbarsınlar. Bitti, sildim...

Sitelerde Paylaş

Sonuçta bu işin espritüel bir yönü olacağını illa ki tahmin ettim de... Yine de sorun var. Akıl ve vicdan put denemeyecek kadar önemli ve ciddi kavramlar. Bir de bunları "Yüce Kutanku" ya bağladın mı sorun iyice artar! :)

Ama tabii işin esprisi dedin mi akan sular durur. İlla asık surat ve ciddiyetle deklerasyon yapılacak, resmi manifesto verilecek diye bir şart olamaz! Esprili anlatımlara illa ki ihtiyacımız var. Okeydir dostum.

Ha, peki benim tahminim neydi, sormuyor musun? Sordun kabul edip söyleyeyim: Sanem adında (put demektir) bir kızın var ve ona tapıyor da elbette olabilirdin! :) Sanemperest yani! :D

Sanemperest de kulağa hoş geliyor :D Dur onu da Kutanku nun kızı yapayım :D

Bu arada putperest olmanın bir kolaylığı daha var. Görmüyor musun şu deveyi, kim yarattı onu diyene, uzun uzun anlatmaktansa Kutanku yarattı diyorsun, anlarsa anlıyor anlamazsa anlamıyor ama kesinlikle yorulmaktan kurtuluyorsun :D

Sağlıcakla kal

Sitelerde Paylaş

Ben de din konusuna karşı çok hassasım. Dinin ne olduğunu bilmeyen fakat dinden çok iyi geçinmeyi bilen bir güruh var çevremde. meydanı boş bulduklarında başlarlar ordan burdan taşıdıkları yalan -yanlış bilgileri kusmaya. öyle bir hararetle savunurlar ki, onların söylediklerini çürütmek için söylenen hiç bir şeyi dinlemezler.Ben de beklerim. bitirdiklerinde söylediklerini teker teker çürütürüm. Onların ben konuşurken değişen hayretli bakışları beni hep güldürür.Çünkü savundukları şeyin iç yüzünü bilmezler , ödünç alınmış bilgilerle yarım yamalak savundukları konuların ( eğer varsa ) GERÇEKLİK payını bile siler süpürürler...

özellikle 9 yaş meselesi , yahudi kuşatması ve alınan kellelerle birlikte paylaşılan kadınlar meselesi...miras meselesindeki matematiksel hataların avliye ve reddiye ile düzeltilmeye çalışılması...

sonradan çıkarılan mezhepler...Mezhepler arasındaki en az 100 konuda çelişkiler... ( birinin haram dediğine ötekinin Helal demesi )

2 milyondan fazla hadisler...tekrarlanan cümleler....Kadınlara bakış açıları...

hz aişe ile hz alinin savaşta binlerce gencin katline sebebiyet vermeleri ... Muaviye nin mızrak uçlarına geçirdiği kuran sayfaları...(dinin siyasi çıkarlara alet edilmesi )

Hurafeler...

Bu bir kaç basit meselede bile hiç bir çıkış yolu bulamıyorlar. Bu yüzden evlatlıktan red edildim bubam tarafından :)

Bir ateist olmamakla birlikte aynı zamanda bir teist de değilim.

Buna rağmen ıslah olacak gibi değilim. Hiç umut yok yani...Hakikatin peşindeyim , hikayelerin masalların efsanelerin değil. Bu da ağır bir bedel ödetiyor bana :)

Çevremin patronlarımın baskısı hep olmuştur. İşten çıkarılmakla imalı olarak tehdit edilmişimdir. Yeryüzünde tek başıma kalsam da , bazen çok yalnız ve çaresiz hissetsem de , hakikati aramaktan ve yalanları ortaya koymaktan çekinmeyeceğim ...

Sitelerde Paylaş

Ben de din konusuna karşı çok hassasım. Dinin ne olduğunu bilmeyen fakat dinden çok iyi geçinmeyi bilen bir güruh var çevremde. meydanı boş bulduklarında başlarlar ordan burdan taşıdıkları yalan -yanlış bilgileri kusmaya. öyle bir hararetle savunurlar ki, onların söylediklerini çürütmek için söylenen hiç bir şeyi dinlemezler.Ben de beklerim. bitirdiklerinde söylediklerini teker teker çürütürüm. Onların ben konuşurken değişen hayretli bakışları beni hep güldürür.Çünkü savundukları şeyin iç yüzünü bilmezler , ödünç alınmış bilgilerle yarım yamalak savundukları konuların ( eğer varsa ) GERÇEKLİK payını bile siler süpürürler...

özellikle 9 yaş meselesi , yahudi kuşatması ve alınan kellelerle birlikte paylaşılan kadınlar meselesi...miras meselesindeki matematiksel hataların avliye ve reddiye ile düzeltilmeye çalışılması...

sonradan çıkarılan mezhepler...Mezhepler arasındaki en az 100 konuda çelişkiler... ( birinin haram dediğine ötekinin Helal demesi )

2 milyondan fazla hadisler...tekrarlanan cümleler....Kadınlara bakış açıları...

hz aişe ile hz alinin savaşta binlerce gencin katline sebebiyet vermeleri ... Muaviye nin mızrak uçlarına geçirdiği kuran sayfaları...(dinin siyasi çıkarlara alet edilmesi )

Hurafeler...

Bu bir kaç basit meselede bile hiç bir çıkış yolu bulamıyorlar. Bu yüzden evlatlıktan red edildim bubam tarafından :)

Bir ateist olmamakla birlikte aynı zamanda bir teist de değilim.

Buna rağmen ıslah olacak gibi değilim. Hiç umut yok yani...Hakikatin peşindeyim , hikayelerin masalların efsanelerin değil. Bu da ağır bir bedel ödetiyor bana :)

Çevremin patronlarımın baskısı hep olmuştur. İşten çıkarılmakla imalı olarak tehdit edilmişimdir. Yeryüzünde tek başıma kalsam da , bazen çok yalnız ve çaresiz hissetsem de , hakikati aramaktan ve yalanları ortaya koymaktan çekinmeyeceğim ...

ne gerek vardı hayatını mahvetmeye. ateizmi savunmak istiyosan youtube da her gün yüzlerce tık alan ateistlerin paylaştığı videolar var. altlarına yorum yaparsın müslümanları yerle bir edersin. önyargıları kırmak çok zordur. bize küçüklükten beri ateistlerin pis sapık insanlar olduğunu anlattılar. ben ateistim demek ben sapığım demek gibi bisey zannediyor insanlar. halbuki dinlerini görünmeyen yüzünü bilmiyolar. suç onlarda değil ama.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, bu sizin fikirleriniz varya

Her insanın aklına gelen Vesveseden başka bir şey değildir...

Gerçek dünya da kesinlikle doğrulayıcı yoktur...

İsterseniz test edin sonra karar verin...

Test edildi onaylandı merak etme. Boşuna lakırdı yapma varsa diyeceğin ilgili konulara git yorumlarını yap. Senin iki satır saçmalamanla bilmem kaç yıllık ateistler imana mı gelecek sanıyorsun (!) Boş boş konuşacağına git islam hakkında yazılan konulara cevap ver.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...