Jump to content

ateist olduğunuzu saklıyor musunuz?

Recommended Posts

• İleti 185
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevdiklerim üzülür ve beni dışlarlar diye saklayanları anlamıyorum yahu. Bir aile çocuğunu seçimlerinden dolayı dışlıyorsa öyle ailenin içine sıçayım zaten.

benim yazımda ailemin beni dışlayacağına dair hiç birşey demedim üzülmek ayrı şeydir dışlamak ayrı.

ulan isterse ülkeden atsınlar ekimde aşağı lakin annemin bilmesi başta kendini suçlu hissetmesine ve üzülmesine neden olacağını söylüyorum

Sitelerde Paylaş

benim yazımda ailemin beni dışlayacağına dair hiç birşey demedim üzülmek ayrı şeydir dışlamak ayrı.

ulan isterse ülkeden atsınlar ekimde aşağı lakin annemin bilmesi başta kendini suçlu hissetmesine ve üzülmesine neden olacağını söylüyorum

Buna neden olan şey aranızdaki iletişimsizlik olacaktır. Derdini anlatırsan artık üzülmekten ve suçlu hissetmekten vazgeçecektir.

Sitelerde Paylaş

Ben sarışın, mavi gözlü, 173 boyunda 64 kilo, 75-60-80 ölçülerinde bir bayanım! Erkek egemen forumlara son!

Dedim ya, cook sansliymissin iste. :)

Bir de, keske daha cok bayan ateist olsa. Sanki bayanlarda mazosistlik var, dine erkeklerden daha cok baglaniyorlar. En azindan bana oyle geliyor.

tarihinde bilirkisi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konuda inanılmaz şanslıyım ben.Ailem zaten ateizme giden yolda ilham kaynağım oldu diyebilirim.Arkadaşlarımında en kötü tepkisi cehennemde yancaz lan falan oluyor.Bir kaç önemsiz kişiyle aramız açıldı tabi ama o kadar büyük problem değil. En son iş yerinde birimim değişti ve daha gittiğim ilk gün muhabbet döndü dolaştı dine geldi.Ofisimde ki 3 kişinin ikisi agnostik biri baya iyi müslüman.Fizikçi olan şefimiz ise tabii ki ateist.Özellikle bu ramazan ayında çok iyi malzeme çıkıyor bize :)

Ama tutucu bir ailede falanda olsaydım yapım gereği asla böyle oruç tutuyormuş, namaz kılıyormuş gibi yapmazdım. Beni öldürseler, zorla istemediğim birşeyi yaptıramazlar :)

Tutucu ailede yaşamadan dışardan ahkam kesmek kolay.Ben anneme yada babama sizlerin hayatınız boyunca inanıp dua ettiğiniz şey var ya hani ona allah diyorsunuz,İşte ben onun olduguna inanmıyorum dersem..Annemin anlaması en az 5 dk sürer sonra uykuları kacar aglar vs..Babama söylersem heralde babam osmanlı usulu tepki verir:)

Arkadaş çevrem hele hoşlandıgım müslüman çocuk ögrenirse ilk sorucagı şey sizce ne olur?Ateist olunca nedense herkes ahlaksız olucakmıssında sanıyor.

Ateistliği Türkiyede gerçekten ne demek oldugunu kaç kişi biliyor ki ben bu kimliğimi açıklayayım.forumda yazan Ateistler, Türk ateistler iken ben bu kimliğimi toplumda açıklayamam.

Sitelerde Paylaş

ya birde bence zaten gerekmedikçe inanç belirtmek saçma.bilende müslüman bilsin bana ne sorun kendi fikirlerimi aktaramamak yada topluma haykıramamak değil nice fikir vardır insanın aklında ama susar.Sorun da yok aslında sadece saklıyorum belli etmek için gercekden bir gerekçede görmüyorum bırakın öle bilsinler bundan önce müslüman biliyorlardı da ne oldu:)madem inanç müslümanlık allah ile kul arasında ateistlikde şartlar gereği insanın kendi içinde gocunmayın herşeyi heryerde söylemek zorunda değilsiniz çok daraldıysanız yazın foruma burda bir arkadasınız vardır dinler sizi dinler ve anlar...

Sitelerde Paylaş

anlatmanın kolay olduğunu sanıyorsan yanılıyorsun.

hele ki cahil orta yaşlı bir kadına nasıl anlatabilirsin ki?küçümsemek için söylemedim anne özür dilerim:) ama öyle neyi nasıl anlatacaksın???

Dediğim gibi her şey iyi iletişebilmekte bitiyor. Orta yaşlı bir kadına derdini nasıl anlatırsın bu sana kalmış. Ama imkansız değil.

Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim Hoşbuldum:)

Evet görüntüde çok modern binaları olup bir okadar da tutucu bir yerde yaşıyorum..

kayseri mi gız yoksa:))şayet burası öle bugün adam arabanın içinde sigara içene ağız dolusu saydı yolda da:)

Sitelerde Paylaş

Dediğim gibi her şey iyi iletişebilmekte bitiyor. Orta yaşlı bir kadına derdini nasıl anlatırsın bu sana kalmış. Ama imkansız değil.

işte çok dert olarak görmüyorum zaten bu saatten sonra o kadının elindeki umudunu mutluluğunu elinden almak bencillik haksızlık olmaz mı?bırak öle bilsin öle yaşasın

ignorance is bliss bırak böle kalsın

Sitelerde Paylaş

Benim yaşadığım cevrede hep eğitimsiz insanlar var..Yaşadığım ortam gecekonduların olduğu genelde işçi kesiminin yaşadığı bi semt..İnsanları çok eğitimsiz..Yani ateist olduğumu açıklamak onlarda küfür etkisi yaratabilir..

Ama daha güzel, eğitim seviyesinin yüksek olduğu bir cevrede yaşasam..SOsyal ve maddi güc sayesinde kendimi daha güçlü hissetsem..Cevremde beni dinleyecek olan, bana yakın kişilere ateist olduğumu söyleyebilirdim..Ve onlarla zevkle bu konuda sohbet edebilirdim..

Sitelerde Paylaş

Küfre yönelmiş insan ila İnançsızlıgı neden bir tutuyorsunuz.

Ben inancı olan biriyim fakat cevremde inancsız olupda bana bunu söyleyen cok ateist tanıdıgım oldu cok derken 3-5 bu bile buyuk bir rakam. Sonucta bınlerce kısı tanımıyorum. Belkı guvendıklerınden soyledıler sonucta ınsanları ınancları yonunda yargılamam. Sadece inancım geregi uzulurum... Cunku karakter yonunden cok kaliteli arkadaslarda vardı aralarında.Bana ateist oldugunu söyledikten sonra daha iyi oldu muhabbetimiz.Ne ben onları müslüman yapabıldım ne onlar beni inancsız.

Fakat ateist olmak gercekten zor olsa gerek.. En azından gördüğüm kadarı ile:) Ateist olan biri ile muhabbette güzel oluyo. Tartısma boyutuna gelmeyınceye kadar. Kalpler kırılır cunku o vakit ben ne kadar inanıyorsam oda o kadar ınanmıyor

Fakat eğitim ile din kıyasını bence bırakın. İngiltere fransa abd komple ateist olurdu yoksa. Yada bir snoop dog cokmu eğitimsizdi:)

tarihinde SReSt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eğitim diyince okuldan bahsetmiyoruz Srest. Oradaki eğitimler de iyi değil. Ama fransızlarda ateist sayısı çok fazladır(en başta bizim okul galiba :D). İsviçre, Hollanda gibi aşırı gelişmiş yerlerde ateist sayısı da fazladır. Orada bilim insanlara iniyor çünkü. Eğitim demekten kastım bu. Bize öğretilen şeyler yarım yamalak ve cahilcce öğretiiyor. Bilimsel bir gelişme olduğu zaman bunu halklar bilmiyor. Bu yüzden insanlarımızın çoğu okumuş cahiller. Okuduğu mesleği yapabilecek kadar bilgiye sahipler. Tıpkı birer robot gibi. O yüzden eğitim ile dini kıyaslarım. Ama diğer etmenleri de yok saymam.

Sitelerde Paylaş
Guest Niyet Ettim Rumuz Almaya

ben de ateistim. bana ailem diyor ki internette yazan saçma sapan şeyler sayesinde ateist oldun. millet bi nick alıp giriyor bir sürü saçmalık yazıyor. sen de çok çabuk etkilenen bir insansın zaten, hemen etkilendin diyorlar.

bir de ikiside günlük 1-2 saat internet kullanan, üniversite mezunu yani okumuş insanlar. yaşar nuri'cidir ikisi de.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...