Jump to content

ateist olduğunuzu saklıyor musunuz?

Recommended Posts

Ben inançlı biriyim.Hatta bu ülke için sınırlarda pkk denilen illetle savaşan bir JÖH'üm.

İnancı olsun olmasın her kim olursa olsun benim için fark etmez.

Ateist olduğunu açıklayan birine saygı duyarım.

Su zamana kadar ateistlere hep kötü gözle bakıldı. Neden ?

Ateist oluncan insan olunmuyor mu ?

Ateistlikle insan olmak çok farklı şeyler bence SİZ ateistler bunu kanıtlamalısınız zaten.

Ateist olduğunuzu saklamaya falanda bence gerek yok.Heryerde durup durup tabiki soylenmez ama üslubunca soyledıkten sonra kimsenin karşı geleceğini sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 185
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tutucu ailede yaşamadan dışardan ahkam kesmek kolay.Ben anneme yada babama sizlerin hayatınız boyunca inanıp dua ettiğiniz şey var ya hani ona allah diyorsunuz,İşte ben onun olduguna inanmıyorum dersem..Annemin anlaması en az 5 dk sürer sonra uykuları kacar aglar vs..Babama söylersem heralde babam osmanlı usulu tepki verir:)

Arkadaş çevrem hele hoşlandıgım müslüman çocuk ögrenirse ilk sorucagı şey sizce ne olur?Ateist olunca nedense herkes ahlaksız olucakmıssında sanıyor.

Ateistliği Türkiyede gerçekten ne demek oldugunu kaç kişi biliyor ki ben bu kimliğimi açıklayayım.forumda yazan Ateistler, Türk ateistler iken ben bu kimliğimi toplumda açıklayamam.

Ailem tutucu değil ama akrabalarım, komşularım arasında gerçekten aşırı yobaz olanlar var.Mesela bir dayım var ki evlere şenlik. Yobazlar bile ondan daha moderndir. Ancak ona bile sıkılmadan çekinmeden Allahsız olduğumu söyledim. Yaklaşık iki yıldır da görüşmüyoruz.Umrumda da değil zaten.

Ramazan ayında her akşam elimde birayla eve geldiğimi gören komşularım da hakkımda çokta iyi düşünmüyorlardır heralde.Ancak bu üçüncü şahıslar tabi ki anne ve babayla bir olmaz.Fakat ne olursa olsun çevremin istediği gibi, sırf onların gözünde iyi biri olabilmek için kendimden taviz vermem.Sırf benim inançlarımdan ötürü benim ahlaksız, kötü biri olduğumu düşünüyorlarsa zaten onlardan bana fayda gelmez. O yüzden ben onlara uymak yerine zorlada olsa onların bana saygı göstermesini sağlıyorum bir nevi.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlık insanın ahlak anlayısını saglamlastırmak ıcın bence bir etken. Fakat din tanımayan bir insanın ahlaksız olacagını göstermez. Cok ince bir konu bu.

Benim inandıgım herhangı bır degere küfür etmeyen ister ateist olsun ister lcd monitöre tapsın karakteri dışında hiçbirşey beni ilgilendirmez.Sadece Ateist olan bazı kısılerın umarsızca bir diğerinin inancına saldırması beni rahatsız ediyor...

Herkes ne yapması gerektiğini öğrenmeli ki bence yavas yavas oluyor bu.

Zaten Türkiye'de bu kadar bölünmüşlük varken. Galatasaray Fenerbahce muhabbetınde bıle adam ölürken bir diğer ayrılıga hiç gerek yok. Biz zaten birbirimizi kırmaya cok meraklı bir milletiz.

Ama ateistlerin söylediği gibi... Bir insanın anne ve babasına ben senin inandıgın şeye inanmıyorum bence o yok demesi cok zor.... çok zor gerçekten...

Bana oğlum fenerbahceliyim dese kafayı yerım... Onu düşünmek bile istemiyorum:)

Herşey gönlümüzce olsun.

Sitelerde Paylaş

ben ateist olduğumu zannetmiyorum.33 yaşındayım.4 temmuz 1994 günü daha 16 yaşındayken tüm kutsal kitapların ve dinlerin yalan olduğu "gerçeğini" keşfettim.ancak çok emin olmamakla beraber yaratıcı bir gücün olabileceğini düşünüyorum.tabii bu yaratıcı güç şuurlu da olabilir şuursuz da.tüm bunlardan sonra geriye tek bir soru kalıyor.allah ya da doğa ya da başka bişey ;tüm bunları yaratan ne?

küçükken 1 yıl kadar aczimendi dergahına bile gitmiştim.büyük şehirde doğdum, büyüdüm.babam, annnem inançlıydı.babamın inancı bayram namazına gitmek ve ramazan da içki ve sigara içmemekten ibaretti.

ben ilk yıl hariç hiç bir zaman dinlerle iligli olan düşüncemi saklamadım.hala da saklamam.söyleyemeyeceğim tartışamayacağım ortam yoktur.yeter ki boşluk bulabileyim.iyi konuşurum.dinletirim.

sustuğum zamanlar da olmuştur.bunlar da çok feci cingarın çıkabileceği durumlar.

inançlı insanların ateistlerden nefret etmesinin nedeni inançsız insanı ahlaksız insan ile karıştırmalarıdır.bunu anlatın.dini olmayan insanlarında ahlaklı olabileceğinden söz edin.en basit şekli bu.

tüm arkadaşlara tavsiyem: Uygun bir anını bekleyip düzgünce sevdiklerinize durumu anlatmanız.yalanın her türlüsü hele ki sevdiklerinize söyleyeceğiniz; çok zararlıdır.

sevgiler.

Sitelerde Paylaş

ateist olduğumu bir yandan herkese söyleyip saçma tekliflerden kurtulmak istiyorum.bir yandan da özenti genç tepkisi almak istemiyorum.

küçükken annem ve babam her dakika kavga ederlerdi ciddi anlamda kavga ederlerdi. iki sokak öteden duyulurdu sesleri. bütün çocuklar kötü kötü bakarlardı bana bazen arkamdan gülerlerdi. bende ağlardım gece hep dua ederdim annem ile babam kavga etmesin diye. 2 yıl boyunca durmadan dua ettim her gece aralıksız. ezberlediğim duaları ve türkçe bir şeyler. farkettimki hiç bir şey düzelmiyor. çocukların duası kabul oluyor derler di inanırdım. öyle içten dua ederdimki o hisler ile tekrar ağlardım. felsefe hocam ile tanıştığım zaman ateizmi tanıdım

babam ' ramazan bey ile aran nasıl' der her ramazan kötü be baba derim. boşver kızım benimde kötü hiç sevemedim şu adamı diye dalga geçer.

ancak yakın çevreme söylüyorum. tepki almamak için önce boşver diyorum sonra samimiyetine güvenip anlatıyorum. genel tepkiler olumlu ve beni dinlemeye yönelik.

bu konuya mesaj yazdım diye hatırladım ancak göremedim bir daha yazdım

Sitelerde Paylaş

Ateist olduğumu bi kaç arkadaşım dışında kimse bilmez. ha bi de allahtan başka.

kimseyle dini konularda tartışmaya girmem.

aslında ailemin bilmesinden çekindiğim için pek fazla kimseye bu konuyu açmam.

zira ben ateisttim diye cehennemde cayır cayır yanacaklarını sanıp depresyona girecek anne babaya sahibim.

özellikle babam.

kendi sahte hayatlarında mutlular ve bu beni pek ilgilendirmez. zaten ilgilendirse de onları ben yada bir başkası asla değiştiremez.

hatta şu aralar sahura kalkıp oruç numarası yapıyorum. bir süre daha yapmaya devam etmeyi düşünüyorum.

iki yüzlülük yada her ne zıkkımsa hiç umrumda değil.

Sitelerde Paylaş

Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Şu insanlık bir garip, tarihte yapılan aptallıkların haddi hesabı yok. İsa zamanında iseviler gizli gizli buluşup toplantı yapıyorlardı. İsevi birini yakalasalar ateşte yakıyorlardı. yüzyıl sonra yine aynı yerde herkes hırıstiyan oldu devlet otoritesine kadar bu sefer isaya inanmayan birini bulduklarında içine şeytan girmiş diye öldürüyorlardı. Müslümanlıktada aynı şey, islam yayılana kadar müşrikler buldukları müslümanları öldürdüler, herkes müslüman olunca bu sefer iman etmeyenleri hallettiler. Aynı virüs gibi, girip yayılıyor ele geçiriyor azınlığı yokediyor.

Ben iki senedir inanmıyorum, bunu 2 arkadaşım biliyor başkada kimseye açık vermiyorum çünkü muhabbette azcık dini sorgulayan laf edince hemen herkesin gözleri faltaşı gibi olup bönbön bakmaya '' bu da ne demek şimdi'' gibi bakışlar.. öfff lanet olsun ya bu millet iflah olmaz. 7 ceddine kadar mistik masallara palavralara inanmış ne kadar anlatsanda nafile.

Sitelerde Paylaş

Ben sizlerden çok yaşlı bir insanım.Benim gençliğimde bu Ülkede dini yaşam bu kadar fazla ilerlememişti.Üniversiteye giderken sarmısak kafalılar hiç ama hiç yoktu.Şimdi ise neredeyse yarı yarı yarıya İstanbul gibi bir şehirde?geçenlerde Eşimle birlikte Migrostaydık eşim yanıma yaklaştı ve kulağıma fısıldadı"Bira alalımmı?" .Eşim içki alacağımız zaman bunun yüksek sesle söylememe çok kızar.İşte kanaatımca İrticanın bu kadar hızlı bir şekilde tırmanmasının nedenide bu düşünce yapısıdır.Dine saygı!Pekiyi dindar Dine inanmayana aynı saygıyı gösteriyormu?Daha dün Erzurumda bir kadın Ramazanda sigara içiyor diye saldırıya uğramadımı?Birde sigara içmenin Dine saygısızlık olduğunu açık açık savunuyorlar Flaş Tv deki sabah haberleri sunucusuda onlara HAKLISINIZ ama saldırmayın diyor?Maalesef bu artımtan biz Laik insanlarda sorumluyuz kanaatımaca.Ha Ben şahsen Panteist olduğumu çok açık bir söylerim.

Not:İnanca saygı diye bir şey olamaz ancak İnsana saygı olabilir.İnanç her zaman tartışılır.Vede Bu tartışmada o inanca saygısızlıkta doğaldır.

tarihinde gerçekçi53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Katılmıyorum. Verdiğiniz örnek erzurumun bir taşrası ordaki insanların tutumunu türkiyenin geneline maletmen doğru değil. ayrıca böyle bir olayın eskiden çok daha vahimleri olurdu basında yansımazdı. Ben insanların din konusunda eskiye nazaran daha gevşek bir yapı kazandığını düşünüyorum.

Ben sizlerden çok yaşlı bir insanım.Benim gençliğimde bu Ülkede dini yaşam bu kadar fazla ilerlememişti.Üniversiteye giderken sarmısak kafalılar hiç ama hiç yoktu.Şimdi ise neredeyse yarı yarı yarıya İstanbul gibi bir şehirde?geçenlerde Eşimle birlikte Migrostaydık eşim yanıma yaklaştı ve kulağıma fısıldadı"Bira alalımmı?" .Eşim içki alacağımız zaman bunun yüksek sesle söylememe çok kızar.İşte kanaatımca İrticanın bu kadar hızlı bir şekilde tırmanmasının nedenide bu düşünce yapısıdır.Dine saygı!Pekiyi dindar Dine inanmayana aynı saygıyı gösteriyormu?Daha dün Erzurumda bir kadın Ramazanda sigara içiyor diye saldırıya uğramadımı?Birde sigara içmenin Dine saygısızlık olduğunu açık açık savunuyorlar Flaş Tv deki sabah haberleri sunucusuda onlara HAKLISINIZ ama saldırmayın diyor?Maalesef bu artımtan biz Laik insanlarda sorumluyuz kanaatımaca.Ha Ben şahsen Panteist olduğumu çok açık bir söylerim.

Not:İnanca saygı diye bir şey olamaz ancak İnsana saygı olabilir.İnanç her zaman tartışılır.Vede Bu tartışmada o inanca saygısızlıkta doğaldır.

Sitelerde Paylaş

Katılmıyorum. Verdiğiniz örnek erzurumun bir taşrası ordaki insanların tutumunu türkiyenin geneline maletmen doğru değil. ayrıca böyle bir olayın eskiden çok daha vahimleri olurdu basında yansımazdı. Ben insanların din konusunda eskiye nazaran daha gevşek bir yapı kazandığını düşünüyorum.

Benim Erzurumda görevli olduğum yılda japon gazeteceyi Ramazanda sigara içiyor diye dövmüşlerdi:))Ondan dört beş yıl sonrada Kenan paşayı sırf ramazanda su içti diye protesto ettiler.Kenan paşa meydanda maiyetiyle birlikte kala kaldı:)) .Büyük şehirler haricinde Bütün Türkiyede umumiyetle maalesef genel manzara budur. Ve çok büyük bir ihtimallede bu manzara büyük şehirlerede sıçrayacaktır.

tarihinde gerçekçi53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yaklaşık 10 yıldır ateistim. Ailemde, annem dahil hiçkimsenin allahla ilgisi yokur sadece benim gibi bunu açık açık söylemezler. anlyacağınız ailece kafiriz. :D

Tanıdığım insanların bir kısmı ateist olduğumu bilir, çok yobaz olanlara söylemekten kaçınıyorum... gece uyurken evinizi kundaklayacak kadar hoşgörülü olabiliyor çoğu

tarihinde Marine tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kenarda köşede yiyin? Küçük krakerler var atın cebe, acıktığınızda tuvalete gidip atın bir tane ağzınıza. Ama orada yiyin de o kadar uğraşın bir amacı olsun. Kuytu bir yerde yiyin veya. Çözüm bol azıcık çakal olun ya :D

bu mesaja çok güldüm ya... ateist olup tuvallette yiyip içene kadar , müslüman olup oruç tutmak daha iyi :) arkadaşın dediği gibi çakal olun :);)

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

... Ben asıl forumdan Afrodit'in bu konudaki durumunu merak ediyorum. Kendisi bir çok şeyi farklı yorumluyor ve foruma farklı bir bakış açısı sağlıyor. Müslüman desen değil, ateist desen zannetmiyorum. Ne olduğunu çözemedim gitti :)(ateistforum facebook sayfasında en aktif üye de o olsa gerek). Belki de sadece kendisidir :)

Ne yalan diyim :) ben hepsiyim ama aynı zamanda hiçbiriyim.

Tabii ki benim de kalıplarım vardı, müslümandım. En azından ağzımla müslümanım diyordum :)

Şimdi ise Ben Benim diyorum. kimsenin ürettiği bir terime sığmak istemiyorum.

İnsanlar kendilerini illa da o bildik birer kelimelik terimlere sığdırmaya çalışıyorlar. Yazık ama, bu kadar sıkıntıya gerek yok. Bireysel olarak neysek oyuz...

Bir de ciddi, can yakan yazışmaları sevmiyorum... o nedenle kalp kırmadan eğlenerek yazmayı seviyorum...

Ateistforum profili seviyorum, ama ihmal ediyor çocuklar ... Kulaklarını çekeceğim onların...

Bu aralar forumda ve facebookta daha çok aktif olabileceğim sanırım...

Sitelerde Paylaş

Şimdiye kadar durumu kaldırabilecek 3 arkadaşa söyleyebildim. 2'si aleviydi, biri sunni idi ama sunni olanla bayağı arkadaşlık kurduktan, durumu kaldırıp kaldıramayacağını anladıktan sonra söyledim. Şimdiye kadar sadece 2 arkadaşım alevi olduğu için ikisine de söyledim. Daha fazla olsa daha fazla söylerdim. Gözlemlediğim kadarıyla alevilerde nasılsa bir anlayış var söylenebiliyor, yobazlık yok onlarda. Alevi asıllı üyeler beni doğrulayacaklardır sanırım.

Tabi gidin alevi arkadaşlarınız varsa hepsine söyleyin demiyorum önce biraz vakit geçirip tartıp ölçmeniz lazım çermeçeşit alevi var çünkü. Tam islamlaşmış ama adı alevi kalmış çeşitleri de var.

tarihinde Saying tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateistim. Ailem bilir ve beni böyle sever. Karım (kendisi deist) beni almadan önce ateist olduğumu biliyordu. Ramazanda vs. fark etmez, yemekde yerim, bolca bira ve şarapda tüketirim. Arkadaş olduğum/olacağım insanlar beni böyle sevemezlerse sevmesinler, gidebilirler, umurumda değil. Ben onları oldukları gibi kabul ediyorum, onlar beni böyle kabul edemiyorlarsa yapabileceğim birşey yok. Kimseyi fikrinden döndürmeyede çalışmıyorum artık, merak eden olursa dinler vs. ile ilgili saçmalıkları elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum. (Bence bu işler zorla olmuyor, kişinin kendisi ile ilgili birşey, bu yüzden yapabileceğimin en fazlasının anlatmak olduğuna karar verdim. Zamanın da hararetli tartıştımalarda yaptım ama hiçbir işe yaramadığını gördüm. Artık o tür tartışmaları kafamda kaldırmıyor.)

Herkese Selamlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...