Jump to content

Liberators

Recommended Posts

2uqd6a1.jpg

EMPERYALİZM VE SONRASI

Sefa Dişli*

Emperyalizm bir devletin kendi sınırları dışındaki, zayıf ve güçsüz halklar üzerinde yürüttüğü meşru olmayan politikadır. Emperyalizm’in diğer bir ismi olan sömürgecilik, modern çağda globalizm ve kolonyalizm olarak tanımlanır.

Bir toplum kendini diğer toplumlardan veya bir birey kendini diğer bireylerden üstün görüyor ve kendini üstün olarak kabul ettirdiği toplum üzerinde çeşitli meşru olmayan politikalar yürütüyor ise, emperyalizm vahşetine bir kurban daha verilmiştir. Emperyalizmin oluşumunun temelinde, insanların kendilerini diğerlerinden üstün görmesi yatmaktadır. Bu düşünce zamanla gelişerek kontrol edilmeyecek bir güç haline gelmiştir.

Emperyalizm meşru olmayan güç olarak tanımlansa da, bu evrensel yıkım çeşitli örgütlerle meşrulaştırılmaya çalışılmıştır(BM-NATO-Uluslararası Adalet Divanı) sömürülen halklar kendilerini soylu gösteren efendilerinin kölesi konumuna gelmiş, belli bir dönemden sonra bu alışılagelmiş durumdan vazgeçilmiştir. Sömürge duygusu belki de tarihin en eski kalıntılarından biridir. Yüzyıllar içerisinde, bu meşru görülmeyen güçten uzaklaşılacak yerde, geliştiğini, modernleştiğini iddaa eden batının vazgeçilmezi olmuştur.

Tarihin en belirgin sömürü düzeneği Afrika kıtasında gerçekleşmiştir ve hala gerçekleşmektedir. Afrika’da sömürü hareketi önce kölelikle patlak vermiştir. Köle ticareti olarak ünlenen sömürge, insan pazarlarının kurulmasına ve giderek bu pazara kaynak sağlamak için “insan avı”na dönüşen bir ticari mekanizmanın yerleşmesine yol açmıştır. Afrika’da geleneksel olarak kölelik kurumu zaten vardı. Bu kurum batılı güçlerin insan ticareti yapmasını daha da kolaylaştırarak, iştah kabartacak hale geldi. 15.yy’ın ortalarından19.yy’ın sonlarına kadar devam eden bu süreç, bir tür “insan tuzakları”na dönüşmüş köle ticaretinin, en amansız, en acımasız dönemidir.

Sömürgeci güçler sömürdükleri bölgenin doğal kaynaklarına, pazarlarına, iş gücüne nüfuz etmekle kalmazlar; halkın sosyal yaşamına ve dini yapısına müdahelede bulunarak, sömürgeyi daha cazip ve kolay hale getirmeyi başarmışlardır. Sömürge güçlerinin dini misyonerliği sömürge için nasıl kullandığını Kenya’nın ilk Cumhurbaşkanı Jomo Kenyetta’nın şu sözleriyle daha da anlam kazanacaktır.

“Hristiyanlık, Afrika’ya geldiğinde Afrikalıların elinde toprakları, Hristiyanların ise incilleri vardı. Hristiyanlar bize gözlerimizi kapatarak dua etmemizi öğretti. Gözlerimizi açtığımızda topraklarımız onların elinde, bizim ellerimizde ise inciller vardı…”

Ve bu günlerde Afrika kıtasında yaşanan kuraklık, bundan dolayı hayatını yitiren binlerce insan -bunların büyük çoğunluğu da bebek-. Evet zengin dünyamızda açlıktan, susuzluktan hayatlarını kaybeden binlerce insan var. Sahip olduğu zengin yer altı kaynaklarına rağmen, yıllardır açlık ve iç savaşın pençesinde kıvranan Somali’nin içinde bulunduğu durum, bugünlerde timsah gözyaşları döken batının eseri. Batılı sömürge güçleri Somali’nin zengin yer altı kaynaklarını sömürdü ve halkı açlığa mahkum etti.

Her gün yüzlerce insanın açlıktan hayatını yitirdiği Somali, 1800’lü yıllardan itibaren İngiltere, Almanya, Portekiz’in sömürgeci keşif ve hakimiyet mücadelelerinin sahası haline geldi. Somali, 1930’larda Mussolini’nin sömürüsü, İkinci Dünya Savaşı yıllarında İngiltere’nin sömürüsü, 1949-1960 yılları arasında İtalyan sömürüsü olarak yaşadı. Günümüzde ise açlıkla, sefaletle baş başalar. Somali’de büyük bir kıyım ve insanlık dramı gerçekleşiyor. Zamanında o topraklardan zenginliklerine zenginlik katan batılı güçler, şimdilerde ise bu insanlık dramını görmezden geliyor. İşte emperyalizmin acımasız yüzü Somali’yi kasıp kavuruyor. Bu insanlık dramı ne zaman son bulacak bilinmez ama kimsenin kimsede ah’ı kalmayacağı muhakkaktır !

Kaynakça

*Gazi Üniversitesi-Uluslararası İlişkiler 2013

1) www.akit.com.tr (Somali’de yaşanan dram )

2) Serap, Yavuz, Bir Evrensel Krallık, İstanbul, 2010

3) http://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%B6m%C3%BCrgecilik

4) Aydın Saray – Somali Tarihi http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=32020

Sitelerde Paylaş

İÇ SAVAŞ BAHANE, PETROL ŞAHANE

Uranyum, bakır, boksit ve demir gibi yeraltı kaynaklarından başka ülkede petrol ve doğalgaz bulunduğuna dair kanıtlar vardı, ancak yüksek kalitede ve bol miktarda petrolün bulunması iç savaş öncesine rastlar. İç karışıklıkta çareyi Amerikalılara yaklaşmakta bulan Barre'nin son döneminde dört Amerikan petrol firması (Conoco, Amoco, Chevron ve Phillips) Somali'de faaliyetlerine başlamıştı. ABD bir yandan da “ülkede istikrarı sağlamak” bahanesiyle BM'den uluslararası barış gücü oluşturulması yönünde karar çıkarttı. 1992'de alınan kararla ABD komutasında 30 bin BM askeri Somali'de bir üs kurdu. Ancak uluslararası müdahale halkın sert tepkisine neden oldu. Sokaklarda sürüklenen Amerikan askerlerinin görüntüleri hala zihinlerde tazelini korur. Tepki nedeniyle BM 1994 yılında Somali'den çekildi. Ardında da 7 binden fazla ölü ve çok daha büyük bir kaosun içine düşmüş bir Somali bıraktı.

http://www.visalyolcusuyuz.biz/index.php?option=com_content&view=article&id=2554:mueslueman-somaliye-timsah-goezyalar&catid=36:makaleler&Itemid=41

Sitelerde Paylaş

Somaliye, emperyalistler mi verir ? başkası mı verir? bilmem ama artık birinin çeki düzen vermesi lazım....böyle taş devri koşullarıyla daha nereye kadar devam edecekler.Her kuraklık döneminde perişan oluyorlar.

Somalinin yer altı kaynakları somaliye iade edildiği zaman ne açlık kalır ne susuzluk. Somalinin yer altı paralarıyla Yahudiler amerikada havuzlu villarında güneşleniyor şuan.

Sitelerde Paylaş

Bir toplum kendini diğer toplumlardan veya bir birey kendini diğer bireylerden üstün görüyor ve kendini üstün olarak kabul ettirdiği toplum üzerinde çeşitli meşru olmayan politikalar yürütüyor ise, emperyalizm vahşetine bir kurban daha verilmiştir. Emperyalizmin oluşumunun temelinde, insanların kendilerini diğerlerinden üstün görmesi yatmaktadır. Bu düşünce zamanla gelişerek kontrol edilmeyecek bir güç haline gelmiştir.

Bu söz niye bu kadar tanıdık geldi acaba?

tarihinde taopaipai tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sana verdiğim kitap listesini okumaya başladıysan ordan geliyordur, amerikan başkanının fahişesinin ısmarlama yazdığı kitaplara takılacağına biraz gerçek şeyler öğren.

Yoo bizzat senden biliyorum.Kendin ırkçılık yapar başkasının milliyetçiliğini beğenmezsin.Kimse yemez bu ayakları.

Amerikan başkanının fahişesi dediğin yazar kitap boyunca abd'ye giydirmiştir.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunca böyle oluyor.

tarihinde taopaipai tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yoo bizzat senden biliyorum.Kendin ırkçılık yapar başkasının milliyetçiliğini beğenmezsin.Kimse yemez bu ayakları.

Amerikan başkanının fahişesi dediğin yazar kitap boyunca abd'ye giydirmiştir.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunca böyle oluyor.

Başkasının Milliyetçiliğini beğenmediğim bir yazı ver. ? Mesela Japonyanın milliyetçileri hakkında hiç yazmışmıyım, ya da Avrupalı bir devletin Milliyetçileri hakkında yazmışmıyım.

O kadar salaksınız ki daha Türkiyede Türk milliyetçiliğinin yapılacağının farkında değilsiniz. hahaha amerikaya niye giydirmiş aptal siyonizme esir olmamakta direndiği için giydirmiş. Yahu cidden kafanız çalışmıyor sizin.

Ne zaman dünya tarihine hakim olup yorum yapacaksınız, sizin beyniniz bir kitabamı endeksli. ?

Hem cahilsiniz hem de ukala.

Cahiller bir de Lilian Hellmana bakın bakalım o kimmiş. :) Klasik 80 sonrası gençliğisiniz hepiniz, içi boş ve sığ.

Sitelerde Paylaş

İşte bu başlıktaki yazı.Paylaştığın şeyden haberin yok.Sana on puanlık soru: Bir toplumun kendini diğer toplumlardan üstün görmesine ne denir?

Başlıkta kim kimden üstün yazılmış, sen baş yazıyı okuduğuna eminmisin. :)

Hangi toplum kendini diğerinden üstün görmüş yaz bizde bilelim, sen kafayı çekipmi geliyorsun foruma.

Sitelerde Paylaş

Başlıkta kim kimden üstün yazılmış, sen baş yazıyı okuduğuna eminmisin. :)

Hangi toplum kendini diğerinden üstün görmüş yaz bizde bilelim, sen kafayı çekipmi geliyorsun foruma.

Sen soruma cevap ver.Bir tarafta iki artı iki var diğer tarafta dört var.Mesele ortaya eşittiri koymakta.

Sitelerde Paylaş

Hala bi halt bilmeden boş boş sallıyorsun.Ayn Rand tam tersine hükümeti lobilerin çıkarını gözetmekle ve ayrımcılık yapmakla suçlar.

Yavrucuğum sen kafadan arızalımın, ben zaten bunu söylemedimmi yukarda Siyonizme teslim olmayan her yapıya savaş açmıştır diye.

Sen hiç Amerikan Tarihi okudunmu. ?

Sana ben elli defa Siyonizm tarihi ve siyaset felsefesi oku demiyormuyum habire foruma gelip bir dolu ahmakça yorumlar yapıyorsun.

Sen soruma cevap ver.Bir tarafta iki artı iki var diğer tarafta dört var.Mesele ortaya eşittiri koymakta.

Senin bir sorun yok, Bir toplum diğerinden kendini üstün görmüş anayazıda ,bende hangisi hangisinden kendini üstün görmüş ben anlayamadım sen açıkla öğrenelim dedim ?

Bekliyorum ana yazıdaki üstün görmeyi.

tarihinde Sol Invictus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin bir sorun yok, Bir toplum diğerinden kendini üstün görmüş anayazıda ,bende hangisi hangisinden kendini üstün görmüş ben anlayamadım sen açıkla öğrenelim dedim ?

Bekliyorum ana yazıdaki üstün görmeyi.

Sen bu yazıda bir toplumun kendini diğerlerinden üstün görmesini eleştiriyor musun eleştirmiyor musun?

Sonra gelip milliyetçiliği savunuyor musun savunmuyor musun?

Lafı ordan oraya çekiyorsun ortadaki kabak gibi çelişkiyi görmezden geliyorsun.

Sitelerde Paylaş

Sen bu yazıda bir toplumun kendini diğerlerinden üstün görmesini eleştiriyor musun eleştirmiyor musun?

Sonra gelip milliyetçiliği savunuyor musun savunmuyor musun?

Lafı ordan oraya çekiyorsun ortadaki kabak gibi çelişkiyi görmezden geliyorsun.

Sendemi diğer Liboş arkadaşların gibi esrar çekip foruma geliyorsun, ?

Ana yazı Liberal maskeli batı emperyalimin kanını emdiği somalinin kısa tarihinden kesitler sunuyor.

Burda ne gibi bir üstünlük var tüm foruma açıkla, açıkla ki bende ona göre yorum yapabileyim, Şu ahliyle senin bir dolu gereksiz zırvalarına yorum yapamıyorum. Çünkü söylemine örnekleme yapamıyorsun.

Benim Miliyetçiliği savunmam ayrı bir konudur, senin bu anlayabilmen benimle tartışabilmen için hem doğu felsefesi hem batı felsefesi ve siyasi tarihi bilmen gerekir. Bu işler üç gazete makalesiyle olmaz.

Ben ne yazdım yukarıda hem cahilsin hem ukala.

Önce batı ve doğu felsefelerindeki kavramlara hakim ol, batıyla doğuyu doğuyla batıyı analiz edemeyeceğini öğren. Tabi bu uzun bir süreç, 80 sonrası içi boş gençlik bilgiye film izletyerek ulaşamaya calışıyor ama bu pek mümkün değil, okuyacaksınız başka yolu yok. :)

Var mı ayn randın siyonizmi desteklediğine dair kanıtın?Varsa buyur getir bekliyorum.

Bunu anlaman için dünya tarihi ve siyaset felsefesine hakim olup yanyana okuman lazım. :)

Varmı sen de o entellektüel bilgi. A. Rand bugün yaşasaydı en büyük devletçi olurdu, çünkü İsrail kuruldu artık, milletrleri deforme çalışmalarına gerek olmazdı. :)

Ne demiş usta " Yahudiler yalancıların üstadlarıdır." A.S

Sizin gibi tenekeler olacak ki birileri kazansın.

tarihinde Sol Invictus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...