Jump to content

Türkiye'de yaşamak

Recommended Posts

Türkiye'de yaşamaktan memnun musunuz?

Size göre bir ateist olarak türkiyede yaşamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir..

Türkiye'de yaşamak istemiyorsanız nerede yaşamak isterdiniz..Avrupada hristiyanların içinde mi?İsrailde yahudilerle mi?

Bir ateist için en uygun olan yer neresidir..

Neden sürekli cevreden şikayet ediyoruz..Cevreyi değiştiremiyorsak mutlu olmak için kendimizi değiştirmek gerekmez mi?(Ateist kalarak ama davranışlarımızı değiştirerek..)

Ateist olup türkiyede yaşamaktan memnun olan var mı içimizde?

Yada Benim gibi türkiyede yaşayıp, türk olmaktan nefret eden kendini türk saymayan...

Bir ateist nasıl bir cevrede daha mutlu olur..

Ve cevreden şikayet etmeden yaşayabilir?

Sanırım bu türkiyede imkansız..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İşte bu toprakların yaşanmaz hale gelmesinin ana sebebi. Sen sayma o saymasın sonra gelir birileri kendini saydırır. Buna en güçlü alternatifte inançtır.

Bu toprakların yaşanmaz hale gelmesinin sebebi bu değildir bana göre..

Ben kendimi türk saymama rağmen hiçkimseye bi kötülüğüm dokunmuyo..

Cevremle son derece uyumluyum..

tüm vergilerimi ödüyorum..

Bu toprakların yaşanmaz hale gelmesini sağlayanların benim gibi düşünenler olduğunu sanmıyorum..

Bu toprakların yaşanmaz hale gelmesinin sebebi nedir?dinciler midr?

olabilir ama Bilmiorum..Cözemedim...

tarihinde hiena_16 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateistlerin en rahat yaşayabileceği yerin Richard Dawkins'in Root Of All Evil belgeseline dayanarak Britanya olduğunu söyleyebilirim. Otobüslere ilk olarak ''There's probably no God... now stop worrying and enjoy your life' ilanının verilmesi ve bunun büyük bir tepkiye yol açmaması da bunu ispatliyor. Tr de bir mizah dergisinde gizli olarak yazan 'Allah yok din yalan' yazısından dolayı karikatürist özür dilemek zorunda kaldı. Tabiki otobüsle mizah dergisini kıyaslamak haksızlık olur. Ama ülke farklarını da göz önüne alırsak, burada mizah dergisinde(düşük tiraj ve gülmece) bile durum zor kotarıldı. İkinci çıkışı bekliyoruz non-teistler olarak.:D

Sitelerde Paylaş

Başka ülke seçimi alternatifi olmayan biri olarak, zoraki olarak memnunum. Turistik bir şehir olan Antalya'da, dinci gruhtan mümknü olduğunca uzakta yaşama çalışıyorum.

Size göre bir ateist olarak türkiyede yaşamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir..

Bir zamanlar laik, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye'de doğmuş olmak, orta doğuda ki diğer arap devletlerinde doğmuş olmaktan, dini sorgulayabilmek açısından, her ne kadar inançsızlığımı özgürce açıklayamasam da önemli bir avantaj oldu elbette. Ancak bunun yanı sıra, bir zamanlar sahip olunan bu değerlerin, zaman içerisinde yitilmesi ile, artık ülkede yaşamayı sürdürmek, bahsettiğim yönden bir avantaj olmaktan çıkmış oldu. Bu ülkede yaşamak bir ateist için, kimliğini açıklarsa sakat kalma hatta ölüm riski, fikirlerini açıklarsa veya isyan ederse özgürlüklerinin savunma şansı bile olmaksızın elinde alınma riski ile karşılaşmaktadır.

Türkiye'de yaşamak istemiyorsanız nerede yaşamak isterdiniz..Avrupada hristiyanların içinde mi?İsrailde yahudilerle mi?

Herhangi bir dünya devletinin, istediğim özgürlükleri sağlayabileceğini düşünmüyorum. Ancak sırf dinsizim diye ölüm riski ile karşılaşmayacağım ve sırf farklı düşüncelerim var diye, savunma şansı bile tanınmaksızın özgürlüklerimin elimden alınmayacağı herhangi bir yer uygun olacaktır.

Neden sürekli cevreden şikayet ediyoruz..Cevreyi değiştiremiyorsak mutlu olmak için kendimizi değiştirmek gerekmez mi?(Ateist kalarak ama davranışlarımızı değiştirerek..)

Bu dinci güruh, malesef siz onların tapındığı masal hakramanına, onlar gibi tapınmadığınız sürece, hiç bir çabaya/uğraşıya iyi niyetle yaklaşmamaktadır. Mesala çalışma ortamını düşünelim. Onlara haram diye sigara-içkiyi kesersiniz, yanlarındayken ağzınıza bile sürmezsiniz, ama yetmez gün içerisinde yediğinize-içtiğinize, çatalı hangi elinizle tutuğunuza vb.. karışırlar. Hele şu ramazan ayı geldimi, kendileri putperest ritüelini uygulayacaklar diye, sizinde sabahtan akşama kadar aç-susuz kalmanızı beklerler. Hele yobaz takımı arasına düştüyseniz yandınız, radyoyu açar sabahtan-akşama kadar ilahi dinlerler, sizede zorla dinletirler elbette, ayıp olmasın diye beyin hücrelerinizin ölmesine ses etmezsiniz. Cuma olur, neden tapınağa gitmiyorsun diye sormaya başlarlar. Burada onlara uymaya devam ederseniz yandınız zaten, artık alnınıza putperest yazarlar. Yok dinsiz olduğunuzu açıklarsınız, bu seferde kimi yerden başka bahanelerle işten çıkarırlar, kimi yerde sizi komple görmezden gelirler, kimi yerde isimsiz tehditler alırsınız, kimileride ille de sizi putperest yapmaya çalışır. İstekleri bir türlü bitmez, asla da yaranamazsınız, bu kadar baskı varken şikayet etmeyipte ne yapacağız.

Yada Benim gibi türkiyede yaşayıp, türk olmaktan nefret eden kendini türk saymayan...

Bir melez olarak, kendini ırklarıyla tanımlayan kişileri ırkçı olarak görmekteyim, bu benim kişisel görüşüm. Bu bağlamda eğer ırk olarak Türk'lükten bahsediyorsan diyecek bir şeyim yok. Ama anayasada belirtildiği gibi, vatandaş olarak Türk'lükten bahsediyorsan, vatandaşlarının %50'sinin AKP gibi bir ABD yalakasına oy verdiği bir ülkenin vatandaşı olmaktan, elbette nefret ediyorum.

Bu kişiden, kişiye farklılık gösterebilir ama aşağı yukarı herkes utopik bir hayale sahiptir heralde.

Sitelerde Paylaş

Ben ateist olmadığım halde Türkiyede yaşamaktan memnun değilim yaşamayacsğım da. Avustralya, Y.Zelanda vs... düşünüyorum. olaya sırf din açısından bakmayın. Türkiyede kalmamak için sayamayacağım kadar çok neden var.

-kültürsüzlük

-hoşgörüsüzlük

-özgürlük yok

-hayat pahalı

-terör

-yolsuzluk

böyle gider...

Sitelerde Paylaş

-kültürsüzlük

-hoşgörüsüzlük

-özgürlük yok

-hayat pahalı

-terör

-yolsuzluk

böyle gider...

http://www.dodge.com/en/2011/challenger/index.html

Şu araca bak 25,895 dolara amerikada almayanı dövüyorlar ,

Tc 'de fiyatı,130,000 dolar, nakliye ve sigorta haric.

tarihinde Sol Invictus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türkiye'de yaşamak bana göre herşeye rağmen güzel.Onlarca sorun onlarca sıkıntı var ama yinede bu ülkenin gerek tarihi yerleri, gerek turistik yerleri gerekse doğası beni bu ülkeye bağlayan sebepler.Ama hayatımı bu ülkede sürdürmeyi düşünmüyorum.Kısa bir süre sonra ana vatanıma döneceğim :)

Ateistler için hiç yaşanılamayacak bir kaç ülkeden biri.Dini eleştirmeyi bırakın sanalda bile insanlar bu işi kimliklerini gizleyerek yapmaya mecbur ediliyor.Bu ülke insanı biraz daha çağa uyarak yaşamayı denese biraz daha hoşgörülü olsa herşey çok daha farklı olabilirdi.

Sitelerde Paylaş

İlk olarak ateist olarak türkiye de yaşamanın avantajlarını söylemek istiyorum.

1-)Gizlenme yeteneklerin gelişiyor

2-)Anti-Teist algıların güçleniyor

Dezavantajları

1-)Dışlanmak

2-)Yanlış anlaşılmak

3-)Kimsenin güvenmemesi

4-)İş bulamamak

5-)Toplumla yaşayamamak

6-)müslüman olmak için zorlanmak vs vs

Ne türkiyede yaşamak istiyorum nede yahudilerle yaşayıp yaşamaya karar verebilseydik kocaman bir hiç olmayı seçerdim.

Bir ateist için en uygun yer diğer ateistlerin yanıdır.Gruplaşmaktır.

Mutlu olmak için filmlerde ki gibi rol yapacaksak neden ateizmi seçtik ki biz. Gerçeği bilip , yalanı oynayacaksak neden burada konuşuyoruz ki biz?

Ateistim ama türkiyede yaşamaktan bir an olsun memnun olmadım..

Senin gibi türkiyede yaşıyorum türk olmaktan nefret ediyorum çünkü "türk"lüğün adını kirleten teistler yüzünden kendime türk demek istemiyorum.

Yabancı birine türk olduğunu söylediğinde senden hemen iğreniyor seni aşağılıyor.

Çünkü müslümanlar yaptıkları iğrençliklerle "türk"lerin adını kirletiyor !

bir ateistin mutlu olacağı tek yer diğer ateistlerin yanıdır.

dezavantajı geçtik, avantaj aklıma hiç gelmiyor.

:)

Sitelerde Paylaş

Bu Türklüğünden utanan arkadaşları anlamıyorum.Yaşları genç heralde bir heyecanla kendilerini böyle saçma cümleler söylemeye yöneltiyorlar.Kimse kendi ırkını seçemiyor ve kendi özgür iradenle seçemediğin birşeyden dolayı utanmak ve diğer insanların bunu "aşağılamasına" üzülmek tam bir ahmaklıktır.

Onlarca yabancı arkadaşım oldu.Arapından Avrupalısına Latinine her milletten arkadaşım var.Ben gittim onların evlerinde misafir oldum, onlar geldi benim evimde misafir oldu ve hiç biri "ıyyk Türk" gibi bir ifadede yada tiksinme ve aşağılama gibi bir durumda bulunmadı.Üstelik yeri geldi onları camiye de götürdüm,kiliseye de.Ve bir çoğu da Türkiye'yi çok sevdi.

Bu ülkede non-teistlere yapılan baskılar falan eyvallah hepsine ama bir insan sırf bunlar yüzünden kendi ırkından utanır mı? 14-15 yaşlarında ki ergenlerin davranışları genelde. Demek siz Afrikalı bir zenci olsaydınız çoktan intihar ederdiniz.

tarihinde PearlyGates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burdaki mesele sadece ateist yaşam biçimi üzerinden ise evet memnunum hem de çok. Everest'in de dediği gibi Türkiye 4 duvardan oluşan bir oda değil. Ben yaşadığım kenti seviyorum, mesela bir kaç saat önce arkadaşların yanında, iskele de içiyorduk. Her iftar vakti patlayan top olmasa, Ramazan ayında olduğumuzun farkında bile olmıyacağz..

Bir insan Türkiye'de yaşamaktan memnun değilse, yerini beğenmemiştir o, saksıyı değiştirmeli

Sitelerde Paylaş

Mutlu olmak için filmlerde ki gibi rol yapacaksak neden ateizmi seçtik ki biz. Gerçeği bilip , yalanı oynayacaksak neden burada konuşuyoruz ki biz?

bende bu sebebten dolayı Türkiyede yaşamak istemiyorum.

Özgürce kendi bildiğim doğrularımla insanlar tarafından kabullenebileceğim bir toplumda yaşamak isterim.

Sitelerde Paylaş

ABD ve Avrupa ülkelerinde senelerce yaşadım ve hala yurtdışındayım. İyi para kazanıyorsanız Türkiye gayet güzel. Hali vakti yerinde bir Türk Avrupa veya ABD'de yaşayan hali vakti yerinde insanlardan daha güzel yaşayabilir. Hatta o ülkelerdeki insanların satınalma gücü daha fazla olsa bile. 90'larda bunu demezdim ama şimdi diyorum.

Hangi ülkede yaşayıp ta oranın halkına uyum sağlamak için rol yapmak zorunda kalmayacaksınız ki? Bence en iyisi kendi ülkenizde rol yapın. Unutmayın, batıda tipten, isimden, aksandan, vb direk kaybedeceksiniz (üniversite ortamı dışında). Buna hazır mısınız?

Sitelerde Paylaş

Turkiye'de yasamak istememe sebebim ateizmden cok ilkel toplum yapisi;

Sebepsiz iceri alinip senelerce yatabilirim kimse engel olamaz.

Sebepsiz biri gelip saldirabilir, yaralayabilir, gasp edebilir, darp edebilir, kacirabilir hemde dag basinda degil sehrin göbeginde kimse engel olmaz, karismaz bir sey yapamazsiniz.

Sebepsiz gittigin hastanede, devlet dairesinde herhangi bir kurumda isin aksatilir itiraz etsen daha kötu olur kimse engel olmaz, bir sey yapamazsiniz.

Ne trafikte ne toplum hayatinda kimsenin kimseye, ne guveni var, ne saygisi var, ne terbiye para eder ne kibarlik, gucluysen, zenginsen, zorbaysan topluma uyabilirsin.

Toplumsal siddet, linc, dislanma, asagilanma, devlet siddeti her an basina gelebilir ve kimse engel olmaz, bir sey yapamaz.

Ne bakiyon lan, niye guldun, sessiz olun lan, saca bak, tipe bak gibi sudan sebeplerden ölume gidecek olaylar basiniza rahatlikla gelebilir.

Her turlu ortamda, sinavda, ihalede, secimde, adam kayirma, hile, rusvet, dolandiricilik yapilir, herkes bilir, kinanmaz, kimsenin yuzune bu sebeplerden tukurulmez, kabul görur.

Demokrasi ihlalleri, insan haklari ihlalleri, cocuk haklari ihlalleri, hayvan haklari ihlalleri, her ne kadar tepki konsada onbinler sokaga dökulsede dikkate alinmaz herkes bildigini okur hersey iki gun sonra unutulur.

Egitim sistemi kof ve bos, bombos yeni nesilleri topluma katmaktan baska hicbir özelligi yok, cocuklara genclere ne egitim veriliyor ne karakter kazandiriliyor, feodal sistemin bekasi icin kurulmus ve islevini surduren ilkel bir kurum.

Saglik sistemi cokmus, ekonomi perisan ve göz boyayarak iyi göstermekten baska birsey yapilmiyor.

Insan hicbir zaman yarinini garanti altinda hissetmiyor, sigorta ve devlet yardimi sistemi carpik.

Daha fazla devam etmek istemiyorum insanin morali iyice bozuluyor.

Simdi cevap verecek olanlar bu yazdiklarimin hicbirini görmeyecek, nerede bunlarin mukemmel oldugu ulke diye soracak muhtemelen bu da dunyayi bilmedigi tanimadi sadece kendilerine anlatilan masallara inandigini gösterecek pesinen yaziyorum.

Sitelerde Paylaş

Ateistim ve Türkiye'de yaşamaktan gayet menmunum.

Bence harika bir ülke burası, başka bir ülkede yaşarsam bu saatten sonra mutlu olabileceğimi sanmıyorum. Bir çınarı nasıl yaşadığı yerlerden söküp başka yere koyunca o çınar kurursa bende kendimi öyle görüyorum bu konuda.

Neden diyecek olursak? İnsan yaşadığı ülkenin kültürüyle şekillenir, küfrünü bile seviyorum bu ülkenin, yemeklerini, tuhaflıklarını, insanlarını, coğrafyasını, her şeyini.

Ağız tadıyla bir çiğköfte yiyemeyeceksem ne işim var Madagaskar'da?

Hasretlik kötüdür. Ben bu ülkeye hasret kalamam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...