Jump to content

Türkiye'de yaşamak

Recommended Posts

maskeli_adam yanlis anlamissin konunun basligi Turkiye'de yasamak istemiyorum, yasamak istenilen sebeplerde senin dedigin gibi ancak eften puften seyler olacak buyuk ihtimalle, cik köfte, raki, yemek, icmek bla bla ama dedigim gibi muhtemelen turkiye disini zaten görmemis bunlarin muadillerinin oralarda olmadigini sanan birisin, döner yerine shavarma yersin, baklava yerine bokhlawa, tantuni yerine tacos bunlara sebep diyor, yazdiklarimi hice sayiyorsan ben sana diyecek söz bulamiyorum. Sen zaten yasanan tum carpikliklari dunden kabullenmissin o zaman.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Türkiye'de yaşamaktan elbetteki memnunum. Türkiye gerçekten cennet bir ülke ama maalesef insanların duyarsızlığı ve cahil toplumun barbarlığı Türkiye'yi karanlık bir ortama doğru sürüklüyor. Eminim ki 2023 veya 2030 kadar Türkiye Cumhuriyeti olmaktan çıkıp, Türk İslam Cumhuriyeti olacağız ve bu zamanlar benim 30 - 35 li yaşlarıma geleceği için kaçacak yer arıyorum...

Türkiye'de ateist olmanın avantajı diye bir şey bilmiyorum... Aksine düşüncenizi açıklamaya mahal vermeden fişleniyorsunuz ve "tü kaka" benzeri bir müdahaleyle karşı karşıya kalıyoruz. Ama her ne kadar cahil bir topluma sahip olsakta ben ülkemi seviyorum. Toparlayacak olursak ülkemi ve güzelliklerini seviyorum ama Aziz Nesin'in %60'ını sevmiyorum...

Sitelerde Paylaş

Türkiye iğrenç bir yer. İlk fırsatta terk edeceğim. Ülkenin tiksinç olmasını sağlayanda Türk toplumunun kendisidir. Türkiye, hödükler ülkesi.

Diger ulkelerdeki siradan insanlarin hoduk olmadigini zannediyorsan yaniliyorsun. Eger bireysel olarak bakacak olursak insanlarin genelinin daha medeni davranmasini saglayan sistemleri, insanlarin yillarca o yasalarla ya da kurallarla egitilmeleri ve sisteme uygun davranmayi kaniksamalari. Disaridan gelenlerin cogu da etrafinda gorerek taklit ederek kendilerini egitiyor ve uyum sagliyor. Ama alin ayni insanlari getirin az gelismis bir ulkeye suresi kisiye gore degismekle birlikte er gec oraya da uyum sagladiklarini gorursunuz.

Ornegin Turkiye'de insanlar trafik kurallarina uymuyor ama Avrupa'daki bir ulkede uyuyorlar, sebebi buyuk oranda uymazlarsa ceza yiyecek olmalaridir garanti veririm. Ama o takdirde nasil oluyorda o insanlarin yasadigi toplumlar daha medeni dersen, burada da kollektif bilinc isin icine giriyor bence. Topluma yillardir onceki nesillerden miras kalan aliskanliklar, kurallar, liderlerinin yonlendirmesi vb. ile diger toplumlardan daha onde oluyorlar.

tarihinde denizbahar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Diger ulkelerdeki siradan insanlarin hoduk olmadigini zannediyorsan yaniliyorsun. Eger bireysel olarak bakacak olursak insanlarin genelinin daha medeni davranmasini saglayan sistemleri, insanlarin yillarca o yasalarla ya da kurallarla egitilmeleri ve sisteme uygun davranmayi kaniksamalari. Disaridan gelenlerin cogu da etrafinda gorerek taklit ederek kendilerini egitiyor ve uyum sagliyor. Ama alin ayni insanlari getirin az gelismis bir ulkeye suresi kisiye gore degismekle birlikte er gec oraya da uyum sagladiklarini gorursunuz.

Ornegin Turkiye'de insanlar trafik kurallarina uymuyor ama Avrupa'daki bir ulkede uyuyorlar, sebebi buyuk oranda uymazlarsa ceza yiyecek olmalaridir garanti veririm. Ama o takdirde nasil oluyorda o insanlarin yasadigi toplumlar daha medeni dersen, burada da kollektif bilinc isin icine giriyor bence. Topluma yillardir onceki nesillerden miras kalan aliskanliklar, kurallar, liderlerinin yonlendirmesi vb. ile diger toplumlardan daha onde oluyorlar.

Evet neyse zaten Türkiye cennet vatan. İstanbul boğazı mı desem, büyük-küçük Menderes mi desem, ne desem? Geçen sokağa çıktığımda kendimi Lübnan'da sanmamı engelleyen bir kaç yapıdan biri olan Haydarpaşa yandı. Türkiye çok güzel ama.

Sitelerde Paylaş

Evet neyse zaten Türkiye cennet vatan. İstanbul boğazı mı desem, büyük-küçük Menderes mi desem, ne desem? Geçen sokağa çıktığımda kendimi Lübnan'da sanmamı engelleyen bir kaç yapıdan biri olan Haydarpaşa yandı. Türkiye çok güzel ama.

[/quote

Yurtdisi tecrubesi yasayinca gorusler degisiyor simdi herseye kara diyorsun, o zaman kimi gun karalar fazla olacak kimi gun aklar, ama en sonunda bunlari kafanda oturtuyorsun ve karalar ve aklarinda birlikte gelgitler icinde yasiyorsun, biz sonucta ister begenelim ister begenmeyelim Turk kulturunde yetismis insanlariz, gun gelecek begendigin/begenmedigin yonleri kendinde de bulacaksin, buldugunda da kafan karisacak... Neyse anlatmasi zor galiba, yasaman lazim...

Sitelerde Paylaş

Yurtdisi tecrubesi yasayinca gorusler degisiyor simdi herseye kara diyorsun, o zaman kimi gun karalar fazla olacak kimi gun aklar, ama en sonunda bunlari kafanda oturtuyorsun ve karalar ve aklarinda birlikte gelgitler icinde yasiyorsun, biz sonucta ister begenelim ister begenmeyelim Turk kulturunde yetismis insanlariz, gun gelecek begendigin/begenmedigin yonleri kendinde de bulacaksin, buldugunda da kafan karisacak... Neyse anlatmasi zor galiba, yasaman lazim...

4 sene Avustralya'da yaşadım ve hiç özlemedim burayı nedense.

Sitelerde Paylaş

4 sene Avustralya'da yaşadım ve hiç özlemedim burayı nedense.

Ben de genelde ozlemiyorum Turkiye'yi sevdiklerimi ozluyorum ve arada bir tatil yapmak yetiyor. Ama benim senin yazinda katilmadigim nokta yabanci insanlari sanki Turklerden ustun ve farkli gormendi, ya da ben oyle algiladim. Ve oyle degil insan genelde ayni sadece yetistigi ortama bagli olarak farklilasiyor ve belki de bahsettigim toplumsal bilinc sayesinde daha medeni oluyor ama yanlislari salt Turk irkina ya da insanina baglamak yanlis, ben bunu soylemeye calisiyorum.

Bir de sonucta sen de ben de burada yaziyoruz, kendi insanimizla kendi dilimizle, kendi kulturel bakis acimizla, bu bizim bir parcamiz, sevmedigimiz yonleri var diye kendimizi koklerimizden kopartamayiz.

tarihinde denizbahar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben de genelde ozlemiyorum Turkiye'yi sevdiklerimi ozluyorum ve arada bir tatil yapmak yetiyor. Ama benim senin yazinda katilmadigim nokta yabanci insanlari sanki Turklerden ustun ve farkli gormendi, ya da ben oyle algiladim. Ve oyle degil insan genelde ayni sadece yetistigi ortama bagli olarak farklilasiyor ve belki de bahsettigim toplumsal bilinc sayesinde daha medeni oluyor ama yanlislari salt Turk irkina ya da insanina baglamak yanlis, ben bunu soylemeye calisiyorum.

Bir de sonucta sen de ben de burada yaziyoruz, kendi insanimizla kendi dilimizle, kendi kulturel bakis acimizla, bu bizim bir parcamiz, sevmedigimiz yonleri var diye kendimizi koklerimizden kopartamayiz.

Valla Türkiye gerçeğini ve Türk insanını anlaman için Yalçın Çakır'la Gerçeğin Peşinde'yi izlemeni öneririm. O zaman daha iyi anlayacaksın beni.

Sitelerde Paylaş

maskeli_adam yanlis anlamissin konunun basligi Turkiye'de yasamak istemiyorum, yasamak istenilen sebeplerde senin dedigin gibi ancak eften puften seyler olacak buyuk ihtimalle, cik köfte, raki, yemek, icmek bla bla ama dedigim gibi muhtemelen turkiye disini zaten görmemis bunlarin muadillerinin oralarda olmadigini sanan birisin, döner yerine shavarma yersin, baklava yerine bokhlawa, tantuni yerine tacos bunlara sebep diyor, yazdiklarimi hice sayiyorsan ben sana diyecek söz bulamiyorum. Sen zaten yasanan tum carpikliklari dunden kabullenmissin o zaman.

atetürk denen arkadaş ben onu senin için yazmadım, neden üstüne alındın ki? muhatap bile değilim ben seninle, eften püften diyebilirsin yazdıklarıma, umurumda değil, ben yaşamayı seviyorum bu ülkede. Gayette menmunum hayatımdan ve ülkemden.

Sitelerde Paylaş

Ben kendimi türk olarak görmüyorum. Genetik bir kaza sonucu burada doğmuş olmam bunu benimsemek zorunda olduğum anlamına gelmiyor. Türkiye'de yaşamanın diğer ülklere nazaran bir avantajı yok.

Dezavantajı ise türkçenin çok küçük bir bölgede kullanılabilmesi(ingilizce gibi kolay olmadığı için de yabancıların öğrenmesi zor zaten), türk toplumunun bilimsel konuda hiçbir şey bilmemesi, Türkiye'nin bilimsel konuda hiçbir şey yapmaması.

Ama hayata bakış açımız yaşadığımız toplumdan farklı olduğu için bir avantajımız yok. Eğer kendinize bu toplum içinden kendiniz gibi hayata bakan insanlar bulabilirseniz dezavantajları görmezden gelebilir ve daha mutlu yaşayabilirsiniz.

Ama Barricade fox'taki Hüseyin Çelakıl'la Hayatın Şifrelerini nasıl unutursun? Kırdın beni.

tarihinde Genco tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türkiyede yaşamak Dünyada yaşamaktır. Farklı kültürler, farklı insanlar, farklı inançlar, farklı siyasi görüşler demektir. Güzeldir, hoştur ama insanı bazen canını sıkan olaylar da olur. Ama o kusur kadı kızında da var.

İnsanın yaşadığı yeri sevmemesinin farklı sebepleri olabilir: ekonomik, sosyal, hukuki. Ama bunların çözümlerini de insan kendisi bulmak zorunda.

İşsizim diye ülkeye küfretmek gerekmez; New Yorkun yarısı homeless, İngilterede isyanlar çıkıyor, Fransada herkes şatoda mı oturuyor yani, Yunanistan, İrlanda battı herkes işsiz. Japonlar tsunami yüzünden çaresiz, ekonomileri sarsıldı, adamlar evsiz kaldılar.

Hukuki sorunlar olabilir, "efendim muhaliflik yapmak sorun bu ülkede; eylem yapsam hemen hapis." İngilterede bir adam işsizlik eylemi yapacağım diye hapse tıkıldı, Amerikada "Özgür Teksas" diyen adam 40 yıldır hapiste. Beyaz saray önünde "Savaşa hayır" diyenler tutuklu. Almanyada hükümet karşıtı yazı yazdırmazlar, İsveçte bir laf ettirmezler. Ama medya aynılarını söylemez. Almanın biri içer içer yoldaki kıza tecavüze kalkar, haber olmaz. İngiliz adam gasp eder, bıçaklar haber olmaz. Amerikada zenciler polisi vurur, kimse duymaz. Türkiyede kaldırıma takılıp kafanı çarpsan 40 kanalda naklen canlı yayın. Haberleri izleyip de bu olaylar sadece Türkiyede oluyor demeyin. Tüm dünyada oluyor.

İnsanları anlamak kolay, bu ülkede bir günde bu kadar zorluk ve sıkıntı yaşayıp hepsi sabah akşam gözümüze gözümüze sokulursa insanlar doğal olarak tepki gösterir, sevmemeye başlar. Suç biraz da Mütakere Basınında, psikolojik savaş yürütüyor resmen. Bizlere ülkemizin yaşanmaz bir yer olduğunu gel burada Amerikan Rüyası var demeye getiriyor. Halkın yarısının doğru düzgün sağlık sigortası yok ne rüya ama.

Pireye kızıp yorgan yakılmaz. Sıkıntılar var, çözüm de biziz. Bu ülkede yaşayan insanlar. Aydın'ın görevi budur zaten. Halkı aydınlatmak. "Aman ne hali varsa görsünler ben kaçar..." demek değil. Bu ülkede bir şeylerin farkına varan, bilinçli, gerçekleri anlayan herkes aydındır benim gözümde. Her üniversite bitiren değil. Görev de sanırım bu yüzden bizlere düşüyor.

Kaçıp kurtulabilirsin tabi, daha rahat yaşayabilirsin. Ama geride kalanlar için vicdanın rahat olacak mı?

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

15 senedir Avrupadayim havanin genelde socuk kapali ve yagisli olmasindan baska bir derdim yok. Türkiye yi özlemiyorum, yani özlem duyacagim bir tarafi yok. Türkiye resmen bir acik hava timarhanesi, bunu orada yasarken belki cok göremiyorsun ama disaridan bakan bir gözle cok daha belirgin

Sitelerde Paylaş

28 Mayıs 2013'den önce ve sonra diye ayrılıyor benim için.Bu tarihten önce nefes alamıyordum,boğuluyordum artık.Bu tepkisizlik daha ne kadar sürecek diye düşünüyordum.Yandaş olmayana edilen hakaretler,küfürler,yaşam tarzına karışılması,inanç özgürlüğünün olmaması,her tarafta insanların kayırılması (özellikle iş dünyasında) vs.Buna yaşamak denemezdi.Şimdiyse bu tarihten sonra,içimde umut ve mutluluk var.Birşeylerin değişebileceğine dair umudum var.Apolitikliğin,bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılığın sonu olabilir bu.Kısacası bu tarihten önce 'artık burada yaşayamam' derken şimdiyse tam tersini söylüyorum.

Sitelerde Paylaş

ben çevremde ateist olduğum için sorun yaşamadım.. müslüman olduğum dönemde, "neden farklısın?" sorusu daha çok geliyordu, neden kabul etmiyorsun bizim kabul ettiklerimizi gibi sorular...

ateist olduğum için işten atıldığım oldu bir kere ama zaten bizim meslek 4 ay içeri, 3 ay içeri, 6 ay içeri, 1 ay dışarıdır bundan sebep buda çok problem değil, 4 ay çalışmıştım zaten.

sadece bazı insanların sürekli gelip "neden inanmıyorsun??" demeleri zor oluyor.. Her seferinde yarım günlük, sonu gelmeyen bir tartışma yaşanıyor.. O kendine göre kendini tamamen haklı görüyor, sen kendinin haklı olduğunu düşünüyorsun uzayıp gidiyor..

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de yaşamanın zor olmasının nedenlerinden biri,bugün yine yüzüme çarptı.İnsan kayrılması,torpilin yeni adıyla referansın her tarafı sarması,insana nefes alacak alan bıraktırmıyor.Akrabası bol olan ne bileyim hayata 1-0 önden başlıyor.Sen hep arkalarında kalıyorsun ne kadar çabalasan da.Hatta o kadar çok kayrılma görüyorsun ki etrafında konuşacak,bu derdini açacak kimse bile bulamıyorsun.Bu ülkede yaşamanın en zor yanlarından biri bu bence.Bİri de düşünce özgürlüğü.Herşeyin değişmesini bekliyorsun umut ediyorsun ama 'ne zaman olacak bu' diye düşünürken ömrün geçiyor.Kısacası bu ülke zor bugün bunu bir kez daha anladım.Hatta Gezi olayları olurken bunu bilmeyen o kadar çok insan var ki.Meydanlarda mutlu olurken yarın evine döndüğünde çevrendekiler hiçbir şey yokmuş gibi hayatına devam ediyor.Bu vurdumduymazlık nereden geliyor nedeni yok..İnsanlar ölürken bu sessizlik niye diye soruyorsun ve karşıdan cevap alamıyorsun.Türkiye'de yaşamaktan nefret ediyorsun ama bir yandan da güzel insanların varlığına bakıp mutlu oluyorsun.Karmakarışık duyguların ülkesi burası.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...