Jump to content

Mayo giymek günah diyenler: %61

Recommended Posts

Mayo giymek günah diyenler: %61

2011 Türkiye Değerler Araştırması'nda ilginç sonuçlar alındı. 'Erkek çokeşli olabilir' diyen kadınların oranı yüzde 20 çıktı.'Kadınlar dayak yemeyi hakediyor' diyenlerin oranı yüzde 30 çıkarken, her üç kişiden ikisi Tanrı'ya inanmayan birini komşu olarak istemediğini beyan etti.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dünya Değerler Araştırması Derneği (WVSA) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Esmerin başkanlığında gerçekleştirilen 2011 Türkiye Değerler Araştırması Sonuçları açıklandı.

Dünyanın ilk küresel ve sürekli sosyal bilim araştırma projesinin 1990dan beri Türkiyedeki yürütücüsü Prof. Dr. Yılmaz Esmer araştırma için 54 il ve 128 ilçede 1605 kişiyle yüz yüze görüşme yaptıklarını ifade etti.

Araştırmanın dikkat çekici bulgularından biri Bir erkeğin, birden fazla eşinin olması kabul edilebilir sözüne yüzde 23ünün Evet demesi. Bu oran 1996da yüzde 10, 2009da ise yüzde 11di. Kadınların yüzde 20si de bu görüşe katıldı.

Esmer sonucu şöyle değerlen-dirdi Şoke oldum. Ben bu noktada bir ölçüm hatası yaptığımız umudunu muhafaza etmek istiyorum.

Dayağı kabullenmek

Bir erkeğin birden fazla eşinin olması kabul edilebilir sözüne katılanların oranı 1996da yüzde 10 iken 2011de bu oran yüzde 23e çıkmış görünüyor. Tablonun en karamsar yanı ise araştırmaya katılan kadınların yüzde 20sinin de bu görüşe katılması. Bazı kadınlar kocalarından dayak yemeyi hak ediyor görüşüne katılanların oranı 1996da yüzde 19du. 2011 bulgusu ise yüzde 30. İki yıl önce, 2009da bu oranın yüzde 33 olduğu göz önüne alındığında ölçüm hatası olasılığı azalıyor.

Savaşırım!

Katılımcılara yöneltilen ve milliyetçiliği ölçmeyi hedefleyen Gerekirse ülkeniz için savaşır mısınız? sorusuna Evet yanıtını verenlerin oranı son beş yılda yüzde 95ten yüzde 86ya indi. Kuzeydoğu Karadeniz, Batı Marmara, İç Anadoluda bu oran halen yüzde 95in üzerinde. Güneydoğu Anadoluda ise oran 30 puan daha az.

Siyasal korku

Siyasete demokratik katılım konusunda halkın geleneksel çekimserliği artıyor. Türk halkı toplu bir dilekçeye imza atmaktan bile ciddi boyutta çekiniyor. Katılımcıların yüzde 61i Kesinlikle toplu dilekçeye imza atmam diyor. İmza atarım diyenler sadece yüzde 10. Örneğin İsveçte katılımcıların yüzde 82si, Almanyada ise yüzde 58i toplu bir dilekçeye imza atmaktan çekinmeyeceklerini ifade ediyor.

Hoşgörüsüz toplum("teist")

Araştırma Türkiyenin hoşgörü konusunda ne kadar gerilerde olduğunu ortaya koyuyor. Komşu isteme/istememe sorusuna verilen yanıt karamsar tabloyu ortaya koyuyor. İstenmeyen grupların başında da 1990dan beri yapılan bütün çalışmalarda olduğu gibi, eşcinseller geliyor. Tablodakilerin dışında yüzde 64 Tanrıya inanmayanlarla komşu olmak istemediğini ifade etti. Nikâhsız yaşayan çiftlerin yakınlarında olmasını istemeyenlerin oranı yüzde 68.

Mutluyuz("halk sürüleştirilmekten,cahillikten mutlu")

Türk halkının genel mutluluk düzeyi 2001 ekonomik krizi ertesinde dip yapmıştı. Bu tarihte mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 59 idi. Son araştırmada mutlu olanların oranı ise yüzde 77. Yani mutlu olanların oranı 18 puan arttı.

Hayattan memnuniyet aynı mutlulukta olduğu gibi ekonomik krizden derin bir şekilde etkileniyor. 2001 krizi sırasında 10 üzerinden 5lere düşen hayattan memnuniyet 2011de 10 üzerinden 7.3.

Araştırmanın istatiksel sonuçları ise verilerle Türkiye tablosunu ortaya koyuyor:

* Kendisini mutlu hissedenler (çok + biraz mutlu toplamı) %77

* 10 üzerinden ortalama genel olarak hayattan memnuniyet puanı 7.31

* Hükümete güvenenler (tamamen + biraz güvenenlerin toplamı) %61

* Orduya güvenenler (tamamen + biraz güvenenlerin toplamı) %75

* Polise güvenenler (tamamen + biraz güvenenlerin toplamı) %75

* Basına güvenenler (tamamen + biraz güvenenlerin toplamı) %41

* Başka bir dinden insanlara güvenenler (tamamen + biraz güvenenlerin toplamı)%38

* Başka milletten insanlara güvenenler (tamamen + biraz güvenenlerin toplamı) %39

* İlk kez tanıştığı insanlara güvenenler (tamamen + biraz güvenenlerin toplamı) %24

* Bugün ülkemizde insan haklarına büyük ölçüde saygı gösteriliyor diyenler %15

* Bugün ülkemizde insan haklarına hiç saygı gösterilmiyor diyenler %16

* Kendisini dindar olarak tanımlayanların oranı %81

* Oruç tuttuğunu söyleyenlerin oranı %87

* Namaz kıldığını söyleyenlerin oranı %70

* Cehenneme inananların oranı %97

* Son kuran bayramında kurban kestiğini söyleyenlerin oranı %57

* Ramazanda, lokantaların iftara kadar kapalı kalması gerektiğini düşünenler %44

* Kadının plajda mayo giymesinin günah olduğunu düşünenler %61

* Din esas olarak öteki dünyaya anlam kazandırır görüşüne katılanlar %79

* Tanrıya inanmayan politikacıları göreve layık bulmayanlar %55("höşgörü dini")

* Yönetim görevlerinde dinibütün insanların bulunmasını yararlı görenler %51

* Dine ve dini değerlere saldıran kitap ve yayınların yasaklanmasını isteyenler %63

* Cem evlerine camiler gibi ibadethane statüsü verilmesini doğru bulanlar %58

* Bilim ile din çelişirse, her zaman din doğrudur görüşüne katılanlar %77

* Tek doğru dinin kendi dinleri olduğunu söyleyenler %79("İngiltere'de doğsa yahudiliği savunacak cahil halk %79")

* Yaşlı insanların toplum üzerinde bir yük teşkil ettiğini düşünenler %32

* Yaşlıların gereğinden fazla siyasi güce sahip olduğunu düşünenler %57

* Kendilerini mahallelerinde güvenlikli hissetmeyenler %17

* Güvenlik amacıyla silah veya bıçak taşıdığını söyleyenler %8

* İşini kaybedip, yeni iş bulamamaktan endişe duyanlar %68

* Telefonlarının dinlenip, e-postalarının okunmasından endişe duyanlar %52

* Çocuklarına iyi bir eğitim sağlayamamaktan endişe duyanlar %76("mutluluk ile çelişiyor ama neyse..")

* Bazı koşullarda, adaletin sağlanması için savaşın zorunlu olduğunu düşünenler %43

* Son bir yıl içinde, yeterli yemek bulamadığını söyleyenler %15

* Evlerinde bulaşık makinesi bulunanlar %49

* Yazlık evi olanlar %7

* Evliliğin modası geçmiş bir kurum olduğunu düşünenler %8

* Seyrek de olsa, bilgisayar kullananlar %53

* Beyana göre, ortalama erkek boyu 173.8 cm

* Beyana göre ortalama kadın boyu 163.5 cm

* Beyana göre ortalama erkek kilosu 75.95 kg

* Beyana göre ortalama kadın kilosu 66.59 kg

* Ortalama beden kitle endeksi 25

* Sigara içmeyenlerin oranı %63

Sitelerde Paylaş

"toplum kişinin ne giyip giymeyeceğine karar verir hale geldi" demişsin

toplum bireylerden oluştuğuna göre bu insanların görüşüde buysa normal.Yani toplum atesit bireylerin çoğunluğundan oluşsaydı yapılan bir ankette müslüman birinin çember sakal bırakmasını istemiyorum cevabı yüksek olasılıkla çıkacaktı.Buda toplumun bireye müdahalesi anlamına gelmicekmiydi ?

niye bu kadar şaşırdın ben onu anlamadım.

Sitelerde Paylaş

"toplum kişinin ne giyip giymeyeceğine karar verir hale geldi" demişsin

toplum bireylerden oluştuğuna göre bu insanların görüşüde buysa normal.Yani toplum atesit bireylerin çoğunluğundan oluşsaydı yapılan bir ankette müslüman birinin çember sakal bırakmasını istemiyorum cevabı yüksek olasılıkla çıkacaktı.Buda toplumun bireye müdahalesi anlamına gelmicekmiydi ?

niye bu kadar şaşırdın ben onu anlamadım.

Toplum (ateistte olsa agnostiktte olsa deist vs farketmez) hiç bir zaman kişinin giyim tarzına karışamaz.

Çünkü o bireyin kendi kişiliğini ve yaşam tarzını ilgilendirir. Ben bir ateistim ama teistin sakalı umrumda değil.

Teist içinde benim saçımın bir öneminin olmaması gerekiyor!

Sitelerde Paylaş

* Sigara içmeyenlerin oranı %63

bu madde bile deneklerin tüm toplumu doğru orantılı yansıtmadığının delilidir. bu çalışmayı dikkate almamanızı tavsiye ederim. bence manipülasyon amaçlı düzenlenmiş bir çalışma bu.

tarihinde kalessin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateistler dindar diye AKP yi istemezken neden dindar bir adam ateist basbakan istesin? Kimi kandırıyorsunuz aga siz? ne sacmalıyorsunuz ne iğrenç bir mantık düzenidir bu:) Az gerçekci olun.. AZ!Çoğunu beklemıyorum bunları yazandan.

Toplumda sigara içmeyenleri oranı %63 mü? Hiç dışarı cıkmıyormusunuz?...

Uyusturucu kullanan (en az 1 kere) bu rakamdan daha fazladır..

SAÇMALIK_31@windowslive.com

Böyle bir adres al aga sen. Güldürüyorsunuz beni mükemmelsiniz. Şaklabanlar sizi.

Sitelerde Paylaş

Ben dindar değilim. Ama Tayyip Erdoğan başta olduğu sürece ona oy veririm. Çünkü ondan başka adam yok ortada. (Kötünün iyisi) Anlamadığım forumun her köşesine açılan siyasi parti propagandalarının TEOLOJİ'yle ilgili olduğu söylenen bir sitenin diğer partilere yandaş toplama ve propaganda aracı olma kaygısı. Ne yani dindar da değilim diye ezik üç-beş çapulcuya mı oy vereceğim? Kusura bakmayın ama burası ateizm ya da teoloji platformu olmak yerine siyasi borazancılık alanı haline gelmiş...

Sitelerde Paylaş

bazen hatta coğu zaman keşke bu ülkede doğmamış olabilseydim diyorum...

bu aptallıkları cehaleti embesillikleri görmek midemde yanma yapıyor...

BİZ AKLIMIZI ÇUVALA KOYDUK ALLAH IN RESULÜNE TABİİ OLDUK

HZ.ÖMER

HER ŞEYİ ÖZETLİYOR ÖMER EFENDİ...

tarihinde self_defans tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben dindar değilim. Ama Tayyip Erdoğan başta olduğu sürece ona oy veririm. Çünkü ondan başka adam yok ortada. (Kötünün iyisi) Anlamadığım forumun her köşesine açılan siyasi parti propagandalarının TEOLOJİ'yle ilgili olduğu söylenen bir sitenin diğer partilere yandaş toplama ve propaganda aracı olma kaygısı. Ne yani dindar da değilim diye ezik üç-beş çapulcuya mı oy vereceğim? Kusura bakmayın ama burası ateizm ya da teoloji platformu olmak yerine siyasi borazancılık alanı haline gelmiş...

Siz üç beş çapulcuya değil, çapulcu imam bozuntularına oy vermişsiniz ki verebilirsiniz tabii. Hatta daha da iddialı konuşmuş, Tayyip başta olduğu sürece ona oy vereceğinizi, ondan başka adam olmadığını söylemişsiniz.

Sizinki propagandanın büyüğüdür esas. Bu forum hiçbir partinin reklamını propagandasını yapmamıştır, sizin gibi Tayyip borozancıları gelip gelip bol bol propagandasını yapmıştır ama.

Biz İslamcı iktidar partisine de onun antidemokratik uygulamalarına da karşıyız, son nefesimize kadar da karşısında olacağız. Adı AKP olur CKP olur veya başka bir şey...

Ateistforum ezber muhalefet değildir, gerçekten muhaliftir. Her partiyi acımasızca eleştirir ama İslamcı olduğu aşikar, demokrasi ve laiklik düşmanı yapılanmaları herkesten çok eleştirir hatta mücadele eder.

Size Tayyip yakışır; durmak yok, yola devam.

Bu arada, Ateistcafe'de her konu konuşulur, politika da dahil. Politik tartışmaları minimumda tutmak istiyoruz, ateizm ve dinlerin tartışılmasının önüne geçmesine izin vermemeye çalışıyoruz ama tepemizde ateist avcısı da olan İslamcı bir hükumet olunca elbette onu da konuşuyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...