Jump to content

NEDEN HÜMANİST DEĞİLİM !

Recommended Posts

Sevgili murattlv,

1-Benim hümanizmadan ne anladığımı, benim hümanizmamın kapsamını söyledim. İçeriğini söylediğim hümanizmanın yaygınlaşmasını istemem doğaldır. Onun bunun hümanizması, benim dışımda inşaa edilmiş, benim anlayışlarıma aykırı hümanizma beni ilgilendirmez. Demek ki herkes kendine göre bir hümanizma inşaa ediyor. Bu inşaata katlar ekliyor.

Benim tanımladığım hümanizmaya itirazın varsa alalım. Yoksa, gel benim inşaatıma yeni katlar çıkalım. Ya da inşaa edilmiş hümanizmaya karşı çıkmaya devam et. Benim de onlarla bir ilişiğim yok.

2-Her kale yapaydır. Her kaleyi yıkacak bir top bulunur. Komünizmi yıkacak bir topun varsa onu da alalım.

Öyle görünüyor ki, putları kıracak, kaleleri yıkacağım iddiasıyla, çırılçıplak kabak gibi ortada duruyorsun.

3- Evet insanlığın sorunları tamamen halledilmiş değil, Ancak köleci toplumlarda da değiliz. Pek çok kazanımlarımız mevcut. Suçluyu cezalandırmak bir önlemdir. ancak bundan daha önemlisi suçun işlenmesinin önüne geçmektir, suç işlenilebilecek ortamı ortadan kaldırmaktır. Bu doğrultuda de epeyce yol aldık.

4- Öyle görünüyor ki bu otorite meselesini ele alıp tartışmak gerek, Otorite nedir? Şu anda otoriteye ihtiyaç var mı? Otorite ne zaman ortadan kalkar? vb soruları yanıtlamak gerek.

Sevgiler.

sevgili drekinci:

1- senin tanımladığın kıytırık humanizmanın altından sende ve her insanda zaten varolan duygular çıktı..

göreceli de olsa vicdan çıktı mesela..

siyasi görüşüne (otorite) dayanan bir humanizma bu tabi..

temelinde, zemininde o var yani.

"yok kardeşim diğer siyasi görüşlerin humanizmasından banane,

ben sadece kendi siyasi görüşümden ibaretim,

işim gücüm de kendi siyasi görüşümün propagandasını yapmak" dersen, buyur aynen devam et tabi..

bende çaresizce sığındığın o siyasi görüşün ipliğini pazara çıkarmaya devam ediyim..

yalnız bu da yanlış anlaşılmasın, senin karşındaki siyasi görüşler de hangileri ise,

onların da ipliğini pazara aynı sertlikte çıkarmak, benim için daha farklı bişey değil..

insanın gerçekte hiçte ihtiyacı olmayan otoritelere boyuneğmesi,

ve humanizm yalanıyla kandırılmasıdır benim asıl karşısında durduğum..

2- komünizmi yıkmamı istiyorsan, bu zaten çoktaaan benden önce yapılmış bişey..

ama sen sanırım kafanın içindeki şu çürük komünizm putunu devirmemi istiyorsun..

o da kolay da, dikkat et, bir put devrilmesin üstüne..

muhtemelen sen o put devrilse ble, kırılan parçaları birleştirip,

şu çocuksu ibadetine devam edeceğin için,

sonradan bana yine bak ben hala komünistim işte felan deme yani (:

benim hedefimde sen değil, komünizmin ta kendisi olacak çünkü (:

dedim ya, devirdiğim binaların içindeki insanlarla ilgilenmem ben..

3- hayır, köleci toplumlardayız..

üstelik işin daha da kötüsü,

köleliğin farkına varmaktan bile aciz insanların oluşturduğu toplumlardayız..

suçun önlenmesi yolunda yol almak bi yanda dursun, henüz yola bile çıkmadı otoriteler..

yukarda da dediğim gibi, onların tek derdi, kendi otoritelerini garantiye almaktır..

bunun için de sizin gibi pek duygusal pollyanna'ların, humanizmlerini de kullanırlar..

vicdanını ve duygularını, vaad ettikleri komünal yaşam ülküsü ile takas ederler..

bu takas soncunda senin vicdanın artık onlara ait, s

en ise kendini çoktan ülküye(davaya) teslim etmiş olursun..

onların sana vaad ettiği cennet gözünü kamaştırmıştır çünkü..

farkına bile varamazsın otoritelere hizmet için kullanıldığının..

yukarda gönüllü kölelik derken kast ettiğim de buydu zaten..

4- otorite meselesini ele alıp tek tek örneklerle açıkladım zaten önceki bi ton ileti dahilinde..

onları okuduysan hala neresini anlamıyor, neresini görmezden geliyorsun..

otoriteler insanın karşısına farklı formlarda, farklı silüetlerde, farklı zaman ve mekanlarda ortaya çıkar..

bunlar bazen de insanın yine kendi yarattığı otoritelerdir..

senin durumunda mesela, kendi iç disiplinin (humanizm) duygularına esir olmuş.. vicdanına..

adalet arayışını da, daha önceden yaratılmış bir başka otorite olan komünizm'de bulmuş..

olay bundan ibaret senin durumunda..

bu durumda yaplacak şey, önce kafandaki komünizm putunu devirmek..

tabi bu putun inşa edildiği zemin çökünce,

duyguların vicdanın ve adaletin; kendilerine yeni bir yaşam alanı arayacaktır..

yada ortaya çkan sonuçla yüzleşemeyip daha da fanatikleşecektir (:

şimdi hazırsan,

beni de içinde bulunduğun siyaset bataklığına çekemeyeceğini hiç ama hiç unutmadan,

hakkımda yapıştıracak yaftalar aramadan, gomünizm olayına girelim (:

sence nedir komün mesela ?

insanlığa ne vaad eder gomünizm dediğin safsata ?

tarihsel gomünizmi yerle bir etmek yetecek mi sana,

yoksa şu anda reelde varolamayan, kafanda yaratığın sanal bir gomünizmi mi hedef alayım (:

hangi putun devrileceğini kendin seç..

felsefi anlamda marxla leninle mi ilgileniyim..

yoksa bilinen tanınmış gomünizm neferleriyle mi..

stalindenmi giriyim, maodanmı çıkıyım..

sen önce bize, komünizm denince ne anladığını açıkla mesela..

eşitlik felan mı ? nedir..

insanlar eşit midir ?

değillerse,

insanların eşit olmak gibi bir derdi mi vardır mesela ?

bir soru daha..

sence komünizm, antiemperyalist bir siyasi görüşmüdür?

sevgi saygı felan

tarihinde murat-tlv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 275
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sevgili drekinci:

1- senin tanımladığın kıytırık humanizmanın altından sende ve her insanda zaten varolan duygular çıktı..

göreceli de olsa vicdan çıktı mesela..

siyasi görüşüne (otorite) dayanan bir humanizma bu tabi..

temelinde, zemininde o var yani.

"yok kardeşim diğer siyasi görüşlerin humanizmasından banane,

ben sadece kendi siyasi görüşümden ibaretim,

işim gücüm de kendi siyasi görüşümün propagandasını yapmak" dersen, buyur aynen devam et tabi..

bende çaresizce sığındığın o siyasi görüşün ipliğini pazara çıkarmaya devam ediyim..

yalnız bu da yanlış anlaşılmasın, senin karşındaki siyasi görüşler de hangileri ise,

onların da ipliğini pazara aynı sertlikte çıkarmak, benim için daha farklı bişey değil..

insanın gerçekte hiçte ihtiyacı olmayan otoritelere boyuneğmesi,

ve humanizm yalanıyla kandırılmasıdır benim asıl karşısında durduğum..

2- komünizmi yıkmamı istiyorsan, bu zaten çoktaaan benden önce yapılmış bişey..

ama sen sanırım kafanın içindeki şu çürük komünizm putunu devirmemi istiyorsun..

o da kolay da, dikkat et, bir put devrilmesin üstüne..

muhtemelen sen o put devrilse ble, kırılan parçaları birleştirip,

şu çocuksu ibadetine devam edeceğin için,

sonradan bana yine bak ben hala komünistim işte felan deme yani (:

benim hedefimde sen değil, komünizmin ta kendisi olacak çünkü (:

dedim ya, devirdiğim binaların içindeki insanlarla ilgilenmem ben..

3- hayır, köleci toplumlardayız..

üstelik işin daha da kötüsü,

köleliğin farkına varmaktan bile aciz insanların oluşturduğu toplumlardayız..

suçun önlenmesi yolunda yol almak bi yanda dursun, henüz yola bile çıkmadı otoriteler..

yukarda da dediğim gibi, onların tek derdi, kendi otoritelerini garantiye almaktır..

bunun için de sizin gibi pek duygusal pollyanna'ların, humanizmlerini de kullanırlar..

vicdanını ve duygularını, vaad ettikleri komünal yaşam ülküsü ile takas ederler..

bu takas soncunda senin vicdanın artık onlara ait, s

en ise kendini çoktan ülküye(davaya) teslim etmiş olursun..

onların sana vaad ettiği cennet gözünü kamaştırmıştır çünkü..

farkına bile varamazsın otoritelere hizmet için kullanıldığının..

yukarda gönüllü kölelik derken kast ettiğim de buydu zaten..

4- otorite meselesini ele alıp tek tek örneklerle açıkladım zaten önceki bi ton ileti dahilinde..

onları okuduysan hala neresini anlamıyor, neresini görmezden geliyorsun..

otoriteler insanın karşısına farklı formlarda, farklı silüetlerde, farklı zaman ve mekanlarda ortaya çıkar..

bunlar bazen de insanın yine kendi yarattığı otoritelerdir..

senin durumunda mesela, kendi iç disiplinin (humanizm) duygularına esir olmuş.. vicdanına..

adalet arayışını da, daha önceden yaratılmış bir başka otorite olan komünizm'de bulmuş..

olay bundan ibaret senin durumunda..

bu durumda yaplacak şey, önce kafandaki komünizm putunu devirmek..

tabi bu putun inşa edildiği zemin çökünce,

duyguların vicdanın ve adaletin; kendilerine yeni bir yaşam alanı arayacaktır..

yada ortaya çkan sonuçla yüzleşemeyip daha da fanatikleşecektir (:

5-şimdi hazırsan,

beni de içinde bulunduğun siyaset bataklığına çekemeyeceğini hiç ama hiç unutmadan,

hakkımda yapıştıracak yaftalar aramadan, gomünizm olayına girelim (:

yoksa şu anda reelde varolamayan, kafanda yaratığın sanal bir gomünizmi mi hedef alayım (:

insanlar eşit midir ?

değillerse,

bir soru daha..

sevgi saygı felan

1-Evet ben siyasi görüşümü savunuyorum ve savunmaya devam edeceğim. Sen de bütün siyasi görüşlerin ipliğini pazara çıkarmaya devam et. Gören de biçerdöver zannedecek.

2-Bu tür edebiyatları çok işittik. Bayatladı. Senin bina devirmeye gücün yetmez. Sende otorite yok çünkü. Neyle hangi binayı yıkacaksın. Sen önce kendi kafandaki "put yıkma" putunu kır.

3-Evet bütün sorunlarımızı halletmiş sayılmayız. Başta paylaşım sorunlarımız var. Zaten bunun için komünistim ya.

4-Otoriteye bu denli düşman olduğuna göre, demek ki senin siyasi görüşün Anarşizm. Anarşizm düşünsel düzeyde pek çok olumlu şeyler söyler, pek çok tahlilleri isabetlidir. Ancak otoriteye karşı olduğu için eli kolu bağlıdır. Yalnız laf ebeliği yapar.

5-Önce sen komünizm hakkında ne biliyorsun onları anlat, bildiklerinin nesine karşı çıkıyorsun onları da alalım bizahmet, Her meraklı turşucuya komünizmi anlatmaya kalkışsam ömrüm tekrarla geçer. Dünyanın her ülkesinde sosyalist, komünist partiler vardır. Aç onların programlarını, hedeflerini, amaçlarını vs oku. Forumda, sosyalizm, komünizm konusunda açılmış başlıklar var, onları da oku. Sonra gel de ki ben sosyalizm ve komünizm hakkında yeteri kadar araştırma yaptım, ne dediklerini, ne istediklerini biliyorum. Dedikleri ve istedikleri şeylere şu şu nedenlerle karşıyım.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

insanlar eşit midir ?

değillerse,

bir soru daha..

sevgi saygı felan

Komünizm kısaca kaynakların, potansiyellerin, gücün hem paylaşılması hem de birleştirilmesidir.

Bu ve benzeri tanımlar haricinde kim ne anlam yüklüyorsa yalandır.

Hümanizme karşı çıkacağım diye ideale yakın toplumsal sistemlere saldırma.

Don Kişotluk olur.

Hümanizm için ne dersen de.

Haklısın.

Ancak Komünizm'de Hümanizm misali kaynağını gerçekçilikten almayan, bilgi temelli olmayan bir şey yok ki...

Pastayı eşit bölelim diyen bir sistem neyi yanlış diyor?

Ne görünmez?

Pasta mı? Bıçak mı? Bölünmesi gereken insanlar mı? Ne?

tarihinde Birinci Tekil Şahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1-Evet ben siyasi görüşümü savunuyorum ve savunmaya devam edeceğim. Sen de bütün siyasi görüşlerin ipliğini pazara çıkarmaya devam et. Gören de biçerdöver zannedecek.

2-Bu tür edebiyatları çok işittik. Bayatladı. Senin bina devirmeye gücün yetmez. Sende otorite yok çünkü. Neyle hangi binayı yıkacaksın. Sen önce kendi kafandaki "put yıkma" putunu kır.

3-Evet bütün sorunlarımızı halletmiş sayılmayız. Başta paylaşım sorunlarımız var. Zaten bunun için komünistim ya.

4-Otoriteye bu denli düşman olduğuna göre, demek ki senin siyasi görüşün Anarşizm. Anarşizm düşünsel düzeyde pek çok olumlu şeyler söyler, pek çok tahlilleri isabetlidir. Ancak otoriteye karşı olduğu için eli kolu bağlıdır. Yalnız laf ebeliği yapar.

5-Önce sen komünizm hakkında ne biliyorsun onları anlat, bildiklerinin nesine karşı çıkıyorsun onları da alalım bizahmet, Her meraklı turşucuya komünizmi anlatmaya kalkışsam ömrüm tekrarla geçer. Dünyanın her ülkesinde sosyalist, komünist partiler vardır. Aç onların programlarını, hedeflerini, amaçlarını vs oku. Forumda, sosyalizm, komünizm konusunda açılmış başlıklar var, onları da oku. Sonra gel de ki ben sosyalizm ve komünizm hakkında yeteri kadar araştırma yaptım, ne dediklerini, ne istediklerini biliyorum. Dedikleri ve istedikleri şeylere şu şu nedenlerle karşıyım.

Sevgiler.

evet biçerdövere de benzetebilirsin sorun değil..

hangi edebiyatları işittiğini bilmiyorum ama benim burda edebiyat yapmadığım kesin (:

bende otorite olması da gerekmez.. mevcut otoritelerin sizi ne hale soktuğunu

neye dönüştürdüğünü gördükçe; "bende iyi ki yokmuş şu otorite denilen" diye düşünüyorum..

kafamda ne put yıkmak gibi, nede biçerdöver gibi nede "paylaşmak-eşitlik" gibi putlarım yok..

buna da "iyi ki yok" diyenlerdenim (:

Anarşizm bir siyasi görüş ise sana göre, laf ebeliğinden başka neler yapabildiğini görmen için,

dünya devrim tarihine de bir göz atman gerek, hatta KAOS felsefesi nedir diye de küçükcükte olsa bi araştırma yapman gerek..

çünkü ne evrim sürecinde, ne de siyasette KAOS olmadan, değişim yada bilinç devrimi sözkonusu bile değildir..

anarşizm bir siyasi görüştür diyorsan yani, önce bunu diyebilmek için gerekli bilgi ve donanıma sahip olman gerek..

hımmmm anlıyorum..

yani sen diyorsun ki: hiç olmadığım halde antigomünist ağzıyla yazayım sana

olur.. sorun değil..

ben antigomonist ağızla yazınca genelde beni faşist, atsızcı, türkçü felan sanan mallar çıkıyor tabi ama önemli değil,

onlara da müstahakını vermişliğim çoktur yani..

partizanmısın ki sen, bana siyasi parti programı oku diyorsun..

das kapital yetmezmi.. yada kapitalsiz kapitalistler var harun karadenizin hani.. yetmez mi o da..

burda saçmasapan kitap ismi saymanın yada amerikayı yeniden keşfetmenin ne gereği var..

benim komünizm yada siyasi bilgimi sorgulayacağına, kendi siyasi amaçlarından bahsetsene azcık..

nedir yani, eşitlik sosyal adalet felan, ortak paylaşım istiyorsunuz değil mi.

insanların eşitlik istediğini sanıyorsunuz değilmi ?

felsefi değilde tarihsel gomonizm konuşucam mı diyorsun,

o da uyar bana..

ekim devrimini mi savunacaksın burda mesela, soğuk savaş sürecini mi..

daha eskilere mi gitmek istiyorsun yada spartaküse kadar felan ?

hatta musa ve firavuna kadar.. ?

hangi eksende yerin dibine sokmamı istiyorsun gomonüzmü (:

onu de hele..

he şu nedenle karşıyım dememi istemişsin..

gördüm şimdi..

olur onu da derim (:

-siyasi bir otorite olduğu için karşıyım

-insanların eşit olmak gibi bir sorunu/derdi/amacı olmadığı için karşıyım

-doğal kaynakların otoritelerden bağımsız eşit paylaşımı mümkün olmadığı için karşıyım

-feodaliteye çözüm getirmediği için karşıyım

-insanı insan olmaktan çıkarıp başka bir şeye örneğin bir makineye yada robota dönüştürdüğü için karşıyım

-insan türünün emeğini, alınterini ve en doğal duygularını sömürdüğü ve hatta kemirdiği için karşıyım

-daha önce komünal yaşam tecrübesini yaklaşık 2 yıl deneyimlediğim için karşıyım

-kendine has kendinden meşru gereksiz yasave tabulara ihtiyaç duyduğu için karşıyım

-tamda karşısında durduğu görüş "öyle görünmesine izin verdiği/istediği" için, karşıtlarına muhtaç bir put yapay bir düşman olduğu için karşıyım

-medyanın güdümüyle "mağdur" rolü yüklenen zavallıların, vicdan/adalet arayışı sonunda, boşluğa düşünce sarıldığı en popüler yılan olduğu için karşıyım

-tanrıyı(otoriteyi) elden kaçıran kişilerin, ahlaki/vicdani duygularına daha çok sarıldığını bildiğim için karşıyım

-tıpkı düşman bildiği diğer otoriteler gibi, kendisininde kanla beslendiği için karşıyım

-emperyalizmin kendilerindeki convert edilmiş haline "enternasyonalizm" kılıfını uydurdukları

ve bunu sizin gibileri kandırmak için kullandıklarını bildiğim için karşıyım

-çin'in, abd'den daha az emperyalist olmadığını, aradaki farkın devletin pazara müdahale etme oranı olduğunu gördüğüm için karşıyım

-benim için almanyanın polonyaya girmesi ile, rusyanın afganistana girmesi arasında bir fark olmadığı için karşıyım

-barışın "zeki insanların işi" olduğunu bildiğim için karşıyım

-gomonizmin yada başka bir ideolojinin "devlet" dediği putun, meşru olmadığını bildiğim için karşıyım

drekinciye 2 adet soru:

1- insanlar eşit olmalımıdır ? eşit olmak isterlermi ? böyle bir dürtüleri varmıdır ?

2 - devlet meşrumudur ?

sevgi saygı felan

Devlet mi? Bu da ne?

Hadi! Kulaklarınızı açın,

halkların ölümü ile ilgili sözlerimi söyleyeceğim size şimdi.

Sitelerde Paylaş

Drekinci tartisilan her konunun komunizmle ilintilendirilmesi sart mi?

Müslüman inanclilarin her konuyu allahla ilintirmelerine benzemiyor mu?

Dikkat edersen baslik konulari gereksiz yere farkli yönlere dogru gitmekte ve kirici ifadeler kullanilmaktadir. Kapitalizmi savunmadan gerceklerin bilincinde olup ona göre mücadele edilmeli fakat üc bes kisi ile basarilacak isler degildir diye düsünüyorum.

Diger bir konu ise savunulup tartisilan düsüncelerle idame ettirilip arzu edilen yasantinin farklilik icermemesi gerekir.

Hümanist bir insan "hümanist" oldugu icin sorgulanamaz fakat hümanistligin özel zevkler gibi göreceli oldugunu gözlemlemekteyim.

Türkiye humanistleri ile AB ülkeleri hümanistleri arasinda oldukca fazla farkliklar bulunmakta.Dolayisi ile Afrika ülkelerinde yasayan hümanistleri merak etmeye basladim. :)

Sitelerde Paylaş

Drekinci tartisilan her konunun komunizmle ilintilendirilmesi sart mi?

Müslüman inanclilarin her konuyu allahla ilintirmelerine benzemiyor mu?

Dikkat edersen baslik konulari gereksiz yere farkli yönlere dogru gitmekte ve kirici ifadeler kullanilmaktadir. Kapitalizmi savunmadan gerceklerin bilincinde olup ona göre mücadele edilmeli fakat üc bes kisi ile basarilacak isler degildir diye düsünüyorum.

Diger bir konu ise savunulup tartisilan düsüncelerle idame ettirilip arzu edilen yasantinin farklilik icermemesi gerekir.

Hümanist bir insan "hümanist" oldugu icin sorgulanamaz fakat hümanistligin özel zevkler gibi göreceli oldugunu gözlemlemekteyim.

Türkiye humanistleri ile AB ülkeleri hümanistleri arasinda oldukca fazla farkliklar bulunmakta.Dolayisi ile Afrika ülkelerinde yasayan hümanistleri merak etmeye basladim. :)

cigi'nin yazdıklarına aynen katılıyorum..

ve eklemek istiyorum:

ben bu site dahilinde, kişilerin siyasi görüşlerini,

forumdaki alışkanlıklarını vb. bilmiyorum, ancak okudukça/yazdıkça öğrenebiliyorum..

bu sitedeki varlığımın nedeni siyaset değil..

burdaki konuyu saptırmamak adına,

drekinci yada sitedeki başka komüncülerle

kendi seçecekleri bir başlık altında şu pek savundukları otorite olan komünal otoriteleri tartışmaya hazırım

ancak burdaki konunun, humanizmle sınırlı kalması da pek doğru olmaz diye düşünüyorum..

çünkü humanizm sadece bir araç..

evrensel bir din haline getirildiğini ise daha öncede vurgulamıştım..

drekinci örneğinde altından vicdan/adalet gibi arayışlar ve siyaset çıktı..

fakat bir başka humanist için de aynı şey geçerli olmayabilir..

humanistim diyen varsa, buyursun savunsun fikrini bence (:

Sitelerde Paylaş

drekinci yada sitedeki başka komüncülerle

kendi seçecekleri bir başlık altında şu pek savundukları otorite olan komünal otoriteleri tartışmaya hazırım

ancak burdaki konunun, humanizmle sınırlı kalması da pek doğru olmaz diye düşünüyorum..

Sen hasta mısın?

Herkesi tartışmaya çağırıyorsun

Müslümanların bu siteye dalıp "Haydi Ateistler, Allah yok diyenle tartışmaya hazırım" demesi gibi :)

Sitelerde Paylaş

Sen hasta mısın?

Herkesi tartışmaya çağırıyorsun

Müslümanların bu siteye dalıp "Haydi Ateistler, Allah yok diyenle tartışmaya hazırım" demesi gibi :)

muhatabım olamadığını görmesi gereken herkes gördü ama hala peşimdesin nedense..

hasta olduğun hakkında zaten şüphem yok ama tedaviye gel deyince de sana ben,

2 perdenin(!) arkasına sığınıp saklanıyor kaçacak yer arıyorsun

ezik bir panteistin, "ama tanrı yoksa sende yoksun" demesi gibi

yada korkak bir agnostiğin, "o kadarını da bilemezsin" demesi gibi

defolu bilinç başlığında,

her türlü hesabını vereceksin yaptığın sahtekarlığın

B)

Sitelerde Paylaş

Sevgili cigi, bu başlığa, ne ötenaziyi, ne de komünizm tartışmasını sokan ben değilim. Hümanizma tartışmasında söylenecek laf kalmayınca, benim ötenaziye karşı olduğumu bildiği içi hacı belki ötenazide sıkıştırırım diye konuya ötenaziyi hacı soktu. Komünizm konusunu da ben sokmadım. Ben kendimi tanımlarken, hümanist olduğumu, ötenaziye karşı olduğumu, sosyalist ve komünist olduğumu falan dile getirdim. Bizim put kıran murattlv de ben senin hümanizmana da, ötenazi karşıtlığına da, hatta komünizmine de başlarım diye peşrev çekmeye başladı.

Komünizmi çürütecekmiş, nasıl çürüteceği ne zaten sıralamış.

En başta da eşitliğe saldırmış. "Eşitlik hayal, mümkün değil" diye beylik argümanlara sarılmış. Doğanın kendisinde eşitlik yokmuş gibi bir de konuyu doğaya havale etmeye çalışıyor. Üstelik bu tür fikirler asıl birileri tarafından sömürülüyormuş, bizleri birileri yönlendiriyormuş vs vs.

Ben Ayşe'yi seviyorum. Murattlv atılıyor, Ayşe'nin nesini seviyorsun. O eşitlikçi, paylaşımcı, yardımlaşmacı. Bu özelliklerle Ayşe sevilir mi? Üstelik Ayşe çirkin, gözleri badem, dudaklar kiraz, yanaklar elma.

Evet her konu kendi bağlamında tartışılmalı, daldan dala atlamanın alemi yok.

Komünizm tartışmak isteyen varsa, ilgili başlıklar zaten açılmış.

Önce onları okusunlar. İlave edecekleri bir şey varsa etsinler. Güncellesinler.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili drekinci,

Tartismaya komunizmi sen dahil etmemissen özür dilerim.

Kimsenin neden hümanist olup olmadigini sorgulayip yargilamayiz diye düsünüyorum fakat hümanizmi tartisiriz. Bir önceki iletide vurguladigim gibi hümanizm cogfrafya, toplumlar ve kisilere göre farkliliklar göstermektedir. Bunlarin nedenlerini tartisabiliriz...

Bilmedigim bir konu hakkinda soru...

Türkiye'de humanist dernekler var mi, varsa ne gibi faaliyetlerde bulunmaktadirlar?

Sitelerde Paylaş

Sevgili cigi, bu başlığa, ne ötenaziyi, ne de komünizm tartışmasını sokan ben değilim. Hümanizma tartışmasında söylenecek laf kalmayınca, benim ötenaziye karşı olduğumu bildiği içi hacı belki ötenazide sıkıştırırım diye konuya ötenaziyi hacı soktu. Komünizm konusunu da ben sokmadım. Ben kendimi tanımlarken, hümanist olduğumu, ötenaziye karşı olduğumu, sosyalist ve komünist olduğumu falan dile getirdim. Bizim put kıran murattlv de ben senin hümanizmana da, ötenazi karşıtlığına da, hatta komünizmine de başlarım diye peşrev çekmeye başladı.

Komünizmi çürütecekmiş, nasıl çürüteceği ne zaten sıralamış.

En başta da eşitliğe saldırmış. "Eşitlik hayal, mümkün değil" diye beylik argümanlara sarılmış. Doğanın kendisinde eşitlik yokmuş gibi bir de konuyu doğaya havale etmeye çalışıyor. Üstelik bu tür fikirler asıl birileri tarafından sömürülüyormuş, bizleri birileri yönlendiriyormuş vs vs.

Ben Ayşe'yi seviyorum. Murattlv atılıyor, Ayşe'nin nesini seviyorsun. O eşitlikçi, paylaşımcı, yardımlaşmacı. Bu özelliklerle Ayşe sevilir mi? Üstelik Ayşe çirkin, gözleri badem, dudaklar kiraz, yanaklar elma.

Evet her konu kendi bağlamında tartışılmalı, daldan dala atlamanın alemi yok.

Komünizm tartışmak isteyen varsa, ilgili başlıklar zaten açılmış.

Önce onları okusunlar. İlave edecekleri bir şey varsa etsinler. Güncellesinler.

Sevgiler.

sevgili drekinci:

evet haklısın.. sen kendini tanımlarken humanist olduğunu yazdın.

azcık kurcalayınca da bunun altından önce vicdan ve adalet arayışın, sonrada siyasi görüşün çıktı..

seninki dahil bütün siyasi görüşlerin alayına peşrev çekince ben, sen bana komünizme nedne karşı olduğumu sordun..

bende sorunu yanıtladım..

haklı olarak bu başlık bunun yeri değil dediler..

bende şu başlığa gittim orda yazdım..

2-3 topic sayfası boyunca arasamda, direk komünizmle ilişkili bir başlık bulamadım..

bulamayınca da, senin açtığını gördüğüm ilk siyasi başlığa yazdım..

orası da doğru yer değilse, senden doğru yerin neresi olacağını düşünüyorsan onun linkini rica ettim

ayrıca gomonüzmü çürütecek olan ben değilim..

gomonüzm zaten başlı başına çürük bir ideoloji..

benden önce çoktaaaan çürütüldü zaten o saçmalık..

amerikayı yeniden keşfe çıkmıcaz yani..

sen savunduğun siyasi görüşe sahip çıkıcan doğal olarak (:

bende savunduğun siyasi görüşün neden çürütülmüş olduğunu göstermeye çalışıcam (:

olay bundan ibaret..

senin sevdiğin ayşe, beni hiç ama hiç ilgilendirmiyor açıkçası..

yok ama "ben gomonüzme bi kıza aşıkmış gibi bağlıyım kuluyum kölesiyim askeriyim neferiyim "diyorsan,

gel ayşene sahip çık o zaman derim (:

ayşe ne alaka, gomonizm ne alaka ?

bize ne kardeşim senin ayşenden fatmandan şirine'nden

ne kadar yoldaşın varsa şöyle bilgisine otoritesine felan güvendiğin

onları da al yanına istersen..

bu da sorun değil..

daha ne istiosun ?

humanizm denen kılıf,

artık bi işe yaramıyor da, acaba o yüzden mi çaldığı minarelerin ucu fırlıyor (:

ayrıca:

doğaya havale etmeme de gerek yok bunu drekinci,

zaten ben doğaya havale etmesem bile

"humanizm de bilimsel değil, gomonüzm de doğal değil" gerçeğini değiştiremeyiz ki

murat-tlv: devlet meşrumudur ?

drekinci: yanıt yok

murat-tlv: insanlar eşit olmalımıdır ? eşit olmak isterlermi ? böyle bir dürtüleri varmıdır ?

drekinci: yanıt yok

sevgi saygı felan

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...
  • 5 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...