Jump to content

Ateist arkadaşlarla İstanbul'da tanışma ve tartışma

Recommended Posts

Yarın öyleye kadar İzmir'deyim. Ağustos sonuna kadar İstanbul'da olacağım.

Önümüzdeki hafta bir akşam ateist arkadaşlarla tanışmak ve yüzyüze tartışmak isterim.

Kuşkusuz bu önerimin muhatapları, daha çok duygusal tepki yoluyla ateist olmuş, slogan atma ve hakaret yağdırma konusunda uzmanlaşmış kişiler değil, daha çok felsefi ve rasyonel sorgulamalarla ateist olmuş ve felsefi tartışmalara aşina arkadaşlardır.

Yer, gün ve zaman konusunda önerilerinizi bildirebilirsiniz. Gerekirse ben bir yer ve zaman belirledikten sonra burada ilan ederim. Aşağıdaki telefon numaralarından birisiyle irtibat kurabilirsiniz.

535 795 8285

532 307 6039

532 206 6055

Sitelerde Paylaş

Yarın öyleye kadar İzmir'deyim.

sadece bir düzeltme: öyleye kadar değil "öğleye kadar"

istanbul'da olsaydım, kaçırmazdım bu muhabbeti ama malesef..

siz felsefi ve rasyonel tartışma aradıktan sonra,

reele gerek yok, burası var, her türlü tartışabiliriz..

Sizin fikirlerinizden etkilenen biriyle tartışmıştım daha önce başka bir platformda..

o fikirlerin asıl sahibi ile tartışmak, daha cazip ve mantıklı geliyor bana açıkçası.

felsefi tartışma diyorsanız, buyrun hemen başlayın derim (:

tanrı nedir, yaratmışmıdır ?

yaratmışsa, neden yaratma ihtiyacı duymuştur ?

siz tuhaf demagojilerle

tanrı kelimesinin yerine gerçek kelimesini koyuyorsunuz sanırım..

şu halde gerçek nedir? yaratmışmıdır.. ?

yaratıcının bir parçasımıdır ?

yaratmışsa neden yaratma ihtiyacı duymuştur ?

sizin fikirlerinizden etkilenen x şahıs,

bana "bilim tanrının eylem alanıdır" demişti..

iyi o zaman, tanrınız benim miting alanımdır Edip Yüksel

işin tuhaf tarafı: ben kendime tanrınızdan başka miting alanları da bulabilirim

fakat siz tanrınıza, malesef bilimden başka eylem alanı bulamıyorsunuz..

dogmaları, bilimsel bir zemine oturtma çabası,

sadece "size has, size özel" bir girişim de değil tabi.

bu yolu açan sizden öncekilerde var elbet

sizden sonrakiler de çıkacaktır..

şu kadarını söyliyim size ben:

"hiçbir yapı, üzerine inşa edildiği zeminden daha sağlam değildir"

bilimin sizin tanrınızdan farkı, değişip dönüşebilmesidir..

yani bugün bilimin kanıtladığı x gerçeği,

yarın değiştirebilir, geliştirebilir bilim..

tabi "yanılmışız, aslında işin gerçeği şöyleymiş" de diyebilir bilim..

ancak sizin tanrınızın yanılabilmek gibi meziyetleri yok sanırım..

tarihinde murattlv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yarın öyleye kadar İzmir'deyim. Ağustos sonuna kadar İstanbul'da olacağım.

Önümüzdeki hafta bir akşam ateist arkadaşlarla tanışmak ve yüzyüze tartışmak isterim.

Kuşkusuz bu önerimin muhatapları, daha çok duygusal tepki yoluyla ateist olmuş, slogan atma ve hakaret yağdırma konusunda uzmanlaşmış kişiler değil, daha çok felsefi ve rasyonel sorgulamalarla ateist olmuş ve felsefi tartışmalara aşina arkadaşlardır.

selam sevgili edip...

öncelikle teizmin ve a-teizmin fanatizminden ve dogmmalarından arınmış evrensel insan olma yolunda gayret sarf eden bir canlıyım...

eski bir mutasavvıf olarak sizinle muhabbet ve münazara etmeyi tabii'dirki arzu ediyorum...

lakin bir sorunumuz var sevgili edip...

siz toplumları çekirdek yapı olan aileden başlayarak bölen ayrıştıran ve siyasetini ayrıştırma ve saldırganlık üzerine bina eden ve bu bağlamda klasik teist siyaseti olan islam ideolojiini ve islam ideolojisini manevi olarak bütünleyen ve organize eden allah isimli kavramı muhabbet ve münazara edecekseniz bu konuda sizinle konuşacak paylaşacak çözüm noktasında üretebileceğimiz fazla bir konumuz ve projemiz olmayacaktır...

teistik dayatma ve baskıdan ayrıştırmadan ve saldırganlıktan uzak toplumu birleştirici' toplum bilincini tek bir noktada odaklayıcı' evrenselize edilmiş deistik bir yapılanmayı konuşabilecek bu konuda projeler üretebilecek isek alaa muhabbetimize başlayabiliriz...

bu konuda olumlu veya olumsuz bilgilerinizi istirham ediyorum...

saygılarımla "MD"

Sitelerde Paylaş

O azılı ateistleri sokakta sırtlarındaki kılıçlardan ve dikenli tüylü ellerinden tanıyabilirsiniz Edip Bey.

Geçende iki Çinli iş ateist arkadaşımla yemeğe çıktım, anladım ki ben daha çok felsefi ateistim, onlar "doğal" ateist. Din ne demek yahu, bu camiden bağıranlar ne yapıyorlar, turistik fotoğraf çekelim de eve gidince gösteririz dediler.

Yok oğlum dedim, dinlere saygı falan, sen saklan sokakta, gözlerin gibi boynunu içeri çek anlamasınlar.

Evet şimdi, daha çok "felsefi yaklaşımlı ateist" arıyor Edip Bey. Çünkü biz normalde vahşi hayvanlarız, yeşil kuyruklu garip bir türüz, ısırdığımız yerlerden yeşil sıvılar akacaktır, akmasın, kokmasın, yemesin beni diyor, oruçluyum çünkü.

Şov dünyası bu, Edip Yüksel geldi, az kızarmış ateistlere dersini verdi.

Şu İstanbul'da kurulan Cami, sinagog, kilise örneği gibi. Birimizin ak dediğine kara deriz ama "felsefi" yaklaşımlarda buluşuruz. Düşmanımız ortak çünkü.

Ara beni boya beni, Edip Yüksel şov yapacak ateist aranıyor, yeni kitabına arka kapak yapacak, çocuklar bakın ateist budur, siz buna benzemeyin diyecek.

Yine de buluşma İzmir'de olsa, daha iyi olurdu... :)

Sitelerde Paylaş

Ben internet ortamında da konuları tartışırım, yüz yüze de... İstanbul'a gelmişken yüzyüze tanışmak ve tartışmak istedim arkadaşlarla. Bu tartışmanın kaydedilmesini de önermedim. Yayınlanmasını da... Böylesine basit ve makul bir davete bazılarının gösterdiği saldırgan tepkiye gelince: Dogmatik, fanatik, psikopat tipler sadece dinciler arasından çıkmıyor.

Selam,

Edip

Sitelerde Paylaş

Ben internet ortamında da konuları tartışırım, yüz yüze de... İstanbul'a gelmişken yüzyüze tanışmak ve tartışmak istedim arkadaşlarla. Bu tartışmanın kaydedilmesini de önermedim. Yayınlanmasını da... Böylesine basit ve makul bir davete bazılarının gösterdiği saldırgan tepkiye gelince: Dogmatik, fanatik, psikopat tipler sadece dinciler arasından çıkmıyor.

Selam,

Edip

selam sevgili edip...

öncelikle davetinize karşı söylenen incitici ifadeler nedeniyle üzgün olduğumu belirtiyorum...

sizinde bahsettiğiniz gibi "dogma/fanatizm vs saldırgan" karakterli canlılar salt teistlerin arasından çıkmıyor...

ben bu sorunu insanlığın ortak sorunu olarak tanımlıyor nedenini ise bilgisizliğe bilgisizliği fanatizm ve dogma ile kamufle edebilme çabasına bağlıyorum...

şahsım olarak sizinle bahsettiğiniz anlamda münazara etmeyi uygun buluyorum...

ilgili telefonunuzdan size ulaşarak gerekli yer ve zaman hakkında sizi bilgilendirceğim...

saygılarımla "MD"

Sitelerde Paylaş

slm

Allaha gerçek teslimiyet inkar ile mi başlar yoksa

yaradana gerçek teslimiyet allahın inkarıyla mı başlar ?

diye sormusdum ıstersenız bıraz acabilirim ....anlasılması için

SELAM BİRİ...

sevgili edip "Allah'a/Gerçek'e teslimiyet inkar ile başlar!" derken allahı gerçek olarak tanımlamış...

GERÇEKLİKLE ALLAHI SENTEZLEMİŞTİR!

asıl sorulması gerekli olan soru şu olmalı!

gerçek nedir?

sevgili edipin bu soruyu cevaplaması gerçekle ilgili delillerini bizlere aktarması gereklidir..."MD"

Sitelerde Paylaş

starbuck07

asıl sorulması gereken bence şu olmalı ....

vs die oturup karşılıklı sorun cevaplayın konusun o zaman ....

hatta ilerlet sen bu olayı ....

birinin cevabı da şu olmalı vs

ok mi

başkalarının sorusunun içeriğine kendi meraklarını empoze eden sayın starbuck 07

Sitelerde Paylaş

starbuck07

asıl sorulması gereken bence şu olmalı ....

vs die oturup karşılıklı sorun cevaplayın konusun o zaman ....

hatta ilerlet sen bu olayı ....

birinin cevabı da şu olmalı vs

ok mi

başkalarının sorusunun içeriğine kendi meraklarını empoze eden sayın starbuck 07

selam biri...

içeriğinde ironide olsa istihza kokan bu uslubu muhatap alamam...

saygılarımla "MD"

Sitelerde Paylaş

Tartışacak ne var ki? Muhammed'in 9-10 karısı var mı? Var. 9 yaşındaki Ayşe ile evlenmiş mi? Evet.

Evlatlığının karısı ile evlenmiş mi? Evet.

Savaşta kocaları, akraba ve dostları Muhammed'in adamları tarafından öldürülen Safiyye, Cüveyriye ve Reyhane ile evlenmiş mi? Evet. Cariyeleri ve köleleri var mı? Evet.

Köle alıp satmış mı? Evet.

Cariye hediye alıp, hediye etmiş mi? Evet.

Etrafındaki kabilelere saldırıp, mallarına, mülklerine, servetlerine, hatta erkeklere ve kadınlara el koyup 5'te 1'ini kendine ayırıp kalanını adamları arasında paylaştırmış mı? Evet.

Kadına 2. sınıf insan muamelesi yapılmış mı? Evet.

Evlatlar, babalarına ve kardeşlerine düşman edilmiş mi? Evet. Daha yüzlerce rezaletin nesi tartışılacak? Bunlar şirin mi gösterilecek?

Binbir dereden su getirlip, köleliğin ne kadar iyi birşey olduğu mu izah edilecek? Bir erkeğin 4 kadınla evlenmeye hakkı olduğunun neresi açıklanacak? Zina eden kadın ve erkeklerin taşlanarak

öldürülmesinin neresi tartışılacak? Bunlar yok mu denecek? O zaman o kadar hadisi, Kuran'daki ayetleri nereye saklayacaklar?

Ortada apaçık duran, hemde müslümanların kendi belgelerinde olan olaylar var. Sadece insanların bu gerçekleri bilmesi gerek. Bilsinler ki, neye inandıklarını görsünler.

Ateistler, agnostikler, panteistler, deistler vs. zaten bunları biliyor, önemli olan kendini müslüman olarak tanımlayanlar öğrensin de, ondan sonra inanıp inanmamaya karar versinler.

Sitelerde Paylaş

Selam,

Edip

Çok doğru Edip bey..

Dogmatik, fanatik, psikopat tipler sadece dinciler arasından çıkmadığı gibi,

sadece dinsizler/ateistler arasından da çıkmıyor..

dogma nedir sorusunun cevabı gerek bence burda..

psikopat nedir bir de ?

ancak böyle tanımlar yapıldıktan

sonra bakabiliriz kimin dogmatik kimin psikopat vb. olacağına..

buluşup, tartışma konusundaki samimiyetiniz hakkında, zerre kadar şüphem olsa zaten

"istanbulda olsam bu muhabbeti kaçırmazdım" diye yanıtlamazdım..

o konuda hiçbir şüphem yok yani..

saldırganlık konusunda ise size malesef katılamıycam,

çünkü dogmaların, dinlerin, tanrıların, tabuların, geleneklerin ve hatta ahlakın, vicdanın,

ve tüm diğer putların yıkılması, yerle bir edilmesi hatta kökünün kazınması gerektiğini düşünüyorum.

saldırganlığımın başlıca nedeni temelde budur..

umarım sizin güncelleştirdiğiniz islamın,

benim gibi psikopat saldırganlara da gösterecek hoşgörüsü kalmıştır..

nede olsa psikopatlık tıbbi bir durum sanırım..

eh tıp bir bilim dalı

ve bilim de allahın eylem alanı olduğuna göre sizin inancınızda,

bu kadarcık hoşgörüyü beklemeye hakkım olduğunu düşünüyorum (:

güncelleştirdiğiniz islam yada seçeceğiniz başka bir konu hakkında

ne zaman felsefi tartışma isterseniz burdayım Edip bey:

ilgi ve sabırla bekliyorum..

Felsefenin tehlikeli hali ile yüzleşip, barışabilecekmisiniz bakalım (:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...