Jump to content

Bu Forum Sayesinde Ateist-Agnostik olanlar

Recommended Posts

• İleti 156
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bilim adamlarının yaptığı kazılar saçmalık diyorsun yani. Teşekkür ederim.

Nuh Tufanı savunan 1 bilim adamı varsa; Nuh Tufanının yokluğunu savunan 10 tane bilimadamı vardır.

Bilimadamlarına bu kadar saygınız olduğunu bilmiyordum.

Richard Dawkins de bilimadamı ama onu adamdan saymıyorsunuz yerine gelince. :)

Eğer Kuran'da büyük yangın diye bir şey olsaydı, siz de muhtemelen büyük yangını ispatlamak için uğraşacaktınız. :)

Sitelerde Paylaş

Lütfen cımbızcılık yapmayın.

1 sayfa yazı yazdım, siz bir cümleyi çekişsiniz. :)

Zaten bemim söylediğim de bu ya.

Mezopotamya'da yeren olarak gerçekleşen bu tarz büyük seller, insanların kulaktan kulağa abartması ve destanlaştırlması sonucu efsanelere dönüşür.

Daha sonra Hristiyanlık ve İslam'da bu sel hikayeleri sanki tüm Dünya'yı kaplamış gibi abartılı olarak yer alır.

Zaten çalışmayı yapanlar Ortadoğu dışını araştırmadık diye kıvırmışlar.

Araştırsalar imanlarının zedeleneceğini biliyorlar.

Bir de bu evangelistlerin tezgahı olabilir.

Zamanında bu Hristiyanlar dağların yamaçlarında midye kabukları bulduklarında bunu tufana kanıt olarak düşlemişlerdi.

Bu keşiften 50 yıl sonra, kıtaların hareketi sonucunda deniz tabanının yükseldiği ve 200 milyon yıl önce deniz tabanı olan yeri dağ yamacı haline geldiği ve bulunanın 200 milyon yıllık bşir deniz canlısının fosili olduğu ortaya çıktı. Siz de bu Hristiyanlardan nemalanıyorsunuz gibime geliyor. :)

Bir kere de kendiniz yazınız, kopyala-yapıştır yapmak biraz saygısızca oluyor çünkü ben sizin kendi görüşlerinize yönelik yazıyorum :)

Kuranda tufanın nerelere kadar gittiği,dünya çapında olup olmadığı belirtilmiyor.Dünya çapında olduğu sadece daha sonraki bazı alimlerin yorumlarıdır.

Deniz tabanı yükseldikten sonra dağ yamacı olduysa neden araştırılan katmanların bir kısmında balçık çıktı.

yani en altta toprak sonra balçık sonra tekrar toprak katmanı.Bu söylediğin bu katmanlara açıklama getirmiyor.O zaman şöyle olması gerekiyor deniz tabanının altında karadaki gibi özelliklere sahip bir toprak katmanının olduğunumu söylüyorsun

Varmı buna dair bilimsel bir açıklama,araştırma, ?

Sitelerde Paylaş

Nuh Tufanının yokluğunu savunan 10 tane bilimadamından bir tanesinin ismini ver desem, koltuğunda zıplarsın.

Tüm dinsiz bilimadamları karşı çıkar bu efsaneye.

Sana savunanların ismini ver desem bana bir Hristoyu göstereceksin muhtemelen.

Sizde sanırım bizim her gavurun sözüne sırf gavur diye itibar edeceğimiz gibi bir kanı var.

Batılılar gibi yaşadığımız için Batılıların her sözüne inanıcağız güya.

Bilimsel davrandıktan sonra bilimadamının etnik veya toplumsal kökeniyle ilgilenmem.

Bilimadamlarının şahsi görüşleri bizi ilgilendirmez.

Newton bir katolikti, katolikliğin de deli saçması olduğunu biliyoruz ama yerçekimi konusundaki çalışmaları doğrudur Newton'un.

Bana kanıt olarak bula bula Ortadoğu'daki büyük bir selin bulgularını getirdin. Zaten bu da bizim insanların olayı büyüttüğü yönündeki tezimizin ispatı.

İyi de bu zaten bizim tezimizi destekliyor, diyoruz ki tüm Dünya'yı kaplayan 5000 metre yüksekliğinde suyun olması imaknsızdır.

Bu yerel bir efsanenin abartılarak destanlaştırılmasıdır, daha sonra Babil sürgünündeki Yahudiler bunu tevrata eklemişler.

İste bunu Hans söylesin, ister George. Bana ne beyni yıkanmış Hristiyanların saçmalıklarından.

Ayrıca bu sel bulgularından seneler evvel Nuh niye bir adamın yaşadığını nereden çıkarıyorsun?

Size 1 sayfa yazı yazdım, evrimle ilgili sorunuz için, siz yazımda eleştirdiğim Hristiyanların takındığı tavrın aynısını takınıyorsunuz.

Hristiyanlar da sadece Hristiyanlıkta bulunup, İslam'da bulunmayan öyküler hakkında kanıt bulduklarını iddia ediyorlar.

Siz de bu sefer onlara karşı çıkıyorsunuz ama. İşine gelince destekle, işine gelince bunlar saçmalık deyin. <_<

tarihinde TheQuestioningman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuranda tufanın nerelere kadar gittiği,dünya çapında olup olmadığı belirtilmiyor.Dünya çapında olduğu sadece daha sonraki bazı alimlerin yorumlarıdır.

Deniz tabanı yükseldikten sonra dağ yamacı olduysa neden araştırılan katmanların bir kısmında balçık çıktı.

yani en altta toprak sonra balçık sonra tekrar toprak katmanı.Bu söylediğin bu katmanlara açıklama getirmiyor.O zaman şöyle olması gerekiyor deniz tabanının altında karadaki gibi özelliklere sahip bir toprak katmanının olduğunumu söylüyorsun

Varmı buna dair bilimsel bir açıklama,araştırma, ?

Sen burada kıtaların hareketi, epirojenez, orojenez gibi şeylere de mi inanmıyor musun yoksa?

Ben jeolog değilim, ama jeoloji okuyanların 4 sene boyunca ne üzerine eğitim aldığını merak edersen yukarıda saydıklarımdır.

Bu söylediklerin hakkında çok sayıda bilimsel araştırma var. Yapman gereken tek şey, google'a girip, yer katmanlarının oluşumunu araştırmak.

Sitelerde Paylaş
  • 10 months later...

Esenlikler..

Bu forumlar ilk kez lise çağlarımdayken tanıştım. Doğruyu söylemek gerekirse amacım islam adına sanal alemde kafirlerle (sizlerle) savaşmaktı :)Ama ava giderken avlandım. Hayatımda hiç okumadığım kuranın içerisinde bu kadar çelişki bu kadar saçmalık olduğunu, pergamberin nasıl bir sapık olduğunu sizin sayenizde farkettim. En önemlisi de sizlerin sayesinde özgür düşünmeyi öğrendim. Skolastik düşünceden sıyrıldım ve artık paslanmaya terk ettiğim beynimi aktif olarak kullanabiliyorum. Şimdi üniversiteyi bitirdim şuan öğretmenlik yapıyorum. Öğrencilerimi ateist olmaya zorlamaya niyetim yok ama onlara ne yapıp edip sorgulamayı, özgür düşünmeyi öğreticem. Herşey için teşekkür ederim.

Mücahit arkadaşlar sakın sizde avlanmayın :D

Sitelerde Paylaş

ava giden avlanır.kendi cahilliğini satmaya gelende.

Ah atılan ah, sana cevap vermek zaman israfı ama olsun. Bak Allahın bile ayetlerinin ne kadar yetersiz ve kötü olduğunu biliyormuş ki aşağıdaki ayeti indirmiş. Kardeşim Allahınız bile diyor ki kafirlerden uzak durun siz de kafir olursunuz. Ya sen burada kafir olacaksın ya da Allah yalancı çıkacak (Bu cümleyi sindire sindire okumanı tavsiye ederim).

Müminin imanından korkan veya ayetlerine güvenemeyen Allah

Nisa 140- O, size kitab'ında şunu da indirmiştir: "Allah'ın ayetlerinin inkar edildiğini ve onlarla eğlenildiğini işittiğiniz zaman başka bir konuşmaya dalmalarına kadar o heriflerin yanlarında oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz. Şüphesiz ki Allah, münafıklarla kafirleri, topunu birlikte cehennemde bir arada toplayacaktır.

Sitelerde Paylaş

Konu ilgimi çekti ileti sayısını görünce de üyelerin deneyimlerini paylaştığını düşünmüştüm. Taa ki 3 5 gerizekalının yine konuya dadandığını görünce konunun pek tadı kalmadı. Nedir bunların kıskançlığı arkadaş :D

Bu forum sayesinde ateist olunmaz elbet ancak bu forum süreci hızlandırabilir. Burası araştıran, sorgulayan insanlar için iyi bilgi kaynağı.

Sitelerde Paylaş

yaklaşık 4-5 yıldır bende giriyorum bu foruma, eski çalıştığım yerde bi iş arkadaşın kafamı karıştırması ile araştırma içine girdim ondan önce yobaz derecede müslümandım, kafamdaki soruları atamadım, çelişkilerden kurtulamadım sonunda deist olduk, sonrasında agnostik ondan sonra ate.

Sitelerde Paylaş

bu foruma birkaç aydır giriyorum.idollerim freand ve anibal.ikisine de muhabbetle selam ederim.

benim hikayem lise yıllarına dayanır.o zamana kadar cuma namazları ve oruç tutan bir müslümandım.yaratıcı inancına gelince;bir insanın yaratıcıyı inkar edebilmesinin imkansızlığını düşünürdüm.bir insanın yaratıcıyı inkar edebilmesi düşüncesi bile saçmalık ötesinin ötesi gelirdi bana.

yatılı okul yıllarımda dindar bir öğretmenle,ateist bir öğretmenin(yatılı okul yurtlarında belletmen olarak kalan bekar öğretmenler) tartışmasına şahit oldum.elbette ki kimse kimseyi birşeye ikna edememişti ama saatlerce süren o tartışma sonucunda,sanki beynimde şimşekler çakmıştı.inkarının mümkün olmadığını düşündüğüm bir konuyu,adamın biri çatır çatır savunuyordu.

o günden sonra dini kitaplar olsun,menkıbeler,mucizeler olsun benim için sadece tarihi bilgilerdi.hiçbir kutsiyet hissetmiyordum artık.artık korkmadan okuyordum=yani anlıyordum.ilk olarak dinlerden soğudum.

çocukluk çağı öğreti ve alışkanlıklarının insan hayatı bnca ne kadar etkili olduğunu tahmin edersiniz.belli bir dönem şu şekilde düşündüm;eğer ben doğru,dürüst,samimi...v.s iyi bir insansam ve bir yaratıcı varsa ve de adilse korku duyacak birşey yok.gördüğünüz gibi yine işin ucu biryerlerden korkuya dayanıyor.

sonraki adımım agnostisizm oldu.düşünce olarak öyleydim ama benim bu düşünceme agnostisizm dendiğini sonradan öğrenecektim.agnostik-ateist düşünce yapısına ulaşmam şöyle oldu;

yaratıcının varlığı ya da yokluğu ikileminden birtürlü çıkamıyordum ve yukarıda bahsettiğim gibi eğer adil bir tanrı varsa,insanları dinlerine göre değil niyet ve fillerine göre değerlendirirdi...böyle değerlendirmeyecek bir tanrı için ise söylenecek bişey kalmıyordu geriye.tanrı var mı yok mu sorusunun cevabı şudur;bilinemez...ancak inanılabilir ya da inananların öne sürdüğü argümanlar inandırıcı bulunmayarak reddedilebilirdi.bilinemezliği konusundan emindim artık.geriye inanıp inanmama sorusuna cevap vermek kalıyordu...

aslına bakarsanız bu soruya birkaç şekilde cevap verebilirim;

inançlı arkadaşlara hep şunu söylerim:ben tanrıyı yokluğunda buldum.(detaylandırmamı isteyen olursa açabilirim)

bir de duygusal bir boyutu var ki olayın, o da korkularınıza hitabeden yönü....tanrı yoksa öbür dünya da yok toprak olup gideceksin...yok olacaksın...işte ortalama insanları canevinden vuran nokta...bunu düşünen inançlı bir insan şöyle düşünür;yahu tanrı yoksa,ben de yok olacaksam bu çaba niye...asarım,keserim,çalarım,çırparım,yerim,içerim,sevişirim...çalsın sazlar oynasın kızlar....bi daha mı gelcem dünyaya....demek ki bu inançsızlar güvenilmez,toplum yapısını bozan sapık insanlar diye düşünür çoğu inançlı....

halbuki inançlarından arınacak samimiyette (aynısı inancını samimiyetle sağlamlaştırmış bir inanır için de geçerlidir) sorgulama yapan bir insanın sahip olabileceği tek bir meziyet vardır ve bu meziyetin adı erdemdir.(detaylandırmamı isteyen olursa açabilirim)

Agnostik yıllarımda bir süre geçtikten sonra kendimi test etme ihtiyacı duydum.Acaba gerçekten inançsız mıydım yoksa duygu ve düşüncelerim değişebilir miydi....internette araştırırken ateizmecevap.com diye bir site buldum.sanırım 2010 yılıydı.güzel bir siteydi ve bana çok faydası oldu.inancı ya da inançsızlığı değil de insanı daha iyi anlamama,tanımama neden oldu o site.o siteye üyeydim ve baya bişeyler yazışmıştık ama yazık ki sonradan kapandı.neden kapatıldı,ne oldu hiçbir bilgim yok.ateizmecevap.com'dan burada olanlar varsa muhabbetle selamlarım.seviyeli ve yararlı bir siteydi...

inançlı yıllarımdan en çok hoşuma giden ve sempatik bulduğum kavram tevhid inancıdır...tevhid inancında kalıp daha ileri gitmeseydi keşke inançlı arkadaşlar....çünkü tevhidin ötesi ayrımcılık,ötekileştirme,kaos,kargaşa,sevgisizlik....

bir inançsız olarak benim inançlı insanlarla bir sorunum yok.asıl sorun dinlerin kurumsallaşması nedeniyle ortaya çıkmıştır.Keşke herkesin evinde bir putu olsa ve her birey kendi putuna tapsa....inanın insanlar birbirine bu kadar zarar vermezlerdi tarih boyunca verdikleri kadar.en azından herkes özgür iradesiyle neye inanıyorsa onu yaşardı.

Mevlanayı bilmem ama Yunus Emre bi tanedir;

cennet cennet dedikleri

birkaç köşkle birkaç huri

isteyene ver sen onu

bana seni gerek seni

böyle düşünen inançlı olsun,gelsin başımın tacı olsun.

bir de Dostoyevski'nin bir sözünü paylaşayım.nette aradım ama bulamadım;

bana dikte edilmeye çalışılan her türlü kurumsal inancı reddediyorum...

sevgiyle...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...