Jump to content

DOGAL AYIKLANMA ve SOMALI

Recommended Posts

Merhaba,

Güncel bir konu oldugu icin Bilim kategorisi altinda etik, mitolojik (dini), ve ahlaki (tabu) kavramlardan bagimsiz bir sekilde Bilimsel mercek altinda Somali'de yasananlari incelememiz yerinde olabilir diye düsünerek bu basligi aciyorum.

Dogal Ayiklanma süreci mekanizmasi'nin Somali'de yarattigi tablo'ya manipülasyon uygulamak Evrim mekanizmasina dogrudan bir müdahale degil midir ?

Görünen o ki, son birkac yüzyildir Dogal baskilamalar tek tek Insan karsisinda cuvallamistir, gelisen Biyoteknoloji ve Tip ile kendi Evrimini ele almaya hazirlanan türümüz, bir diger Evrimsel mekanizma olan Dogal ayiklanmaya da müdahale ederek Mutasyon birikimi sonucu meydana gelen Antropolojik degisimleri minimize ettigi gibi Zayif ve kalitesiz genlerin de havuz disina atilmasini engelleyerek ileride yasanabilecek herhangi bir genetik hastaligi bertaraf etme konusunda ne tür problemlerle karsilasabilir ?

Somali'ye Insani yardim adi altinda el uzatmak bir yana dursun, Evrim'in bu Insanlara 'Aci bir armagani' olan mevcut Dogal ayiklanmayi engelleyerek ileride cok daha saglikli ve direncli bireyler olmalarina mani olmuyor muyuz ?

Bazi seyleri dogal sürecine terketmenin etmemekten cok daha faydali oldugu kanaatindeyim.

Saygilarimla.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aksine yardımlaşma ve sosyalleşme en temel evrimsel dürtümüzdür. En azından biz primatlar için bir yarım milyon senedir öyle.

Bu dürtü eğer annende olmasaydı, hava ve civa olmuştun , bu dürtü senin kilodunu yapanlarda, senin arabanı yapanlarda, senin kalbini dikenlerde, toplumda yediğin içtiğin her şeyi yapanlarda olmasaydı, prüpüf olmuştun, hikayeydin.

Hayvanat bahçesine git, maymunları izle, birbirlerinin böceklerini temizlerler, pençeleriyle tüylerini tararlar, hastalarına bakarlar, bu ördek kabilesi için de, karınca, arı kabilesi için de farklı şekillerde böyledir. Toplum dediğimiz şey sosyalleşmiş, toplumsallaşmış hayvan kabilesidir.

Böyle bir kaç haftada bir gelirler, sanki Doğal Seçilim herkesin birbirini doğal olarak yemesiymiş gibi , yok abi o öyle değil aslında tam tersi desek de fazla anlamazlar, anlamadılar yani.

Somali'ye yardım edenler de iki türdür:

1. Somali'ye yardım edenler

2. Somali'ye yardım edenler üzerinden cırcır partisinin reklamını yapanlar

Bu da canlının doğal tabiatıdır, sosyallik ve yardımlaşma ile vahşilik ve çıkarcılık ince bir ip üzerinde gider gelir.

Sitelerde Paylaş

Bu insanlık trajedisinin bilimle ne alakası var.

Bir şeyle alakası olacaksa bilmsizlikle, insansızlıkla, vicdansızlıkla var..

Ateistcafe'de tartışmaya devam edin.

Merhaba,

Sayin haci, kisacik yorumunuz tamamen ajitasyondan ibaret. Makale'nin basinda 'etik, ve dini' yaklasimda bulunmadan Evrimsel biyoloji acisindan incelenmesi gerektigini belirttim. Bunun yani sira 'Bilimsizlik' dediginiz nedir ? aciklayabilir misiniz ? terminolojik acidan yorum bekliyorum, demogojik degil.

Saygilar.

Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Sayin haci, kisacik yorumunuz tamamen ajitasyondan ibaret. Makale'nin basinda 'etik, ve dini' yaklasimda bulunmadan Evrimsel biyoloji acisindan incelenmesi gerektigini belirttim. Bunun yani sira 'Bilimsizlik' dediginiz nedir ? aciklayabilir misiniz ? terminolojik acidan yorum bekliyorum, demogojik degil.

Saygilar.

Bunun evrimle ne alakası var bre gafil.

Günümüzde kimsenin açlıktan ölmesi için bir neden yok.

Açlık eskiden beri insanların ölümüne neden olur. En ileri toplumlarda bile açlıktan ölümler olmuştur.

Bu doğal felaketlerin nedeni çoğu kere savaşlar ve kötü planlamalardır.

Somali'deki açlık da aynı nedenlerden olmuştur. Müslüman gerillalar insanları öldürmekte ve yardımın ulaşmasını önlemektedirler.

Neden daha çok politiktir. Doğal seçilim değildir. Neden ölsün milyonlarca insan. Çoğu çocuk ve kadın..

Sende vicdan yok mu? Sen nasıl bir insansın?

Sitelerde Paylaş

Aksine yardımlaşma ve sosyalleşme en temel evrimsel dürtümüzdür. En azından biz primatlar için bir yarım milyon senedir öyle.

Bu dürtü eğer annende olmasaydı, hava ve civa olmuştun , bu dürtü senin kilodunu yapanlarda, senin arabanı yapanlarda, senin kalbini dikenlerde, toplumda yediğin içtiğin her şeyi yapanlarda olmasaydı, prüpüf olmuştun, hikayeydin.

Hayvanat bahçesine git, maymunları izle, birbirlerinin böceklerini temizlerler, pençeleriyle tüylerini tararlar, hastalarına bakarlar, bu ördek kabilesi için de, karınca, arı kabilesi için de farklı şekillerde böyledir. Toplum dediğimiz şey sosyalleşmiş, toplumsallaşmış hayvan kabilesidir.

Böyle bir kaç haftada bir gelirler, sanki Doğal Seçilim herkesin birbirini doğal olarak yemesiymiş gibi , yok abi o öyle değil aslında tam tersi desek de fazla anlamazlar, anlamadılar yani.

Somali'ye yardım edenler de iki türdür:

1. Somali'ye yardım edenler

2. Somali'ye yardım edenler üzerinden cırcır partisinin reklamını yapanlar

Bu da canlının doğal tabiatıdır, sosyallik ve yardımlaşma ile vahşilik ve çıkarcılık ince bir ip üzerinde gider gelir.

Bahsettiginiz tüm örnekler günümüzden en fazla 3.5 milyon geriye giderken, Evrim mekanizmasini Insani güdülerinizle yorumlamaktan geri durmamaniz sasirtici degil acikcasi.

Evrim ne 'Türlerin' birbirini yoketmesi, ne de birbirlerine yardim etmesidir. Evrim hayatta kalma savasidir. Dünya sürekli degisen jeolojik ve iklimsel ortamiyla canlilari daima uyumlu olmaya baskilar, bu baskilamayi da en iyiler kazanir. Iste sizin anlamakta problem cektiginiz 'Türlerin' birbirini 'yemesi' olayi da bundan ibarettir.

Sitelerde Paylaş

Bahsettiginiz tüm örnekler günümüzden en fazla 3.5 milyon geriye giderken, Evrim mekanizmasini Insani güdülerinizle yorumlamaktan geri durmamaniz sasirtici degil acikcasi.

Evrim ne 'Türlerin' birbirini yoketmesi, ne de birbirlerine yardim etmesidir. Evrim hayatta kalma savasidir. Dünya sürekli degisen jeolojik ve iklimsel ortamiyla canlilari daima uyumlu olmaya baskilar, bu baskilamayi da en iyiler kazanir. Iste sizin anlamakta problem cektiginiz 'Türlerin' birbirini 'yemesi' olayi da bundan ibarettir.

Evet demek ki iki hafta dolmuş , ve büyük olasılıkla sen de bir şey anlamadan gideceksin.

Ne dediğini anlamıyorum zaten, hacı söylemiş, 91'de başlayan sivil savaş, gelen İslamcı şeriatçı gerillalar vatandaşını düdüklemeye devam etmektedir, Somali'nin büyük kısımları sivil savaş altındadır, ve akıl ve bilim değil de dinci ve kaderci anlayış hakim olduğu sürece de öyle kalmaya devam edecektir.

Bazı dönemlerde, zorla da olsa, tıpkı Somali'deki gibi , bir uluslararası müdahaleyi desteklemiyor değilim. Evet zorla da olsa dış müdahale ile de olsa sivil, demokratik, laik bir rejimi kurmak zorundasınız. Yoksa bu din ve çete savaşları ile açlıktan öleceksiniz demek lazım.

Şimdi söyle bakalım bunun Doğal Seçilim ile ne alakası var?

tarihinde bilelimogrenelim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet demek ki iki hafta dolmuş , ve büyük olasılıkla sen de bir şey anlamadan gideceksin.

Ne dediğini anlamıyorum zaten, hacı söylemiş, 91'de başlayan sivil savaş, gelen İslamcı şeriatçı gerillalar vatandaşını düdüklemeye devam etmektedir, Somali'nin büyük kısımları sivil savaş altındadır, ve akıl ve bilim değil de dinci ve kaderci anlayış hakim olduğu sürece de öyle kalmaya devam edecektir.

Bazı dönemlerde, zorla da olsa, tıpkı Somali'deki gibi , bir uluslararası müdahaleyi desteklemiyor değilim. Evet zorla da olsa dış müdahale ile de olsa sivil, demokratik, laik bir rejimi kurmak zorundasınız. Yoksa bu din ve çete savaşları ile açlıktan öleceksiniz demek lazım.

Şimdi söyle bakalım bunun Doğal Seçilim ile ne alakası var?

Merhaba,

Ilk olarak üslubunuzu düzeltmenizi öneririm, aksi takdir de yaratmaya calistiginiz sacma sapan polemige girmeyecegim gibi muhatap olarak da alinmayacaksiniz. Tartisma kurallarina riayet edin.

Gördügüm kadariyla konuyu biryerlerden sürükleyerek politik malzeme haline getirme cabaniz tam gaz devam ediyor, ama sunu da biliniz ki politik sebeplerin esamesi okunmayacak derece de ekolojik bir degisim yasaniyor Somali'de. Meteoroloji raporlarina göre 2 yildir tek bir damla yagmur yagmayan bir ülke de ister Somalili korsan olun, ister Nato genel sekreteri olun, olusacak Dogal Baski'nin ne önüne gecebilir ne de böylesi genis kapsamli bir trajediyi engelleyebilirsiniz.

Kaynak az, Insan sayisi cok, rekabet ortami son 170 yilin zirvesinde, böyle bir ortamda zayif olanlar elenecektir bunu dinci yobaz sarlatanliginda ahlaksizlik olarak nitelendirenler bilakis ahlaksizin bayrak tasiyicisidir zira Bilimsel bir acidan olayi incelemek gerekliligini bu da dahil olmak üzere 4ncü kez vurgulamakta oldugum halde kalkip siyasal propaganda yapmakta israr etmeniz, ne kadar konuya derinlemesine hakim oldugunuzu aciklamaktadir.

Saygilarimla.

Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Ilk olarak üslubunuzu düzeltmenizi öneririm, aksi takdir de yaratmaya calistiginiz sacma sapan polemige girmeyecegim gibi muhatap olarak da alinmayacaksiniz. Tartisma kurallarina riayet edin.

Gördügüm kadariyla konuyu biryerlerden sürükleyerek politik malzeme haline getirme cabaniz tam gaz devam ediyor, ama sunu da biliniz ki politik sebeplerin esamesi okunmayacak derece de ekolojik bir degisim yasaniyor Somali'de. Meteoroloji raporlarina göre 2 yildir tek bir damla yagmur yagmayan bir ülke de ister Somalili korsan olun, ister Nato genel sekreteri olun, olusacak Dogal Baski'nin ne önüne gecebilir ne de böylesi genis kapsamli bir trajediyi engelleyebilirsiniz.

Kaynak az, Insan sayisi cok, rekabet ortami son 170 yilin zirvesinde, böyle bir ortamda zayif olanlar elenecektir bunu dinci yobaz sarlatanliginda ahlaksizlik olarak nitelendirenler bilakis ahlaksizin bayrak tasiyicisidir zira Bilimsel bir acidan olayi incelemek gerekliligini bu da dahil olmak üzere 4ncü kez vurgulamakta oldugum halde kalkip siyasal propaganda yapmakta israr etmeniz, ne kadar konuya derinlemesine hakim oldugunuzu aciklamaktadir.

Saygilarimla.

Sen sapıtmışsın.

Bilimsel açıdan olaya seyirci kalıp ne olacağını mı göreceğiz.

Sen kafayı yemişsin kardeşim.

Komşun açsa ona yardım etmez misin sen?

Yoksa ben bilim adamıyım. Bakalım ne olacak, komşum nasıl ölecek mi dersin?

Günümüzde açlığı gidermek son derece basit.. Açlık hiçbir şekilde doğal bir baskı olamaz.

Sitelerde Paylaş

Sen sapıtmışsın.

Bilimsel açıdan olaya seyirci kalıp ne olacağını mı göreceğiz.

Sen kafayı yemişsin kardeşim.

Komşun açsa ona yardım etmez misin sen?

Yoksa ben bilim adamıyım. Bakalım ne olacak, komşum nasıl ölecek mi dersin?

Günümüzde açlığı gidermek son derece basit.. Açlık hiçbir şekilde doğal bir baskı olamaz.

Konuyla alakasiz etik kuralci yazilar bunlar, ve halen demogoji yapiyorsunuz. Pekala ben size birkac soru sorayim öyleyse.

1 200.000 Yil önce Homo-Heiderbergelenssis türünün afrika'da 2 kola ayrilip bir bölümünün Kuzey afrika-Ortadogu-Türkiye-Avrupa istikametini izleyerek bölgeden ayrilmasinin sebebi neydi ? Bunlar gezici sirk üyeleri olmadigina göre bunun bir sebebi vardi.

2 50.000 Yil önce Homo-Sapiens türünün Afrika'dan büyük kitleler halinde tüm Dünya'ya dagilmasinin sebebi neydi ?

Saygilar.

Sitelerde Paylaş

Kafan karışmış, bu neo-nazi söylemlerini bırak.

Bir çete gelip yol kesip, kafana siyah dayayıp az olan malını da çalıyorsa bunun adı doğal seçilim değildir.

Somali'liler açlık yüzünden Avrupa'yı istila edemeyeceklerine göre, biz onlara yardıma gideceğiz. 50.000 yıl önce belki, ama bugün açlık bir doğal seçilim baskısı olamaz.

Sitelerde Paylaş

Kafan karışmış, bu neo-nazi söylemlerini bırak.

Bir çete gelip yol kesip, kafana siyah dayayıp az olan malını da çalıyorsa bunun adı doğal seçilim değildir.

Somali'liler açlık yüzünden Avrupa'yı istila edemeyeceklerine göre, biz onlara yardıma gideceğiz. 50.000 yıl önce belki, ama bugün açlık bir doğal seçilim baskısı olamaz.

Neden gidip somalilere yardım edicekmişim..Hümanist oldugum için mi?

Somaliye kadar neler var imkanım olsa gider onceliği doğuda yaşayanlara verirdim..Banane somaliden..Benim ülkem savas altındayken somaliler mı yardım etmiş.Yada ben açken gelip onlar mı beni doyurdu.

Somalide olanlar üzücü ama biz türkiye olarak ne durumları atlattın onlarda atlatabilir..

Bazen siz Deneyimli Ateistler beni şaşırtıyorsunuz.Bu ara somalide olanlar halktan para toplamak için kullanılıyor ve sizler bunun farkında iken onların ekmegine yag sürüyorsunuz.Yada ben mi yanıldım kullanıldıgınızın farkında degilmisiniz.

Sitelerde Paylaş

Herşeyi bu kadar amerikan filmlerine çevirmeyin. NE yani bizden gidecek 10 trilyon için mi 10milyon insan ölüyomus gibi yapıyo? Paranoyakmısınız anlamıyorum sacmalamayın. Dogalına bırakmakmıs. Zaten dogal olanı bizim veya birbaşkasının inan inanmayan fenerli yada dortmundlu herkesın gidip yardım etmesidir.

Evet bizdede cok kötü durumda olanlar far fakat milyarlarca doları olan bir ülkenin 20-30trilyon vermesi ne eksiltir?

Birleşmiş milletler toplasa her ülke bu civarda bir miktar koysa ortaya orasıda kalkınır devlet olur. Bunun insanlıkla alakası var. Ne yani adamlar Türkiyeden 10trilyon cıksın 1 tane tank az üretsinler diye 10milyon insanımı öldürüyor. Sacmalık diye birşey sorsa uzaydan gelen bir yaratık aha gel bunları oku derim terim olarak açıklamaya hiç çalışılmaz. Az insan olun insan. Emin olun biz canakkalede savasırken o adamların haberı yoktu. Hala daha cogunun haberi yoktur. Bu insanlık ayıbıdır insansan seninde bir yerden emin ol ayıbındır. Pierre cardin giymeyi lacoste takılmayı bılırsın telefonundan 5tlik bir mesaj atmak zor gelir ne eksilcek bugunde marlboro içme winston iç.

Saygılar!

Sitelerde Paylaş

Somalililerin açlıktan ölmesiyle ne tür bir eleme gerçekleştirilebilir ki?Doğada beslenmeden yaşayabilen canlı yok ki somalililer yaşayabilsin.

Amaç açlığa dayanıklı birey yaratmaksa o da olmaz.Sıcak kanlı canlıların metabolizma hızı bir noktadan daha aşağı çekilemez,çünkü vücut sıcaklığını korumak için devamlı enerji harcamak zorundadır.

Doğada açlığa en çok dayanan canlılar soğuk kanlı olanlardır.Sıcak-soğuk kanlılıksa vücut sistemlerinde çok temel farklılıklardır,böyle açlıkla terbiye ederek değişecek şeyler değildir.

Sitelerde Paylaş

Onlar zayıf genlerden oluşan insan değil şanssız bölgelerde doğan insanlar.

Olayın doğal ayıklanmayla alakası yoktur.

Ayrıca insanoğlu müdahale edip durumu düzeltebiliyorsa bu yine doğal ayıklanma değil demektir.

İnsanoğlu müdahale edip düzeltebiliyorsa düzeltmelidir ve doğası geregi zaten yardımlaşıyor.

Yalnız aslında açlıgın son safhasına gelmeden yardımın yapılmasını gerektigine inanıyorum.

Oranın insanları sürekli sıkıntı çekmekte bölgenin verimsizliği yüzünden sorun yaşamakta.

Sitelerde Paylaş

böyle bir yazı sanırım bilim teknik 2006 ağustos yazısında vardı ve bu durumun sonucu olarak evrim insan için yavaşlıyor diyordu ve örneklemesini şöyle yapıyordu; insanlardaki evrim birbirine 1 km uzakta olan maymunların evriminden bile yavaş.

bu gibi şeyler evrimi yavaşlatır genel olarak baktığımızda, kör,sağır,topal,down sendromlular elenecekti ama elenmeyince genetik havuza dahil oluyorlar. yukarda saydılarım genetik değil belki ama renk körü gibi insanı geride bırakabilecek tarzda genetik durumların elenmesi lazımdı ama elenmiyorlar.

şu an yardımlar olmasa somali de bir çok kişi ölecek ve daha az nufus ve daha iyi beslenen nufus olacaktı. bu yardımlar kalıcı çözüm değil sadece geçici pansumandan başka birşey değildir. birileri somaliinn yer altı kaynaklarını yemeyi bırakıp adam gibi ülkeyi geliştirmeye baksın

Sitelerde Paylaş

Madem onlara yardım etmemek gerek.

O zaman onların yiyeceğin ve suyun bol olduğu ülkelere göç etmelerine de ses çıkarmamak gerek.

200.000 yıl önce sınırlar olmadığından yiyecek az olunca insanlar ve -hala hayvanlar- iklimin müsait olduğu bölgelere göç ediyorlardı.

Yine açlıktan önce doğal seçilime direkt müdahalede bulunan tıp bilimini ve hastaneleri lağvetmek gerek.

Tıp yaşaması imkansız olanları bile hayatta tutarak zayıf ve bozuk genleri de gen havuzuna dahil ediyor.

Kısır olanların bile genlerini yeni nesillere taşımasına imkan veriyor.

Bu tıp doğal seçilim düşmanı ve yok edilmeli. :lol:

Sitelerde Paylaş

Böyle entelektüel görünmek için her boku kalkıp evrim teorisi, insanın gelişimi vb. saçmalıklara bağlayanlara ayar oluyorum :)

Hayır madem öyle en azından tarafsız bir şekilde bilimsel yorumunuzu yapın.

Sadece doğal şartlar değil insanın da yarattığı her türlü şartı göz önünde bulunduralım.

Çünkü bir insanın açlıktan ölmesi ile bir kurşunla vurularak ölmesi arasında şu günde en ufak bir fark bile yoktur.

İnsanı hala avcı ve toplayıcı mı sanıyorsunuz?

Deuscum Uygur Türkleri'nin kafası devlet tarafından ezilirken neden anırıyordun da bunların onları evrimsel açıdan daha güçlü hale getirebileceği ihtimalini göz önünde bulundurmuyordun? :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...