Jump to content

Ateistler Dini Törenle Gömülmek Zorunda mı?

Recommended Posts

Ateistler Dini Törenle Gömülmek Zorunda mı?

Mihri Belli'nin cenazesinde dini tören yapılması, Belli'nin "Halkım gibi gömülmek istiyorum" demesinden kaynaklandı. Fakat cenaze,

"Ateistler dini törenle gömülmek zorunda mı?" tartışması başlattı. Böyle bir zorunluluk yok. Bunu vasiyette belirtmek ya da ölünün

yakınlarının inisiyatif kullanması gerekiyor.

....................................................

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/ateistler-dini-torenle-gomulmek-zorunda-mi-haberi-45730

Sitelerde Paylaş

olayın siyasi boyutu bir yana,

tr'de hukuki açıdan bir engel yok ateistlerin istedikleri şekilde defnedilmeleri için..

avukat, noter, bürokratik prosedür vb.

hepsini hallettikten sonra, istediği gibi bir törenle defnedilebilir ateist..

"yok ben defnedilmek istemiorum, yakılmak denize atılmak,

küllerimin bilmem ne vadisine serpilmesini istiyorum" diyenler varsa da

bunun tr yasalarında bir yolu olup olmadığını bilmiyorum..

fakat batıda ve doğuda türlü ülkelerde bunu sağlayan yasalar da var..

Sitelerde Paylaş

Kimin umrunda ki. Bu tarz törenler biz öldükten ve bilicimizi sonsuza kadar yitirdikten sonra yapıldığı için bizi ilgilendirmez. Bu törenler hayatta olnlar tarafından kendilerini teselliye yönelik yapılan, birçoğunun kökeni tarih öncesi devirlere dayanan seramonilerdir. Bizi neden ilgilendirsin ki bunlar?

Sitelerde Paylaş

organ bağışı hiç konuşulmamış

Kurtulacağın varsa bile kurtarmazlar organlarını bağışlarsan.

Mesela bir trafik kazası veya başka acil durumdan hayati durumun kritik olarak yoğun bakıma çıksan,

Kan, doku analizlerini yaparlar,

Parayı veren birileri de varsa, sen öldün.

Organların paylaşılır.

Çünkü organ bağışında taze taze, sıcak sıcak nakledilmesi iyi.

Sitelerde Paylaş

Bizim belli bir kültürümüz var.

İyi kötü tartışılır. Ancak var.

Mesela ramazan ayındayız; Ateist olsanızda biz bu ayda yoksullara yardım geleneğimiz var. 50-100 neyse bir miktar ihityacı olan çevremizdeki insanlarla paylaşmalıyız.

Mesela ramazan pidesi, iftar, hatta önümüz bayram.

Bayramda genelde küskünler barışır. Arkadaş - akraba böyle kırgınlıklar varsa gidip barışın, bayramlaşın derim.

Sitelerde Paylaş

Hala bazı bölgelerde devam ediyor mu bilmiyorum ama eskiden cenaze töreni sırasında hoca millete sorardı:

- Namazını kılar mıydı?

- Evet!

- Orucunu tutar mıydı?

- Evet!

Hocanın öküzlüğü! Sanki "Hayır" deseler cenazeyi kaldırmayacak. Maaşlı memur ama işgüzarlık yapıyor, millete zorla yalan söyletiyor.

---

Ateist, dini tören istemediğini vasiyet etmiş olsa bile geride bıraktığı yakınları teistse; o vasiyet kolay kolay uygulanmaz.

Çünkü "Millete rezil oluruz. Akrabalara, komşulara ne deriz sonra?!" düşüncesi öne çıkar ve o vasiyet gözardı edilir bence.

Ancak tutarlı-kararlı bir ateist evladı olacak ki, diretip dini tören yaptırmasın.

---

Dini töreni reddedip de gömülmek yerine yakılmak isteyenler için ülkemizde Krematoryum olmamasının sebebi de yukarda bahsettiğim anlayışın ürünüdür.

Yoksa en azından büyük şehirlerde birer krematoryum kurmak büyük mesele değildir.

Ama "Biz müslüman ülkeyiz yahu, ne krematoryumu. Millet bunu kabul etmez. Buna bir izin verildi mi yakılmak isteyenler giderek çoğalır, önünü alamayız sonra."şeklindeki İslam anlayışsızlığı nedeniyle yaptırılmaz. Teist yerine İslam anlayışsızlığı dedim çünkü İtalya, Fransa, Yunanistan da teist ama onların krematoryumu var.

---

Mihri Belli'nin "Halkım gibi gömülmek istiyorum" sözü önemlidir.

Bildiğim bütün sol siyasetçiler ateist olmalarına rağmen dini töreni reddetmemişlerdir.

Ünlü yazar ve sanatçılar da öyle. Aziz nesin, Turan Dursun, Leyla Gencer vb.isimler istisna teşkil eder.

Bunun nedeni din-inanç farklılığının önemsenmemesi, ideolojisi içinde ateistliğinin pek önem arzetmemesi ve öncelikleri arasında din karşıtlığının yer almamasıdır.

Forumdaki ateistlerin bir kısmı bunu doğru bulmayabilir ve onları da ateist müslüman olmakla eleştirebilir. Ama bu korku değildir, isimlendirmek gerekirse siyasettir.

Uyum siyaseti!

Örneğin yakın akrabasının cenazesinde saf tutmak, dua edilirken el açmak, "Allah rahmet eylesin" demek bu uyum siyasetinin sonucudur ve gayet doğaldır.

Ayrıca zaten sadece düğünde ve cenazede biraraya gelebilen yakınlarına, akrabalarına aykırı tavır sergiledikten sonra bu konuda bir açıklama yapacak değildir.

O yüzden bazı dini ritüelleri bir kültür olarak kabullenmekte fayda vardır.

Sitelerde Paylaş

Şahsi yakınlarımın cenazeleri dahil hiç bir yerde saf tutup rol yapmadım, toplumun büyük bir kısmı rol yapıyor diye, yalan söyleyip takıyye yapıyor diye asla kanmadım, kananları her zeminde kınadım ve kınarım. Nasıl gömülmek istediklerine kanaat getirenleri elbette saygıyla karşılarım, günümüzde büyük bir çoğunluğun öldükten sonra teistler tarafından zorla teist ritüeller doğrultusunda defin edildiğini bilmekteyim, kişinin ateist olması onun isteği doğrultusunda defin edileceği anlamına gelmiyor malesef. İşgüzar akrabalar hemen bir hoca ve bir torba pamuk bularak yaşamdaki korkularını ve kaygılarını bertaraf etmekte ustadırlar, bu nedenle yaşamını ateist olarak yaşamış bir kişinin defininde teist ritüelin uygulanması ardında teist akrabaları aramak gerekir bence.

Senelerdir krematoryum izni almak için çalışan birisi ile tanışmıştım, harcadığı paranın ve zamanın haddi yok, ama karşısına çıkan bürokrasi karşısında yıllardır bir krematoryum açamamaktadır, tek amacı para kazanmak olan bu müslüman iş adamının karşısında devlet ve toplum yasakları çıkarılmaktadır. Benim araştırmalarım neticesinde en yakın krematoryum, Bulgaristan toprakları içerisindedir ve ben dahil bir kaç akrabam öldükten sonra o krematoryum'a nasıl ulaşırız diye planlar yapmaktayız ve müslüman akrabalarımız ise bizleri bir paket pamuk ile bir hoca'ya teslim etmekte ısrarlılar.

Müslümanlara göre evet ateistler dini törenle gömülmek zorunda bu ülkede,en azından bak ülen bu ateist bile ölürken dine imana geldi gibi yalan bir propaganda yapabilmek için bu sonu bekler. Kendi korkusunu saklamak için ateistin son isteklerini göz ardı edebilecek kadar korkak ve saldırgandır malesef...

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Genler hiç bir beşeri Lisanı bilmezler ne Arapça ne Aramice ne Latince nede Türkçe.Dolayısıyla Duaların niyazların yakarışların hiç bir etksi olmaz onlara.Yani Öldünmü Beşeriyetin biter.İster Dini törenle gömsünler,ister dini törensiz gömsünler ister yaksınlar Ölüm varsa artık sende yoksun.

Sitelerde Paylaş

ölüm diye birşey yokki, bilinç kapanacakmış yok olup gideceklermiş, hayatınızın deneyine hazırlanın 1 defaya mahsus yaşayacağınız bu deneyin deneğide deneyeni de siz olacaksınız. öldüğünüzü sandığınız zaman bakacaksınız ki yaşıyorsunuz ölüm diye birşeyin olmadığını anlayacaksınız. dünya denen yerkürede ölüm; et kemik ve kan dan oluşan maddi elbisemizden çıkıp yeni bir boyuta transfer olmamızdır. enerji ne zaman yok edilirse siizlerde o zaman ölürsünüz fakat enerji yok edilemediği için hayalleriniz suya düşecek ama sizler aslında ölümsüzsünüz.

Sitelerde Paylaş

ölüm diye birşey yokki, bilinç kapanacakmış yok olup gideceklermiş, hayatınızın deneyine hazırlanın 1 defaya mahsus yaşayacağınız bu deneyin deneğide deneyeni de siz olacaksınız. öldüğünüzü sandığınız zaman bakacaksınız ki yaşıyorsunuz ölüm diye birşeyin olmadığını anlayacaksınız. dünya denen yerkürede ölüm; et kemik ve kan dan oluşan maddi elbisemizden çıkıp yeni bir boyuta transfer olmamızdır. enerji ne zaman yok edilirse siizlerde o zaman ölürsünüz fakat enerji yok edilemediği için hayalleriniz suya düşecek ama sizler aslında ölümsüzsünüz.

Enerji yok olmaz ama dağılır.Sadece Homo sapienste değil Dünyada trilyarlarca canlı yaşadı :Ne oldu bunların ruhları?Ben söyleyim genlerle birlikte tabiatta dağıldı.Belki bir kısmıda virüs oldu?Ölümsüz olan sadece genlerdir.Bizler ise onların taşıyıcısı ölümlüleriz.Semavi Dinlerdeki ölme ve dirilme ise Ölmeden önce ölme ve Gönülde yeniden dirilip yaşama azmi kazanmadan başka bir şey değildir.

Sitelerde Paylaş

Enerji yok olmaz ama dağılır.Sadece Homo sapienste değil Dünyada trilyarlarca canlı yaşadı :Ne oldu bunların ruhları?Ben söyleyim genlerle birlikte tabiatta dağıldı.Belki bir kısmıda virüs oldu?Ölümsüz olan sadece genlerdir.Bizler ise onların taşıyıcısı ölümlüleriz.Semavi Dinlerdeki ölme ve dirilme ise Ölmeden önce ölme ve Gönülde yeniden dirilip yaşama azmi kazanmadan başka bir şey değildir.

ölme ve dirilme denen konu, öyle basit birşey değil, belirli ve kısıtlı bilgilerle insanların bir takım söylemleriyle aydınlatılacak konu hiç değildir. müslümanlar ölümün olmadığını bilirler nasıl dirilecek nasıl olacak nasıl yaşanacak vs hangi boyut kaçıncı kademe yada nasıl bir mekan olduğunu ise asla bilmeye muktedir değiller. bir çizim yaparak anlatılmak istense dahi anlatılamaz.

bilinen şudur ki, her canlı da bir enerji var hatta cansız olarak bilinen dağ, taş, heryer bir enerjidir. bu enerji yerküreyi kaplamış durumda, insanlar olsun hayvanlar olsun hepsinde bu enerji nasıl şekillenir ölüm denen durumdan sonra bilemiyorum ama yok olmayacağı kesindir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...