Jump to content

Ateistler İçin Hayatın Anlamı.

Recommended Posts

Ha bide Nisa 34 var....

Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah'ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da "gayb"ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün.Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür.

buna da söyleyecek bir şeyim yok...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 81
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ha bide Nisa 34 var....

Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah'ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da "gayb"ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün.Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür.

buna da söyleyecek bir şeyim yok...

benim de yok valla

Sitelerde Paylaş

1. Troposfer
  2. Stratosfer
  3. Mezosfer
  4. Termosfer
  5. Ekzosfer
  6. İyonosfer
  7. Magnetosfer

sanırım yanlış yazmadıysam 7 oldu ... Ek bir bilgide verelim..

Homosfer

Heterosfer

Egzosfer Bu üç katmanda kimyasal katmandır. (bunu açıklaması arkdaşın verdiği linkte var)

Yani ilköğretimdeki çocuklar bile 7 kat olduğunu biliyor (yada sizin deyişinizle aldatılıyor)

Yahudiler kalkıp bu bilginin onlardan çalındığını idda ediyorlar siz kalkıp yalanlıyorsunuz... Çok enteresan....

http://tr.wikipedia.org/wiki/Atmosferin_katmanları

Ne halt ettiğini bilmiyorum ama konuyu nerelere çektin! Öncelikle şunu söyleyim; sen ne yaptığını bilmeyen bir insansın, yukarıda saydığın atmosfer katmanlarının içinde ara katmanlarda

var( iyonosfer gibi).Hadi iyonosferi saydın ozonosferi niye saymadın? 7 olmuyormu o zaman :lol: ...

Atmosferin 5 tane ana kaymanı vardır (Troposfer,stratosfer,mezosfer,termosfer,eksozfer)

Ama istersen ara katmanlarla birlikte 11 tane bile yazılır,belki daha fazla.Bir taraflasınızdan zorla 7 çıkarmayın! Bak buda başka bir atmosfer katmanları;

1. Troposfer

2. Tropopoz

3. Stratosfer

4. Stratopoz

5. Mezosfer

6. Mezopoz

7. Termosfer

8. İyonosfer

9. Homosfer

10. Heterosfer

11. Egzosfer

Sitelerde Paylaş

müslümanken ateistlerin mutlu olmadıklarını sadece numara yaptıklarını her gece ızdırap dolu rüyalar gördüklerini filan düşünürdüm. fakat şimdi görüyorum ki müslümanken olduğumdan çok daha mutluyum. üstelik bu mutluluğum daha gerçekçi ve daha derinden.

Sitelerde Paylaş

Ne o? Şimdi de bina varsa bir yapan vardır argümanlarına mı giricen? :lol: Kıvırtkan müslüman!

:) yok hayır kesinlikle...

Orda uygunsuz bir şeyler yazmıştım. Mesajı silmek isdetim olmadı. Bende sadece onu yazıp öyle bıraktım..

iyonosfer oluşum bakımından ozonosferden farklı değil mi??? Yani Ekzosferin bir parçası olarak kabul edilmiyor mu?

Ara formları sayarsak 14-15 tane tutması lazım...

Ama yinede ayetin bunu mu örnek gösterdiğini Allah daha iyi bilir.

Sitelerde Paylaş

Hayatın anlamı hayattan ne anladığına ve nasıl baktığına bağlı.

İnsanların hayatlarına verdikleri anlamlar değişik.

O yüzden anlamlı ve anlamsız hayat kavramı görecelidir, nesnel değildir.

Bir gence göre hayatın anlamı beach clubda sabahlara kadar yiyip içip kızlarla gününü gün etmek olabilir, bir yaşlıya göre hayatın anlamı huzuru bulmak olur. Çocuk ise oyuncaklarının derdine düşer.

Bilim adamı üretmeyen, düşünmeyen insanın yaşamasının anlamı yok diye düşünebilir, bir sanatçı estetik hayatın amacıdır der. Kimisi ölmeden önce yapılacak 100 şey diye kitap çıkarır. Onları yapmasak boşa mı yaşadık oldu şimdi, değil.

Dini açıdan bakacak olursak, ateist veya dindar sonuçta doğup, büyüyüp, ölüyor. İkisinin de geçirdiği evreler aynı. Farklı olan düşünceler. Kimisi yok olup gideceğine inanıyor, o yüzden "geleceği düşünme, anı yaşa" diyor. Öbürü "nasılsa bu hayat yalan" deyip kendini geleceğe adamış, anı geçiştiriyor.

Benim için insanın hayatının anlamı kendi varlığını korumak ve medeniyetini geliştirmek. Neye inandığının ve ne düşündüğünün bir önemi yok. Benim ilgilendiğim şeyler bilim, teknoloji, sanat, spor, müzik, mimari, edebiyat, felsefe, ahlak ve bunların geliştirilmesi, insan yaşamının daha kaliteleştirilmesi.

Mutluluğun din ile alakası yoktur. Kimiler diyor: "din olmazsa insan mutlu olamaz.". Sormak lazım acaba dindar olan tüm İslam coğrafyası ne kadar mutlu ? Tanrı sevgisi, ibadet aşkı da bir yere kadar. İnsan karnını doyurmak istiyor, cinselliği yaşamak istiyor, eğlenmek istiyor. Bunları yapmayınca istediğin kadar nefis kontrol et de, sabır sevap de nafile. O insanlar özgür olamadıkları, düşündüklerini gerçekleştiremedikleri için mutsuzlar. Tabi bu düşünceleri ille de alkol,sex,para üçlüsü olarak düşünmemek lazım.

Bir insan dinsiz olup da düşünceleri engelleniyor, baskılanıyor olabilir. O halde de mutlu olamayacaktır.

O yüzden temel mutluluk etkeni olarak özgürlüğü görüyorum. Gerek dindar gerek ateist. Ancak bu özgürlüğün de başkalarınınkinin başladığı yerde bitmesi gerektiği düşünülerek.

tarihinde PoLLaT tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yaşamın anlamı ölümdür arkadaşlar..

Yaşamın genel olarak başka bir anlamı yoktur.

Kişi kendi yaşamına ölüm dışında bir anlam verebilir. Hepsi o kadar.

Ölümsüz bir yaşam düşünülemez ve anlamlandırılamaz.

Ayrıca ölümsüz yaşam değersizdir.

Müslümanların cennette hurilerle sonsuza kadar yaşaması ne kadar anlamlı ve değerli ise, ölümsüz yaşam da o kadar değerli ve anlamlıdır.

Yaşama değer katan tek olgu onun anti-tezi olan ölümdür...

Sitelerde Paylaş

bu dünyaya önem verse idi yaradan sizi salise yaşatmazdı..

ben bunun tam tersini düşünüyorum hayat sizler için önemsiz,intihar edenler hep ateisttir yada din boşluğunda bocalayan,nurlarda geçer ki mümin için dünya eğlenip Rabbini bulup göreceği güzergahtır,bizler sadece meselelere çok fazla takılmıyoruz çünkü bi iş gören var işlerin hepsi O^'na döner ayetine iman etmişiz,gidin bi bakın psikologlara dini zayıf imansızlardan geçilmiyor..üzücü ama gerçek bu..

Sitelerde Paylaş

Mechule desteksiz sallayip kendini aldatmaya calismis...

Intihar istatistiklerinde maalesef tam tersi sonuclar bulunmakta.Fakat konuyu intihara baglayip ateist/teist ayrimi yapilmasi saglikli bir düsünce degil diye düsünüyorum.

Sitelerde Paylaş

bu dünyaya önem verse idi yaradan sizi salise yaşatmazdı..

ben bunun tam tersini düşünüyorum hayat sizler için önemsiz,intihar edenler hep ateisttir yada din boşluğunda bocalayan,nurlarda geçer ki mümin için dünya eğlenip Rabbini bulup göreceği güzergahtır,bizler sadece meselelere çok fazla takılmıyoruz çünkü bi iş gören var işlerin hepsi O^'na döner ayetine iman etmişiz,gidin bi bakın psikologlara dini zayıf imansızlardan geçilmiyor..üzücü ama gerçek bu..

Konuştu bal kabağı :)

Sitelerde Paylaş

desteksiz ,desteğim psikoloj kliniklerinde sayın cigi(: inançsız yada inancı zayıf olan bu noktalarda çelimsiz gelişememiş oluyor,sorunlara karşı gardıda keza öyle,kalpler O'nu anmakla mutmain olur çünkü ne mal ne para ne evlat..mutmainsiz tatminsiz bi kalp ise herzaman başa beladır,hep bi doyumsuzluk hep yeni arayışlara sürükler,hayatın anlamını buraya niçin geldiğini bilen ve nereye gideceğini bilen mi bilir yoksa başıboş tesadüf eseri gelip yok olacak kişimi,yapmayın lütfen gerçekçi olun

bal kabağını beğendi mechule(:

tarihinde mechule_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

,hayatın anlamını buraya niçin geldiğini bilen ve nereye gideceğini bilen mi bilir yoksa başıboş tesadüf eseri gelip yok olacak kişimi,yapmayın lütfen gerçekçi olun

Hayatın doğal anlamı şudur ;

Dünyaya gel > büyü > eş bul > çocuk yap > çocuğu kendi kendine yetebilecek erişkinliğe gelinceye kadar büyüt > zamanın gelince öl , fazla kalabalık yapma .

Hayatın başka bir anlamı varsa bu anlam küçük bir çocuğun en sevdiği oyuncağına verdiği anlamdan daha farksız değildir . Anladın mı mechule hanım ?

Sitelerde Paylaş

everest benim savıma tecrübeyle sabitlemiş oldun,teşekkürler.

hayır böyle değil işte,hayat bu değil bukadar değil,bukadar basit değil,sen gönderildin ! sen uygun görüldün,bu dünyaya uygun donatıldın,bi sebebi var! seni var etmişse bi sebebi var!

dünyada Onu bulmak..o ummanlara dalmak,seni öyle değerli kılacakki çünkü en değerli olan ruhundan üflemiş..

Sitelerde Paylaş

hayır böyle değil işte,hayat bu değil bukadar değil,bukadar basit değil,sen gönderildin ! sen uygun görüldün,bu dünyaya uygun donatıldın,bi sebebi var! seni var etmişse bi sebebi var!

dünyada Onu bulmak..o ummanlara dalmak,seni öyle değerli kılacakki çünkü en değerli olan ruhundan üflemiş..

Daha bulamadik,dünya da onu bulmak, ya123456789123456789 isik yili uzaktaysa nasil gedip bulacagiz...

Sitelerde Paylaş

Doğal anlam diyorum bak dikkat et . Hemen atlıyosun . Senin sosyal anlamını yani kişisel olarak hayata yüklediğin anlam sana kalmış . Ona birşey diyemem . Ama doğal anlam ortaktır . Kimse onu inkar edemez . Çünkü tüm canlılar bu anlam üzerine ortya çıkmışlardır .

Bazıları da bu anlamı yetersiz bulur ve farklı farklı anlamlar yüklemeye çalışır . Aynen bir çocuğun en sevdiği oyuncağına yüklediği anlam gibi :)

Yani farklı anlamlar yüklememiz normal . Senin anlamında odur o da normal . Ama üreyip çoğalamayan bir canlı göster bana . Aksi halde doğal anlamı çürütemezsin .

Sitelerde Paylaş

Meçhule yaşama anlam verirken İslam'ın sapkınlığını dile getiriyor.

Kendi sapkınlığını değil..

Kendisinin sapkın olup olmadığını bilmiyoruz. Aslında bu durum bütün Müslümanlar için geçerli.

Yaşama anlam verenler onlar değil. Onların benimsediği İslam yaşama onlar adına bir anlam veriyor.

Yaşama anlam verirken bir dogmaya güvenirseniz, onu istediğiniz gibi anlamlandıramazsınız.

O dogmanın yaşama verdiği anlam ne ise onunla yetinmek zorundasınız. O anlam size ait olmaz.

Bu nedenden Müslümanların yaşama verdiği anlak kendilerine ait değildir. İslam'a aittir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...