Jump to content

Ateistler İçin Hayatın Anlamı.

Recommended Posts

bLonst,

Arkadasim sen once kendi ic muhasebeni iyi yap. Artik bir psikiyatriste mi gidersin naparsin bilmem.

Burda sucluluk psikolojinle bizi oyalama. Kendine ateist te desen benim icin sadece adi serefsiz bir hirsizsin.

Cek git...

Bana sorulursa, bu edepsizce itiraflarin senin uyeliginin sonlandirilmasi icin yeterli.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 81
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dindar insanlar sürekli hayatın anlamsız olduğunu söylerler,hayat onlara göre boştur ve asıl önemli olan öldükten sonra yaşanacak sonsuz yaşamdır.

Bu yüzden dindarlardan sık sık duyarsınız; "dünya işlerine çok daldın ahireti unuttun" hatta daha da ileriye gidip inzivaya çekilenleri bile var...

Dindarlar dünya hayatını anlamsız bulur demek yanlış, orada kastettikleri sonlu bir hayatın değersizliği vs olabilir ama aslında sonsuz dediğin ölümden sonraki hayatlarını şekillendiren bu dünyadaki yaşamları olduğuna göre hepimizden daha çok anlamlı ve önemlidir onlar için...

Fakat ateistler için durum tam tersi ; hayat tamamen değerli olup dolu dolu yaşanmalıdır...

Ateistler için böyle bir genelleme yapılamaz, aşağıdaki gibi düşünebilir mesela..

Bizim için sevgi, bu hayatta anlamlıdır,bunun bilincinde olup ona göre yaşamımızı devam ettiririz, bu hayattan başka bize verilecek başka hayatımızın olmadığını biliriz..

Sevgi dediğin şey genlerin kopyalanması için beyinde salgılanan hormonlarca uydurulmuş bir yanılsamadır, tüm hayatının bir yanılsamadan ibaret olduğunun bilincinde olan bir ateist, böyle anlamsız bir hayatı dolu dolu yaşamayı neden amaç edinsin?

Özet olarak ateistlerin mutsuz olması için ben bir sebep göremiyorum ,ayrıca inançlıların hayatlarının ateistlerden daha anlamlı olduğunuda sanmıyorum!

İnançlıların hayatı sana göre ateistlerinkinden daha anlamlı olmayabilir ama hiç olmazsa onlar bunun bilincinde olmadığı için kendi içlerinde gayet tutarlı bir amaç için çaba sarfediyorlar..

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dostum sen gerçekten beni ateist taklidi yapan müslümanlardan sanıyorsun belli ama ben sana doğruları söylüyorum. Yalan mı söyleyeyim. Kredi kartından milyarı dolandırdım. Paraya falan ihtiyacım yok. Bak yakalanmadım hala. Neden? Laptopu kırıp atıyoruz. İnanmıyorsan bu işin inceliklerini de söyliyim :) Ama müslümanken yapmıyordum işte.

Herkes bu arkadaşa çok kızmış ama bence ateizm adına gayet mantıklı bir hayat yaşıyor, hiçbir şekilde yakalanmayacağına emin olduğu bir durumda hırsızlık yapmaması için hiçbir mantıklı gerekçesi yok, vicdan dediğimiz uydurulmuş duyguları neden önemsesin ki kendi çıkarına işlemiyorsa?!

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayat dolu dolu yaşanınca nolucak peki ?

Sevgi anlamlıdır diyorsun da neden seviyorsun birini ?

Başka hayat yok demişsin. Nerden biliyorsun ? Şimdi nasıl olduysan belki aynı şekil, şuan bulunduğun odada olucaksın belki ?

vs vs uzatılır.

Yani beni anlamışsındır umarım. Yaptıklarının hiç bir anlamı yoksa neden yapıyorsun ? Bilim ilerliyince nolacak ki ?

Ben mi kötü düşünceliyim ne :)

Sen kötü düşünceli falan değilsin.

Sen kötüsün kardeşim.

Burada yazmanın nedeni de bir tür günah çıkartmak.

Suçluluk hislerin kabarıyor ve senin gibi düşünenlerle karşılaşacağını umut ediyorsun.

Şimdiye kadar sana kimse sempati göstermedi.

Demek ki burası sana göre bir yer değil..

İnanç bazında ne olduğunun hiç önemi yok. Karakter bazında sen bir psikopatsın.

Sitelerde Paylaş

Bilhassa bati toplumunda birey olarak yetistirilen ve birey bilincini alamamis nesil, genelde nihilizm hiclemesi ve anarsizm temelinde bireyci akilciliga sapmakta ve hic bir deger tasimadigindan da dusunce ve davranis olarak insanlikdisi hareket etmekte ve sadece kendi egosal tatmini temelinde baskalarini kullanmakta ve bunu da mubah saymaktadir.

Bunlarin cetelesip her turlu anarsizme ve topluma ve bireylerine her turlu zarar veren eylemlerine her zaman sahit oluyoruz.

Henuz birey yetistiremeyen toplumumuz nihilizmin bu aktif anarsizminden uzaktir, fakat; toplum icinde birin one cikarilmasi, cizgi kahramanlara ozentiler ve "benim oglum/kizim sinifin en caliskani/iyisi olacak" temelli ebeveynlerin cocuklarini yaristirmasi ve heryerde ve her konuda birinci olma modasi, Turkiye'de 70'ler le baslar.

Ama, bu bir birey bilinci de degildir, bireysellik te degildir. Sadece ebeveynlerin ve evlatlarinin kendi kisiligini ve kimligini bir yerde aile icinde degilde, mahallede kahvede, okulda v.s. kanitlamacabasidir.

Eger her turlu etik degerlerin toplumun kisilerini anarsizmden onleyici yonlendirim ve yaptirimi varsa ve bu inanca dayaniyorsa, bu inanctan dusmek kisiyi ya pasif, bananeci,ya da aktif ve saldirgan yapar.

O yuzden ben bir kisinin bilincsiz inancsizliga dusecegine; bilincli olarak dusmesini ve bilincsizse de inancini korumasini yeglerim.

Sitelerde Paylaş

Dindarlar dünya hayatını anlamsız bulur demek yanlış, orada kastettikleri sonlu bir hayatın değersizliği vs olabilir ama aslında sonsuz dediğin ölümden sonraki hayatlarını şekillendiren bu dünyadaki yaşamları olduğuna göre hepimizden daha çok anlamlı ve önemlidir onlar için...

Dindarların ne kastettikleri gayet ortada;onlar için anlamlı olan öldükten sonra gidecekleri sonsuz cennet...Sen onların böyle düşünmesi gerektiğini düşünmüşsün!

Ateistler için böyle bir genelleme yapılamaz, aşağıdaki gibi düşünebilir mesela..

Ben ateistler için genelleme yapamaz isem sende dindarlar için genelleme yapamassın o zaman! Bak yukarıdaki cümlene ne demişsin;"sonraki hayatlarını şekillendiren bu dünyadaki yaşamları olduğuna göre hepimizden daha çok anlamlı ve önemlidir onlar için"

Sitelerde Paylaş

Balığın karnında yaşayan,parmaklarından su fışkıran,bakire kadından doğan gibi peygamberlere,6 günde dünyayı,topraktanda insanı yaratn bir tanrıya inanmadığımdan ötürü benim hayatımın anlamsız,bunlara inananların hayatının anlamlı olduğunu düşünen varsa beyinlerine virüs girmiş demektir,gitsin temizletsin...

Sitelerde Paylaş

Herkes bu arkadaşa çok kızmış ama bence ateizm adına gayet mantıklı bir hayat yaşıyor, hiçbir şekilde yakalanmayacağına emin olduğu bir durumda hırsızlık yapmaması için hiçbir mantıklı gerekçesi yok, vicdan dediğimiz uydurulmuş duyguları neden önemsesin ki kendi çıkarına işlemiyorsa?!

Biz diyoruz bu adam yapacağı pisliği vicdanen rahatça yapabilmek için kendini ateist olduğuna inandırmaya çalışıyor ;sende yok diyorsun ateistler adına gayet mantıklı...Bak bakalım bu adam ateistmiymiş? Ateist olabilmek kolaymı?

Adiliklerine kılıf bulma adına ateist geçinmek kolay ama!!!

[b]Aslında ben ateist değilim ama ateist gibi yaşıyorum. Kendimi geliştirmek için falan da uğraşmam.

Bence sen beni anlamak istemiyorsun. Müslümanlığı bıraktım. Böyle oldum. Yalan yok. Ama müslüman değilim. Benim dedim bu sana.[/b]

Sitelerde Paylaş

Sen kötü düşünceli falan değilsin.

Sen kötüsün kardeşim.

Burada yazmanın nedeni de bir tür günah çıkartmak.

Suçluluk hislerin kabarıyor ve senin gibi düşünenlerle karşılaşacağını umut ediyorsun.

Şimdiye kadar sana kimse sempati göstermedi.

Demek ki burası sana göre bir yer değil..

İnanç bazında ne olduğunun hiç önemi yok. Karakter bazında sen bir psikopatsın.

Suçluluk duygum falan kabarmıyor hacı. Ha arada sırada bazen ufak tefek şeyler olabiliyor. Ama ben bunları önemsemiyorum. Neden? Çünki insanım. Bunun hormonlardan olduğunu bildiğim için takmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Biz diyoruz bu adam yapacağı pisliği vicdanen rahatça yapabilmek için kendini ateist olduğuna inandırmaya çalışıyor ;sende yok diyorsun ateistler adına gayet mantıklı...Bak bakalım bu adam ateistmiymiş? Ateist olabilmek kolaymı?

Adiliklerine kılıf bulma adına ateist geçinmek kolay ama!!!

Sen ne diyorsun ki ? Benim ateistten farkım yok. Anca lafta diyorum. Bizleri birşeyin yarattığını düşünüyorum ama kesin olarak emin değilim. Şüphelerim var tabiki. O yüzden fazla kasma.

Sitelerde Paylaş

bLonst isimli arkadaş gerçekten psikopat.

Empatiyi bilinçli olarak yoketme veya empatinin olmaması durumuna sahip.

Yine aynı şekilde sizle bahse girerim ki, hiç yakalanmayacağını bilse insan öldürebilir.

O öldürdüğü adamın cesedini yoketmek için de rahatça hiçbir şey olmamış gibi doğrar.

Bir psikopati durumuyla karşı karşıyayız.

Bu kişinin derhal yazdıklarıyla beraber yokedilmesi gerekiyor buradan.

Çünkü burada bulunduğu süre zarfında adı Psikopat değil Ateist olarak geçiyor ve Müslüman değilim gibi ifadeler kullanıyor.

Bunlar zarar veriyor foruma.

Sitelerde Paylaş

Yahu ne müslümanı ? Benim ateistlerden tek farkım emin olmamak. Yani tekrarlıyorum bizleri birşey yaratmış olabilir ama dinlere inanmıyorum.

Evet dediklerine gelince..

Yakalanmayacagımı bilsem öldürürüm ne var bunda :D

Bir kere bayıltırım güzelce jelatine geçiririm. sonra arabayla dağa giderim orda köpeklere yediririm ceset mesette kalmaz sonra köpekleri etrafı yıkarsın :)

Ama bunlar tavsiye olarak algılanmasın ki etrafta o yakalanıyor bu yakalanıyor. Bunlar sizi korkutmak için. Rahat olduğum için birşey olmaz.

Sitelerde Paylaş

Özet olarak ateistlerin mutsuz olması için ben bir sebep göremiyorum ,ayrıca inançlıların hayatlarının ateistlerden daha anlamlı olduğunuda sanmıyorum!

Bunun tam tersini savunan varsa buyursun yazsın!

Benimle aynı doğrultuda düşünceleri olan arkadaşlar düşüncelerini paylaşırlarsa sevinirim...

Öncelikle bir düzeltme; Dindarlar için hayatın kesinlikle çok büyük anlamı vardır. Sadece ahiret için çalışılmaz. Nitekim Hz.Muhammed (Allah beni yanıltmasın) “Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahirete çalış.” demiştir. Sadece geçici dünya hayatını ahiretle değiştirmiyoruz.

Aslınca mutsuz olması için çok büyük bir sebeb var...

İnancınız ne olursa olsun "Her Nefis Ölümü Tadacaktır" bilincinin farkındayız.

* Bir insan kaç yıl yaşabilir.

* Mesela siz kaç yaşındasınız.

* Dönüp baktığınızda geçen yıllar ne kadar hızlı geçmiş...

* Kaç yıl daha yaşayacağınızı tahmin ediyorsunuz.

vs vs vs..

İşte bu soruların cevapları öldükten sonra yok olacağını zanneden ateistin mutsuz olması için yeterlidir... (Şunun şurasında yaş .... ne kaldı ki yok olmaya ..:))) )

Sitelerde Paylaş

Balığın karnında yaşayan,parmaklarından su fışkıran,bakire kadından doğan gibi peygamberlere,6 günde dünyayı,topraktanda insanı yaratn bir tanrıya inanmadığımdan ötürü benim hayatımın anlamsız,bunlara inananların hayatının anlamlı olduğunu düşünen varsa beyinlerine virüs girmiş demektir,gitsin temizletsin...

Sanırım mucize dediğimiz olaylara kafa takmıssınız...

Öncelikle mücizeler kesinlikle bilimin açıklayamadığı metafizik olayları değil. Mucize dediğimiz olgu olayların tam zamanında olmasıdır.

Ör. Hz.Musa-nın denizi yarması kesinlikle imkansız bir olay değil. Nitekim bilim adamları olayın gerçekleştiği yerde uygun hava şartlarında (çok düşük bir olasılık ta olsa) denizin ikiye ayrılabileceğini söylüyorlar.

Hz. Yunus-un balığın karnında yaşaması ise 1891 de ingiltere de balina avı sırasında bir balıkçı balina tarafından yutuluyor. Bir kaç gün sonrada balina ölü bulunuyor ve adamı canlı çıkarıyorlar. Ve bu adam Peygamber değil..

Hz. Meryem-in gebe olmasıda (doğrusunu kesinlikle Allah biliyor) (tamamen benim düşüncem) kadınlarn enjeksion bölgelerinde spermin görevini yapabilen hücreler bulunmuş. yani bir şekilde belki ... (hatta bu hücre haberi lezbiyenleri çok sevindirmişti)

Parmaktan şu fışkırtma meselesini bilmiyorum...

Ama şu bir gerçektirki biz müslümanlar kendi dinimiz hakkında efsaneleri çok sevmisizdir. Çuğuda asılsızdır....

Sitelerde Paylaş

YAŞAMIN ANLAMI

Yaşamda anlam arayan tek canlı türü, doğal olarak, yalnız insanlardır.

İnsanların yaşamda anlam araması, yaşamda bir anlamın olmasını gerektirmezse de, aranan anlamların, arayanların bir çoğu tarafından bulunması, böyle bir anlam olmasa bile, en azından olmasının istendiğine işaret etmektedir.

Ama yine de bir ateist olarak düşünüyorum ki, yaşamın belli bir anlamı olamaz ve olmamalıdır.

Çünkü yaşam istem dışı süreçler dizisidir. Bu tür süreçlerde anlam aranmamalıdır.

Ayın, yıldızların ve güneşin anlamı ne ise, yaşamın anlamı da o dur.

Doğada yaşam, bir amaca hizmet etmek üzere kasten yaratılmamıştır.

Fizik yasalarını tatmin etmek üzere bir araya gelen bazı cansız atom ve moleküller, ilk canlı hücrenin ortaya çıkması ile sonlanan olağanüstü bir süreçin başlangıcından sorumludurlar.

Yaşam, Allah, ya da başka bir yaratıcı tarafından, bilerek, düşünülerek ve planlanarak tasarımlanmamıştır.

Dolayısıyla yaşam, spesifik bir anlamdan veya anlamlardan yoksun olmalıdır.

Canlılar dahil, evrende gözlemlenen her varlığın Allah tarafından yaratıldığını öne süren dinler, evrene ve yaşama bir amaç vererek, yaşamda anlamı aramakta ve her seferinde bulmaktadırlar. Tanrı'nın emirlerini insanlara ileten, onların yaşamına kendilerine göre bir düzen getiren dinlerin görevlerinden biri, insan yaşamına anlam vermektir. İnsanların dine olan bağlılığı dinler tarafından mükafatlandırılır ve yaşamları anlamlandırılır. İnsanların ruhsallığını sömüren dinler, onlara ölümsüzlük vadeder belki ama, karşılığında da sadakat bekler. İç dünyasının zenginleştiğine inanan kişi için yaşam, sonu yok olmakla bitmeyeceği gibi, belli bir anlam da kazanır.

Ama nedir bu anlam? Tanımlanabilir mi? Herkes için aynı anlam mı söz konusudur?

Yoksa, farklı anlamları mı vardir, yaşamın?

Aynı anlam farklı insanlar tarafından değişik şekillerde algılanabilir mi?

Ateistler için yasamın farklı bir anlamı olabilir mi?

Doğa için yaşamın tek bir anlamı varsa, o;

"Canlıların ölümcüllüğü, yaşamın ise, ölümsüzlüğüdür". Dünyada yaşayan her canlı ölecek, ancak yaşam, ne pahasına olursa olsun, sürecektir.

Dinlere göre ise;

"Yaşam ölümcül, insan yasamı ise ölümsüzdür". Bu dünyada her türlü canlı için yaşam bitecek ama, insanların ölümsüzlüğü sonsuza dek sürecektir.

Bu iki anlam arasında çelişki vardır. İkisi birden doğru olamaz. Doğrunun ya ikisinin de dışında olması, ya da bunlardan yalniz birinin gerçeği temsil ediyor olması gerekmektedir.

Ne ve hangisi?

İslam'a ve Hristiyanlığa göre yaşam, sonsuza kadar sürecektir. Ölerek İslam'dan ve Hristiyanlık'tan kurtulmaya olanak yoktur. Allah bizlere sonsuza kadar eziyet çekmekle tehdit eden dinlere inanmaktan ve onların emirlerini harfiyen yerine getirmekten başka seçenek vermemistir.

Bana göre, yaşamin herkes tarafından kabul edilebilir evrensel bir anlamı olamaz.

Çünkü insanlık ona spesifik anlamlar verecek ortak değerlerden yoksundur.

Temel inanış felsefeleri tümüyle farklı olan dinlerin yaşama verdikleri anlamlar farklıdır.

Aslında dinler yaşamdan çok ölüme anlam vermeye çalışan kurumlardır.

Öte dünyadaki yaşamı simgeleyen Cennet ve Cehennem kavramları, bütün dinlerin paylaştiği bir ortak değerdir.

Evet, yaşamın bir anlamı yoktur. Ama sadece başlangıcının...

Başka bir deyişle yaşam, belli bir anlamla birlikte gelmemektedir.

Yaşam eğer böyle bir anlamla birlikte geliyor olsaydi, ona o anlamı verenler bizler olmayacaktık..

Bizim yerimize dinler ve Tanrı gibi dış güçler olacaktı.

Dinlerin yaşamın anlamını ne kadar farklı bir şekilde yorumladığı anımsanırsa, evrensel insan yasamının böyle güçler tarafından yeterince anlamlandırılamayacağı, daha doğrusu, anlamlandırılmaması gerektiği gerçeği, ortaya çıkmaktadır.

Bu durumda görüldügü üzere, yaşamın başlangıcının, doğanın verdiği anlam dışında, hiç bir anlamı olmamalıdır.

Doğa yaşama yalnız bir anlam verdiği ve o, "canlılar ölümcül, yaşam ise ölümsüz" olduğu için, yaşamin "başlangıcının" insanlar için hiç bir anlamı olmamasi gerektiği sonucuna varabiliriz.

Peki öyleyse; "başlangıçtan ölüme kadar süren bölümünün ve sonunun" da mı bir anlamı yoktur, yaşamın?

Herşeyden önce, yaşamın anlamsız bir başlangıcının olması, onun bütün esprisi ve gerçek anlamıdır.

Başlangıçta bir anlamla gelmiş olsaydı yaşam, ona biz istediğimiz anlamı veremeyebilirdik.

Yaşamı boş bir kaset teyp olarak düşünebiliriz.

Belli bir erişgin yaşa ulaşmayı başaran hemen herkes, birlikte doğduğu boş kaseti istediği ve sevdiği müzikle doldurabilir.

Bu yaşama kendine göre bir anlam vermek demektir.

Herhangi birinin bu firsatları kullanamaması, yaşamın onun için tümüyle anlamsız kalması ile sonlanacaktır.

Dinler o kaseti dine ve Tanr'ya inananlar adına doldurmakta ve inananların yaşamına kendilerine göre bir anlam vermektedirler.

Yaşama anlam vermek, “onu tüm insansal yetileri kullanarak özgür, kaygısız ve dolu dolu yaşamak” demektir. Bu da ancak, bir dogmaya ömür adayarak değil, ateizmle sağlanır.

Yaşamın ne olduğunu araştırırsanız, anlamının da tümüyle materyelistik olması gerektiğini görürsünüz.

Canlı yaratıklar madde ve enerjinin devinimi sırasında açığa çıkmışlarıdr.

Canlıların evrim denen devinimleri, insan denen akıllı hayvanın bilince kavuşması ile sonlanmıştır.

Ve o insan Allah'ı keşfetmiştir..

Allah insanın kendi yaşamına verdiği anlamı üstlenen bir güçtür.

İnsan kendi yaşamına bir anlam verebilmek için önce böyle bir gücü yaratmıştır.

Aslında keşfedilen insanın da bir parçası olduğu, başlangıcı ve sonu olmayan ve tarif edilemeyecek kadar ekzotik, Allah kavramından çok daha görkemli, sürekli olarak şekilden şekle girebilen sonsuz bir enerjidir.

Yaşamın anlamı işte o enerjide saklıdır.

O enerji bilgi şeklinde birikmiş ve sonunda canlıların ortaya çıkacağı bir sofistikasyon kazanmıştır.

Bilgiye dönüştükten sonra onu okuyabilen ve kullanabilen her yaratık için yaşamın anlamı o enerjide saklıdır..

Yaşayan her canlı aynı enerjinin bilgiye dönüşmesinden ortaya çıkmıştır.

Her canlı için yaşamın kendine göre bir anlamı vardır..

Çünkü o anlam canlının genlerine yalnız kendisinin okuyabileceği bir bilgi olarak işlenmiştir..

Sitelerde Paylaş

YAŞAMIN ANLAMI

Yaşamda anlam arayan tek canlı türü, doğal olarak, yalnız insanlardır.

Ama yine de bir ateist olarak düşünüyorum ki, yaşamın belli bir anlamı olamaz ve olmamalıdır.

Çünkü yaşam istem dışı süreçler dizisidir. Bu tür süreçlerde anlam aranmamalıdır.

Ayın, yıldızların ve güneşin anlamı ne ise, yaşamın anlamı da o dur.

Dolayısıyla yaşam, spesifik bir anlamdan veya anlamlardan yoksun olmalıdır.

Bana göre, yaşamin herkes tarafından kabul edilebilir evrensel bir anlamı olamaz.

Evet, yaşamın bir anlamı yoktur. Ama sadece başlangıcının...

Peki öyleyse; "başlangıçtan ölüme kadar süren bölümünün ve sonunun" da mı bir anlamı yoktur, yaşamın?

Herşeyden önce, yaşamın anlamsız bir başlangıcının olması, onun bütün esprisi ve gerçek anlamıdır.

Yaşama anlam vermek, onu tüm insansal yetileri kullanarak özgür, kaygısız ve dolu dolu yaşamak demektir. Bu da ancak, bir dogmaya ömür adayarak değil, ateizmle sağlanır.

Her canlı için yaşamın kendine göre bir anlamı vardır..

Çünkü o anlam canlının genlerine yalnız kendisinin okuyabileceği bir bilgi olarak işlenmiştir..

Sevgili hacı

Yaşamın anlamı yoktur ile başlayıp,

Yaşama anlam veren yalnız insanlardır.

Herkesin kabul edebileceği evrensel bir anlamı olamaz. ile devam eden,

Amaaa yalnız başlangıcının şeklinde hafifçe çark eden,

Sonra bu anlamsız başlangıca bir anlam yükleyerek anlamlandıran

Bu anlamsız başlangıcın İçini dolu dolu yaşamak ile doldurara yaşamın anlamını taçlandıran

Ve sonunda bütün canlılar için "kendine göre de olsa" anlam kazandıran

iletisinden çok yararlandık.

Tabi yalnız iletileri eleştirmek yetmez. Ben ne düşünüyorum.

Başka başlıklarda sık sık tekrarlarım.

Evrende ANLAM diye bir şey varsa, DEĞER diye bir şey varsa, bu yaşamın ta kendisidir. Yaşamın ta kendisinde saklıdır. Evrenden yaşamı çekip alırsanız. Evrende anlam ve değer kalmaz. Evrene ANLAM ve DEĞER'i canlılık ve yaşam kazandırmıştır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Yasamin anlami, yasamak ve yasatmaktir. Yani dogumdan itibaren verilen her turlu veri, deger tabu ugruna yasami harcamak, ya da yasami teslim etmek degil; aksine bu verilerin kontrolunu yasama vererek yasamaktir.

Eger bu her turlu etik, metafizik ideolojik, inancsal veriler, tabular, degerler v.s. kisiyi yasatiyorsa, o yasamak degil; baskalarinin yasami yasatmasidir.

Socrates ne demis "unexamined life is not worth living", "tetkik edilmemis, arastirilmamis, incelenmemis, sorgulanmamis v.s. yasam, yasamaya degmez"

Bu da ancak kisinin kendisine verilerek onerilen yasam yol ve yonteminin kendince sorgulanmasi, irdelenmesi ve en onemlisi kontrolu temelinde gecerlidir.

Yoksa yasayan biz degil; bizi yasatan bize verilen, her turlu degerler, veriler ve tabular olur ve onlar icin yasar ve hatta yasamimizi feda ederiz.

Din bosuna yasamin onune yasam sonrasini ve olumu koymuyor. Boylece senin yasamini senin elinden alip, sana verdigi dini yonlendirim ve yaptirimlarla harcatiyor ve kontrol ediyor.

Boylece sen sadece teslim olarak kendi varliginin bile algisina bilincine ve farkina varamiyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...