Jump to content

Göklerle Yer Kaç Günde Yaratıldı?

Recommended Posts

Hak Taâlâ, âlemin tamamını bir anda yaratmaya kâdirken altı günde yaratması, yani pazar gününden başlayıp âlemde bulunanları cuma gününde tamam eylemesi, kullarına her işte sabır ve ihtiyatı öğretmek ve anlatmak içindir. Nitekim buyurmuşlardır ki: "And olsun ki gökleri, yeri ve ikisinin arasında bulunanları altı günde yarattık ve biz bir yorgunluk da duymadık." (51/38)

Sayin Kirec, sana bu lafina bilimsel olarak uzun uzun yanitlar vermek isterdim ama goruyorum ki sen bunu anlayacak kapasitede degilsin. Sonucta akillilar kanitlari oldugu halde surekli sorustururken, aptallar sacma sapan yazilmis bir kitabi dayanak gostererek kustahca kendinden emindir. Sana bu kadar fanatikliginin, gozunun kor olusunu sadece dunya yaratilisi ile olmasa bile belki beyninde ufak bir isik yaratmasi istemiyle Epicuros'un bir sozuyle yanitlayacagim. Saygilar..

Tanri seytani durdurmak istiyor fakat basaramiyor mu?Oyleyse o herseye kadir degildir. Yapabiliyor fakat yapmayi istemiyor mu? Oyleyse o kotu niyetlidir. Hem gucu yetiyor hem de iyiligi mi istiyor? Oyleyse seytani nicin cagiriyor? Hem gucu yetmiyor hem de kotu niyetlimi? O zaman onu neden tanri olarak cagiriyorsun?

tarihinde Mikanos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 120
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Pes yani hala hassas denge diyorsun. Tutulma oranı sürekli değişiyor zaten ve ayrıca mesafeler uzak olduğu için oran fazla değişmez. Dünyadan algıladığın şekilde düşünüyorsun halen.

Okumamışsın galiba yazdığımı. Senden de bu beklenir tabi ki.

Dünya güneşe milyonlarca kilometre yaklaşıp uzaklaşıyor. En yakın olduğunda 147 milyon kilometre en uzak olduğunda ise 152 milyon kilometredir. En yakın olduğu zaman şubat ayıdır. Tabi kuzey yarımkürede olduğumuz için.

Yani dünya güneşe 5 milyon kilometre yaklaşıp uzaklaşıyor.

Bu yaklaşık uzaklaşma sırasında yaklaşık 23.7 derecelik bir açı farkı oluşuyor.

Yani dünyanın eğikliği -+ 23.7 derece değişiyor.

Bir gün mars gibi sularını kaybedecek yaşam bitecek. Başka bir güneş sisteminde ya da başka bir galakside milyarlarca gezegende yaşayan olası birileri de kendilerinin özel olduklarını düşünecekler.

Sen yahudilerin masallarından araklanmış hikayelerde bilimsel gerçek bulmaya çalışanların hesaplarıyla kafanı karıştırmaya devam et.

Öğretmenin masasındaki küreye bakıp öğrendin galiba bunları.

ermanevren, ilk öğretim bilgilerini birbirimize tekrar tekrar yazmayalım, ne demek istediğim ortada. 5 milyon kilometre yaklaşmasa da 6 milyon kilometre yaklaşsa ne olur? 23.7 değil de 40 derece eğik olsa ne olur?

masal dediğin şey sadece sizin zannınız. "keşke bunlar masal olsaydı" tarzında içten isyanınızın tezahürü. Araklanmış hikaye iftirası, forumdan gördüğüm kadarıyla haci isimli zatın öne sürdüğü bir görüş. orijinal fikirlerini kendin oluşturmalısın, bu forumun düsturlarından biri bu olduğu söyleniyor. ateistler kendi fikirlerini kendileri üretir, alıntı yapmaz.

bir masalın içerisinde yaşadığımız doğru. yoktuk var olduk yaşıyoruz ve öleceğiz. bu masalın sonu gelecek ve hiçbir güç bu sonu değiştiremiyor. toplu mezar hükmünde olan bu dünya, milyarlar görmüş geçirmiş, biz de kalmayacağız, tıpkı yaşayan her şeyin bir gün ölümle tanışacağı gibi. masal bitecek. dünyadayken Allah'ın binlerce isim ve sıfatını yalanlayanlar, son bir şans için yalvarsalar da kendilerine bu şans verilmeyecek. Dünyada adalet sistemine göre bir dakikalık bir cinayet senelerce mahkumiyetle cezalandırılıyor. Hayatı boyunca Allah'ı yalanlamış, peygamberine iftira etmiş, kitabına kelamına dil uzatmış bir insanın suçu bundan binlerce kat fazla değil midir? dünyadaki bir dakikalık suç, milyonlarca dakika cezayı gerektiriyorsa, yıllarca işlenen suç dünya hesabıyla olsa bile trilyonlarca seneye tekabül eder. ilahi adaletin gereği sonsuza kadar kalmak üzere bir cezayı hak ederler.

her türlü hesap kitabı bilgisayar programları vasıtasıyla en iyi şekilde yapma kabiliyetine haizsiniz. bu söylediklerimin olasılık hesabını da yapın. bir kişinin açtığı çığır, 1400 senedir katlana katlana milyonlara ulaşıyor, ibni sina gibi râzi gibi astronomi ve tıp alanında mühim zatlar gelmiş geçmişler tetkik etmişler ve her biri bu ilahi kelam karşısında boynunu eğmiş, teslim olmuşken, milyonların hemfikir olduğu bir konuda yanılma ihtimalinin oranını bilgisayarınıza hesap ettirin. ateist görüşün bir fikirde nedense bir türlü hemfikir olamadıklarını, bu görüşlere sadece müslümanlar değil bütün ehli kitap olan hristiyan, musevi dinlerinin mensuplarının da karşı olduklarını düşünerek bir terazide bunları tartın.

diyeceksiniz ki, din afyondur. peki öyleyse peygamber bu afyonu kullanarak neden zengin olmamış eşsiz bir saltanata sahip olmayı tercih etmemiş de hayatının sonuna kadar fakir yaşamış. istese saraylar yaptırtmaz mıydı hem de yüzbinleri peşine takmışken? ölüm döşeğinde can verme esnasında mescidde kimin namaz kıldıracağını niye merak etsin böyle mühim bir davada olmasaydı? yalancı olsaydı ölüm gelmiş çatmışken aklında ne namaz olurdu ne iman olurdu. ama öyle olmadı.

Sitelerde Paylaş

çok doğru bir söz söyledin, her şeyi Allah'a dayandırıyoruz. Evet, bu böyle. Tesadüfe ve sebeplere dayandırmaktan bin kat daha anlamlı ve mantıklı değil mi? Evrenin kainatın hikmetini ben şahsen bilmiyorum ama dünyada hikmetsiz yaratılmış hiçbir şey görmüyorum, her şey bir sebebe bağlı ve bir hikmeti anlamı var. Anlamsız, gereksiz, fuzuli, boşuna yaratılmış bir şey göremiyorum. İnsan yaratılmışların en üstünü olduğu için çok özel. Allah, insana değer veriyor ve ona bir irade akıl vermiş. İnsana verilen değerin bir göstergesi de dünyadaki her varlık dolaylı veya doğrudan insanın hizmetinde. Arı bal yapıyor biz yiyoruz, inek süt veriyor biz içiyoruz, gökten yağmur, topraktan sebze... bu nasıl bir fabrikadır ki kesintisiz üretim aksamadan devam ediyor... bütün bilim adamları bir araya gelse bir tane meyve yapamaz, yapsa bile onun fiyatına paha biçilmez, bizim önümüze çok ucuza geliyor. Bu sistem kendi kendine oluşmuş diyenlere hayret ediyorum. Neye baksam müthiş bir sanat, harikalar ötesi bir tasarım görüyorum. Niye her şeyi Allah'a dayandırmayayım ki? Cansız maddelerin tesadüfüne mi dayandırayım? Yokmuş da hangi tesadüfle var olmuş o tesadüf zincirinin en başındaki vatandaş?

Komik oluyorsunuz gerçekten.

Arı insan için bal yapmıyor. İnsandan önce de yapıyordu.

İnek senin için kemiklerin kuvvetlensin diye değil, kendi yavrularını beslemek için süt veriyor.

Sen de gidip o sütü içiyorsun. Sonra bak benim için yaptı diyorsun.

İnek memeli. Tek süt veren canlı değil. Balina da süt veriyor. Ama onun sütünü içmiyorsun.

Her şey insan içinse 10 milyar ışık yılı uzaktaki bir galaksinin ve içindeki milyarlarca yıldızın amacı ne?

Gökyüzüne bakınca romantik bir gece geçirmek için mi bu kadar yıldız var?

Kimse insanın hizmetinde değil. Güneş seni ısıtmak için doğmuyor.

Yağmur sen su içesin diye yağmıyor. Bitkiler insanlar için meyve vermiyor.

insanın üstün olduğunu nereden çıkarıyorsun?

Yarın senden kat ve kat zeki uzaylılar gelse ne diyeceksin.

Hala daha binlerce yıllık Sümer, Hint, Babil, Yahudi, Yunan efsanelerini, masallarını gerçek olarak kabul ediyorsunuz.

Ve dünyaya ve evrene hala 5000 yıllık gözle bakıyorsunuz.

Artık 21. asırdayız. Bilim çabalıyor uğraşıyor bir şeyler buluyor.

Siz ise hala bu binlerce yıllık masallara inanmaya ve kandırılmaya devam ediyorsunuz.

Edebilirsiniz. Ama bakın vaziyet ortada.

Bilimi mürşit kabul edenlerle tanrıları mürşit kabul edenlerin farkı kabak gibi ortada.

Devam edin.

Sitelerde Paylaş

arının bal yapması ne mucizevi bir olay. ineğin süt yapması da öyle. arı bal yapıyor kendisi yemiyor. inek süt veriyor, hem yavrusunu hem bizi besliyor. balina süt veriyor(sa, bu konuda bilgim yok,) biz niye onun sütünü içmiyoruz da ineğin sütünü içiyoruz? İnek kadar muhlis bir hayvan yoktur. İnek aslan gibi yırtıcı olsa sütünden biz nasıl faydalanabilirdik? İneğin her şeyinden yararlanılıyor. etinden sütünden derisinden kemiğinden.... ineğin memesini kesin, verdiği sütün onda biri bile içerisinde yok. sağılma anında mucizevi bir şekilde anlık üretiliyor. bu muazzam sistemi sebeplere tesadüflere bağlamak hangi aklın kabul edeceği şeydir?

galaksilerin yaratılış amacını bilmiyorum. siz biliyorsanız siz söyleyin ne faydası olduğunu. Ben onlara bakıp tefekkür ediyorum, Allah'ın kuderetini düşünüp hayran kalıyorum. Siz bakıp inceleyip ne fayda görüyorsunuz :) Harikulade bir sistem kendiliğinden meydana gelir mi? Hem müthiş bir denge, hem müthiş bir estetik. Allah'tan başka bu sanatı kim yapmaya gücü yeter? Bir araya gelmeyecek bütün gazlar atmosferde bir arada. Kim demiş onlara bir araya gelin. Atmosfer kendi kendine nasıl oluşmuş? Suni olarak oluşturulabilseydi ya?

Dünyaya 5 bin yıllık gözle baktığımızı kim söyledi, önceki girdilerde de islam alimlerinin bu konuda beyanlarını aktardım. altı evreyi einstein'in bulgularıyla bilimsel yönden açıklamaya çalışmışlar.

Bir masal binlerce yıl sürer mi ey kaşif? Bir yalan ne kadar sürer? Gelmiş geçmiş bütün peygamberler birbirinden farklı zamanda farklı coğrafyada gelip de aynı yalanı nasıl söyler? Aynı anda gelmiş yaşamış peygamberler aynı şeyi söylemişler. Hepsi Allah demiş. Kainat her haliyle Allah diyor.

Bilimin kendisi bir kurallar zinciridir. Bilim hem kuralları koymuş hem tatbik mi etmiş? Yer çekimi, bir kural konduğu için mi var? Var olan bir şeyi biz kural olarak kabul ediyoruz. Işık hızına biz ışık hızı dediğimiz için mi ışık hızında gidiyor? Bilim, yaratılmışların mahiyetine dair bilgi sahibi olma yoludur. Yaratma eylemini gerçekleştiren bilim değildir. "Hiç bilenle bilmeye bir olur mu" ayeti bilmeyi teşvik etmiyor mu? "Hiç görmüyor musunuz? düşünmüyor musunuz? gezip görmediniz mi?" manasına gelen bir çok ayet vardır.

Her şey Allah'ın bir ayeti ve insanlara gönderdiği bir nevi mektuptur. Onu okumak, anlamak, araştırmak, öğrenmek insanın önemli bir vazifesidir. Eğer islam bunu emretmiyor olsaydı çağlar boyu islam alimleri dini ilimlerin dışında fen bilimleriyle uğraşmayı bırakırlardı. Sizin de bildiğiniz gibi öyle olmamış.

tarihinde haybenbe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Insanlar birgün Mars a atmosferi düzenleyip hayati orda da baslatacaklardir, bakalim o zaman atmosferde ki gazlari allah osurdu diyecekmisiniz :ph34r:

tarihinde KaraCat tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

KaraCat, senin sinirlerin bozulmuş, boşver rahatına bak sen, bu forumlarda karşıt fikirler çok olur fazla takılma. Al bir kahve rahatına bak.

Bu kadar düzeysiz seviyesiz olanla kim ne konuşsun? Marsta hayat başlarsa oraya gidersiniz bu dünya bize kalır. İleride olup olmayacağı belli olmayan bir şeyi öne sürüp bugün var olan hangi şeyi çürütmeye kalkıyorsun?

Sitelerde Paylaş

arının bal yapması ne mucizevi bir olay. ineğin süt yapması da öyle. arı bal yapıyor kendisi yemiyor. inek süt veriyor, hem yavrusunu hem bizi besliyor. balina süt veriyor(sa, bu konuda bilgim yok,) biz niye onun sütünü içmiyoruz da ineğin sütünü içiyoruz? İnek kadar muhlis bir hayvan yoktur. İnek aslan gibi yırtıcı olsa sütünden biz nasıl faydalanabilirdik? İneğin her şeyinden yararlanılıyor. etinden sütünden derisinden kemiğinden.... ineğin memesini kesin, verdiği sütün onda biri bile içerisinde yok. sağılma anında mucizevi bir şekilde anlık üretiliyor. bu muazzam sistemi sebeplere tesadüflere bağlamak hangi aklın kabul edeceği şeydir?

Arı yaptığı balı nasıl yemiyor. O balı senin için yaptığını sanıyorsan yanılıyorsun.

Ormanlarda insanlardan çok uzakta yaşayan arılar var. Onlar da ayılar için mi bal yapıyor.

Sen şimdi arıların nasıl ürediğinden de bihabersindir. Döllenmiş yumurtadan çıkan larvalar kaliteli arı sütüyle beslenirse kraliçe arı olur yoksa işçi arı olur.

Balinaların memeli olduğunu dahi bilmiyorsun. Muhtemelen balık zannediyorsun ve akciğerleri olduğunu ve sürekli nefes almak için yüzeye çıkmak zorunda olduklarını da bilmiyorusundur. Bir yaratıcı böyle bir tasarım yapar mı? Madem suda yaşıyor, o zaman niye suda solunum yapamıyor?

Merak etme aslan da süt veriyor. Boşuna memeli demiyorlar bunlara.

İnsan da diğer canlılardan temelde farklı değil.

canlılar diğer canlılarla beslenir.

Dolayısıyla insan da diğer canlıları yer. Bunda şaşılacak bir şey yok. Gidip taşla beslenseydik şaşılırdı.

galaksilerin yaratılış amacını bilmiyorum. siz biliyorsanız siz söyleyin ne faydası olduğunu. Ben onlara bakıp tefekkür ediyorum, Allah'ın kuderetini düşünüp hayran kalıyorum. Siz bakıp inceleyip ne fayda görüyorsunuz :) Harikulade bir sistem kendiliğinden meydana gelir mi? Hem müthiş bir denge, hem müthiş bir estetik. Allah'tan başka bu sanatı kim yapmaya gücü yeter? Bir araya gelmeyecek bütün gazlar atmosferde bir arada. Kim demiş onlara bir araya gelin. Atmosfer kendi kendine nasıl oluşmuş? Suni olarak oluşturulabilseydi ya?

Faydası sana yansıyor ama farkında değilsin galiba...

Sen hiçbir şey bilmiyorsun ve bilmek de istemiyorsun. Gidip araştır. Ama gerçek bilimden öğren.

Sen şimdi güneşi oluşturan maddeleri de bilmezsin ve o nurdur dersin. :)

Peki senin o çok kudretli herşeyi yoktan var eden allahın nasıl oluştu? Kendi kendine mi? Hep varsa madde de hep var olamaz mı?

Dünyaya 5 bin yıllık gözle baktığımızı kim söyledi, önceki girdilerde de islam alimlerinin bu konuda beyanlarını aktardım. altı evreyi einstein'in bulgularıyla bilimsel yönden açıklamaya çalışmışlar.

Kuran 5000 yıllık hikayelerden oluşmuştur. Orada yazılan evren modeli Kurandan çok öncesine dayanır.

Eski yunan, roma, mısır da aynı evren modelini savunurdu. Tabii zamanla ufak tefek değişiklikler olsa da temel aynıdır.

Bir masal binlerce yıl sürer mi ey kaşif? Bir yalan ne kadar sürer? Gelmiş geçmiş bütün peygamberler birbirinden farklı zamanda farklı coğrafyada gelip de aynı yalanı nasıl söyler? Aynı anda gelmiş yaşamış peygamberler aynı şeyi söylemişler. Hepsi Allah demiş. Kainat her haliyle Allah diyor.

Sürüyor işte: İslam ve diğer dinler. :D

Gelen peygamberlerin kanıtı nerede? Mesela Çine gelen peygamber kimdi? Çinliler yazılı kaynak bırakmada muazzamdır.

Binlerce yıldır ne yaptıklarını yazmışlar. Bir peygamber gelmişse Çine kaydı vardır. Varsa nerede? Ve neden çinliler iman etmemiş?

Bilimin kendisi bir kurallar zinciridir. Bilim hem kuralları koymuş hem tatbik mi etmiş? Yer çekimi, bir kural konduğu için mi var? Var olan bir şeyi biz kural olarak kabul ediyoruz. Işık hızına biz ışık hızı dediğimiz için mi ışık hızında gidiyor? Bilim, yaratılmışların mahiyetine dair bilgi sahibi olma yoludur. Yaratma eylemini gerçekleştiren bilim değildir. "Hiç bilenle bilmeye bir olur mu" ayeti bilmeyi teşvik etmiyor mu? "Hiç görmüyor musunuz? düşünmüyor musunuz? gezip görmediniz mi?" manasına gelen bir çok ayet vardır.

Bilim gözlem ve deneylere dayanır. Bilim tanrıymış cinmiş ruhmuş ilgilenmez.

Sen bir kere kendini kuran ile sınırlandırmışsın. Dışına çıkamazsın. Sen bilim kuranla çeliştiğinde kuranı esas alırsın.

O nedenle hiçbir zaman bilimsel olamazsın. Oysa bilim öyle değil. Einstein'ın teorileri de yanlışlanabilir.

Bak adamlar milyarlarca dolar para aktarıp atom altı parçacıkları inceliyorlar. Teorileri yanlışlayıp doğruluyorlar.

Ve yeni yeni şeyler keşfediyorlar. Bunu da teknolojilerinde silahlarında kullanıyorlar.

Siz de aynen devam edin. Kuran ne derse o. Teravih namazı var mı yok mu daha önemli çünkü..

Her şey Allah'ın bir ayeti ve insanlara gönderdiği bir nevi mektuptur. Onu okumak, anlamak, araştırmak, öğrenmek insanın önemli bir vazifesidir. Eğer islam bunu emretmiyor olsaydı çağlar boyu islam alimleri dini ilimlerin dışında fen bilimleriyle uğraşmayı bırakırlardı. Sizin de bildiğiniz gibi öyle olmamış.

Dinler ile bilim yan yana olamaz.

Din bilime karışırsa oradan bilimsel bir veri çıkmaz.

Sitelerde Paylaş

din ve bilim yanyana olmasın istiyorsunuz ama oluyor, olmuş da. dindar bilim adamlarına ne demeli? newton da dindardı. islam tarihinde birçok örneği var. hiçbir din kitabında termodinamiğin yasası yazmıyor, konuyu doğru tarafından anlamak lazım

Seni adam edebilecek miyiz bilmiyorum, ama denemeye devam edelim.

Newton dindardi da ayni zamanda simya ile ugrasiyordu. Buna ne diyeceksin?

Islam dininden oldugunu dusundugunuz pek cok ortacag bilimadaminin ya imani zayifti (hatta yoktu), ya da sizin sapkin dediginiz bir mezhebe bagliydi.

Sitelerde Paylaş

İncilde yazılmış ve ademden isaya kadar olan soy ağacındaki peygamberlerin yaşlarını oturmuş toplamış. Ademin ve Nuh'un yaşını da 950 almış. Dünyanın yaşını 6 bin yıl bulmuş. 6 günde yaratılışa inanıyormuş.

Basit maddelerden altın elde edebileceğine inanıyormuş.

Çevre baskısı, anne, babaya, eşe saygı gibi nedenlerden dolayı da bir tanrıya inanabilirler. Veya manitasının gözüne girmek için de düşüncelerinden vaz geçebilir.

tarihinde ermanevren tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

arı bal yapıyor kendisi yemiyor.

Bızıttt,yanlış bilgi!Nasıl kendisi yemiyor?

inek süt veriyor, hem yavrusunu hem bizi besliyor.

Hangi inekler ama? Hadi sıkıyorsa Afrika'ya gidelim ve ineklerin atalarından süt al bakalım?Ne oluyor görelim? O ineğin seleksiyonuna müdahale etme,sürekli bol gıda olmayan doğal ortamına bırak ve yavrusuna da hemen ot vermeye başlama bakalım o sütü sen içmeye başla bakalım yavrusuna süt yetişiyor mu?

balina süt veriyor(sa, bu konuda bilgim yok,)

Veriyor canım...

biz niye onun sütünü içmiyoruz da ineğin sütünü içiyoruz?

Niye içemiyoruz acaba?Bir düşün sorunun cevabını bulursun. :)

İnek kadar muhlis bir hayvan yoktur.

Eh doğal olarak,sen bir bizonların ortasına atayım da sen gör muhlis inekleri! Seni hiç inek tepmemiş veya süsmemiş bu arada belli!

İnek aslan gibi yırtıcı olsa sütünden biz nasıl faydalanabilirdik?

Köpek gibi yırtıcı olsa sütünü içecen mi?Köpek sağdırır bak sana sütünü. Ne zeka fışkırıyor senden aman YARABİİİİ... :)

ineğin memesini kesin, verdiği sütün onda biri bile içerisinde yok.

Bak boşuna demedim zeki şey seni? Ama ineğin memesi neden şişer sağılmayınca,neden büyür? Hayvan acı çeker! Kesince kanla karışan sütü görebilecen mi? Meme hem üretim,hem de depo görevi görür.

sağılma anında mucizevi bir şekilde anlık üretiliyor.

Sürekli üretiliyor ama anlık litrelerce üretmiyor. Evet sağılma sitimüle ediyor süt üretimini ama dediğin doğruysa sağılma devam ettikçe üretimin hiç bitmemesi gerekir. Çünkü kan akımı alveollere akmaya devam ediyor demek ki anlık üretim yok litrelerce!

bu muazzam sistemi sebeplere tesadüflere bağlamak hangi aklın kabul edeceği şeydir?

Senin aklının olmadığı belli!

Hay ALLAHIM ya! Bak beni imana getirdin?

Sallıyorsun.. Farklı coğrafya mı? Gerçekten senin aklın kitlenmiş! Hani nerde hepsi Allah demiş?

Neyse yoruldum ben artık....

Sitelerde Paylaş

Bu inançlılar ineğin, tavuğun, koyunun, köpeğin, balinanın, kedinin, buğdayın, domatesin, hıyarın 4 gün içinde birden yaratıldığını zannediyorlar. 200 milyon yıllık köpek balığı var da neden 200 milyon yıllık köpek, inek yok anlayacak kadar basmıyor kafaları. İnek yaratıldığı günden itibaren sağılıyor du zannediyorlar. Ademin oğlunun biri çiftçilik yapıyormuş diğeri de hayvancılık. Torunları da artık tarım aletleri filan dizayn ediyordu. Sevsinler sizi.

Sitelerde Paylaş

Tanri seytani durdurmak istiyor fakat basaramiyor mu?Oyleyse o herseye kadir degildir. Yapabiliyor fakat yapmayi istemiyor mu? Oyleyse o kotu niyetlidir. Hem gucu yetiyor hem de iyiligi mi istiyor? Oyleyse seytani nicin cagiriyor? Hem gucu yetmiyor hem de kotu niyetlimi? O zaman onu neden tanri olarak cagiriyorsun?

tanrı da uğraşıyor bu konuyla...

öyle boş boş oturmuyor heral...

bizden de yardım istiyor...

işin ucundan tutup bir el atıverenleri bekliyor...

Sitelerde Paylaş

din ve bilim yanyana olmasın istiyorsunuz ama oluyor, olmuş da. dindar bilim adamlarına ne demeli? newton da dindardı. islam tarihinde birçok örneği var. hiçbir din kitabında termodinamiğin yasası yazmıyor, konuyu doğru tarafından anlamak lazım

Biyolojinin en temel kanunlarından biri olan Kalıtım kanununu bulan bir Hristiyan papazıdır.

Ama adam bulduğu kanundaki denklemlerde, formüllerde tanrı denen bir sabitten, değişkenden, katsayıdan bahsetmemiştir.

Newton da diğerleri de.

Arşimet de var. Onun dini neydi bilmiyorum. Adam belki Zeusa tapıyordu.

Şimdi biz de zeusa mı tapalım. Ya da hristiyan mı olalım.

bu adamların kişisel görüşleri farklıdır. Bilimde ortaya koydukları teoriler, kanunlar ayrıdır.

Biz olayın bilim yönüne bakarız. Adamların dinine değil.

Din ile bilim hiçbir zaman aynı karede olamaz.

Sitelerde Paylaş

Seni adam edebilecek miyiz bilmiyorum, ama denemeye devam edelim.

Newton dindardi da ayni zamanda simya ile ugrasiyordu. Buna ne diyeceksin?

Islam dininden oldugunu dusundugunuz pek cok ortacag bilimadaminin ya imani zayifti (hatta yoktu), ya da sizin sapkin dediginiz bir mezhebe bagliydi.

adam etmek için önce adam olmak lazım. Duymazdan geliyorum ama forumda duyduğum bu duyduğum kaçıncı hakaret. Bu kibir ve bilmişlik tavrının burada yazanların genelinde bulunmasının sebebi nedir acaba?

Bir yaratıcının olduğunu düşünen ve bunu ortaya koyan bilim adamlarının görüşlerini size naklediyorum. Onların görüşleri benim için birinci derecede referans değil. Bilim, sizin için birinci derecede referans. Bir kişinin benim inancıma göre sapkın olması onun her söylediğinin sapkın olmasını mı gerektirir?

Newton'la ilgili yazılmış bir kitaptan alıntı :

Dahi ve Dindar : Izaac Newton

http://bit.ly/ktECJe

"Isaac Newtonun simyacı yönünün medyada ve yakın zamanda yayımlanmış bazı romanlarda gözler önüne serilmesine rağmen, Newtonun ilahiyatçı kişiliği hâlâ halk tarafından fazla bilinmemektedir. Oysa Newton simya ve bilim alanlarından çok, ilahiyat alanında yazmıştır. Simya alanında yaklaşık bir milyon kelime yazan Newton, din ve din tarihi ile ilgili üç milyon kelime kaleme almıştır. Daha da önemlisi Newtonun bilim ve simya alanında yazdıklarının da aslında dinî motivasyonlarla yazılmış olmasıdır. Newton genç papaz Richard Bentleye 1692 yılında yazdığı mektupta şunları söylüyordu: Bizim sistemimiz hakkında inceleme yazdığım zaman, insanların Tanrıya inancı dikkate almalarını sağlayabilecek prensipleri seçmeye dikkat ettim ve hiçbir şey beni onların bu sebeple kullanılmalarından daha fazla sevindiremez. Newtona göre Tanrı hakkında bilgi edinmemizin iki yolu vardı, birincisi kutsal kitaplar, ikincisi de Tanrının diğer eseri olan doğa."

Sitelerde Paylaş

İncilde yazılmış ve ademden isaya kadar olan soy ağacındaki peygamberlerin yaşlarını oturmuş toplamış. Ademin ve Nuh'un yaşını da 950 almış. Dünyanın yaşını 6 bin yıl bulmuş. 6 günde yaratılışa inanıyormuş.

Basit maddelerden altın elde edebileceğine inanıyormuş.

Çevre baskısı, anne, babaya, eşe saygı gibi nedenlerden dolayı da bir tanrıya inanabilirler. Veya manitasının gözüne girmek için de düşüncelerinden vaz geçebilir.

peygamberler sıraya geçmiş peşpeşe mi gelmiş? 124 bin peygamberden bahsediliyor. Hz. İsa ve Hz. Muhammed arasında 600 sene var mesela. çarp topla 74 milyar ediyor. doğrusunu allah bilir. basit hesaplamayla bile bu böyle.

Sitelerde Paylaş

Din ile bilim hiçbir zaman aynı karede olamaz.

Birbirini destekleyen şeyler ayrı olmak zorundadır. Ama birbirinden bağımsız değildir. İlahi kitap, bir yaratılış gerçeğinden, genişlemeden, sudan gelmeden, atmosferden vs konularına işaret ediyor. Bilim de bunların doğru olduğu konusunda bazı kanıtlar ve ipuçları veriyor. Bilim nasıl zamanla olgunlaşıyrsa, insanların dini anlamaları anlamlandırmaları da paralel olgunlaşıyor ve gelişiyor. 1400 yıl önce güneşin dönüyor olduğunun ifadesini kurandan okuyan çölde yaşayan arap, havaya bakıyor sanıyor ki ayet güneşin doğudan batıya geçtiğine işaret ediyor, bu doğru diyor kanaat ediyor. Bugün bilimin ışığında güneşin kendi çevresinde döndüğü de biliniyor. Biz de ayetin buna işaret ettiğini düşünüyoruz, bu doğru diyoruz, kanaat ediyoruz. Yarınki bilimsel buluşlar ışığında hangi ayetlerin hikmetleri anlaşılır bugünden bilemiyorum. Ama bilim adamlarının savunduğu şeyler değişebiliyor. Ayetler aynı.

Sitelerde Paylaş

peygamberler sıraya geçmiş peşpeşe mi gelmiş? 124 bin peygamberden bahsediliyor. Hz. İsa ve Hz. Muhammed arasında 600 sene var mesela. çarp topla 74 milyar ediyor. doğrusunu allah bilir. basit hesaplamayla bile bu böyle.

Senin dindar bilim adamı Newton'un hesaplamış. Bu dindar bilim adamı Muhammed'i hesaba katmamış. Ayrıca kuran'a göre değil incile göre hesap yapıyor. Ayrıca hadislere bakarsan muhammed ile isa arasındakiler dışında diğer sıra incildeki ile hemen hemen aynı. Birkaç peygamber isminde hata var bir de isak ve ismailden sonra ayrılıyor. Muhammed ibrahimin cariyesi hacer'den olan ismailin soyundanım diyor. O kadar.

Sitelerde Paylaş

Allah'a ve kitaplarına inanmayan birini iki ilahi kitap arasındaki bazı farklar niye ilgilendirsin? Newton hesaba katmamış. Doğru söyleyen birinin her söylediği de doğrudur demek olacak iş mi? İncil de Allah'ın kitabı, Kuran da.

Ya sen yazılanları okumayı bilmiyorsun ya da d....k geçiyorsun. Hiperaktif birisin bir şeye yoğunlaşamıyorsun galiba.

Sabahın köründe uyurken, sokakta yürürken, çalışırken, dinlenirken bir hoparlörden bet sesli biri domates, biber patlıcan diye bağırsaydı, bu kabzımal kim buna çalışma ruhsatı veren belediye kim diye sormazmıydın? Sokakta çocuklarına, eşine, annene, babana satılan sağlıksız ürünlerin nereden geldiğini, kimin sattığına bakmaz mıydın? Eğer göklerle yer 6 günde yaratıldı , incil ve kuran allahın kitabı ise kanıtını getir. Kanıt getiremiyorsan bu kitapların failini getir. Eğer doğru söyleyenlerden isen. İşte biz böyle kimi hidayetsiz kılmak istersek ona böyle çıkmaz yollar sunarız. Umarız ki bu yanıtlarımızdan ders alasınız.

tarihinde ermanevren tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...