Jump to content

Tanrının Varolma Olasılığı

Recommended Posts

Tartismanin konusunu, kisilerin arzu ettikleri ateistler tartismasina cekilmemesini öneririm.

Baslikta ilk iletilerde nazikce "kirip dökmeyelim" uyarisinin göz ardi edilmemesini bir kez daha yenileyelim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 312
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Panteizmin tanrısı teistlerin tanrısı değildir.

Doğa vardır.Doğaüstü kavramları panteizm kabul etmez.

Doğanın varlık sebebi kendisidir.

Doğada kendiliğinden örgütlenme vardır.

Stephen Hawking

Larry King: Do you believe in God?

Stephen Hawking:

Yes, if by God is meant the embodiment of the law of the universe.

Larry King Live, December 25, 1999

http://www.pantheism.net/

Bir ateist panteizmin tanrısını red ediyorsa doğayı red ediyordur.:)

Sitelerde Paylaş

Herkes farkına varmalı ki Tanrı Kesinlikle Yoktur diyenler sürekli yargılanıyor ve ihtimal ataması yapmaya zorlanıyor.

Hayir, ayni zamanda "tanri kesinlikle vardir ve tanri bilinemezdir" diyenlerde elestiriliyor. Cunku disina cikilamiyan hipotez, tanrinin varliginin vari/yoku ve tanriya inancsal/ideolojik/dogrusal v.s. akilciliginin inanip/inanmamasi.

Ama belki de herkes kendi aklinin inandigini hipotez olarak sunuyordur. Bu tez olmus, antitez olmus farketmiyor.

Sitelerde Paylaş

Savaşmaya yer olsun da ne olursa olsun mu size? Ben herhangi bir şeyin delilidir dedim mi?

Aklı yerinde, gayet sağlıklı bir çok insan var ateist olup fikir değiştiren, bu insanlar ortadayken ve siz hala olamaz böyle bir şey diye çırpınırken, gerçeğe bu kadar kapalı gözlerle bilimden falan bahsetmeniz komik oluyor.

Sizin bu yargılarla burda anlattığınız ateizm diye bir şey varsa, cidden de dinlerden beter bir şey.

Memleketin tüm kafatasçı atesitleri buraya mı toplanmış anlamıyorum ki, benim etrafımdaki onca ateistten hiç duymadığım bir sürü zırva, ön yargı, kibir, hepsini burda görüyorum...

Ne savaşı yahu? Bırak millete ayar vermeyi, bıdı bıdı yapmayı. Kibir, ego bilmem ne zırvalarından usandık senin.

Ateist olup da sonradan inananlar varmış. Var tabii, biz yok mu diyoruz?

Onlar ateist değillerdir zaten, öyle olduklarını sanıyorlarmış veya öyle söylüyorlarmış diyoruz. Aklı yerinde bir ateist inanca dönmez. Ben ateistim, bir yığın arkadaşım ateist, oturup da Tanrı var mıdır acaba diye konuşmak aklımızdan geçmez. Sorgulamazlar çünkü bitmiştir. Günün birinde birden dönerlerse bir yerlerde sorun var demektir, muhtemelen de akıllarında.

Ateizm inanç filan değil. Bunu bi anla, o kafana bi sok. Geldiğin dakikadan beri işin gücün ateistler.

Sitelerde Paylaş

Sataşma olarak algılamayın ama yüzyıllar boyunca savunulunca bir şey dangalakça olmaktan yırtıyor mu? Bilimde böyle bir kural mi var? O zaman dinlerin hiç biri dangalakça değil,değil mi? Yanlış anlamıyorum umarım yazdıklarınızı.

Yanlış anlamışsın Şaman.

Yüzyıllardır savunulmakta derken, Nesimi'nin sanki ilk kez bu görüşleri duyuyormuş gibi yuhlaması ve dangalaklıkla suçlaması nedeniyle belirttim.

Tartışılan konu belli. Burada ne ateizmi, ne panteizmi ne de deizmi tartışmıyoruz.

Bunların nitelikleri karşısında hayrete düşüp karşı tarafa saldırmaya yeltenmenin alemi yok.

Konu, strong ateistler dışındaki ateistlerin ve bilumum nonteistlerin neden özürlü olarak görüldüklerinin sıfır tanrı olasılığının açıklanmasıyla gerekçelendirilmesi.

Ama yapamadılar.

Konuya vakıf olmayanlar, sanki ateizm-panteizm tartışması yapılıyor sanmasınlar ve beni bu tür bir tartışmanın içine çekmeye çalışmasınlar. O konuları ayrıca tartışırız.

Sitelerde Paylaş

İşte bu noktada tartışılacak bir şey yoktur zaten. Herkes birbirini kabullenecek, yargılamayacak. Ateistler de herhangi bir Tanr'ya inananlarda birbirini yargılamayacak. Tartışırken konuşurken kantarın topuzu kaçıyor, sonra gereksizce birbirimizi kırıyoruz.

+1

Sitelerde Paylaş

İşte bu noktada tartışılacak bir şey yoktur zaten. Herkes birbirini kabullenecek, yargılamayacak. Ateistler de herhangi bir Tanr'ya inananlarda birbirini yargılamayacak. Tartışırken konuşurken kantarın topuzu kaçıyor, sonra gereksizce birbirimizi kırıyoruz.

Ben kimseyi kabullenmek ya da saçma sapan hezeyanlara saygı göstermek zorunda değilim.

Ayrıca her görüşü de özgürce yargılarım.

Burası eğer ateistforumsa teizmin, deizmin vs'nin yargılanma yeridir.

Kafası karışık bazı zihinsel engelliler hadlerini aşıyorlar ve ben de onlara hadlerini bildiriyorum hepsi bu.

O kırılmasın bu gücenmesin diye susacak olursak bu forumda tek kelime yazmamız imkansızlaşır.

Saçmalayan babam da olsa gözünün yaşına bakmam.

Sitelerde Paylaş

Hayir, ayni zamanda "tanri kesinlikle vardir ve tanri bilinemezdir" diyenlerde elestiriliyor. Cunku disina cikilamiyan hipotez, tanrinin varliginin vari/yoku ve tanriya inancsal/ideolojik/dogrusal v.s. akilciliginin inanip/inanmamasi.

Ama belki de herkes kendi aklinin inandigini hipotez olarak sunuyordur. Bu tez olmus, antitez olmus farketmiyor.

Aklın inanması ne demek evrensel-insan? Aklımızdan başka bir şeyimiz mi var inanacak veya reddedecek?

Akıl dediğin şey beyin kısaca.

Sitelerde Paylaş

Şaman, o yanıtını kendim yazdım zaten.

Hiç karşı tarafa silah bırakır mıyım? :D

"Ne olacak ki?" şeklindeki sorunun yanıtı pragmatik düşünülerek yanıtlanacak.

Kimileri bahsettiğin "zarar ve fayda" konusuna göre değerlendirip karar verecek, inanacak ya da inanmayacak.

Kimisi ya bu tanrının öteki dünyası varsa diyerek hesaplı hareket edecek.

Kimisi de "Satmışım böyle tanrıyı" diyerek umursamayacak.

Buradan da teizmin tanrısına inanmanın ne büyük bir egoistlik olduğu belli oluyor değil mi?!

Yani illa Allah gibi, Yahova gibi bir tanrı mı lazım!

O bizde bulunmuyor. Kabullenemeyen ateist olsun. :lol:

Benim demek istediğim siz "Veli'ye" "Ahmet" diyorsunuz. Biz "Veli" o dedikçe siz hayır hayır o"Ahmet" diyorsunuz. Ben diyorum ki binlerce yıldır insanların kafasında bir tanrı fikri var ama şuursuz,kendinden bile bir haber tanrı fikri yanılmıyorsam(yanılıyorsam özür dilerim) panteistlerin düşüncesi. Kısaca bu varlığa ilk varlık,diğer varlıkların oluşumunun başlangıcı olan varlık denebilir ama tanrı sıfatını bu varlığa kendimce veremiyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben kimseyi kabullenmek ya da saçma sapan hezeyanlara saygı göstermek zorunda değilim.

Ayrıca her görüşü de özgürce yargılarım.

Burası eğer ateistforumsa teizmin, deizmin vs'nin yargılanma yeridir.

Kafası karışık bazı zihinsel engelliler hadlerini aşıyorlar ve ben de onlara hadlerini bildiriyorum hepsi bu.

O kırılmasın bu gücenmesin diye susacak olursak bu forumda tek kelime yazmamız imkansızlaşır.

Saçmalayan babam da olsa gözünün yaşına bakmam.

Ben susuyor muyum? Düşündüklerimi en net haliyle söylüyorum öyle değil mi?

Fakat inandıkları için muhataplarınızı aşağılamak veya çeşitli hastalıklar atfetmek hakkınız yok. Bu sadece kişiliğe saldırıdır, başka da bir şey değil.

Ateist olduğunuz için bir üstünlüğünüz, ayrıcalığınız yok. Bir halt olunmuyor ateist olunca, zeka gerisiyken birden level filan atlanıp da ileri olunmuyor.

Böyle tartışılmaz. Hepimiz birbirimizi aşağılayıp hakaretler edelim o zaman.

Bu durumda sen de hakareti veya zekana aklına saldırıyı hakedeceksin demektir.

Tanrı'ya inanan insanlara ilk defa burada rastlamıyorsunuz herhalde.

Sitelerde Paylaş

Panteistler de yaratan olarak düşünmüyor.

Evrenin ve varlıkların oluşumunu bu ilk varlığa dayandırıyor ve o varlığın evrene dönüştüğünü savunuyor.

Ve bunun maddi bir varlık olduğunu, insan biçimli ve insani niteliklere sahip olmadığını düşünüyor.

İster katılır, ister katılmazsınız ama panteizm bir realitedir ve kimse "öyle tanrı olmaz" diyemez. O tanrı fikrine göre görüşte bulunur.

İnsanı, hayvanı tanrı yapanlar kabul görüyor da panteizmin bilimsel tanrısı mı kabul görmeyecek. :D

Konunun daha fazla açılacak yanı yok. Başlığın açılma sebebi izah edildi ve geçerli yanıt alınamadı.

Tanrı olasılığının sıfır olduğu iddiasında olup da, dinsiz-ateist insanları sırf strong ateist olmadıkları için özürlü görenlerin kendilerinin özürlü olduğu belli olmuş oldu.

Konuya vakıf olamayıp hala soru sormaya devam edenler tanrı tartışması için "Tanrı kesinlikle yoktur" başlığında görüş belirtebilirler.

Ayrıca ha bire dinlere vurgu yapmanız konu dışı, dinlerin tanrısı değil burda konu.

Peki o, zaman konu basligini neden (Tanrinin Varolma Olasiligi) boyle attiniz?

Aaradiginiz Panteist Tanrisi ise Panteist Tanrisinin olma olasiligi diye atabilirdiniz.

Ayrica konuyu kisisellestirmeniz hic hos olmuyor. Ozellikle bir kisiyi alt etme amaciyla acmis oldugunuz bu konu bence herkesi Panteist yapmaya yetmemis.

Herkesi Panteist yapabilirsiniz ama, beni asla. Neden mi?

Evrenin ve varlıkların oluşumunu bu ilk varlığa dayandırıyor ve o varlığın evrene dönüştüğünü savunuyor.

Iste bu yaziniz icin.

O, varlik Evren e donustuyse o halde Evrenden baska birsey yok.

Bu butun bilim adamlarinin teorilerini yikmiyor mu?

Bu sozunuzle ilk varlik bozunmus kendini imha etmis olmuyor mu?

Ilk adimi atmis yok olma surecine girmis bir Panteist tanri...

Tanrim sen beni Panteistlerden koru. :D

Sitelerde Paylaş

Şaman, o yanıtını kendim yazdım zaten.

Hiç karşı tarafa silah bırakır mıyım? :D

"Ne olacak ki?" şeklindeki sorunun yanıtı pragmatik düşünülerek yanıtlanacak.

Kimileri bahsettiğin "zarar ve fayda" konusuna göre değerlendirip karar verecek, inanacak ya da inanmayacak.

Kimisi ya bu tanrının öteki dünyası varsa diyerek hesaplı hareket edecek.

Kimisi de "Satmışım böyle tanrıyı" diyerek umursamayacak.

Buradan da teizmin tanrısına inanmanın ne büyük bir egoistlik olduğu belli oluyor değil mi?!

Yani illa Allah gibi, Yahova gibi bir tanrı mı lazım!

O bizde bulunmuyor. Kabullenemeyen ateist olsun. :lol:

Benim demek istediğim siz "Veli'ye" "Ahmet" diyorsunuz. Biz "Veli" o dedikçe siz hayır hayır o"Ahmet" diyorsunuz. Ben diyorum ki binlerce yıldır insanların kafasında bir tanrı fikri var ama şuursuz,kendinden bile bir haber tanrı fikri yanılmıyorsam(yanılıyorsam özür dilerim) panteistlerin düşüncesi. Kısaca bu varlığa ilk varlık,diğer varlıkların oluşumunun başlangıcı olan varlık denebilir ama tanrı sıfatını bu varlığa kendimce veremiyorum. Neyse ,iyi mi şu panteizmi ben tekrardan iyice araştırayım. Sanırım kaçırdığım bir şey var?:)

tarihinde şaman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aklın inanması ne demek evrensel-insan? Aklımızdan başka bir şeyimiz mi var inanacak veya reddedecek?

Akıl dediğin şey beyin kısaca.

Maalesef var. Insanoglu numenal yetisi sadece akildan ve onun egoist, bencil ve sadece kendini tatmin eden yapisindan olusmuyor. Zeka, zihniyet, dusunce, bilinc farkindalik v.s. gibi yetiler akli ve her turlu sinirini sorgulayabilen ve akli serbeste erdiren yetiler. Yeterki aklin karsitliklardan birini savunma ve digerini red etme cikmazindan beyin, rahatsiz olsun, zarar gorsun ve bunun bir sorun oldugunu algilasin ve farkina varsin.

Akil insanoglunun bir soyutudur ve beyni bilimselligin, bilisselligin her zaman bir seyler bildirecek olan yapisinin disina ve illatatminkar bir inanca tasir.

Gozlem ise, sadece gozlemledigini dile getirir ve otesini spekulasyona tasimaz. Tasirsa zaten akilci olur, gozlemci olmaz.

Akil her kavram sabitliginde bir taraftir, gozlem ise kavrami gozlemlemektir ve onun bilgisini bildirmek ve bu bilgiyi gelistirmek ve yenilemektir. Ya da bu kavramdan onun herakilci anlam ve iceriginin sorununu algilayarak, ondan arinmak ve kurtulmaktir (mesela tanri kavramindan)

Sitelerde Paylaş

Ben susuyor muyum? Düşündüklerimi en net haliyle söylüyorum öyle değil mi?

Fakat inandıkları için muhataplarınızı aşağılamak veya çeşitli hastalıklar atfetmek hakkınız yok. Bu sadece kişiliğe saldırıdır, başka da bir şey değil.

Ateist olduğunuz için bir üstünlüğünüz, ayrıcalığınız yok. Bir halt olunmuyor ateist olunca, zeka gerisiyken birden level filan atlanıp da ileri olunmuyor.

Böyle tartışılmaz. Hepimiz birbirimizi aşağılayıp hakaretler edelim o zaman.

Bu durumda sen de hakareti veya zekana aklına saldırıyı hakedeceksin demektir.

Tanrı'ya inanan insanlara ilk defa burada rastlamıyorsunuz herhalde.

Ben onu aşağılamadım ki.

O kalkıp bana "boğuntuya getiriyorsun" vb laflarla saldırıncaya dek kendisine en ufak bir sataşmam dahi olmadı.

Asıl sen yeterince araştırmadan yargılamaya kalkıyorsun.

Dön yukarı bak ve gör olanları.

Uslubü önce kim bozmuş önce bunu tespit et sonra yargılamaya geç.

Hem sonra bir insan sağlıklı düşünemiyorsa ona hasta denir.

Bu bir hakaret değildir; bilakis bir tespittir.

İnsanlarımızın bir çoğu hastadır da ne yazık ki.

Gerçek budur ve gerçeği teslim ediyoruz.

Şimdi sen Pante'yi seviyorsun, uzun zamandır arkadaşlık ediyorsun diye akıl dışı hezeyanları cevapsız mı bırakalım?

Açıkça zırvalıyor ve yanıtını alıp yere yapışınca da sertleşiyor.

Herke kendi hezeyanlarını kendi içinde yaşasın arkadaşım.

Sitelerde Paylaş

...................

..................

Sana o kadar söyledik, açıkladık hala mı anlamadın!

Herşeyiyle maddi ve bilinçsiz olan bu şey (yani senin tanrın) olsa ne olmasa ne?

Her türlü ilksel maddi görüngüye tanrı diyeceksek al sana koskoca evren ve sonsuz sayıda tanrı.

Buna tanrı demenin anlamı kaldı mı şimdi?

Gereksiz, etkisiz, suya sabuna dokunmayan bir şeye tanrı demekle eline ne geçiyor ya da neyi değiştirmiş oluyorsun?

Kendini teist kültürün ağır baskısında kurtaramamandan kaynaklı hezeyanlarınla seni başbaşa bırakıyorum.

Senin gibiler bir tanrıya tapınmadan, kendilerine bir tanrı bulmadan edemezler.

Kafandan uydur uydur tapın arkadaşım.

Uğraşamam seninle!

Sana ne kimin neyi tanrı edindiğinden?

Sana düşen o tanrıları reddetmek.

İster insanı tanrı edinir, ister doğayı.

Size düşen dangalaklığınızın açıklamasını yapmaktı.

Yapamadınız ve sürekli goygoy yaptınız. Asıl özürlü olanın, asıl defolu bilnce sahip olanın kimler olduğu belli oldu.

Ateistleri bile sırf strong değil diye özürlü görendir ..............

Cahilliğin tapınmaktan sözetmenden belli. Bizim tapındığımız bir tanrı yok.

Biz doğadan bahsediyoruz. Doğaya tapınsan bile seni anlayabilecek niteliğe sahip değil.

Ama özürlü zihniyetler bunu algılayamaz. Yok voltran, yok elmalı panteizm diye sapıklıklarını ortaya koyarlar.

Böyle mi anlatacaksınız ateizmi? Bu kafayla mı teistlerle tartışacaksınız?

Küfrederek, alaya alarak, boş laflarla, lagalugalarla mı?

Dedim ya sizin zihniyetinizdekiler ateizmin yüzkarasıdır.

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

öncelikle Panteye son derece önemli bir noktaya temas ettiği için teşekkür etmek istiyorum.

Pante'nin sabırlı ısrarlarına rağmen karşısında bir türlü yanıt vermeye cesaret edemeyen, bırakın yanıt vermeyi ona yaklaşmayı bile başaramayan ve bunu itiraf etme erdemini göstermek yerine içi boş kelime oyunlarıyla bir şeyler bildiği izlenimi vererek gizemli bir adam profili ortaya koyup ortamın sakinleşmesini beklemeye çalışan zavallının teki var.

soru zor. çözemeyince soru hatalı demek de lise sıraları dışında pek işe yaramıyor.

bilmem kaçıncı tekil şahısa bir kez de ben sormak istiyorum.

bir bebeği uzayın herhangi başka bir gezegenine gönderelim. hiç kimsenin olmadığı. varsayalım kendi kendine büyüdü ve 20 yaşına kadar geldi.

etrafında hiç kimse olmadığı için ne din ne peygamber ve tanrı ne de ona benzer hiç bir saçmalıktan haberi ve bilgisi yok.

sonra bizler buradan kalkıp ulan öldü mü kaldı mı bi bakalım diyerek ziyaretine gittik.

oraya ulaşınca aramızdaki öküzlerden biri daha selam bile vermeden kardeş sence bu gezegeni ve seni yaratan biri var mı diye sordu.(bu soruyu değişik şekilde de sorabilirsiniz)

çocuk düşünmeye başladı. evet yada hayır.

ŞİMDİ SORUYORUM.

evet yada hayır demeden önce çocuk aklından neler geçirmiş olacaktır?

Tek başına büyürse beynin farkındalığı gözlemleyen farkındalık kısmı gelişmez.

Yani farkındalığının üzerinde bir farkındalık oluşturamaz.

Bir vahşi hayvan olur.

Ama biraz daha fazla beceriye sahip vahşi bir hayvan.

Sen yanına gidersen seni avlayabilir ve yiyebilir bile (tabi başka hayvanlar da vardır diye baz alırsak 20 yaşına kadar)

Bu bağlamda

1- Anlaşamazsın.

2- Anlaşsan bile seni bir yaratan var mı muhabbetinin derinliğini ve simülasyonunu nah oluşturursun.

İnsan goril, insan maymun gibi bir şey olur.

tarihinde Birinci Tekil Şahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...