Jump to content

Tanrının Varolma Olasılığı

Recommended Posts

Ateist olup da sonradan inananlar varmış. Var tabii, biz yok mu diyoruz?

Onlar ateist değillerdir zaten, öyle olduklarını sanıyorlarmış veya öyle söylüyorlarmış diyoruz. Aklı yerinde bir ateist inanca dönmez.

Ha yani, birilerinin geçmişte ateist olup olmadığına karar verme mercii sizsiniz? B)

E şimdi bu ifadenizden şıpır şıpır damlayan ego değil de ne?

Sonra da bıktık usandık vıdırdaması.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 312
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben onu aşağılamadım ki.

O kalkıp bana "boğuntuya getiriyorsun" vb laflarla saldırıncaya dek kendisine en ufak bir sataşmam dahi olmadı.

Bir panteiste şu tür sorular sormaya kalkışan ya konuyu boğuntuya getiriyordur ya da ateizm-panteizm hakkında bir halt bilmiyordur:

Nedir bu tanrı?

Nasıl birşey bu?

Ne iş yapar?

Cinsiyeti, mahiyeti, karakteri, şekli şemali nasıldır?

Hı?

Sitelerde Paylaş

Sana ne kimin neyi tanrı edindiğinden?

Pardon burasını ateistforum sanmıştım.

Sanırım yanılmışım.

Sana düşen o tanrıları reddetmek.

İster insanı tanrı edinir, ister doğayı.

Size düşen .................. açıklamasını yapmaktı.

Sen anlamadıktan sonra biz reddetsek de fark yaratmıyor.

........................................

Tinsel bir tanrı ileri süremiyor ve kaçamaklı yollara sapıp maddi bir tanrı yaratıyorsun.

Bu defa da "bu nasıl tanrı hemşehrim la" dediğimiz zaman da ağzını bozuyorsun.

Asıl özürlü olanın, asıl defolu bilnce sahip olanın kimler olduğu belli oldu.

Ateistleri bile sırf strong değil diye özürlü görendir ...........

Ben strong ateist lafını bile etmedim!

Defolu bilinç gibi bir sözüm de yok.

Sinir sistemin öylesine çökmüş ki artık üyeleri de birbirine karıştırmaya başlamışsın.

Bu sözler ateistbakışın sözleri benim değil!

Cahilliğin tapınmaktan sözetmenden belli. Bizim tapındığımız bir tanrı yok.

Biz doğadan bahsediyoruz. Doğaya tapınsan bile seni anlayabilecek niteliğe sahip değil.

Ama özürlü zihniyetler bunu algılayamaz. Yok voltran, yok elmalı panteizm diye sapıklıklarını ortaya koyarlar.

Bak yine aynı şey. Bunları ben mi söyledim ki bana karşı kullanıyorsun?

Sen tapın ya da tapınma tabiatın kendisine tanrı vasıfları yüklemekle bir akıldışılığa açık kapı bırakıyorsun.

Benim itirazım bu noktada haklı ve yerindedir.

Kelimenin mecaz anlamıyla tanrı tabii ki doğanın kendisidir.

Tanrı tabiattır.

Ama sende kelimenin mecaz anlamını asıl anlamından ayırcak zeka ne gezer!

Birazcık kafan çalışsaydı başlığını açarken tanrı yerine panteizmin doğasal gücüne atıfta bulunurdun.

.........................................

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tek başına büyürse beynin farkındalığı gözlemleyen farkındalık kısmı gelişmez.

Yani farkındalığının üzerinde bir farkındalık oluşturamaz.

Bir vahşi hayvan olur.

Ama biraz daha fazla beceriye sahip vahşi bir hayvan.

Sen yanına gidersen seni avlayabilir ve yiyebilir bile (tabi başka hayvanlar da vardır diye baz alırsak 20 yaşına kadar)

Bu bağlamda

1- Anlaşamazsın.

2- Anlaşsan bile seni bir yaratan var mı muhabbetinin derinliğini ve simülasyonunu nah oluşturursun.

İnsan goril, insan maymun gibi bir şey olur.

saçma sapan biyolojik gelişimlere odaklanıp konuyu savuşturmaya çalışma.

gayet basit bir soru.

Sitelerde Paylaş

Ha yani, birilerinin geçmişte ateist olup olmadığına karar verme mercii sizsiniz? B)

E şimdi bu ifadenizden şıpır şıpır damlayan ego değil de ne?

Sonra da bıktık usandık vıdırdaması.

Bu insanlar ateizm nedir en ufak bir fikre bile sahip değiller.

Şu ifadeye bak

Ondan sonra sorular, saçmalıklar, bir de bize bizi tarif edip nasıl olmamız gerektiğini anlatıyorlar.

Bu adamın ateizm empatisi veya anlayışı esas olanın %1 yanına bile yaklaşamıyor yahu.

Ateizmi biraz bilen bir adam böyle şeyler saçmalamaz.

Sitelerde Paylaş

saçma sapan biyolojik gelişimlere odaklanıp konuyu savuşturmaya çalışma.

gayet basit bir soru.

Tek başına bir canlı (insan) konuşmayı nereden öğrenecek?

Hem nesini savuşturmaya çalışmayayım yahu :)

Borcum mu var sana?

tarihinde Birinci Tekil Şahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Panenteizme inananlarin tanrisi patladi parcalara dagildi, panteizmde evrenin kendisi tanri, deizmde ise dünya disinda bir tanri bulunmakta hatta bazilari "akilli tasarimi" savunmaktalar...

Birde pandeistlerin tanrisi varki panteistlerin deistik formudur ve görülüyorki hepsi felsefik düsünceler realite degillerdir.

Pante'nin yazdigi gibi bunlar inancla ilgilidir.

Birileri cikti "paralel evrenler" sacmaligi üfürdü pek tutmadi.Bakalim baska hangi tanri versiyonlariyla karsilasacagiz? :)

Yalniz bu tanrilardan bir sikayetim yok cünkü inananlarina karsi zararsizlar...

...dinlerin geri zekali tanrilarinin hepsi gestapo elemani ve fark gözetmeden ortaligi kirip dökmekteler. :)

Sitelerde Paylaş

Tek başına bir canlı (insan) konuşmayı nereden öğrenecek?

Hem nesini savuşturmaya çalışmayayım yahu :)

Borcum mu var sana?

belki de düşünmekten korkuyorsundur.

öyle olmasa sıfır ihtimal bulmak için işlem yapmak gerektiğini farkederdin.

Sitelerde Paylaş

Senin ne demek istediğini gerçekten anlamıyorum.

İstersen sorunu direkt sor.

Çoluk çocuk gezegen örneğini bırak.

sıradan bir vatandaş. din, min in, cin, tanrı manrı hanrı hunru hiç bir şeyden haberi yok. duymamış görmemiş. falanca yerde aklı başında konuşması düzgün halim salim biri.

günün birinde ya kendi kendine, öyle birden bire aklına gelmiş olsun yada sonradan yanına gelen biri tarafından sorulsun farketmez şu soru hakkında düşünmeye başlasın:

bir yaratıcı var mı? (yada buna benzer başka bir soru)

bu çocuk, genç yada ihtiyar farketmez.

bu soruya yanıt verecek evet yada hayır. cevap vermezse kazığa oturtulacak. vereceği cevabın ne olduğu önemli değil ama mutlaka birini seçecek.

buna göre cevabı vermeden önce neleri düşünmüş olacaktır?( çocuk sadece cevabı vermeye odaklanıyor ona göre)

Sitelerde Paylaş

Cahilliğin tapınmaktan sözetmenden belli. Bizim tapındığımız bir tanrı yok.

Biz doğadan bahsediyoruz. Doğaya tapınsan bile seni anlayabilecek niteliğe sahip değil.

Pante,

Hiç de senin söylediğin gibi pasivize edilmiş bir şey yok.

Sanki hiçbir şey yokmuş gibi basite indirgeme.

Sizde aktif bir dönüşlülük ve işteşlik var.

Evren seni oluşturan, sen de evrene parça olansın.

Burada bir güç ve denetim yapısı var.

Millete bunu farklı şekillerde yalan yanlış lanse etme.

Ama özürlü zihniyetler bunu algılayamaz. Yok voltran, yok elmalı panteizm diye sapıklıklarını ortaya koyarlar.

Ama daha güzel değil mi elmalısı?

Veya başka aromalar da olabilir,

Böyle mi anlatacaksınız ateizmi? Bu kafayla mı teistlerle tartışacaksınız?

Küfrederek, alaya alarak, boş laflarla, lagalugalarla mı?

Dedim ya sizin zihniyetinizdekiler ateizmin yüzkarasıdır.

Ben bir olimpiyata ya da yarışa katılmadım.

Survivor da oynamıyoruz.

Ateizmi de hiç anlatmıyorum.

Ateizm anlatılacak bir şey değil çünkü.

Yüz karası kısmına gelince.

Bak sana bir kanun öğreteyim.

Eğer teistler, non-teistler ve ne dediğini bilmeyen ateistler benden nefret ediyor, beni kötü olarak, yanlış olarak niteliyorsa, bu benim tam bir ateist olduğumu gösterir.

Çünkü ben tam olarak sizlerin beni yargılamakta, değerlendirmekte ve asmakta kullandığınız tüm mantığın ZITTIYIM.

O yüzden o mantığı reddettim ya :) O yüzden hastalık diyorum ya :)

Sitelerde Paylaş

Eğer teistler, non-teistler ve ne dediğini bilmeyen ateistler benden nefret ediyor, beni kötü olarak, yanlış olarak niteliyorsa, bu benim tam bir ateist olduğumu gösterir.

Çünkü ben tam olarak sizlerin beni yargılamakta, değerlendirmekte ve asmakta kullandığınız tüm mantığın ZITTIYIM.

O yüzden o mantığı reddettim ya :) O yüzden hastalık diyorum ya :)

Bu senin tam bir ateist olduğunu değil, iletişim problemi olan biri olduğunu gösterir.

Kendini ifade edemiyorsun demektir. İletişim kurup anlaşmakta sorunun var demektir. Bu da iyi bir şey değil çünkü sosyal hayvanlarız, iletişim en güçlü silahımız.

İnsanlar inananlar ve inanmayanlar olarak ikiye ayrılmazlar Ateist Bakış. Sen böyle ayırıyorsan, sorun sendedir.

Sen daha inanç işinin, senin anladığın anlamda bir hastalık, algı ve bilinç bozukluğu olmadığını bile bilmiyorsun.

Sitelerde Paylaş

bunu şimdi uydurmadıysa beni forumun çatısından aşağı atın.

Sitelerde Paylaş

sıradan bir vatandaş. din, min in, cin, tanrı manrı hanrı hunru hiç bir şeyden haberi yok. duymamış görmemiş. falanca yerde aklı başında konuşması düzgün halim salim biri.

günün birinde ya kendi kendine, öyle birden bire aklına gelmiş olsun yada sonradan yanına gelen biri tarafından sorulsun farketmez şu soru hakkında düşünmeye başlasın:

bir yaratıcı var mı? (yada buna benzer başka bir soru)

bu çocuk, genç yada ihtiyar farketmez.

bu soruya yanıt verecek evet yada hayır. cevap vermezse kazığa oturtulacak. vereceği cevabın ne olduğu önemli değil ama mutlaka birini seçecek.

buna göre cevabı vermeden önce neleri düşünmüş olacaktır?( çocuk sadece cevabı vermeye odaklanıyor ona göre)

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=43097&st=0&p=689951&hl=piraha&fromsearch=1entry689951

Buraya bakarsan iyi olur.

Eğer hiç aklında değilse bu kavram bu soruya verebileceği tek yanıt: Yaratıcı nedir? olacaktır. (yukarıdaki linkte bakabilirsin)

Karşı tarafın açıklama yapması bir şey değiştirmeyecektir çünkü eğer kafasında o sistem yoksa, öyle düşünmüyordur.

Senin anlamadığın nokta şu:

Bu yaratıcı, din, batıl inançlar vs olayları tamamen damlaya damlaya göl olur meselesi.

20 yaşına kadar bu fikirsiz büyümüş bir zihni aşamazsın (linkte bak aşmaya çalışanın başına ne geldi, herkesin başına o gelir, çünkü yaratıcı veya tanrı denilen şey saçmalıktır)

Sitelerde Paylaş

Pardon burasını ateistforum sanmıştım.

Sanırım yanılmışım.

Ateistforum olması birşeyi değiştirmiyor. İster panteizm olsun ister deizm, bir akımın düşüncelerini eleştirebilirsin, reddedebilirsin, ama sanki ilk kez duyuyormuş gibi aşağılayamazsın.

Kaldı ki başlığın konusu ortada. Konu belliyken tanrı nitelemelerini alaya almanın alemi yok.

Sen anlamadıktan sonra biz reddetsek de fark yaratmıyor.

Sen illa da bir tanrı bulmak için herşeyi göze almış bir sapıktan farksızsın.

Tinsel bir tanrı ileri süremiyor ve kaçamaklı yollara sapıp maddi bir tanrı yaratıyorsun.

Bu defa da "bu nasıl tanrı hemşehrim la" dediğimiz zaman da ağzını bozuyorsun.

Bunlar benim şahsi düşüncelerim değil, panteizmin yüzyıllardır savunduğu düşünceleri.

Bu düşünceleri nedeniyle Hallac'lar katledildi, Bruno'lar yakıldı.

Tanrının maddi olamayacağına dair bir kanun mu var?!

Tartışmayı saptırdığın ve bu zırvaları yazdığın için boğuntuya getirdiğini belirttim ki haklıymışım.

Ben strong ateist lafını bile etmedim!

Defolu bilinç gibi bir sözüm de yok.

Sinir sistemin öylesine çökmüş ki artık üyeleri de birbirine karıştırmaya başlamışsın.

Bu sözler ateistbakışın sözleri benim değil!

Başlık strong ateistler için ve nonteistleri defolu bilinç olarak görenler için açıldı.

Sen de Zihinsel özürlüler lafı ettin. Bir farkı yok.

Bak yine aynı şey. Bunları ben mi söyledim ki bana karşı kullanıyorsun?

Sen tapın ya da tapınma tabiatın kendisine tanrı vasıfları yüklemekle bir akıldışılığa açık kapı bırakıyorsun.

Benim itirazım bu noktada haklı ve yerindedir.

Kelimenin mecaz anlamıyla tanrı tabii ki doğanın kendisidir.

Tanrı tabiattır.

Ama sende kelimenin mecaz anlamını asıl anlamından ayırcak zeka ne gezer!

Birazcık kafan çalışsaydı başlığını açarken tanrı yerine panteizmin doğasal gücüne atıfta bulunurdun.

Boş tenekeyi karşıma almış konuşuyorum işte!

O lafları edene gitti o sözler. Üstüne alındıysan sen de haketmişsin demekki. Çünkü aynı kaba işemektesiniz.

Mecazi anlamıyla tanrının doğanın ta kendisi olduğunu kabullenenin, bunu savunanları aşağılamaya kalkışması önemli bir çelişkidir.

"Tanrı tabiattır" diyebilen biri bunu mecazi olarak söylemiş olsa dahi panteizme dahil sayılır. Sen kendini zihinsel özürlü olarak nitelemektesin.

Böyle hatalar yapma, Ateist Bakış'ın dilinden kurtulamazsın. :lol:

Sitelerde Paylaş

Peki o, zaman konu basligini neden (Tanrinin Varolma Olasiligi) boyle attiniz?

Aaradiginiz Panteist Tanrisi ise Panteist Tanrisinin olma olasiligi diye atabilirdiniz.

Ayrica konuyu kisisellestirmeniz hic hos olmuyor. Ozellikle bir kisiyi alt etme amaciyla acmis oldugunuz bu konu bence herkesi Panteist yapmaya yetmemis.

Herkesi Panteist yapabilirsiniz ama, beni asla. Neden mi?

Evrenin ve varlıkların oluşumunu bu ilk varlığa dayandırıyor ve o varlığın evrene dönüştüğünü savunuyor.

Iste bu yaziniz icin.

O, varlik Evren e donustuyse o halde Evrenden baska birsey yok.

Bu butun bilim adamlarinin teorilerini yikmiyor mu?

Bu sozunuzle ilk varlik bozunmus kendini imha etmis olmuyor mu?

Ilk adimi atmis yok olma surecine girmis bir Panteist tanri...

Tanrim sen beni Panteistlerden koru. :D

.........................

Başlık konusu net biçimde açıklandığı halde hala konuyu panteizmmiş gibi konuşmaktasın.

Kimseyi panteist yapmaya çalıştığımız da yok, şimdiye kadar da olmadı.

Ayrıca yazdıklarına bakılırsa senden panteist aman olmasın, bu yanlış algılamalarınla kirletirsin. :D

Sitelerde Paylaş

Bu senin tam bir ateist olduğunu değil, iletişim problemi olan biri olduğunu gösterir.

Kendini ifade edemiyorsun demektir. İletişim kurup anlaşmakta sorunun var demektir. Bu da iyi bir şey değil çünkü sosyal hayvanlarız, iletişim en güçlü silahımız.

İnsanlar inananlar ve inanmayanlar olarak ikiye ayrılmazlar Ateist Bakış. Sen böyle ayırıyorsan, sorun sendedir.

Sen daha inanç işinin, senin anladığın anlamda bir hastalık, algı ve bilinç bozukluğu olmadığını bile bilmiyorsun.

Sen de bir tuhafsın var ya,

sen sokağa çıkarken keşlerle, tinercilerle, evsizlerle takılmayı ihtimallerin arasına katıyor musun?

ya da sen bir katille arkadaş olmayı ihtimallerin arasına katıyor musun?

veya eroinmanla takılmayı?

Bu adamlarla iletişim kuramaman senin eksikliğin mi?

Senden nefret etmeleri mesela.

Seni kötü yapar mı?

:)

Sitelerde Paylaş

Pante,

Hiç de senin söylediğin gibi pasivize edilmiş bir şey yok.

Sanki hiçbir şey yokmuş gibi basite indirgeme.

Sizde aktif bir dönüşlülük ve işteşlik var.

Evren seni oluşturan, sen de evrene parça olansın.

Burada bir güç ve denetim yapısı var.

Millete bunu farklı şekillerde yalan yanlış lanse etme.

Sen panteizmi yanlış biliyorsun. Zaten voltran demenden belli.

Evet, seni-beni hepimizi oluşturan evren ve biz hepimiz evrenin bir parçasıyız.

Aksini mi iddia etmektesin? Bunu yapma, rezil olursun.

Evren olmasaydı, olmazdık. Ve dünya evrenin bir parçasıdır.

Ama daha güzel değil mi elmalısı?

Veya başka aromalar da olabilir,

Ben bir olimpiyata ya da yarışa katılmadım.

Survivor da oynamıyoruz.

Ateizmi de hiç anlatmıyorum.

Ateizm anlatılacak bir şey değil çünkü.

Yüz karası kısmına gelince.

Bak sana bir kanun öğreteyim.

O yüzden o mantığı reddettim ya O yüzden hastalık diyorum ya

Şu yazdıkların hasta zihniyete sahip olduğunun açık kanıtıdır. Başka söze ne hacet!

Neyse, benim açımdan konu tamamlanmıştır. Söyleyebileceklerinizi söylediniz. Bundan sonrası laf-ı güzaf!

tarihinde Pante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen de bir tuhafsın var ya,

veya sokağa çıkarken keşlerle, tinercilerle, evsizlerle takılmayı ihtimallerin arasına katıyor musun?

ya da sen bir katille arkadaş olmayı ihtimallerin arasına katıyor musun?

veya eroinmanla takılmayı?

Bu adamlarla iletişim kuramaman senin eksikliğin mi?

Senden nefret etmeleri mesela.

Seni kötü yapar mı?

:)

Yahu ne ilgisi var? Şaka yapıyorsun tabii, kızdırmak istiyorsun insanları.

Bu saydığın tiplerle de ben çok güzel ilişki kuruyorum ayrıca.:)

Beni de acayip severler. Ben de onları. Özellikle eroinmanları çok severim.

Abartma Ateist Bakış. İnsanlar seni ciddiye alıp sinirleniyor ve sonra ciddi sorunlar yaşıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Çünkü diğerleri insanları tanrı kadar etkilemiyor, ilgilendirmiyor.

Çünkü diğerleri evrenin ve varlıkların oluşumuna bir yanıt veremiyor ama tanrı inancı veriyor.

O nedenle tanrıyı konuşuyoruz ve belki de hep konuşulacak.

İnsanlığın kafasından silinebilmesi için başta evrenin oluşumu olmak üzere tüm bilinmeyenlerin bilimsel olarak aydınlatılabilmesi gerekiyor.

Ve hepsinden önemlisi insanlığın tanrı etkisi olmaksızın hümanist yapıya sahip olması gerekiyor.

Panteizmde bu tür bir önerme yoktur.

Senin panteizmin teizmle harmanlanmış bir çorbaya benziyor.

Başın sıkışınca "be tanrı dediğim şeye sadece maddi anlamlar yüklüyor ve şuursuz maddeden yani doğadan bahsediyorum" diyorsun ama temel algılaman, özellikle de bold yaptıpım kısımdaki tümcen senin ahlakın kökenine allahı koyan zihniyetten türeme bir felsefeye sahip olduğunu kanıtlıyor.

Sen de tıpkı teistler gibi tanrı etkisi olmadan insanların insancıl bir yapıya sahip olamayacağı savını destekliyorsun.

Daha da utanmasan ahlakın kökeninde tanrı vardır diyeceksin ama başlıktaki üyelerin doğru iletileri ve rezil olma korkusuyla susuyorsun.

Biliyor musun; senin aslında doğaya bir bilinç yüklediğini ama bunu açıkça söyleyemediğini seziyorum.

Bence senin tanrın maddi ama akıllı bir varlık :)

Bunu satır aralarından okuyabiliyorum.

Çelişkilerin ortada duruyor.

Kafan çok ama çok karışık Pante.

Benimle değil önce kendinle hesaplaş.

Yoksa burnunu iyice sürterim senin!

Haddini bileceksin!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...