Jump to content

Tanrının Varolma Olasılığı

Recommended Posts

Evet, yeterli. Sizi yordum, teşekkür ederim.

Ama bu kadar dolandırmanın pek gereği yok, kısaca" inançsızım ve bu sadece beni ilgilendirir, Tanrı var mı yok mu diye tartışmayı gereksiz bulurum" deseniz de anlardım.

Son cümleniz epeyce iddialı ama.. Bunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Bu filozof bozuntusunun ne yapmaya çalıştığını anlamadığından ekmeğine yağ sürme.

Burada baştan beri haykırıyorum.

"Ateizm, sadece teizm temelli bir pozisyon değil" "Bu bilinç durumunun Teizm ile kesişen noktasına A-teizm denir diye"

Yani geleneksel tarifin aksine bunun devasa bir bilinç sistemi, geçerli versiyon ve tanrı kavramının da uğraştığı detaylardan sadece minicik bir tanesi olduğunu söylüyorum.

Bu adamın buraya girdiğinden beri yazdığı yazılara bak.

"Teizm olmadan A-Teizm olur mu?"

"Tanrının varlığının / yokluğunun davası aynı kapıya çıkar"

"Ateistlerin yaptığı inançtır"

"Ateizm inançtır"

vs vs vs

Bu Filozof bozuntusunun ne yapmaya çalıştığını gördün mü?

Seni ve Ateizmi nereye hapsederek aslında Ateizm diye tabir edilen senin devasa bilinç sistemindeki kalan kısımları senden koparıp "Evrensel İnsan" zihniyeti olarak tekrar sana satma çabasını gördün mü?

Bu adamı anlamıyorsunuz.

Bu adam en azılı müslümandan bile daha pislik şeyler yapıyor ve daha pislik çabalar içine giriyor.

Ve sen de ekmeğine farkında olmadan yağ sürmüş oluyorsun.

tarihinde Birinci Tekil Şahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 312
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Seni ve Ateizmi nereye hapsederek aslında Ateizm diye tabir edilen senin devasa bilinç sistemindeki kalan kısımları senden koparıp "Evrensel İnsan" zihniyeti olarak tekrar sana satma çabasını gördün mü?

Bu adamı anlamıyorsunuz.

Bu adam en azılı müslümandan bile daha pislik şeyler yapıyor ve daha pislik çabalar içine giriyor.

Blokladin mi acayip rahat ediyorsun sanki üzerinden bir gergadan kalkmis gibi oluyor tavsiye ederim. :D

Sitelerde Paylaş

Blokladin mi acayip rahat ediyorsun sanki üzerinden bir gergadan kalkmis gibi oluyor tavsiye ederim. :D

Evet, dile gelenler akil ustu oldugundan aklini yitirmek, kacirmak istemeyenlerin, evrensel-insan lakapli yazarin her turlu baslik ve mesajlarini bloklamasi rica olunur. Bu bir dost uyarisidir.

En azindan kendisine verilen ipre sapa gelmez, duygusal sadece muhaliflik iceren, ici bos anlamsiz ve de rahatlama adina yanitlara da gerek kalmaz.

Sitelerde Paylaş

Evet, dile gelenler akil ustu oldugundan aklini yitirmek, kacirmak istemeyenlerin, evrensel-insan lakapli yazarin her turlu baslik ve mesajlarini bloklamasi rica olunur. Bu bir dost uyarisidir.

En azindan kendisine verilen ipre sapa gelmez, duygusal sadece muhaliflik iceren, ici bos anlamsiz ve de rahatlama adina yanitlara da gerek kalmaz.

Yarattığın insanın geçerli ortam ögesi olması tanrısı

Ve senin de kafandaki bazı şeyleri en iyi gören olduğuna dair saplantı

Seni akıl hastalığına götürüyor.

Ayrıca yazdığın yazılarda genelde duygusallık falan diyorsun.

Bu da geçersiz bir tespit.

Benim sana karşı aldığım pozisyon duygusallık değil.

Senin materyalist geçerli varsayılan durumu yoketme çaban ve büyük miktarda idealizm (idealizm inançtır) yüklemesiyle varsayılan pozisyonu çarpıtmandır.

Hem bana bundan bir kaç ay önce "maddeci, eşyasın sen" tarzı laflar edeceksin, hem de bir kaç ay sonra duygusallıkla itham edeceksin.

Senin ciddi sorunların var.

Tartışmaları kötüye kullanıyorsun

Seni köşeye sıkıştıranları değişik ithamlar ve anlaşılmaz cümlelerle reddediyorsun

Temelsiz mesnetsiz iddialar ortaya atıyorsun

En iğrenç şey ise tartışmalarda köşe sıkıştığında "bilgsizisin, duygusalsın" vs diye kız gibi kaçman

Komik...

2 tane tanım ve çarpık algın ile tutunduğunu sandığın ortam pozisyonunu ayık olduğu her an kafasında yaşar ateistler.

Kolay mı sanıyorsun sen manüple etmeyi?

tarihinde Birinci Tekil Şahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yarattığın insanın geçerli ortam ögesi olması tanrısı

Ve senin de kafandaki bazı şeyleri en iyi gören olduğuna dair saplantı

Seni akıl hastalığına götürüyor.

Ayrıca yazdığın yazılarda genelde duygusallık falan diyorsun.

Bu da geçersiz bir tespit.

Benim sana karşı aldığım pozisyon duygusallık değil.

Senin materyalist geçerli varsayılan durumu yoketme çaban ve büyük miktarda idealizm (idealizm inançtır) yüklemesiyle varsayılan pozisyonu çarpıtmandır.

Hem bana bundan bir kaç ay önce "maddeci, eşyasın sen" tarzı laflar edeceksin, hem de bir kaç ay sonra duygusallıkla itham edeceksin.

Senin ciddi sorunların var.

Tartışmaları kötüye kullanıyorsun

Seni köşeye sıkıştıranları değişik ithamlar ve anlaşılmaz cümlelerle reddediyorsun

Temelsiz mesnetsiz iddialar ortaya atıyorsun

En iğrenç şey ise tartışmalarda köşe sıkıştığında "bilgsizisin, duygusalsın vs diye kız gibi kaçman"

Komik...

2 tane tanım ve çarpık algın ile tutunduğunu sandığın ortam pozisyonunu ayık olduğu her an kafasında yaşar ateistler.

Kolay mı sanıyorsun sen manüple etmeyi?

Herseyin madde oldugunu soylemek sadece bir inanctir, bilim ile de bilimsellikle de bir ilgisi yoktur.

Materyalizm,metafizigin ontolojisinin mustakil var olan varlik hakkindaki ideolojik inancidir ve sadece bu inanci kendisine akili ile dogrular. Ayrica ufku sinirli oldugundan da materyalizm ile, kendi akilin inandigi dogrular disina ciktigini dusundugu her dile gelimi de idealist ilan eder. Cunku beyin ufku sadece bu kadardir.

Sitelerde Paylaş

Herseyin madde oldugunu soylemek sadece bir inanctir, bilim ile de bilimsellikle de bir ilgisi yoktur.

Materyalizm,metafizigin ontolojisinin mustakil var olan varlik hakkindaki ideolojik inancidir ve sadece bu inanci kendisine akili ile dogrular. Ayrica ufku sinirli oldugundan da materyalizm ile, kendi akilin inandigi dogrular disina ciktigini dusundugu her dile gelimi de idealist ilan eder. Cunku beyin ufku sadece bu kadardir.

Herşey madde değil de nedir? :)

Maddenin yanında ne de vardır?

Söyle de görsünler.

Yani uzun uzun sayfalarca yazı arasına gizleyene kadar bilinç bozukluğunu,

Böyle kısa sorulara yanıtla göster

Maddenin yanında ne vardır? Veya maddeden başka ne vardır?

Cevapla :)

Sitelerde Paylaş

Söyle de görsünler.

Epistelomololojik ay cöregi vardir.

Sitelerde Paylaş

Söyle de görsünler.

Herseyin ve/veya herhangibir seyin ne oldugunu ortaya koymak, metafizigin ontolojisinin ve teolojisinin konusudur.

Bilimsel ve bilissel olarak herseyin ve/veya herhangibirseyin ne oldugu degil; onun fenomen temelinde gozlemi soz konusudur.

Bilim kendisine gozlem veren herseye fenomen olarak bakar ve fenomenin varliksal temelinin tartismasini metafizige birakir.

Cunku fenomenin varlik olarak yansima ve gozlem verme acisindan ne oldugunu hem de kesin olarak ortaya koymak, hem bilimsel degildir, hem de bilimin konusu degildir.

Neyin ne oldugunun kesinligi ve tartismasi, sadece aklin kendini inandirdigi bir dogru tatminidir

Sitelerde Paylaş

Herseyin ve/veya herhangibir seyin ne oldugunu ortaya koymak, metafizigin ontolojisinin ve teolojisinin konusudur.

Bilimsel ve bilissel olarak herseyin ve/veya herhangibirseyin ne oldugu degil; onun fenomen temelinde gozlemi soz konusudur.

Bilim kendisine gozlem veren herseye fenomen olarak bakar ve fenomenin varliksal temelinin tartismasini metafizige birakir.

Cunku fenomenin varlik olarak yansima ve gozlem verme acisindan ne oldugunu hem de kesin olarak ortaya koymak, hem bilimsel degildir, hem de bilimin konusu degildir.

Neyin ne oldugunun kesinligi ve tartismasi, sadece aklin kendini inandirdigi bir dogru tatminidir

Tefsiri = İdealizm.

Sitelerde Paylaş

Tefsiri = İdealizm.

Materyalizm,metafizigin ontolojisinin mustakil var olan varlik hakkindaki ideolojik inancidir ve sadece bu inanci kendisine akili ile dogrular. Ayrica ufku sinirli oldugundan da materyalizm ile, kendi akilin inandigi dogrular disina ciktigini dusundugu her dile gelimi de idealist ilan eder. Cunku beyin ufku sadece bu kadardir. -e.i.-

Iste ispati, cunku materyalist beyinler bir kendilerini bir de muhaliflerini bilirler. O da 18. yuzyildan kalma. Daha sonra gelen alternatif muhaliflere de akillari almadigindan yanasmazlar, ya da yeni ve cagdas rakiplerini duymamislardir bile.

Sitelerde Paylaş

Epistemolojiyi de çarpıtıyor. :)

Özetle bu adam maddeci değil düşünceci.

öyle radikal düşünceci ki, düşünceyi maddeyi madde yapan yapıyor.

Epsitemoloji hakkinda bir link vereyim sok gözüne bir daha agzina almaz...

Dene gör. :)

http://www.phil.boun.edu.tr/bac_episte.htm

Sitelerde Paylaş

Epistemolojiyi de çarpıtıyor. :)

Özetle bu adam maddeci değil düşünceci.

öyle radikal düşünceci ki, düşünceyi maddeyi madde yapan yapıyor.

Dusunce, maddeyi madde yapan yapmaz. Dusunce bir numenal yeti olarak beynin bir fonksiyonudur ve yansitilmasi kavram eliyledir.

Insanoglu da madde, dusunce ve kavram olarak bir ayrilmaz uclemdir.

Iste bu uclem, numenal yetisi sayesinde kavramsal olarak her seyi ortaya koyar ve alternatifsizdir.

Sitelerde Paylaş

Dün sen kendin söyledin, senin için dünyada iki tane renk var.

Siyah ve Beyaz

Şimdi ben sana ne kadar anlatmaya kalksam da nafile..

Sen göremessin diğer renkleri

Sen yaz yahu.

Başkası görsün en azından.

Neler saçmalanıyor bu başlıkta?

Bu bir şaka mı?

Madde harici ne var yaz onu buraya!

Sitelerde Paylaş

Dusunce, maddeyi madde yapan yapmaz. Dusunce bir numenal yeti olarak beynin bir fonksiyonudur ve yansitilmasi kavram eliyledir.

Insanoglu da madde, dusunce ve kavram olarak bir ayrilmaz uclemdir.

Iste bu uclem, numenal yetisi sayesinde kavramsal olarak her seyi ortaya koyar ve alternatifsizdir.

Sana alternatifi var mı yok mu, yer mi içer mi sormuyorum.

Basit bir soru.

Madde haricinde madde olmayan ne var?

Bunun cevabı basit değil mi?

Adını söyle o olanın.

Aydınlat beni.

Bilgisiz diyordun ya.

Bilgili olayım.

Sitelerde Paylaş

Bu filozof bozuntusunun ne yapmaya çalıştığını anlamadığından ekmeğine yağ sürme.

Burada baştan beri haykırıyorum.

"Ateizm, sadece teizm temelli bir pozisyon değil" "Bu bilinç durumunun Teizm ile kesişen noktasına A-teizm denir diye"

Yani geleneksel tarifin aksine bunun devasa bir bilinç sistemi, geçerli versiyon ve tanrı kavramının da uğraştığı detaylardan sadece minicik bir tanesi olduğunu söylüyorum.

Bu adamın buraya girdiğinden beri yazdığı yazılara bak.

"Teizm olmadan A-Teizm olur mu?"

"Tanrının varlığının / yokluğunun davası aynı kapıya çıkar"

"Ateistlerin yaptığı inançtır"

"Ateizm inançtır"

vs vs vs

Bu Filozof bozuntusunun ne yapmaya çalıştığını gördün mü?

Bu adamı anlamıyorsunuz.

Yoo, ben o adamı gayet iyi anlıyorum. Yukarıda özellikle "direkt" sordum ki yanılmış mıyım yanılmamış mıyım bileyim, ona göre okuyayım bundan sonra.

O farklı bakıyor sadece. Ateizmin bir anlamda dinlere ve Tanrı'lara bağımlı olmak zorundalığı onu rahatsız ediyor ve daha üst bir yere çıkıp dışarıdan değerlendiren kişi pozisyonu alıyor.

Mesela ilgiyle izlediğim bir çırpınışı var, bir türlü anlatamadı kendini.

Adam diyor ki, "bizim, bilimsel bilgiler de dahil olmak üzere edindiğimiz her bilgi, kullandığımız her formül, her ad, her tanım, her düşünce vs vs.. insana ait. Onlar bizim ürünümüz, bizim algı ve tanımlarımız. Beynimiz başka türlü çalışsa, biz başka bir canlı olsak başka türlü görecektik. Yani her şey insan türünün algıladığı ve tanımladığı gibi aktarılır."

Bunu bir türlü anlatamadı. Herkes "amanın da bilimsel gerçekler insandan insana değişmez, senin nasıl yorumladığınla ilgilenmez, evrende zaten vardırlar, sen sadece farkeder ve anlarsın."

Oysa durum ortada. Siz adama "iyi de, bu zaten böyle olmak zorunda, şimdi senin bu söylediğinde ne gibi bir özellik, ne tür bir yenilik var? Biz elmaya elma diyeniz, yer çekimini, yerin bizi kendine doğru çektiğini, bir şeylerin yere düştüğünü gördüğümüz için farkettik, onu düşme/çekme olarak algıladık, öyle tanımladık" falan..

Velhasıl adam terimlerle ve tanımlarla yaşıyor. Bu da onun hayatı işte..

Ne ateizmi kötülüyor, ne de teizmi besliyor.

Adam ateizmi avam buluyor. Anladın mı? O daha üst boyutta biri...

Ne var bunda? Ne satabilirmiş ki burada sana bana? Sinirleneceğine hiç takmaz, geçer gidersin..

Beğenme tabii, böyle bir hakkın var ama adamın kendini bunca beğenme ve farklı görme hakkını da ona teslim et.

Ölür müsün?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...