Jump to content

Tanrının Varolma Olasılığı

Recommended Posts

• İleti 312
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Saçmalıkların beyinlere işlemek için yaptıkları ilk şeylerden biridir bu.

Bilginin kesinliğine vurgu yapmak.

Bunu neden yapar bir insan?

Mikroskoptan bakmayan biri bunu neden yapar?

Çünkü diyecekleri vardır.

Diyeceklerinin ciddiye alınıp beyinlerdeki muhakeme mekanizmasına sokulması için bunu der.

Kesin bilgi yoktur, şimdi sen şu diyeceklerime kulak ver der.

Sonra ne olur?

En kötü ihtimalle şans binde birdir.

Yani bin kişi aklının muhakeme yeteneğine soksa o dediklerini 1 tanesi kesinlikle kapılacaktır.

İşte, evrensel-insan gibi virüsler böyle bulaşırlar.

Ateizmle uğraşmasının nedeni de budur.

Ateizm bu başlıkta gördüğünüz gibi bu virüsün kendisine rehber edindiği her türlü felsefe safsatasını çok seri şekilde yiyor.

Aynen eski MAC Man oyunundaki gibi.

tarihinde Birinci Tekil Şahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Pekala,

Sen hayatta olduğundan ve bu satırları yazdığından emin misin?

Şu an nefes alıp veren bir canlı olarak yaşadığın ve ateistforuma insanlara saç-baş yolduran iletiler girdiğin bilgisi kesin midir değil midir?

Bana evet ya da hayır de lütfen.

Epistemolojik bir yanıt vermemen için sana yalvarıyorum.

Evet mi hayır mı_?

Yoksa bu sorunun yanıtı da mı kesin olarak bilinimez?

Lütfen evet de ve kurtar beni.

Evet ve hayirli sorular ve cevaplar, klasiktir. Onemli olan kritik ve analitik aciklayici sorular sormak ve yanitlar beklemektir.

Yukarida senin aklinin inandigi dogru benden onun dogrulanmasini beklemektedir, ama kusura bakma ben gozlemciyim.

Gozlem veren ve alan bir fenomenal goruntum ve bu gozlemi veren ve alan bir numenal yetim ve de bu gozlemi veren ve alan dile getirisim var.

Yani ortadfa bir uclem soz konusu.

Sitelerde Paylaş

Bilginin bilimselligi ve bilimselligin bilgisi olgu oldugu surece GECERLIDIR.

Bu da bilginin gozlem verdigi, teorisinin test edildigi anlamina gelir.

Bu gecerlilik evrensel onay almis bir olgudur, baska bir gozlem ile yanlislanabilir ve bilgisi degisir.

Gozlemlenemeyen aklin ortaya koydugu her turlu bilgi bilimsel degil, inancsaldir.

Aklin ortaya attigi tum ideolojik, metafizik ve etik bilgiler; algi ve bakis acisi temelinde degisir ( milliyet, din, tanri, ahlak, demokrasi, sevgi, saygi, hak, ozgurluk v.s. ve tum etik ve metafizik izmler)

Bir fasistin demokrasi algisi ile bir sosyalistinki ayni degildir.

Kavramlar evrenseldir, fakat kavramlara verilen anlam ve icerik, ifade edis tamamen kisinin kendi her turlu bakis acisi taban ve duzeyinin konusudur.

Bilimin cognitive science, yani bilissel bilim olarak yaptigi bu aklin urunu kavramlarin insanoglu uzerindeki her turlu etkisini/tepkisini dusunce ve davranisini, sistem ve duzenini gozlemlemektir. Bu da fenomenal degil; numenal yeti ve numenal yeti ile fenomenin gozlemidir.

3. defadır sorularımdan kaçıyorsun.

Sen bırak şimdi faşisti komünisti sosyalisti be adam.

Sadece soruma yanıt ver.

Bak tekrar yazıyorum:

Şu an nefes alıp veren bir canlı olarak yaşadığın ve ateistforuma insanlara saç-baş yolduran iletiler girdiğin bilgisi KESİN midir değil midir?

Sitelerde Paylaş

Sadece soruma yanıt ver.

Bak tekrar yazıyorum:

Şu an nefes alıp veren bir canlı olarak yaşadığın ve ateistforuma insanlara saç-baş yolduran iletiler girdiğin bilgisi KESİN midir değil midir?

Yeter ulan artık.

Sıktın sen!

Madde haricinde ne var?

Ya söyle ya da kapa çeneni.

10 tane mesajda soruya neden cevap vermiyorsun?

Madde harici ne var sorusunun nesini anlamıyorsun?

Gerizekalı mısın sen?

Boşuna uğraşma.

Sitelerde Paylaş

Evet ve hayirli sorular ve cevaplar, klasiktir. Onemli olan kritik ve analitik aciklayici sorular sormak ve yanitlar beklemektir.

Yukarida senin aklinin inandigi dogru benden onun dogrulanmasini beklemektedir, ama kusura bakma ben gozlemciyim.

Gozlem veren ve alan bir fenomenal goruntum ve bu gozlemi veren ve alan bir numenal yetim ve de bu gozlemi veren ve alan dile getirisim var.

Yani ortadfa bir uclem soz konusu.

Bu soruyu kritik ve analitik olarak nasıl sorabileceğimi bilmiyorum.

:)

Sana acil şifalar diliyorum.

Hoşçakal Evrensel-İnsan

FOREVER!

Sitelerde Paylaş

Sadece soruma yanıt ver.

Bak tekrar yazıyorum:

Benim dile getirdiklerim de olan cevabi algilayabilmen icin, aklinin sinirlari disina cikman gerekir.

Sitelerde Paylaş

Sadece soruma yanıt ver.

Bak tekrar yazıyorum:

Sence?

Sitelerde Paylaş

Çok dürüstçe bir cevap.

Aklın sınırları içinde anlaşılmıyor değil mi?

Sen özetle desene ben deliyim diye :D

Beynin numenal yetisini akil ile sinirlayanlarin kendi deliliklerini ortaya koymaktan baska da bir careleri yoktur.

Ateizm teizm

Materyalizm idealizm

Simdi de akil beyin

Bakalim aklinin bu kisir dongulerinden cikmak beynine ne zaman nasip olacak?

Sitelerde Paylaş

:lol:

Benim dile getirdiklerim de olan cevabi algilayabilmen icin, aklinin sinirlari disina cikman gerekir.

NORMAL-insan: Merhaba Evrensel-insan ne yapıyorsun?

EVRENSEL-insan: Bu soru aslında 3 şekilde ele alınabilir, aklımın sınırlarına ulaştığımı iddia etsem, bu bilgi epistemolojiktir. Lakin sen bana göre bir fenomen olduğun halde ontolojik olarak ele alınabiliyorsan, öyleyse doğruluk değerin sıfırdan fazla.

A piriorik ve a posteriorik imgeler kavramsal ürünler olduğuma göre şunu söyleyebilirim ki (nihayet söylüyor galiba); ben senin soruna cevap veriyorum galiba. Tabi ki bu da kesinlik arz etmeyebilir bu idealar evreninde duruyor olmasın. Dur belkisen de bir ideasın.

:lol::lol::lol::lol::lol:

Sitelerde Paylaş

:lol:

NORMAL-insan: Merhaba Evrensel-insan ne yapıyorsun?

EVRENSEL-insan: Bu soru aslında 3 şekilde ele alınabilir, aklımın sınırlarına ulaştığımı iddia etsem, bu bilgi epistemolojiktir. Lakin sen bana göre bir fenomen olduğun halde ontolojik olarak ele alınabiliyorsan, öyleyse doğruluk değerin sıfırdan fazla.

A piriorik ve a posteriorik imgeler kavramsal ürünler olduğuma göre şunu söyleyebilirim ki (nihayet söylüyor galiba); ben senin soruna cevap veriyorum galiba. Tabi ki bu da kesinlik arz etmeyebilir bu idealar evreninde duruyor olmasın. Dur belkisen de bir ideasın.

:lol::lol::lol::lol::lol:

Gulucukler sinirin ve caresizligin desarj olmus bir urunu olarak gayet guzel duruyor da, beyne bir faydasi yok. Cunku beyin dusunmek icin vardir.

Sitelerde Paylaş

Gulucukler sinirin ve caresizligin desarj olmus bir urunu olarak gayet guzel duruyor da, beyne bir faydasi yok. Cunku beyin dusunmek icin vardir.

Bunun farkına sen de bir varabilsen, o zaman sen de bir şeyler yapabilirdin ama neyse.

Buradaki iğnelemem sadece sana değil senin zihniyetindeki herkesedir. Burası bir fikir paylaşma platformu olduğuna göre fikirlerini paylaşabilecek bir üslupla yaz.Sana sorulan tüm sorulara devamlı ''hımm güzel soru'' şeklinde yanıt veriyorsun.

Biraz, o kutsadığın beyninin dışına çık. Etrafındakiler, sen onları algılamasan da var algılasan da dolayısıyla net cevap vermeni bekliyoruz. Her şey sadece senin algından ibaret değil. Algın da zaten madde kökenli, tıpkı kullanabildiğini iddia ettiğin beyninin tamamen madde kökenli olması gibi. Sen ve üstün saydığın düşüncelerinin aslında madde olması gibi.

Senin algından ibaret olan şey, senin dış dünyadakiler ile kurduğun ilişkiden dolayı zihninde beliren bilgilerdir. Bilgi, asla gerçeğin ta kendisi olamaz, sadece algıladığımız gerçeğin zihnimizde biraktığı izdir.

Gerçek, sen düşünsen de düşünmesen de var olandır.

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunun farkına sen de bir varabilsen, o zaman sen de bir şeyler yapabilirdin ama neyse.

Buradaki iğnelemem sadece sana değil senin zihniyetindeki herkesedir. Burası bir fikir paylaşma platformu olduğuna göre fikirlerini paylaşabilecek bir üslupla yaz.Sana sorulan tüm sorulara devamlı ''hımm güzel soru'' şeklinde yanıt veriyorsun.

Biraz, o kutsadığın beyninin dışına çık. Etrafındakiler, sen onları algılamasan da var algılasan da dolayısıyla net cevap vermeni bekliyoruz. Her şey sadece senin algından ibaret değil. Algın da zaten madde kökenli, tıpkı kullanabildiğini iddia ettiğin beyninin tamamen madde kökenli olması gibi. Sen ve üstün saydığın düşüncelerinin aslında madde olması gibi.

Senin algından ibaret olan şey, senin dış dünyadakiler ile kurduğun ilişkiden dolayı zihninde beliren bilgilerdir. Bilgi, asla gerçeğin ta kendisi olamaz, sadece algıladığımız gerçeğin zihnimizde biraktığı izdir.

Gerçek, sen düşünsen de düşünmesen de var olandır.

Basustune, baska bir isteginiz, arzunuz varsa hemen yerine getirelim.

Ne kadar hep ayni agizla baskalarini kendinize benzetmeye alismissiniz

Biraza sizler baskalarina benzemeyi, onlarin size buyurduklarini yerine getirmeyi ve en onemlisi baskalarini degerlendirmek yerine, ara sira da kendinizi degerlendirmeyi ve aynaya bakmayi bir denesenize.

Hepiniz ayni fabrikadan mi ciktiniz, be mubarekler?

Sitelerde Paylaş

Basustune, baska bir isteginiz, arzunuz varsa hemen yerine getirelim.

Ne kadar hep ayni agizla baskalarini kendinize benzetmeye alismissiniz

Biraza sizler baskalarina benzemeyi, onlarin size buyurduklarini yerine getirmeyi ve en onemlisi baskalarini degerlendirmek yerine, ara sira da kendinizi degerlendirmeyi ve aynaya bakmayi bir denesenize.

Hepiniz ayni fabrikadan mi ciktiniz, be mubarekler?

Sonunda başarıyorsun galiba konuşmayı. :lol:

Üzülme, çabaladıkça olur. Bu yolda devam et.

Sitelerde Paylaş

Sonunda başarıyorsun galiba konuşmayı. :lol:

Üzülme, çabaladıkça olur. Bu yolda devam et.

Burasi bir kitlesel platform, herturlu bilgi alis verisinin yapildigi ortam. Yoksa birebir karsilikli konusmada ben cok iyi biliyorum ne diyecegimi.

Belki seni tanisam, duzeyine gore senle bu konulara girmem bile.

Ama dedigim gibi, burada mesajlar kitlenin okuruna sunuluyor.

Yani her okur, sizin gibi ayni fabrikadan cikma degil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...